KA PPIE EN HET MONSTERKANON Nieuwe hospitaalkerkschip gaat ook trawlers hulp bieden KLMffl SMAAKT BETER DAN SHAG JEUK JANSENt TILANUS uit de AETHER Help meneer Van Dalen dank zij Clark Procédé EQ7 Dom Kareltje VRIJDAG 15 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „DE HOOPIN JULI IN DE VAART „Schroot voor „De Hoop" om tekort van f 190.000 weg te werken (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) De order „De Hoop" moet varen!", waarmee Ome Jan van Zutfen vorig jaar de actie voor het nieuwe hospitaal-kerkschip populair maakte bij het gehele Nederlandse vollt, is bijna vervuld. Op 7 Mei gaat by de Zaanlandse Scheepsbouw Maatschappij te Zaandam het al ver afgebouw de casco te water, in de tweede helft van Juni zullen de proefvaarten plaats vinden, en in de loop van Juli zal officieel en dus met enig vlag vertoon de indienststelling geschieden, nauwelijks een half jaar na de kiellegging. Het wordt een hypermodern scheepje. Niet groot: 44,07 meter lang, 8,40 meter breed, een holte van 3,39 meter en een diepgang van 3 meter. Maar het zal uitgerust zjjn met de nieuwste navigatiemiddelen, o.a. radar. En de outillage van de ziekenzaal en de doktersspreekkamer zal k111111611 wedijveren met die van de beste verpleeghuizen aan de wal. Er komt o.a. een volledige röntgen-apparatuur aan boord. Ruim vijf-en-veertig jaar is het ge leden, dat het thans nog in gebruik zijnde hospitaal-kerkschip „De Hoop" in de Amsterdamse marinehaven ligt het op een koper te wachten! in dienst werd gesteld. Bij de inrichting van de nieuwe „De Hoop" ontdekt men eerst recht de tekortkomingen ervan,, hoe trouw het dan ook al die jaren zijn dienst heeft kunnen volbrengen. Die tekort komingen zullen thans radicaal wor den weggewerkt, ongeacht de kosten, die daaraan verbonden zijn. Zou men het nu niet doen, dan zou men mis schien over vijf of tien jaar opnieuw voor de noodzaak staan voorzienin gen te moeten treffen. Men mag niet denken, dat dit (nut tige) radicalisme geïnspireerd wordt door een ruime beurs. Verre daarvan. Met gulle hand heeft het Nederland se volk voor een nieuwe „De Hoop" f 750.000 bijeen gebracht. Maar de werkelijke kosten komen tengevolge van prijsstijgingen en verdergaande voorzieningen in de outillage in de buurt van f 950.000 te liggen. Op dit ogenblik moet voor een tekort van ongeveer f 190.000 opnieuw een be roep worden gedaan op de offervaar digheid van de bevolking. Het bestuur van de Vereniging „Hospitaal-kerk schip „De Hoop" doet het met enige schroom. Die schroom blijkt uit de omweg die men gekozen heeft: een schroot-inzameling onder het motto: „Schroot voor „De Hoop". is erger dan pijn. Met krabben verdubbelt U DÉBRALINB i en is daar- een ware uitkomst. Nederland kan straks met deze nieuwe „De Hoop" internationaal voor de dag komen. Het is tweemaal zo groot als het oude schip, en heeft een outillage, die het mogelijk maakt er het hele jaar mee op pad te gaan. Totnogtoe voer „De Hoop" alleen van Mei tot December met de haringvis- sende loggers mee. Het is nu de be doeling ook met de trawlers mee te gaan. Er komt een nauwere samenwer king met twee Duitse hospitaalsche pen voor de visserij, waarmee al vele jaren een uitstekende verstandhou ding bestaat. Dit leidt tot een terrein verdeling. Dezer dagen worden er be sprekingen over gevoerd. Het geeft een hoger rendement per schip. Jongste perspectief van de nieuwe „De Hoop" is voorts, dat het ook voor De Bilt alg weerschip dienst zal gaan doen. Ook daarover zijn bespre kingen gaande. Ordelijke werkchaos. De heer M. C. van Hall, de rustige en doelbewuste voorzitter van de Vereniging „Hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft ons dit alles verteld. La waaiige klinkhamers en sissende las apparaten aan boord van het casco op de Zaandamse helling leverden een voor een gesprekssfeer bepaald on rustige achtergrond. Schier dagelijks is de heer Van Hall de vorderingen aan het schip, dat uit vyftien vooraf gereed gemaakte sec ties werd opgebouwd, komen volgen. Terwijl schoorsteen en stuurkast nog op het werfterrein staan, en smeden en lassers op verschillende plaatsen van het bovendek nog bedryvig in de weer zyn, leggen electriciens, timmer lieden en schilders reeds de laatste hand aan verscheidene verblijven. De leek kan in de ordelijke werk chaos van dit ogenblik nog niet het gepolitoerde schip van straks ontwa ren. Hij vraagt zich af, hoe in luttele weken bedrijvigheid dat glanzende beeld te voorschijn geroepen kan wor den, dat summum is van orde en net heid binnen de ruimtelyke beperkt heid van een schip. De heer Van Hall heeft er geen moeite mee. Hij leidt ons van (nog onvindbare) doktersspreekkamer naar (nog verveloze) ziekenzaal („veertien oedden") en (reeds bekle de) kerkzaal („veertig zitplaatsen"), wijst ons de logiesplaatsen van offi cieren en bemanning, toont ons de kombuis met ijs- en koelkast, en de mess-room, waar de lopende patiën ten zich straks zullen kunnen verpo- Lakens en slopen, royaal en sterk, aan het prachtige weefsel herkent U ons merk. „De Hoop" op stapel. zen, om ons tenslotte nog even te voeren naar „de gewelven" van het achterschip, waar 'n 400 P.K. Brons motor midden staat tussen een stel generatoren, waarmee straks de stroom voor het hele schip zal moe ten worden opgewekt. En naarmate men langer drinkt van het enthousiasme van deze mana ger Van Hall met zijn warme en des kundige belangstelling voor het ver nuft en de kunde van de scheepsbou wers, ziet de leek uit het nog roest bruine en onvolledige casco steeds duidelijker het beeld groeien van het witglanzende vaartuig, dat aanstonds de vissers zal begeleiden: óns hospi taal-kerkschip „De Hoop", waarvoor met een kleine twee ton gelds aan schroot de laatste staketsels voor de stapelloop moeten worden vaagd. 31. Na de verovering van de Kraak hield generaal Carlos een. gloedvolle rede voering tot de matrozen en de soldaten. „Mannen!" riep hij, „jullie hebben met weergaloze dapperheid je taak vervuld. Dit is een roemrijke overwinning: een groots moment, dat in d« geschiedenisboekjes zal worden opgetekend als een der belangrijkste wapenfei ten van het dappere Nica- rese leger". „En van de Ni- carese vloot!", vulde admi raal Emanuel aan. „Maar laat ons op deze heugelijke voeren, waar zij voorbeel dig zullen worden gestraft. Zijn ze alle vier goed op gesloten?" „Vier?", herhaalde een matroos, ik heb maar drie gevangenen geteld: De ka pitein, de stuurman en de machinist". „Carrramba!", riep de 'admiraal, „dan is de scheepsjongen ons nog ontsnapt! Met die brutale aap had ik juist nog een appeltje te schillen! Doorzoek het hele schip!" Maar hoe zij ook zochten, Okki werd niet gevon- ZATERDAG 16 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kC/S. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws, 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huiswouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.45 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Orgeiconc. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 1320 Promenade-ork. en solist. 1420 Engelse van Let- 16.00 Gre- 17.00 Sa- weekoverz. 18.40 Gram. allerlei", landen van het 10.10 „Lichtba ken", caus. 10.30 Avondgebed en lit. kal. 10,45 Kamerork. en solist. 20.30 Gram. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Ge- var. progr. 22.00 Paaseieren-race. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. HILVERSUM Et. 298 m 1007 kc/S. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1920 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Gr. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 855 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.03 Morgen wijding. VARA: 10.20 Vooi; de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 PianorecitaL 12.00 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amus. muz. 15.00 Uitz. in dialect. 15.25 Praatje over consumen tenbelangen. 15.40 Accordeonork. 16.05 Boekbespr. 1620 Radio Philharm. ork. 17.00 Weekjourn. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistie ke staalkaart. VPRO: 19.30 .Passepartout",, caus. 10.40 Bijbelcurus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevara pro gramma. 22.00 Soc. comm. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „De Odeonmoorden", hoor spel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. den. Tenslotte gaven generaal Carlos en admiraal Emanuel het op. Zij lieten een soldaat en een ma troos als wacht op de gestrande Kraak achter en voeren met hun vloot naar La Paloma terug. Toen dook Okki's hoofd opuit de loop van het monsterkanon. „Ik dacht wel. dat ze me hier niet zouden zoeken", mompelde hij, ae vloot nakijkend. „Maar nu wordt het tijd, dat ik ook eens wat ga doen...." Meneer Van Dalen had een nieuwe betrekking gekregen. Hij was kas sier geworden bij een grote firma. Zyn baas had hem er echter voor gewaar schuwd, dat hij hem zo nu en dan eens op proef zou stellen en dat hij Nu, de eerste dag de bes te begon het al. „Meneer van Dalen", zei de baas, „ik heb hier een lijst van mensen, die vandaag hun loon bij u komen ha len. De mensen voeren hun werk thuis uit. Ik zeg u echter niet. wat voor mensen het zijn. U kunt dat zelf uitzoeken als u goed luistert naar wat ik ga zeggen. Wanneer u de namen van deze elf mensen in de juiste alphabetische volgorde zet en U noteert alle huisnummers, dan hebt u alleen maar de nummers te vervangen voor letters op de wyze van: A is 1, B is 2, C is 3, enz. Hebt u dat begre pen?" Meneer Van Dalen moest het eerst goed verwer ken. Hy slikte even, zei toen „Ja, meneer" en be studeerde daarna zijn lijstje: 6. Ha.nema H., Vlietweg 13; 10. Pieterse G.p Asterstraat 18; 3. Dalfsen A. van. Biersteeg 5; 11. Zoeten J. van, De Ruyterweg 19; 1. Antonius J., ICruislaan 11; 7. Joosten Fr., Kapelstraat 1; 2. Boersma K., Schapenmarkt 12; 9. Notenboo 'i Karei, Rembrandtlaan 5; 5 Fransen Piet, Tulpenlaan 18; Leeuwenrik T., Kleipaadje 11; 4. Dalfsen K. van, Kruisstraat 5. Als meneer van Dalen het niet goed doet heeft hij grote kans zijn be trekking weer te verlie zen. Misschien willen jul lie hem daarom een beet je helpen. Je weet dus wat je doen moet. Eerst zet je de namen op alphabet. Eerst dus de namen met een A, dan de B, de C, enz. enz. Heb je alle namen en de adressen op deze wijze opnieuw opgeschreven, dan zet je alle huisnum mers achter elkaar. Voor een 1 zet je dan een A, voor een 2 een B, voor een 3 een C, enz. enz. Op deze wyze krijg je een woord en dit woord zegt je welk beroep deze elf mensen hebben. 1. Nu de zomer weer in zicht is, de vacanties er weer zijn, komen heel veel vreemdelingen naar het muizen- dorpje, klein. 2. Vooral Engelsen zijn mensen, die men veel in Muisdorp ziet. Daarom gaat Mies Engels leren, Bij een leraar, zo je ziet. 3. Ze studeert er uren, dagen, dikke schriften schrijft ze vol. Na twee maanden weinig slapen zit het Engels in haar bol 1 virginia american smaken: haifzwaak Rol Shagretta losser dan shag, dan smaakt Uw sigaret het best! zwaar I-reven, „Zeg. hoeveel is drie maal zeven?" Kareltje dacht na en dacht, telde op en af tot acht, krabde achter beide oren „Kom", zei meester, „laat een horen!" „Nu", zei Karei, ,,'k geloof gewis, Dat 't zeven en twin tig ie!" „Mis", zei toen weer meester Greven, ,,Dat is, domoor drie maai nefen „Kareltje", zei meester Sprang, „Is een kip-ei kort of lang? Zet eens even op het bord. hoe of dat geschreven wordt Kareltje kwam naderbij is dat nu een ei of ij Hij wist het beslist niet meer f) het bon us neer. „Sapperloot", riep meester Sprang. „Een kippenei is kon, niet lang „Kareltje", zei meester Speer, „Waar ligt Alkmaar ongeveer?" Karei riep „Ik heb 't geweten, maan ik ben 't glad vergeten Wacht eens, ja, ik weet het weer, Allernaar ligt aan de Rijn meneer „Wat!" riep meneer Speer ontdaan, „Kareltje. je kunt wel gaan. Dien je aan bij meneer Kool, Die het hoofd is van de school „Kareltje", sprak 't schoolhoofd kwaad, ,,'k Geloof dat het niet gunstig gaat. Want voor rekenen heeft zoeven Meester Greven een twee gegeven. En je zei by meester Sprang, dat de ei van ei is lang. En wie stuurt je nu alweer Onze goede meester Speer Dan weet ik al dat het is Ook met aardrijks kunde mis Jjf. Ja, nu konden ze wel komen, Engelsen van groot tot klein. En ze zouden vast en zeker nu het liefst bij Miesje zijn. 5. Ja, daar komt een buitenlander. Mies springt op dat is een kans.' Massie Miessie Mus.sie zegt hij „Gunstroept Mies, „Die man spreekt FRANS!" „Bij de taal zit je te gapen, en bij rekenen te slapen. Al je huiswerk maak je slecht, er komt niets van jou terecht Of heb jij het soms niet nodig? Vind je leren overbodig? „Nee meneer", zei Karei toen, „ik zal hen- mijn best weer doen. Laat me naar de klas

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 11