ORCAM Geref. Jongelingsverenigingen hielden zestigste bondsdag DOUWE EGBERTS GESLAAGDE HOOGTIJDAG VAN JUBILEREND „ZEELANDIA" PAASDAGEN BRACHTEN VELE TOERISTEN NAAR ZEELAND jfHTÏÏL \J RHEUMATIEK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 12 APRIL 1955 BIJEENKOMSTEN IN MIDDELBURG Boeiende referaten hoogtepunten van geslaagde jubileumtoogdag In bijzonder grote getale waren op Tweede Paasdag leden van de Jon- gelings Verenigingen uit geheel Zeeland naar Middelburg gekomen om er deel te nemen aan hun jaarlijkse toogdag, de Bondsdag van de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Jongelingsverenigingen op Gerefor meerde Grondslag. Deze bijeenkomst droeg ditmaal een enigszins bijzon der karakter: Het was namelijk de 60e keer in de geschiedenis, dat de le den der Zeeuwse J.V.'s zich op deze wijze verzamelden om met elkaar van hun beginselen te getuigen. Het zal tevens de laatste keer zyn, want er is besloten, dat de toogdagen van volgend jaar af gezamenlijk met de M. V.'s zullen worden gehouden. Van deze laatste verenigingen waren thans vele leden aanwezig als belangstellenden. De morgenvergadering werd gehouden in de Concert- en Gehoorzaal, de middagbijeenkomst in de Noorderkerk. Beide zalen waren tot de laatste plaats gevold. De hoogtepunten van deze toogdag, die in opgewekte sfeer verliep, werden gevormd, 's morgens door een toespraak van het erelid, de lieer J. P. Kögeler uit Zwijndrecht en 's middags door twee boeiende refera ten van ds. G. N. Lammens uit Rotterdam-Kralingen en ds. J. C. J. Kuiper uit Den Haag-West. Een belangrijk feit was voorts het afscheid van de af delingsvoorzitter, de heer Jacq de Smit uit Goes en van het moderaménlid, de heer D. J. Rouw. Eerstgenoemde werd wegens zjjn verdiensten voor het Geref. jeugdwerk tot erelid van de afdeling benoemd. Als zyn opvolger werd geïnstalleerd de heer J. Balkenende uit Kapelle. In zijn openingswoord onder de ti tel „En de klok tikt maar voort" wees de heer De Smit op de grote rol, die de klok in het leven van de mens speelt. Zij geeft onze vergankelijkheid aan, het vergaan van de tijd. De weg van de Christen door het leven noem de spreker de pelgrimstocht naar het Vaderhuis. Het is de weg van Gods Woord, waarop allen slechts één doel hebben: de dienst van Jezus Christus. Deze pelgrimsweg kent oases, één daarvan is de kerk, een andere de J. V. „Er komt een ogenblik, dat onze klok ophoudt te tikken", zo besloot spreker „Dan slaat de klok van God 12 uur en bereikt de mens de feest zaal, waar Jezus ontvangt". Hierna nam de heer J. J. Tevel vier oud-bestuursleden van de Zeeuwse af deling, de heren F. Boon, Halsteren, P. de Kam. Goes. K. B. bij de Vaate, Nieuwerkerk en J. de Visser, Seroos- kerke (W.), een interview af. In deze vraaggesprekken kwamen onderwer pen aan de orde als het medeleven van de jeugd met de verschillende problemen, de „vaste kern" en de „zelfkant", in de J.V., de grote ver anderingen, die zich in de maatschap pelijke verhoudingen hebben voltrok ken, de geestelijke vrijheid en de taak van de J.V. Het ere-lid, de heer Kögeler, die voordat de heer De Smit voorzitter werd in 1939 16 jaar lang deze functie bekleedde, zei in zijn toe spraak o.a., dat sindsdien veel is ver anderd. De doelstellingen zijn echter dezelfde gebleven. De toekomst zal sterk worden beïnvloed door de hou ding van de jeugd van thans, derhalve door de geschiedenis van straks. In dit verband wekte hij op de geschiede nis van heden te bestuderen om daar uit lering te putten. Onder de officiële gasten, die het woord tot de vergadering richtten, bevond zich de heer A. Schout, lid van G.S., die het provinciaal bestuur vertegenwoordigde. Deze verklaarde dat de provinciale overheid het ver trouwen in de jeugd niet heeft verlo ren en besloot met de opwekking om op deze weg voort te gaan. Wethouder Kögeler, die het gemeen tebestuur van Middelburg vertegen woordigde, noemde het een eer voor de Zeeuwse hoofdstad deze vergade ring onderdak te mogen bieden. Bij het opgroeiende geslacht leeft naar sprekers mening te weinig interesse voor doen en laten van de overheid. Namens de Meisjes Vereniging sprak Francien Oostdijk, die zich er over verheugde, dat de toogdagen in het vervolg gecombineerd gehouden zullen worden. De heer Chr. de Bruyn vertegenwoordigde de G.J.L.O., waar in de jongeren zijn georganiseerd. Spreker zei, dat men het volste ver trouwen stelt in de J.V.'s, zodat de G. L.J.O.-era zonder vrees naar eerst genoemde organisaties zullen kunnen overgaan. Mej. Jo de Buck uit Oost- kapelle bood namens het provinciale bestuur van „Arios" gelukwensen aan en de heer J. Boender sprak als verte genwoordigers van de Geref. Kerk in Middelburg. Wie in het kleine getrouw is „Wie in het kleine getrouw is luidde de titel van ds Lammen's toe spraak in de middagvergadreing. Het paste naar sprekers mening by dit jubileum, dat een appél op de jeugd wordt gedaan, een beroep op haar hart. „Die zestig jaar Geref. jeugdwerk is niet aan ons te danken", zo zei ds Lammens, het moet nog blij ken wat wij er straks van terecht brengen. Wij vragen daarom van jullie trouw, dat is het geheugen van je hart, het vasthouden van je hart, trouw aan de Heer, die je belijdt. God is met ons grote dingen van plan. Willen wij in die grote dingen ge trouw zijn, dan ook in het kleine. Spreker betoogde, dat het gaat om de grote lijnen, die echter lopen via de toppen van de kleine dingen, welke in het leven van alle dag van zeer groot belang zijn. Juist op die kleine dingen dient men te letten, want de Duivel valt daarop aan. Ds Lammens wees er in dit verband op, dat de wijze, waarop de jeugd haar tijd besteedt, belangrijk is en ze ker voor verbetering vatbaar. Zo wordt de Bijbel door de jeugd te wei nig gelezen. „Wees trouw in de kleine dingen, Jezus, die dit ook deed, ver langt het van je" zo besloot spreker. Met zijn referaat „zal het ook in het groot zijn" sloot ds Kuiper op de rede van zijn voorganger aan. Spreker be toogde, dat het geheel der titels van beide referaten lang niet altijd op gaat. Mensen, die in het kleine uiterst getrouw kunnen zijn, falen soms wan neer het er op aan komt grote dingen te doen. Daarom kan men van dit woord geen axioma geen stelregel ma ken. Onder grote dingen wilde spre ker niet alleen verstaan de grote ge beurtenissen in de wereld, maar voor al die in het geloof. „Daarin moeten wij bouwen aan het rijk van Jezus Christus en in zijn stijl", zo betoogde hij. Trouw is: amen zeggen op Zijn woord. Daarbij wees hij er op, dat «zich in het leven grote revoluties vol trekken. De toekomst zal geheel anders zijn. „De wereld zal naar geweldige top punten worden gevoerd tot de weder komst van Jezus Christus. „Wees in het grote getrouw als de Heiland wederkomt", besloot ds Kuiper. Afscheid Vervolgens werd afscheid genomen van het moderamenlid, de h€er Rouw. Voorzitter Ds Smit sprak de scheiden de in waarderende bewoordingen toe en bood hem een geschenk aan. Op zyn beurt werd de heer De Smit door zrjn opvolger, de heer Balkenende ge huldigd en dank gebracht voor alles wat hij in zijn functie van voorzitter der afdeling voor het Geref. Jeugd werk deed. „U hebt ons hart gewon nen, het spijt ons, dat U heengaat, maar wij herinneren ons uw werk met grote dankbaarheid, zo zei de nieuwe voorzitter. Ook de heer De Smit mocht een geschenk in ontvangst ne men. „Musica" uit Kamperland verleende medewerking aan de morgensamen komst door het spelen van een aantal bekende liederen. In de middagverga dering verleende mevrouw M. Wielen- ga-Quelle uit Rhoon haar medewer king met bijzonder gewaardeerde de clamatie. Voor orgelbegeleiding zorg de de heer C. J. Barth uit Middelburg, die tevens een solo gaf. VAN in TOT OM EEN NAAM.... Het gemeentebestuur van Sint- An na! and heeft een soort „prijsvraag" uitgeschreven om aan een goede naam te komen voor een van de beide nieu we straten, die in de Cureelanden wor den aangelegd. Tot en met Dinsdag aanstaande wachten B. en W. de ideeën de inwoners af, die in de brie venbus van het gemeentehuis zijn en nog worden gedeponeerd. Naar ver luidt wordt er prijs op gesteld, dat de naam kort enbondig is. De inzen der of inzendster van de naam, die de nieuwe straat zal sieren, ontvangt als beloning een tientje SPORTERREIN Op weg naar het creëren van een sportterrein te Ouwerkerk is dezer dagen een belangrijke schrede gezet. Men heeft namelijk de plaats bepaald, waar dit terrein zal komen en de om trekken er van uitgezet. Het komt achter de Noorse woning „Oslo" van de weduwe J. Lonke. VOOR HET EERST 't Was aanvankelijk wat moeilijk om een plekje uit de wind en in de zon te vinden, maar voor de volhou ders bleek er op de terrassen aan de Vlissingse boulevards dan toch een vleugje oprecht voorjaar te zijn weg- Ja, inderdaad, op terrassen. De doorgewinterde terrasgenieters om deze in dit verband enigszins merkwaardige aanduiding dan maar te gebruiken waren er al vroeg bij. Nauwelijks had de zon enige kracht gekregen, of de eerste genieters ze telden zich rond de ochtendkoffie, die dan ditmaal min of meer voor het eerst in de open lucht gebruikt kon worden. Een verrukking, die men zich in dit lage landje niet. al te dikivijls en zeker'niet omstreeks dit jaargetijde kan permitteren. Maar gisteren was de zon er, bleek stralend weliswaar boven een ietwat dreigend wolkendek, maar strulend dan toch en in Zeeland zelfs krachtig genoeg om een verblijf op een terrasje mogelijk te maken! Zo kon men dan Tweede Paasdag de gelukkigen aatischouwen, die zich aan de boorden van de Westerschelde een plaatsje in de zon veroverd had den. Peinzend achter een kleintje kof. fie. de vrije dag ten volle genietend. De zonnebril uitdagend op het gelaat geplaatst: Lang gewacht, niet stil gezwegen, maar tóch gekregen! BOUWVOLUME Op het eiland Tholen wordt weinig nieuwbouw verwezenlijkt, omdat het eiland slechts schraal van bouwvolu me werd voorzien. Daarom is het ook een dubbel gunstig lichtpunt, dat de gemeente Poortvliet thans volume heeft toegewezen gekregen voor drie extra woningen, die bestemd zijn voor de industrie Nieuwkerk. „GRAMITO 55" De middenstanders van 's-Graven- polder hebben het plan opgevat om het publiek te tonen, wat zij zoal kun nen leveren. Zij zullen daartoe een tentoonstelling houden op 22 en 23 April aanstaande, onder de naam „Gramito 55". Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de plaatselijke afde ling van de K.N.M.B. Men had eerst gedacht terecht te kunnen in het ge bouw „Ons Dorpsleven", maar de veelheid van aanvragen voor stand ruimte heeft de organisatoren doen besluiten tot het opslaan van een tent, Deze tent, welke een oppervlakte be slaat van ruim 300 m2, zal worden ge plaatst aan do Ambachtstraat. WAGENSPEL Leden van de toneelvereniging „Sint Jan" te Sint-Jansteen zullen ter gelegenheid van de aanstaande bevry- dingsviering op 5 Mei een wagenspel opvoeren. Dit spel zal ook in de ver schillende buurtschappen worden ge bracht. GOUDEN BRUILOFT Op 4 Mei aanstaande hopen de ech telieden H. de VliegherVernimmen te Sint-Jansteen him gouden huwe lijksfeest te vieren. BRIEVENBUS In de gemeenteraadsvergadering te Yerseke is er verscheidene malen op gewezen, dat het noodzakelijk was een brievenbus te doen plaatsen in de Burenpolder. Deze wens heeft ken nelijk het oor van „Tante Pos" be reikt, want de P.T.T. heeft op de hoek van de Van Randwijckstraat een brie venbus neergezet. sproken zonnig was, maakten vélen toch van de gelegenheid gebruik om, gezeten op een terras aan de Vlissing se boulevards, althans van het voor radigezonlicht volop te genieten! Voor het eerst dit jaar boden de ter rassen weer een gezellige aanblik en met name ook bij het verleden week geopende ^Britannia" in Vlissingen ■ivas dit het geval. (Foto: P.Z.C.) Advertentie j Vlissingse jongeman stal geld en bromfiets Zaterdagavond deed een Vlissingse hotelhouder bij de politie aangifte, dat van een zijner gasten f 35,was ontvreemd. Kort tevoren was van de hotelier zelf f 80.verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en on dervroeg daarbij een in het bedrijf werkzame jongeman, die echter ont kende iets met het verdwenen geld te maken te hebben. Na fouillering bleek de bediende echter in het bezit van 't gestolen bedrag. Hg wist daar op het gebouw onverhoeds te verla ten en voordat men er op bedacht was had liij reeds de benen genomen. La ter op de avond werd diefstal van een bromfiets in Vlissingen gemeld. De Bredase politie slaagde er in de Vlis singse jongeman aan te houden. Hij bleek namelijk ook de diefstal van de brommer op zijn geweten te hebben, waarmede hij de wijk naar Breda had genomen. De bromfiets kon aan de eigenaar worden terugbezorgd. Ook de hotelhouder en zijn gast kre gen hun bezittingen terug. Oesterflim voor Staten-Generaal Naar wij vernemen is het de voor zitter van de „Commissie van Der tien", burgemeester A. C. Wïllemsen, van. Yerseke gelukt om toestemming te verkrijgen de oesterfilm „Imperia len 00000" in Den Haag te vertonen voor de leden der Staten Generaal, Op deze manier worden alle leden in de gelegenheid gesteld kennis van de oestercultuur te nemen. „NIET RIJK, MAAR MET GOEDE CLUBGEEST" Grote waardering voor 45-jarige Middelburgse voetbalvereniging Voor de Middelburgse Voetbal- en Athletiek Vereniging „Zeelandia", die dit jaar haar 45-jarig bestaan viert, is het Zaterdag een hoogtijdag gewor den. 's Morgens smaakten bestuur, feestcommissie en de Engelse gasten het genoegen door burgemeester mr. dr. N. Bolkestein in liet stadhuis te wor den ontvangen, 's Middags werd aan de Nadorst de jubileumwedstrijd Zee landiaAjax F.C. gehouden, terwijl er daarna in het clubgebouw, café Gil lissen, een receptie was. Met name tijdens deze laatste gebeurtenis werd dui delijk, welk een grote plaats de 45-ja rige club niet alleen in het sportleven van Middelburg, maar van geheel Zeeland inneemt. Op deze drukbezochte en geanimeerde receptie werd van vele zijden gewaagd van de verdiensten der jubijereii.de vereniging. Met bewondering werd ook gesproken over de hechte onderlinge band, die tussen de „Zeelandianen" bestaat. „Rijk zjjn wij niet, maar wij hebben een goede clubgeest", zo merkte voorzitter C. L. Westerweel in dit verband nog op, tijdens de gezellige feestavond, die deze geslaagde dag besloot. In de B. en W.-kamer heeft burge meester Bolkestein de Zeelandianen en de Engelse gasten, leden van de voetbalclub Ajax F.C. uit Londen met hun dames, ontvangen. Mr. Bol- kestein merkte in zijn welkomst woord op, dat Middelburg gaarne Engelse sportslieden ontvangt, daar bij herinnerende aan de prettige band, die er op dit gebied met Folke stone bestaat. Voorzitter C. L. Wes terweel beantwoordde deze vriende lijke toespraak, waarna de heer Al fred Overill, voorzitter van Ajax F.C. hoopte, dat het bezoek tot resultaat zal hebben, dat vele vriendschapsbe trekkingen zullen worden aange knoopt. Het bestuur van de jubilerende ver eniging werd 's middags in de rij kelijk met guirlandes getooide cafézaal van het clubgebouw door vele sprekers „in het zonnetje ge zet". Namens het gemeentebestuur was burgemeester Bolkestein, verge- „LICHTPUNT" OP WEERKAART VAN EUROPA Geen moeilijkheden bij de veren Het totaalbeeld, dat de weerkaart van Europa over de beide Paasdagen bood, is bedroevend geweest. De meeste landen lagen In een gebied van koude en regen en op de gehele kaart kwamen in feite slechts enkele licht punten voor. Eén van deze zeer kleine bevoorrechte gebieden was op de Tweede Paasdag Zeeland, waar gedurende een groot deel van. de dag de zon niet door de wolken werd verduisterd en waar het wanneer de be wolking de overhand had toch nog droog bleef. Op de Eerste Paasdag kwam onze provincie er minder gunstig af. Een mistroostige regen druilde neer en de meeste adspirant-Paas-weekend-gangers bleven waar zy waren. Maandag echter brak de zon door de wolken en zy, die hun plannen tot mis lukking gedoemd zagen, namen de gelegenheid te baat tenminste deze éne dag nog te genieten. De toeristen-invasie, die Zeeland in de voorgaande jaren heeft gekend, heeft zich waarschijnlijk niet in haar geheel herhaald, hoewel de berichten uit verschillende delen van de pro vincie bevredigend zijn. Verscheide ne hotels in de kustplaatsen waren reeds ongeveer een week geleden vol geboekt en Vrijdag arriveerden tal van gasten om hun Paasvacantie in de duinstreken door te brengen. Ook de „dagjesmensen" hebben zich niet onbetuigd gelaten. In Sluis bijvoorbeeld werd op Goede Vrijdag voor het eerst sedert de bevrijding weer een aantal autobussen uit En geland en Frankrijk waargenomen, dat het vooroorlogse peil benaderde. Het slechte weer verdreef velen van de Franse en Engelse kusten en zij zochten hun heil in Zeeuwsch-Vlaan- f Advertentie/ I lil 11 hl I K0RTE METTEN M£T ISCHIAS. SPIT EN ■nut nu (inn tmim-meu posiscs in asuuiu deren en België, waar de omstandig heden gunstiger waren. Op de Middelburgse Markt heerste met name Maandagmid dag een gezellige bedrijvigheid ttl t-n ciuln'ij- en de aantrekkelijke wandelgele genheid van Vlissingen de bou levards bood op dezelfde tijd een bijna zomers aanzien met tal rijke wandelaars op de voetpaden en „zon-genieters" op enkele café terrassen. In de treinen van en naar onze provincie was het Vrijdag en Zater dag en in omgekeerde richting Maan dag uiteraard druk, maar toch werd hier niet de overtollige toevloed be reikt van andere jaren. De veren over de Westerschelde met name het veer Vlissingen-Bres- kens hebben een regelmatige dienst kunnen onderhouden, waarbij vrijwel de hand kon worden gehou den aan het vastgestelde tijdschema. Overmatige wachttijden kwamen vrijwel niet voor. zodat ook dit de indruk geeft, dat het vervoorsaanbod geringer was dan bijvoorbeeld in 1954, toen men uren lang op een van de beide oevers moest wachten, al vorens men met auto of bus de over tocht kon maken. zeld van wethouder L. J. van 't West- ende, aanwezig. Mr. Bolkestein ge tuigde in zijn toespraak van de waar dering, die bij de gemeentelijke over heid bestaat voor Zeelandia's activi teiten, waardoor velen zijn gediend. De heer A. Imanse, voorzitter van de afdeling Zeeland sprak namens de K.N.V.B. een gelukwens uit, waarin hij de amateuristische geest van Zeeland prees. Ook een van de voor naamste oprichters van eertijds, de heer W. Gabriëlse, bleek zijn oude club niet vergeten te zijn. Verdere sprekers. Verder spraken de heren H. L. Plompen, namens „Sport Steunt Zon neveld", P. van Baaien, voor de V.C. Vlissingen; J. I. Guiran, uit naam van R.C.S., Souburg; S. Gillissen, exploitant van het clublokaal; M. v. d. Kerkhof, voor de zustervereniging „De Zeeuwen", Vlissingen; M. Schip per, „Stoomtram Walcheren"; J. Kloosterman, vertegenwoordiger van de zustervereniging „E.M.M.", Vlis singen; P. Koster, voetbalvereniging Goes; J. Bostelaar, terreinchef van de gemeentelijke sportvelden; P. Koo- man, namens de Gymnastiekvereni ging „Achilles"; J. Verkerk, namens de scheidsrechtersvereniging Walche ren en de Scheidsrechterscommissie Zuid; J. Mijnheer, aanvoerder eerste elftal; C. Bosschaart, Zomeravond Voetbal; S. Simonse, voor de M.V. en A.V. Middelburg; J. J. Laroes, voor de muziekvereniging „Excelsior", die het bestuur tijdens de receptie een serenade bracht; H. G. Bruggeman, namens de K.V. „Swift"; A. Polvliet, juniorencommissie en P. Koster, uit naam van de Athletiek- en Handbal vereniging E.M.M., Middelburg. Som mige van de sprekers lieten bun ge lukwensen van geschenken vergezeld gaan, waardoor „Zeelandia" o.a. en kele leren ballen rijker werd. Feestavond De feestavond werd gehouden in de grote zaal van „Het Schuttershof", die tot de laatste plaats was bezet. De heer A. M. van Varik, voorzitter van de feestcommissie, zorgde voor een openingswoord, dat er de stem ming reeds inbracht. Het „Radio-Re vue-Ensemble Rens van Dorth" bracht daarna een cabaret-program ma voor het voetlicht, dat de feeste lijke sfeer nog meer verhoogde. Een genoeglijk bal hield de feest vierenden daarna nog lang bijeen. Zij nog vermeld, dat Vrijdagavond in het clubgebouw een geslaagde reünie voor oud-leden werd gehouden. VANDAAG Middelburg Electro: „Romea en Ju lia" (14 jr.), 19 en 21.15 uur; Prov. Bibliotheek: Expositie van Bijbels en Bijbel-illustratie. 10—12.30, 13.30-18, 19—21 uur. Vlissingen Luxor: „Opstand der ge- doemden" (14 jr.). 20 uur. Alhambra: ..Rose Marie" (alle leeftijden) 19 en 21 uur. Goes Grand: „Ridders van de ronde tafel" (14 jr.), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2