Winsten van aardappelhandel slechte marktsituatie bij Verlovingen worden dikwijls om vreemde redenen verbroken... AMERIKAANSE LUCHTMACHT AAN DE ZUIDPOOL WONINGBOUW FEBRUARI 1955 ROTTERDAM PASSEERDE DE NEDERLANDSE INDUSTRIE VRIJDAG 8 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ENGELS SOCIOLOOG ONTDEKTE: Het zijn soms kleinigheden, welke tot een breuk leiden! (Bijzondere correspondentoie) De Engelse socioloog T. Campbell, die een groot aantal vrouwenvereni gingen in de omgeving van Birmingham adviseert, wilde de redenen we ten en onderzoeken, waarom talrijke verloofde paartjes plotseling weer uit elkaar gaan. Nadat hij een uitgebreid onderzoek had ingesteld in Engeland en Noord-Frankrijk, moest de geleerde zijn diepe teleurstelling bekennen. De redenen tot opheffing van een verloving zijn zo talrijk en veelvuldig, dat het absoluut onmogelijk schijnt ze te classificeren! Een 23-jarig meisje, afkomstig uit een kleine Schotse stad, had zich tij dens haar vacantia verloofd met een farmer uit Zuid-Afrika, die op be zoek was gekomen in zyn Schotse geboortestreek. De twee vormden een ideaal paar: zij knap en arm, hij een flinke man, solide enrijk. De he mel scheen voor hen open te staan.Plotseling verbrak het meisje de ver loving. Pas na lang aandringen gaf ze als reden op: er zou in Johannes burg, haar toekomstige woonplaats, geen kok te vinden zijn, die vis en aardappelen op echte Schotse manier kon bakken. Omdat ze van dit ge not geen afstand wilde doen, zag ze liever af van een huwelijk, dat voor bestemd scheen harmonisch te worden Een soortgelijk geval vond plaats in Lille. Drie dagen voor de bruiloft deelde daar een zekere Raymond Fritsch zijn verloofde mede, dat het huwelijk niet doorging. Het meisje, Danielle Carter, had hem enkele da gen tevoren bekend, dat ze niet ir staat was kalfskop en vinaigrette toe toe bereiden. Nog erger: dat ze dit gerecht gewoon niet kon zien! Mijnheer Fritsch daarentegen had dit tot zijn lievelingsspijs verkoren en kwam tot de_overtuiging, dat hij met een dergelijke vrouw niet geluk kig kon worden. Cambell geeft een bijzonder uit voerig bericht over deze beide gevallen om duidelijk te maken, dat „de overeenstemming in kwesties van de maag in zeer vele gevallen een onderpand is voor het liefdes- en huwelijksge luk, wat velen vergeten." Een student in de rechten te Caen had, om zijn verloofde een plezier te doen, een reis naar Pakistan on dernomen en was na zes maanden teruggekeerd. Toen hij zijn liefste wilde opzoeken, vernam hg, dat ze intussen met een ander getrouwd was: „Om zijn liefde voor mij op de proef te stellen, heb ik hem destijds op reis gestuurd", verklaarde de trou weloze, toen men haar vroeg waar om ze niet op hem gewacht had. „Maar hg had toch niet behoeven te gaan." Heerlijk leven!" Enigszins anders verliep de ge schiedenis van de jonge Arnold Gar- fiel duit Edinburgh. Zijn verloofde, miss Jenny Strew, had hem opge dragen een maand lang alleen in een bos te gaan kamperen, om daar de mannelijkheid op te doen, die hem volgens haar nog ontbrak. Garfield voldeed aan haar wens, al was hij niet enthousiast. De vaderloze jonge man had inderdaad altijd met zijn moeder samengewoond, die hem ver troetelde. Als oermens te moeten leven, leek hem wel wat veel ver langd; maar ter wille van zijn lieve Jenny nam hij de beproeving op zich. Het experiment beviel hem echter zo goed en hij voelde zich in de een zaamheid van de bossen aan zijn houtvuurtje zo behaaglijk, dat hij de dame van zijn hart de bons gaf! „Het vrije leven in de natuur is zo heerlijk", schreef hg haar, „dat ik er zo dikwijls naar terug zal keren als ik maar kan. Doch het schijnt mij on verenigbaar met de plichten van een getrouwd man." De Zwitserse mannequin Anita Hütter in Londen stuurde haar verloofde, een bankdirecteur uit de City, zijn verlovingsring te rug. „Hij had veel te veel tyd no dig voor zijn toilet", verklaarde ze. By deze perfecte gentleman vreesde ze te kort te komen De „Prawda" over Winston Churchill Het blad van de Russische com munistische partij, „Prawda", heeft Donderdag in een commentaar op het aftreden van de Britse premier, sir Winston Churchill, verklaard dat de Britse staatsman zich een „vij and van de Sowjet-Unie" heeft be toond. Prawda zei in het artikel, van de hand van L. Alexandrov, dat Churchill gedurende de oorlog het openen van een tweede front heeft vertraagd en „plannen koesterde om de Wehrmachttroepen van Hitier tegen de Sowjet-Unie te gebruiken". De Egyptische minister-president, ko lonel Nasser, tijdens een inspectie tocht langs Egyptische legeronderde len bij Gaza, de plaats waar kortgele den incidenten met Israëliërs voorvie len. Vaak zijn het kleinigheden, die tot een breuk leiden. Twee jaar was de Londen se Phyllis Burden, 40 jaar oud, reeds verloofd geweest, toen ze haar verloofde, een handelsreiziger met een joviaal karakter, naar de Burgerlijke Stand volgde. Vóór de huwelijksvoltrekking wilde de brui degom van de ambtenaar de huwe lijkslicentie in ontvangst nemen, die ruim 20 gulden kostte. „Wat?" zei de aanstaande echtgenoot schert send, „is het hele geval wel zoveel waard?" Dat had hg" beter niet kun nen zeggen want miss Burden trok met een hoogrood gezicht haar handschoen uit en de ring van haar vinger om hem haar partner voor de voeten te werpen. „Er zijn grappen", verkondigde ze, „die een gentleman zich nooit mag veroorloven". Daar op draaide ze zich om en ging de deur uit, zonder de verblufte cx-brui- degom nog met een blik te verwaar digen. Nieuwe regeling voor de Duitse visserij De commissie voor de voedsel voorziening uit de Westduitse Bondsdag heeft aan de Bondsdag voorgesteld een visserijwet goed te keuren, welke in de eerste plaats fi nanciële steun voor de visserij en bevordering van de afzet van vis beoogt. Vissers en afnemers zullen volgens deze wet regelingen treffen voor de leveranties en het afnemen van de aangevoerde vis. De invoer moet worden aangepast aan de Duitse behoeften en zo no dig geregeld worden door middel van tijden van verboden invoer. Ook wordt bij deze wet de vor ming van een marktorganisatie voorgesteld, waarin ook de verbrui kers vertegenwoordigd zullen zijn. Verder ligt het in de bedoeling een fonds te vormen door heffingen en uit dat fonds steun te verlenen, wanneer de aangevoerde zeevis niet tegen de minimumprijzen verkocht kan worden. Verhoging voorgesteld van buitengewone pensioenen Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhoging met een tijdelijke toeslag van de pensioe nen krachtens de wet buitengewoon pensioen 19401945. In het kader van de door de rege ring, op advies van het college van rijksbemidldelaars, met ingang van 1 October 1954 toegestane verhoging der lonen van werknemers met zes pet., aldus de memorie van toelichting, acht de regering het wenselijk mede voor de gepensionneerden krachtens de wet buitengewoon pensioen 1940 1945 een voorziening te treffen. De kosten van het onderhavige voor stel worden geraamd op ruim 550.000 per jaar. BASIS WORDT GEVESTIGD VERTRAAGDE AFLEVERING Thans 62.535 woningen in aanbouw traal bureau voor de statistiek wer den in Februari 1955: 2657 wonin gen voltooid. Het vorig jaar kwa men ln dezelfde maand 1990 wonin gen gereed. Van de in Februari 1955 voltooide woningen was een aantal als duplexwoning ingericht, hetgeen een extra tijdelijke huisvesting op leverde voor 63 gezinnen, zodat m Februari j.l. voor 2720 gezinnen Offensief op de framboesia in Nieuw-Guinea ingezet Maandag 4 April bezocht een team van mensen, behorende tot de dienst van gezondheidszorg" te Hollandia (Nieuw Guinea) kampongs rond en op het Sentanimeer. Daarmee is dan het begin gemaakt van een framboesiabestrydingscam- pagne, die straks geheel Nieuw-Gui nea zal omvatten. Door middel van een algemeen en en een bloedonderzoek van de bevol king der S entanimeeiM'orpen zullen de mate en wijze van besmetting der in woners wonden nagegaan, aan de hand waarvan richtlijnen worden op gesteld, die als basis voor de massale bestryding zullen dienen. Het gouver nement van Nw. Guinea onderneemt dit bestrijdingsproject niet alleen. Van het kindernoodfonds der Verenig de Naties, de Unicef, werd materiële hulp ontvangen. De wereldgezond heidsorganisatie van de UNO ver strekt medische adviezen. Die materi ele hulp is niet gering. Zy omvat een bedrag van 22.000 Amerikaanse dol lars en wat daarvoor naar Nieuw- Guinea werd gezonden, is o.m. een hoeveelheid penicilline, voldoende om de gehele onder bestuur gebrachte autochthone bevolking van Nw.-Gui- nea te helpen, namelijk voor 300.000 injecties. Daarenboven werden injec tie-spuiten en -naalden ontvangen, een drietal buitenboordmotoren als mede laboratorium-benogdheden. De minister van oorlog en van heeft voor het grote jaarlijkse défilé der strijdkrachten ter gelegenheid van de ver jaardag van Hare Majesteit de Koningin zijn keuze voor 1955 laten vallen op de gemeente Eindhoven. nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. Gerekend tot en met Februari 1955 werden sedert de bevrijding 384.861 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 16.571 als duplexwoning zijn ingericht. De in Februari 1955 gereedgeko men woningen zijn als volgt over de provincies en de. drie grote steden verdeeld (tussen haakjes het aan tal in de eerste twee maanden van 1955 gereedgekomen woningen) Groningen 89 (207), Friesland 37 (144), Drenthe 88 (143), Overijssel 120 (307), Gelderland 228 (629), Utrecht 227 (384), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 316 (820), Zuid- Holland (excl. 's-Gravenhage en Rotterdam) 364 (727), Zeeland 69 (288), Noord-Brabant 318 (729), Limburg 178 (302), Amsterdam 133 (244), 's-Gravenhage 208 (398), Rotterdam 268 (458), N.O. polder 14 (25), Nederland 2657 (5803). Het aantal woningen, met de bouw waarvan in Februari 1955 werd begonnen, bedraagt 3723. Daar het aantal nieuw begonnen woningen groter is dan het aantal voltooide woningen, steeg het aan tal in aanbouw zijnde woningen op nieuw, n.l. van 61.471 aan het eind van Januari tot 62.535 aan het eind van Februari 1955. In de in Februari 1955 gereedge komen woningen zijn 172 systeem woningen begrepen. Richard Byrd heeft de leiding De Amerikaanse marine zal vol gend jaar ongeveer 1200 kilometer van de Zuidpool een luchtbasis met een landingsbaan aanleggen. Dit is Woensdag bekendgemaakt door het ministerie van defensie, bij het onthullen van bijzonderheden over de Zuidpool-expeditie, die vo rige maand is aangekondigd. Op 1 November dit jaar zullen vijf schepen, met een bemanning van 1393 koppen, onder commando van vice-admiraal Richard Byrd, naar de Zuidpool vertrekken. De luchtbasis zal worden aange- Shape-missie wordt gereorganiseerd Robert W. Ward onderscheiden De in het voorjaar van 1952 door de geallieerde opperbevelhebber in Europa aan Nederland ter beschik king gestelde Shape-missie wordt met ingang van 1 Mei a.s. als zodanig op geheven en vervangen door een aantal adviseurs, die tezamen zullen vormen het „Shape team of training advi sers". Dit shape-team, dat zal worden toegevoegd aan de inspecteur-gene raal van de Koninklijke Landmacht, zal onder leiding staan van de Ameri kaanse kolonel Steve A. Chappuis, ridder M.W.O. De taak van het Shape-team zal zijn de Nederlandse militaire comman danten van advies te dienen in vraag stukken van opleiding. De Ameri kaanse brigade-generaal Robert W. Ward, die gedurende drie jaren aan het hoofd heeft gestaan van de Shape- missie in Nederland, doch nu zijn functie gaat neerleggen, is bij K.B. be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden, De versierselen van deze hoge onder scheiding zijn de brigade-generaal op 4 dezer persoonlgk uitgereikt door Prins Bernhaxd. legd door 121 officieren en man schappen, onder wie een aantal technici, die in een basiskamp zul len achterblijven. De schepen zullen in Februari naar de Verenigde Sta ten terugkeren. Men verwacht dat in October 1956 de eerste vliegtui gen met voorraden voor de achter geblevenen op de nieuwe vliegbasis zullen landen. Na het gereedkomen van de vliegbasis zal een weg over land naar een andere basis aan de Zuidpool worden aangelegd. Zo dicht mogelijk bij de Zuidpool zelf zal een derde observatiepost worden ingericht. Alle bases zullen in de toekomst vanuit de lucht wor den bevoorraad. De staatssecretaris van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen mejuffrouw dr A. de Waal, heeft giste ren in het Haagse gemeentemuseum een tentoonstelling geopend van het werk van leerlingen van middelbare kunst- en kunstnijverheidsscholen hier te lande. Hotel ..Chesa Grischuna" i» Klosters, het 1250 meter hoog liggende Zwit serse wintersportplaatsje i?r het kan ton Graubiinaenwaarheen H.M. Ko ningin Juliana deze week met de twee jongste prinsessen, Margriet en Ma rijke, is vertrokken om er van zon, sneeuw en buitenlucht te genieten. Klosters ligt slechts enige tientallen kilometers verwijderd van het Oos tenrijkse St. Anton, waar Z.K.H. Prins Bernhard met de beide oudste prinsessen van de wintersport zal ge nieten. Narcissen met Pasen in bloei Indien het zachte weer van de laat ste paar dagen aanhoudt, beginnen hoogwaarschijnlijk de narcissen de aanstaande Paasdagen te bloeien. Het feestelijk goud-geel zal dan in de bol lenstreek rond Sassenheim, Lisse en Hillegom de dominerende kleur zijn. Ook in de omstreken van Warmond, waar vele narcissen staan, hoopt men dat de velden dan met een lichtgeel waas overdekt zullen zijn. De laatste paarse en witte crocus- sen zullen dit kleurige schouwspel verlevendigen. In de grote tulpenkas van Keuken hof staat een groot gedeelte van de 35.000 tulpen reeds in volle bloei. Steeds nieuwe veldjes van allerlei kleuren geven het park een sprook jesachtig aanzien. VOORKEUR VOOR BUITENLAND Protest van Nederlands Fabrikaat. Naar aanleiding van een voorstel, dat B. en W. van Rotterdam deden aan de gemeenteraad, om in het buitenland rollend materieel te be stellen voor de Rotterdamse tram, heeft de vereniging „Nederlands Fabrikaat" een adres gericht aan OVERSCHOT AAN CONSUMPTIEAARDAPPELEN Voor de betere kwaliteiten nog geen prijsverlaging De aardappelen staan de laatste tijd „in het nieuws". De Zeeuwse geor ganiseerde landbouw heeft reeds bij herhaling zijn misnoegen geuit over de huidige gang van zaken. Als telers van het ras Bintje, waarvoor weinig af zetmogelijkheden zijn, zit men hier ditmaal in de slechte hoek. Ondanks vroeger gemaakte afspraken springt de overheid thans niet by, om de helft van de verliezen voor haar rekening te nemen, bij het uit de markt nemen van de aardappelen. Op de Rotterdamse markt werden Maandag jl. voor de bintjes slechts prijzen van 6'/2-6% cent per kg. gemaakt. Maar hoe is het dan mogelijk, dat de huisvrouw in de steden soms bijna het drievoudige van deze prijs aan haar groenteman moet betalen? Maakt de handel dan exorbi tante winsten? Wij hebben deze vraag aan een bekend handelaar voorge legd, die ons zijn visie op dit probleem gaf en verschillende andere oorzaker van de huidige aardappelkwestie opsomde. Niet alleen in Nederland is er een goede aardappeloogst geweest, doch in geheel Europa kan men van een recordoogst spreken. Dientengevolge is het niet mogelijk alle aardappelen in de consumptie op te nemen. De consumenten kunnen immers niet al le aardappelen gebruiken, zodat het overschot alleen gebruikt kan worden voor bijv. veevoerder. Als veevoeder zouden heel wat aardappelen ge bruikt kunnen worden, doch het is te begrijpen, aldus deze handelaar, dat de prijs dan ook aan andere voe derproducten aangepast moet worden. Voor de teler zijn in dit seizoen inder daad de prijzen aan de lage kant en met die, welke in de nabuux-landen gelden, dan zijn de prijzen hier altijd nog gunstiger te noemen. De landbouwzijde. Van landbouwzijde wordt thans op gemerkt, dat de regering niets doet, ondanks het feit dat er m de laatste jaren een areaalheffing werd geïnd. Ook wordt verklaard, dat de aardap pelen in de stad veel te duur zgn te genover de prijs, welke de teler er voor ontvangt. Inderdaad is gedurende enkele ia- ren een areaalheffing van 50 per "ha niet lonend, doch vergelijkt men deze betaald, terwijl op alle geëxporteerde consumptie-aardappelen bovendien een heffing van 0.20 per 100 kg door de exporteurs is betaald. Van de ze gelden werd een fonds gevormd om in tijd van nood de aardappelprijs te beschermen. De regeringsinstanties zijn echter van mening, dat thans van een noodtoestand nog geen sprake is. De teler in Nederland ontvangt altijd nog de dubbele prijs van die, welke zijn collega's in bijv. België en Fi*ank- rgk ontvangen. Bovendien zijn de kos ten voor de Nederlandse teler gerin ger dan die van zijn genoemde colle ga's. Onze zegsman wees in dit verband alleen maar op de prijs van het poot- goed, het werkloon enz. De laatste jaren zijn de aardappelprijzen goed geweest, hetgeen misschien wel de oorzaak is, dat er in het laatste sei zoen zoveel aardappelen werden ge teeld. Winkelprijzen Nu iets over de prijzen welke in de winkel betaald moeten worden. Inder daad is het zo, dat er aardappelen bij de boer gekocht worden tegen de prijs van 5 cent per kg. Maar wat zijn dat voor aardappelen en wat moet hier aan gedaan worden, voordat men ze aan ae consument kan afleveren, zo merkt de handel op. De aardappelen van 5 cent per kg. zijn de slechtste voor de binnenlandse consumptie. Voor betere kwaliteiten worden hogere prijzen betaald. Er worden bijv. prima klaargemaakte Eigenheimers bij de telers gekocht voor 14 en 15 cent per kg. In een groot aantal kleinhandels zaken in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is een enquête ge houden. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat de gemeenteraad van Rotterdam. Zij betreurt, zo wordt gezegd, dat de Nederlandse industrie niet in de gelegenheid wordt gesteld in open concurrentie met de buitenlandse in dustrie offerte te doen voor de leve ring van dit materieel. „Het geven van op zijn minst ge lijke kansen aan de binnenlandse indutrie dient, evenal dit in het bui tenland gechiedt, uitgangpunt voor activiteiten op buitenlandse mark ten te zijn. Een openlijk voorbij gaan van de Nederlandse industrie, zeker waar het gaat om een zo be langrijke bestelling als de onderha vige, zou potentiële buitenlandse kopers er toe kunnen brengen hun eventuele bestellingen niet in Ne derland te plaatsen, omdat zij dan op verkeerde gronden zouden kun nen menen en dus ten onrechte, dat de Nederlandse industrie niet het vertrouwen geniet van de binnen landse koper aldus het adres. „Er zijn gegronde redenen om aan te nemen, dat de Nederlandse industrie op het gebied van rollend materieel in prijs en kwaliteit zich kan meten met het buitenland. Van daar, dat het bestuur van de vereni ging „Nederlands Fabrikaat" meent erop te moeten aandringen, de Ne derlandse industrie alsnog in de ge legenheid te stellen offerte -te doen voor het materieel voor de R.E.T.", aldus besluit het adres. er in de volkszaken een gemiddelde prijs betaald werd voor Eigenheimers van 18.33 en voor Bintjes van 14.65 per 100 kg en in andere zaken van resp. 18.90 en 15.—. Intussen moet bedacht worden, dat de aardap pelen in deze zaken worden uitgewo gen in partijtjes van 2 of 3 kg. In verhouding tot de inkoopprijs, kunnen de genoemde prijzen mis schien wel hoog zijn, doch onze zegs man betwijfelde het ten zeerste, of het goedkoper zou kunnen. Immers, de concurrentie in de handel is zo ge weldig groot, dat een ieder verplicht is zijn goederen zo goedkoop mogelijk aan te bieden en daardoor zijn de win sten minimaal. Dat er geweldige distributickosten voor aardappelen gemaakt moeten worden, is niet de schuld van de teler, doch evenmin van de handel, zo besloot deze handelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7