bij oud-heidens vuur Christelijke zangen weerklinken Zeeland nieuw A.N.W.B. HOUDT IN DEN HAAG KAMPEERTENTOONSTELLING CRITIEK OP UITBREIDINGS PLANNEN VAN VENETIE Zeeland oud... KIMBBHDIJKE Paasstaak halen te Denekamp trekt steeds meer publiek In de achterhoek van Twente, waarin ook Denekamp zo liefelijk is gele gen, leven oude gebruiken voort vooral om en met Pasen die in an dere streken des lands al lang ter ziele zijn. Trekt het zg. vlöggeln te Oot- marsum vele toeristen, ook de Denekampse Paasgebruiken mogen zich in een steeds toenemende belangstelling verheugen. Zo althans luide de geijkte formule. Of deze overgrote toeloop (er komen zelfs buitenlanders kijken) de sfeer van dez© van oorsprong heidense., maar toch uitgesproken gekerstende gebruiken ten goede komt, willen wjj hier in het midden laten. Reeds op Palmzondag trekt een troep jongens in Denekamp, oud christelijke Paasliederen zingend van huis tot huis, teneinde geld of eieren in te zamelen. Zoals de schrijver wij len W. H. Dingeldein in zijn voortref felijk werk „Het land van die Dinkel" terecht opmerkt, waren het vroeger alleen eieren. Vandaar dat deze rond gang ook het eieren „gadderen" (ver zamelen) wordt genoemd. De aanvoer der van de zingende troep heet Judas, zijn assistent Krioter (Iskarioth). Ju das houdt, evenals de discipel, die Jezus verried, de kas. Geld en eieren worden verkocht en van de opbrengst wordt het dennenhout voor het Paas vuur bekostigd. Judas speelt hoofdrol. Op de eerste Paasdag om één uur 's middags begint het Paasstaakhalen. Langs de Molendijk trekken de jon gens naar de oude havezate Singra- van aan de Dinkel. Nadat weer Paas liederen hebben weerklonken vraagt Judas om de „Paoschestaken". En deze wordt nimmer geweigerd. Door deze gave wordt een traditie voortge zet, waarvan de oorsprong in een grijs verleden moet worden gezocht. Deze Paasstaak, in het algemeen een hoge dennenboom, maar ook een eik, een spar of een peppel, wordt door de bosbaas aangewezen en daarna wordt met het kappen begonnen. Judas speelt steeds de hoofdrol bij dit Paasstaakhalen. Hij is het die in de boom klimt om het touw aan de top te bevestigen. Als de boom is om gekapt en er de overtollige takken met uitzondering van de top zijn afgekapt begint het eigenlijke Paas staak slepen. Een lange keten van handen wordt gevormd en dan gaat het op weg naar het dorp, waar de Paasstaak bij de kerk wordt neergelegd. Er wordt een kort lof gehouden, dat besloten wordt met het Denekampse Paaslied: Helden is de grootste dag, Dat Christus opstond uit zijn graf, 's Morgens vroeg om deze tijd Tot heil der ganse Christenheid. Daarom komt nu'stervelingen Halleluja, halleluja, laat ons zingen. Na de kerkdienst gaat het weer voort naar de Paasbuït. Een onafzien bare menigte is hier verzameld om bij het bij opbod verkopen van de Paas staak door Judas aanwezig te zijn. Voor het echter zover is wordt de boom bij de Paasbult opgericht met aan de top een grote ton met brand bare stoffen gevuld. Een ladder wordt dan tegen de staak gezet en hierop nemen Judas en Krioter by toerbeurt plaats. Onder veel plagery vindt de verkoop van de „staken:'', ton en zelfs de hoepels voortgang. Herhaalde malen wordt getracht de „panders" van de ladder af te schudden. Onder het zingen van Paasliederen trekt de menigte huis waarts teneinde om acht uur weer present te zijn. Dan gaan Paasvuur en staak in vlammen op en ook dan weerklinken de aloude Paasliederen. Oorlogsmisdadiger Sjimada werd vrijgelaten. De voormalige Japanse stafchef van marine, admiraal Sjigetaro Sjimada, die als oorlogsmisdadiger tot levens lange gevangenisstraf was veroor deeld, is gisteren wegens slechte ge zondheidstoestand op erewoord vrijge laten. Drukkers in Parijs zullen, op basis van een overeenkomst die Donderdag is ge tekend tussen de organisatie van werk nemers en de vakbond van drukkers, een loonsverhoging ontvangen van acht per cent. De verhoging zal worden uitbetaald in de vorm van een zes-maandelijkse bo nus. met terugwerkende kracht tot 1 April van dit jaar. SOCIAAL TOERISME NEEMT TOE Uitgebreide verzameling tenten, caravans en ander materiaal (Van onze Haagse redacteur) Ons land heeft er, sedert vrijwel algemeen voor de werkenden een vacan tia ingevoerd is, ongeveer zes millioen vacantiegangers bijgekregen. Zes millioen mensen, die binnen een tijdsverloop van enkele maanden moeten proberen hun vrye dagen zo prettig en nuttig mogelijk te besteden! Voor velen brengt de vacantie geen problemen meer mee; zij weten pre cies wat zij willen, waar zy zullen heengaan en hoe zy zich er zullen ver maken. Het gros moet echter nog leren een juiste bestemming aan de va cantie te geven. „Juist" opgevat in de zin, dat er met de geldmiddelen, die ervoor beschikbaar zijn en dat is soms maar weinig het hoogste ren dement wordt uitgehaald. De A.N.W.B. helpt daarbij een hand je. De vorm van toerisme, die voor smalle beurzen het meest geëigend is is het kamperen. Ten dienste van alle kampeerders en kampeerders m spe heeft de A.N. W.B. een grote expositie georgani seerd, de derde, nationale kampeer- tentoonstelling „Goed Kamp", die van 15 tot en met 18 Aprü a.s. op Hout- rust in Den Haag gehouden wordt. In totaal heeft de tentoonstelling een oppervlakte van twintig dui zend vierkante meter, in welk be stek een zo volledig mogelyk over zicht zal worden gegeven van de in Nederland verkrygbare tenten, kampeeruitrustingen, caravans, enz. Een twintigtal firma's toont ruim honderd verschillende tent- typen, terwyl evenveel caravan- stands zyn ingericht, waaruit wel blijkt, welk een grote vlucht ook deze vorm van mobiel-toerisme Zowel voor de individuele kampeer- toerist, als voor het gezin, dat met de auto gaat kamperen, de adviseurs van jeugdverenigingen, onderwijzend per soneel, sociale werkers, leiders van kampeer- en jeugdorganisaties en niet te vergeten penningmeesters van kampcommissies, zal deze tentoon stelling bij uitstek geschikt zijn om zich ten aanzien van prijzen en mate riaal te oriënteren. Binnen de Houtrusthallen bevindt zich een uitgebreid overzicht van kampeeruitrustingen. Ook treft men er de stands van culturele instellin gen en binnenlandse en buitenlandse tóêristenbureaux aan, alsmede van verschillende jeugdorganisaties. Hier wordt thans ook voor de eerste maal een show gehouden van doelmatige en flatteuze kampkleding en een kam- peerforum beantwoordt gedurende de gehele dag vragen over kamperen in WAAROM GEEN 119 EILANDJES Noodzakelijk door overbevolking (Speciale correspondentie) Venetië is gebouwd op 118 eilandjes; waarom zijn het er geen 119 Deze vraag wordt niet voor de grap gesteld door vreemdelingen, maar in alle ernst door de vroede vaderen van de stad Venetië zelf. Zy zijn namelijk tot de conclusie gekomen, dat de stad steeds verstopter en meer overbevolkt wordt. Zij wisten, dat het nieuwe, het noodzakelijke en nuttige, het lelij ke om ruimte vocht met het oude, het historische en liet artitieke en dat hetgeen men méér dan iets anders nodig had, bewegingsruimte was. Laten wij dus een nieuw, kunstmatig eiland bouwen, dat het teveel van de 118 oude kan opnemen, zeiden zij. dan uit de oude stad kunnen verdwij nen. Zij zouden de vele prachtige en historische gebouwen kunnen ontrui men, welke men dan zou kunnen restaureren en een passender be stemming geven. TUINSTAD EN AUTOTUNNELS. Men wil voorts een tuinstad bou wen op een eilandje, dat gelegen is tussen de Lagune van Venetië en de Adriatische Zee, ten Noorden van het Lido. In deze nieuwe „satellietstad" zou ruimte zijn voor 200.000 mensen, dat is de helft van het inwonertal van de oude stad. Verder wil men auto tunnels aanleggen van dit eiland naar het nieuwe kunstmatige eiland en ver der naar het vasteland en de oude stad. Zo zou een betere verbinding ontstaan tussen de verschillende delen van het oude en nieuwe Venetië. Men zou hiervoor ruim elf kilometer tun nel moeten aanleggen. Een tenslotte wil men dan nog een nieuwe autoweg van Triëst naar Ra venna aanleggen, die in de bocht van de Adriatische Zee, waarin Venetië ligt, de vele eilandjes met elkaar zou gaan verbinden. Deze nieuwe weg zou dan vóór het Lido van Venetië langs moeten lopen. Dit voorstel werd met enig applaus ontvangen, maar vooral ook met uit roepen van woede en hoon, welke men kon horen van Genua tot Palermo. Al leen al de gedachte, dat men aan Ve netië ook maar iets zou veranderen, veroorzaakte bij velen verhoogde bloeddruk. Niettegenstaande al deze protesten blijft de Venetiaanse gemeenteraad vasthouden aan haar plannen voor een kunstmatig eiland. Het enige wat men heeft gedaan is het verminderen van de oorspronkelijke omvang van het project. Terwijl het eerste plan sprak van een eiland van ruim 400 ha, is de raad nu bereid, het te doen met een half zo groot. En ondanks alle ge schreeuw van „schande!" blijft zij vol houden, dat dit eiland, groot of klein, noodzakelijk is en dat Venetië moet kiezen tussen meegaan met de tijd en sterven, zoals zij zich pathetisch uit drukt. Het kunstmatige eiland zou moeten verrijzen tussen Venetië en het vaste land. niet ver van de plaats waar de verkeersbrug thans de stad binnen komt. Het zou plaats moeten bieden aan pakhuizen, fabrieken, reservoirs, loodsen, kantoren en alles, wat daar- by hoort. Al deze instellingen zouden de meest uitgebreide zin. De vorige lcampeertentoonstellingen van de A.N.W.B. in Amsterdam en Rotterdam zijn een groot succes ge worden; ook in Den Haag verwacht men veel bezoekers. In de stromende regen arriveerde H. M. Koningin Julian in gezelschap van Prinses Margriet en Freule Röell, in Klosters in Zwitserland. Deze Tele foto toont v.l.n.r.: H. M. de Koninginde hoteleigenaar, Hans Gal lig in wiens hotel de vorstelijke gas. ten verblijven H.K.H. Prinses Mar. griet en Freule Röell. Dividenden De N.V. Koninklijke stearine kaar senfabrieken „Gouda-Apollo" keert over 1954 een dividend uit van 12 pet. (onv.), waarvajn desgewenst 6 pet. in aandelen. Op de trustcertificaten a, b en c wordt voorgesteld bruto uit te keren resp. 59, 35 en 20 in aandelen. 18e en 20e eeuws Twee plaatjes van Krabben, dyke's dorpskern. Van „de Groente" zogezeid. In het Hoog-Hollands heet dat: het dorpsplantsoen, een harkerig woord. We prefereren de Zeeuwse volksmond, die de dingen directer en plastischer by de naam noemt, 't Groentje, zeggen we op Domburgdat is zo'n beetje hetzelfde. Gelukkig het dorp, dat nog een „Groente" in zijn hart bezit.' In deze tijd van verwoestijning. Krabbendyke dan heeft een respectabele Groente, ook he den ten dage nog. al is er op het moderne plaatje niet zo veel van te zien en al is het niet meer zó idyllisch als tioee eeu wen geleden: Toen de eendjes zwommen in het paardenwed. Intussen, de Vaeteis er nog. Of liever: ze is er wêéér. Want ze is al dichtgegooid geweest, maar de behoeften van de brandweer hebben haar iveer doen herleven. Het, is ook geen bad- en drinkplaats voor de beesten meer. Maar een mooi vlekje is het alevel nog wél, met zijn eerbiedwaardige pla tanen en de enigszins deftiger huizinge op de achtergrond. Als daar geen Kakebeke woont.' Maar wat ee. geluk, dat die brandweer water nodig had.' Want nu heeft de schoonheid een nuttige basis. Ze is nu ver antwoorden dan is ze wel toe gestaan in Holland. Bij moois, dat er zomaar alleen is, omdat mooi zo mooi kan wezen, voe len we ons in ons goede land minder prettig; we moesten eens te wuft worden, niet? De lieden, die natuur en schoonheid maar liever een beetje wantrouwen, omdat het after all maar weinig rendabe le en controleerbare zaken lij ken, kunnen over het huidige Krabbendyke overigens tevre den zijn. Van de rustieke on- schuld, die het oude prentje kenmerkt, is geen spoor meer over. Geen qn'aestie meer van dat oude „ik doen ik zomè 'n bitje", dat dit plaatje ademt. O neen, het is allemaal netjes en efficiënt geordend nu, alles staat keurig en ongetwijfeld degelijk geregistreerd op zijn plaats. Er zijn zo hier en dar.r nog wél een paar aardige mo menten vergeten we het ge noeglijke nieuwe Eaadhuis niet en het totaal is welvarend genoeg, maar naïef, neen, dat zijn we niet meer op Krabben- dijke en je vraagt je af, wat de ze levenswijze, deze levenshou ding nu eigenlijk, nog verschilt van de stad? De massificatie heeft ook dergelijke agrarische gemeenten stevig in haar greep. Veiling, kleine industrie, wo ningnood, sportvelden, nieuwe kleuterschool, emigratie, het is allemaal als overal elders, al les erg best en goed georgani seerd en steeds naar verder per fectie strevende en het leven zit er stijf gepakt als sinaasap pels in een krat. Wat blijft er in zo'n wei-gedresseerde, pre cies uitgerekende, keurig gere glementeerde samenleving nu nog over voor de vrijheid, voor de ruimte van het toeval, voor het wonder der Muze, voor het impromptu der ziel? Dit is geen verwijt aan Krabbendijke. Alleen maar aan onze eigen kortzichtigheid, die niet, verder durft zien dan economie en techniek. De historie zegt niet veel van Krabbendijke. In de 13e eeuw werd hier een „uithof" geves tigd van de Cisterciënser Abdij van ter Doest bij Brugge en zij werd het centrum van véle der gelijke dépendances. We wer den hier toen een beetje geko loniseerd van Vlaanderen uit, blijkbaar. Van deze kloosterlij ke wortelen is niets meer over behalve de naam: Monnikenpol der. Als geestelijk goed ver beurd verklaard in de Reforma- tietijd kwam het ambacht aan Catharina van Nassau, die het verkocht. Waarna een rij van illustere namen volgt: de la Salle's. Bloys van Treslongs. van Reigerbergens, van de Brande's. Versluyzen. Het is altijd een ordentelijk dorp ge- weest, dat is duidelijk. Maar ie aar moet je hier nu, als jonge- fie wezendè, eens gaan avontu rieren, cis de geest over je vaardig wordt? Wddr kun je nu nog eens uit. de rails hier? Een mens tril toch wel eens een '■eert ie hélemaal op zijn éigen *ienen lopen. J. C. v. 8. vwvvv\vwvwwvv*wvwwvvwvwvvww»/vw*vw*vvvwwvwv\w\*w*www Oecumenische Raad gaat naar Moskou In December 1954 heeft de inmid dels afgetreden voorzitter van de Oecumenische raad van Kerken in Nederland, prof. dr. S. 'c\ H. J. Ber- belbach van der Sprenkel, van de pa triarch van Moskou de uitnodiging ontvangen om met enkele leden van de raad een bezoek te brengen aan de Russisch-orthodoxe Kerk. Als doel van deze reis werd genoemd de ken nismaking met het leven dezer Kerk en daardoor het vestevigen van de broederlijke betrekkingen tussen de Kerken van Nederland en de ortho doxe kerk in F-usland. In het licht van de oecumenische samenwerking en in verband met het officieel kerkelijk karakter van de uitnodiging heeft de raad deze aanvaard. Indexcijfer landbouwprijzen daalde in Februari Volgens het Centraal bureau voor de statistiek vertoont het indexcij fer van de landbouwprijzen (basis 1949/'501952/'53 100) een da ling van 109,7 in Januari tot 103,7 in Februari 1955 (5,5%). Het prijsindexcijfer van akker bouwproducten liep, mede als ge volg van de lagere prijzen voor aardappelen, terug van 103,4 in Ja nuari tot 100,1 in Februari (2.2%). Bij de veehouderijproducten on dergingen de prijzen voor varkens vlees, schapen en paarden een stij ging. De invloed hiervan op het prijsindexcijfer der veehouderijpro ducten werd echter overtroffen door dé prijsdaling voor eieren en melk, waardoor het groepsindexcijfer ten slotte daalde van 111,4 in Januari tot 104,7 in Februari (6%). Het indexcijfer van het totaal der productiekosten onderging slechts een geringe verandering n.l. van 11,8 in Januari tot 119,1. Compositiewedstrijd van minister Cals De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft een composi tiewedstrijd ingesteld voor een werk a. voor een instrument met begelei ding van een instrument (bij voor keur piano of orgel), of b. voor een zangstem met begeleiding van een instrument (bij voorkeur piano of orgel), of c. voor een instrument (bij voorkeur piano of orgel) zonder begeleiding, of d. voor een zangstem zonder begelei ding. De duur van het werk moet 8 tot 10 minuten zijn. Er worden drie prij zen uitgeloofd, resp. van 850. 600 en 300. De op voordracht van de voorlopige raad voor de kunst in gestelde „commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het ver lenen van opdrachten aan Nederland se componisten in 1955" zal de minis ter adviseren over de toekenning van deze prijzen. De commissie kan advi seren een of meer pryzen niet toe te kennen. De commissie bestaat uit de heren W. C. N. Andriessen, voorzit ter, W. van Otterloo en L. Toebosch, leden en B. P. Wagemans, secretaris. Donkere vlek waargenomen op planeet Mars Het Lowell observatorium in de Verenigde Staten heeft Donderdag avond bekendgemaakt, foto's te heb ben genomen van een donkere vlek op Mars, die naar schatting een opper vlakte heeft van ongeveer 800.000 km2. Volgens een der astronomen van het obsei-vatorium, dr. Slipher, is de donkere vlek. sinds zij zestien jaar geleden voor het laatst op een gede- ailleerde foto werd vastgelegd, over een van de beroemde vermeende kana len getrokken. „Het betreft hier een volledige ver andering van dit gebied", verklaarde de astronoom. Hij'voegde eraan toe, dat, als de vlek wordt veroorzaakt door plantengroei, de grond op een of andere manier een verandering moet hebben ondergaan, waardoor planten groei mogelyk is gewonden. ZATERDAG 9 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OUDE PAASGEBRUIKEN IN TWENTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5