PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Amerikaanse regering bestudeert oplossing van „Formosa" Zeeuwse reacties op het rapport van de Plancommissie Zuid-West PRINS EN PRINSESSEN IN BERGHUT GF.ISni F.FRn W RAABS EERSTE BESPREKINGEN OVER HET STAATSVERDRAG 198e Jaargang - No. 86 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; I 5.85; p kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 April '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3y—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3341; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zterikzee, N. Bogerdstr 160. telef. 26. SUGGESTIES VAN STEVENSON Quemoy en Matsae niet onmisbaar geacht De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Ame rikaanse regering op het ogenblik een studie maakt van de manieren om tot een oplossing van de kwestie Formosa te komen, zoals Adlai Stevenson had gesuggereerd. Deze had voorgesteld, dat de V.S. zouden aandringen op een gezamenlijke verklaring van hun bondgenoten, waarin het gebruik van ge weld in de Straat van Formosa werd veroordeeld. Op de vraag of de Verenigde Staten zich voorstelden de Verenigde Naties nu te verzoeken een permanente op lossing voor de kwestie van de toe komst van Formosa te zoeken, ant woordde de minister, dat de Verenig de Staten reeds hadden laten uitko men een resolutie van de Verenigde Naties voor een staking van het vu ren te wensen, en tevens een officiële uiting door de Verenigde Naties van de wens dit probleem opgelost te zien met vreedzame middelen. „Meer steun" De minister verklaarde verder, dat de Verenigde Staten trachten „meer steun van de vrije wereld" te verkrij gen voor de verdediging van Formosa. Het wachten is op warmte (Van onze weerkundige medewerker) Ongunstig mogen wij het weer voor de Aprilmaand niet noe men, maar voor de groei van de gewassen is warmte nodig. Zolang er met overwegend Westelijke winden lucht van de Oceaan wordt aangevoerd, kunnen wij nog geen hogere temperatuur verwachten. Bij Ierland ligt een sterk hoge- drukgebied, waardoor ook bij ons de barometer hoog staat. Regen van enige betekenis zal er, nu de Oceaandepressies wor den gedwongen op vrij grote af stand te passeren, niet vallen. Temperaturen van 10 tot 12 gr. C., zoals die de laatste dagen overdag worden gemeten, lig gen enkele graden onder nor maal. In de meeste Europese landen is het weinig beter. Vooral in Scandinavië is het nog steeds te koud. Irenestudio te Bussum wordt herbouwd Het bestuur van de Nederlandse Te levisiestichting heeft gisteren besloten er naar te streven, dat de, vorige week door brand uitgeschakelde, Irenestudio in Bussum zal worden herbouwd en opnieuw ingericht. Wel heeft men de mogelijkheid on der het oog gezien de plannen voor het bouwen van een geheel nieuw studio complex thans te bespoedigen, doch dat zou toch ten minste twee jaar ver gen. Men hoopt de Irenestudio over ongeveer een half jaar weer in ge bruik te kunnen stellen. Intussen be raadt men zich over de vraag op wel ke wijze de uitzendingen het eerst volgende halfjaar voortgang te doen vinden. Dit is geen surrealistisch beeld van een menselylc oor het lijkt er wel wat op, doch de iverkélijkheid is toch prozaïscher: het is n.l. het trappen huis van het hoogste gebouw van- West Berlijn: het ;;Allianz-Hoch- haus". Achttien verdiepingen hoog rijst het boven de camera uit! Hij zeide geen verduidelijking te kun nen geven van wat hij bedoelde met „steun van de vrije wereld" en legde er de nadruk op dat de Verenigde Sta ten „alle mogelijke steun" trachten te verkrijgen. Minister Dulles zei dat de Verenig de Staten de nationalistisch-Chinese eilanden onder de kust van het vaste land niet beschouwen als onmisbaar of als een deel van de vrije wereld, dat de Verenjgde Staten en anderen hebben toegezegd te zullen verdedi gen. Hij zei, dat het onverstandig van de Verenigde Staten zou zijn zich de han den te binden en te zeggen wat zij wel en wat zij niet zullen doen met be trekking tot deze voorposten van For mosa. Optimisme Over de kwestie van een Oosten rijks vredesverdrag verklaarde de mi nister, dat er enige reden is tot opti misme voor spoedige tekening van zulk een verdrag. Hij zei bij deze ver klaring af te gaan op openbare ver klaring van Russische leiders. Hij voegde er echter aan toe geleerd te hebben voorzichtig te zijn met Rus sische verklaringen, hoewel hij hoop te dat Moskou de wens zal koesteren dat een verdrag spoedig zal kunnen worden getekend. Zes geredden van vliegramp bij Brils-Borneo Aantal overlevenden op eilanden Reddingsploegen hebben tot dus verre zes overlevenden opgepikt van de verongelukte Constellation van de Indiase luchtvaartmaatscliappy, die Maandag met II passagiers aan boord ten Noorden van Brits-Borneo in zee stortte. Het vliegtuig vervoerde een aantal communistisch-Chinese autoriteiten en journalisten naar Indonesië, waar zij de Afrikaans-Aziatische confe rentie zouden bijwonen, die op 18 April in Bandoeng zal worden ge opend. Eerder was bekend geworden, dat op nog geen kilometer van de West kust van het Indonesische eiland Groot-Natuna wrakstukken van de Constellation waren waargenomen. Een woordvoerder van de R.A.F. in Singapore verklaarde, dat men ge looft, dat wellicht een aantal overle venden op eilanden in de buurt van de plaats van de ramp verblijft. Het nieuwsbureau van continentaal China „Nieuw China" heeft „de ge heime agenten van Amerika en Tsjang Kai Sjek" er van beschuldigd dat zij het ongeluk met het vliegtuig bij Borneo bewerkstelligd hebben. „Nieuw China" noemt het ongeluk een kwestie van moord en het eist van de Britse autoriteiten van Hong kong (het vliegtuig was uit Hong kong vertrokken) een grondig onder zoek en de bestraffing van de agen ten, die aan genoemd complot hebben deelgenomen. SNEEUWSTORMEN EN LAWINEGEVAAR Wachten is op beter weer Sneeuwstormen en het gevaar van eventuele lawines hebben Z.K.H. Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene in een kleine berghut geïsoleerd, samen met 'n grote groep toeristen. De prins en de prinsessen brengen de tijd door met kaartspelen, in afwachting van het ogenblik dat het weer hun vertrek uit de hut weer zal toelaten. Zij zijn sinds Zondag in de hut. De geïsoleerde groep heeft geen gebrek aan voedsel, want drie erva ren bergklimmers hebben vanuit Gal- tür, in het dal, voedsel en post naar boven gebracht. De afdaling van dc berghut naar Galtür is op het ogenblik nogal ris kant, daar er herhaaldelijk lawines naar beneden storten. Daarom heb ben de bergbeklimmers, die de prins en de prinsessen begeleiden, him ont raden een poging tot afdaling te doen. De hut waarin het gezelschap zich bevindt, is de Jam-vallei-hut, op een hoogte van 2163 meter, in de Zuid westelijke hoek van Tirol, vlak bij de Zwitserse grens. Op het ogenblik dat de prins en de prinsessen door slecht weer opont houd kregen, waren zij waarschijnlijk onderweg naar de Wiesbaden-hut, op een hoogte van 2510 meter, onge veer 5 kilometer, hemelsbreed geme ten, van de Jam-vallei-hut. Uit heel Tirol is gisteren zware sneeuwval gemeld. In de Alpen is het afgelopen etmaal meer dan een halve meter sneeuw gevallen. Verscheidene bergpassen, waaronder de Arlbergpas, zijn gesloten wegens sneeuwval en het gevaar voor lawi nes. Op 7 April is Hr. Ms. fregat „Van Zijl" de liaven van Willemstad bin nengevaren, komende van de Ko reaanse wateren. De marinekavel blies vrolijke muziek van de wallen van fort Amsterdam, toen het schip de Annabaai binnengleed. Tot 25 April, met korte onderbrekin gen voor oefeningen en een bezoek aan Aruba, zal de oorlogsbodem op Curagao blijven. Daarna wordt de steven gewend naar Paramaribo, waar Koninginnedag zal worden ge vierd. Dan gaat het via de Azoren huiswaarts, De „Van Zijl" kan on geveer 20 Mei in de Nederlandse wa teren worden verwacht. Zondag katholieke betoging in Antwerpen Tegen de schoolpolitiek Het „Comité voor Vrijheid en De mocratie" heeft bekend gemaakt, dat de Katholieke Volkspartij Zondag a.s. te Antwerpen een massabetoging zal houden tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering-Van Acker. De burgemeester van de Scheldestad heeft toestemming gege ven tot het houden van een optocht. Zaterdag zal op een kaderdag van het comité te Brussel het programma worden hekend gemaakt, waarmee de tweede faze van de katholieke cam pagne tegen de wetsontwerpen van de minister van onderwijs, Collard, wordt ingeluid. 0 Een vliegtuig van de Australische lucht macht was Vrijdag met een zieke baby en nog negen andere personen op weg van Queenland naar Brisbane Het toestel vloog tegen een helling 160 Km ten Zuid westen van Brisbane. Alle inzittenden kwamen om het leven. Ontzettend ongeluk op onbewaakte Drie doden, twee gewonden Op een onbewaakte, van knipper lichten voorziene spoorwegovergang in de lyn Winschoten-Groningen is gistermiddag omstreeks twee uur een ongeluk gebeurd, dat aan drie perso nen het leven heeft gekost en waarbü twee personen werden gewond. De trein van 13.39 uit Winschoten, richting Groningen reed een perso nenauto met vijf inzittenden aan. De bestuurster, de 63-jarige me vrouw J. Hooyer-Hof uit Groningen, is om het leven gekomen, evenals het 13-jarige meisje I. H. A. Behrens en de 8-jarige jongen W. H. Behrens. Zwaar gewond werden mevrouw G. L. Behrens-Hooyer en haar elfjarig dochtertje H. H. Behrens. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog niet geheel opgehelderd. De treinbestuurder heeft verklaard, dat hij, vlak voor de overweg gekomen, de auto in volle vaart de overweg zag oprijden. Getuigen zeiden, dat het knipperlicht en het belsignaal goed functionneerden. De politie is dan ook geneigd aan te nemen, dat de chauf- feuse de waarschuwingen, noch de trein heeft gezien. Dader van roofoverval veroordeeld De rechtbank te Maastricht heeft Zaterdagmorgen de 19-jarige L. P. uit Maastricht terzake een roofoverval, conform de eis, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, door te brengen in een jeugdgevangenis, met daarna voorwaardelijke ter beschikking stel ling van de regering. De jongeman had op 19 Nov. van het vorig jaar ge tracht de kassier der gemeente-admi nistratie van zijn tas te beroven. P. wilde geld stelen om te gaan trouwen. BELEEFDHEIDSBEZOEKEN Geen reden voor pessimisme" Kanselier Julius Raab van Oostenrijk, die Maandag in Moskou is aange komen voor besprekingen over de vooruitzichten van een Staatsverdrag voor Oostenrijk, heeft Dinsdag de eerste officiële bezoeken afgestoken bij Sowjet-leïders en bracht „beleefdheidsbezoeken" aan premier Boelganin en minister Molotow. Raab werd vergezeld door vice- kanselier Schaerf, zijn minister van buitenlandse zaken Figl en de Oos tenrijkse ambassadeur in Moskou, Bischoff. Van Russische zijde waren op de ontvangst in het Kremlin o.m. vice-minister Semenof en de Russi sche ambassadeur in Oostenrijk, Ujit- sjef, aanwezig. Gesprek met Molotow Het eerste onderhoud met Molotow heeft anderhalf uur geduurd. Op een door Molotow aan de Oostenrijkse gasten hereide ontvangst in het Spi- ridonowka-paleis, waren Boelganin, Mikojan, Kaganowitsj, Perwoechine en andere Sowjet-Russische leiders tegenwoordig, evenals de hoofden van Dit jaar veel emigranten naar Australië Naar schatting 20,000 Het aantal van 15.000 immigranten uit Nederland, dat Australië zich ten doel had gesteld, zal dit jaar waar schijnlijk in ruime mate worden over schreden. Dit is de mening van de ambtenaren van de Australische im migratiedienst, die juist een tocht door Nederland hebben beëindigd. Volgens deze ambtenaren komen de aanmeldingen voor emigratie naar Australië in zo grote getale binnen, dat het er dit jaar gemakkelijk 20.000 of meer kunnen worden. Tot nu toe werd het hoogste aantal be reikt in 1951, toen 10.000 Nederlan ders naar Australië vertrokken. EEN KLEINE ANALYSE Geen rekening gehouden met vele fijne schakeringen (Van een bijzondere medewerker) De burgemeester van Middelburg heeft in de laatste raadsvergadering een felle aanval gedaan op het zojuist verschenen Tweede Interim Rapport van de Plan-commissie Zuidwest getiteld: Planologische consequenties van de plaats der dammen in het Deltaplan. Weliswaar had hij toen nog slechts krantenverslagen geraadpleegd, maar reeds was hem opgevallen dat de strekking van dit Haagse rapport onaangenaam was. In enkele varianten zijn wy dit bezwaar meer tegengekomen. Het is dan ook goed het rapport eens nader te bekijken. Voorop moeten wij stellen dat het kennelijk met de beste bedoelingen is geschreven. Met goede bedoelingen alleen echter maakt men nog geen goed rapport. Uit de reactie van onze hoofdstedelijke burgemeester proef den wij al de opvatting dat plannen makers uit Den Haag de lijnen eens zouden gaan uitzetten, zonder reke ning te houden met de fijne schake ringen, die het leven in ieder gebied weer van dat van een ander gebied onderscheidt. Wat dit betreft geven wij veruit de voorkeur aan de opzet van de Commissie Zuidwest Zeeland, die met een natuurlijk ietwat subjec tief maar tevens met een levendig en ;enuanceerd rapport is uitgekomen. Cen dergelijke benadering vanuit de diverse streken zou van het te regio nale kunnen worden ontdaan door een behandeling in de Provinciale Staten.. De opzet die de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft gekozen is juist omgekeerd. Kennisneming er van doet de vraag ryzen of de auteur ooit Zeeland anders heeft waargenomen dan per atlas en statistiek. Een ander nadeel is dat vanuit het Haagse bu reau nauwelijks iets scheppends naar voren is gekomen. Het rapport komt niet verder dan een herkauwen van wat door de Del tacommissie en de landbouwrappor- ten (Commissie Ruimtelijke Ordening Landbouw) en in lezingen, kranten artikelen en brochures reeds over vloedig is uiteengezet. Enkele voor beelden hiervan dienen te worden ver meld. Zo wordt wat de Deltacom missie reeds een jaar geleden heeft gedaan opgemerkt dat een keuze moet worden gedaan inzake de be stemming van de wateren achter de dammen: zoet water, landaanwin ning of recreatie. De slechte grond zal de landaanwinning wel sterk be perken. Het rapport kan zich nog steeds niet baseren op de juiste plaats der dammen. Waarom dan nog niet wat gewacht totdat deze zou vast staan? Hetzelfde geldt het onderzoek naar de sociale en culturele gevolgen van de afsluiting, dat eveneens nog gaande is. Ook het wegenstelsel: kustweg, centrale weg en de weg langs Bergen op Zoom is geen nieuwe gedachte. Juist één dag voor de ver schoning van het rapport verscheen in de Nieuwe Rotterdamse Courant een artikel over de bouw van een tun nel by Maassluis, „in het droge" van een stormstuw in de Waterweg al daar. Het rapport vat hier slechts sa men wat reeds lang bekend was. De betekenis van de bovengenoemde drie wegen voor landbouw,, industrie en vreemdelingenverkeer wordt dan op een weinig indrukwekkende, teken achtige wijze uitgesponnen. (Vervolg op pag. 7) Premiebouw in vrije sector Contingent van 8000 reeds bereikt Thans hebben in totaal 8000 aan vragen het ministerié van wederop bouw en volkshuisvesting bereikt om in aanmerking te komen voor de dooi de minister onlangs opengestelde mogelykheid tot het verkrijgen van een z.g. halve premie voor de bouw in de vrije sector. Daarmee is het contingent vol, daar de minister een maximum van 8000 had gesteld. Men ii thans ten departemente be zig deze aanvragen te onderzoeken: er waren eind Maart reeds 400 goed keuringen verstrekt en dit cijfer is sindsdien nog gestegen. de in Moskou geaccrediteerde diplo matieke missies. Een half uur na de ontvangst op de ambassade, arriveerden Boelganin, Molotow, Mikojan en Pervoekhin op de Oostenrijkse ambassade om het di ner te gebruiken met de leden van de Oostenrijkse delegatie, als gasten van de Oostenrijkse ambassadeur. Dit is de eerste maal dat Russische regeringsautoriteiten op een buiten landse ambassade het diner hebben ge bruikt sinds Malenkowvan enkele van zijn collega's in Augustus 1954 door de Britse ambassadeur waren uitge nodigd ter gelegenheid van het be zoek aan Moskou van een delegatie van de Britse Labour Party. Na afloop van de eerste besprekin- fen verklaarde Raab, dat er geen re en tot pessimisme bestaat. Sir Winsten Churchill, de afgetre den Britse premier, is gistermorgen per vliegtuig naar Sicilië vertrokken. Hij wordt o.a. door zijn echtgenote vergezeld. Het is nog niet bekend, hoe lang Churchill op Sicilië denkt te vertoeven. In hotel „Villa Politi" in Syracuse zijn achttien kamers voor het gezelschap besproken. Het echtpaar kort voor het vertrek Vier Nederlanders bij Makassar ontvoerd Van de Indonesische luchtvaart mij. Volgens een bericht uit Makassar zijn vier Nederlandse personeelsleden van de Garnda Indonesian Airways door een bende ontvoerd. Zij behoorden tot het personeel, dat zich in de vroege ochtend per vrachtauto van Makassar naar het vliegveld Mandai begaf voor het vertrek van het vliegtuig na3r Menado. De Nederlanders zijn de heren J. B. Sibenius Trip, assistent-stationschef te Makassar, B. L. Kobesen, motormon teur bij de technische dienst, Emondt en Gaspersz. Verder werden een chi nees personeelslid en een Indonesi sche chauffeur ontvoerd. DE VERWACHT... OVERWEGEND DROOG WEER Overdrijvende wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Ongeveer de-' zelfde temperatuur als gisteren. Zwak ke »ot matige Westelijke wind. 13 April Zon Maan ZON EN MAAN 5.52 onder 19.34 1.18 onder 9.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1