Ook het Nederlandse leger krijgt weldra vliegtuigen Tweede Kamer vraagt een nadere toelichting van de regering Jl het onbekende eiland VLIEGTUIG VAN DE B.E.A. MAAKTE NOODLANDING FRANKRIJK EN V. S. GAAN PRATEN OVER IND0-CHINA s,il ROTERQON FINS SCHIP NA AANVARING BIJ TERSCHELLING GEZONKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 9 APRIL 1955 NIEUWE TAKTIEK IN OORLOGVOERING Beavers, super-cubs en helicopters voor bevoorrading door de lucht (Van een luchtvaartmedewerker) Binnen afzienbare tyd zal ons leger de beschikking krijgen over vliegtui gen. In Amerika is het zo, dat naast de U.S. Force, de U.S. Navy en de U.S. Marines ook de U.S. Army over een eigen, zelfstandige vliegdienst beschikt. Deze U.S. Army vliegtuigen (meest lichte toestelletjes en helicopters) worden door vliegers van de U.S. Army gevlogen. Deze vliegers dragen ge wone khaki-legeruniformen, waardoor zij zich onderscheiden van de lucht machtpiloten, die in het blauw gekleed gaan. Naar Amerikaans voorbeeld gaat nu ook ons leger vliegtuigen in dienst stellen. Deze vliegtuigen echter zullen niet door speciale legerplloten worden ge vlogen, maar door luchtmachtvliegers. Ook gaat de Koninklijke Lucht macht de vliegtuigen technisch onderhouden. Over het operationeel gebruik echter heeft de luchtmacht niets te vertellen. Het leger beslist wit het met de toestellen wil gaan doen. Advertentie De vliegtuigen, die ons leger uit Amerika verwacht, zijn van het type De Havilland Beaver en Piper Super-Cub. Ook worden helicopters verwacht. Het juiste type hiervan is nog niet bekend. Mogelijk betreft het hier Sikorsky S-55Ys. De lucht macht beschouwt het als een voor deel, de lichte legervliegtuigjes te mogen bemannen. Er is bij de vlie geropleiding immers een percentage jongelui, dat niet geschikt blijkt om straaljagers te vliegen. Deze knapen nu zijn prachtig geschikt om de kleine legervliegtuigjes te hanteren. Intussen beschikt ook de lucht macht zélf over een squadron lichte Piper Super-Cubs, dat gestation- neerd is op het vliegveld Deelen bij Arnhem, Dit squadron werkt ten nauwste samen met de landmacht, o.a. op het gebied van de artillerie waarneming. In Indonesië werden destijds Pi- per Cubs, die door artillerie-officie ren werden gevlogen, gebruikt voor artilleriewaarnemihg. Dit waren óók vliegers die geen luchtvaartblauw droegen, maar een normaal khaki- uniform van de artillerie. Zij onder scheidden zich uitsluitend door de vliegersvink, net als de piloten van de U.S. Army. Vliegende vrachtauto's Het feit dat ons leger thans over eigen vliegtuigen gaat beschikken houdt ten nauwste verband met een nieuwe tactiek, die in de oorlogvoe ring algemeen opgeld doet, name lijk de bevoorrading door de lucht. Het weg-, water- en railtransport is in tijd van oorlog weliswaar goed koop, maar uiterst kwetsbaar. Daar om wil men vliegtuigen en helicop ters gaan inschakelen, die de be voorrading minder kwetsbaar ma ken en die het verrassingselement en de beweeglijkheid van de land macht zullen vergroten. Deze toestellen zullen dus als het ware „vliegende vrachtauto's" wor den en vanaf zeer kleine en geïm proviseerde veldjes kunnen starten en landen. Kundige toestellen De Beaver is een kleine hoogdek ker, die 6 passagiers vervoeren kan; •en product van de Canadese De Havilland fabriek. Meer dan 500 Beavers werden al gebouwd, waar van een 300-tal onder de aanduiding L-20 in dienst gingen bij de Ameri kaanse luchtmacht en bij het Ame rikaanse leger. Enkele van deze L- 20's waren ten tijde van de waters noodramp, op 't vliegveld Valken burg gestationneerd. Ook als civiel vliegtuig „doet" de Beaver het uitstekend. Twee Bea vers kwamen onlangs op Nieuw- Guinea aan en zullen daar gebruikt worden door de „Kroonduif", de nieuwe luchtvaartmaatschappij die onlangs op Nieuw-Guinea werd op gericht. Deze Beavers kunnen zo wel met wielen als met drijvers worden uitgerust. In het laatste ge val kan vanaf water worden geope reerd. De start- en landingseigenschap- Een van de Beaver zijn fantastisch. e Beaver kan gebruik maken van een veldje van 150 bij 180 meter! Voor ons leger is dit natuurlijk van enorm veel waarde. De helicopters hebben aan nóg kleinere veldjes vol doende. De Piper Super-cubs zijn eigen lijk niet veel meer dan „gemilitari seerde sportvliegtuigen". Zij kun nen hooguit drie personen inclusief vlieger meenemen. Of ons leger in de toekomst ook met grotere machines zal gaan vlie gen bijvoorbeeld met tweemotorige Sikorsky S-56 helicopters, die meer dan 30 soldaten, jeeps etc. kunnen vervoeren, dient te worden afge wacht. VAT mm UUU BIEDEN nOGEN WIJ U ONZE, AET GROTE ZORG GA- ^ENGEGTELPE. VOOR- RAAP LATEN ZIEN Fa, H. Blok en Zonen KAPELLE (Z.B.) Woninginrichters sinds 1890 70. Jimmy hield de giroene streep goed in de gaten Het ding zou nu van kleur gaan veranderen, dat wist hij zich nog goed te herinnerenJa, daar gebeurde het al. Het lichtgroen werd eerst wat donkerder, daarna veranderde het in oranje, dat snel over ging in fel geel, Jimmy sloot bij voorbaat al zyn ogen, want hij wist, dat dit geel zo verblindend zou worden dat men er zon der zonnebril niet naar zou kunnen kijkenEinde lijk waagde Jimmy het weer zijn ogen open te doen. Het felle licht was verdwenen en op een paar honderd meter afstand kwam langzaam om zijn eigen as wente lend de vliegende schotel midden op het plateau neer. Jimmy liep er recht op af. Zijn hart klopte nu toch wel wat sneller dan anders. Hij was mateloos nieuwsgierig naar wat er zou gaan gebeuren. De vliegende schotel wierp nog wat vurige vonken in het rond, die echter snel doofden. Toen het ding geheel tot stilstand was gekomen, was Jimmy er niet meer dan vijftig meter van verwijderd. Jr werd net als de vorige maal een ronde klep in de huid van de schotel geopend en uit het gat kroop een klein mannetje, dat Jimmy weer aan zo'n speelgoed duikelaartje deed denken. Een klein hoofd werd gedragen door een kogelrond lichaam waar twee kleine beentjes aan vast zaten. Toen Jimmy nog meer naderbij kwam trof hem nog iets heel vreemds. Het kereltje had.... vier armen. PASSAGIERS ONGEDEERD Kort na start uit Düsseldorf Een tweemotorig passagiersvliegtuig van de British European Airways met 47 personen aan boord heeft gisteren kort na het opstijgen van het vliegveld Düsseldorf een noodlanding gemaakt. Het vliegtuig kwam terecht by Lank, ten Noordwesten van Krefeld. Er werd niemand ernstig gewond. leden van de bemanning werden be handeld in een ziekenhuis van de RAF. Er zou een onderzoek ingesteld worden. Over de oorzaak van het on geluk kon, in afwachting van het re sultaat van het onderzoek, nog niets worden. Een functionaris van de BEA heeft later medegedeeld, dat de machine een noodlanding heeft gemaakt op een omgeploegd veld. Alle passagiers zijn ongedeerd. Zij werden naar het vlieg veld Düsseldorf teruggebracht. Vier Communistisch China niet meer in oorlog met Duitsland Communistisch China heeft een einde gemaakt aan de staat van oor log met Duitsland. In een proclamatie, uitgevaardigd door president Mao Tse Toeng, wordt gezegd, dat Duitsland „tengevolge van de hardnekkige politiek van de V.S.. Engeland en Frankrijk om Duitsland verdeeld te houden, het mi litarisme in West-Duitsland te doen herleven en dit land op te nemen in agressieve militaire blokken, nog ateeds verdeeld is" en dat het daarom onmogelijk is een vredesverdrag te sluiten. OVERLEG IN WASHINGTON Doel: betere verstandhouding Naar een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse za ken Vrydag heeft verklaard, zullen vertegenwoordigers van Frankrijk en de V.S. waarschijnlijk tegen het einde van deze maand in Washington bij eenkomen. De conferentie zal uiteraard tweeledig zijn. Kwesties ais de op leiding van troepen zouden alleen door de V.S. en Frankrijk besproken wor den, doch Engeland zou zeker deelnemen aan besprekingen over de Geneef- se wapenBtilstandsovereenkomst, waarbij het party is. Naar verluidt zal een van de voornaamste doelen van de confe rentie zijn, te komen tot een betere verstandhouding tussen Frankrijk en de V. S.t met betrekking tot stap pen om de anti-communistische re gering van premier Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam te versterken. De Amerikaanse democratische senator Mike Mansfield heeft Vrij verklaard, dat de Verenigde V achter riiem Staten „volkomen" achter Diem moeten staan om de mogelijkheid van „een burgeroorlog en chaos", waarvan de communisten voordeel zouden hebben, uit te sluiten. Vol gens de senator zou druk uitge oefend moeten worden op de Franse functionarissen en op het staats hoofd Bao Dai om de premier meer armslag te geven opdat hij de be dreiging van zijn gezag het hoofd zou kunnen bieden. Een belangrijk punt van wrijving tussen de Fransen en Amerikanen is een poging van Frankrijk ge weest om met de communisten van Noord-Vietnam tot een soort eco- Marechaussee gedood na aanrijding met hert Doordat een hert plotseling de rij weg overstak, is de 23-jarige mare chaussee eerste klas O. van Zeumeren in de nacht van Donderdag op Vrijdag met zyn motor op de Apeldoornseweg onder Teriet, komen te vallen. Enkele uren daarna is hy in het militair hos pitaal te Arnhem, waarheen hij in be wusteloze toestand was vervoerd, overleden. Ook het hert werd tenge volge van. de aanrijding gedood. 'krjjgbaar btj epothilwn. rfroflbto* tappw* m 4m MtaeUêlbrMchs nomische overeenkomst te komen. Senator Mansfield heeft de Fran sen er van beschuldigd, de voorra den voor premier Diem achter te houden, „omdat zij denken, de han delsbetrekkingen met Noord-Viet nam te kunnen hervatten", „maar", zo voegde hij er aan toe, „zij dienen nu langzamci-Tfaha'te weten, dat dit onmogelijk is". Politie speelde niet mee, maar won toch Hazardspel in Utrecht In de nacht van Donderdag op Vrij dag heeft de Utrechtse politie een in val gedaan in een woning aan de Melis Stokestraat, waar de hoofdbewoner gelegenheid gaf tot hazardspel. Tien personen werden gearresteerd: vijf uit Zeist, twee uit Utrecht en drie uit Amsterdam. Na verhoor konden de spelers het bureau verlaten. De bankhouer, de 43-jarige Amsterdam mer H. en de hoofdbewoner R., werden in verzekerde bewar gesteld en zij zullen a.s. Dinsdag wor de officier van justitie worden geleld. Een be drag van 550 werd in beslag geno men. De politie had geen moeilijkhe den by de inval, omdat juist op het moment, dat de politie zich toegang tot de woning wilde verschaffen, de zoon des huizes zijn verloofde uitliet. De enige reactie van de bankhouder was: „Inspecteur, u heeft niet eens meegespeeld.en toch gewonnen Na Pasen goedkopere langspeelplaten Minister Zijlstra heeft een rapport in studie van de afdeling handel en nijverheid van zijn departement, waar in de voorstellen zijn vervat van de Nederlandse gramofoonplatenhandel. Deze zijn: verlaging van de prijzen der in ons land gefabriceerde lang speelplaten met circa 18 in zoverre de prijzen der platen thans boven de twintig gulden liggen. Voorts verla ging van de prijs voor de in ons land geïmporteerde langspeelplaten met circa 12 ook voor zover deze prij zen thans hoger dan twintig gulden bedragen. Tenslotte wordt verlaging van de kleinhandelskorting tot 30 voorgesteld. Deze voorstellen zullen na Pasen in werking treden, aldus weet het Alge meen Dagblad te melden. HP Uw pijn met SNEL EN ZEKER MIST DE OORZAAK Bemanning kon worden gered Omstreeks half negen gistermorgen heeft zich by het lichtschip „Ter- schellingerbank" een aanvaring voorgedaan tussen de Deense houtboot „Niels Winther", groot 2354 ton en de Leda, afkomstig uit Finland en 1228 ton groot. De „Leda" bevond zich weldra in zinkende toestand, de andere boot maakte zware slagzy. Na de alarmmeldingen begaven de sleepboot „Holland" en de red dingboot „Brandaris" zich naar de plaats des onheils. Inmiddels had echter de „Niels Winther" de gehe- BELASTINGVOORSTELLEN Middengroepen komen er weer het slechtste af Aan het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de belastingvoor stellen is het volgende ontleend: In de memorie van toelichting ontbreekt iedere motivering van het voor de verlaging beschikbare bedrag van 500 millioen gulden. De regering mag niet verwachten, dat deze apodictische uitspraken voor de Kamer een voldoende grondslag bieden voor het ne men van beslissingen. Gevraagd wordt naar de dekkings mogelijkheden van allerlei aangekon digde sociale en andere voorzienin gen in de jaren 1955 en 1956 eventueel ook 1957. Ook is het reeds thans waarschijn lijk, dat binnen afzienbare tijd zich de noodzaak zal voordoen van nieuwe, zeer belangrijke uitgaven, die niet volledig uit leningen kunnen worden gefinancierd zonder het overheidsbud get scheef te trekken. Gedacht wordt o.a. aan het Deltaplan, verbetering van het wegennet en van de spoor wegovergangen, wederopbouw van verwoeste eigendommen ten behoeve van de publieke dienst en de nood zakelijke verbetering van bestaande eigendommen, verbetering stadsker nen e.d. Van de regering wordt ver langd, dat zij ook op dit punt een nadere uiteenzetting geeft. Is de regering bereid en in staat om maatregelen te nemen ten einde het doorwerken van de belastingver laging in de detailprijzen te waar borgen Met betrekking tot de inkomsten belasting kan uit de verstrekte ge gevens worden afgeleid, dat de mid dengroepen rekening houdende met de huurverhogingen, die zij te betalen krijgen er het slechts af komen en dat- de welvaartsverruiming voor de genieters van de hoogste in komens bijzonder groot is. Onbillijkheden Verscheidene leden geven uiting esn hun teleurstelling, dat de belas tingverlaging niet wordt gebruikt om bepaalde aparte onbillijkheden uit de belastingwetgeving te verwijderen. Genoemd worden: 1. de belasting plichtigen met een wisselend inkomen betalen een veel hogere inkomsten belasting dan degenen, die een vast inkomen genieten. 2. De tijdens de bezetting ingevoerde opcenten op de grondbelasting leggen een onredelijke druk op de grondeigenaren. Een bij komend voordeel van het afschaffen van deze opcenten is nog, dat zulk een maatregel ook aan een aantal personen, behorend tot de „vergeten groepen" ten goede zou komen. 3. De betaalde vermogensbelasting mag niet als aftrekpost bij de inkomsten belasting fungeren. 4. De verhoging van de vrijstelling by de liquidatiebe lasting is onvoldoende. Inkomstenbelasting Vele leden zouden by de nieuwe tarieven voor de inkomstenbelasting van de volgende beginselen willen uitgaan: 1. Verhoging van de belas- tingvrye minima, by voorkeur nog iets verder dan in het regeringsvoor stel wordt gedaan. 2. Afzwakking van de progressie voor de midden groepen, welke afzwakking by de hogere inkomens kan worden inge haald. 3. Handhavina van het be staande maximumheffragspercentage, echter voor zover dit mogelijk is, te bereiken bil een inkomen, dat bijv. 25 procent' hoger ligt dan volgens de bestaande sehral. Zeer vele leden betoogden, dat met het oog op de stijging van het sa larispeil de loonbelastingtabel door- fetrokken dient te worden tot bijv. 25.000. Nogmaals wordt de aandacht ge vestigd op het vraagstuk van de be lastingheffing met betrekking tot de inkomsten van de gehuwde werkende vrouw. Verschillende leden bepleiten uitbreiding voor de aftrek van pre- miën voor specialisten- en verple- gingsverzekeringen. Bijzonderheden worden gevraagd over de weeldetabel en het tussen- tarief. Huis van De Ruyter bleef gespaard Binnenbrand te Amsterdam Glasgerinkel deed gistermorgen in alle vroegte een jong meisje ontwa ken, dat sliep in het achterhuis van het grote pand aan de Prins Hen drikkade 131 te Amsterdam, waar eens admiraal Michiel Adriaansz de Ruyter heeft gewoond. Het bleek, dat in 'het er naast gelegen vier verdie pingen hoge achterhuis brand was uitgebroken. Deze had een fel en venijnig karakter waardoor het twee uur duurde, voordat 35 brandweerlie den de situatie meester waren. De vlammen sloegen door de kap van het dak en de dichte rookwolken die als een gordyn tussen de hoge panden bleven hangen, noopten rook- maskers te gebruiken. Het achterhuis, waarin textiel lag opgeslagen, brandde geheel uit, het huis van De Ruyter liep geen schade op, en de andere aangrenzende panden kregen waterschade. Zeer vermoedelijk is zelfontbran ding van in lijnolie gedrenkte doeken, dk. in een werkkast waren opgebor gen, de oorzaak van de brand geweest. Ie bemanning van de „Leda" aan boord genomen, en de kapitein liet seinen, geen verdere hulp nodig te hebben. Langzaaiïï maar zeker ver dween de „Leda" onder de water spiegel. De „Niels Winther" heeft zijn reis naar het Kieler Kanaal voortgezet en houdt de opvarenden van de „Le da" aan boord. De sleepboot „Holland" heeft een boei gelegd bij het wrak van het gezonken vaartuig; dit ligt o'p 2^3 mijl van het lichtschip. Het herderlijk schrijven (Slot van pag. 3) doet nu niet ter zake. Dit laatste nu is de gedachte die we terug vinden in het Herv. herderlijk schrijven. Men wil hierin niet weten van een neutrale Overheid. CONCREET GEBOD In dit herderlijk schryven wordt als het concrete gebod gesteld: „Het is thans opdracht der Kerk op de bres te staan voor het democratisch staatsbestel. Dit garandeert gelijkbe- rechtigheid van de burgers en hun geestelyke vryheid". „De vrijheid van geweten, geloofsovertuiging en mede verantwoordelijkheid voor de vryheid van een ander, hebben christenen en niet-christenen te verdedigen". „Met het oog hierop mogen wij als christe nen geen moeilijkheden aan humanis ten in de weg 'leggen, indien zy een plaats vragen voor de zorg aan de mens. Ter wille van deze vrijheid zul len de beperkingen voor het houden van processies niét opgeheven mogen worden". Het staatsbestel wordt in ons land voor een niet gering gedeelte bepaald door de politieke partijen. Uit hetgeen de algemene lijn van het' herderlijk schrijven is, vloeit op dit punt voort: „De Kerk kan onmogelijk zelf partij worden in de strijd der politieke en maatschappelijke krachten. Zij moet met haar woord alle partijen aanspre ken. Zij verwacht van haar leden de gehoorzaamheid aan Gods bedoeling". „In ieder geval moet de Kerk aan haar leden vragen dat zij de zaak van hun party voortdurend toetsen aan de zaak van het RIJK", (nl. van Chris- het belyden der Kerk" zich bij haar zouden aansluiten, moet dit „gebrand merkt worden als ijdel gebruik van de Naam des Heren". Het zal zonder meer duidelijk zijn dat ook hier het I herderlijk schrijven volkomen staat tegenover het mandement van de R.K. bisschoppen. Dit herderlijk schrijven komt op voor de eenheid van ons nationale volksbestaan en wil een vermaning zyn de kloven, die de verschillende volksgroepen scheiden en die steeds eroter dreigen te worden, te overtui- gCX H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4