Critiek in Eerste Kamer op werk van de Zuiderzeeraad Gerrit Snieder ziet na halve eeuw zijn moeder terug PROF. GERBRANDY BENOEMD TOT MINISTER VAN STAAT A DONDERDAG 14 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 TE GERING AANTAL ADVIEZEN Minister is het er niet mee eens (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag z.h.st. doch met aantekening dat de enige aanwezige communist, de heer Geugjes, tegen was, de be groting van het Zuiderzeefonds 1955 aanvaard. De heren Roebroek (K.V. P.), Louwes (V..D.) en Hoogland (P. v.d.A.) lieten enige critiek horen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, beantwoordde deze critiek. De heer Roebroek vroeg om een overzicht der werkzaamheden van de Zuiderzeeraad. Hy achtte een secretaris voor deze raad in plaats van twee wenselyk. Hy vond de raad met zyn 34 leden te „log", hetgeen z.i. blijkt uit het betrekkelijk geringe aantal adviezen dat tegenwoordig van deze raad afkomstig is. Hiermee was minister Algera het niet eens. De raad heeft in het verleden ver schillende belangrijke adviezen gege ven, zei hy, terwijl er thans drie be langrijke adviezen zijn gevraagd, na melijk over liet verkavelingsplan van Oostelijk Flevoland, over de ver vroegde aanleg van een dijk om de Markerwaard en over het voorstel om na de inpoldering van Oostelijk Flevoland eerst de inpoldering van de Markerwaard ter hand te nemen, d.w.z. over de volgorde van de uit te voeren werken. De minister vond het aantal leden van de Zuiderzeeraad wel wat groot, maar z.i. vormde dit geen belemme ring voor een snelle werkwijze. De raad kan zich splitsen en maakt meermalen gebruik van com missies. De heer Louwes (V.V.D.) wenste een staatssecretaris of directeur-ge neraal bij een der ministeries van verkeer en waterstaat en landbouw, visserij en voedselvoorziening te zien benoemd. Deze zou dan alle landaan winningszaken en Zuiderzeewerken kunnen behartigen. De heer Louwes vond voorts dat er te weinig aandacht besteed wordt aan goedkope boerderijbouw in de Noord-Oost-Polder. Hij noemde de buitenkant van Emmeloord wat de huizenbouw aangaat een voorbeeld van te weinig fantasie en vroeg de aandacht voor de stedebouwkundige aspecten van de nieuwe dorpen. Hij sloot zich aan bij de wensen van Urk om rijkssteun bij de aanleg van een riolering en de uitvoer van ande re door de inpoldering noodzakelijk geworden aangelegenheden. De heer Hoogland (P.v.d.A.) steun de hem hierbij. Hij vroeg inlichtingen over de gemeentelijke indeling van de N.O.P. en pleitte voor grotere toe- gangssluizen tot de polder. Minister Algera voelde niet voor een staatssecretaris of een directeur- generaal voor de landaanwinningsza- ken en de Zuiderzeewerken. Dit kan eventueel bij een volgende kabinets formatie aan de orde komen. Boerd erijbouw Hij noemde het moeilijk veel aan dacht te besteden aan proefnemingen met de nieuwste boerderij-typen in de N.O.P. daar de dienst voor de Zuiderzeewerken al overbelast is. Hij trok in twijfel of de N.O.P. wel het aangewezen gebied hiervoor is. Bij de bouw van Emmeloord is een archi tectenbureau ingeschakeld, terwijl de aesthetische adviseur van de dienst Zuiderzeewerken aan de bebouwing zijn goedkeuring heeft verleend. De stedebouwkundige aspecten worden dus niet verwaarloosd, aldus de mi nister. De aanleg van riolering op Urk enz. noemde hij een gemeentetaak. Hij achtte rechtstreekse financiële staatshulp onjuist. Een extra bydra- ge via de daartoe geëigende organen wilde hij overwegen. De toegang naar Urk ook voor grotere schepen wordt reeds verbeterd. De Kamer verenigde zich z.h.st. met het wetsontwerp tot naturalisa tie van 20 vreemdelingen en met het wetsontwerp verhoging raming ge wone dienst begroting overzeese rijks delen 1955 met 4.014.612. Een nieuwe loonronde Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid, waarover tal van sprekers het woord Voerden. De heer Van Lieshout (KVP) be toogde in de avondvergadering, dat gestreefd moet worden naar prijsver laging. Wanneer die niet bereikt wordt, zal een nieuwe loonronde no dig zijn, aldus spreker. Ook zeide hij dat de sociale voor zieningen het verantwoordelijkheids besef niet mogen aantasten. Er be hoeft geen sprake te zijn van een vol- Vrouw. De Engelse toneelspeelster Vivien Leigli zag in Noord-Afrika 'n Arabier op een ezel zitten, terwijl de vrouw van de Arabier naast dat beest liep, met een groot pak, dat ze op het hoofd torste Vivien (boos) tot de Arabier: „Je bent lui en je laat je vrouw het zwaarste werk doen". Arabier: „U zoudt het toch ook niet prettig vinden als uw man 's avonds moe thuiskwam?" LIEFDESBRIEVEN. De papierhan delaren in Parijs hebben zich afge vraagd, waarom ze tegenwoordig zo veel meer dozen schrijfpapier verko pen, dan enkele jaren geleden. By on derzoek bleek, dat een oude mode be zig is te herleven: het schrijven met de pen van ellenlange minnebrieven op mooi papier. Wereldreis. Een Amerikaan, die per vliegtuig een reis om de wereld maakte, was bij terugkeer in zijn woonplaats zijnreservegebk kwijt. Hoe verheugd hij was toen hij later de onderkaak uit Tokyo en de bovenkaak uit New York teruggezonden kreeg. strekte sociale zekerheid van de wieg tot het graf. De heer Wibaut (Arb.) roerde het ziekenhuiswezen aan en besprak het specialistenconflict. De heer Louwes (WD) zag de ar beidsvoorziening in de landbouw som ber in. In dit verband noemde hij de geweldige concurrentie van de indu strie. Voorts gaf hij te kennen dat de hoogconjunctuur de emigratie af remt. De heer Kramer (Arb.) betoogde, dat de arbeiders er recht op hebben een deel van de welvaart te ontvan gen. Wanneer de prijzen niet in de hand gehouden kunnen worden en wanneer de welvaart stijgt, dan zal de vakbeweging dit jaar een nieuwe loonronde aan de orde stellen. Beter is te achten de prijzen te verlagen; waardoor loonsverhoging niet nodig wordt. De heer Kramer vroeg of de minis ter bereid is het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek by de S.E.R. in studie te geven. Voorts bepleitte hij de wenselijkheid een verhoging van de vacantie in de wet op te nemen. De vacantietoeslag zou volgens hem ver ruimd moeten worden. De heer Vixseboxse (CH) was het met de politiek der regering ten aan zien van de emigratie eens. Spreker meende dat ernstig bestudeerd moet worden de vraag of de pensioenge rechtigde leeftijd verhoogd moet wor den. Tegen elf uur werd de vergadering gesloten. Eisenhower keurt uitwisse ling van atoomgeheimen goed President Eisenhower heeft Woens dag zijn goedkeuring gehecht aan een verdrag voor het uitwisselen van ge gevens betreffende atoomwapens met de veertien landen van de NAVO. De overeenkomst voorziet in de uit wisseling van gegevens betreffende: a. de ontwikkeling van defensieplan nen; b. de opleiding van personeel voor het gebruik van en verdediging tegen atoomwapens; c. het naar waarde schatten van de vorderingen van mogelijke vijanden in het gebruik van atoomwapens. De raad van de NAVO heeft de overeenkomst gisteren in Parijs goed gekeurd, HULDIGING IN DEN HAAG Tal van ministers op de receptie Professojr mr. P. S. Gcrbrandy, minister-president In de Londense perio de en Tweede Kamerlid voor de A.R.-partij, is gistergn op zyn zeventigste verjaardag door H.M. de Koningin benoemd tot minister van staat. Dit werd medegedeeld door de minister-pr esïdent dr. W. Drees op de receptie in hotel De Witte Brug in Den Haag. Op deze receptie waren voorts aanwezig de ministers Algera, Bccl, Beyen, Donker en Zylstra. Het was een ongedwongen en hartelijke bijeenkomst, die het beste door de jubilaris zelf werd getypeerd, toen hy zeide: „Ik wil slechts een kort speech je houden, wan t ik wil handdrukken hebben. Daar is het mij om te doen". dankte prof. Gerbrandy voor de steun aan deze organisatie. In zijn dankwoord zeide de jubila ris: „Al het goede wat over mij ge zegd is, zie ik in het licht van Hem, die mij gemaakt heeft en in wiens licht niets overblijft". Hij bracht dank aan H.M. de Konin gin voor zijn benoeming als minister van staat en herinnerde aan de grote rol, die Prinses Wilhelmina in de oor logsjaren heeft gespeeld. „Ik heb vol gehouden, maar dat was eenvoudig, omdat het voor mij uitgesloten was iets anders te doen". De jubilaris ge bruikte in dit verband de vergelijking met een tijger, wie „men een stuk vlees en een handvol haver voor houdt. De tijger heeft daarbij geen keus. Zo kan men zeggen, dat ik po litiek gesproken een carnivoor en geen omnivoor ben". Dr. J. Schouten, voorzitter van het centraal comité van A.R.-kiesvereni- gingen. wees er p.a. op, dat de houding van prof. Gerbrandy van niet te on derschatten betekenis is geweest voor het verzet in ons land en voor het aan zien van de Nederlandse regering in Londen en in de kring der geallieer den. Minister-president dr. Drees schet ste de jubilaris eveneens als een na tionale figuur. „Naast H.M. de Konin gin hebt gij ons in de donkerste tijden het vertrouwen in de toekomst doen behouden en de wil tot weerstand in ons versterkt". Dr. Drees herinnerde er aan, hoe het juist prof. Gerbrandy Was, die zich persoonlijk zeer heeft ingespannen voor het afwerpen van voedselvoorra den in het laatste stadium van de oor log. Een woord van hulde werd voorts ge sproken door de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. Als oud-minister van justitie in het Londense kabinet haalde mr. J. R. M. van Angere, lid van de Raad van Sta te, herinneringen op uit die periode. Dr. J. W. Meyer Ranneft sprak na mens het comité Rijkseenheid en Portugal verwerpt Indiase nota De Portugese legatie in Nieuw- Delhi heeft geweigerd de jongste no ta van India te aanvaarden, waarin de Indiase regering haar bezorgdheid uitsprak over de maatregelen van de Portugese autoriteiten van Goa tegen aanhangers van de beweging voor aansluiting van de Portugese bezit tingen bij India. Deze nota betekent inmenging van India in binnenlandse aangelegenhe den die slechts de Portugese regering aangaan, aldus een verklaring van het Portugese ministerie van buiten landse zaken in' Lissabon. Woensdag gaf de Koninklijke Maat schappij „De Melomanen" uit Gent een opvoering in de Middelburgse Schouwburg' van Graham Greene's ,J)e kamer waarin wij leven". Er be staan reeds een aantal jaren nauwe banden tussen deze Gentse toneelver eniging en Jlet Middelburgs Dilet tanten Toneel" en ook deze opvoering werd gegeven in het kader van de culturele uitwisseling tussen beide verenigingen. Den Gentse gasten wer den Woensdagmiddag officieel ont vangen in het Middelburgse Stadhuis, waar zij werden begroet door de waarnemend burgemeester, jhr. mr. T. A. W. Scliorer (rechts). Links de voorzitter van de „Melomanen" de heer A. E. de Frenne. Voorlopige regeling tandartsenhulp Ziekenfondsraad accoord De ziekenfondsraad heeft zich in een vergadering, die gistermiddag in Amsterdam is gehouden, met de vol- ;ende voorlopige regeling voor de tandartsenhulp verenigd: Indien op 1 Juli 1955 nog geen defi nitieve regeling is getroffen zal bij wijze van interimregeling in goede re kening een toeslag van 11 procent op de declaraties van de periode 1 Janua ri tot 1 Juli 1955 worden gegeven. Als onkostenpercentage van 1954 zal eveneens in goede rekening' een toeslag van 3 procent over het totale bedrag van de declaraties over dat jaar worden gegeven. Voorts zullen de ziekenfondsorgani saties met de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tand heelkunde 'n aantal tandheelkundige desiderata bespreken en de financiële consequenties daarvan onder de ogen zien. Tenslotte hebben partijen overeen stemming bereikt omtrent instelling van een commissie van overleg ter verkrijging van een vertrouwenssfeer en ter bespreking van'eventuele nood zakelijke wijzigingen in de tandheel kundige verzorging van ziekenfonds verzekerden, alsmede van de eventu ele noodzakelijkheid van een herzie ning van de huidige wijze van onder handelen. 9 De plattelands jongeren gemeenschap Nederland houdt op Zaterdag 16 April 1955 op de Welplaat bij Spijkenisse een ploegwedstrijd. Uitspraken in de Helderse zaak Technisch ambtenaar vrij Gisterochtend heeft de Alkmaarse rechtbank, onder presidium van nir ■A. D. van Regteren Altena, uitspraak gedaan in de z.g. Helderse zaak, waarbij vier hoofdambtenaren van de Rijkswerf te Den Helder betrokken zouden zyn geweest. Hun was ten las te gelegd, dat zij gedurende de jaren 1951 tot en met 195i steekpenningen hadden aangenomen van de N.V. Na vigator en de N.V. L.Iv.M.-werken te Amsterdam. Deze N.V.'s zouden zij hebben begunstigd bij leveranties aan de Koninklijke Marine en de Rijks werf. Eén hunner, de 35-jarige P. H. F., werd op de laatste dag der aan deze zaak gewijde zittingen veertien da gen geleden in vrijheid gesteld, na dat de officier van justitie, mr dr J. Vellinga, anderhalf jaar gevangenis straf tegen hem had geëist. Hij werd gisteren veroordeeld tot een gevan genisstraf van 368 dagen met aftrek. De 31-jarige bedrijfsingenieur, ir N. H. M., werd tot twee jaar met af trek veroordeeld. De eis was drie jaar met aftrek. De 45-jarige technisch- hoofdambtenaar Fr. J. L. kreeg 382 dagen met aftrek; de eis was twee jaar. Deze L. werd terstond in vrij heid gesteld. Tegen de vierde verdacht, M. J., was wegens diens ernstige ziekte de behandeling der zaak aangehouden. Incidenten op scholen in Johannesburg Aantal arrestaties verricht De politie van Johannesburg heeft Woensdag een aantal arrestaties ver richt gedurende Incidenten op Ban- toescholen nabij Johannesburg als ge volg van het inwerking treden van de wet op het onderwijs voor Bantoes. Duizenden Bantoe-kinderen in plaat sen langs de Witwatersrand in Trans, vaal zijn van hun scholen weggeble ven en in sommige plaatsen werden kinderen door hun moeders uit de schoollokalen gehaald. De actie is bedoeld als protest te gen de overdracht van het beheer van het onderwijs aan Bantoes van kerkelijke lichamen, missies en pro vinciale autoriteiten aan de regering. Het Wereldgebeuren NA VELE OMZWERVINGEN Thans senator van Alaska Een van de acht senatoren van Alaska de 49e staat van de Verenigde Staten de vandaag juist 69 jaar wordende heer Gerrit „Heinie" Snider, zal in Juli de festiviteiten ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad Monnikendam bijwonen. Daartoe vertrekt senator Snider 6 Juni per vliegtuig van Anchorage, zijn woonplaats in Alaska, naar New York om zich daar in te schepen op de Nieuw-Amsterdam. Zijn echtgenote zal hem vergezellen. Zij zullen tevens van deze gelegenheid gebruik maken de 90- jarige moeder van de heer Snider te bezoeken, die bij sedert zijn 20e jaar niet meer heeft gezien, want Gerrit „Heinie" Snider, verliet in zijn jeugd de ouderlijke woning en is er nooit me er teruggekeerd. Toen heette hij nog Gerrit Snieder en was de zoon van een eenvoudige schoenmaker. Deze thans 69-jarige senator ver trok op ongeveer 20-jarige leeftijd naar Zuid-Afrika, waar de boerendöi'- log juist was geëindigd. Hij trad ir dienst van het Duitse koloniale leger en vocht gedurende twee jaar tegen de Hottentotten in West-Afrika. Sni der trok daarna de zee over. want zijn hart trok naar Zuid-Amerika. Hij baande zich een weg door de oerwou den van Uruguay en Paraguay, door kruiste Lae Lcbarge, dreef met een houtvlot de Yukon af tot Dawson, werkte daar in de mijnen en voer als steward op de Yukon-rivierboten. Rotterdams meisje Vervolgens was hij enkele jaren goudzoeker in Alaska. In 1917 keer de hij terug naar Spokane en trouwde met een weesmeisje uit Rotterdam, met wie hij in zijn jeugd reeds ken nis had gemaakt. Zij heette Alie Al- denberg. Samen vestigden ze zich op een boerderij bij Wasilla en begonnen een nieuw leven, want Gerrit begon zich voor de politiek te interesseren Een hondsedonor staat hier bloed af voor de bloedtransfusiedienst voor honden van het Ellen Prince Speyer Dieren Hospitaal in New York, waar zielce honden met, het bloed van hun gezonde mede-viervoeters worden gered. Of er ook bij honden sprake is van verschillende bloedgroepen, is niet bekend en na zijn boerenarbeid zijn jacht op bevers, elanden en beren voedsel voorraad voor de winter legde hij zich toe op de bestudering van de politieke problemen van dit land. Hij trad eerst als republikeins af gevaardigde op, toen hij 60 jaar was en leidde in 1946 een vèrlciezingsaan- val. Toen de rook van het politieke slagveld was opgetrokken, stond de boer uit Wasilla aan het hoofd van alle candidaten. Hij werd gekozen in het Huis van afgevaardigden en in 1949 werd liij senator van het terri torium Alaska. Hollandse tegeltjes Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigengebouwd huis in Anchorage, waar het zilver ei goud schitteren in de schoorsteenmantel van grote ste nen, die hij zelf heeft gehouden. Maar ook de Hollandse tegeltjes, die hij persé wilde hebben, koesteren zich in ae gloed van het openhaardvuur. Hij schiet nog steeds zün eigen winter voorraad: twee „mooses" (elanden) voor de winter. Dat is genoeg, want hij heeft geen kinderen meer in huis. Zijn drie dochters zijn getrouwd en zijn zoon sneuvelde voor de Verenig de Staten in de laatste wereldoorlog'. Hij bezit een grote wezelfarm en is president van de High grade goldmi- ning company, die vele goudgebieden in de Willo Creek in eigendom heeft. Nieuw schip voor onderzoek van haringteelt In aanwezigheid van talrijke auto riteiten is gistel-middag van de scheepswerf „De Dageraad" te Wou- brugge, het visserij inspectie-vaartuig „Willem Beukelszoon" te water gela ten. De doopplechtigheid werd ver richt door de echtgenote van dr G. J. Lienesch, directeur van de visserijen. De „Willem Beukelszoon" zal zich speciaal toeleggen op het onderzoek van de haririgrassen en de haring- teelt. De verouderde kotter „Anthonie van Leeuwenhoek" blijft in de vaart. Engelse verkiezingen Is eenvoudig burger in een vreed zaam land wil men de Paasda gen wel eens huiselijk en toch opgewekt doorbrengen. Men ontvangt dan vrienden en bekenden, men gaat zelf op bezoek of men maakt een uit stapje cn geniet van de grote belof ten, welke de lente altijd weer te bieden heeft. Voor ministers is die Paasvrcugde niet altijd weggelegd. Neem bijvoorbeeld de Engelse pre mier Sir Anthony Eden. Er was voor hem wel prettig familiebezoek n er was op zijn landgoed ook wel voor jaarsvreugd, maar op eerste Paas dag kwam toch de minister van fi nanciën, R. A. Butler, even oplopen. Die minister moet op 19 April a.s., als het Lagerhuis bijeenkomt, zijn begroting aanbieden en daarover is ongetwijfeld een stevig woord ge sproken. De verwachting bestaat, dat nog deze week Anthony Eden voor de microfoon van de British Broadcasting Corporation het woord zal richten tot het Britse volk. Hij zal dan mededelen, dat eind Mei men zegt de 26ste algemene ver kiezingen gehouden zullen worden, opdat het Britse volk kan beslissen of het door een conservatieve dan wel een socialistische regering be stuurd wil worden. Eden en zijn mi nisters hebben dus uiterst drukke weken in het vooruitzicht. Zij zullen tezamen met hun conservatieve par tijgenoten over zes weken een ver kiezingszege moeten bevechten. Daarbij staat één ding vast: de socialisten onder leiding van Attlee zullen die zege niet cadeau doen. Door het aftreden van Churchill is het huidige Engelse kabinet zo mogelijk nog conservatiever geworden dan het reeds was. Men heeft uitgerekend, dat een belangrijk aantal van de ministers of direct uit de familie Marlborough (de Chur- chill-familie) stamt of daarmee ver bonden is. Men heeft ook vastgesteld, dat het optreden van Eden na Churchill een stap terug betekende voor de conser vatieve partij. En evenzeer betekende het feit, dat Eden zijn portefeuille van buitenlandse zaken overgaf aan Harold Macmillan een achteruitgang. De carrière van de heer Macmillan is ongewoon door haar veelzij digheid. Hij was oorspronkelijk directeur van een uitgeversbedrijf, werd parlementslid en deed er tot 1940 over aleer hij een regeringspost kreeg bij het ministerie van bevoor rading. In het na-oorlogse kabinet Chur chill was hij minister voor de hui zenbouw enz. en daarna minister van defensie. Nu is hij dan minister van buitenlandse zaken. Hij mist even als Eden de geestigheid, welke zo typerend was voor de debatterende Churchill in het Lagerhuis. Maar Macmillan mist nog iets meer. Hem ontbreekt ook het grote geduld en de tactische wellevendheid, welke Eden kenmerkte. Eden wist daardoor vaak de socia listen in het Lagerhuis mee te krij gen. Dat zal voor Macmillan uiterst moeilijk zijn. Hij irriteert alleen reeds door zijn kortaangebonden wij ze van optreden de socialisten in het Lagerhuis. Zij zullen hem zeker min der sparen dan zijn grote voorganger en zij zullen zijn bekwaamheid aan scherpe beproevingen onderwerpen. Zij zullen wanneer tenminste de huidige conservatieve regering aan het bewind blijft en dat is geenszins zeker. Tussentijdse verkiezingen in Enge land hebben in de achterliggende maanden weinig uitsluitsel gegeven over het mogelijk verloop van de ko mende algemene verkiezingen. Er waren enkele conservatieve suc- cesjes, maar van conservatieve zijde werd toegegeven, dat die succesjes van geheel locale aard waren en geen landelijke betekenis hadden. Het is dus zó, dat voorlopig de con servatieven en de socialisten vrijwel gelijke kansen hebben Veel zal afhangen van de grote middengroep der kiezers, die nu eens op Labour en dan weer op de conservatieven stemt. Die groep beslist meestal pas in de laatste weken hoe zij stemt en Eden met zijn mannen zullen nu moeten bewijzen, dat ze even handig als Churchill deze groep kunnen beïn vloeden. Dat zal niet eenvoudig zijn. Harold Macmillan de dandy, die de Engelse socialisten irriteert. Het presidium van de Zuidslavische nationale vergadering heeft een voor stel van de opperste Sowjet der Sow- jet-Unie, over te gaan tot uitwisse ling van parlementaire delegaties tus sen beide landen, aanvaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5