PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Oostenrijkse bondskanselier Raab te Moskou aangekomen Jubileumbondsdag van C.J.M.V. in alle nazichten geslaagd BILT Vandaag... CONFERENTIE NIEUW DELHI PUBLICEERDE HAAR EISEN PASEN BRACHT THANS GEEN INVASIE UIT BUITENLAND DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 85. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 April 1955. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad'"' 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2223); Oostburg, 'Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 2 OP HET VLIEGVELD VIEL EEN SNEEUWBUI Rusland acht een verdrag met Oostenrijk mogelijk Julius Raab, kanselier van Oostenrijk, is Maandag- te Moskou aangeko men voor besprekingen met de Russische regering over de vooruitzichten voor een vredesverdrag, dat een einde zou maken aan de bezetting van het land. De besprekingen kunnen slechts verkennend zijn, daar de Westelijke grote drie accoord moeten gaan met een regeling. Molotow, de Russische minister van buitenlandse zaken, was met andere Russische leiders op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Raab was vergezeld van drie mi nisters en zeven ambtenaren. Het vliegveld was versierd, met Oosten- dijkse vlaggen en een orkest speelde het Oostenrijkse volkslied, Er was ook een erewacht. Raab brengt het bezoek op uitnodi ging van de Russische regering. Ver wacht wordt, dat hij drie dagen in Moskou blijft. Ook de diplomatieke vertegenwoor digers van de Westelijke grote drie, waren op het vliegveld aanwezig. Er viel juist een sneeuwbui en Gromyko, de Russische plaatsvervangend mi nister van buitenlandse zaken, merkte lachend tegen de Amerikaanse am bassadeur op, dat dit weer uit het Westen afkomstig was. Toen Bischoff, de Oostenrijkse am bassadeur, ter begroeting van de plaatsvervangende premier Mikojan zijn hoed af nam, zei deze: „Zet uw Conferentievliegtuig in zee gestort Op weg naar Bandoeng Maandag is een vliegtuig van de Indiase luchtvaartmaatschappij ruim 100 mijl ten Noorden van Koetsjing (Brits Noord Borneo) in zee gestort. Er bevonden zich elf passagiers aan boord, onder wie en kele lagere Chinese ambtenaren en enkele Chinese en Poolse journalis ten, die op-weg waren naar de Azia- tisch-Afrikaanse conferentie te Ban doeng. Ook bevond zich een Noordviet- namees in het toestel. Nadat te 16 uur 55 s.o.s.-signalen van het vliegtuig waren ontvangen, werd niets meer vernomen. Een Brits watervliegtuig is opge stegen om te zoeken, maar de direc teur van de burgerluchtvaart te Singapore had weinig hoop, dat nog inzittenden gered zouden worden. Aan alle schepen in de buurt van de ramp-plaats is verzocht naar overlevenden uit te zien. Deze foto van H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Margriet werd ge maakt in het schilderachtige berg land rondom Klosters, het Zwitserse wintersportcentrum, waar H.M. met de beide jongste prinsessen verblijft om er-te genieten van zon, buitenlucht en wintersport. Koningin Juliana is reeds gereed voor een lange ski-tocht en wacht op Prinses Margriet, die door een van de leden van het gevolg wordt geholpen bij het bevestigen van haar skies, (midden). (Telefoto A.N.P.) hoed op, dit is geen weer om hem af te zetten". Zaterdag heeft minister Molotow aan de ambassadeurs van de Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk een nota over Oostenrijk laten aanbieden. In de nota wordt verklaard, dat Rusland een verdrag met Oostenrijk mogelijk acht, mede gezien de wens van andere belanghebbende landen. Zoals bekend worden reeds sedert 1945 onderhandelingen gevoerd over een Oostenrijks vredesverdrag, maar zonder succes. Op 8 Februari j.l. stel de Molotow drie voorwaarden voor zo'n verdrag: Oostenrijk mag zich niet meer aansluiten bij Duitsland, er mogen geen buitenlandse bases in Oostenrgk zijn en het land mag zich niet aansluiten bij bondgenootschap pen, die tegen de Sowjet Unie zijn gericht. Kort daarop verklaarden de rege ringen van de Verenigde Staten, En geland en Frankrijk, dat zij gaarne een vredesverdrag voor Oostenrijk wensten, waarop van Russische zijde werd gereageerd met de opmerking, dat deze verklaring van de Westerse landen een poging was om druk op Oostenrgk uit te oefenen. Stoffelijk overschot van vermist meisje gevonden Slachtoffer vermoedelijk gewurgd In een dennenbos op de grens van de gemeenten Harderwijk en Erme- lo is op Tweede Paasdag het stof felijk overschot van de portierster van het sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, de 25-jarige mej. Van de Vlegel, afkomstig uit Grijps- kerk gevonden. Het meisje werd sedert Woensdag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk op het sanatorium weer te hervatten, was zij nog even per rijwiel uitgegaan. Toen zij niet te rugkeerde, zijn de bossen in de om geving van het sanatorium door het personeel van „Sonnevanck" en door militairen doorzocht, doch zon der reslutaat. Thans heeft men het stoffelijk overschot van mej. v. d. Vlegel gevonden. Volgens medede lingen van de politie is zij vermoe delijk na een voorafgaande worste ling met haar eigen halsdoek ge wurgd. Verscheidene sporen wijzen volgens de politie hierop. ...is dat velt, het tien jaar geleden, Franklin Delano Roose president van de Ver- Staten, te Warm Springs in Georgia overleed. AZIË VOOR DE AZIATEN Ook over Nederlands Nieuw Guinea Afgevaardigden van 16 Aziati sche landen, die in Nieuw Delhi (In dia) besprekingen voerden .hebben aangedrongen op een conferentie van tien landen om het vraagstuk- Formosa tot een oplossing te bren gen. In een desbetreffende resolutie, die op de slotvergadering der con ferentie is aangenomen, wordt ge ëist, dat alle Amerikaanse troepen Formosa ontruimen, alsmede de pescadoren en de Chinese kusteilan- den. Verlangd wordt het bijeenroepen van een conferentie van vertegen woordigers uit India, Birma, Paki stan, Ceylon, Indonesië, China, En geland, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, teneinde een het vreedzame oplossing voor vraagstuk-Formosa te vinden. Gevraagd wordt voorts het hou den van een internationale confe rentie over het Koreaanse vraag stuk, „volledige vrijheid" voor de bevolking van Malakka, „de onmid dellijke teruggave" van Okinawa aan Japan, de teruggave van West- Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) aan Indonesië en het overgeven van Goa, Daman en Dioe door Portugal aan India. De conferentie verwierp alle mili taire pacten zoals de Zuidoost-azia- tische-verdragsorganisatie en het Turks-Iraakse pact. Honderden jongeren waren Tweede Paasdag bijeen in de veilinghal te Ka- pétle, waar de C.J.M.V. een jubileum bondsdag hield. Rusland zegt verdragen van bijstand op Met Engeland en Frankrijk Op een persconferentie van het Russische ministerie van buiten landse zaken te Moskou is medege deeld, dat de ministerraad aan het presidium van de opperste Sowjet heeft voorgesteld de verdragen van wederzijdse bijstand en samenwer king met Engeland en Frankrijk te annuleren .Deze verdragen ziju met verenigbaar met de accoorden van Parijs. Het verdrag met Engeland werd in 1942 gesloten en dat met Frank rijk in 1944. In Parijs achtte men de jongste stap van Rusland niet gerechtvaar digd. In Londen ontkende men, dat de Parijse accoorden in strijd zou den zijn met het Engels-Russische vriendschapsverdrag. Te Washington werd opgemerkt, dal deze Russische stap geen veran dering brengt in de plannen om West-Duitsland in het Westerse verdedigingsstelsel op te nemen. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de Russische hoge commissie in Oost-Duitsland is ae opzegging van de verdragen een logisch gevolg van het feit, dat En geland en Frankrijk him belofte hebben verbroken om een nieuwe Duitse agressie te voorkomen. Dit betekent echter niet, dat de Russen niet meer bereid zouden zijn met het Westen tot overeenstemming te komen over de hangende vraag stukken. MINDER DUITSE TOERISTEN Bezoekers kwamen voornamelijk uit Frankrijk en België Nederland heeft de drukte van buitenlandse toeristen deze Pasen goed verwerkt, omdat hun aantal belangrijk minder was dan vorig jaar. Opval lend was, zo wordt uit het Westen gemeld, dat er uit Duitsland veel min der bezoekers kwamen daarentegen uit Frankrijk en België vrij veel toe risten met hun auto's. Ook waren er een groot aantal Amerikanen en Scandinaviërs maar de totaalindruk was toch, dat het niet overmatig druk genoemd kon worden. Logiesmoeilijkheden hebben zich dan ook nergens voorgedaan. jaardag der bevrijding invloed gehad op het bezoek. Bovendien was daar bekend, dat er in de bollenstreek nog niet veel te zien is. Er waren voorts opvallend veel ge goede Fransen, die per auto naar ons land gekomen waren, zo constateerde men in de hoofdstad. In Zuid-Limburg waren er ondanks het minder gunstige weer veel bui tenlandse toeristen, hoofdzakelijk Bel gen en Duitsers, maar ook Fransen en Engelsen. Het aantal toeristen uit Noord-Nederland bleef op de eerste Paasdag beneden de verwachtingen. De bollenstreek trok ditmaal niet zoals in vorige jaren, hetgeen men daar niet betreurt omdat er nog wei nig te zien is. Alleen de narcissen staan in bloei. De buitenlanders wa ren blijkbaar op de hoogte, dat er thans weinig in bloei is en dat de pe riode van 23 April tot 8 Mei gunsti ger zal zijn voor een bezoek. Het aan tal bezoekers uit ons land zelf viel nog mee. Er waren vrij veel wande laars, die deelnamen aan een bloem- bollentocht van een Haarlemse wan delsportvereniging. De belangstelling ging in Amster dam vooral uit naar de traditionele attracties; de rondvaarten door de Amsterdamse grachten en het bezoek aan de musea. Ongetwijfeld hebben de artikelen in de Duitse bladen, dat Duitsers beter niet naar Nederland kunnen komen tijdens de viering van de tiende ver- VOORZITTER KREEG ONDERSCHEIDING Vijftienhonderd bezoekers genoten van afwisselend programma In de grote veilinghal te Kapelle, waar de Zeeuwse C.J.M.V. voor de vijf tigste maal op Tweede Paasdag byeenkwam voor de jaarlijkse bondsdag, hebben uit vijftienhonderd kelen de lofliederen geklonken. Vijftienhonderd jongeren en ouderen hebben in de morgenuren ook geluisterd naar de woor den van bezinning en naar de gelukwensen, Welke aan het adres van de ju bilerende provinciale commissie werden gericht. Een hoogtepunt bij het aanbieden van deze felicitaties vormde wel het moment, waarop de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Pliilipse, aan de voorzitter van de provinciale commissie, de heer C. Leunis uit Terneuzen, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, mocht uitreiken. In de middagbijeenkomst werd met een afwisselend programma van gymnastiek, opgewekte zang, muziek en toneel deze jubileumbondsdag, welke in alle opzichten geslaagd mag heten, voortgezet. Onder een stralende voorjaarszon kwamen des morgens uit alle delen van Zeeland de C.J.M.V.-ers naar Kapelle, waar de atcieve organisatie commissie de veilinghal in een ge zellige, feestelijke congresruimte had omgetoverd. De dag werd begonnen met een bidstond onder leiding van de heer M. Allewijn uit Hoedekenskerke, waarna tegen elf uur de morgenver gadering een aanvang nam. De voor zitter van de Prov. Commissie, de heer C. Leunis uit Terneuzen, mocht hierbij tal van genodigden verwelko men. Behalve de wnd. Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse en B. en W. van Kapelle, waren o.a. verschillende afgevaardigden van di verse kerken en andere jeugdorgani saties aanwezig. De groep Belgische vrienden, waarmee men vorig jaar een geslaagde Bonsdag te Gent had, werd met een hartelijk applaus ver welkomd. In grote lijnen gaf de heer Leunis een terugblik op de afgelopen vijftig jaren provinciaal C.J.M.V.-werk. „God heeft Zijn zegen op dit werk willen schenken. Het werk zal moe ten worden voortgezet, doch over de ontwikkeling is de Prov. Commissie niet geheel gerust. Het werk handhaaft zich met moei te; daarom hijst de P.C. op deze dag het attentiesein: Weest op uw hoe de. Nog altijd heeft het C.J.M.V.- werk grote betekenis". De prov. voorzitter riep allen op voor de toekomst van de C.J.M.V. te blijven werken. Met instemming van de verga dering werd besloten telegram men aan H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina te zenden. Als een bezegeling van de in deze telegrammen tot uiting gebrachte gevoelens van trouw en aanhankelijkheid werd het Wil helmus gezongen. Nadat nog een opwekking tot alle Zeeuwse C.J.M.V.-ers was gericht om de Nationale Bondsdag op Hemel vaartsdag te Middelburg te bezoeken, bracht de Orkestvereniging „Apollo" te Kruiningen, onder leiding van de heer Adr. B. Holster, op verdienste lijke wijze enkele bekende klassieke nummers ten gehore. Bondsrede Op bezielende wijze behandelde de bejaarde, nog vitale ere-voorzitter van het Verbond, ds. P, Veen uit De voorzitter van de provinciale com missie der Zeeuwse C.J.M.V., de heer C. Leunis, mocht uit handen van de waarnemend Commissaris der Konin gin in Zeeland, de heer C. Philipse, de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in ont vangst nemen Utrecht, het bondsonderwerp „Be vrijding". Hij wees zijn gehoor op de grote waarde van de vrijheid. „Na de bevrijding is de verwachting van een herboren vaderland niet geheel ver vuld. We hebben onze vrijheid niet altijd waard getoond. Er is een toe genomen genotzucht te constateren, waaraan honderden millioenen wor den uitgegeven. Bij iedere jeugdver eniging is er een gebrek aan leiders, hetgeen spreker een geweldige aan klacht noemde. Wanneer er voldoen de verantwoordelijkheidsgevoel was, (Vervolg op pag. 7) Familiedrama in Maastricht In het bungalowdorp In het bungalowdorp te Maas tricht heeft tie Maastrichtse politie in de woning van het gezin C. aan de Minahassastraat Maandagmid dag omstreeks half één de stoffelij ke overschotten van de man, de vrouw en twee kinderen van vier en zeven jaar aangetroffen. Volgens de politie heeft de man vermoedelijk in een vlaag van waan zin zijn vrouw en kinderen gedood en heeft hij daarna de hand aan zichzelf geslagen. Zowel de man als de vrouw zou den reeds geruime tijd onder psy chiatrische behandeling zijn. Op last van de officier van justi tie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. P. van Mierlo, werden de lijken naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Verkeersongeluk bij Den Helder Vier zwaar gewonden; geen voorrang verleend Op de rijksweg nabij Den Helder is op Tweede Paasdag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waardoor de 50-jarige kapper D., zijn echtgenote, een 30-jarige dochter en de 30-iari- ge heer F., allen uit Amsterdam, ernstig werden gewond. Dien vreest voor het leven van de heer D„ die tussen stuur en zitplaats bekneld geraakte. De manufacturïer S. naderde uit Julianadorp de rijksweg, terwijl de personenwagen, komende uit de richting Alkmaar eveneens vlak bij de kruising was. De heer S. verleen de de van rechts komende op de rijksweg rijdende auto geen voor rang. Een botsing was onvermijde lijk. De wagen van de heer D. vloog met grote snelheid tegen een boom en werd volkomen vernield. De vier inzittenden werden met een zieken auto naar het gemeentelijke zieken huis in Den Helder vervoerd. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Vrij veel bewolking, maar over wegend droog weer. Weinig veran dering in temperatuur. Matige. Noordwestelijke wind. ZON EN MAAN 12 April Zon op 5.54 onder 19.33 Maan op 0.29 onder 8.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1