PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Kolonialisme" en „wereldvrede" op conferentie te Bandoeng Zeelands wederopbouw werd in tien jaar practisch voltooid BILT Vandaag... KONING AHMED VAN JEMEN VERTROUWT HET NOG NIET DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 84. Dagblad ultgava van da firma Provinciale Zeeuwae Courant Directie: T. van de Velde en T. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 April 1955. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 13. In*. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsalngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. teief. 26 OPENING OP 18 APRIL Peking zou kwestie van Formosa en toelating V.N. bespreken Meer dan de helft van de gehele wereldbevolking zal op 18 April in Bandoeng vertegenwoordigd zijn, als president Soekarno de openingsrede van de conferentie van de Afrikaanse en Aziatische landen uitspreekt. De conferentie zal zich in het bijzonder bezig honden met de mogelijk heden om tot nauwere economische samenwerking tussen de deelnemende landen te komen. „Kolonialisatie" en „wereldvrede" zijn andere onderwer pen, welke hoge prioriteit zullen krijgen. Het voornaamste is, zo menen waarnemers, de samenkomst van zovele Aziatische leiders, zonder de aanwezigheid van Westerse mogendheden en Sowjet-Rnsland. Amerikaanse deskundigen zijn van mening, dat de Chinese volksrepnbliek in de eerste plaats de kwestie van de toekomst van Formosa en de ver tegenwoordiging van Peking bij de Verenigde Naties naar voren zal brengen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de hoof den van zijn diplomatieke missies in de wereld een aide mémoire gezonden over de conferentie. Hierin legt Washington de grote lijnen van de Amerikaanse politiek vast ten aan zien van de problemen, welke waar schijnlijk op de conferentie zullen worden behandeld. Tien jaar Voorlichtingsambtenaren van mi nister Witte hebben de afgelo- weken de provinciale hoofdste den van ons land afgereisd om er de kranten in te lichten over tien jaar wederopbouw en volkshuisvesting. Zo langzamerhand komt Nederland in de sfeer van „balans-opmaken", een stemming van „wat-hebben-we-met- tien-bevrijdingsjaren-gedaan". Het pleit voor het zakelijk inzicht van mi nister Witte, dat hij deze verantwoor ding, voor zover zij zijn departement aangaat, zo efficient mogelijk organi seert. De berg behoefde niet naar Mo hammed te komen, maar Mohammed kwam naar de berg, voorzien van al lerlei uitstekend documentatie-mate- riaal, grafieken enzovoort, zodat nu overal in den lande journalisten zon der veel moeite den volke kond kun nen doen van de grote dingen, die hier zijn geschied. En inderdaad is er in het na-oorlogse Nederland ook op het gebied van de volkshuisvesting bijzon der veel gedaan en er is heus wel re den om te applaudisseren voor allen, die aan dit werk hun beste krachten hebben gegeven. Nochtans blijft een jubelstemming achterwege, want in feen enkele periode van de afgelopen ien jaar is er zo geklaagd over de woningnood met alles wat er aan vastzit als juist nu. Voor een jubelen de vreugdezang kan men, althans in de provincie, niet veel zangers bij elk aar krijgen Dat bleek ook tijdens de voorlich tingsbijeenkomst, die voor de Zeeuwse journalisten in Middel burg werd gehouden. Er ontspon zich hier een levendig debat tussen 's ministers dienaren en de persverte genwoordigers over de toewijzing van bouwvolume aan Zeeland. „Dat gebeurt „rechtvaardig" betoogden de afgezanten van Den Haag en zij toon den met cijfers en percentages aan hoe groot hun gelijk wel was. En natuurlijk hadden zij gelijk, want hun pleidooi was gebaseerd op het ministeriële standpunt en dan is er geen speld tussen te krijgen. Maar dat is het nu juist: dit standpunt is verkeerd. Er wordt o.m. gewerkt met een woningbehoefte, gebaseerd op de „natuurlijke bevolkingsgroei", hetgeen voor Zeeland funest is om dat die natuurlijke groei uiterst ge ring is. Sinds jaar en dag immers is de ten dele noodgedwongen trek naar het Westen, naar de rand stad-Holland, zo groot, dat een be volkingsgroei hier practisch uitblijft. Maar deze trek-naar-elders is wel de gelijk een meetellende factor, wordt dus gecalculeerd in de woningbehoef te. Met andere woorden: een onjuiste toestand wordt tot norm verheven. Terecht merkte drs. M. C. Verburg onlangs in het Zeeuws Tijdschrift op: „De statistici kennen de reële no den van de provincie niet, zij weten waar de klepel hangt, maar kennen de realiteit van het beieren niet." Het is een kloof zonder brug: enerzijds de minister, die woningen verdeelt vol gens criteria, die alleen gunstig zijn voor provincies met een vestigings overschot, anderzijds gewesten als Zeeland en Friesland, die het kind van de rekening worden. Overigens is er over dit alles de laatste maan den al zoveel gezegd en geschreven zonder resultaat, dat men' mag aan nemen dat minister Witte èn zijn ambtenaren doof zijn en zich verre houden van lectuur over bouwvolu me Nu is men dan aan het balans- opmaken toe. In 1945 zei de toen malige minister van wederop bouw, dr. ir. J. A. Ringers: „Alles vereist een brede aanpak, een leren zien van de dingen in groot verband en op de lange duurDat grote verband en die lange duur houden blijkens de huidige Haagse opvattin gen in, dat Nederland naast de gewone ook een soort museum-provincies kent. Die laatste Zeeland behoort helaas daarbij bestaan dan groten deels uit „bevroren kernen", om een hier niet onbekende terminilogie te gebruiken. Er kan niets of te weinig worden bijgebouwd Om op ons uitgangspunt terug te komen: Zeeland is dankbaar, zeker, maar een jubelstemming, neen Vijftig Amerikaanse journalisten zullen naar Bandoeng reizen om de verschillende dag- en weekbladen, persbureaux, radio en televisie te vertegenwoordigen. Meer dan 2000 leden van de politie en de mobiele brigade zullen belast worden met de veiligheid van de ge delegeerden en andere gasten. Teza men zijn er dan ongeveer 1000, waar onder ruim 200 buitenlandse corres pondenten. Duurder Intussen stijgen in Bandoeng de prij zen van de dagelijkse levensmiddelen. Dit gaf het te Bandoeng verschijnen de blad „Pikiran Rakjat" aanleiding tot een hoofdartikel, waarin hierte gen gewaarschuwd wordt. Ook de prijzen voor het huren van auto's eft voor logeerruimte xijn tot astronomische hoogten gestegen. De deelnemers aan de conferentie zullen daarvan overigens geen hinder onder vinden. De commissie, die met de or ganisatie van de conferentie belast is, stelt voor iedere delegatie drie auto's ter beschikking plus nog een voor de delegatieleider. Deze auto's zijn spe ciaal voor de gelegenheid geïmpor teerd. Voor de journalisten zijn 20 bussen, benevens enige tientallen taxi's ter beschikking. VANDAAG is het vijftien jaar geleden, dat de Duitsers Denemarken en Noorwegen binnenvielen. MORGEN 4: viert dr. J. H. van Royen, Nederlands buitengewoon ge- zant en gevolmachtigd minister te Washington, zijn vijftigste jj. verjaardag. J OVERMORGEN is het 150 jaar geleden, dat te Sint Petersburg tussen Rus- land en Engeland een overeen- komst werd gesloten, waarbij o.m. in principe werd besloten •jfi tot stichting van een Konink je rijk der Nederlanden met een „betamelijke aanvulling" in de t Oostenrijke Nederlanden ter X eventuele vergoeding voor de 4c koloniën. 4c Is NA DE STAATSGREEP Vele leden van vorstenhuis werden gearresteerd De koning van Jemen heeft zijn eerste minister, prins Seif el Islam el Hassan, opdracht gegeven tot nader order in Cairo te blijven. De premier had voorbereidingen getroffen om met een speciaal vliegtuig naar Taez te reizen. Koning Ahmed van Jemen heeft verder de commerciële adviseur van de legatie van Jemen te Cairo, sjeik Ali Mohammed el Gueli, verzocht het vertrek van elke burger van Jemen die in Egypte woont te verhinderen, behoudens speciale machtiging van de koning zelf. Tot dusver is deze toestemming slechts verleend aan de vice-minister van buitenlandse zaken van Jemen. Hij is nit Cairo naar Taez vertrokken. In Jemenietische kringen te Cairo zou de vorst de resultaten willen af wachten van een onderzoek naar de recente staatsgreep om de koning te onttronen om hieruit te kunnen op maken of zich wellicht medeplichti gen onder de Jemenieten in het bui tenland bevinden. De legatie van Jemen te Cairo heeft de arrestatie van de minister van bui tenlandse zaken van Jemen, te wiens behoeve de staatsgreep te Taez werd gepleegd, officieel bevestigd. Hij werd gearresteerd door een groep gewa pende Jemenietische burgers, die het versterkte verblijf van de prins te Taez stormenderhand veroverde. Minister Selwyn Lloyd in Nederland De nieuwe Britse minister van de fensie, Selwyn Lloyd, die de tot minis ter van buitenlandse zaken benoemde MacMillan opvolgt, is gisteren op Schiphol aangekomen. Hij zal de Paasvacantie in Amsterdam door brengen. Verwacht wordt, dat hij Maandag a.s. naar Londen terug keert. Het bezoek draagt een zuiver particulier karakter. In de Icerlczaal van het jeugdgebouw „Eltheto" te Bussum is een nood-tele visiestudio opgerichtdie het verlies van de afgebrande studio voor korte tijd zal kunnen vergoeden. Onze foto graaf nam er een kijkje: gezien de activiteit die technici en spelers aan de dag leggen, werd er al weer op hoogspanning gewerkt en zullen de TV-kykers in het land weinig van de geleden schade bemerken Naar verluidt zijn behalve Emir Seif Islam el Abbas, gouverneur van Sanaa en broeder van de koning, ook andere leden van het vorstenhuis ge arresteerd, o.m. vier neven van de ko ning en zoons van premier Seif el Islam el Hassan. Griekenland legt er zich niet bij neer Kwestie-Cyprus blijft aandacht vragen De Griekse minister van buiten landse zaken, Stephanopoelos, heeft Vrjjdag te Athene verklaard, dat Griekenland de kwestie-Cyprus weer aan de Verenigde Naties zal voorleg gen, „wanneer de tijd daartoe gunstig is". Deze politiek zou worden voort gezet, totdat de eisen van de bewo ners van het eiland inzake aansluiting bij Griekenland zouden zijn ingewil ligd. In Nicosia, de hoofdstad van Cy prus, werd Vrijdag de politie met ste nen bekogeld, toen studenten in sta king gingen en in optocht door de straten trokken onder het schreeuwen van leuzen als „weg met de gevange nissen" en „weg met de verraders". De autoriteiten ontkenden, dat stu denten, die bij vorige relletjes gevan gen zijn genomen, werden mishandeld en gedwongen, bekentenissen af te leggen, zoals de betogende studenten beweerden. Koning Boudewijn naar de Congo Koning Boudewijn zal 15 Mei een bezoek brengen aan het Nationaal Al- bertpark in de Congo, welk natuurre servaat 25 jaar geleden door koning Albert van België werd gesticht. Een speciaal Sabenavliegtuig, een DC 6 met een salon voor de vorst en slaap gelegenheid met compartimenten voor de leden van het gevolg, wordt daar toe in Brussel in gereedheid gebracht. De terugreis begint op 6 Juni. Chauffeur verspeelde lading garnalen De Amerikaanse federale po- X lïtie (F.B.I.) is op zoek naar 4* chauffeur Robert Brewer, die bij een partijtje poker te Hous- ton (Texas) een lading van 12 ton garnalen ter waarde van S 12.500 dollar, die hij naar De- troit moest brengen, inzette en verloor. De vier winnaars poogden de garnalen in café's te Houston en Beaumont van de hand te jj. doen, doch de F.B.I. wist nog -j. 4900 dollar van deze verkoop 4: te achterhalen. NOG 1000 HERBOUWPLICHTEN Aantal woningen thans ruim 75.000 Sinds 1945 werden in Zeeland 13.550 woningen gebouwd, waardoor het totaal aantal huizen in deze provincie thans ruim 75.000 bedraagt. De voor-oorlogse woningvoorraad is daarmede overschreden, zodat geconclu deerd kan worden, dat de eigenlijke w ederopbouw in tien jaar practisch is voltooid. Weliswaar zijn er nog herbouwplichten voor ca. 1000 wonin gen te realiseren, maar er mag worden verwacht, dat een deel van de herbouwplichtigen ontheffing zal vragen. Wanneer men het totaal aan tal woningen, dat in de afgelopen tien jaren in Zeeland werd gebouwd, vergelijkt met landelijke cijfers, dan blijkt dat slechts 3.6 pet. van het lan delijk totaal in Zeeland terecht kwam. Alleen Friesland en Drente geven bij deze vergelijking een lager percentage te zien, maar daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat in deze provincies de verwoestingen niet zo groot waren als hier. Toen in 1945 de balans van vijf jaar oorlog en bezetting werd opgemaakt, werd het duidelijk, dat Zeeland rela tief de zwaarst getroffen provincie van Nederland was. Van de totale woningvoorraad was ruim 10 pet. ver woest, terwijl bijna 53 pet. was be schadigd. Dit hield in, dat slechts 37 pet. van de Zeeuwse woningen als „bewoonbaar" kon worden aange merkt. Bovendien waren vele fabrie ken, scholen, kerken enz. verwoest, zodat men aan het begin van een gi gantisch werk stond. De eerste faze bestond uit het aan brengen van noodvoorzieningen en noodherstel, taxaties, onteigening, de bouw van noodwoningen en noodboer- derijen en het maken van wederop- bouwplannen. Zo werden er in de ja ren 1945-1947 niet minder dan 1961 noodwoningen opgetrokken en in de agrarische sector 293 noodwoningen en 602 andere noodgebouwen. Pas in 1946 werd het definitief her stel begonnen en in 1947 werd een be gin gemaakt met de herbouw van de 7000 verwoeste woningen. Trouwens in dat jaar werd de woningbouw in het algemeen op grote schaal aange pakt. Er kwamen 310 nieuwe huizen gereed en het jaar daarop zelfs 2414. Bouwvakarbeiders werden toen nog veelal uit andere delen van Nederland aangetrokken en zo werkten er in '47 bij de woningbouw niet minder dan 9636 arbeiders van buiten Zeeland. Boerderijen Ook in de agrarische sector was in 1945 de schade aanzienlijk. Er waren 794 boerderijen verwoest, doch thans zijn deze op een 30 na weer opge bouwd of in uitvoering. Van deze 30 zullen in 20 gevallen de eigenaars waarschijnlijk niet meer tot herbouw besluiten, zodat nog slechts tien boer derijen moeten worden gebouwd om ook dit deel van de wederopbouw te voltooien. De bouwkosten van de boerderijen, die gedurende de periode 1945-1954 werden gebouwd, bedroe gen 24.600.581. Voorts is in de industrialisatie :55 Voorts is in de industriële sector het herstel van de oorlogsschade na genoeg voltooid, evenals het herstel aan openbare gebouwen en scholen. Er waren in Zeeland 36 wederop- bouwplannen noodzakelijk voor ge troffen stads- of dorpskernen, beho rende tot 33 gemeenten. Van deze plannen zijn er 18 gereed of in een vergevorderd stadium, 17 in volle uit voering en slechts 1 in beginstadium. In de eerste jaren kreeg Zeeland de medewerking van velen, en van over al. Zo werkten op Walcheren Ameri kaanse mennonieten, kwamen er ba rakkenkampen uit Zwitserland, orga niseerde Amsterdam een glasactie om Walcherense huizen weer van ruiten te voorzien enz. /Vervolg op pag. 2) Z.K.H. prins Bemhard en de prinses sen Beatrix en Irene op weg naar het bergland boven Galtür in KORTE PRED1CAT1E ,Hij is hier niet, maar Hij is opgestaan". Lukas 2$ 6a. Er zitten twee kanten aan dit Paas- evangelie. ,JIij is hier niet", is de negatieve kant. ,Hy is opgestaan" is de positieve kant. Het laatste is de vaste rots van de Paasverlcondlglng Daar dank je God voor omdat dit je behoud is, of daar erger je je aan, omdat je dit niet geloven kunt. Het eerste van onze tekst is de ne gatieve kant. ,.Hij is hier niet" is het oordeel over deze wereld. Want dit lege graf maakt de bloeiende tuin van deze aarde tot een kerkhof. Midden in deze vitale energieke wereld staat het teken van de dood. Wanneer de engel zegt: Hij is hier niet", valt Lukas daar direct op aan. Ja, zo is het. Deze wereld is niet de wereld van Jezus Christusmaar de wereld van de duivel. Daarom is Chris tus hier gekruisigd. Daar heeft Jood en heiden, vrome en goddeloze, Jan en alleman aan meegewerkt. „Hij is hier niet". Dat is de kortste en felste beschrijving van deze wereld, in zich sluitend de angst over de wereldsitua tie. Het is ook de beklemming ge- weest van de discipelen en de vrou wen. Zij kunnen aan dit lege graf niet voorbij. Er is geen uitzicht en door zicht. Er is alleen maar de leegte en het graf waar hun verwachting in is ter aarde besteld. Maar, het is de engel die het zegt, Gods commentator, Gods uitlegger. Dit is een goddelijk teken. Het te kent uit wat God gedaan heeft op de Paasmorgen, wat de zin is van de Op standing. „HIJ is HIER niet". God heeft geen terugkeer bedoeld naar deze wereld, naar dit leven. Er is geen herstel van de oude toestand: „Gelukkig, Hij is weer bij ons Wp meenden Hem kwijt te zijn, maar Hg is weer in ons midden". Pasen is: Christus is uif het graf gegaan naar de andere zijde. Hij is ons vooruit. Hij heeft de weg open gebroken waar geen weg was. De poort naar het Koninkrijk is openge maakt met goddelijk gewéld. Nu komt de verloren zoon langs de ze weg weer thuis en de tollenaar wordt in Gods nabijheid genodigd. Lazarus krijgt een plaats in Abra hams schoot en de moordenaar komt „Ik ben de weg" heeft Jezus tot zijn discipelen eens gezegd. Dit blijkt op Pasen. Van de overzijde roept de goede Herder de schapen om deze weg van het kruis te volgen naar het nieuwe leven van de Paasdag. G. H. VAN WILLENSWAARD. Domburg. MINDER REGEN. Nevelig en zwaai bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Voornamelijk in het Westen van het land enkele opklaringen. Matige wind, in hoofdzaak tussen West en Zuid. In het Noord-Oosten iets lagere, maar het Zuid-Westen iets hogere tem peraturen dan gisteren. 10 April Zon Maan 11 April Zon Maan ZON EN MAAN op 5.59 onder 19.29 op 23.32 onder 6.49 5.57 onder 19.31 onder 7.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1