C Onbelemmerde zonneschijn en veel tevreden mensen D BELANGRIJK TREFFEN TUSSEN TERN. BOYS EN ARNEMUIDEN SPROETJE EN DE PAASHAAS PAASEIEREN SCHILDEREN 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 APRIL 1955 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL De eerste feestelijke lentedagen Een onbelemmerde zonneschijn en veel tevreden mensen. Eindelijk toch het langverwachte echte lenteweer. Reeds de eerste Aprilse Zaterdag is het verschil duidelijk merkbaar. De Paaslelies staan nu (voor zover het de vroege soort betreft) volop in bloei en na de gele crocus is ook de witte te voorschyn gekomen met de paarse. Er zoemen al wilde bijen en zelfs treft het doffe gebrom van hom mels ons oor als we de nu wyd open staande kornoeljes passeren. De wind is nog wat koud, maar de week voor Pasen verandert ook dat heel snel. Recente onderzoekingen wijzen er op, dat de voorjaarsbloemen zich gaan openen, als er een bepaalde som aan warmtegraden is gepasseerd. Elk stootje boven normaal helpt de bloem vroeger te gaan bloeien. De insecten echter wachten op een be paalde grenstemperatuur. Wanneer deze wordt overschreden „ontwaken" ze uit him rusttoestand en kruipen uit hun schuilhoeken te voorschijn. Warme hoekjes zijn dus bevoor- door BAREND ZWERFMANS recht zowel wat de planten als de dierenwereld betreft en voor elke soort ligt de verschijningstempera- tuur op een wat ander niveau. Heel prettig is het nu indien men zo'n ouderwetse boerentuin tot zyn beschikking heeft. Die oude boeren wisten het wel, ze omringden zich met vertrouwde planten, die mis schien thans veel van hun aantrek kelijkheid hebben ingeboet, maar die toch aan de voorjaarstuin vroege le vendigheid bieden. Wie heeft nu nog de onaanzien lijke paarse trossen van de Grootbla- dige Steenbreek in zijn tuintje? Ook het paarse Peperboompje ziet men niet veel meer. Maar het zijn eerste klas planten om vroege insecten op te verrassen. Het welriekend viooltje is ook zo'n vroegeling en wanneer men enkele van deze planten in de tuin heeft, weet men onmiddellijk hoe het er buiten mee voorstaat. Als dat viooltje bloeit zijn er zeker reeds een aantal soorten van hommels en bijen. Dan trekt men er fluks op uit en zoekt een bekend terrein- tje aan de een of andere sloot, waar 's zomers de „wilde rhabar- ber" de helling met dicht aan eengesloten bladeren bedekt. Wantin deze tijd komt de plant de grond uit met heel klei ne blaadjes, maar daarvoor nog ontplooien zich grote trossen vuil paarse bloemen, voor ons onaan zienlijk, maar voor hommels en bijen een dorado. Op het mij bekende terreintje zijn ze druk bezig en het is altijd weer spannend, welke soorten reeds de grond hebben verlaten. IETS TE LEREN Eigenlijk kan men dat wel voor spellen, maarjuist de misreke ningen geven weer iets te leren. Na tuurlijk zijn er de twee heel vroege hommels, de aardhommel, grof en dik met de gele band en de witte achterlijfspunt; daarbij da11 de wei- dehommel, die zwart is met vuilrode achterlijfspunt en meestal een slor dig geel bandje achter de kop. Maar ditmaal is er ook een enke le steenhommel, fluweelzwart, felro de achterlijfspunt, zonder enige te kening van geel. En daar, dat is toch wel 'n heel vroege sinjeur, vuilzwart met witte punt, een boomhommel. Een ogenblik denk ik, dat een wei- dehommel al in bedrijf is, hij heeft witte klompjes (stuifmeel?) aan de achterpoten en ook boven op het borststuk. Het blijkt echter „klei" te zijn. Bij een vroege poging om naar buiten (of weer naar binnen?) te gaan heeft het diertje modder in de Wielerkoers te Koewacht Op 30 April wordt te Koewacht ter gelegenheid van de Jaarmarkt een wielerkoers voor amateurs ge organiseerd. Vele Belgische en Ne derlandse wielrenners schreven reeds in, zodat een spannende strijd ver wacht kan worden. haren gekregen, die stijf is opge droogd. Neen „in bedrijf" zijn ze nog niet. De meeste puren niet eens aldoor honing, ze gaan doodstil zitten op de grond en vouwen hun vleugels samen, sommige zitten daar waar schijnlijk de volgende dag nog, om dan weer verder te gaan. Er moeten nog vele dagen komen, eer ze een nestplaats gaan opzoeken en er stuifmeel gaan binnenbrengen. Dat neemt niet weg, dat het voor al deze hommels vandaag een fees telijke dag is. Bovendien brengen zij door hun verschijning zelf ook fees telijkheid in de natuur. Bloemen en insecten, ze horen bij elkaar. Races op Tweede Paasdag te Etten (N.B.) Op Tweede Paasdag zullen op het speciaal aangelegde circuit te Etten snelheidsraces voor motoren plaats •vinden. In de 250 cc klasse zal Dijkstra, het opnemen met zijn Moto Guzzi tegen Heymans op Remi, de Rotter dammer Van Boekei op N.S.U. en Van Dongen op D.K.W. Zal Santing zijn Excelsior in deze klasse even snel als de vertegenwoordigers van het vaste land over het ruim 6 km lange circuit kunnen voeren? De IJsselmondenaar Van Ewijk met N.S.U. is hier zeker een der favo rieten. De straaljagerpiloot Koster start in de 500 cc met de snelle Norton van dokter Fokke-Bos. Op de trai ning in Zandvoort maakte hij een fantastisch snelle tijd en hij zal het o.a. de B.S.A. rijder Rehorst en Triumplifavoriet v. d. Wal zeker niet gemakkelijk maken. We noemden hier enkelen van de velen die de strijd op Tweede Paas dag zullen aanbinden om de ere plaats. Zoals bij elke wedstrijd zul len ook hier zeker de verrassingen niet uitblijven. Rit motorclub „De Zeeuwen" De Middelburgse motorclub „De Zeeuwen" houdt op Maandag 11 April, Tweede Paasdag, zijn gebrui kelijke gezelligheidsrit door Wal cheren. Alle automobilisten, motor rijders en bromfietsers kunnen aan dit evenement deelnemen. De start is om 14 uur op de Markt, waar ook de finish zal zijn. Drie Zeeuwse wedstrijden van de K.N.M.V. De Provinciale Competitie Com missie van de K.N.M.v. heeft voor het seizoen 1955 de volgende wed strijden vastgesteld. Op 4 Juni wordt een oriënteringsrit gehouden, waar bij de deelnemers uit Middelburg zullen vertrekken. In Breskens wordt óp 2 Juli een kaartleesrit gehou den, waarna het wedstrijdprogram ma met een oriënteringsrit bij duis ternis op 24 September in Goes zal worden besloten. De provinciale kampioenen uit deze drie ritten kunnen deelnemen aan de landelijke rit, welke later in het jaar gehou den wordt. Veldloop militairen te Bergen op Zoom Woensdagmiddag werd in de om geving van de inrichting „Vrede rust" te Bergen op Zoom een veld loopkamp gehouden tussen leden van de districten Terneuzen, Breda en Bergen op Zoom van de Kon. Marechaussee. Het was een pracht parcours door heuvelachtig terrein en 1000 m lang, dat 4 maal gelopen moest worden. Mar. J. Filmer, Baarle-Nassau, won de veldloop in 16 min. 50 sec.; 2. C. A. Brummelhuijs, Breda, 17 min. 5.8 sec.; 3. P. J. v. d. Spee, Gilze-Rijen, 17 min. 16 sec.; 4. D. v. d. Kreeke, Roosendaal, 17 min. 44.8 sec. Het district Breda won de eerste prijs met 6 pnt.; Bergen op Zoom werd 2e met 15 pnt. en Terneuzen 3e met 46 pnt. Na afloop reikte in huize Mei- lust de divisie-commandant, luite nant-kolonel F. M. Thijssen de prij zen uit. Internationaal korfbal in Middelburg Serietournooi op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag zal de Middel burgse korfbalvereniging Swift weer haar traditionele seriewedstrijden organiseren. Ditmaal zal het aantal deelnemende elftallen worden be perkt tot 48 (verleden jaar waren er 72) in verband met het feit, dat 's middags om kwart over drie een korfbalwedstrijd tussen de vertegen woordigende twaalftallen van Am sterdam en Eindhoven zal worden gespeeld. In beide ploegen zijn ver schillende internationals opgesteld. Op het ogenblik hebben reeds 43 twaalftallen voor de seriewedstrij den ingeschreven, onder wie sterke tweede klassers als Fortuna uit Am sterdam en Regenboog uit Dor drecht. De vijf overgebleven plaat sen zullen vrijwel zeker worden in genomen door Belgische clubs, met welke nog onderhandelingen worden evoerd. ZATERDAGVOETBALPROGRAMMA Titel in 2C voor S.V.D. als Kortgene Goes klopt. Ook ditmaal is het Zaterdagvoetb alprogramma niet groot. Een zeer interessant treffen gaat in Terneuzen, waar de Boys van die naam Arne- muiden nummer twee op bezoek krijgen. De papieren zullen er voor de Zeeuwsch-Vlamingen nog gunstiger gaan uitzien wanneer zij deze lastige tegenstander „klein" krijgen. Men kan een spannende stryd ver wachten, want Arnemuiden zal uiteraard zyn goede positie niet zonder meer willen prijsgeven. Verliezen de Arnemuidenaren wij denken aan een gelijkspel dan zakken zij meteen op de ranglyst. Want Rillandia dat tegen Mevo uitkomt en Colijnspl. Boys, dat naar VVemeldinge gaat, hebben alle kans op de winst. Nieuwdorp, vervolgens, zal zich door VCK, dat naar de zak van Zuid-Beveland trekt, de kaas niet van het brood la ten eten. Tenslotte staat op het eerste klasse programma de onmoeting KapelleWolfaartsdijk. Voor de thuisclub een mooie gelegenheid om zich voorlopig veilig te stellen. In de tweede klasse A wachten koploper Arnemuiden 2 waarschijn lijk geen moeilijkheden bij Krab- bendijke 2. Nieuwdorp 2 gaat naar Zierikzee om Mevo 2 één of beide punten te ontfutselen. Wolfaartsdijk zal ook nu geen winst boeken, zelfs al krijgt het Wemeldinge 2 op be zoek. Serooskerke moet in de 2e klasse Competitie tussen vijf hoofdsteden van Europa Er bestaan plannen voor een voet balcompetitie tussen de teams van vijf hoofdsteden van West-Europa. Het zou een tweejaarlijkse dubbele competitie worden tussen Berlijn, Brussel, Parijs, Londen en Amster dam. Op 27 April zal in het Olympisch Stadion een ontmoeting tussen Am sterdam en Berlijn plaats vinden, en dan zullen de aldaar aanwezige afgevaardigden der gevraagde ste den nadere besprekingen voeren. Uit Parijs zijn nog geen reacties ontvangen, en mocht men daar niets voor de plannen voelen, dan wordt gedacht aan Stockholm of Kopen hagen. Internationaal voetbal te Sint Jansteen Willem II tegen Beerschot Ter gelegenheid van het bevrij dingsfeest op 5 Mei a.s. zal te St. Jansteen een internationale voetbal wedstrijd op het terrein van V.V. Steen gespeeld worden. Hiervoor zijn reeds gecontracteerd Willem II uit Tilburg en het bekende Belgi sche elftal uit Beerschot. B in staat zijn Middelburg 5 met1 een nederlaag naar de hoofdstad te rug te zenden. EMM 4RCS 4 is interessant. Het zou namelijk best kunnen, dat de Vlissingers de wat hoger geplaatste Souburgse ploeg de punten ontnemen. VeereNieuw- land is een strijd tussen nummer één en nummer laatst, waar voor de hekkesluiters niets goeds uit kan komen. Goes 4 zal zich in 2 C niet door Kortgene laten verrassen om de zeer levende kans op de titel niet verloren, te laten gaan. SVD kijkt inmiddels rustig toe. Het is uitge speeld; verliest Goes, dan kunnen de Driewegenaren de vlag hijsen. Kats ontvangt hekkesluiter 's-Heer Hendrikskinderen, die dit reisje niet met vreugde tegemoet zal zien. In 2 D alleen Kloetinge 2Arne muiden 3, de laatste wedstrijd voor de gasten, die zij niet zullen verlie zen. Driewegen zal het kampioen AZW in de 2e klasse E niet al te lastig maken. In 2 F tenslotte, zal Zaamslag 2 het thuis tegen Driewe- fen 2 niet kunnen klaren. Hoek 2 rijgt in Beren een lastige bezoeker, die de volle winst mee terug zal ne men. PROGRAMMA. Het volledig programma voor Za terdag luidt: le klasse: Tern. Boys Arnemuiden, RillandiaMevo, KapelleWolfaartsdijk, Wemeldin geColijnspl. Boys, Nieuwdorp VCK; 2e klasse A: Krabbendijke 2 Arnemuiden 2, Mevo 2Nieuw dorp 2, Wolfaartsdijk 2Wemeldin ge 2; 2e klasse B: Serooskerke Middelburg 5, EMM 4—RCS 4, VeereNieuwland; 2e klasse C: Goes 4Kortgene, Kats'-Heer Hendr. kinderen; 2e klasse D: Kloetinge 2Arnemuiden 3; 2e klasse E: DriewegenAZW; 2e klasse F: Zaamslag 2'Driewegen 2, Hoek 2Beren. De dochter van deItraantjes in z'n ogen viel)Popje!" fluisterde het melkboer had twee lieve- hy in slaap ai het laat- Haasje. „Hoe gaat het lingen. De ene was Popje, ste wat nij zei was: I met jeik moet gemaakt van stevig lin nen en houtwol met ro de, wollen haren, een ge ruit jurkje en lange wit te benen. De tweede was Haasje, van bruin pluche met twee lange oren en oog jes van glinsterende kno pen. De dochter van de melkboer was altijd met het tweetal bezif Iedere middag gingen ze in haar kleine poppenwagentje en dan reed ze de hele straat door. Helemaal achter in die straat stond een klein vervallen huisje. Br woonde een klein jongetje met zrjn moeder en dat jongetje heette Sproetje. Op zekere dag kwam Sproetje de doch ter van de melkboer te gen, terwijl ze haar twee lievelingen voortduwde. Nieuwsgierig tuurde Sproetje in de wagen en- met stralende ogen greep hy Haasje en drukte het bruine, wollige speel goedbeest dicht tegen zich aan. De dochter van de melkboer vond het leuk. dat Sproetje zo veel van Haasje hield. „Mag Haasje vannacht bij me slapen?" vroeg Sproetje. „Ja hoor!" lachte het kleine meisje en toen holde Snroetje naar huis met Haasje stevig in zijn armpjes. Haasje bleef wel vier nachten bij Sproetje. Toen de dochter van de melkboer *>aar lieveling eindelijk terug wilde hebben, begon Sproetje zó zielig te huilen dat het meisje zei: „SDroet- jeik weet dat je heel lief voor Haasje zult zijn en daar om... daarom mag Haasje altijd bij je blijven!" Het was Paaszaterdag. De mensen kochten mooie kleren, er werden eieren besteld en er wer den Paasbroden bezorgd In het huisje van kleine Sproetje kwam echter nietshelemaal niets. Om zeven uur ging hij naar zijn bedjemet „Waarom komt de haas nu niet bij ons of is de Paashaas er alleen maar voor rijke men sen?" Enige tijd was het rus tig in het bedje. Sproetje sliep met Haasje tegen zich aan, net als altijd. Maar plots gebeurde er toch iets wonderlijks. De knoopjes-oogjes van Haasje begonnen meer te schitteren dan gewoon lijk. Floepging een van zijn lange oren omhoog. Floep, daar. ging de twee de en daarmee luisterde Haasje of hii geen geluid in de buurt hoorde. Toen :ng hij langzaam rechtop zitten en legde de harid, waarmee nij door Sproetje werd vast gehouden, voorzichtig opzij. Zo lenig als een echte haas wipte hij op de rand van het bedje, van daar op de grond, op de vensterbank, schoof het raam open en klom voorzichtig langs de re genpijp naar beneden. Zo snel als zyn been tjes hem dragen konden snelde hij de lange ver laten straat door tot aan het huis van de melk boer. Haasje wist nog precies de weg. Achter 't huis kroop hij boven op de melkkar, kon zich nu juist optrekken tegen een laag muurtje, be reikte een klein raampje dat altijd openstond en sloop zacht over de gang naar het kamertje van de dochter. In een hoek stond de poppenwagen en daar lag Popje als een roos te slapen. ■o—>ie" fuisterde Haas je, terwijl hij met zijn bruine pootje zacht on de poppendekentjes tikte, ..Pooje. word eens wak ker!" „W... w... wat is er!" vroeg het popje ver baasd[Wie is daar... het lijkt wel de stem van Haasjeben jij het Haasje?" Ponje was rechtop gaan zitten en staarde in het donker. „Ja, ik ben het, dringend spreken. Toen boog Haasje zich voorover en praatte nu zo zacht, dat niemand het meer kon verstaan. Popje knikte instem mend, klauterde het pop penwagentje uit en sloop even later met het Haas je de gang in en de trap af naar de melkwinkel. „Hè hè!" zuchtte Popje nu. „Eindelijk kunnen we wat harder pratenik vind het een leuk planne tje van je, Haasje. Ik hoop alleen, dat de Paas haas zich aan zyn woord houdt. Vanavond zou hij nog aankomen. Weet je, hij heeft er verstand van. Hij kan wel vertellen hoe we dit moeten doen ik denk dathóór komt daar niemand? Ik meende stellig iets te ho ren!" Plotseling stond de Paashaas, de echte, in de winkel van de melkboer, op zün rug droeg hij een mandje met wel twintig prachtige eieren in de mooiste klem-en geschil derd. Haasje kreeg er een kleur -van. „W wat ben ik lelijk bij U vergeleken!", stotterde nij. „Mmaar ik ben ook geen echte haas, weet U. Ik ben gemaakt van houtwol en pluche!" De Paashaas glimlach te breed. „Dat lijkt maar zo!" zei hij. „Omstreeks Pasen zie ik er altijd goed uithet is een voor recht om Paashaas te mogen zijn, weet je. Ie dereen blij maken is het mooiste werk dat je je maar kunt denken!" „Dat i's nu juist, waar- we met U ova- wilden praten!" viel Popje hem in de rede. Toen stak het. drietal de konjes by elk aar, maar na een poosje trok de Paashaas een te leurgesteld gezicht. „Ik vind jullie plannetje prachtig!" zei hij, „maar.... ik heb daar he lemaal niet op gere kend... ik heb geen ge kleurde eieren genoeg... och, had ik dè,t geweten maar wacht eens... ik weet er wel wat op, ge loof ik.is hier niet een klein mandje Haasje kan dan prachtig voor Paashaas spelen!" Het mandje was spoe dig gevonden. „Nu nog wat eieren!" comman deerde de Paashaas. „In haas tot Haasje. „Zo, nu ben jij mijn collega. Ga maar gauw, want je zult het nog druk hebben." Stralend van vreugde nam Haasje ^et mandje op zyn nek en liep hy de lange weg terug. Het ging nu niet zo vlug als op de heenweg. Oef, wat was die mand zwaar. Soms zette hij hem even voorzichtig op de straat neer om uit te rusten, waarna hij moeizaam zyn weg weer vervolgde. Eindelijk kwam Haasje bij het huisje aan. Maar och hoe kwam hij nu weer binnen! Het was toch onmogelijk om met die zware mand tegen de regenpijp op te klaute ren!! „Toch moet je", sprak het Haasje vastbe raden. Maar wat hij ook probeerde, het lukte hem niet. Hij kwam nog geen dertig centimeter van de grond. Toen zette hij het mand ie voor de voordeur en liep hij drie keer rond het huis om een andere ingang te vinden. Ner gens, nergens kon Haas je in het huis komen om de eieren te verstoppen, net zoals de Paashaas het doet. Maar wat moest er dan toch gebeuren Hy kon de prachtige eieren toch zo maar niet buiten la ten staan en zelf naar binnen gaan? Haasje was ten einde raad enHaasje was moe en slaperig. Ten slotte wist hij maar één ding te doen en ging hy voor de deur naast de eieren zitten wachten totdat het morgen werd. Korte tijd later was Haasje echter reeds in slaap gevallen, zijn lin ker armpje onder zijn hoofd en zijn rechter armpje stevig om het mandje met eieren ge klemd. De eerste, die de vol gende morgen naar bui ten kwam, was Sproetje. Héél vroeg was hij opge staan. „Misschien", dacht hij, „misschien is de Paashaas tóch nog ge weest." Sproetje had met veel hoop, maar toch zocht hij het hele !™s J"a, hy wilde zelfs het kleine tuintje ingaan, toen hijdaAr vlak voor de deur zijn heve Haasje vond met... een prachtig versierd mandje met schitterend geklemde Paaseieren. „Moeder!riep hjj, „Moedermijn Haas- j' is het Paashaasje. Moeder... kijk toch eens wat Haasje voor ons heeft meegebracht!" Door het geroep werd Haasje wakker, maar toen hij Sproetje zag, herstelde hij zich gauw en bewoog hii zich niet meer. Van toen af was Haasje' weer de speel makker van Sproetje, gemaakt van houtwol en pluche. de etalage, wel honderd!" riep Popje. Met twee le nige sprongen had de Paashaas tien eieren uit de etalage gepakt en deze in het mandje gedaan. „Nu even stil zijn!" zei hij, strekte zijn pootjes uit. kneep zijn oogjes dicht, ^rak een paar echte Paashazenwoorden enineens waren de tien eieren prachtig ge kleurd en het mandje versierd. Het wonderlijk ste van alles was nog wel dat op hetzelfde mo ment ook de tien eieren in de etalage terug wa ren. „Zo", lachte de Paas- Als het Pasen is in Muis- (land, gaan de zorgen aan de (kant. Dan zoekt ie'dre- muis (naar eieren in huis en tuin en op het (land! Miesje ging ook ijvrig (zoeken Onder struiken, in het (grint. ,Jk hoop dat ik!" sprak (ze vol spanning, wel de meeste eie ren vind Maar het zou al spoedig blijken, dat de muis niet één ei (vond. „Wacht eens!" riep ze, („Ach natuurlijk!" d'eieren zitten on- (der de grond!" En ze groef en groef en (spitte, Diepe kuilen overal. „Grote grutten!" riep ze (eindelijk, ,Jk geef het op hoor (ben je mal!!" ,J?oehik ga mijn (eieren kópen Bij de melkboerstel (je voor!!" Miesje kocht er vijf en (dertig! Had nu tóch de meeste (hoor!! Kleine artisten, opge let. Hier komt nu echt iets voor jullie. Hierby afgedrukt zien jullie drie voorbeelden om mooie paaseieren te beschilde ren. Zoai<? je ziet is het ei nu een hoofd ge'—rden, maar het leukste komt nog, want Als i de eieren om keert (op z'n kop houdt), dan zien jullie wéér drie hoofden getekend. Jullie kunnen je voor stellen hoe leuk zoiets staat op een echt ei en dan leuk gekleurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12