In de West-Duitse regering belangrijke wijzigingen op zijn til Rotterdam heeft primeur van aeratone-bad KIPPEN SPELEN PARTIJTJE BASEBALL EN.... NOG MEER! GROOTSTE KOOI TER WERELD KOMT IN QUEENSLAND STERK EN KOELBLOEDIG DONDERDAG 14 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MET DE SOUVEREINITEIT IN ZICHT Wordt Von Brentano nu eindelijk minister van buitenlandse zaken (Van onze correspondent te Bonn) Nu het herstel van de West-Duitse souvereiniteït naderbij komt zy wordt, naar het zich laat aanzien, ongeveer in Mei a.s. een feit, na de deponering van de onlangs geratificeerde Parijse Verdragen zijn in het West-Duitse ministerie van buitenlandse zaken en derzelve diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland, enige belangrijke mutaties op handen. In de eerste plaats lykt het er op, dat Bondskanselier Adenauer die tenslotte toch ook niet zo jong meer is zyn ambt van minister van buitenlandse zaken nu toch eindelylt zal gaan overdragen. Met de ratificatie der Parijse Verdragen door het West-Duitse parlement heeft hij zyn buitenlands-politieke krachttoer (zij het met moeite) tot een goed einde gebracht. Hy kan zijn taak nu uit handen geven. Zijn opvolger als zodanig en hy staat al ongeveer even lang op de nominatie als pre mier Winston Churchill van Engeland van plan was af te treden is de leider der C.D.U.-fractie in de Bondsdag, dr Von Brentano. Diens re cente reis langs enkele West-Europese hoofdsteden wordt in Bonnse krin gen gezien als een voorstellingsbezoek aan zijn a.s. collega's in het bui tenland. Dr Von Brentano heeft Bondskan selier Adenauer al enkele jaren ter zijde gestaan in diens politiek van verwezenlijking der West-Europese eenheid. Verwacht mag worden, dat zyn beleid geheel de door Adenauer reeds uitgestippelde lijnen zal blijven volgen. Von Brentano wordt de eer ste na-oorlogse minister van buiten landse zaken van het wederom sou- vereine West-Duitsland. In officiële kringen in Bonn vindt men het trou wens wel ongeveer tijd worden, dat het ministerie van buitenlandse za ken nu „vol" wordt bezet. Bondskanselier Adenauer had het als leider der regering met vele an dere zaken meestal zo druk, dat hij hét ministerie van buitenlandse zaken vaak met een wat men zou kun nen noemen „slap handje" deed. Hij liet veel over aan de staatssecre taris van buitenlandse zaken, prof. Hallstein, van wie men in deskundige kringen in Bonn overigens gelooft, dat hij niet zo vlot met de a.s. nieu we minister zal kunnen samenwer ken. In deze kringen voorspelt men dan ook de vervanging van prof. Hall stein door de chef van de afdeling po litieke zaken van het ministerie, Blanlcenhorn. Daarnaast zal waarschijnlijk nog een aantal nieuwe staatssecretarissen worden benoemd, aangezien de werk zaamheden aan het ministerie van buitenlandse zaken dermate uitge breid zyn, dat één man die zo lang zamerhand niet meer aan kan. „Beroepsdiplomaten" Het herstel van de souvereiniteit zal ook betekenen, dat West-Duits land direct geïnteresseerd raakt bij de Verenigde Naties, ofschoon het daarvan nog niet onmiddeüyk iid zal kunnen worden. Gezien de procedure, die by het aannemen van nieuwe le den wordt gevolgd en het gemak, waarmede de Sowjet-Unie met het haar toebedeelde veto politieke chan tage pleegt, houdt men er in officiële kringen in de Duitse Bondshoofdstad wel rekening mede, dat Duitslands uiteindelijke intrede in de Verenigde Naties de nodige voeten in de aarde zal hebben. Ter voorbereiding van de lange weg, die men vreest te zullen moeten bewandelen, zal de heer Von Eckardt, tot dusverre perschef der Bondsregering, tot West-Duits verte genwoordiger (met de rang van am bassadeur) bij de Verenigde Naties worden benoemd. In de hogere rangen van het West-Duits diplomatieke corps komen dan nog twee belang rijke wijzigingen: Freiherr von Maltzan zal worden benoemd tot ambassadeur in Parys en de huidige chef van het proto col van het ministerie van bui tenlandse zaken, Von Her- warth, zal ambassadeur in Londen worden. De tegenwoor dige ambassadeur aldaar, de oud-rijksminister b.d. Schlan- ge-Scliöningen, wordt gepen- sionneerd. De nadruk komt in de West- Duitse diplomatieke missies in het buitenland thans te liggen Als Diogenes in zijn ton zat onze ver slaggever in het Rotterdamse Aerato- ne-bad. Het proefkonijn verzekert u, da.t de weldadige werking van het bad nog heel lang voelbaar was! op de beroepsdiplomaten en verdere mutaties worden in het vooruitzicht gesteld, ook al om dat na de deponering van de ratificatie-do ciunenten der Pa rijse Verdragen West-Duits land zitting zal moeten nemen in een aantal West-Europese en N.A.T.O.-organen. Strijd om topfuncties Dan is daar voorts in de onmiddel lijke toekomst nog het belangrijke vraagstuk der West-Duitse defensie. De voorloper van het ministerie van defensie, het z.g. „Amt Blank", zal worden verheven tot veritabel minis terie en de vroegere vakbondsleider Theodor Blank zal, gelijk Bondskan selier Adenauer hem al lang heeft be loofd, dan minister worden. Rond hem ontspint zich de strijd om de top-functies in dit ministerie en de coalitie-partij „Freie Demokratïsche Partei" (waartoe vice-kanselier Blü- cher behoort) heeft voor zich reeds de post van staatssecre taris van het ministerie van defensie opgeëist. Men zal zich herinneren, dat een deel der F.D.P.-fractie in de Bondsdag ter gelegenheid van de stem ming over het Saar-statuut (als onderdeel van de Parijse Accoorden) tegen de coalitie rebelleerde. Weliswaar is de ruzie bijgelegd en blijft ook vice-kanselier Blücher (die zich over het gedrag van zijn fractie schaamde en zijn ont slag aanbood aan Bondskanse lier Adenauer) in de regering, maar in regeringskringen is men ten aanzien van de F.D.P. toch een beetje huiverig ge worden. Boven en behalve deze personele aangelegenheden met betrekking tot het a.s. ministerie van defensie, is achter de coulissen de strijdvraag actueel of er een soort militaire raad moet worden ingesteld, een soort „braintrust", die de regering in mi litaire zaken van advies zal moeten dienen en terzijde staan. Of, zo me nen de critici van deze gedachte, om de a.s. minister van defensie, Blank, in te kapselen. De president-directeur van de Ko ninklijke Zuid-Hollandse Redding maatschappij, heeft aan boord van de Karei Doorman onderscheidingen uit gereikt aan commandant en beman ning van de helicopter H-OS en aan schipper en bemanning van de motor- reddingvlet Directeur A. J. M. Gou- driaan voor het redden van de beman ning van het Noorse schip Gatt, dat in Januari- op de Zuiderpier te Hoek van Holland strandde. De redders bezien hun onderscheidin gen. Unie „School met de Bijbel" hield jaarvergadering Gisteren is in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de 76e algemene vergade ring gehouden van de Unie „Een school met de Bybel". Bij de opening heeft de voorzitter, prof. dr K. Dijk, hoogleraar te Kampen, een rede ge houden getiteld: „Brandende harten". Met een herinnering aan het vorig jaar gevierde 75-jarig bestaan van de Unie betoogde spreker dat haar werk noodzakelijk blijft, omdat de school strijd een ge 'stesstrijd is. Heel het christelijk onderwijs moet het contact bewaren met de levende Heer. Dat kan alleen als er brandende harten zijn, zo zeide spreker. Hierna werd het 75e jaarverslag van de hand van de secretaris, mr J. J. Hangelbroek te 's-Gravenhage, goedgekeurd, evenals het rapport om trent de kas van fondsen bestemd voor stichting van scholen met de Bijbel. Op voorstel van het bestuur deed, de vergadering verschillende uitkeringen uit de Uniekas voor on- derwijs-aangelegenheden en aan het fonds paedagogische leerstoelen. De aftredende bestuursleden, dr G. Kalsbeek te 's-Gravenhage en dr P. A. Jongsman te Groningen, werden herkozen. In de middagvergadering hield prof. dr B. J. Oosterhoff, hoogleraar te Apeldoorn, een voordracht over:: „De betekenis van de Bijbel voor de chris telijke school". 9 De Nederlandse marine-attaché te "Washington, schout bij nacht G. Koudijs, heeft een bezoek gebracht aan werven om de baai van San Francisco. Op deze werven zijn een aantal mijnenvegers in aanbouw, die aan Nederland zullen wor den overgedragen ingevolge het program ma van wederzijdse bijstand. INTELLIGENTE BEESTEN Succes van dierenpsycholoog (Van een speciale medewerker) Wilt U baseball-spelende kippen de étalage van uw kippenvocrwinkels laten opvrolijken? Eenden een paukenroffel laten slaan? Hamsters aan de vliegende trapeze tot het sucesnummer van uw kinderpartijtje maken? Het kan allemaal in Amerika tenminste want mr. Breland levert U deze dieren, met kunstjes en al. Keller B. Breland uit Hot Springs, Arkansas (V.S.), is pycholoog en past zyn kennis van deze wetenschap toe bij het onderwijzen en leren kennen van dieren. De gebruikelijke methoden van africhten, meent hij. zijn gro tendeels verkeerd. Straf en dreigementen hebben alleen uitwerking op zul ke betrekkelijk „domme" dieren als paarden. En met prijzen bereik je alleen iets met honden. Voor de meeste dieren is het beste systeem om ze iets te Ieren, een onmiddellijke beloning in de vorm van voedsel keer op keer, wanneer zij een bepaalde handeling goed hebben uitgevoerd. Breland begon met mensen, dat wil zeggen, hij was als psycholoog personeelschef in een groot be drijf bij Minneapolis, maar allengs ging zijn belangstelling meer en meer uit naar dieren. Op psychologisch verantwoorde wijze ging hij dieren van allerlei leren; hy had al gauw zo veel succes met hamsters, duiven, kippen en andere niet veel belovende pupillen, dat hy deze kon verkopen aan General Mills Inc., 'n groot be drijf, dat de dieren allerlei moeilijke dingen liet doen voor publiciteits stunts. In 1947 gaf hij zijn betrekking als psycholoog-voor-mensen op en in 1950 verhuisde hy naar een boerderij in Arkansas, waar hij met zijn vrouw Marian een dierenschool begon, die tot nu toe meer dan vijfduizend af- STRIJD TEGEN DINGO'S Bouw zal drie jaar duren (Van onze Australische correspondent). Ieder land wil altijd graag het recht opeisen om het grootste, het lang ste of het dikste van iets te hebben. Maar de kooi welke men in de Aus tralische staat Queeensland bouwt, is werkelijk zonder enige twijfel de grootste kooi ter wereld. Deze kooi herhergt de helft van de gehele staat Queensland. En daar deze staat bijna 1,7 millioen vierkante kilometer groot is, wordt het dus een heel erg grote kooi. Duur Bijna 40 millioen gulden. He tgeen ook moeilyk anders van de grootste kooi ter wereld venvacht kan worden. Zij is, zoals iedere rechtgeaarde kooi, van gaas. Ruim 2 meter breed kippengaas, want het gaat 25 cen timeter in de grond en steekt dan 1 meter 80 boven de grond uit. Zo zullen dan over 3 jaar meer dan de helft van alle inwoners van Queensland en dat zyn er een slordige paar millioen in die gro te kooi zitten en door het gaas heen naar de buitenwereld kijken. In Queensland verscheuren wilde honden die ze hier „dingo's" noe men ieder jaar meer dan een half millioen schapen. Om van die paar duizend kalfjes, die ze er en passant ook nog bij opeten, nog maar niet eens te spreken. EEN VREEMDE SENSATIE „Koken" in 1200 liter wild kokend water geeft weldadig gevoel (Van een onzer verslaggevers). U kent natuurlijk die grappige tekeningetjes van kannibalen rond een grote pot waarin 'n angstig om zich heen kijkende blanke zit. „Bestemd om zacht gaar gesudderd en straks geconsumeerd te worden", dacht uw verslaggever, toen hij zonder meer in een dergelijke pan werd gezet en 1200 liter warm water, wild kolkend en borrelend om zijn bleke ledematen voelde spoelen. Een nachtmerrie? Nee, dat toch niet; het speelde zich al lemaal af in het nieuwe Aeratone-bad, de nieuwste aanwinst van het Rot terdamse Sportfondsenbad aan de Van Maanenstraat Het was inderdaad een vreemde sensatie, zo maar voor het genoegen van je lezers in bad te moeten. En wat voor een bad! Het Aeratone-bad laat zich het ge makkelijkst omschrijven als een manshoge melkbus van roestvrij staal, voorzien van een dubbele wand en een geperforeerde bodem. Als je plaats neemt op een soort piano krukje, reikt een hoeveelheid tot li chaamstemperatuur verwarmd lei dingwater ongeveer tot borsthoogte. Maar dan begint het: door 'middel van een eenvoudig schakelkastje in de hoek van het vertrek wor.dt ergens in de kelder een luchtcompressor in werking gesteld en die perst voort durend een heftige stroom warme lucht via de gaatjes-bodem in de „melkbus". Ook in de dubbele zijwand drijft de compressor lucht naar bin nen. En omdat de binnenwand enige decimeters lager is dan de buiten wand, spoelt het door de lucht om hooggedreven water van bovenaf weer in de eigenlijke badruimte, waar in je zit Daar ontmoet het de luchtstroom, die rechtstreeks van de bodem af komt en hierdoor ontstaat de wilde turbulentie in het badwater, waarin de bader het gevoel krygt, gekookt te worden, zonder dat hij het overigens ook maar één moment benauwd krijgt. En dat wil wat zeggen, want het wil de mengsel van water en lucht i§ tot aan zijn hals gestegen. Wie van zwemmen in zee houdt, kent de streling van de branding. Daar is het een mengsel van water en luchtbelletjes, (lat de huid van top tot teen masseert. In veel sterkere mate is dat het geval met het Aeratone- bad. Zelfs de allerbeste masseur kan dit tempo niet opbrengen en hierin ligt nu het grote geheim van de uit vinding, reeds in 1938 door de Britse professor William Oliver gedaan. Hem komt de eer toe, het reeds lang bekende principe van de hydrothera- pie met toepassing van de moderne techniek te hebben vervolmaakt. In de oorlog had men in Engeland wel wat anders te doen dan dergelijke, vrij kostbare installaties aan te leg, gen, maar na 1945 begon het Aera tone-bad zyn zegetocht door Brittan- nië. Men kwam er achter, dat de ver kwikkende water- en lucht-massage gedurende 15 20 minuten een verras send goede uitwerking heeft op de lichamelijke en geestelijke conditie van de bader. Kwalen Eds rheuma, jicht, hoge bloeddi-uk, slechte bloed circulatie, ischias, fibrositis en spat aders schijnt men met deze baden met succes te bestrijden. Primair. Nu is het eerste Aeratone-bad in ons land geïnstalleerd en Rotterdam heeft de primeur gekregen. In het Sportfondsenbad is de bergplaats van de tribune achter de damesgalerij ver bouwd en keurig ingericht. Men vindt er allereerst de ruimte voor het bad zeif, in een betrekkelijk klein ver trek, dat uiteraard is betegeld. Het bad is bijna geheel verzonken in de bodem, zodat men niet behoeft te klauteren om er in te komen. Een klein trapje vergemakkelijkt het af dalen en de „pianokruk" is verstel baar. Grappig is, dat de zitting van dit krukje ook van gaatjes is voorzien. Het trapje wordt door de badmeester of badjuffrouw weggenomen, zodra men in het bad zit. De capaciteit is ongeveer 125 baden per week. Na afloop gaat de bader, gehuld in een grote handdoek, naar een van de drie verkleed- en rustkamers, om op een gemakkelijke rustbank zijn leden te strekken. Want, hoewel in tegen stelling tot een Sauna-bad deze kuui geen zware wissel trekt op het phy siek. heeft men toch behoefte aan enige rust, ook al om de bloedvaten van de huid gelegenheid te geven, zich aan te passen. In minder dan tien jaar tijds hebben deze honden de schapenstand van de staat Queensland van 24 millioen tot 13 millioen teruggebracht. Ge zien de huidige wolprijzen is het dus wel de moeite waard om er een 40 millioen gulden tegenaan te gooien. De kooi zal het gehele schapenge- bied van Queensland insluiten en is door haar hoogte bestand tegen alle pogingen van de honden om binnen te dringen. EéN PROBLEEM UIT VELE. De niéuwe kooi zal de regering van de staat een handvol geld kos- toen want kippengaas is niet bepaald goedkoop en bovendien staat de re gering iedere boer 75 gulden per jaar per mijl gaas toe voor onderhouds kosten. Maar de dingo's kosten nog veel meer. Momenteel krijgen jagers een tientje voor een schedel van een wil de hond. Vorig jaar kostte dat de overheid 27.000 tientjes zonder dat er enige verbetering merkbaar was. De grootste kooi van de wereld is dus de enige afdoende oplossing. Wanneer men zich afvraagt waarom de regering geen doeltreffender maatregelen treft tegen overstro mingsrampen, zoals die welke zo juist in New South Wales heeft plaats gevonden, dat doet men er dus wel aan te bedenken, dat men in dit onvoltooid stuk wereld nog met meer grote problemen te kam pen heeft. De myxomatosis, de gevreesde ko nijnenziekte, welke de konijnenplaag hier in Australië aan banden heeft gelegd, heeft natuurlijk geholpen de dingo-plaag te verergeren. Want de honden, die vroeger welhaast uitslui tend op konijnen jaagden, zyn nu door gebrek aan voedsel dichter naar de bewoonde wereld gedreven. gestudeerde leerlingen heeft opgele verd. Tot de succesvolste leerlingen van Breland's universiteit behoren zijn baseball-spelende kippen. Hij maakte een electrische installatie, waarbij 'n slaghout een balletje wegslaat, het „baseballveld" in, in de richting van een gazen scherm. Als het balletje dit scherm raakt, vallen een paar graankorreltjes in een voederbakje (het „eerste honk"). Nu duurde het niet lang of de kippen hadden ge leerd, dat wanneer zij aan een rubber ring pikten, het balletje weggeslagen werd en zij renden dan als bezetenen naar het „eerste honk" (het voeder bakje dus) Maar zij hadden ook al heel gauw door, dat wanneer het balletje ergens werd tegengehouden, er ook geen graankorrels kwamen. Zij liepen dan onmiddellijk terug en probeerden het opnieuw! Varkens intelligentste dieren. Breland meent, dat varkens de in telligentste dieren zyn. Wasberen, honden en katten slaat hij hoog aan, paarden en koeien staan daarentegen onderaan op de intelligentielijst. Maar ieder dier moet onderwezen worden overeenkomstig zijn natuur. Honden zijn helemaal niet bijzonder. Van na ture zijn zij gezelligheidsdieren, die in groepsverband leven en sterk ont wikkelde gedragsregels hebben. Zij beantwoorden daarom aan de waar dering en affectie van de mens. Kat ten doen dat niet. Zy vinden het prettig aangehaald te worden, maar zij "enieten hiervan alleen physiek. Zij zullen nooit iets doen, omdat zij geprezen worden. En de meeste die ren zijn net zo egocentrisch; eigen lijk is de hond het enige dier, dat de mens in zijn leven toelaat en op neemt. Goede raad per telefoon Vorm van zielszorg De Oostenrijkse stad Innsbruck be leeft het voor Europa waarschijn lijk unieke experiment van ziels zorg per telefoon. Deze telefoon-ser vice, die door de kapelaans Viktor Zorzi en Alois Stöger verzorgd wordt, is in de eerste plaats bestemd om de kerkelijk gedesinteresseerde ieugd in moeilyke problemen van het leven bij te staan. Tot degenen, die ervan ge bruik maken behoren jongemannen, die in het vreemdelingenlegioen wil len gaan, voorwaardelijk veroordeel den, pas ontslagen gevangenen en dergelijke jonge mensen, die niet al leen uit hun problemen kunnen ko men. Maar niet alleen in dergelijke moeilyke gevallen wordt telefonisch raad gegeven. Ook schijnbaar eenvou diger problemen, zoals de vrijetijds besteding van de arbeidersjeugd, be horen tot het arbeidsveld van de bei de kapelaans. Er zijn bijvoorbeeld negentienjari gen, die tot nu toe reeds vierhonderd films hebben gezien en anderen, die tijdens het carnaval niet minder dan 28 bals bezochten jeugdigen dus, die beslist geen raad weten met hun vrije tijd. Deze zielszorg-per-telefoon, in het leven geroepen door de Katholieke Arbeidersjeugd, wordt iedere Vrijdag avond van 8 tot 11 uur zeer druk ge bruikt, vooral door jonge mensen, die de voorkeur geven aan deze onper soonlijke manier om raad te halen in moeilijke kwesties. WELK GESLACHT IS: Mijn gordijnen Dat nooit (Van een speciale correspondent.) In de dagen, dat de eerste pioniers door de nog piepjonge Verenigde Sta ten van Noord Amerika trokken, heb ben de vrouwen ongetwijfeld bewe zen, mannenmoed te bezitten en onder bepaalde omstandigheden zelfs meer- dan-mannenmoed. Langzamerhand is deze moed bezig legende te worden, maar toch niet helemaal. Zo werd bijvoorbeeld een echtpaar, dat in de staat Iowa een tankstation exploiteert, niet lang geleden slacht offer van een „hold-up", een overval door gewapende lieden. De man en zijn vrouw moesten met hun handen omhoog toezien, hoe de bandieten al hun bezittingen overhoop haalden, de kassa leegden en alles, wat van hun gading was, bij elkaar pakten. Maar toen zij, om hun buit in te pakken, de splinternieuwe gordijnen van de ramen wilden rukken, vergat de vrouw ineens alle gevaar. Zij had plotseling een enorme steeksleutel in haar handen niemand weet, waar zij die zo gauw vandaan haalde en stormde daarmee gillend op de rovers af die zo schrokken, dat zij, met achterlating van alle buit, op de J vlucht gingen, en nooit meer werden teruggezien. Omgekeerd was het met twee jonge soldaten in North Carolina. Zij meld den zich bij een politiepost en vertel den, dat een jong meisje om een lift had gevraagd, die zij haar graag had den gegeven. Onderweg, in een verla ten streek, had het meisje hun bevo len him portefeuille af "te geven en de wagen te verlaten. Zij was zelf met de auto weggereden. Op de vraag van de politie, of dat meisje dan gewa pend was geweest, antwoordden zij een beetje bedremmeld, dit niet „Ma: uit". weten: vlaar zij zag er erg sterk En dan gaat er op het ogenblik nog het verhaal van een vrouw uit Los Angeles, die ongetwijfeld ook onder de koelbloedigen gerekend moet worden, aldus de Frankfurter Allgemeine Zei- tung". Deze vrouw moest namelijk voor de rechter verschijnen, omdat zij een aantal gok-automaten in be drijf gehad zou hebben. Zij bestreed dit ten stelligste en toonde zich zeer verbitterd, toen zij, ondanks haar ont kenning. tot een boete van 215 dollar werd veroordeeld. Zoals in de Ver. Staten gebruikelijk is in kleinere za ken, verklaarde zy zich bereid, de boete onmiddellijk te voldoen. De rechter, de politieagent, die haar had gearresteerd en zelfs haar advocaat waren stomverbaasd, toen zij, nog steeds tegensputterend en haar on schuld betuigend, haar boete voldeed met 860 munten van een kwart dollar. Dat zijn namelijk de enige muntstuk ken, die passen in gokautomaten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7