O nae ~Dzcu(venpagina Plattelandsvrouwenbond brengt show van zelfgemaakte kleding 1 J mnm MEISJES. DIE OPNIEUW LEREN LOPEN... HOOFDPM PUISTJES PANEEL RA DIAT OREN AKKERTJES1 ZATERDAG 9 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 OP VOORJAARSVERGADERING TE GOES Practische resultaten van voorlichting Hoedjes voor de Russische vrouw Er lcomt de laatste tijd steeds meer nieuws en fotomateriaal omtrent de mode achter het „ijzeren gordijn" naar onze Westelijke contreienDitmaal een paar snapshots van de Russische hoedenmode: op onderstaande foto serie zien we links een wollen hoedjeafgezet met kunstzijde. Midden een baret van veloursversierd met een lint en een gesp, welke by de oorknop pen van de draagster past. Rechts een hoedje van velours, afgezet met kunststro. De Russische mode komt dus in zoverre wel met de West- Europese overeen, dat de hoofddeksels aan de kleine kant zijn.' op dit gebied! (Van onze redactrice) De algemene voorjaarsvergadering der afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, welke op Dinsdag 26 April In „De Prins van Oranje" te Goes gehouden wordt, zal een bijzonder aantrekkelijk karakter dragen! Aan deze vergadering wordt namelijk een modeshow ver bonden, waar kleding getoond zal worden welke door leden van de Bond vervaardigd is. Met dit mode-experiment neemt de afdeling Zeeland een lofwaardig ini tiatief ter verwezenlijking van een der voornaamste doelstellingen van de Bond: voorlichting in de ruimste zin des woords op kledinggebied aan haar leden, waarbij niet alleen de verbetering van de kleding, maar ook de zo economisch mogelijke besteding van het kleedgeld als een belangrijke factor geldt! Een jaar of vier geleden organi seerde de afdeling Zeeland reeds met groot succes een kledingten- toonstelling, welke indertijd even eens in Goes gehouden werd. De ramp van Februari '53 drong ech ter het kledingprobleem min of meer naar de achtergrond, doordat tengevolge van deze ramp plotse ling alle aandacht geconcentreerd moest worden op een ander belang rijk object: de woninginrichting... Gelukkig kan nu ook aan het on derwerp „kleding" weer de nodige aandacht geschonkenworden. Sinds enkele jaren kent de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen lan delijke en provinciale commissies, welke zich intensief met dit onder werp bezig houden. In de afdeling Zeeland wordt deze kleding-com- missie gevormd door mejuffrouw J. D. Dekker en mevrouw G. Dorst- Vos, terwijl mejuffrouw J. W. A. Ravenshorst, lerares van de Stich ting huishoudelijke voorlichting ten Plattelande, de leidster is van de naaicursussen, waarvan de practi sche resultaten in de vorm van rokken, blouses en zomerjaponne tjes op de show van 26 April te zien zullen zijn. Eigenlijk is het niet juist om van een „show" te spreken, om dat het hier niet gaat om een „groots mode-evenement", maar om een voorlichtings-manifesta- tie waarvan de bedoeling is, zo veel mogelijk vrouwen te inte resseren voor het zelf maken van werkelijk goede kleding. En -C wie aanleg noch tijd heeft voor het maken van haar eigen kle ren, kan op deze manifestatie toch veel leren omtrent de wijze, waarop zij smaakvol gekleed kan gaan! Want de kledingcommissies trek ken ook te velde tegen slechte stof fen, tegen smakeloze dessins èn... tegen het gebrek aan kwaliteitsbe sef waaraan vele vrouwen (helaas) nog blijken te lijden wanneer de aanvulling of vernieuwing van haar garderobe in het geding komt. De belangrijke „kunst van het combineren" zal op deze show even eens in de practijk te zien zijn, want zaken uit Goes, Middelburg en Bergen op Zoom zullen onder meer bijpassende jasjes, mantels, hoeden en schoenen bij de zelfgemaakte kleding leveren. Zo leert de toe schouwster tegelijkertijd, de goede keus te maken uit hetgeen de Ne derlandse confectie haar biedt. AMATEUR-MANNEQUINS. Leden van de Bond uit alle delen van onze provincie zullen als man nequins optreden, wanneer zij in Goes haar eigengemaakte kleding komen tonen. Voordat het echter zo ver is, zullen deze adsplrant-man- nequins op haar debuut op het po dium worden voorbereid; zij krijgen daartoe enig onderricht in de juiste manier van lopen, en wenken inza ke een goede houding. Voorts heeft de afdeling Zeeland de medewerking verzocht en ver kregen van mevrouw R. Oud- Stofberg uit Haarlem, lid van de landelijke kledingcommissie en schrijfster van vele artikelen in het Bondsorgaan. Zij zal de Zeeuw se commissie van advies dienen bij de vele voorbereidingen voor deze kledingmanifestatie, welke op 26 April des middags voor de leden, en des avonds voor het publiek gehou den wordt. Een manifestatie, waar- 1 r Een pakje, dat voor Audrey gemaakt lijkt! In dit pakje van Hubert de Given- chy zou Audrey Hepburn zó kunnen wegwandelen! Dat is geen wonder, want De Givenchy's voorjaarscollec tie is grotendeels bestemd voor vrou wen van het type van de beroemde filmster. Bovendien heeft deze Pa- rijse ontwerper een mannequin in dienst, die als twee druppels water op miss Hepburn schijnt te lijken. Zij heet Jacky, en staat op de foto af gebeeld in een deux-pièces van lila shantung met witte noppen. Het kraagloze bovenstuk heeft aan de achterzijde ruimte aan de hals en wordt met knopen opzij gesloten. Advertentie j Niet krabben, niet uit drukken. dat verergert de kwaal. Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur met de geneeskrachtige voor de Zeeuwse vrouw hopenlijk grote belangstelling zal tonen! Want te weinig zijn velen van ons nog overtuigd van het belangrijke feit, dat de goedgeklede vrouw al tijd en overal een streepje vóór heeft. Wie zich goed gekleed weet, wint aan persoonlijkheid en zelfver trouwen en zal zich steeds beter en gemakkelijker in de maatschappij kunnen bewegen! Van een medewerkster) Mannequins zijn voor mij altijd wezens geweest uit een ande re wereld. Een wereld van luxevan bont, juwelen en sierlijke accessoires. In heb hen altijd vereen zelvigd met de kleren, die ze droegen. En ik heb me altijd erg pover gevoeld in haar nabijheid. Ze liepen zo mooi, zo jong en levenslustig en alles wat ze droegen, was nieuw en harmonieus. Daarom ben ik blij, dat ik ze nu anders heb gezien. In eenvoudige rok jes en blousjes met „gebruiksplooien" en in het begin tenminste met net zoveel fouten in houding en ge baar als gewone vrouwen. Ze zitten allemaal deze avond zoet op een rij op stoeltjes zonder leuning. Soms waarschuwt mevrouw Gerda Siemer, de leidster van de cursus mild en geestig dat er een rug rech ter moet icorden, of dat een kaartje niet als een „kluifje", maar als een „kaartje" moet worden gedragen. Ja, dat dragen van een kaartje is voor een mannequin al een kunst op zichzelf. Het moet altyd te zien zijn en mag toch ook niet opdringerig ge dragen worden. Als mevrouw Meyer, die het „lopen" doceert en zélf jaren lang als mannequin in het buitenland heeft gewerkt, het voordoet, lijkt het zo eenvoudig. Maar zo is het met alles, wat werkelijk goed gedaan wordt. Kijk maar eens naar de oefening met de paraplu. Wat kan het een sier lijk voorwerp zijn, waarmee speelse bewegingen worden gemaakt. Maar wat kan het ook een hinderlijk houte rig ding wezen! Je mag haar niet op de grond horen tikken en je mag haar ook niet dragen met de pols naar bui ten. Houdt haar liever als een tover stokje omhoog en laat haar dan met een luchtige beweging rechtop onder je arm doorglijden. Eén voor één stappen de meisjes er mee door het kleine zaaltje en bestij gen gracieus de treden van het po dium. „Niet zo moeizaam, dames. Als je beneden staat, moet het zijn alsof je boven benten de laatste trede niet met een „plons". Geen hele draaïbewegingen maken, daar wordt het publiek duizelig van". Oh, wat z{jn er veel dingen om aan te denken. De houding van de voeten, het hoofd, de schou ders „Denk erom: lopen vanuit de heupen en de armen niet in hetzelfde rhytlime als de benen bewegen!" In het begin van de avond hebben we de meisjes van de nieuwe cursus gezien. Een beetje verlegen zaten ze bij elkaar en haar handen trilden, als ze voor al die critische ogen haar eerste loopoefening moesten doen. ,Niet zo statig lopen, mevrouw. Uw linkerschouder is scheef, juffrouw de Vries. Aan die schouder denken en oe fenen. En dan wat vrijer lopen Vrijer lopen. Ja, vrijer lopen, ter wijl je aan duizend en één dingen den ken moet. Maar dat alles went. We hebben het gezien aan de meisjes, die deze maand examen mogen doen. Het zijn alleen de kleine dingen nog, die- het geheel moeten vervolmaken: een paraplu, een kaartje, een zijden avondrok Nooit de rok met twee vingers opne men. De voile hand gebruiken". /n een ander zaaltje is mevrouio Ke telaar bezig, de bijna volleerde pu pillen nog wat laatste wenken te geven over make-up en parfum. ,JDenk erom, dames, er mag nóóit parfum op de kleding van de show komen. Doe alleen een beetje achter het oorlelletje of in de knieholte. Ge bruik altijd GOEDE PARFUM en houd er rekening mee, dat hetzelfde parf um op iedereen dnders ruikt". Vóór de parfumerie-les hebben de meisjes geleerd, hoe rug en benen bruin kunnen zijn, zonder dat de zon schijnt. ,.J3ij een badpakken-show geen lichte benen. Dat staat gedecideerd lelijk. Bij een show van lingerie kan dat wel, maar bij een badpakken- show in geen geval". En dan volgt er een rijtje huismid deltjes voor het bruin icordendie de meisjes wèl, maar wij niet mogen op schrijven, want dat zijn geheimen van het huis! Een ander belangrijk onderdeel is de correctieve gymnastiek. Heel spoedig al zullen de meisjes uren moeten lopen op hooggehakte schoentjes. Ze zullen zich in razend snel tempo elke tien minuten moeten verkleden in de warme kleedkamers. Dat vergt uithoudingsvermogen. En het is de gymnastiekdie haar dit geeft. Maar ook leren zij hoe zij zich moeten ontspannen \/roeger beschouwde men het be- Y roep van mannequin als een wuft beroep", zegt mevrouw Siemer, als de rumoerige groepjes zijn weggezwermd. „Maar zo langzamer hand komt men er toch achter, dat mannequins hard werkende vrouwen zijn, die zeer sober moeten leven om iedere dag weer fris aan een show te kunnen beginnen. Een vermoeide mannequin is ongeschikt voor haar beroep. We hebben hier leerlingen uit alle delen van het land: Maastricht, Gro ningen, Arnhem, Roermond. Vélen zullen nooit mannequin worden, maar ook als pasdame zullen ze goed haar brood kunnen verdienen. Sommigen volgen de cursus voor „eigen gebruik". Er was hier o.a. vanavond een moeder van vijf kinderen en een meisje, dat een oogoperatie heeft ondergaan en wat meer zelfvertrouwen wil krijgen. Ook komen er meisjes-studenten, die graag een beetje „houding" leren. Vóór de cursus test ik de leerlingen en er zijn er natuurlijk altijd by, die niet toegelaten vjorden, voor wie het zonde van het geld zou zijn. De cursus duurt drie maanden en dan doet men examen. Na liet exa men komt de grote gebeurtenis: een zgn. beurs-shoio waar de confection- nairs, de directies van de grote con cerns, fotografen en filmmensen ko men kijken, of er geschikte manne quins of foto-modellen bij zijn. Bij de gevorderden, die u daarstraks bezig hebt gezien, zijn er twee, die nu al een contract hebben". Gerdo Siemer legt ons foto's voor van modéllen, die haar cursus hebben bezocht. Fijne, gesoigneerde gezicht jes en volmaakte houding. Manne quins, die niet voor de Parijse behoe ven onder te doen. „Wij hebben ook iets unieks: ge- laatsgymnastiek, waardoor de man nequin of het fotomodel zonder hin der in het felste licht kan kijken. Dat is heel belangrijk!" D3 studio is leeg geworden. In een hoek ligt, een beetje ver frommeld, nog de ruisende avondrok, v:aarmee geoefend is, en op een stoel staat de gramofoon, met de te veel gespeelde platen, die de leraressen „nóóóóóit meer willen ho ren Als ik naar huis wandel, betrap ik mezelf erop, dat ik ook al probeer vanuit, de heupen" te lopenK en een para,plu te dragen, alsof het een toverstokje is. Maar daarmee is men nog geen mannequin. Dat hebben we deze avond gezien! l Advertentie j met V E H A J/whek huis he er/yh warm, de naam staal er op J. B. VAN HEUST ÜN ZONEN NV. CRUQUIUSKADE Zeven vacantiemaaltijden De kinderen hebben Paasvacantie en wat is dan prettiger, dan dat moeder eens echt meedoet en samen met haar kroost volop geniet van een mooie voorjaarsdag buiten Veel tijd voor een ingewikkelde maaltijd blijft er dan niet over, maar met enig overleg kan er ook in korte tijd iets smakelijks klaar gemaakt worden! Zoals de volgende maaltijden: Kervelsoep van verse kervel, stukje varkensvlees, blikgroenten of diepvries, aardappelen, Zweedse ap pelschotel. Varkensvlees, winterwortel, aard appelen, flensjes. Flensjes met kaasragout, stamp pot van rauwe spinazie, yoghurt- coupe met banaanplakjes. Bruinebonen-jachtschotel, verse salade, karnemelksepap met rozij nen. Gestoofde vis, gemengde sla van biet en andijvie, aardappelen, cus tard puddinkjes met compote van gedroogde pruimen. Struikjes witlof met eieren in kaassaus, puree in oven, caramelvla met waaierbiscuits. Nassi goreng met fijngesneden ham of boterhamworst, fruit. (Advertentie) U* migraine, schele hoofdpijn migraineschele hoofdpijn Jelijden! Gij behoeft niet steedsaanhoofdpijn Jelijden! EénoftweeVVKKERTJESenwègisdepijry AKKERTJES"zijn ware pijnverdrijvers. lielpen direct .j Een luchtig jongens-overhemd Met het voorjaar breekt de tijd voor buitensporten weer aan. Dan zullen onze jongens graag een over hemd met korte mouwen en open kraag dragen. Hier ziet U een goed model, dat zowel van effen als van geruite stof gemaakt kan worden. U heeft ervoor nodig ca. 1.25 ni van 90 breed. Iets meer kan natuurlijk nooit kwaad, dan heeft U altijd nog een lapje voor een nieuwe kraag. Van het voorpatroon knipt U langs de ingetekende dikke lijn het patroon van de sluitpat los. Deze wordt van dubbele stof gemaakt, dus met de voorkant tegen de stof- vouw knippen. U verbindt het voor pand met de sluitpatten 'en stikt de met een garneerbies afgewerkte zak op. Zij- en schoudernaden sluiten en de halsrand tussen de dubbele stof van de kraag naaien. De mouwnaad wordt gesloten, waarna U de mou wen naad op naad vallend inzet. De kop hierbij even inhouden. Aan de onderkant van de zijnaden blijft een splitje open. Is het de bedoeling, dat de blouse ook boven de broek gedra gen kan worden, dan maakt U het rugpand even lang als het voorpand. Wilt U een overhemd met doorlo- §ende knoopsluiting, dan tekent U e voorkant van het sluitpat tot on deraan door. Het beleg kunt U dan ook aantekenen. Als U de knoop sluiting tot aan de hals maakt, kjm de kraag ook hooggesloten gedra gen worden. ELLA BEZEMER. Meisjesboeken Bij uitgeverij Bigot Van Rossum te Blaricum verschenen de eerste zes deeltjes van een nieuwe pocket-serie: de Hazelaarreeks. In deze reeks zijn tegen een minimale prijs boeken voor oudere meisjes opgenomen. Ria v. d. Wolf schreef „Margreet", C. D. Sne- deker „Lavinia", Mieken den Ouden „Vacantie in de- Bovenlanden", Nell de BockLuiting „Aat's padvinders- avonturen", Anje H. Boswijk „Het zusje van Flip" en Agnes Woudvliet „Diet Ardonck". Deze in een fris bandje uitgegeven werkjes, zullen ze ker hun weg wel vinden., Over de verwerking van de huisslacht Bij de uitgeverij Van Gorkum te Assen is een practisch. boekje ver schenen onder de titel „Verwerking van de huisslacht." Het is samenge steld door de dames J. Koops en A. J. Pottinga, beiden directrice van een landbouwhuishoudschool. Voor vrouwen ten plattelande bevat dit boekje vele uitstekende en nuttige wenken; de voor- en nadelen van de huisslacht, het benodigde materiaal en de verschillende bewerkingen van het vlees en de bestrijding van para sieten, welke de huisslacht kunnen bedreigen. Overzichtelijke tekenin gen en een vijftigtal recepten com pleteren dit nuttige boekwerkje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7