f m/umwj Peking bezorgd voor veiligheid van de gedelegeerden Uitverkopen vallen nieuwe regeling onder een VERHOGING ZEEDIJKEN VAN GRONINGEN AANBEVOLEN Een BOEK over VRIJDAG 15 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CONFERENTIE IN BANDOENG Het Wereldgebeuren Indonesië zegt bijzondere maatregelen toe China heeft er bij de Indonesische regering op aangedrongen scherp te waken tegen verdere daden van samenzwering door saboteurs. De regering te Peking beschouwt het verongelukken van de Indiase Constellation 3ls een ernstig incident" en „sabotage van de vrede door de vijand". Indonesië heeft beloofd alle maatregelen te zullen nemen ter beveiliging van de deel nemers aan de conferentie te Bandoeng. Woensdag zijn nog zes lijken ge borgen uit het wrak van de Constellation. Duikers hebben geen aanwijzin gen gevonden voor de mogelijke oorzaak van de ramp. Op vliegvelden in Singapore en Djakarta zijn extra-maatregelen getroffen ter bescherming van de gedelegeerden voor de conferentie. De premier van rood-China, Tsjoe En-Lai, is gisteren in Rangoon gearri veerd. Men verwacht, dat hij Zaterdag naar Bandoeng zal gaan na een korte ontmoeting met premier Nehroe van India en premier Nasser van Egypte, die vandaag in Rangoon zouden ko men. In Nieuw-Delhi verluidt, dat Nehroe op de conferentie zal optreden als een figuur, die een matigende in vloed uitoefent en die zal voorkomen, dat een anti-Westelijk of anti-blank- blok zal worden gevormd. Zijn voor naamste adviseur op het gebied van Werknemers bij Philips krijgen drie procent. Uitkering van 5 miilioen. De N.V. Philips zal een extra uit kering van drie procent over het jaar inkomen van 1954 aan haar ruim 51.000 werknemers in Nederland uit betalen. Hoewel dit „extraatje" in contanten wordt uitbetaald, staat de mogelijkheid open de uitkering om te zetten in personeelsobligaties. Volgens een globale raming" beloopt de Philipsuitkering voor alle werkne mers in Nederland minstens vijf mii lioen gulden. Hiervan wordt in Eind hoven ruim drie miilioen gulden uit betaald op 27 en 28 April a.s. De extra uitkering van Philips is een gevolg van het zeer gunstige jaar voor het concern, dat ook het perso neel in de record-omzetten wil laten delen. Vorig jaar werd twee procent gegeven, toen moest deze „gratifica tie echter in personeelsobligaties worden opgenomen. Thans is van het college van Rijksbemiddelaars toe stemming gekregen, drie procent in contanten uit te betalen, waarbij de mogelijkheid voor aankoop van per soneelsobligaties open moet staan. De gratificatie laat de normale 2 procent vacantietoeslag onaangetast. Huren met tien procent omhoog? Antwoord van regering op critiek in Kamer. Na de vernietigende critiek die de Tweede Kamer in het voorlopig ver slag heeft geuit op de huurwet, over weegt de regering thans het ontwerp te wijzigen door een huurverhoging over de gehele linie van 10 voor te stellen, aldus „De Tel.". De memorie van antwoord op de huur- en belastingvoorstellen zal Maandag verschijnen. Als het eind verslag tijdig gereed komt zou de Kamer de ontwerpen reeds op 26 April in behandeling kunnen nemen. Verwacht wordt echter, dat de Ka mercommissie eerst nader mondeling overleg wenst met de regering. In dat geval zal de openbare behande ling niet vóór 3 Mei kunnen begin nen. Nu elf doden aan boord van „San Cirilo" Het aantal doden aan boord van het Britse tankschip „San Cirilo", aan boord waarvan een ketel ont plofte. is gestegen tot elf. Drie ge wonden, die zich nog aan boord be vonden van het schip, dat zich stuurloos bij de monding van de A- mazone bevindt, zijn intussen overle den. Het schip was met een lading olie onderweg van Aruba naar Buenos Aires. FISCUS. Volgens 'n Frans blad moet er ergens in Frankrijk een jurist zijn, die een bord op de deur heeft, op welk bord (in het Frans) te lezen staat: „Hebt U moeilijkheden met de fiscus kom dan bij mij voor advies. Hebt U geen moeilijkheden met de fiscus, kom dan ook en vertel me hoe U dat aangelegd hebt!" ONDERDUIKEN. Amerika ie het on der (luikersparadijs. Daar verdwijnen T>ar jaar ongeveer een miilioen men sen, zoals mannen, die herrie hebben, met lmn schoonmoeder, schooljongens en meisjes met slechte rapporten enz. De meeste onderduikers komen na en kele weken weer boven water. Er zijn ook instellingen, die speciaal zoeken naar „onder-water-blijvers". Zo is er een instelling, die er zich op beroept in de laatste 30 jaar Ut.831 verdwenen ""7ii te hebben J IN EEN BOOM. In Phoenix (Arizo na) arresteerde de politie de heer Jimmy Verdugo op vermoeden van dronkenschap. Hij zat in een boom, toen hij gegrepen werd. Eerst zei hij, dat hij op de bus zat te wachten, daarna dat hij wachtte op een meisje met wie hij zou gaan dansen en ten slotte, dat hij naai- sigarettenpeukjes 7r>r-ht de buitenlandse politiek, V. Krisjna Menon, zal vermoedelijk een belang rijke rol spelen bij het opstellen van communiqués en resoluties in Ban doeng. De besprekingen, die Menon onlangs met de Amerikaanse leiders voerde, zou de Indiase delegatie meer waardering voor de houding van de V.S. ten opzichte van de kwestie-For- mosa hebben bijgebracht. Geen starre houding Nehroe is tegen openbare bespre kingen, die beide partijen zouden kun nen dwingen een starre houding aan te nemen. Nehroe zal ook afkeuren, dat het ontwerp anti-kolomalisme een hoofdpunt van de besprekingen vormt. Wel zal hij anti-kolonialistische re soluties steunen, in het bijzonder cri tiek op de rassenpolitiek van Zuid- Afrika. Als „particulier" kwam dr. Burton in Bandoeng aan, die niet-officieel als vertegenwoordiger van de Australi sche Labourparty de AA-conferentie zal bijwonen. Australië hoopt, volgens Burton, in de toekomst voor deze conferenties wel te worden uitgenodigd. Concessie aan „Sabena" geweigerd. Aan de Belgische luchtvaartmaat schappij „Sabena" is een vergunning geweigerd voor de opening van een nieuwe lijndienst tussen Antwerpen en Düsseldorf. Het besluit om het verzoek van de „Sabena" af te wijzen, werd genomen door de Civil Aviation Board, het ge allieerde gezagsorgaan dat de con trole op de burgerluchtvaart uit oefent, zolang de bondsrepubliek nog niet souverein is. De Civil Aviation Board heeft zijn afwijzend besluit genomen na consul tatie van het West-Duitse ministerie van verkeer. Chefs diamantindustrie door bond geroyeerd. Op een gisteren gehouden verga dering van de stakende Amsterdam se diamantbewerkers heeft de voor zitter van de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond, de heer I. Mug, meegedeeld, dat ongeveer tien chefs (bedrijfsleiders) als lid van de A.N.D.B. hebben bedankt en een eensluidende bedankbrief hebben ge stuurd. Het bestuur en de bondsraad hebben met algemene stemmen be sloten zo deelde de heer Mug me de dat het bedanken voor het lid maatschap niet wordt aanvaard en dat deze chefs als lid geroyeerd zul len worden. Deze chefs, aldus de heer Mug, na men hun besluit niet uit vrije wil, doch zij zijn economisch hiertoe ge dwongen. Op hen is morele druk uit geoefend. Het was volgens de voor zitter opvallend, dat de eerste be dankbrieven binnenkwamen van chefs, die werkzaam zijn bij respec tievelijk de voorzitter en de vice- voorzitter van de Algemene Juwe liers Vereniging. „Wat zij gedaan hebben, is een dolkstoot in de rug van de stakers". Partiële inpoldering in de Dollard De dijkencommissie, die naar aanleiding van de watersnood in 1953 is in gesteld, heeft thans rapport uitgebracht. De toestand van de zeekerende djjken acht de commissie bevredigend, die van de slaperdijken in bepaalde gevallen niet. Wat de zeedijken betreft meent de commissie, dat de maximaal gewenste hoogte voor de Noordkust 6.50 m boven n.a.p., voor de omgeving van Delfzijl 6.70 m boven n.a.p. en voor de Dollardpolders 7.50 m boven n.a.p. is. Een verhoging tot deze hoog ten komt mitsdien in aanmerking. Alvorens daartoe over te gaan, dient door de overheid de aanleg van een nieuwe zeedijk, aansluitende op de toekomstige afsluitdijk van de Lauwerszee en zo ver mogelijk Oost waarts aan de Noordkust, te worden bestudeerd. Daardoor wordt het in de aanleg van een dijk gestoken geld productief, omdat de door de bestaan de landaanwinningswerken verkre gen gronden voor de landbouw be schikbaar komen, aldus de commissie. Gezien de verkregen informaties ver wacht de commissie, dat omstreeks 1960 voldoende cultuurgrond zal zijn aangewonnen om deze zeedijk te kun nen leggen. Tot dat moment zullen enige risico's niet te vermijden zijn. Deze meent men te mogen dragen, ge zien de staat van d'e thans aanwezige dijken, de wadhoogten en de voorlanid- hoogten. De mogelijkheid van partiële inpol dering in de Dollard dient zoveel mo gelijk te worden bevorderd. Voor Duitse bezwaren daartegen acht de commissie geen aanleiding aanwezig, omdat men daar zelf in de laatste tientallen jaren dit soort inpolderin gen ter hand heeft genomen. Een verhoging van alle zeedijken tot 7.50 meter boven N.A.P. zal voor de kustwaterschappen totaal kosten 21 miilioen, tot 7 meter boven N.A.P. plus minus 14 miilioen, en tot 8 me ter boven N.A.P. 29 miilioen. Indien deze kosten, zoals thans voor reke ning van de kustwaterschappen zul len komen, dan zullen deze uitgaven vragen van resp. 324.per strek kende meter, 216.per strekkende meter en 448.per strekkende me ter. Deze bedragen acht de commissie onmogelijk te dragen voor deze wa terschappen. Het leggen van een nieuwe zeedijk met een lengte van ongeveer 35 ki lometer zal ongeveer 35 miilioen gul den kosten. Bij een polder-„diepte" van 1000 meter het land in en met een dijkhoogte van 7.50 meter boven N.A.P. zal een gebied verkregen wor den van 3700 hectare nieuw land. Stelt men de privaat-economische waarde hiervan op 3000 per hectare dan zal de sociaal-economische waar de kunnen worden gesteld op 30.000 per hectare. Voor de aanleg van een nieuwe dijk de verhoging van de rest van de bedij king en het creëren van een reserve fonds voor eventuele calamiteiten zal naar het oordeel van de commissie, 60 miilioen gulden nodig zijn. Twee bruggen over Amerikaanse rivier bezweken. Twee bruggen over de rivier de Homochitte, in de Amerikaanse staat Mississippi zijn Woepsdag bezweken en met één van de bruggen zijn vol gens een automobilist twee personen wagens en een vrachtauto in de ri vier gestort. De rivier was buiten haar oevers getreden. De brug waarop zich drie auto's be vonden, lag 27 kilometer ten Zuiden van Natchez. De politie zeide te geloven, dat zich op de andere brug geen personen of voertuigen bevonden op het ogenblik van de instorting. Men nam aan, dat de ongelukken zijn te wijten aan ondermijning van de pijlers der bruggen tengevolge van de overstromingen. Zware binnenbrand in Den Haag Gistermiddag omstreeks een uur is een zeer zware binnenbrand uitgebro ken in de pakhuizen van Hegbroek- Zélander N.V. in de Kazernestraat te 's-Gravenhage. Het vuur, dat aan vankelijk niet veel gevaar leek op te leveren, greep snel om zich heen en de brandweer moest met vijf stralen het vuur bestrijden en met vier wa gens uitrukken. Tegen tweeën was zij het vuur meester. Het vuur heeft zich verspreid over de eerste verdieping, welke geheel is uitgebrand. Het pakhuis was bestemd voor het opslaan van radiotoestellen, wasmachines en koelkasten e.d. De oorzaak en de schade van de brand zijn niet bekend. Donderdagmorgen vond op de hoek van de ChurchilUaan en de Schelde- straat te Amsterdam een ernstig busongeval plaats, waarbij twee men sen het leven verloren. Een autobus van de gemeentetram greep op de kruising een bromfietser en raakte uit de koers: het gevolg was, dat het gevaarte het linker trottoir opreed en een telefooncel wegvaagdeOp deze fotomontage ziet men boven: een overzicht van de plaats van het onge val; links onder de totaal verkreukel de bromfiets en onder rechts de be schadigde voorkant van de bus met hetgeen van de telefooncel overbleef. Sjah tekent accoord Perzië-Rusland Naar van gezaghebbende zijde te Teheran wordt vernomen, heeft de Sjah gisteren het accoord onderte kend, waarbij de economische en de grensgeschillen tussen Perzië en de Sowjet-Unie worden geregeld. Volgens het accoord ontvangt Per zië elf ton goud als vergoeding voor de voorschotten, welke in de tweede wereldoorlog aan de Russische bezet tingstroepen zijn verstrekt. Prijsstop van melk blijft tot 17 Augustus De prijsstop voor melk zal in ieder geval tot 17 Augustus van kracht blijven. Tot deze beslissing kwam het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel in een extra vergadering, wel ke Woensdag werd gehouden. Vori ge' week had het bestuur beslist, dat de prijsstop met ingang van 18 April zou vervallen. GEEN „VOORKEURSDAGEN" MEER Vergunningenstelsel nu waterdicht Behalve in bepaalde perioden van het jaar is voor uitverkopen en oprui mingen een vergunning nodig. Reclame-campagnes die niet als zodanig wa ren aangekondigd, maar in feite met uitverkopen konden worden gelijkge steld, glipten door het net. Een nieuwe regeling, die door de staatssecretaris voor de Middenstand bij de Tweede Kamer is ingediend, wil dit voorkomen. Voor alle verkopen, waardoor bij het publiek een soortgelijke indruk wordt gewekt, zal straks een vergunning van de Kamer van Koophandel nodig zijn. Zogenaamde voorkeursdagen, die soms aan de uitverkoop voorafgaan, wor den verboden. Wel blijft het toegestaan, op die manier een speciale service aan de vaste klanten te geven. Tot nu toe zijn uiverkopen en oprui- ningen algemeen geoorloofd bij jaars- ;n seizoenwisseling, wat echter in de jractijk bezwaren blijkt te hebben. 31ijkens verkregen gegevens schenkt nen nu de voorkeur aan twee maal legentien dagen, maar de mening •ver het tijdstip verschilt. In sommige bedrijfstakken wil men n het geheel gem uitverkoop. Om zo- reel mogelijk met uiteenlopende wen en te kunnen rekenen, krijgt de mi nster van economische zaken de be voegdheid om de vrije uitverkooppe- iode twee maal per jaar vast te stel en in overleg met het bedrijfsleven. Dan bestaat nog de mogelijkheid, dat le Kamers van Koophandel daarvan cunnen afwijken bij andere gebruiken er plaatse. Reden voor vergunning Is een vergunning nodig, dan zal die tltijd verleend worden als de verkoop In de dierentuin te Den Haag werd onderdagmorgen de derde Studie- '■g van het Nederlands Gevangenis sen geopend. Deze bijeenkomst :rd o.a. bijgewoond door de minis- er van justitie, mr. L. A. Donker. foto toont de aankomst van dt luister in de zaal; rechts de voor zitter, prof. mr. W. P. J. Pompe. verband houdt met het opheffen van de zaak op de plaats waar deze ge vestigd is. Ook bijv. in geval van over dracht, verbouwing, brand, waterscha de of faillissement der onderneming. Een vergunning voor een opheffings uitverkoop geldt voor drie maanden; voor alle andere uitverkopen met vergunning lijkt een maand voldoen de. Als de verstrekte gegevens niet juist blijken te zijn, kan een afgege ven vergunning worden ingetrokken. Artikelen mogen aan de voor uitver koop bestemde vooraad na het ver streken der vergunning niet meer worden toegevoegd. Overtredingen zullen vallen onder de wet op de eco nomische delicten. Vertegenwoordigers van hst Zwedse Rode Kruis zijn op weg naar Formosa om de passage naar Polen te regelen van 20 bemanningsleden van het Poolse schip „President Gottwald", dat in Mei van het vorige jaar door de Chinese nationalisten in beslag is genomen. Van de 13 overige leden van de bemanning hebben er elf asyl in de V. S. gekregen. Twee zijn over- leden. ZUID-AFRIK A Dr. W. G. N. van der Sleen. Zuid-Afrika. Uitgave Ne- derland's boekhuis, Til burg. De bekende wereldreiziger dr. v. d. Sleen weet niet alleen genoeglijk van zijg reizen te vertellen, ook zijn boe ken mogen er zijn. Vooral in Zuid- Afrika met de ons stamverwante be volking heeft de schrijver ogen en oren de kost gegeven. Veel van wat ons niet duidelijk is in economie, po litiek en rassenproblemen, heeft v. d. Sleen grondig onderzocht en zijn boei end reisverhaal heeft daardoor grote betekenis voor hen, die zich voor stellen naar deze streken te emigre ren. Een hoek, dat niet alleen de kennis van één der rijkste landen der aarde vermeerdert, maar dat voor al inzicht geeft in de zeer ingewik kelde verhoudingen van staat en be volking. Z. Woedende Otto Heel Wenen is vandaag in icest- roes. Bondskanselier Raab kwam tot overeenstemming met de Russen voor wat betreft het her stel van dc Oostenrykse onafhanke lijkheid en het einde van de geallieer de bezetting. Slechts één OosLenrijker is een tik keltje woedend. Dat is aartshertog Otto van Habsburg, die nog altijd pretendent is voor de Oostenrijkse keizerskroon. Hij en zijn monarchis ten zyn woedend, want straks zullen wanneer alles goedgaat dc Rus sen, Amerikanen, Engelsen en Fran sen een verdrag ondertekenen, dat weliswaar aan de Oostenrijkers hun onafhankelijkheid hergeeft, maar dat aan Otto van Habsburg niet de ge confisqueerde goederen van het oude keizershuis terugschenkt. Het is met die Habsburgse goede ren voornamelijk kastelen enz. sedert 1919 een lijdens weg geweest. Men onteigende ze in dat jaar en dus werd de Oostenrykse staat bezitter van het Habsburgse erfgoed. In 1935 echter streek bondskanse lier Schuschnigg de hand over het hart en hij gaf een flinke portie van de goederen terug aan de Habsbur- fers. Na de aansluiting bij Duitsland aaide Hitier een streep door deze transactie en de goederen kwamen aan het Grootduitse Rijk. In 1945 werd dat Rijk geliquideerd, waardoor de goederen weer eigendom werden van de Oostenrykse staat. Sedertdien heeft Otto niet opgehou den te pleiten voor zijn bezitsrechten op deze goederen. Bitter waren hij en zyn vrienden ontstemd toen ze boven dien nog ontdekten, dat in het ont- werp-vredesverdrag voor Oostenrijk een bepaling voorkwam, welke het herstel van de Oostenrykse monar chie uitsluit. Op het ogenblik is Otto druk doen de de Westerse mogendheden voor zijn zaak te interesseren en hij hoopt, dat deze mogendheden het ontwerp-verdrag willen herzien. Dat zou dan een pijnlijke zaak zijn voor bondskanselier Raab, die Don derdagavond uit Moskou liet weten, dat hij eindelijk met de Russen tot overeenstemming was gekomen over het ontwerp-vredesverdrag. Heel Wenen was Donderdagavond in een lichte feestroes, omdat de berichten uit Moskou zo moedgevend waren; alles ging naar wens met het staatsverdrag voor Oostenrijk. Dat woord staatsverdrag is een vreemde aanduiding. In werke lijkheid gaat het voor Oostenrijk om een vredesverdrag met de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Rus land. Maar in jaren kort na de oor log, kwam men tot de ontdekking, dat de Oostenrijkersnu ja weliswaar braaf meegevochten had den in de Hitler-legioenen, doch met een beetje goede wil wel beschouwd konden worden als de eerste slacht offers van het Naziïsme. Met slachtoffers sluit men geen vredesverdrag. Dat doet men alleen met gewezen vijanden. Vandaar dat men aan de overeen komst, die het Oostenrykse volk we derom onafhankelijk moet maken de naam „staatsverdrag" heeft gegeven. Dat staatsverdrag lag al enige ja ren klaar. Een Keer of drie ston den de Grote Vier op het punt aan de Oostenrijkers hun vrijheid te hergeven. Zelfs de Russen keurden het ontwerp goed, maar ze wilden het verdrag tenslotte niet in werking la ten treden, omdat ze meenden, dat eerst de Duitse kwestie geregeld moest worden. Kort geleden wijzigden de Russen hun standpunt en zo kon het dan ge beuren, dat bondskanseüer Raab de zer dagen naar Moskou toog om te onderhandelen over het staatsver drag. Er moest by het verdrag een document komen, dat plechtige Oos tenrijkse beloften zou bevatten over nooit meer aansluiting zoeken bij Duitsland of bij vijanden van de Sow- jet Unie, over niet meer herbewape nen enz, Vandaag keert Raab in Wenen te rug met dat document. Daarna zullen zowel het Oostenrykse parlement als de Westerse grote mo gendheden er hun goedkeuring aan moeten hechten om het van kracht te doen worden. Voor de Verenigde Staten c.s. zal het beoordelen van de overeenkomst er om gaan in hoeverre de neutrali teit van Oostenrijk is omschreven op een manier, welke door de Westerse mogendheden aanvaardbaar is. Maar dat zal wel in orde komen en daarom is men in Wenen thans zo opgewekt. JULIUS RAAB dronk cocktails met de Russen. Pinay naar Adenauer De Franse minister van buitenland se zaken, Pinay, zal 29 April te Bonn een onderhoud hebben met kanselier Adenauer. Het voorstel tot het hou den van de bespreking is uitgegaan van Pinay. Men zal o.m. van gedachten wisse len over het Saarvraagstuk en de wederzijdse economische betrekkin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3