RALEIGH HUMBER R0BINH00D Bevrijdingsdag 5 Mei wórdt in Middelburg grootscheeps gevierd Pssst.... Meneer, luistert U eens! EINDLES CHR. LANDB0UW- WINTERSCH00L IN MIDDELBURG TECHNISCH FILMCENTRUM VOOR LEDEN INSTITUUT EFFICIENCY 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 APRIL 1935 AANTREKKELIJK EN UITGEBREID PROGRAMMA Kerkdiensten, jeugdappèl, ganzebord- spel, demonstraties en „bonte stoet" Ook Middelburg zal de vijfde Mei op grootse wtfze vieren. Het comité, dat van het gemeentebestuur opdracht kreeg deze viering te organiseren, heeft Woensdag op een persconferentie zyn resultaat aan de openbaar heid prHsgegeven. De organisatie is ni et gemakkelijk geweest, tengevolge van gebrek aan tyd en van het feit, dat de subsidie voor dit doel niet ho ger kon zyn dan 2000. Ondanks deze belemmeringen is dit comité on der voorzitterschap van de heer L. A. Schenk er in geslaagd een pro gramma samen te stellen, dat aantrekkelijk genoemd mag worden. Bo vendien zijn er enkele „nieuwe snufjes" in opgenomen. Het geheel wordt ingeleid met een carillonbespeling op ae Lange Jan, van 7.458 uur. Aansluitend hierop begint om 8 uur in de Nieuwe Kerk een interkerkelijke protestantse dienst, welke duurt tot 9 uur. In de rooms-katholieke parochiekerk aan de Bachten Steene zal een mis worden opgedragen. Na de kerkdiensten begint om 9.15 uur op de Markt een waarop een groot deel van dé jé fe ingezetenen wordt verwacht. Hier- 9 zullen o.a. aanwezig zijn de leden van de verenigingen, aie bij de Mid delburgse Jeugdraad zijn aangeslo ten, van sportverenigingen en van an dere jeugdorganisaties. Tijdens deze bijeenkomst, die aangevangen wordt met het Wilhelmus ter begeleiding is een muziekkorps aanwezig zal burgemeester mr. dr. N. Bolkestein een toespraak houden. Terwijl het volkslied weerklinkt worden de vlag gen gehesen. Op de Markt wordt een twintigtal vlaggemasten gezet. Ver der zullen enkele bekende vaderland se liederen worden gezongen. Onmiddellijk hierna begint in de binnenstad het ganzenbordspel, dat in vele straten ruimte zal eisen. Dit spel ls op deze wijze gespeeld althans iets geheel nieuws. De opzet komt ongeveer overeen met het gelijkna mige huiskamervermaak. Vermeld zij, dat zich onder de vak ken een tweetal „versnaperingsvak ken" bevindt, hetgeen uiteraard aan trekkelijk is. Ongeveer 1000 kinde ren zullen deelnemen aan het spel. Voor de nodige medewerking jury e.d. zijn ongeveer 100 volwassenen nodig. Het spel, dat ongeveer ander half uur zal duren, eindigt om 12 uur. Spectaculair gebeuren Inmiddels concerteert van 10.30-11.45 uur op de Markt het Middelburgs Mu ziekkorps. Daarna is er tot 12.30 uur (Advertentie) tnttola schenkt Uw kapsel de kleur en glans van het haar van "sweet seventeen"! Dit is bet Indola j Vraag Uw kapper advies, v s bij is de vakman. v®/ KERKNIEUWS. GEREF. KERKEN. Beroepen te Deventer (vac. G. Leene), G. Glaubitz te Hallum; te Ezinge (Gr.), A. v. d. Kooij, cand. te Amsterdam; te Bloemendaal, H. A. van der Linden te De Bilt. Aangenomen naar Haaksbergen, H. Vruggink te Krabbendam. Bedankt voor Zeist, W. v. d. Lin den te Rotterdam-Kralingen (4e pred. pl.)voor Wolvega, M. J. C. Bosscha te Westerbork; voor Noord- wolde, J. Heule te Edam; voor Nieuwleusen, R. Spreker te Lichten voorde. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Veenendaal, J. H. Ve- lema te Zwolle. Bedankt voor Smithville (Ontario, Canada), M. Baan te Dordrecht; voor Haarlem, N. J. H. Velema te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Werkendam, W. C. La- main te Grand-Rapids en H. v. Gilst te Dirksland, (S.A.). GEREF. KERKEN ART, 31 K.O. Bedankt voor Rouveen. K. Ded- dens te Hoek (Z.); voor Schevenin- gen, F. Kouwenhoven te Hattem. wederom een carillonconcert. Van dit tijdstip af tot 13.30 is er een pauze, o.a. om een ieder de gelegenheid te geven de radiorede van Koningin Ju liana te beluisteren. Om 13.30 uur begint het middag programma. Tot 14 uur wordt op ae Markt dan een gymnastiekdemon- stratie gegeven, die verzorgd wordt door de Middelburgse verenigingen „Achilles", „Wilhelmina" en „Meaio- burgum". Van 14.3016 uur zal een specta culaire demonstratie worden gege ven, namelijk motorbehendigheius- wedstryden, waarin leden van de Mo tor- en Auto Club „Scheldegouwen" uitkomen. Van 1617 voegen „EMM" en „Swift" een ander sportief element aan het programma toe, de eerste vereniging met een handbaldemon stratie, de tweede met een demon stratie micro-korfbal. Het avondprogramma begint om 19.30 uur met een concert van het Middelburgs Mannenkoor voor het stadhuis. Dit wordt om 20 uur gevolgd door een lampion-op tocht, die van de Dam vertrekt. Hieraan zullen ongeveer 800 kin deren kunnen deelnemen. De optocht duurt tot 20.45 uur. Ongedwongen uiting Turnsters en turners van de drie reeds genoemde verenigingen zullen daarna ten tweede male op de Markt te zien zijn bij een optreden in kleiner verband, dat om-20.15 uur begint en tot 21.15 uur duurt. Het volgende onderdeel is volksdansen op de Markt, van 21.1521.45 uur. Om 22 uur begint de z.g. „bonte stoet", ook wel „feestpolonaïse" ge noemd. Dit evenement gelijkt enigs zins op de traditionele fakkeloptocht, alleen ontbreken thans de fakkels, daar men door verlichte straten zal gaan. Van de Markt zal een aantal muziekkorpsen vertrekken, waarach ter men zich kan aansluiten. Daarna, om 22.30 uur wordt de dag besloten met een bal-champêtre op de Markt, dat tot ongeveer midder nacht zal duren en waarbij een band in de muziektent voor begeleiding zorgt. Op verschillende plaatsen zullen versieringen worden aangebracht en een aantal straten ook de Markt van de binnenstad wordt verlicht op dezelfde wijze als vorig jaar. Bo vendien zal op het Marktplein van tijd tot tijd gedurende de avonduren Bengaals vuur worden ontstoken. Het comité doet een beroep op de bevolking om tot verhoging van de feestvreugde de vlag op deze vijfde Mei uit te steken. Schoolvoetbal in Zeeland Vrijwel in geheel Zeeland zullen in de Paasvacantie weer schoolvoetbal- wedstrijden worden gespeeld. Op Walcheren zijn in Middelburg de 29 deelnemende scholen in vier afdelin gen gesplitst, namelijk A de lagere scholen; B voor de leeftijd van 12 tot en met 14 jaar; C voor de leeftijd van 15 en 16 jaar; en D voor 17 tot en met 22 jaar. Hier vinden de wedstrijden op 12 en 13 April op de Nadorst-vel den plaats. De soholen van Vlissingen en Sou burg komen op 12, 13 en 14 April in het veld. Afdeling A speelt in Sou burg, de overige scholen zullen elkaar in Vlissingen bekampen; in totaal doen 33 scholen mee. In West Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op 12 en 13 April te Oostburg en op 14 April te Schoondijke gespeeld. In laatstgenoemde plaats komen 6 lagere scholen tegen elkaar uit, in Oostburg treden 13 inrichtingen voor voortgezet onderwijs aan. In het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen wordt er op 13 April strijd geleverd in Hulst, waar op de Ly- ceumvelden 9 ploegen aantreden en in Terneuzen, waar de eer door 8 teams zal worden betwist. Voorts nog in Axel, daar komen 14 elftallen in het veld. Ook op Schouwen en op de Beve- landen zal strijd worden geleverd. De finales tussen de verschillende dis trictskampioenen worden op 31 Mei te Goes gespeeld. In Wissekerke wordt momenteel de laatste hand gelegd aan het inVe- rieur van de nieuwe Christelijke U.L.O.-school. Het schoolgebouwdat op Dinsdag 19 April officieel zal wor den geopend, telt drie leslokalen en een ruim natuurkundelokaal. Op het ogenblik geniet een deel van het aan tal leerlingen onderwijs in het Ver enigingsgebouw terwijl de overige leerlingen in een lokaal van de open bare lagere school zijn ondergebracht doch spoedig zal dit huisvestings- pröbleem ten einde zijn. (Foto: P.Z.C.) Verdienen wij mannen de naam, wispelturigte zijn? Door de keus van onze sigaretten zou je zeggen van wel: Dan eens dit merk, dan weer dat merk. Gelukkig heb ik nu eindelijk mijn' merk gevonden: PLYMOUTH! in doosjes van 10 en 20 stuks Fraais «eekend-dozen van SO stuks Belgische Senaat keurt Parijse accoorden goed De Belgische Senaat heeft Wocns= dagmiddag met 142 tegen 2 stemmen bij één onthouding de Parijse over eenkomsten goedgekeurd. De communisten stemden tegen. Dertig van de 175 senatoren waren afwezig. Het Belgische parlement heeft hier mee de ratificatie-procedure voltooid. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers keurde de verdragen in Januari reeds goed. Het betrokken wetsontwerp moet thans nog door koning Boudewijn worden getekend om wet te worden. afscheidswoord, terwijl leerlingen de heer M. Kaljouw, di recteur, leraren en concierge een at tentie aanbood. Namens de ouders sprak tenslotte de heer De Ruyter. Bij de aanvang van deze eindles, die de vijfde achtereenvolgende was, had den de leraren hun cursisten vragen gesteld. Bevordering GESCHENK VAN CENTRAAL BUREAU Vijftien geslaagden Tijdens de eindles van de Christe lijke Landbouwwinterschool van de C.B.T.B. in Middelburg, die Woens dagmiddag werd gehouden, heeft de directeur, ir H. Steur, het diploma uitgereikt aan een vijftiental leerlin gen, die deze tweejarige cnrsus met goed gevolg doorliepen. De school ontving in deze bijeenkomet, in één der lokalen van „Toorenvliedt", een geschenk van het Centraal Bureau uit Rotterdam, in de vorm van een twee tal monsterrekken. Het ene rek kon reeds worden aangeboden, het andere werd toegezegd en zal nog volgen. Het geschenk werd overhandigd namens het Centraal Bureau door de heer M. Ton, secretaris van „Eiland Walche ren". De bijeenkomst stond onder leiding van de heer C. de Putter uit Axel, voorzitter van de Zeeuwse CJB.T.B. De namen der gediplomeerden lui den: F. Anderiesse, L. Maas en A. v. d. Putte, allen te Middelburg; P. Arendse en M. Kaljouw, beiden te Souburg; A. Boone te Nieuw- en Sint Joosland; S. J. M. Breure te Dintel- oord; Jac. Krijger te Driewegen; Jac. Minderhoud en D. J. Verhage, beiden te Westkapelle; L. Minderhoud te Ga- pinge; Joh. Poppe te Ritthem; K. Poppe te Grijpskerke; L. C. de Ruy ter te Sluiskil en D. Vos te Koude- kerke. Na de uitreiking voerde een aantal sprekers het woord om de jongelui geluk te wensen. Namens de com missie van toezicht deed dit mr W. F. E. Baron van der Feltz uit Middel burg, namens het gemeentebestuur van deze stad sprak wethouder J. W. Kögeler, die o.a. opmerkte, dat het verheugend is, dat thans ook leerlin gen uit Middelburg deze school be zoeken. Als collega van ir Steur voer de het woord de heer L. van Dijk, di recteur van de Rijkslandbouwwinter- school in Schoondijke. Ook de heer De Putter sprak de leerlingen toe. waarbij hij de beste van hen, L Min derhoud uit Gapinge, een boekwerk overhandigde. De directeur sprak een In een morgenbijeenkomst maakte ir Steur de bevorderingen bekend. Van de eerste naar de tweede klas werden bevorderd: L. Aarnoutse te Gapinge; P. Aarnoutse te Seroosker- ke (W.); J. Boone te Arnemuiden; L. Boudeling te Anna JacobapolderA. de Buck en W. Louwerse, beiden te Veere; H. Dekker en J. Reynierse, beiden te KoudekerkeA. de Kam, P. Lous en P. L. Riem ens, allen te Oostkapelle; P. Kleinepier, J. Kodde, L. Lampert, A. Schout en L. Verha ge, allen te Biggekerke; A. J. de Koeyer te Zaamslag; W Louwerse te Grijpskerke; L. Machielse te Ritthem; C. Mesu te Vrouwenpolder; P. de Vis ser en C. de Witte, beiden te Zoute- lande. Twee Zeeuwen gekozen in Op Eerste Paasdag, Zondag 10 April, komen in Odense de turnploe- f en van Denemarken en Nederland egen elkaar uit. Ploegen van vrij wel gelijke kracht, ondanks het feit, dat ae ontmoeting vorig jaar in Den Haag, in een kleine overwinning voor de Nederlandse keurturners is geëindigd. Het moest toen bij de Denen van enkele topturners komen, omdat enkele goede krachten niet aanwezig waren. Onze turners zijn belangrijk voor uitgegaan sinds het begin van dit jaar, dank zij een flinke training. Niet alleen de bekende krachten als Klaas Boot, Van Galen, Groeneveld en Meynen boekten die vooruitgang, maar in het bijzonder ook Jac. en Joh. v. d. Sande, de beide broers uit Zeeland en eveneens een veelbelo vende kracht als de Amsterdammer Sallé. De Nederlandse ploeg is als volgt samengesteld: Klaas Boot (Alk maar), Gerrit van Galen (Ensche de), Jac. v. d. Sande (Vlissingen), Wim Groeneveld (Den Haag), Joh. v. d. Sande (Goes), Tony Meynen (Enschede), Gerrit Sallé (Amster dam) en W. Achterveld (Enschede) en Ad. Hogers (Tilburg) als reser ves. De Nederlanders zullen nog deel nemen aan een persoonlijke wed strijd in Esbjerg en aan demonstra ties in Kopenhagen en Natskov. LEERZAME FILMMIDDAG Waardevolle stichting enig in West-Europa Het was een gelukkig besluit van de afdeling Zeeland van het Neder lands Instituut voor Efficiency Woensdagmiddag in Breskens een filmmiddag te organiseren, waarop verschillende problemen, die recht streeks met de nijverheid verband houden, ter sprake kwamen. In het gemeentelijk verenigingsge bouw te Breskens was onder voorzit terschap van de heer G. N. van Gin- kel uit Vlissingen een aantal N.I.V.E.- leden bijeen om kennis te maken met het werk van het Technisch Filmcen trum te 's-Gravenhage. Deze stich ting staat onder voorzitterschap van ir. J. M. Matthnsen, landelyk voorzit ter van het N.I.V.E. Namens het centrum gaf de heer H. Calamé, nadat voorzitter Van Gin- kel een kort openingswoord had ge sproken, een duidelijk overzicht van doel en werkwijze van het filmcen trum, dat met behulp van audio-visu- ele middelen op technisch en organi satorisch gebied het bedrijfsleven ter zijde staat. Het bestuur ervan wordt o.m. gevormd door vertegenwoordi gers van het georganiseerde bedrijfs leven, van de overheid en van het technisch onderwijs. De stichting, die aanvankelijk een onderafdeling was van de Contact groep Opvoering Productiviteit, be schikt over een uitgebreid documen- tatie-systeem en een filmarchief van circa 390 titels. Op boeiende wyze zette de heer Ca lamé de mogelijkheden om het be- drijfspersoneel te instrueren uiteen. Hij beklemtoonde de belangrijkheid van het filmcentrum, dat dank zij Marshallgelden kon worden opgericht, en dat is aangesloten bij het Interna tionaal Technisch Filmcentrum te Parys. Een inrichting als de Nederlandse is echter uniek m geheel West-Euro pa en talrijke buitenlanders komen zich dan ook op de hoogte stellen van de gang van zaken in Den Haag. Ge durende 20 maanden werden niet min der dan 3500 filmvoorstellingen gege ven, waarbij 173.000 bezoekers geteld werden. Een der initiatieven van de stichting is het organiseren van een trainingscursus voor vooraanstaande bedryfsleden om binnen „hun" be drijf instructieve voorlichting met be hulp van technische middelen te ge ven. DE KORTSTE WEG. Vervolgens werden enkele instruc tieve films en filmstroken vertoond, waarbij een belangwekkende discus sie werd gevoerd. De heer Calamé voorzag de rolprenten van deskundig commentaar. Vertoond werden een film over lei ding geven in het bedrijf en een film over het instrueren van de werkne mers tijdens en voor het werk. Tot de belangrijkste films van de middag behoorden „De kortste weg" een zeer suggestieve rolprent over het interne transport en „Goed boren" dat de juiste wijze van boren behandelde. In de eerste film viel vooral op hoe harmonieus beeld, muziek en com mentaar samenvloeiden, men zou dit een ideale instructiefllm kunnen noemen uit de tweede, welke on der supervisie van professor ingenieur Van Emden was samengesteld, en welke de eerste Nederlandse instruc tiefilm van die aard is, bleek, dat een ogenschijnlijk „saai" gegeven toch op het witte doek tot leven gebracht kan worden. De bijeenkomst werd door voorzit ter Van Gin kei met een kort woord besloten. De afdeling Zeeland zal 28 April in de gemeente Hulst de op één na laatste vergadering van dit seizoen houden, welke o.a. door Belgische gas ten zal bezocht worden. Na een geza menlijke lunch zullen de heren Locke- feer en Van Leeuwen het woord voe ren, waarna de heer Brand een inlei ding over toelevering en uitbesteding zal houden. Drs. M. C. Verburg zal op 25 Mei spreken over zijn reis naar En geland. Nieuwe botsingen bij Gaza Bij Gaza is het Maandagmiddag opnieuw tot een incident gekomen tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten. Aan Egyptische zij de vielen twee doden en werden twee militairen gewond. De Israëli sche strijdkrachten verloren twee doden, terwijl 17 Israëliërs verwon dingen opliepen. Advertentie j 's werelds meest gevraagde rijwielen f174,- VRAAGT GRATIS FRAAI GEÏLLUSTREERDE CATALOGUS BIJ UW PLAATSELIJKE DEALER ot bij Cytraco N.V. Stadhouderskade 74. Amsterdam Oostburg en de kleutertandverzorging (Slot van pag l) komen met een gebit, waaraan reeds enige aandacht is besteed. van veel belang is in dit verband uiteraard de medewerking van de on derwijzeres, in het bijzonder het schoolhoofd, opdat men bijeenkomsten kan beleggen, waarop de ouders voor gelicht worden over het nut van de- schooltandverzorging en wat daaraan voor-afgaat. Dat er met succes wordt gewerkt in Oostburg wordt wel geïllustreerd door een grappig voorval. Men ontdekte, dat een kina op een gegeven ogenblik voor de tweede maal de stoel voor 't onderzoek in bezit nam. Enige tijd te rug was het óók al behandeld Een voorbeeld voor vele ouderen, die nog altijd met lood in de schoe nen de gang naar de tandarts wagen. .Uit de cijfers van de verschillende stichtingen in Zeeland aangaande het aantal in de verzorging opgenomen ldnderen blijkt, dat een wel zeer hoog percentage thans gebruik maakt van een geregelde controle en behande ling, terwijl het aantal onders, dat weigert deel te nemen maar zeer ge ring is. Voor een goed deel berust de ze weigering dan nog op de goede grond, dat de verzorging door de eigen tandarts verzekerd en voldoen de is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4