PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Kanselier Raab seint uit Moskou: „Oostenrijk zal vrij worden" Zomervergadering der Z.L.M. te Kloosterzande in voorbereiding BILT COMMUNISTISCHE RAADSLEDEN UIT COMMISSIES ONTSLAGEN SAIGON LIGT OPNIEUW ONDER EEN BLOKKADE Vand aag... 198e Jaargang - No. 88 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj .-Hoof dred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; t 5.85; p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 15 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 13. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—8 regels 1 1.— Iedere regel meer 2C cent J3rleven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2 1 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3341; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26. OVEREENSTEMMING BEREIKT Amerikanen wensen méér contact met Sowjets Te Moskou is overeenstemming bereikt tussen Bondskanselier Raab en zijn staf en de Sowjet-Regering. De Bondskanselier zei in een boodschap aan het Oostenrijkse volk„Oostenrijk zal vrij worden. Wij zullen ons vader land geheel terugkrijgen. Krijgsgevangenen en andere gevangenen zullen hun woonplaats terugzien". Dr. Schoerner, de particuliere secretaris van kanselier Raab, verklaarde, dat bet overleg niet heeft geleid tot overeenstemming over een staatsverdrag hierover kunnen slechts de vier bezettende mogendheden gezamenlijk be slissen doch dat men tot een „accoord" over de belangrijkste vraagstuk ken is gekomen. Volgens ambassadeur Bisschoff wordt de kwestie van de dreiging van een „Anschlusz" met Duitsland geregeld. Oostenrijk zal garanties vragen van de bezettende mogendheden en militaire bases niet toestaan. Inmiddels hebben de Amerikanen Moskou laten weten, dat men prijs stelt op een veelvuldiger contact. In zijn boodschap tot zijn volk zeide Bondskanselier Raab nog, dat het re sultaat is bereikt door de standvastige houding van het Oostenrijkse volk, dat er voor geleden en gewerkt en het verdiend heeft Vanmorgen zal een gemeenschappe lijk communiqué over de besprekin gen in Moskou worden gepubliceerd. Volgens staatssecretaris Kreisky is „de weg practisch vrij". De Oostenrijkers hebben gisteravond aangezeten aan een banket met de Sowjet-prominen- ten, dat vijf uur duurde. Oostenrijk zal niet toetreden tot enige militaire organisatie, maar het kan wel lid wor den van organisaties". Aangenomen wordt, dat ook bespre kingen zijn gevoerd over de toekom stige handel van Oostenrijk en Rus land. Naar in diplomatieke kringen te Moskou verluidt, hebben de Russen zich bereid getoond, het ontwerp-ver- drag waarover de vier mogendheden het reeds eens waren, te aanvaarden, doch zij zouden er zeker van willen zijn, dat de kwestie van de waarbor gen tegen een mogelijke nieuvve an nexatie van Oostenrijk door Duitsland en tegen een eventueel deelnemen van Oostenrijk aan militaire allianties wordt geregeld. Amerikaanse stap Naar van gezaghebbende Ameri kaanse kringen te Washington wordt vernomen hebben de V.S. aan de Visitekaartjes op maat Per 1 Juli zullen kleine post stukken, zoals visitekaartjes in omslag e.d. zowel voor binnen lands- als buitenlands verkeer, niet kleiner mogen zijn dan 7 bij 10 cm. Het verzenden van kleinere visitekaartjes mag, wat het binnenlandse verkeer betreft, tot 1 Februari 1956 ge schieden. Tegen het verzenden van vi sitekaartjes in binnen- en bui tenlands verkeer zal, indien de lengte langs de korte zijde ten minste 6.8 cm bedraagt, geen bezwaar bestaan. Dit in ver- jand met de machinale ver vaardiging van omslagen voor naam- of visitekaartjes. Verzending van kaartjes met deze afmeting in het interna tionale verkeer geschiedt ech ter op risico van de afzender. Deltaplan gereed. Binnen enkele dagen zal de Delta wet, een raamwet vergezeld van een zeer uitvoerige memorie van toelich ting, het departement van Verkeer en Waterstaat kunnen verlaten en bij de ministerraad worden ingediend, aldus „De Tel.". Nog geruime tijd voor het zomer reces zal het wetsontwerp bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. Sowjet-regering laten weten, dat zij voorstander zijn van een veelvuldiger contact tussen de Sowjet-leiders en de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke Mogendheden te Mos kou, ten einde de betrekkingen tussen Oost en West te verbeteren. Toen de Amerikaanse ambassadeur in de Russische hoofdstad, Charles Bohlen, dit verlangen Dinsdag op een receptie ter ere van de Oostenrijkse delegatie onder kanselier Raab bij een informeel gesprek met maarschalk Boelganin kenbaar had gemaakt, be loofde de Sowjet-premier de kwestie met zijn minister van buitenlandse zaken, Molotow, te zullen bespreken. Inenting tegen de kinderverlamming Niet voor Nederland Het departement van sociale zaken en volksgezondheid deelt ons mede, dat de inenting tegen kinderverlam ming alle aandacht heeft van de Ne derlandse regering. De regering acht het echter thans niet verantwoord tot het invoeren van Amerikaans of Frans vaccin over te gaan en de im- tnunisatie in ons land te propageren. Gecompliceerd ongeluk eiste twee doden Dame in telefooncel meegesleurd Gistermorgen is op het kruispunt Scheldestraat-Ohurchilllaan te Am sterdam een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waardoor twee personen om het leven kwamen. Op de Churchilllaan autobus van het gemeentelijk ver voerbedrijf, die bestuurd werd door een leerling-chauffeur onder toezicht van een instructeur, het kruispunt. Het verkeer, komende uit de Schel- destraat, bleef voor het kruispunt op het passerende verkeer wachten. Plotseling stak een bromfietser met de fiets aan de hand lopende de rij weg over. De buschauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen, al reageerde hij onmiddellijk door zijn wagen te laten uitwijken in de rich ting van het trottoir, dat het plant soen aldaar begrenst. De wagen raak te met het linkervoorwiel de trottoir band, schoot door en nikte op zijn weg een telefooncel mee, waarin op dat moment een dame van middelba re leeftijd een gesprek voerde. De bromfietsen, de dame en de telefoon cel werden enkele meters door de bus meegesleurd. De dame moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De man, wiens fiets onder de bus door was geschoven, werd in zeer ernstige toestand naar een der zie kenhuizen overgebracht en bleek bg aankomst te zijn overleden. Belasting- en huurontwerpen in de Kamer. Het ligt in de bedoeling van de voorzitter der Tweede Kamer om, in dien omtrent de wetsontwerpen tot wijziging van de belastingen en het ontwerp tot wijziging van de huur wet tijdig eindverslag zal zjjn uitge bracht, aan de Kamer voor te stellen deze ontwerpen in de vergadering van Dinsdag 26 April aan de orde te stellen. Aardbeving in Griekenland In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft een krachtige aardbeving het Griekse schiereiland Peloponnesus getroffen. Er is veel schade aangericht in de provincies Acbaje, Argolis, Ar cade en Messenie. De zwaarst getroffen stad zou Ka- lamala zijn, in het Zuiden van het schiereiland, waar 800 huizen bescha digd heten. In Sparta werden vijf per sonen gewond en 150 huizen onbe woonbaar. De bevolking van het getroffen ge bied heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. Skitocht weer onderbroken Sneeuwstorm in gebied van Silvretta-gebergte Het Oostenrijkse persbureau bericht dat sedert Donderdagmorgen in het gebied van het Silvretta-gebergte een sneeuwstorm woedt, die het Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix cn Irene onmogelijk heeft gemaakt giste ren de Wiesbadener-hut te verlaten. Waneer het weer het toelaat zal het gezelschap Vrijdagmorgen om zeven uur uit de Wiesbadener-hut vertrek ken naar het Silvretta-huïs. Het was de bedoeling dat van de Wiesbadener- hut uit zonder overnachten via het Silvretta-huis naar Klosters zou wor den gegaan, maar deskundigen menen, dat een dergelijke tocht tenminste twaalf uren in beslag zou nemen, zo dat het waarschijnlijk wordt geacht, dat het gezelschap in het Silvretta- huis zal overnachten. Het plan bestaat om Zaterdag voor vijf uur 's middags in Klosters aan te komen. BESLUIT IN AMSTERDAM Thans 274 stakers bij P.W. De tien leden van de C.P.N.-fractie in de Amsterdamse gemeenteraad zijn uit de z.g. commissies van bijstand en voorbereiding ontslagen, omdat deze raadsled-en hebben opgehouden het vertrouwen van de raad te bezitten. Donderdag was het Friese dag" op de Keukenhof. Daartoe was o.m. een Friese folkloristische groep naar de tentoonstelling gekomen. Een aan tal leden in hun schilderachtige kir dij tijdens de rnvdaang door de kassen. Dit is de inhoud van de beslissing die de hoofdstedelijke raad gistermid dag heeft genomen, daar het voorstel tot dat ontslag, ingediend door de heer Herfst (P.v.d.A.) en mede onderte kend door de heren Douqué (K.V.P.) en Van Sandick (Prot. Chr.) werd aangenomen met 25 tegen 14 stem men. Voor het voorstel stemden alle leden der P.v.d.A., K.V.P. en Prot. Chr. frac ties, tegen stemden de leden van de C.P.N. en V.V.D.-fracties. Eerder werd een voorstel aangeno- en tot een wijziging van het regie ent van orde dat het ontslag van le den uit de meergenoemde commissies mogelijk maakt. DE STAKING BIJ P.VV, Zoals wij reeds meldden, is onder het personeel van Publieke Werken te Amsterdam opnieuw een staking uitgebroken. Het betreft hier 274 man, in hoofdzaak stratenmakers. Het mo tief om in staking te gaan, is „een on verzoenlijke slag te leveren tegen de actie om de geest van het Amsterdam se gemeentepersoneel kapot te ma ken". Een deel van de arbeiders der ge meentelijke stadsreiniging te Amster dam, dat. gisteravond in vergadering bijeen is geweest, is zonder stemming accoord gegaan met het voorstel van het actie-comité niet opnieuw in sta king te gaan. Prins Bernhard en de oudste twee prinsessen konden Woensdagdank zij de verbeterde weersomstandighe den, de Jamtallhütte, waarin zij se dert Eerste Paasdag noodgedwongen verblijf hielden, verlaten. Onze foto toont het gezelschap opnieuw onder weg, tijdens een korte rustpauze. Van links naar rechts: Prinses Beatrix, Prinses Irene, een skileraar en op de rug gezien, Prins Bernhard. Collectrice Staatsloterij in kantoor opgesloten. Haar is 4700 ontsfolen. Mevrouw S. M. W. H. Penard, col lectrice van de Nederlandse Staats loterij, heeft gistermorgen de schrik van haar leven beleefd. In haar woonark „Vrouwe Fortuna" aan de Nicolaas Witsenkade te Amsterdam vervoegde zich een heer, die haar verzocht hem een loterijbriefje te verkopen. Toen zij zich even om draaide om aan dit verzoek te vol doen, duwde de man haar in de rug, greep de aanwezige contanten en sloot haar vervolgens op in haar kan toortje. Daar de verkoop van de briefjes jl. Dinsdag begonnen is en de belang stelling voor de Staatsloterij nog steeds stijgt, had zij een flink bedrag in huis. Naar schatting bedraagt de buit circa 4700. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. SECTEN WEER IN ACTIE Bemiddeling van V.N. gevraagd De particuliere legers van de Hoa Hao-secte en van de organisatie Binh Xoejen hebben hun enige tijd gestaakte blokkade van Saigon hervat. Zij bedreigen elke vrachtautobestuurder, die voorraden naar de stad wil bren gen met de dood. In plaatsen ten Westen van Saigon zijn honderden vrachtauto's tegen gehouden. Woensdag bereikten slechts 220 voertuigen Saigon, vergeleken met normaliter 2000 tot 3000, Donderdag is een officier van het Zuidvietnamese leger gesneuveld toen troepen van generaal Ba Cut, de dissi dente Hoa Hao-leider, het vuur open den op een bataljon van het Zuidviet namese leger, 50 km ten Zuiden van Sadec. Woensdag werden 16 mensen gewond door mortiervuur van strijd krachten van Ba Cut op de markt plaats van Sadec, 120 km ten Zuid- Oosten van Saigon. Interventie Het Zuidvietnamese ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren, de V.N. en de negen mogendheden, die de overeenkomst van Genève hebben ge tekend, verzocht, te waarborgen, dat elke burger van Vietnam op elk ge wenst ogenblik het recht kan uitoefe nen zijn woonplaats te kiezen. De Zuidvietnamese regering zegt, dat de ER KOMT EEN „ZUIVELDAG" Een vierdaags landbouwfestijn met „gespreide" evenementen De zomervergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, welke telkenjare opnieuw een grootscheepse manifestatie is van hetgeen op land bouwgebied in Zeeland leeft, zal dit jaar zoals bekend gehouden wor den in Kloosterzande, in de kring Hulst van de Z.L.M. Wederom zal deze manifestatie, naar de organisatoren ons verzekerden, het karakter hebben van een groot „familiefeest", waarop landbouwers uit alle delen van Zeeland elkaar zullen ontmoeten en met elkaar van gedach ten zullen kunnen wisselen. Voor het eerst ook zal dit jaar een zekere „spreiding" worden toegepast: de diverse onderdelen van het landbouw festijn zullen verdeeld worden over vier dagen (22, 23, 24 en 25 Juni), waardoor aan elk facet de grootst mogelijke aandacht geschonken zal kun nen worden. Bovendien zal dit jaar voor het eerst sedert tientallen jaren een „zuiveldag" worden gehouden. ter beschikking werd gesteld door H. A.A. Baron Collot d'Escury. Donderdag'23 Juni zal "met onge veer 50 autobussen en 150 personen auto's een rijtoer worden gemaakt over 60 km. door het Land van Hulst, waarna in de middaguren de paarden- fokdag zal worden gehouden. Deze paardenfokdag zal georganiseerd worden in samenwerking met de Ver eniging van Zeeuwse Fokkers uit het Land van Axel en de paardenfokkers vereniging „Door eendracht sterk" uit het Land van Hulst. Op deze dag zal tevens de tentoonstelling worden geopend. Vrijdag 24 Juni zal gewijd zijn aan zuivel en rundvee, waarbij de „zui veldag" speciaal werd ingesteld om vele jdeihe boeren" van voorlichting te kunnen dienen. Er zal o.m. een congres worden gehouden, waarvoor De kring Hulst van de Z.L.M. was voor de tweede wereldoorlog de laat ste van de negen Z.L.M.-kringen, waar de jaarlijkse zomervergadering annex tentoonstelling gehouden werd en ook nu, na 1945, sluit de kring Hulst de reeks zomervergaderingen, welke bij toerbeurt in de verschillen de klingen worden gehouden. Woensdag 22 Juni, zo werd tijdens een gistermiddag in Axel gehouden persconferentie bekend gemaakt door de voorzitter van de kring Hulst, de heer J. W. Scheele, zal begonnen wor den met een hoofdbestuursvergade ring in de morgenuren, gevolgd door de algemene vergadering, welke des middags in Hulst zal worden gehou den. Behoudens deze algemene verga, dering zullen alle gebeurtenissen zich afspelen in Kloosterzande, waar een I vier hectare groot terrein welwillend deskundige sprekers zullen worden uitgenodigd. De laatste dag, Zaterdag 25 Juni, zal van ontspanning gewijd zijn, waartoe o.m. medewerking werd toe gezegd door middenstanders uit Kloosterzande, die des avonds een be kend radio-ensemble zullen laten op treden. Voorts denkt men aan spec taculaire sportdemonstraties in de middaguren. Spreiding Er valt- in dit programma derhalve een zekere spreiding te onderkennen, met name ten aanzien van de paar denfokdag en de rundveedag. Deze beide evenementen werden in het verleden steeds op één dag gehouden, maar men meende er vooral ter wille van het rundvee goed aan te doen deze gebeurtenissen thans ge scheiden te houden. „Het rundvee kwam door de demonstraties met paarden (figuurlijk) nogal eens in de verdrukking", zo verklaarde de heer Scheele. Een andere factor, welke tot deze spreiding aanlei/ing gaf was het feit, dat het demonstratie- en tentoonstel lingsterrein dit jaar enigszins kleiner van oppervlakte is dan in vorige ja ren het geval was. Het terrein is ove rigens bijzonder gunstig gelegen ten opzichte van het dorp. Het gemeentebestuur van Klooster zande heeft reeds alle medewerking toegezegd en ook de bevolking ziet het belang van dit landbouwevene- ment voor de streek terdege in, zo verklaarde men ons. Er staat reeds (Vervolg op pag. 7) autoriteiten van Noord-Vietnam voort durend door bedreigingen en met ge weld optreden tegen hen, die naar Zuid-Vietnam willen gaan. Zonder de ze belemmeringen zou het aantal vluchtelingen uit Noord-Vietnam in het Zuiden drie of vier maal groter zijn, aldus de Zuidvietnamese rege ring, die er aan toevoegt, dat zij be reid is alle faciliteiten te verlenen voor de vrijheid van beweging in haar gebied. Frangaise eiste haar dochtertje op. In Duitsland achtergebleven. Het kleine Beierse stadje Ebersberg is in opschudding geraakt over het lot van een elfjarig schoolmeisje, dat door een Amerikaanse rechter tot Fran gaise is verklaard en nu door haar moeder in Marseille wordt terugver langd. Het meisje kwam in de laatste maanden van de oorlog met twaalf andere naamloze kinderen in een transport uit Oost-Duitsland aan in Eger in het Sudetenland. Hier werd het door een Duitse familie als pleeg kind opgenomen. Het vluchtte met de familie naar Beieren, waar het is op gegroeid. Thans heeft het Ameri kaanse gerecht in Frankfort uitge maakt, dat het kind de dochter is van een Franse verzetsstrijder, die het in 1944 in een gevangenis te Breslau ter wereld bracht. Het kind werd ter stond van de moeder weggenomen, doch na de oorlog heeft de interna tionale vluchtelingenorganisatie alles gedaan om het op te sporen. Dat is thans gelukt en de Amerikaanse rechter heeft bevolen, dat het kind aan de in Marseille levende moeder za] worden teruggegeven. De pleeg ouders willen het kind evenwel niet meer afstaan en hebben verklaard, dat zij het voor de politie verborgen zullen houden. ...viert de bekende Nederland se romanschrgfster Ina Böu- dierBakker te Utrecht haar tachtigste verjaardag. VW\*WWV\\iV\\WVVVVVW DE VERWACHT... FLINKE OPKLARINGEN Flinke opklaringen en droog weer. Matige of zwakke noordelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. 36 April Zon Maan ZON EN MAAN 5.46 onder 19.40 2.57 onder 12.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1