HOFNAR „Eerste steen" in wijkgebouw te Wolphaartsdijk gemetseld WENNEKER &er-óest! Zeeuwse Almanak Oude Proever B. EN S. WALCHEREN WENDEN ZICH TOT GED. STATEN Kilo's slanker BonKorets Zeldzaam zacht DE VEERDIENSTEN OP DE WESTERSCHELDE RIGOLETTO Super Bolknak Agenda s PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1955 OP WERELDGEZONDHEIDSDAG Geschenk van Zwitserse volk aan rampgemeente Braniine Marianne, de elf-jarige, oudste dochter van dokter A. I. Vos, voorzitter van de Groene Kruis-afdeling te Wolphaartsdyk, metselde Don derdagmorgen de officiële, eerste steen In de voorgevel van het nieuwe, reeds vergevorderde wijkgebouw met zusterwoning. Binnen niet al te lan ge tijd zal, als geschenk van het Zwitserse volk, in deze voormalige ramp- gemeente een fraai, doelmatig centrum voor de volksgezondheid zijn ver rezen. De centrale verwarmingsinstallatie ln dit gebouw zal steeds her inneren aan de hulp van de Friese gemeenten Harlingen, Gaasterland en Smallingerland, die na de ramp, naast velerlei andere hulp, ook een gift van bijna 7000 schonken als startkapitaal voor een wykgebouw. Behalve het bestuur van de plaat selijke afdeling van het Groene Kruis, waren o.m. ook het gemeentebestuur, oud-bestuursleden van het Groene Kruis en verschillende dames bij de ze blijde plechtigheid aanwezig. Dok ter Vos als voorzitter van het Groene Kruis wees op het bijzondere van deze dag. Hij noemde het wel bijzonder symbolisch, dat deze eerste steenleg ging voor dit gebouw in dienst van ae volksgezondheid, juist geschiedde op de door de Wereldgezondheidsorgani satie tot Wereldgezondheidsdag uit geroepen dag. Deze organisatie heeft ook haar zetel in het land, welks be volking door een vorstelijke gift van B. en S. Walcheren vieren op 9 Mei 75-jarig bestaan Zoals gemeld, zal de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren in Mei 75 jaar bestaan. Dit jubileum zal Maandag 9 Mei op bescheiden wijze worden herdacht. Des middags wordt een officiële bij eenkomst gehouden, waarin de voor zitter, burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, een herdenkingsrede zal uitspreken. Daarna volgt een di ner, de herdenking geschiedt in het Vlissingse Britannia-gebouw. Tot deze viering worden vele voor aanstaande Zeeuwen uitgenodigd, on der wie de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, die oud-voorzitter van de vereniging is. Het bovenstaande werd besproken tij dens de maandelijkse vergadering van B. en S. op Walcheren, die Donderdag in hotel „De Burg" in Middelburg werd gehouden. 35.000 deze bouw mogelijk maakte. Wolphaartsdijk mag zeer dankbaar zjjn voor deze van het Zwitserse volk ontvangen hulp. Dank komt ook toe aan de drie Friese gemeenten, die een gift deden, waaruit de aanleg van de centrale verwarming kan wor den bekostigd. Nadat dokter Vos nog een schrij ven van de Provinciale Vereniging had voorgelezen en de dank tegen over het hoofdbestuur had uitge sproken, ging Bramine Vos tot de symbolische handeling over. Na afloop van de korte plechtig heid verenigden de genodigden zich Tn de raadszaal van het tegenovergele gen gemeentehuis, waar een verver sing werd aangeboden. Burgemeester S. A. N. van Oeveren heeft hier het Groene Kruisbestuur geluk gewenst en inzonderheid ook de familie Vos. Bramine Vos mocht als aandenken aan deze dag, namens het gemeente bestuur een armband ontvangen. Gouden doctoraat Op Woensdag 13 April 1955 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr R. van Woelderen, geboren te Oost-Sou burg, advocaat en procureur te Utrecht en wonende aldaar aan de Leidse universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Kommies schoot smokkelaar neer Te Nieuw Namen (gemeente Clln- ge) is Woensdagavond omstreeks tien uur de 22-jarige Belg G. N. uit Klel- drecht, toen hij door kommiezen ver rast werd by net smokkelen van bo ter, bij een poging tot vluchten in de nek geschoten en op slag gedood. Het noodlottige schot werd gelost door de kommies W. uit Clinge. N. werd betrapt by het overladen van 900 leg boter in een auto, welke ge parkeerd stond in een schuur van de heer De B. aan de Veerstraat in Nieuw Namen. De auto en de boter werden in beslag genomen. Het stoffelijk overschot van N. werd overgebracht naar het zieken huis in Hulst. De justitie heeft deze zaak, die in de grensstreek veel op schudding heeft veroorzaakt, thans in handen. Faillissement Uitgesproken Is het faillissement van M. Willems uit Sas van Gent. Rechter-commissarl3 is mr. J. A. Abbing, Middelburg, curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. Advertentie ZEER OUDE GENEVER Bouwvolume voor na inundatie afgekeurde woningen verzocht De Vereniging van Burgemeesters n Secretarissen op Walcheren zal zich met een schrijven tot de Gede puteerde Staten van Zeeland wenden, waarin zij verzoekt te bevorderen dat een maatregel inzake de zoutwater- schade aan woningen, die in het ramp gebied geldt, ook voor Walcheren van toepassing wordt verklaard. Zoals bekend, zijn in de gebieden, die onder de Februariramp leden, vele woningen tengevolge van de zoutwer- king tot krotwoning verklaard. Dit houdt in, dat deze huizen kunnen worden afgebroken en dat de betrok- VAN TOT FESTIVITEITEN. De Hulstenaren zullen de feeste lijkheden bij de installatie van hun nieuwe burgemeester, de heer A. L. S. Lockefeer, drastisch moeten be perken. Het gemeentebestuur had voor deze festiviteiten een bedrag van 3000 uitgetrokken, maar dit ging het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland toch wel iets te ver en de heren brachten het bedrag terug tot 2000. Het feestcomité steekt nu de hoofden bij elkaar om de door deze beslissing ontstane moeilijkheden op te lossen. Ook bin nen de lering der gemeenteraad zal nog over dit onderwerp van gedach ten worden gewisseld. KAARTJE Nadat de dame in de trein tussen Goes en Vlissingen haar plaatskaartje achteloos had overhandigd aan de con ducteur, duurde het enkele seconden, alvorens de man reageerde. Het routi- negebaar met de kniptang bleef uit en in plaats daarvan besnuffelde hij het kaartje op een manierdie Sherlock Holmes hem niet verbeterd zou heb ben. Met een aanzienlijke hoeveelheid argwaan in z'n stem vroeg de conduc teur vervolgenswaar en wanneer mevrouw dat kaartje wel gekocht had. Mevrouw was verbaasd. Dat kaartje had ze gewoon, des morgens om twee minuten voor half tien, gekocht aan het station te Vlissingen. Nog diezelf de morgen van de zesde April. „Het is een kaartje van 23 Maart", sprak de conducteur somber. Allerwegen vraagtekens. De coupé was er vól vanzogezegd. Mevrouw, strijdend voor een eerlijke zaak, bracht naar voren, dat de man aan het loket er nog vjel zou zijn. Waar mede controle dus mogelijk zou wor den, zodra men Vlissingen bereikt had. De conducteur kon zich met dit voorstel verenigen, hij zou het omstre den kaartje zo lang bij zich houden. Maar juist toen hij z'n tocht door de trein wilde voortzetten, slaakte me vrouw een klein kreetje.-Ze had een blik in haar tasje geicorpen. Het was een tasje, zoals er duizenden dames tasjes zijn; een klein, coquet vergaar bakje voor honderd-en-één nutte, maar beslist ook zeer onnutte zaak jes. In dat vergaarbakje bevonden zich ook nog andere kaartjes. Zelfs een treinkaartje met de zesde April als datum OESTERVERZENDING. De cijfers over de oesterverzending in Maart 1955 en in Maart 1954 ge ven een beeld te zien, dat voor 1955 weer gunstig uitvalt. In totaal wer den naar binnen- en buitenland in de afgelopen maand 1.993.323 stuks ver zonden tegen 1.540.939 stuks in de zelfde periode van het voorafgaande jaar, een stijging dus van bijna 23 De gespecificeerde getallen over Maart 1955 luiden: Nederland 100.945 stuks, België 1.605.610, Engeland 170.650, Duitsland 75.130 en diverse andere landen in totaal 40.988. VOORZITTER. De oudheidkundige kring „De Vier Ambachten" te Hulst heeft een nieuwe voorzitter. Drs J. Boe seman, die om gezondheidsrede nen zijn voorzittersfunctie moest neerleggen, werd opgevolgd door de heer Bernard Wilking. BAZAR. Te Wissekerke werd dezer dagen een bazar gehouden ten bate van de sportverenigingen, die thans tot vol ledige samenwerking zijn gekomen. Waarnemend burgemeester J. van Halst, die de bazar opende, sprak er zijn voldoening over uit, dat de sport- en voetballiefhebbers nu in één vereniging zyn samengebracht en hij meende, dat dit de sport ze ker ten goede moet komen. Voor deze bazar was slechts een korte tijd van voorbereiding geweest, maar niettemin was de netto-op brengst toch nog 1030.39! Waarom delast van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur, BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u-af - u is een ander mens. Be gin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES ken gemeenten volume krijgen toege wezen voor nieuwbouw in de plaats van de oude woningen. Dit probleem speelt ook op Walche ren, na de inundatie van 1944 moesten ook op dit eiland woningen worden afgekeurd. Uit een enquête van de/ Centrale Dienst Bouw- en Woning toezicht bleek, dat het hier een vrij groot aantal betreft. Om die reden besloot de vereniging, die Donderdag in hotel „De Burg" in Middelburg onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans van Koudekerke, haar maandelijkse ver gadering hield, zich met genoemd ver zoek tot Ged. Staten te wenden, op dat de betrokken Walcherse gemeen ten alsnog bouwvolume voor dit 'doel zullen ontvangen. F. C. Wijsveld f Te Vlissingen is Woensdag op 74-ja- rige leeftijd, na een kortstondige ziek te overleden de heer F. C. Wijsveld, oud-onderwijzer, en een bekende fi guur in het kerkelijk- en verenigings leven. Het was drie jaar geleden, op 16 Mei 1952, dat de heer Wijsveld werd gehuldigd in verband met zijn gou den jubileum als kerkeraadslid van de Evangelisch Lutherse Gemeente. Achtereenvolgens vervulde hij de ambten van diaken, kerkrentmeester en ouderling. Gedurende 40 jaar ver vulde hij zijn taak bij het onderwijs. Voorts was hij ruim 20 jaar regent van het Gasthuis en tot 1927 regent; respectievelijk voorzitter van het Al gemeen Armbestuur. Van 1905 af was hij tot de opheffing in 1925 voorzitter van de Armenraad en tevens vervul de hij jarenlang een bestuursfunctie in de vereniging „Pro Juventute". De vereniging „Onze Vloot" kende hem 45 jaar lang als gewaardeerd bestuurs lid en tot zijn pensionnering maakte de heer Wijsveld deel uit van de af deling Vlissingen van het Nederlands Onderwijs Genootschap. Van 1941 tot 1950 was hij ambtenaar der burger lijke stand. Van zijn verdere kerkelijke- en ver enigingswerkzaamheden memoreren wij nog, dat de heer Wijsveld tot drie maal toe het administrateurschap van de Evang. Luth. Gemeente te Groede waarnam, sinds 1930 synodelid van de kerk was, lid was van het Bijbelge nootschap, afdeling Vlissingen en ja renlang zitting had in het bestuur van het district Zeeland van dit ge nootschap. Tot voor kort was hij nog administrateur van het „Zuiderlicht", een uitgave van de Zuidelijke Luth. Gemeente. De uitvaartdienst wordt op Tweede Paasdag om 1 uur in de Evang. Luth. Kerk gehouden, waarna het stoffelijk overschot om 2.30 uur op de Algeme ne Begraafplaats wordt teraardebe- steld. 1 De enige werkelijk zachte en heerlijk geurige King Sizb Amerikaan „Verbetering van Rundvee in Zeeland" kwam bijeen Ledental liep terug Onder voorzitterschap van de heer H. A. A. Baron Collot d'Esonry ver gaderde Donderdagmiddag in het Ne derlands Koffiehuis in Middelburg de Vereniging tot Verbetering van het Rundvee ln Zeeland. De voorzitter zei in zijn openingswoord, dat het betreurenswaardig is, dat speciaal bij de jonge veehouders de belangstel ling voor vergaderingen als deze slecht kan worden genoemd. Hij deelde voorts mede, dat het ledental in het vorig jaar was teruggelopen. Men besloot de contributie voor 1955 op f 4 vast te stellen en de afdrach ten der kringen op f 2,50. Ir W. L. Harmsen, Rijksveeteelt- consulent, hield hierna een interes sante causerie over „Het toiletteren en voorbrengen van rundvee op keu ringen", die hij met lichtbeelden illus treerde. In verband hiermee deelde spreker mede, .dat het puntensysteem, het welk tot dusver bij de keuringen werd toegepast, met ingang van Mei a.s. zal worden afgeschaft. De toelich tingen blijven gehandhaafd. Het nieu we systeem is gelijk aan het stelsel, dat op de fokdagen wordt toegepast. Wegens periodiek aftreden van de heer L. J. van Gastel en het bedan ken van de heer A. C. van Waes als bestuursleden, tévens leden van de Provinciale Commissie ter Bevorder ring van Rijkswege van de Rundvee fokkerij in Zeeland, moest een voor dracht worden opgemaakt. Hierop kwaméh te staan: 1. A. Steijaart, Stop peldijk; 2. J. B. van Acker, Sint Jan steen en J. Vis. Noodrgouwe. De heer de Bruine werd benoemd in de imissie voor het afstammelingen- onderzoek. Herbenoemingen Bij Koninklijk Besluit zijn herbe noemd als kantonrechter-plaatsver- vangers in het kanton Middelburg met ingang van 1 April 1955 mr. C. M. Kegge, in het kanton Terneuzen met ingang van 1 April mr. G. Tichel- man en met ingang van 2 Mei mr. H. B. L. de Rechter en in het kanton Zie- rikzee met ingang van 10 Juni mr. Ch. J. B. du Croo. Verklaring van het provinciaal bestuur Het provinciaal bestuur verzoekt ons het volgende mede te delen: De berichten Inzake de veren over de Wester-Schelde zijn voor het pro vinciaal bestuur aanleiding om, in aansluiting aan hetgeen het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, reeds mededeelde, het volgende op te merken. De veren maken deel uit van de Provinciale Stoombootdiensten. Het beheer daarvan is aan het provinciaal bestuur en. het toezicht over de Wester-Schelde-veren is opgedragen aan de rijkswaterstaat. Voor belang rijke beslissingen is de voorafgaande goedkeuring nodig van de Minister van Verkeer en Waterstaat. De op deze basis bestaande samenwerking tussen de rijkswaterstaat en provinciaal bestuur geeft geen enkele aanleiding tot klachten. Wat de plannen tot bouw van twee schepen voor de beide grote wagen veren over de Wester-Schelde aan gaat, is kort geleden over een voor ontwerp volledige overeenstemming verkregen. Veerhavens met aanlegplaatsen en schepen dienen, echter geheel op elk aar te worden afgestemd. Het voor ontwerp voor de nieuwe schepen heeft geleid tot een breder schip, dat de be staande aanlegplaatsen toelaten. De rijkswaterstaat heeft onmiddellijk het ontwerpen van nieuwe aanlegplaatsen in studie genomen, terwijl voor de veerhaven van Breskens thans model onderzoekingen in het Waterbouw kundig Laboratorium te Delft worden gedaan. Zolang de nieuwe schepen en aan legplaatsen c.a. niet voorhanden zijn, bestaat er een overgangstoestand; om in die tijd in het tekort aan vervoer- capaciteit te voorzien zyn tal van maatregelen overwogen. De provincie heeft op haar kosten het m.s. „Koningin Emma" met 10 meter doen verlengen. Dit schip, te voren dienstschip tussen Terneuzen- Hoedekenskerke, is bestemd voor het veer Zièrikzee-Katse veer. In de plaats daarvan is op het veer Ter- neuzen-Hoedekenskerke een langer schip in de vaart gebracht. Ten einde de beide wagenveren iets te ontlasten is inmiddels machtiging gevraagd om gedurende de drukke maanden van 1955 een tweede schip in dit veer te doen varen. Voorts is machtiging gevraagd om gedurende de drie drukste maanden S van 1955 met drie schepen dienst te doen op het veer Kruimngen-Perk- polder. Over een voorstel tot het verlengen en moderniseren van de Moerdyk- pont „Dordrecht" is zeer binnenkort een beslissing te verwachten van de Minister van Verkeer en Waterstaat. Het voornemen bestaat dit schip met 30 meter te verlengen. Wanneer de opdracht tot verlenging op 15 April e.k. kan worden gegeven, kan het schip half Augustus van dit jaar ge reed zijn. Reeds in October 1954 is de vraag in studie genomen of de opgelegde Antwerpse veerboten dienst zouden kunnen doen op het veer Kruiningen -Perkpolder. De dekhoogte dezer schepen stemt niet overeen met die van de bestaande ponton voor zijla ding te Perkpoldèr, Te Kruiningen zou een inrichting voor zijlading moe ten worden gebouwd. Dit laatste zou het uitvoeren van een omvangrijk baggerwerk vorderen, terwijl een be staande ponton zou moeten worden hersteld en passend gemaakt. Daar al deze werkzaamheden niet tijdig ge reed kunnen zijn, moest van verdere pogingen om deze schepen te huren, afgezien worden. Uiteraard zou het inleggen van een schip voor zijlading met een beperkte capaciteit voor het gewicht van de aan boord te nemen auto's tijdelijk een stap terug betekenen. Voor ruwer water, dan bij het meest Oostelijke veer, zijn deze Antwerpse veerboten minder geschikt. Voor het veer Vlissingen-Breskens zijn beschikbaar de m.s. „Koningin Juliana", „Prins Bernhard" en „Ko ningin Wilhelmina". Op deze wijze hoopt het provinciaal bestuur in staat te zijn in de zomer van 1955 het vervoersaanbod te kun nen verschepen. Alle schepen zijn als dan in de vaart. Met het onderhouds en revisieprogramma is met deze toe stand zoveel mogelijk rekening ge houden". Tot zover de mededeling van het provinciaal bestuur. Arbeidsmarkt in Zeeland Blijkens opgave van het Districts bureau voor de Arbeidsvoorziening, stonden op 31 Maart in totaal over geheel Zeeland 1913 werkzoekenden ingeschreven. Per 15 Maart luidde het cijfer 2361. Mannelijke werkzoekenden waren er op deze datum 1488. Van hen waren 713 geheel werkloos. 473 waren werk zaam op aanvullende objecten en 302 waren tewerkgesteld op GSW-objec- ten. Van werkgeverszijde werden "805 aanvragen ingediend. Het aantal vrouwelijke werkzoeken den bedroeg 425, waarvan 234 geheel werkloos en 191 niet-werkloos. Er kwamen hier 290 aanvragen van werkgevers. VANDAAG: Middelburg Eleetro: „Warenhuis op stelten", (alle leeftijden). 19 en 21.15 uur; Schouwburg: ,Fort Algiers" (14 jaar). 20 uur. Vlissingen Luxor: „Avontuur in Tan- ger", (14 jaar), 20 uur; Alhambra: „Ridders van de ronde tafel", (14 Ij aar), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Rose Marie", (alle leef tijden), 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2