PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Op 26 Mei worden in Engeland de algemene verkiezingen gehouden m Tijdelijke helicopterhaven Vlissingen wordt een feit D£ BILT TOCHT OVER DE SILVRETTA BLEEK NIET MOGELIJK AMERIKA EN FRANKRIJK OVER SITUATIE IN ZUID-VIETNAM Vandaag.. 198e Jaargang - No. 89 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85; p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 April '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven ol adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr C 160, telef. 26. PREMIER EDEN KONDIGT AAN Secretaris Labourpartij„Wij zijn gereed en ongeduldig" Op 26 Mei zullen in Engeland algemene verkiezingen worden gehouden, zo heeft sir Anthony Eden, de Britse eerste minister gisteravond bekend gemaakt. In zijn eerste radiotoespraak tot het land sinds hy Winston Chur chill als hoofd van de conservatieve regering is opgevolgd, zei Eden, dat hy de koningin verzocht had het parlement op 6 Mei te ontbinden. Het nieuwe parlement zal 7 Juni bijeen geroepen worden. Koningin Eli zabeth heeft er in toegestemd de plechtige opening op 14 Juni te verrich ten. Eden verklaarde in zijn rede, dat onzekerheid in binnen- en buitenland over de politieke toestand in Engeland slecht is voor de Britse invloed in internationale kwesties, voor de handel en ook verkeerd is in vele andere opzichten. De samenstelling van het huidige Earlement is: 320 conservatieven, 294 abourafgevaardigden, 6 liberalen, 2 Ierse nationalisten en 3 vacante ze tels in totaal 625 zetels. De algemene secretaris van de La bourpartij, Morgan Phillips, zei na de verklaring van Eden: „Wy zijn ge reed en ongeduldig". Wegens de krantenstaking kunnen de Londenaars het nieuws alleen via de radio vernemen. De premier heeft een vroegere da tum voor de verkiezingen vastgesteld dan reglementair nodig is. De ambts termijn van de conservatieve regering Schraal maar zonnig voorjaarsweer Met overwegend Noordelijke winden wordt nu al enkele da gen koude, droge lucht over ons land geblazen. Hoger dan tien graden Celsius kan de temperatuur nauwelijks komen, terwijl in de heldere nachten het kwik tot dichtbij en in een groot deel van ons land zelfs tot beneden het vriespunt daalt. Tijdens het weekeinde zal er niet veel verandering komen. Het blijft als gevolg van de Noordelijke wind te koud, ook il schijnt de zon overdag. De .<ans op regen is tot begin vol gende week uiterst klein, ter wijl vooral de nachten koud sullen blijven met plaatselijk, lok in Zeeland, mogelyk lichte nachtvorst. VV^^^^l^^<^lVVVVVV^^^^^VVVW Frans schip liep op rots, bemanning veilig aan land Ter hoogte van La Coruna voor de kust van Noordwest-Spanje is giste ren het Franse stoomschip Olympia op een rots gelopen en later gezon ken. De bemanning, die het schip in sloepen had verlaten wist bij Cama- rimas veilig aan land te komen. Het 2.895 ton metende schip was op weg van Danzig naar Istanbul. Nederlandse sleepboot op Egyptische zwarte lijst De Nederlandse zeesleepboot „Ge le Zee" van L. Smit Co's interna tionale sleepdienst te Rotterdam is door de Egyptische autoriteiten op de zgn. „zwarte lijst" geplaatst, om dat hij een drijvend dok van West- Duitsland naai- de Israëlische haven Haifa heeft gebracht. De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Cairo zai pogin gen doen, de maatregel van de Egyptische autoriteiten herroepen te krijgen. By de aanko?nst van Gary Cooper stonden onder de vele belang stellen- +™.lj.00'c cle.ze f^cse „Cowboys", die j op Schiphol aanwezig waren. Er kon nog juist een handte keningetje af, vóór de „publiciteit" de filmster geheel in zijn macht kreeg. loopt pas in October 1956 af. Zij is in 1951 gekozen. In kringen, die in nauw contact staan met de regering, verklaart men, dat vroege verkiezingen van diplomatiek standpunt bezien de voorkeur verdienen, omdat er zich wellicht spoedig nieuwe gelegenhe den voor onderhandelingen op hoog niveau met de Sowjet-Unie zullen voordoen. Deze kunnen het best wor den gevoerd door een Britse rege ring, die een nieuw mandaat van het volk heeft gekregen. De regering zal Dinsdag haar be groting voor het komende jaar be kend maken. Het parlement zal waarschijnlijk alleen de essentiele wetten kunnen behandelen, die de regering voldoende geld toewijzen om haar zaken af te wikkelen tot na de verkiezingen. Het nieuwe parlement zal dan de meer omstreden begro tingsvoorstellen bespreken. De conservatieve partij heeft me degedeeld, dat zij onmiddellijk met haar verkiezingscampagne kan be ginnen. Dit zal de vierde verkiezing sedert 1945 zijn. Labour won in 1945 met een meerderheid van 136 zetels ten opzichte van de andere partyen, en in 1950 met een meerderheid van slechts zeven zetels. In October 1951 kwamen de conservatieven weer aan de macht, met een meerderheid van 17 zetels. Straaljager maakte noodlanding Inzittenden ongedeerd Een Engelse straaljager van het type Gloster Meteor, afkomstig van de Engelse vliegbasis Weeze in Wesfc- Duitsland, heeft gisterochtend om streeks half tien een geslaagde nood landing gemaakt in de Limburgse ge meente Horst. Beide inzittenden, de piloot, en een lid van het grondperso neel van Weeze, bleven ongedeerd. Het toestel kwam tijdens een vlucht boven de Peel in moeilijkheden, waar schijnlijk doordat de toevoerleiding van de brandstof defect raakte. Het vloog recht op het centrum van Horst af, maar kwam gelukkig buiten de be bouwde kom neer op een stuk akker land. Prof. mr B. H. Kazemier in de Hoge Raad Bij koninklijk besluit is benoemd tot raadsheer in de Hoge Raad der Ne derlanden prof. mr. B. H. Kazemier, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie. 70.000 arbeiders uitgesloten Werkoonflicl in Denemarken Met ingang van Zaterdagavond zul len door de Deense boeren ongeveer 70.000 boerenarbeiders en arbeiders van zuivelbedrijven van werk wor den uitgesloten als gevolg van het mislukken van onderhandelingen tus sen beide partijen. De uitsluiting is bedoeld als ver gelding voor een recente staking van 2000 arbeiders op 79 grote boer derijen om kracht bij te zetten aan de eis van de arbeiders voor een acht urige werkdag in de zomer in plaats van de huidige negen-urige. PRINS EN DOCHTERS GESTRAND Nu per trein naar Zwitserland? De prins der Nederlanden en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gis termorgen omstreeks negen uur de Wiesbadener-hut verlaten om zich naar het Silvretta-huis te begeven. Door het slechte weer werd na anderhalf uur besloten terug te keren naar de Wiesbadener-hut, waar het gezelschap om streeks het middaguur aankwam. Nadat het koninklijk gezelschap een uur had gerust, vertrok het wederom en ditmaal door het „Ochsental" naar het Madlenerhuis. Daar slap.te men in auto's, die het gezelschap naar de in de 111 gebouwde waterkrachtcentrale brachten, waar is overgestapt in wagentjes van het kabelspoor van deze centrale. Dit kabelspoor loopt met een steile hel- lingsbaan naar Parthennen in het Montafon-dal. De kabelbaan dient uitsluitend voor het vervoeren van materialen naar en van de water krachtcentrale en het is het publiek verboden er gebruik van te maken. Het is zonder twijfel voor het eerst dat een prins en twee prinsessen dit goederenspoortje hebben gebruikt om zich naar Parthennen te begeven. Volgens de tot dusverre aoor het Oostenrijkse persbureau in Innsbruck ontvangen berichten, zou prins Bern- hard voornemens zijn met de prinses sen van Parthennen uit per auto naar Bludenz in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg te gaan, om daar de nacht door te brengen. Het zou de bedoeling van de prins zijn, vandaag met de sneltrein van Bludenz uit naar Zwit serland te gaan. De tocht over het Siivretta-geberg- te is derhalve wegens het ongunstige weer niet mogelijk gebleken. Vrijdag heeft minister Mansholt in Amsterdam de tentoonstelling „De Suikergeopend. De foto toont de minister tijdens de rondgang over de tentoonstelling. Bij een der oud-Hol landse stands ontvingt hij van een „Joffer" een trommeltje oud-Hoïland- se koek. Geen aanvragen meer mogelijk Voor „halve-premie-woningen" Naar het ministerie van wederop bouw en volkshuisvesting mededeelt, was begin April liet aantal van 8060 woningen in de vrije sector, waar voor een halve premie kon worden aangevraagd, reeds bereikt. Het heeft derhalve geen zin meer thans nog aanvragen voor „halve premie-wonin gen" bij dc gemeentebesturen in te dienen. Philips krijgt order van 30 millioen Ministerie van ooriog bestelt electronische apparatuur Het ministerie van oorlog heeft gisteren by de N.V. Philips' gloei lampenfabrieken te Eindhoven voor een bedrag van dertig millioen gul den besteed aan electronische appa ratuur. Deze bestelling betreft de aan maak van onderdelen voor verschei dene typen zend- en ontvangtoestel len en de bouw van deze toestellen. De levertijd strekt zich uit over en kele jaren. Het betreft hier hoofdzakelijk ba sisonderdelen van radiozend- en ont- vangapparatuur, die zullen dienen voor vervanging van oude onderde len en voor de douw van nieuwe toe stellen. Voorts zal het leger zelf gaan ex perimenteren met uit de onderdelen te vormen nieuw materiaal. Uitkering ineens aan ambtenaren Waarschijnlijk in eerste helft van Mei o Tegelyk met de uitbetaling van het vacantiegeld waarschijnlijk in de eerste helft van Mei zal het overheidspersoneel een uitkering in eens krygen, Dit is door het departe ment van Binnenlandse Zaken zo be paald, omdat het om administratieve redenen onmogelijk is de verhoging van Ionen en salarissen met terug werkende kracht vanaf 1 Januari 1955 uit te betalen. Op 1 Juli a.s. zyn de nieuwe loon- en salarisscha len van kracht. Over de eerste helft van 1955 ont vangen de „weekloners" in de loon- groepen I, n en Ila 50 gulden. Voor de loongroepen EU en IEEa bedraagt de uitkering 52 gulden en voor de hogere loongroepen 75 gulden. Degenen, die een maandsalaris hebben van ongeveer 270 gulden ontvangen 52 gulden. Bij een maand salaris tussen de 270 en 600 gulden per maand wordt de uitkering 90 gulden. Ze lopen voor de „maandlo- ners" geleidelijk op tot een maxi mum van 240 gulden bij een salaris van 1250 gulden per maand of meer DREIGENDE BURGEROORLOG Verschil van mening over secten. De Verenigde Staten en Frankrijk voeren op het ogenblik spoedbespre- kingen over het toenemende gevaar van een burgeroorlog in Zuid-Viet- nam, aldus werd in ambtelijke krin gen te Washington vernomen. Volgens berichten van gezagheb bende zyde zyn de vertegenwoordi- Sers van de Verenigde Staten en root-Brittannië het oneens over de wijze waarop het geschil tussen eer ste minister Ngo Dinh Diem en de particuliere legers die rondom Sai gon liggen, het best kan worden bij gelegd. De Fransen zouden er op aan dringen, dat de ontevreden groepen vertegenwoordiging in de regering en ...wordt kroonprinses Margre- the van Denemarken vijftien MORGEN y ...is het wereldvrijgezellendag. WNNWAWWMWVVWVW GEMEENTERAAD NAM BESLUIT Over blijvende verbinding is nog weinig te zeggen VLISSINGEN KRIJGT ZIJN HELIPORT! Dit belangrijke besluit is Vrij dagavond met grote meerderheid van stemmen genomen door de Vlissingse raad. Na een discussie, welke byna een uur had geduurd, wees de stemming uit, dat 19 leden vóór waren. Tegen stemde de heer J. Koops (PvdA). Het voorstel van B en W om een crediet van 13.500 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een tijdelijke heliport op het industrieterrein ten Noor den van de Prins Hendrikweg is er dus dóór. Dit betekent, dat van 18 Mei tot 4 September aanstaande op iedere Donderdag, Vrijdag en Zaterdag een retourvlucht per helicopter zal worden ondernomen tussen Vlissingen, Zie rikzee en Rotterdam (tentoonstelling „E 55"), waaraan per vlucht drie passagiers vanuit Vlissingen kunnen deelnemen. Duidelijk werd tijdens de bespreking van dit voorstel nog eens vastgesteld, dat het hier een proefne ming betreft en dat een blijvende dienst voorlopig nog niet in het vooruit zicht ligt. Tal van vragen weiden op het col lege van B. en Watgevuurd door de heren H. van Rooijen (CH), J. Marijs (AR), J. P. Ventevogel (CH), F. G. Smit (PvdA), ïr J. H. Krietemyer (AR), H. B. J. Knoop (WD), J. van Wagtendonk (PvdA) en D. Romyn (PvdA). De meeste sprekers gaven uiting aan hun waardering voor het vasthouden van het college aan de idee om Vlissingen in de he- licopterverbinding in te schakelen, maar zij gaven tevens te kennen, dat zij het voorstel met gemengde gevoe lens hadden ontvangen. Immers, een bedrag van 13.500 voor deze proef neming komt bij een volledige boe king van passagiers uit en naar Vlis singen neer op ongeveer 93 per pas. sagier per vlucht, zo rekende de heer Ventevogel voor en men was dan ook van mening, dat hier sprekende argu menten tegenover moeten staan. De heer Van Rooijen motiveerde zijn „vóór zijn"; hij zag in de geboden gelegenheid de mogelijkheid om in de toekomst een betere verbinding met de „randstad Holland" te verkrij gen en wilde deze kans dan ook onder geen beding laten voorbijgaan. Ver schillende leden stelden de vraag, of het mogelijk was, dat de dienst in de toekomst, dus na „E 55" zal worden behouden of misschien zelfs uitge breid. De mogelijkheden zyn immers vele. Het vervoersaanbod kan over weldigend groot zijn, maar het kan ook tegenvallen. En, zo meende de heer Smit, even als de heer Van Wagtendonk, de vraag is gerechtvaardigd, of de proefneming een duidelijk beeld geeft van de werkelijkheid. Laatstgenoemde „vlaste op een tochtje in zo'n koffiemolen", maar dat wilde nog helemaal niet zeg gen, dat hij een van de „zakelijke gebruikers" wordt. Hoevelen zul len mét hem niet eens de sensatie van een dergelijke vlucht willen beleven, maar er daarna van moe ten afzien? Daarbij komt nog, dat de thans vastgestelde tarieven (Vlissingen-Rotterdam (E 55 en kel 17.50, retour 30.by een eventuele geregelde dienst veel ho. ger zullen liggen. Ook de voorzitter, burgemeester mr. B. Kolf was mét vele anderen van mening, dat nog vele vragen onbe antwoord zijn en ook misschien niet alle tot oplossing zullen worden ge bracht. Hij. was dan ook niet in een stemming om geweldig te juichen. Aan de hand van enkele cijfers over de luchtverbinding welke Vlissingen voor de oorlog sedert 1931 met Rotterdam had, zette hij uiteen, hoe ook deze dienst, waarvan in aanvang weinig werd verwacht, een onvoorzie ne vlucht heeft genomen en tot één van de belangrijkste binnenlandse luchtverbinding werd, Rentabiliteia van helicopters voor personenvervoer is voorlopig nog niet bereikt, maar men mag deze gelegenheid niet laten voorbijgaan en de kans lopen een prachtgelegenheid te hebben gemist! Over de doorverbinding Vlissingen- Knokke is niet uitdrukkelijk gespro ken, toen de besprekingen met de Sabena werden gevoerd, maar de voorzitter achtte dit niet uitsloten, daar het immers van economisch standpunt bezien voor de Sabena voordeliger is met een volle machine naar Knokke (waar deze wordt ge- stationneerd) te vliegen dan met een lege. Dit geldt eveneens voor de vlucht in omgekeerde richting. Ook Vlissingen Brussel is in dit verband niet uitgesloten. .(Vervolg op pag, zeggenschap bij de leiding van het le ger worden verschaft. De Amerika nen zouden van oordeel zijn, dat de regering-Diem de regering krachtens de grondwet is en aat groepen, die zich met geweld tegen haar verzet ten, opstandig zijn. Dergelijke groe pen moesten niet worden aangemoe digd op gewelddadige wijze aan de macht te komen. De meningsverschillen worden thans op vriendschappelijke wijze bespro ken, aldus werd in welingelichte krin gen vernomen. KORTE PREDICATIE KNOLLEN EN CITROENEN. Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Matth. 28 18. De dichter Achterberg beschrijft in ee« van zijn gedichten hoe hij de krui siging van Jezus op Golgotha uit de verte meemaakte. Onmiddellijk na Goede Vrijdag moet hij er weer vandoor om in Jaffa de boot te halen. Wanneer hij dan op Cyprus is aangekomen, leest hij in ae krant, dat Jezus van Nazareth, Chris tus geheten, niet in zijn graf gevonden is. De krant schrijft er bij, dat er hardnekkige geruchten lopen, dat zijn discipelen het lyk gestolen hebben. Ook schrijft de krant dat een paar overspannen vrouwen en enkele vis sers beweren ,dat ze Hem gezien heb ben, maar van bevoegde zijde is dat weersproken. Het krantenbericht ein digt met de nuchtere waarschuwing: Men late zich geen knol voor een citroen verkopen. Ja, vindt U ook niet? Laten we als jeblieft ons verstand gebruiken en ons hoofd niet op hol laten brengen door de waanvoorstellingen van over spannen vrouicen en van-de-kook-ge- raakte vissers. Dood is dood! Laten we ons houden aan de feiten, die we om ons heen zien. Hebt IJ óoïf een dode uit 't graf zien opstaan Ik ook niet. Laten we ons dus geen knollen voor citroenen verkopen. Maar toch, ik kan er niets aan doen, wat er in die Bijbel vertéld wordt, dat laat me niet los. Er wort nl. verteld dat Jezus, na zijn opstanding, nog en kele dingen gezegd heeft tegen zyn discipelen, die vissers. Het is nog al wat, wat Hij zegt: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Dus ook de macht over de dood. En wanneer ik dat tot me laat door dringen, dan denk ik by mezelf: zou dat toch waar kuivnen zijn? Zouden de knollen toch citroenen zijn? Ik weet niet wat U doet, maar ik voor mij, ik waag het er op, te gelo ven wat hier verteld wordt, dat deze Jezus alle macht heeft in hemel en op aarde, dat Hij eens het Koninkrijk zal brengen, waarin geen dood meer zal zyn, omdat Hij die heeft overwonnen. Waagt U het er ook op Nisse, J. STRIKWERDA. VERWACHT... WEINIG VERANDERING Over het algemeen licht tot half bewolkt en droog weer. Overwegend matige Noordelijke wind. In de mid dag dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. 17 April Zon Maan 18 April Zon Maan ZON EN MAAN op op onder 19.41 onder 13.34 onder 19.43 onder 14,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1