Folkloristische schatten in het Nederlands volksliedarchief Rijn- en binnenvaart delen niet in algemene welvaart MYSTERIEUZE ZWARTE SCHIJF WORDT „BEST-SELLER" VORMEN VOOR BEELD VAN ZEUS GEVONDEN WIJZIGING ONDERWIJSWETTEN F0RM0SA-0VERLEG GESTAAKT VRIJDAG 15 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LIEDJES UIT HET VERLEDEN Moeilijk maar dankbaar werk Iedere stad heeft haar straat-tafereeltjes. In Amsterdam is het beeld niet compleet zonder het pierement. In Nieuw Delhi (India) lean men vaak deze straatzangers in actie zien. nuvven te kalmeren en hen tot liedjes op te wekken. Wat men dan te horèn krijgt zijn vaak liedjes, die reeds lang staan opgetekend, maar toch doet men telkens weer geheel nieuwe boeiende ontdekkingen, hetzy geheel nieuwe liedjes of interessante variaties op reeds bekende, terwijl men anderzijds soms een goed inzicht kan krjjgen in de ontwikkeling en ver breiding van een bepaald lied. Een grote moeilijkheid blijft echter eeds het vinden van mensen, die nog oude liedjes kennen. Meestal moet men die door toevallige omstandighe den op het spoor komen. Mevr. Schee pers is dan ook altijd erg dankbaar als iemand haar aan een nieuw adres kan helpena Dit is trouwens een kwes tie van hooguit nog enkele tientallen jaren, want dan zal de oude generatie, de bron van de oude liederenschat, zijn uitgestorven. Het zou trouwens niet (Van een speciale verslaggever). „Kluts, kluts koeken! De bakker gaat aan 't zoeken. Om een goede koek te maken, Moet hij hebben zeven zaken: Eieren en zout, boter en vet ,melk en meel, Saffraan maakt alle koeken geel." Dit is een van de vele honderden kinderliedjes, die reeds opgetekend staan in het nieuwe Nederlandse volksliedarchief, dat onlangs in Amster dam officieel werd geopend. Het is keurig opgeschreven op een standaard velletje in een net mapje. Een stempel vermeldt alle bekende gegevens: Opgetekend in 1931 te Amersfoort door de heer J. Both, Vincent van Goghstraat 16 en afkomstig uit de verzameling N. van Hichtum. Nog zo'n velletje: „In Amersfoort is een kat vermoord in de heksekist Dat niemand wist Of wat minder cru: „Stuivertje, stuivertje, gij moet wandlen, Van de ene plaats naar de andere En dat zou 'k in het geheel niet zien? Dat was voorwaar wat moois". Het is nog maar een bescheiden be. gin, dit volksliedarchief. De boeken planken van de kamer in een woon huis aan de Nicolaas Maesstraat, waar het archief voorlopig onderdak heeft gevonden, zijn nog beangstigend leeg. En toch bergen deze keurige stapeltjes nieuwe mapjes reeds zo n 8000 liederen! Alle in drievoud over geschreven en volgens drie systemen gerangschikt, gewestelijk naar her komst, naar het karakter (spring- liedjes bij springliedjes, oogstliedjes bij oogstliedjes enz.) en op nummer. In het buitenland is men ons in dit opzicht vaak al ver vooruit en onze achterstand is vooral ook schadelijk omdat het Nederlandse volkslied dreigt uit te sterven. Wil men uo» deze inheemse folklore nog iets vast leggen voor het nageslachtdan is spoed geboden'. In Nederland werd aan het registre ren van het oude volkslied eigenlijk al leen maar wat gedaan door enkele liefhebbers, die in hun vrije uren lied jes optekenden en verzamelingen aanlegden. Thans is daarin echter verandering gekomen. De particuliere verzamelin gen werden opgenomen in het centrale archief en onder leiding van mej. dra M. Veldhuyzen, dr. Jop Pollmann en pater dr. E. Bruning werkt daar nu een Ideine staf van werkloze hoofdar beiders, door Sociale Zaken, voor dit doel beschikbaar gesteld aan het in kaart brengen van de bijeengebrachte schat aan Nederlandse volksliederen, die naar men aanneemt nog zal aan groeien tot een collectie van zo'n 300.000 liederen. Echter beperkt men zich niet tot het systematisch registreren en het ordenen van reeds vastgelegde liede ren. Ook trekt men er met de band recorder op uit om het nog levende lied op de geluidsband vast te leggen. Het zijn vooral mevr. W. D. Scheepers en mr. Jaap Kunst, die op dit gebied zeer verdienstelijk werk doen. Op een negentig-tal spoelen zijn reeds zo'n veertig „schoongemaakte" zanguren vastgelegd. In vrije tijd. Het is vaak moeilijk, maar wel dankbaar werk, dit opnemen van lie deren dat geschieden moet in de vrije avonduren van mevr. Scheepers en mr. Kunst, die overdag beiden een functie bekleden bij het Amsterdamse Instituut voor de Tropen. Als men eenmaal het adres heeft van iemand, die nog enkele oorspron kelijke volksliedjes kent, gaat men er onmiddellijk op af met het band opname-apparaat. Maar dan is het vaak moeilijk om deze meestal oudere mensen uit te leggen, waarom het nu eigenlijk gaat, om hun begrijpelijke ze de eerste maal zijn, dat men juist één dag te laat met de onname-appara- tuur op een veelbelovend adres kwam. Het doel. Wat is nu wel de zin van al deze tijdrovende activiteit, zo zal men zich wellicht afvragen. Wel, enerzijds brengt men alle studiemateriaal op dit terrein overzichtelijk bijeen en anderzijds: men voorkomt, dat het laatste restje van ons volkseigen voor goed geheel verloren gaat. Met haar bandrecorder reist mevrouw Bovendien heeft men hoop, dat juist Scheepers door het landi om bij de dit voilksliederenarchief een stimulans mensen thuis oude volksliedjes op de kan zijn voor een herleven van een geluidsband op te nemen.Dat gaat De winstmarge in de aardappelhandel. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Andriessen heeft aan de minis ter van landbouw de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Is het juist, dat de marge in de aardappelhandel aanmerkelijk hoger ligt dan waarop zij in 1953, vermeer derd met de inmiddels gestegen dis- tributiekostcr werd vastgesteld? 2. Indien vraag 1 bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan van oordeel, dat deze toestand kan worden bestendigd 3. Indien bestendiging, op grond van de door de regering gevoerde loon- en prijspolitiek, niet kan worden aanvaard, wil de minister dan mede delen of en, zo ja. welke maatregelen dienen te worden getroffen om de marge, in vraag 1 bedoeld, wederom tot een redelijk peil terug te bren gen? stukje waarachtige specifiek Neder landse cultuur. Pamfletten op Cyprus in beslag genomen De politie op Cyprus heeft Dinsdag avond in het Engels gestelde pamflet ten in beslag genomen, waarin de Britse troepen er voor worden ge waarschuwd, dat er veel bloed zal worden vergoten, indien de soldaten schieten op Cyprioten „die voor him vrijheid strijden". De pamfletten wa ren ondertekend door de geheime or ganisatie E.O.K.A. De politie maakte bekend, dat te Nicosia drie mannen in hechtenis zijn genomen in verband met het versprei den van de pamfletten, die in de om geving van Britse militaire kampen werden gevonden. heel gemoedelijk by een kopje koffie in de huiskamer. Hier ziet u hoe mevr. H. G. du Puis (links) een liedje zingt, dat zij heel vroeger in Zutfen op school heeft geleerd. Jan ukken, Jan ukken, wie hebben de tied nog wel CLANDESTIENE GRAMOFOONPLAAT Documentaire over McCarthy (Van een speciale verslaggever) Een wonderlijke, mysterieuze gramofoonplaat, welke nota bene nog clandestien werd opgenomen ook, en waarop geen noot muziek voorkomt, is op het ogenblik in de V.S. een best-seller. Bij duizenden wordt deze plaat verkocht; op het etiket staan maar twee woorden: „The Investigator" - De Onderzoeker. Het is een documentaire. Een vlijmscherpe satire op het McCarthy-isme, de ziekte, die het leven van gewone mensen aanvreet, zoals Noel Whitcomb het typeert in de „Daily Mirror". Men was nooit van plan, deze plaat te maken. Er was slechts verleden jaar Mei, een hoorspel van een uur van de Canadese radio in de studio maakte men zelfs geen opname van de uitzending. Maar iemand, vlak over de grens in de V.S. niemand weet, wie het is geweest nam het programma op een band op. En nu verscheen een paar weken geleden in New York en Washington een plaat op de markt met slechts op het etiket die twee woorden: „The Investigator", en verder niets, zelfs geen aanduiding, wie de maker is, of waar 'e plaat vandaan komt. Van het eerst*- ogenblik af was de plaat een enorm succes. Wat is de achtergrond van deze verbazingwekkende geschiedenis? In 1953 werkte ir> Hollywood met veel succes een schrijver, genaamd Rue- ben Ship. Hij was een man met enigs zins linkse ideeën. Een commissie van onderzoek achtte het nodig zich met hem te bemoeien. Ship werd zonder meer uitgewezen. Hjj ging terug naar Canada. En daar schreef hij voor een bezet ting van brillarite acteurs deze vlijm scherpe. bijtend-geestige satire op de commissie van de beruchte Senator. Verraders De geschiedenis is die van een man hij heeft geen naam, alleen maar „The Investigator" die omkomt bij een vliegtuigongeval en naar een „plaats hierboven" gaat. Eenmaal „boven" ontmoet hjj leden van de „Permanente Commissie van Onder zoek", die allen beroemde en minder beroemde speurders waren in het ver leden. Zij maken hem tot hun voorzit- Dan begint hg te onderzoeken, en onder de gedeporteerden „naar bene den" zfjn grote namen uit het verle den. Socrates, John Milton, Calüeï, Shelley, Abraham Lincoln: van allen is het bewijs van verraad aanwezig, allen worden murw gepraat, allen worden uitgewezen. De plaat eindigt heel merkwaardig. Maar toch niet zo vreemd als de ge schiedenis van de plaat. Want de op name zal nu eindelijk met een behoor lijk etiket in de V.S. aan de markt ge bracht worden en Rueben Ship maakt fortuin. De hoofdrolspeler, John Drai- nie, heeft een aanbod voor een heel mooi Hollywood-contract aanvaard. En op 15 Augustus zal op Broadway de première gaan van een toneelstuk naar het hoorspel, uitgebracht door een van Amerika's grootste „produ cers". 0 Maarschalk Phiboel' Songgram, premier van Thailand, is vertrokken voor een we reldreis van twee en een halve maand. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw en 18 andere personen. Bond van Staatspensionnering De bond van staatspensionnering heeft gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam zijn algemene jaarverga dering gehouden. In zijn openingsrede betoogde de voorzitter, de heer L. Steenhuis, dat de bond een periode van grote activiteit achter zich heeft. Zes nieuwe afdelingen werden opge richt. Voorts is een ideaal bereikt nl. de stichting van de C.O.S.O. (centraal orgaan samenwerkende organisaties die met zijn 275.000 leden streeft naar meer levensgeluk van bejaarden. Op een desbetreffende vraag deel de hij mee, dat het bestuur nog niet zijn standpunt heeft bepaald ten aan zien van de a.s. definitieve ouder domsvoorziening. De kameel en zijn dorst. Twee geleerden, Knut en Bodil Schmidt-Nielsen, hebben Woensdag te San Francisco in een verslag aan de bond van Amerikaanse verenigingen voor experimentele biologiever klaard dat kamelen, het lang zonder 't drinken van water kunnen stellen, omdat deze dieren pas beginnen te transpireren bij een temperatuursver- hoging van twaalf graden. De meeste dieren krijgen transpiratie na een verhoging van drie-en-een-halve graad, terwijl de mens reeds na een verhoging van een deel van een graad begint te transpireren. De watervoorraad van de kameel bevindt zich in het bloed, aldus de ge leerden. ONTDEKKING VAN ARCHEOLOGEN Een van zeven wereldwonderen Uit Berlijn meldt een correspondent van de '„New York Times" de vondst van wat vermoedelijk de vormen geweest zijn die de grote beeld houwer Phidias gebruikte toen hij het enorme beeld van Zeus maakte, een der zeven wereldwonderen. Archeologen van het Duitse Archeologi sche Instituut te Athene, hebben, onder leiding van dr. Emil Kunze deze vondst gedaan in Olympia. Professor Erich Boehringer, direc teur van het Instituut, heeft medege deeld, dat er vormen zijn gevonden tot een lengte van vijftig centimeter. Hij noemde de opgraving sensatio neel en meende, dat als men alle vor men zou kunnen terugvinden, men het beroemde beeld van Zeus zou kunnen reconstrueren. Men gaat dan ook door met het onderzoek. De twee meest bekende werken van Phidias waren zijn Athena Par- thenos in Athene en zijn Zeus in Olympia. Het waren beide enorme beelden in de chryselephantinische stfjl. Bij beeldhouwwerken in deze stijl paste m*en ivoor toe voor vlees- en huidweergave en goud, versierd met kleuren, voor haar en kleding. Men gelooft, dat bet binnenwerk van de beelden van hout geweest is. Vermoedelijk zijn beide werken slacht offer geworden van de hebzucht van vandalen, waardoor zij voor 't nage slacht verloren zijn gegaan. Zeus, zoals Phidias hem uitobeeldde, wordt door tijdgenoten beschreven als een schitterende, goedertieren figuur met NIEUWE SUBSIDIEREGELING Gemeentelijk middelbaar onderwijs. woord op het voorlopige verslag der commissie uit de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot wijziging van de kweekschoolwet en tot wijziging van de middelbaar-onderwijswet, de hoger-onderwijswet en de pensioen wet 1922. Een nieuwe regeling van de subsi diëring van het gemeentelijke voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs is in voorbereiding. Bevorderd zal worden dat deze regeling binnen zo kort mogelijke tijd in een ontwerp van wet aan de Staten-Generaal kan worden aangeboden. De mening van verschillende leden, dat de specificatie van de kosten van de bijzondere scholen de vrijheid van de besteding der subsidiegelden in ge vaar zouden brengen, moet op een misverstand berusten, aldus minister en staatssecretaris. Bij het om niet verkrijgen van ge bouwen en terreinen dan wel indien deze geheel uit eigen middelen wor den bekostigd, behoeft het schoolbe stuur geen geldlening aan te gaan. De noodzaak het geld één of meer ja ren voor de ingebruikneming van het gebouw op te nemen doet zich in die gevallen dus niet voor, evenmin de noodzaak om een bepaalde looptijd van een lening bij de geldgever te be dingen. Bij nadere overweging verdient het naar de mening van de minister en de staatssecretaris aanbeveling het be paalde enigszins te verduidelijken, met name komt in de tekst niet vol- GEEN WESTEUROPESE INTEGRATIE Zestien duizend vaartuigen met 4.3 millioen tonnage De directeur van het centraal bureau voor de Ryn- en binnenvaart te Rotterdam, mr. W. G. A. de Meester, heeft voor de radio gesproken over „Heden en toekomst van de Rijn- en binnenvaart". Hij wees er op, dat de binnenvaart, de oudste tak van vervoer is en nog steeds een onmisbare schakel vormt in het West-Europese vervoers-apparaat. De Nederlandse binnenvloot telt 16.000 vaartuigen met een totale tonna ge van circa 4.300.000 ton, waarvan ongeveer 3 millioen ton tegenwoordig min of meer regelmatig aan het grensoverschrijdend verkeer deelneemt. Hoe intensief Nederland aan het grensoverschrijdend verkeer deelneemt, blijkt uit het feit ,dat van de 100.000 vaartuigen die jaarlijks Lobith passe ren, ongeveer 50 pet. de Nederlandse vlag voert. De Nederlandse binnen vloot vervoert tegenwoordig jaarlijks nationaal en internationaal rond 851.000.000 ton goederen. De omvang van de vloot is sinds 1939 niet veel groter geworden. Het zeilschip als vrachtschip is bijkans geheel verdwenen en de stoomkracht neemt snel af. De binnenvaart ziet in de motor de toekomst. Met het volste recht kan gezegd worden, dat de Nederlandse binnen vloot op het ogenblik dank zij de na oorlogse reconstructie haar taak zo wel in het grensoverschrijdend als in het binnenlands vervoer naar behoren kan vervullen. Het waterwegennet in West-Euro pa is sinds 1945 aanmerkelijk verbe terd en enkele nieuwe kanalen kwa men gereed. In ons land o.a. het Am sterdam-Rijnkanaal en de Fries- Groningse kanalen, terwijl zowel in binnen- als buitenland nog veel pro jecten op uitvoering wachten. Hier van zijn wellicht de belangrijkste het voltooien van het Rijn-Main-Donau- kanaal. De bevaarbaarmaking van de Rijn tot het meer van Konstanz en de kanalisatie van de Maas en de Moe zel. IJzeren Gordijn. Ongetwijfeld is de binnenvaart ech ter ernstig in haar ontwikkeling ge handicapt door het feit, dat het „ijze ren gordijn" nog steeds is neergela ten en dat de Nederlandse binnen vaarders gelijk voor de oorlog nog niet naar Berlijn of Stettin kunnen varen. De steeds beter wordende water wegen en het feit, dat het algemeen vervoersvolume nog steeds toeneemt, scheppen ogenschijnlijk voor de bin nenvaart voldoende gunstige facto ren om de conclnsip te rechtvaardigen, dat zij gelijk vele industriële bedrij ven deelt in de na-oorlogse voorspoed. Helaas moet echter geconstateerd worden, dat dit in het algemeen niet het geval is. De nationale en internationale vrachten hebben zich namelijk in de na-oorlogse jaren niet in voldoende mate aangepast aan de sterk geste gen exploitatie-kosten. Dit is voor wat betreft het internationaal vervoer voor een belangrijk deel te wijten aan de scherpe concurrentie-strrjd, welke zowel tussen de bedrijfsgenoten on derling als met de andere vervoers takken nog steeds woedt. In het na tionale vervoer daarentegen is het 't gevolg van de politiek van de Neder landse overheid, welke er op gericht is kunstmatig de vervoerstarieven op een te laag niveau te houden. De ver voerder in Nederland bevindt zich in een soortgelijke positie als de huis eigenaar. De Nederlandse binnenvaarder is op het ogenblik zeker niet zonder zorgen, zorgen over hoe op het ogen blik de touwtjes aan elkaar geknoopt moeten worden en zorgen over de toe komst. Geenszins bestaat de vrees, dat de binnenvaart door de steeds groter een massieve baard, gezeten op een rijk versierde troon. Zeus, de groot ste der Griekse goden, was gehuld in een met rijke reliëfs versierde mantel. Voorbeeld Verschillende autoriteiten menen, dat deze Zeus-figuur, een der won deren uit de wereld van 400 jaar voor Christus, een grote invloed heeft ge had op de visuele voorstelling van God en daarmee sterk de Godsvoor stelling in de Joodse en Christelijke kunst, heeft tot nog niet lang gele den beïnvloed. Behalve dit beeld van Zeus rekent men gewoonlijk tot de zeven wereld wonderen: de Pyramiden van Egyp te, de Pharos van Alexandrië, de hangende tuinen van Semiramis in Babyion, de tempel van Diana in Ephesus, het mausoleum dat Artemi sia in Halicarnassus liet oprichten en tenslotte de Colossos van Rhodos. Sedert de Duitse archeoloog Hein- rich Schliemann in de vorige eeuw zijn beroemd geworden onderzoek naar de ruïnes van Troje instelde, zijn de Duitsers een grote rol blijven spelen in de jacht naar de overblijf selen van de Griekse oudheid. Profes sor Boehriger meende nog, dat deze jongste ontdekking er op wees, dat het beeld van Zeus van een later datum is, dan dat van Athene. doende tot uitdrukking, dat de waar de van gebouwen en terreinen, waar van de plannen en begrotingen aan de goedkeuring van de minister zijn onderworpen, niet door schatting be hoeft te worden vastgesteld. Voorts menen zij, dat de door het bestuur van een school verschuldigde contributie voor het lidmaatschap van verenigingen of bonden eveneens bracht. voor subsidie in aanmerking kan wor den gebracht. Een toevoeging in die zin is bij nota van wijzigingen aange- Met de invoering van de bij dit ontwerp voorgestelde regeling zal enige tijd zijn gemoeid in verband met een reorganisatie van de finan ciële administratie van de Rijks ho gere burgerscholen, die tengevolge van de indeling van uitgaven volgens het ontworpen artikel 36 noodzake lijk is. Voor de bijzondere scholen be hoeft dit geen nadeel te betekenen, aangezien de vergoeding van de stichtingskosten van gebouwen, die na de bevrijding, maar voor 1 Januari 1956, in gebruik zijn genomen, op de voet van de bepalingen van dit ont werp kan geschieden, indien het schoolbestuur dit wenst. wordende technische mog> door de andere vervoerstakken op d duur geheel zal worde*- overvleugeld. Contingentering. Voor de oorlog kon de Nederlandse binnenvaarder overal behalve in Frankrijk lading voor elke bestem ming aannemen. Sinds de oorlog is hierin echter verandering gekomen. Hjj heeft thans slechts in zeer beperk te mate de mogelkijheid om aan de vaart binnen Duitsland of Frankryk deel te nemen. Het is wel verwonder lijk en zeer te betreuren, dat thans, nu allerwegen getracht wordt de gedach te der West-Europese integratie te verwezenlijken, bepaalde landen deze in een sector waar zij practisch reeds aanwezig was, op grond van nationale vervoers-economische overwegingen, geweld aandoen. Het spreekt vanzelf, dat het Neder landse bedrijfsleven tegen deze contin gentering van vervoersdiensten scherp stelling heeft genomen, tot op heden echter nog zonder tastbaar re sultaat. ROOD CHINA IS ONWILLIG Wachten tot na de Ban doen g-conf erentie. De Westelijke mogendheden zijn het er over eens, dat nieuwe stappen tot regeling van het geschil om Formosa dienen te worden uitgesteld tot na de Afrikaans-Aziatische conferentie te Bandoeng, aldus werd Donderdag te Washington vernomen. Vertegenwoordigers van de Ver- I enigde Staten. Groot-B'ïnannië. Frankrijk, Canada, Australië en 1 Nieuw-Zeeland hebben thans hun overleg over een regeling van een staken van het vuren hervat. Van gezaghebbende züde werd ver nomen. dat de communistisch Chine se regering op de laatste van een reeks diplomatieke peilingen naar de mogelijkheid van een staken van het vuren, ongunstig heeft gereageerd. Nieuw-Zeeland en Groot-Brittannië zijn van oordeel, dat een nieuw initia tief in de Verenigde Naties ten aan zien van Formosa, thans, voordat communistisch China riin kansen op de conferentie van Bandoeng heeft uitgebuit, gedoemd zal zyn te misluk ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5