PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Afgevaardigden unaniem tegen de Westerse politiek Sluis bij Katse Veer even groot als huidige sluis te Veere BILT GENERAAL ZAHEDI GISTEREN NAAR DUITSLAND VERTROKKEN REIZEN OP AFBETALING WORDT NIET GEWENST 198e Jaargang - No. 83 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; f 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 April 1955. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t l.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, te lef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. N Bogerdslr. C 160. telef.28 CONFERENTIE IN NIEUW DELHI India verlangt terugtrekken van alle buitenlandse troepen Gedelegeerden op de onofficiële Aziatische conferentie in Nieuw Dellü, die wordt bijgewoond door vertegenwoordigers uit 18 verschillende lan den, hebben Donderdag de politiek van het Westen in Azië veroordeeld. De vertegenwoordigers van communistisch China, Noord-Korea en de Vietminh deden een beroep op de conferentie, die Woensdagavond is ge opend, om „de Amerikaanse imperialisten" te veroordelen voor „hun po gingen de vrede in Azië" te verstoren. De bijeenkomst op Donderdag werd bijgewoond door ongeveer 215 gedele geerden uit Japan, communistisch China, Noord-Korea, Mongolië, Rus land, Birma, Pakistan, India, Syrië, Libanon, Egypte, Ceylon, Jordanië, Laos en Noord Vietnam. Donderdag avond werden nog vertegenwoordi gers uit Indonesië en de Soedan ver wacht. Op de bijeenkomst van Donderdag eiste de secretaris van de Indiase de legatie, dr. Anup Singh, het terug trekken van alle buitenlandse troepen in Azië, als onderdeel van een plan voor „het herstel van een duurzame vrede". Hg drong verder aan op een Nieuw Amerikaans program van hulpverlening President Eisenhower heeft plannen voor een nieuw programma voor mi litaire en economische hulpverlening aan landen over de gehele wereld. Volgens regeringsautoriteiten betreft dit plan hulpverlening tot een bedrag van 8530 millioen dollar. Zestig pro cent van dit bedrag zou worden be stemd voor landen in Azië en de rest zou worden verdeeld onder landen in Europa, het midden-Oosten en La- tijns-Amerika. Verdere bijzonderhe den over de verdeling zijn nog niet bekend. Naar verluidt zal president Eisen hower het congres verzoeken dit pro gramma goed te keuren op 15 April drie dagen voor de opening van de Afrikaans-Aziatische conferentie in Bandoeng, Indonesië. Scheepswerf vestigt zich in Botlekgebied De gemeenteraad van Rotterdam is accoord gegaan met het voorstel van B. en W. een terrein van 60 ha in het industriegebied Botlek te verhuren aan „Verolme, dok- en scheepsbouw maatschappij N.V." Stakingsles Uit de jongste stakingsbeweging onder het Amsterdamse gemeen- tepersoneel valt tweeërlei les te trekken. De eerste is dat communis tische elementen nog altijd op de loer liggen om onrust te zaaien wanneer ze daartoe de kans schoon zien. De tweede les is, dat er ook bij de bonafide vakbeweging iets heeft gehaperd. Reeds tijdens de staking ontstond er een woordentwist tussen het N.V.V. enerzijds en de confessionele vakbe weging anderzijds. Daarbij kwam naar voren, dat de confessionele bonden bij hun pogin gen om voor het Amsterdamse ge- meentepersoneel iets te bereiken, ver- der waren gegaan met hun eisen dan het N.V.V. Zij wilden het N.V.V., waarin de grote massa van de Amsterdamse ar beiders is georganiseerd, overtroeven. Tot voor kort zou zoiets niet mo gelijk geweest zijn. Toen was er namelijk samenwerking tussen de bonafide vakverenigingen en trokken zij één lijn. Het bekende mandement van de R.K. bisschoppen gaf echter het N.V.V. aanleiding om de samen werking in de Raad van Vakcentra- len te verbreken. Zo kon het dus gebeuren, dat bij de onderhandelingen over de lonen van het Amsterdamse gemeentepersoneel de drie vakcentralen niet alleen zon der, maar zelfs tegen elkaar werkten. Doordat de N.V.V .-bestuurders met iets minder genoegen wilden nemen dan de leiders der confessionele orga nisaties kwamen ze tegenover hun le den in een moeilijke positie. Bij de uiterst-linksen onder die le den, verloren ze zelfs het vertrouwen en het gevolg daarvan is geweest, dat een deel dezer leden gevolg gaf aan het gefluit van de communistische vogelaars Die vogelaars konden toen een wel iswaar spectaculaire, maar gelukkig slechts voze stakingsbeweging tot stand brengen. De krachtdadige wijze waarop het Amsterdamse gemeentebestuur ingreep, was vertrouwenwek kend en het rode avontuur liep snel af. Toch kan het vertrouwen eerst ten volle hersteld worden als aan de rode elementen geen kans meer gelaten wordt voor zulke acties en dat kan alleen- wanneer de bonafide vakbon den elkaar niet meer beconcurreren of tegenwerken bij het voeren van sa laris-onderhandelingen. Zij mogen dan op levensbeschouwelijk terrein hun eigen weg gaan, in de economi sche sfeer dient er gemeenschappelijk gehandeld te worden. Ontbreekt dat gemeenschappelijk handelen dan ont staat er verwarring en dan zien men zie naar Amsterdam subver sieve elementen hun kans schoon. verbod op het gebruik van atoomwa pens, de vernietiging van voorraden atoomwapens en de toelating van communistisch China tot de Verenig de Naties. De leider van de communistische delegaties, Koeo Mo Do, verklaarde, dat communistisch China de diplo matieke betrekkingen wenste te her vatten met alle landen op basis van vree.dzame co-existentie, doch dat re geringskringen in bepaalde landen „zeer vijandig" staan tegenover het principe van co-existentie. Mijnwerkersstaking in Ruhrgebied afgewend De staking, waarmede de 500.000 mijnwerkers van het Ruhrgebied had den gedreigd, is definitief afgewend. Tussen vertegenwoordigers van de mijnen en de vakbonden is„ Donder dagochtend te Bonn een'overeen komst tot stand gebracht, waarbij 10 loonsverhoging is toegezegd. Noodstudio televisie reeds in gebruik Oorzaak brand nu bekend De Nederlandse Televisie Stich ting ïs er In geslaagd voor de eerst volgende uitzendingen de beschik king te krijgen over de kerkzaal in het jeugdgebouw „Eltheto" aan de Huizerweg te Bussum. Deze zaal kan de door brand uitgeschakelde studio „Irene" althans voor de uit zendingen Zaterdag en Dinsdag a.s. vervangen. Het gebouw ligt vlak bij de overige televisiegebouwen en de ruimte in de grote zaal is be hoorlijk. Wel zijn er enige acousti- sche bezwaren, maar men hoopt die te kunnen ondervangen. De P.T.T. heeft inmiddels de straalzender in de toren van de stu dio „Irene" hersteld en een lijnver binding tussen de noodstudio en de ze toren gelegd, zodat de beelden gisteravond vanuit de studio via de straalzender naar de grote zender in Lopik konden worden doorgege ven.. De regeling voor deze noodstu dio is voorlopig voor een week ge troffen. Volgende week Woensdag heeft men weer de beschikking over de tweede studio in het Vitus- gebouw, doordat de betonvloer, die aaar juist was gelegd, dan voldoen de droog zal zijn. Omtrent de oorzaak van de brand in „Irene" werd meegedeeld, dat vergeten was, dat onder decormate riaal en een gordijn nog een z.g. lichtbak Ingeschakeld stond. Toen de verlichting werd ontstoken, ging deze lamp branden en de hierdoor verspreide hitte deed het gordijn vlam vatten. In de omgeving van Lisse staan de crocussen reeds in volle bloei. Een schone Paasbelofte „NIET MEER DE JUISTE MAN" Beslissende invloed van Sjah? Generaal FazloIIah Zahedi, die dezer dagen als premier van Perzië af trad, is gisteren per vliegtuig naar West-Duitsland vertrokken. De nieuwe premier, Hoessein Ala, verklaarde dat de Sjah, zonder de grote verdiensten van Zahedi te miskennen, na zgn terugkeer uit de Ver enigde Staten de generaal niet meer de juiste man voor het premierschap achtte. De nieuwe regering zal strijden te gen de onder mijnende activiteit en corruptie. Zaterdag zal het nieuwe kabinet aan de Sjah worden voorge steld en Zondag aan de Madjlis Nieuwe Britse ministers Sir Anthony Eden, de nieuwe Britse premier, heeft Donderdag de Britse regering gewijzigd. De 61-jarige Harold MacMillan is benoemd tot minister van buitenland se zaken. MacMillan was minister van defensie en hij wordt als zodanig opgevolgd door Selwyn Lloyd, die 50 jaar is. Lloyd was tot op heden mi nister van bevoorrading. Eden benoemde de 51-jarige graaf van Home tot minister voor gemene best-betrekkingen, in de plaats van de 70-jarige burggraaf Swinton, die niet in de nieuwe regering is opgenomen. Reginald Maudling, die 38 jaar is, volgt Selwyn Lloyd op als minister van bevoorrading. Hij was economisch secretaris van financiën en als zoda nig wordt hij opgevolgd door de 31- jarige sir Edward Boyle. Dr Charles Hill,.die 50 jaar ïs, volgt de graaf De la Warr op als minister van P.T.T. De la Warr heeft geen nieuwe ministerfunctie gekregen. Hill was parlementair secretaris van het ministerie van voedselvoorziening en hij verwierf zich grote bekendheid door zijn optreden als „radiodokter" )or de B.B.C. De 63-jarige Thomas Galbraith volgt graaf van Home op als minister van staat van het Schotse departe ment. Alle andere ministers van de regering-Churchill blijven hun huidi ge functies bekleden. Harold McMillan, de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken. aldus de nieuwe (Tweede Kamer) premier. In Teheran gelooft men algemeen, dat de Sjah, die op het toppunt van zijn macht en populariteit staat,-Zahe di heeft vervangen om beslissende in vloed uit te oefenen en de leiding te geven in een tijdperk van krachtige sociale en economische hervormingen. Waarnemers verwachten, dat de vorst jonge mannen met idealen en een ruime blik de leiding zal geven voor het uitvoeren van dringende maatregelen, die een einde moeten maken aan de corruptie in het land. De boeren zouden geholpen moeten worden met een landhervorming. Hoessein Ala zei voorts, dat de re- gering-Zahedi wel de veiligheid in het iand had hersteld, de oliekwestie had opgelost en een accoord over een aan tal kwesties met de Sowjet-Unie had gesloten, doch dat de Sjah bij al deze kwesties een beslissende rol had ge speeld. ENQUETE VAN N.R.V. Alleen voor herstel van gezondheid" „Reizen op afbetaling is niet gewenst". Dat is de uitslag van een rond vraag, die in opdracht van de Nederlandse Reisvereniging is gehouden. Hoewel het bestuur van deze vereniging zich nog niet definitief over het al of niet invoeren van reizen op afbetaling heeft uitgesproken, kan toch met een grote mate van waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat deze uitspraak afwijzend zal zgn. De raad van ad\ies van de N.R.V., waar van prof. mr. P. J. Oud deel uitmaakt, heeft zich reeds afwgzend tegen over het reizen op afbetaling getoond. Het overgrote deel van het Neder landse publiek wil alleen maar op vacantiereis gaan, indien men het be talen kan. Men heeft er groot be zwaar tegen om na de genieting van een reis nog maandenlang als „sou venir" de rekening gepresenteerd te krijgen, en zou alleen iets voelen voor het géven van credieten aan leden, die onverwacht om gezondheidsredenen een verblijf in een buitenlands her stellingsoord zouden moeten hebben. Van de Nederlanders, die wel eens op afbetaling kopen, vindt ruim 60 Aartsbisschop ontkent geruchten over Margaret De aartsbisschop van Canterbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft te Kaapstad verklaard, dat er in het geheel geen waarheid schuilt in de geruchten, dat prinses Margaret gaat trouwen met kolonel Townsend. De aartsbisschop, die een rondreis van twee maanden door Midden- en Oost-Afrika gaat maken, noemde de geruchten een „zeer kwalijke stunt" van een paar Engelse bladen. Hij voegde echter hieraan toe, dat het me rendeel van de Londense bladen er niets mee te maken heeft. pet. reizen op afbetaling ongewenst, van hen, die nog nooit op afbetaling kochten, zegt 84 pet. neen. Verhuizen door de lucht Een verhuizing van een gezin plus de volledige inboedel van de woning in Nederland naar het nieuwe „home" in Londen en omgeving kan thans binnen 36 uur geheel worden voltooid. Enige dagen geleden heeft de K.L.M. in samenwerking met 'n transportbedrijf hiermede een proef genomen. Het betrof hier een verhuizing van een K.L.M.- er van Den Haag naar Londen, welke binnen de vastgestelde tijd was afgewikkeld. De mehbelen en het huisraad werden in een verhuiswagen geladen, die door de douane aan huis werd verzegeld. Hierdoor was het mogelijk de inboedel bg aankomst op Schiphol terstond in het vliegtuig over te laden. Bij aankomst in Engeland werd de inboedel onmiddellijk in ge reedstaande verhuiswagens ge laden en gelijktijdig door de douane ingeklaard. DR. MESU VERKLAART TE GOES Uiteenzetting over afsluiting der zeegaten In een bijeenkomst in hotel „De Korenbeurs" te Goes, belegd door de Soroptimistenclub „De Bevelanden", in samenwerking met de Rotaryclub en de Tafelronde Goes, heeft dr ir F. P. Mesu, lid van de Delta-commissie Donderdagmiddag een uiteenzetting gegeven over de betekenis van het Deltaplan. Uitvoerig lichtte hij belang van afsluiting der zeearmen toe voor het tegengaan van de verzilting, waarbij hij ook wees op de wense lijkheid van het aanbrengen van sluizen in de Nieuwe Waterweg. De be langen van Rotterdam en de landbouw zullen niet zo sterk met elkaar in strijd komen als vaak wel wordt gedacht, zo meende dr Mesu. den, in de Peel en in Limburg ook samenhangen met het Deltaplan wees spreker op nog enkele andere voor delen van de afsluiting, zoals bijvoor beeld een beter en veiliger scheep vaartverkeer in het Deltagebied. Dr ir Mesu kon zich voorstellen, dat de Belgen bezwaren hebben tegen het feit, dat in de periode vóór de algehele afsluiting de scheepvaart drie sluizen, name lijk te Hansweert, te Wemeldin- ge en in het Volkerak zouden moeten passeren. Het zou daar om volgens hem een oplossing zijn, de aanleg van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding te com bineren met de bouw van de Volkerak-sluis. Tenslotte besprak de inleider de Om verzoeting van de Oosterschel- na de afsluiting te bevorderen, zal het kanaal door Zuid-Beveland als spoelkanaal gebruikt moeten worden, terwijl ook een spuikanaal nabij Bath wenselijk zou zijn, om hierdoor de zoute zak in het meest Oostelijke deel van de Oosterschelde weg te krijgen. In verband met het drïe-eïlanden- plan merkte dr ir Mesu op, dat, hoe wel geen grote schepen door de Zand- kreek komen, de nieuw te bouwen sluis bij Katseveer wel even groot als de bestaande sluis in Veere zal moe ten worden. Dit in verband met het nog steeds geldende tractaat met Bel gië. Na te hebben aangetoond, dat de belangen van de boeren in het Noor mogelijkheden van afsluiting der Westerschelde, waarbij hij evenwel het gevaar van verzanding van de Wielingen en het Oostgat niet denk beeldig achtte. Onder leiding van ir J. Post van de Tafelronde volgde daarop een inte ressante gedachtenwisseling, waarbij dr Mesu de gelegenheid kreeg om tal van facetten van het Deltaplan na der toe te lichten. Daarbij gaf hij als zijn 'persoonlijke mening te kennen, dat het ScheldeRijnkanaal, zoals thans voorgesteld, als een compromis tussen de Belgische en Nederlandse belangen moet worden gezien. Aan het slot bood mevr. A. G. van Have-Lucieer, die ook het openings woord sprak namens de Soroptimis tenclub een tweetal boeken aan dr ir Mesu aan. Ir J. D. Dorst, voorzitter van de Ro- tary-club Goes, sprak een dankwoord, waarin hij hulde sprak aan dr ir Me su voor de wijze, waarop deze over al de aandacht wekt voor het Delta plan, dat voor Zeeland van zo enor me betekenis is. Eisenhower tekende Parijse verdragen President Eisenhower heeft giste ren de Parijse overeenkomsten aan gaande de herbewapening van een souverein West-Duitsland getekend. Voorts tekende Eisenhower een uit voeringsovereenkomst waarbij de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk het recht hebben ook verder strijd krachten op Duits grondgebied te handhaven. Reorganisatie voogdijraden Naar wij vernemen, is spoedig een algemene maatregel van bestuur te verwachten, berustende op de wet van 24 December 1954 tot reorganisatie van de voogdijraden, waarbl een on derdeel van deze wet in werking zal treden, n.l. de instelling van een col lege van advies voor de kinderbe scherming. Dit college komt dan in de plaats van het tot nu toe bestaande alge meen college van toezicht, bijstand en advies van het rijks tucht- en opvoe dingswezen. KORTE PREDICATIE ,JZoudt ge de moordenaar aan het kruis als predikant be roepen?" Lukas 2If S9-JfS Dat is natuurlijk een dwaze vraag, want het is onmogelijk. Maar toch zit er iets in, in die vraag. Gesteld eens dat ge in uio gemeente de keuze had iemand te beroepen met zulk een ver leden, zoudt nc het dan aandurven uw keuze op hem te ia ten vallen of zoudt ge het maar veiliger vinden een ander te nemen, op wie niets is aan te merken en van wie de braafheid af druipt? Zoudt ge iemand met zulk een verleden wensen als uw prediker, die u het Woord der Waarheid verkon digt? Zoudt ge hem begeren als uw herder en zoudt ge u door hem laten leiden? Zoudt ge hem verkiezen als uw zielzorger, voor wie ge de angsten en noden van uw hart bloot legt? Zoudt ge hem bij u willen hebben in uw laatste nood] als het leven weg zakt? Zo in het algemeen genomen, mo gen we wel zeggen dat de keuze van de gemeente NIET zou vallen op een man met zulk een verleden als de moordenaar aan het kruis. Hele heili gen kennen wij in onze Prot. kerken niet. In halve heiligen geloven velen echter ivel en ze begeren dat hun pre dikers zulke halve heiligen zijn. Je komt het immers telkens weer tegen dat iemand zegt dat er, naar zijn me ning, op een predikant niet ddt móet aan te merken zijn en dan maakt hij het bekende gebaar met duim en mid delvinger. Anders kan hij naar hem niet luisteren. Zo iemand zul je heus niet veel in de kerk zien, want hij vindt bijna geen predikers naar zijn zin en als hij er vindt, dan vergist hg zich bovendien ook nog Het is heden Goede Vrijdag, We hebben niet te kiezen welke prediker wij zouden willen hebben. God laat ons eenvoudig het Evangelie verkondigen door die moordenaar aan het kruis. Hij is vandaag de beste prediker die denkbaar is, buiten Christus Jezus zélf dan natuurlijk. En wat wil hij u nu op het hart bin den? Allereerst dat er een wondere kracht uitgaat van het kruis van Christus, wélke een mens, die daar mee in aanraking komt, doet inkeren tot zich zélf, zodat hij schuld gaat be lijden. We horen dat van deze moor denaar. Door het kruis kan een mens leren kennen 't oordeel dat Christus gedra gen heeft, ook om onze zonden. De moordenaar predikt ons dit. Luisterend naar deze moordenaar kan een mens in de nood van zijn le ven, in de uiterste nood, leren dat er één is tot Wie hij zich wenden kan en die hem hoort, wanneer hij roept: Heer gedenk mijner. Zo komt er een ongedachte toe komst. Dit moordenaars-geloof is het enige Christelijke geloof dat zalig maakt en dat ons de toekomst opent van het paradijs. H. DE VERWACHT... VEEL BEWOLKING. Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk wat regen of mot regen. Matige tot vrij krachtige Wes telijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. 9 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.01 onder 19.28 op 22.29 onder 520

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1