Haven, zee- en Rijnvaart op £-55 tentoons stelling LEZERS SCHRIJVEN BELANGRIJKE WEDSTRIJDEN IN KOPGROEP VAN EERSTE KLAS GEPROMOVEERDE PLOEGEN KREGEN HET ZWAAR Amsterdamse Beurs NED.-BELGISCHE REGELING VAN MILITAIRE DIENST 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 15 APRIL 1955 SCHEEPVAART-WELVAART Waterbassin met 250.000 liter water en 1300 scheepsmodellen „Scheepvaart welvaart" is het motto van tie Inzending havens, zee- en Rijnvaart op de komende E-55 to Rotterdam. De architect en stedebouwkun- dige R. II. Fledderus, vertelde gisteren, aan boord van de „Noordam", een en ander over zijn ontwerp voor deze inzending. Het Europese achterland van Amsterdam en Rotterdam, het Rijngebied van de Noordzee tot aan de Alpen wordt gebracht in een niet-reële omgeving, dus niet als imitatie landschap. Er zal een door kunstenaars beschil derde groep van acht kegels met al penmotieven komen. Verder verrijzen er grote metalen diorama's van Am sterdam en Rotterdam en kleinere van alle belangrijke Rijn- en Roerste den. Tal van producten uit deze ge bieden 2al men in dit landschap kun nen terug vinden. Modellen van Rijn schepen varen op de Rijn en tussen het Rijngebied en de steden Amster dam en Rotterdam rijden geregeld zes treinen heen en weer. Ook de activi teiten rond Amsterdam en Rotterdam zullen worden weergegeven. In een van de kegels komt een machinekamer om het gehele landschap electrisch te bedienen. Men kan er ook onder de Rijn afdalen en tussen glaswanden zal de bezoeker zich onder water kunnen wanen. Achter deze glaswanden be vindt zich een aquarium, het grootste van 't Westelijk halfrond, met 50.000 liter water, waarin vissen komen rond To er wagenrally e van N.V.T.O. dit jaar op Dinsdag 17 Mei. Ook dit jaar organiseert de Neder landse Vereniging van Transport Ondernemingen (N.V.T.O.) weer de bekende Toerwagenrallye. Dit evene ment zal verreden worden op Dins dag 17 Mei. De rallye bestaat uit een oriënteringsrit, een kaartleesrit en een klassementsproef. Er wordt op verschillende plaatsen in den lande gestart. Voor de Zeeuwse deelnemers is het beginpunt vermoedelijk in Ber gen op Zoom. De finish is voor alle deelnemers in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch. Van Zeeuwse zijde zullen o.a. de ondernemingen N.V. Stoomtram Wal cheren uit Middelburg en Auto Maat schappij Zeeland uit Goes met één van hun bussen aan de rallye deelne men. Instorting van de winkelgalerij. In antwoord op vragen van hot raadslid de heer J. Bot (C.P.N.) in zake de gedeeltelijke instorting van de winkelgalerij aan de Vijzelstraat te Amsterdam, delen B. en W. mede, dat de instorting inderdaad een ge volg is van het onoordeelkundig uit voeren van herstelwerkzaamheden aan een van de pijlers, waarop de bovenbouw van het complex rust. De eigenares van het pand is reeds in Juni 1953 door B. en W. gelast voorzieningen te treffen aan de ko lommen. Het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht heeft de nodige aan wijzingen gegeven en toezicht op de uitvoering gehouden. Het werk aan de ingestorte kolom is op 14 Febr. jl. stil gelegd, omdat het onoordeel kundig gebeurde. Er is toen in deze kolom een korte stut aangebracht en aan de aannemer is meegedeeld, dat met het werk niet mocht worden doorgegaan, voordat de nodige stut ten zouden zijn geplaatst, zo zeggen B- en W. Bij het uitvoeren van het werk op de dag van het ongeval zijn deze aanwijzingen van bouw- en woning toezicht niet opgevolgd. Een justiti eel onderzoek is gaande. Wie uiteindelijk de schade heeft te dragen, zal de rechter moeten uitma ken. Bedrijfschap voor het slagersbedrijf In een gisteren gehouden openbare vergadering heeft het bestuur van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf besproken in welke vorm de C.A.O. in het slagersbedrijf zal moeten worden bestendigd, wanneer deze per 31 De cember 1955 afloopt. Het principe-be sluit werd genomen voor het jaar 195b een loonverordening te maken zonder bedri.jfsrechtspraak, waarin zal wor den vastgelegd hetgeen in vrij-overleg is tot stand gekomen. Daarnaast zal men als een aanhangsel een C.A.O. hebben, waarin alleen de bedrijfs- rechlspraak wordt geregeld. Het bestuur volgde hiermee het ad vies, dat door de algemeen secretaris van dé S.E.R. op verzoek van het da gelijks bestuur van het bedrijfschap werd gegeven. Het college van Rijks- bemiddelaars zal voor die loonveror dening niet meer worden ingescha keld. Commissie van overleg beroepsvervoer. De confessionele organisaties bij het beroepsvervoer over de weg na men enige tijd °*eleden 't initiatief tot vorming van een bedrijfsschap weg vervoer. De samenwerking der werk geversorganisaties in het beroeps vervoer over de weg in de commissie van werkgeversorganisaties voor liet wegvervoer werd daarna opgeheven. De bond voor bedrïjfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.), de nationale organisatie voor het beroepsgoede- renvervoer wegtransport (N.O.B.) en de Nederlandse vereniging van trans portondernemingen (N.V.T.O.), heb ben thans besloten onderling de vroegere samenwerking voort te zet ten. Zij hebben daartoe in het leven geroepen een commissie van overleg voor het wegvervoer (C.O.W.). Voor zitter van deze commissie is dr. ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis. te zwemmen. Het aquarium zal dertig meter lang zijn en drie meter hoge wanden hebben. De apotheose wordt gevormd door een waterbassin met 250.000 liter wa ter, waarop de gehele Nederlandse handelsvloot, bestaande uit 1300 scheepsmodellen, op schaal 1 200 ronddrijft. Rond dit een Irum vindt men de do cumentatie, wolke alle gegevens ver schaft, die men over de Nederlandse havens, zee en Rijnvaart zou begeren. De uitvoering van dit project kost een half millioen gulden. Max Merkel vaste trainer van de K.N.V.B. Max Merkel heeft Woensdagavond in liet Olympisch Stadion na-een on derbreking van ruim een half jaar wederom de training geleid van de spelers van de Nederlandse elftalclub. In verband met zijn aanstelling als bondstrainer vernemen wij, dat Mer kel aan het begin van het seizoen 1954/1955 door H.B.S., met welke club de Oostenrijkse trainer een con tract had aan de K.N.V.B. was uitge leend. Per 1 April j.l. werd Max Merkel evenwel door H.B.S. losgelaten, zodat de technische commissie van de K.N. V.B. het contact met het oog op de centrale training voor de lanaenwed- strijden weer met hem Icon opnemen. Merkel is thans door de K.N.V.B. als bondstrainer onder contract - gesteld. „De Ruyterschool" behaalde fraaie successen Driemaal eerste in het Abel Tasman-tournooi Dinsdag, Woensdag en Donderdag- is in Amsterdam het jaarlijkse „Abel Tasman sporttournooi" gehouden voor leerlingen van middelbare zee vaartscholen en scholen voor scheeps- werktuigkundigen in Nederland. Ploegen van elf scholen namen aan dit tournooi deel, waarvan de school voor scheepswerktuigkundigen te Amsterdam in het algemeen klasse ment de eerste plaats bezette, en de „De Ruyterschool" uit Vlissingen tweede werd. De eindstanden der onderdelen zijn als volgt: Athletiek: 1. „De Ruyterschool", Vlissingen; 2. Zeevaartschool Den Helder; 3. Kweekschool voor de Zee vaart, Amsterdam. Voetbal: 1. School voor scheepswerktuigkundigen Am sterdam; 2. Zeevaartschool Rotter dam; 3. School voor scheepswerk tuigkundigen Rotterdam. Zwemmen: 1. Kweekschool voor zeevaart Am sterdam; 2. School voor scheeps werktuigkundigen Amsterdam; 3. Zeevaartschool Scheveningen. Volley bal: 1. „De Ruyterschool" Vlissingen; 2. Kweekschool voor Zeevaart Am sterdam; 3. Zeevaartschool Rotter dam. Totaalklassement: 1. School voor scheepswerktuigkundigen Amsterdam 78 punten; 2. „De Ruyterschool" Vlissingen, 68 punten; 3. Kweek school voor Zeevaart Amsterdam, 66 punten. Voorts werden een hockeytournooi en wedstrijden in sloeproeien gehou den. Het hockeytournooi werd ge wonnen door de „De Ruyterschool", Vlissingen. In het sloepróeien bezet te de zeevaartschool Den Helder de eerste plaats. Programma districtshandbal. Het programma voor de districts- handbalwedstrijden, die aanstaande Zondag zullen worden gespeeld, luidt als volgt. Eerste klasse heren: Mara thonGeel Blauw; HellasAgres- sive. Eerste klasse dames: Hellas W.H.V.; MarathonSwift. Tweede klasse dames B: De ZeeuwenGeel Blauw. De liefde tot zijn land is ieder aangeboren Laat de recreatiegebieden ongeschonden Pasen is weer achter de rug en de meesten van ons zijn weer aan het werk van alle dag begonnen. De eer ste Paasdag is een dag van kerk gang en van devotie, doch op de tweede Paasdag en op Walcheren ook op de Dinsdag na Pasen trekt men er op uit, naar familie of naar bui ten. Die beide dagen waren boven verwachting geschikt om de natuur in te gaan en daarvan is een ruim en dankbaar gebruik gemaakt. Op Wal cheren betekent dat een grote toe loop naar de bossen om de buiten plaatsen in de Manteling. En ondanks de late vorst en de koude dagen was het de moeite waard. Op Duinbeek en Eikenoord bloeiden de „bakkruud- jes" op zijn mooist in vele kleuren. Westhove en Berkenbos tooiden zich in hoofdzaak met narcissen in een overvloed van zeker enkele duizen den. Op Zeeduin en aan de rand van het Oranjebos was het Longenkruid vol op in bloei. Verder was er het bos viooltje, de bloei van wilgen- en el zenkatjes en het ontluiken van de paardenkastanjes. Wat heeft Walcheren in die Man teling een prachtig recreatiegebied behouden. We kunnen er niet dank baar genoeg voor zijn. De toegang tot Berkenbos c.a. kost ons slechts één gulden per jaar voor het hele gezin en die tot Westhove niets. Wij, inwoners van Walcheren, hebben ech ter de plicht te zorgen, dat dit ge bied voor ons behouden blijft en dat wij niet door ons gedrag de oorzaak zijn, dat dit vroeg of laat voor ons „Verboden terrein" wordt. Zowel op Westhove als op Berkenbos en Duin beek zijn op die dagen zeer veel nar cissen en primula's geplukt, ondanks de duidelijke borden: „Verboden bloe men te plukken" en het feit dat bui ten de Rijkspolitie, twee boswachters en de'burgemeester van Oostkapelle in eigen persoon doorlopend patrouil leerden om dit tegen te gaan. In Ber kenbos werden van wandelaars uit Middelburg en uit Sint Laurens des wege de wandelkaarten ingetrokken. Op Westhove moest met processen- verbaal worden gedreigd. Ik hoorde van wensen om de boel te sluiten en van „plaatsen van schrikdraad van zoveel duizend volt". Het is begrijpelijk, dat men bij het aanschouwen van zoveel moois be hoefte voelt om wat mee te nemen. Zware straffen voor daders van overval te Zoetermeer. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 20-jarige A. L. uit Zoeter meer en de 32-jarige L. T. G. uit Rotterdam, ieder veroordeeld tot vier jaar en zes maanden gevangenisstraf -met aftrek van voorrarrest. De 24- iarige H. de V. uit Rotterdam werd tot arie jaar met aftrek veroordeeld. Deze drie mannen, allen zeelieden, hadden op 14 Januari j.l. een roof overval gepleegd op de kassier van een boter- en margarinefabriek te Zoetermeer. waarbij de overvallers een bedrag van ruim 14.000.mee- 'amen. De officier van justitie had tegen L. en G. ieder zes jaar en tegen De V. drie jaar gevangenisstraf gere- quireerd. Maar dat kan niet Dan hebben we over twee jaar niets meer te aan schouwen, laat étaan mee te nemen. Dan is alles uitgeroeid In Middelburg is een Jeugdnatuur- wacht opgericht. Daar hebben meer dan 600 kinderen beloofd om planten en dieren in de natuur te ontzien en een voorbeeld te zijn voor anderen. Ik veronderstel bij hen de vaste wil om die belofte te houden. Laten wij, ouderen en jongeren buiten de Jeugd- natuurwacht, onszelf ook een belofte doen, n.l. om ons leven te beteren en anderen tactvol op hun fouten te wij zen. Het is toch wel een tikje be schamend, dat een burgemeester zijn eigen vrije tijd moet besteden om de bloemen in zijn gebied te bescher men tegen de primitieve aandriften van zijn medemensen, die toch ook komen om van al dat moois in de na tuur te genieten. A. DE VISSER, Sint Laurens. Glimlachend en met een keurige bloe menslinger om de hals wuift hier pre mier Nasser van Egypte in New Del hi naar de menigtewelke hem in de hoofdstad van India een hartelijk wel kom bereidde. Naast Nasser staat (rechts) de Indiase premier Neliroe. ZATERDAGVOETBALPROGRAMMA Aandacht voor SerooskerkeOostkapelle in 2 B. De Zaterdagcompetitie van de K.N.V.B., afdeling Zeeland, wordt deze week voortgezet met als belangrijkste wedstrijden een aantal duels tussen ploegen in de kopgroep van de eerste klasse, waar het steeds roerig is. Ook na het a.s. weekeinde zullen zich wel weer verschuivingen hebben voorgedaan. Rillandia, Arnemuiden en Colijnsplaatse Boys zullen in ieder geval proberen zo dicht mogelijk achter het niet spelende Terneuzens Boys te blijven. Rillandia gaat naar Nieuwdorp, waar het hij de gelijknamige club nog niet direct heeft gewonnen. Het zou wel eens een puntenverdeling kunnen worden. Colijnsplaatse Boys en Arnémuiden komen op Noord- Beveland tegen elkaar in het veld. Voor de gasten wel een zeer moeilijke opgave, waaruit winst peuren onmogelijk lykt. VÖK zal proberen na het succes van vorige week wederom twee punten binnen te slepen om zich ge heel veilig te stellen. Wemeldinge, dat naar Koudekerke trekt, zal hiervan vermoedelijk het slachtoffer worden. MevoWolfaartsdijk is van belang voor de komende degradatie. Als de Schouwenaren winnen waarop wel kans is komen zij een stevig eind in de veilige richting. In de 2e klasse A gaat Arnemuiden n voort op de weg naar de titel door KORFBALCOMPETITIE BEGINT WEER Interessante ontwikkeling kan worden tegemoetgezien Met niet minder dan 53 senioren- en 23 adspirantenploègen begint Za terdag weer de competitie van de Zeeuwse Korfbal Bond. Dit aantal is hoger dan ooit tevoren. Over de krachtsverhoudingen is thans nog zo goed als geen voorspelling te doen, vooral met het oog op de nieuw inge stelde 2e klasse. de le klasse lean Swift in Middelburg winnen, nu Olympia een bezoek brengt. Scampo- lo ontvangt Volharding en zal deze jonge eerste klasser wel met lege han den terugzenden. De Poel trekt naar Tjoba; hoewel voorspellen hier moei lijk is, houden wy het op de thuisclub. In de 2e klasse A zal Elto, eèn der sterkste ploegen van de afdeling, het pas gepromoveerde Top wel met lege handen terugzenden. Swift III, even eens gepromoveerd, zal het tegen Vopo niet gemakkelijk hebben en een gelijk spel zou voor de Middelburgers zeer verdienstelijk zijn. Eendracht— Vios n is een duel, waarbij het voor spellen zwaar is. Als de bezoekers van een dergelijke kracht zijn als vo rig jaar, dan kunnen zy winnen. Zuidwesters ontvangt in II B Dios, hetgeen voor de Souburgers een zwa re kluif wordt. Animo zal waarschijn lijk in Wolfaartsdijk bij Vitesse beide punten weghalen Luctor kan zegevie rend terugkomen van het bezoek aan Scampolo n. In 3 A zal BKC juist iets te sterk zijn voor Atlas. Stormvogels kan K. V.L. met lege handen naar Koude kerke zenden. Het duel Top ECSwift VI is er een tussen geheel nieuwe ploegen, die vermoedelijk weinig voor elkaar onderdoen. In III C kan Kats de buit in eigen huis houden tegen Zeelandia n. Togo m heeft de handen vol aan de ontvangst van W.K.V. In HE D heeft Elto El de beste papieren voor de thuiswedstrijd tegen Blauw Wit II. De uitslag van Luctor HVi tesse n zal niet ver van een gelijk spel af liggen. 13 April 14 April Nederland 1951 (3%) 103% b. Nederland 1948 (3%) 101% 101% Nederland 1947 (3%) 3 100»/8 100% Nederland 1937 3 997/a WH Dollarlening 1947 3 pet. 98 Wh Investeringscertificaten 3 101% 101% Nederland 1962-64 3 *01% 101% Nederland N.W.S. 2% 77% Ned, Indië 1937 A 3 100% 100% Grootboek 1946 3 99)3 Nat. Handelsbank 166% 168 Ned. Handelmij- 234% 234% A.K.U. 305% 301% Bergh's en Jurgens 317% 318 Calvé-Delft 271% 268 Centrale Suiker 223 225 Kon. Ned. Hoogovens 290 289 Unilever 399% 393% Ned. Kabelfabriek 264% 268 Philips 370% 368% Wilton-Feijenoord 223 224% Billiton 386 385 Kon. Petroleum Mij. 606 602% Amsterdam Rubber 125% 124% Holland Amerika Lijn 187 186 Kon. Paketvaart 174% 172% Rotterdamse Lloyd 177 176 Ned. Scheepvaart Unie 180% 179% Stv. Mij. Nederland 188% 188 H.V.A. 157% 157% Deli Mij. 152% 151% Bank van Ned. Gem. 41, 108% 108% Kon. Mij. De Schelde N.l 3. 178 178 Baltimore-Ohio 44% Missouri K.T. 14% New Cork Central 40 39% Pennsylvania 27% 27% Anaconda 64% 62 Bethlehem Steel 135% 135% General Motors 95 94% Intern. Nickel 64% 04 e.d. Kennecott 112% lOe.d. Republic Steel 85 84% U.S. Steel 82% 81% North American Cy. 30 Midcontinental 105% Shell Union 61% 3! e.d. Tide Water 27% Van Berkels Patent 117 '17% premjeleningen. Amsterdam 1951 Breda 1954 Eindhoven 1954 Enschede 1954 Den Haag 1952 1 Den Haa<? 1952 I) Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 II Utrecht 1952 140' 114% 113Va 139 Vt U4y8 t'.3% 115% 135% 141H 135% 135% 124% Amsterdamse wisselmarkt. AMSTERDAM, 14 April. Londen Londen 10.643,4—10.65%, New York 3.79153.80%. montreal 3.85 —3.85%, Parijs 1.0805—1.0825, Brus sel 7.5834—7.59%, Frankfurt 90.31— 90.41, Ziirieh 86.65—86.75, Zürich (vrije francs) 88.6488.74, Stock- holm 73.1373.23, Kopenhagen 54.85 —54.95, Osl'o 53.18—53.28, Braz. dol lar 3.79%—3.80%, Argentijnse ver rekeningsdollar 3.80—3.81, Japanse verrekeningsdollar 3.817/6—3.82%, Turkse verrekeningsdollar 3.79% weinig animo, internationale industrie gedrukt. AMSTERDAM, 14 April. Veel animo be stond er Donderdagmiddag niet op de Amsterdamse effectenbeurs. Kennelijk wacht men op het koersverloop in Wall- street. Hier is Woensdag namelijk een discontoverhoging met procent aange kondigd en men houdt rekening met la gere noteringen aldaar. De internationale soorten lagen gedrukt. Unilever heeft Woensdag haar jaarcijfer over 1954 ge publiceerd. Allerwege werden deze gun stig beoordeeld en ook het dividend (14 procent over het verhoogde kapitaal) stelde niet teleur. Niettemin moest het margarineconcern ruim 5 punten prijsge ven. Ook AKU verloor terrein en kwam van 305% op 301%. Men schrijft dit toe aan de lagere resultaten, die in het eer ste kwartaal van 1955 behaald zijn. Kon. Olie kwam van 607% op 604. Philips hield zich relatief nog het beste en was slechts twee punten lager op 368%. De handel in deze hoeken bleef zeer bescheiden. De cultuurafdeling zette de flauwe stemming van Woensdag niet voort. Wel iswaar bleven de openingskoersen nog bij het vorig niveau ten achter, doch later op de middag volgde een vrij behoorlijk herstel. Ook de scheepvaartafdeling had een uitermate rustig verloop en was slechts fraetioneel lager. De sterk gedaal de koperprijs in Londen veroorzaakte een reactie voor Anaconda, die 3 dollar la ger noteerde op 62. Guidensbeleggingen ln doorsnee op peil. Investeringscertifica ten echter iets luier. Prolongatie 2% procent. Het programma voor Zaterdag luidt: le klasse: SwiftOlympia; Scampolo Volharding; TjobaDe Poel; 2e klasse A: EltoTop; Swift HEVo po; EendrachtVios; 2e klasse B: ZuidwestersDios; VitesseAnimo; Scampolo HLuctor; 3e klasse A BKCAtlas; StormvogelsKVL; 3e klasse B: Top HSwift VI; 3e klasse C: KatsZeelandia H; Togo EHW KV; 3e klasse D: Elto H—Blauw Wit H; Luctor HVitesse H; Adspiran- ten A: TjobaDe Poel; Swift A Vopo; B: Zuidwesters A—Swift Snel; C; ScampoloVolharding; Olympia Blauw Wit; D: Swift RapAnimo B. Nederlands elftal ongewijzigd. Ontmoeting tegen Rot Weiss. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 20 April in Essen te gen de kampioen van afdeling West van de Duitse voetbalbond, Rot Weiss, uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: De Munck (Fortuna '54). Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem) Midden: Klaassens (Venlo '03), Van der Hart (Fortuna '54) en Van Schijndel (S.V.V.), aanvoerder. Voor: Dillen (P.S.V.), Schaap ('t Gooi), Roozenburg (Sneek), Timmer mans (A.D.O.) en De Harder (Hol land Sport). Als reserves zijn aangewezen: Van der Land (H.B.S.)Claus (Helmon- dia), Van Houten (Amsterdam) en De Bruyckere (Willem H). De ontmoeting tegen Rot Weiss is bedoeld als oefenwedstrijd voor de match tegen Ierland, welke op Zon dag 1 Mei te Dublin wordt gespeeld. Ook B-ploeg gekozen. De keuze-commissie heeft ook het voorlopig Nederlands B-elftal samen gesteld, dat op 20 April te Den Haag op het V.U.C.-terrein een wedstrijd tegen het Oostelijk elftal speelt: Doel: Pieters Graafland (Aiax). Achter: Mesman (Amsterdam) en Boskamp Amsterdam) Midden: Steenbergen (Fqijenoord), aanvoerder, Van der Hoek (Feijen- oord) en Bak (Holland Sport). Voor: Bosselaar (Feijenoord), Schouten (Holland Sport), Cor van der Gijp (Emma), Ravenstein (For tuna '54) en Geel (S.V.V.). Reserves zijn: Feyt (Willem H), Van Kerkum (Feijenoord), v. Woer den (Feijenoord) en Fens (V.C.S.). Communistische partij in V. S. protesteert. De Amerikaanse communistische partij heeft het hooggerechtshof ver zocht, een besluit ongedaan te ma ken, volgens hetwelk de communis tische partij op grond van de wet- MeCarran van 1950 haar leden moet registreren. Genoemde wet kwam tot stand tijdens de Koreaanse oorlog. Na te hebben opgemerkt, dat „geen enkele Westelijke democratie de communistische partij buiten de wet stelt", zegt de partij, dat „wat begon als een actie tégen de commu nisten onverblddellijk heeft geleid tot het duperen van duizenden niet-com- munisten". een zege op Colynspl. Boys II in een thuiswedstrijd. Wemeldinge II en VC K H, twee clubs uit de middenmoot, zijn ongeveer gelijkwaardig, zodat hier een gelijk spel verwacht kan worden. Wolfaartsdijk H moet van het bezoek, dat Krabbendijke H brengt, maar niet te veel heil ver wachten. In 2 B een zeer belangrijk duel: OostkapelleSerooskerke, dat boven dien het karakter van een streekderby draagt. Een uitslag valt dan ook moeilijk te voorspellen, hoewel Oost kapelle de beste papieren bezit. Veere, dat nummer één staat, zou met zulk een uitslag in ieder geval zeer gebaat zijn. Nieuwland ziet het be zoek van de Meeuwen vermoedelijk niet met vreugde tegemoet, want de punten zullen de Zoutelandenaren wel. meenemen. Goes 4 aan kop? In de 2e klasse C wordt slechts gespeeld Goes 4Kloetinge. Goes 4 kan de buit geheel in handen houden en neemt dan de kop over van SVD, dat niet in het veld komt. In 2 D zal Kloetinge 2 aan Serooskerke 2 een warme ontvangst bereiden; een puntenverdeling ligt hier echter toch wel in de verwachting. In 2 E zullen Hoek en Driewegen, elkaar de onderste plaats willen op dringen. Wie deze ontmoeting wint, staat veilig, maar wij houden het op een puntenverdeling. Spui zal kam pioen AZW de winst wel moeten la ten. In 2 F tenslotte speelt Tern. Boys H zijn laatste wedstrijd, thuis tegen AZVV II. Als het wint, bezit Teem. Boys 16 punten uit 12 wedstrijden en nuen dient dan maar af te wachten wie de titel grijpt, daar Driewegen n 13 uit 10 en Beren 11 uit 9 nog alle kans hebben. Programma. Het volledig; programma voor Za terdag luidt: le klasse: Krabbendijke Kapelle, NieuwdorpRillanidia, VC KWemeldinge, Colijnsplaatse Boys Arnemuiden, MevoWolfaartsdijk, 2e klasse A: -Arnemuiden IIColijns- pl. Boys H, Wemeldinge HVCK H, Wolfaartsdijk HKrabbendijke n; 2e klasse B: RCS IV—Middelburg V, NieuwlandMeeuwen, Oostkapelle Serooskerke; 2e klasse C: Goes IV Kloetinge; 2e klasse D Kloetinge n Serooskerke H; 2e klasse E: Hoelc Driewegen, SpuiAZW2e klasse F: Tem. Boys H—AZW H. Eervolle verkiezing voor M. Hofman uit Middelburg. Naar wereldkampioenschappen. In aanvulling op onze voorbe schouwing van de wereldkampioen schappen tafeltennis, die a.s. Zondag in Utrecht zullen beginnen, kunnen wij nog mededelen, dat een Zeeuwse speler de eer te beurt is gevallen, in de Nederlandse ploeg te worden op genomen, Het is M. Hofman, iid van de tafeltennisvereniging „Will van Zoelen" te Middelburg. Scheldebekerwedstrijd op 20 Aupstus Naar wij vernemen heeft het comi té voor de Scheldebekerzwemwed- strijden de datum voor de wedstrijd 1955 vastgesteld op 20 Augustus a.s. Verwacht wordt, dat het op die dag omstreeks twee minuten over half vier des middags hoog water zal zijn. De start van de zwemmers bij de Breskense Scheldeoever zal dan om streeks kwart over drie geschieden en de aankomst van de eerste zwem- mers(sters) op het Vlissingse strand zal tenminste een uur later vallen. Men vernacht, dat circa, 20 zwem mers en zwemsters aan de wedstrijd zullen deelnemen. Waarschijnlijk zal de bekende ra dioreporter Dick van Rijn voor de Wereldomroep een verslag van de wedstrijd geven. Verplichting slechts in land van verblijf Te Brussel is een bij de Belgische Kamer ingediend wetsontwerp gepu bliceerd lot goedkeuring van de tus sen Nederland en België getroffen re geling nopens de militaire dienst. Deze regeling, afgesloten door op 9 Juni 1954 gewisselde brieven, bedoelt een einde te maken aan de tot dusver on bevredigende stand van het probleem der aan militaire verplichtingen onder worpen Belgisch-Nederlandse bipa- triden. De thans getroffen regeling stelt als beginsel, dat de Belgisch-Nederlandse bipatride, die in België of Nederland woonachtig is, slechts in het land van verblijf aan militaire verplichtingen is onderworpen. Een jongeman in der gelijke positie wordt echter de keus gelaten (art. 4 en 5) zijn militaire ver plichtingen in het andere land te ver vullen. De in Nederland woonachtige bipatride kan in België gaun dienen, de bipatride, die in België verblijft kan de wens te kennen geven een vrij willige verbintenis aan te gaan in Ne derland. (De Nederlandse dienstplicht wet voorziet immers, anders dan de Belgische, vrijstelling van werkelijke dienst voor buiten Nederland verblij vende personen en om te vermijden, dat een in België woonachtige bipa tride zich aldaar aan werkelijke dienst onttrekt op grond van de thans ter goedkeuring voorgelegde regeling en hetzelfde doet in Nederland op grond van de militiewet, is het begrip van de vrijwillige verbintenis opgenomen). Art. 7 van de regeling is als over gangsbepaling te beschouwen: de bi patride, die zijn militaire dienst in één der beide landen vervult op het tijd stip, waarop de regeling in werking treedt, wordt evenals hij, die zijn dienstplicht heeft vervuld, dan wel geen dienst behoeft te doen, vrijge steld van militaire verplichtingen in het andere land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 6