„Klipfontein" vergaan door een roekeloze navigatie? Arnemuiden is trots op „Tasman- bibliotheek" met 1600 boeken PHILIPS ACHT ECONOMISCHE SITUATIE GUNSTIG DONDERDAG 7 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 DRAMATISCHE BESCHULDIGING Kapitein zou scheepsv er klaring vervalst hebben De inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, heeft gisteren tijdens de in Amsterdam gehouden zitting van de raad voor de scheepvaart de 57-jarige, thans gepensionneerde kapitein J. H. O. schuldig bevonden aan het vergaan van de „Klipfontein". De kapitein heeft geweten, aldus de inspecteur-generaal, dat hij dichter onder de wal voer dan in de scheepsverklaring door hem is opgegeven. Een schipper, die een verklaring opmaakt, waarvan hij weet, dat deze in strijd met de waarheid is, kan gestraft worden met een gevangenisstraf van 4 jaar. Schepelingen, die deze verklaring mede ondertekenen kunnen worden ge straft met 2 jaar gevangenisstraf. De raad werd voorgesteld de kapitein te straffen door hem de bevoegd heid om als kapitein op zeeschepen te varen te ontnemen voor de tijd van zes maanden. Bij het verhoor van de verschillen- I dit punt niet zo roekeloos de naviga- de opvarenden kwam de scheepsver klaring aan de orde, die is opgemaakt aan boord van de „Bloemfontein Castle". Volgens de stuurman A. is er geen afspraak gemaakt om niets anders te verklaren. De purser zeide, dat nadat een ieder zijn op- en aanmerking had gemerkt, de scheepsverklaring zo opgemaakt, was, dat ieder er mee accoord kon gaan. Volgens de inspecteur-generaal maakt deze verklaring een misleiden de en foutieve indruk. Hij noemde het een unicum, dat 't voor-onderzoek naar een scheeps ramp twee jaar heeft geduurd. Er werd op niet toelaatbare wijze gena vigeerd. Andere kapiteins zouden by tie gevoerd hebben als kapitein O. dit deed. Volgens de inspecteur-generaal is er wel degelijk een rots of een rif ge weest, want de „Klipfontein" ging daar ten onder. Bovendien hebben duikers bij de bergingswerkzaamhe den in de wanden van het schip stuk ken koraalrots aangetroffen. Tenslot te merkte de heer Moolenburgh nog op, dat de kapitein door het feit, dat hij thans gepensionneerd is, niet ge- Schoenen met plastic zolen voor soldaten Ook kogelvrije vesfen Voor alle militairen van het eerste legerkorps zal binnenkort een order wórden geplaatst op een nieuwe Ne derlandse gevechtsschoen. Na uitge breide proéfnemingen is thans beslo ten tot de aanschaffing van een schoen, die veel overeenstemming ver toont met de zig. combatshoe die in Korea bij de VN-troepen in gebruik was. De Nederlandse schoen zal ech ter voorzien zijn van- een plastic zool, die vele malen duurzamer is, dan de leren zool. Voorts bestaat er een goede kans, aldus „Het Parool", dat nog voor het einde van het jaar een grote bestel ling van kogelvrije vesten voor de strijdkrachten zal worden geplaatst bij de Nederlandse industrie. Een klein constructie-probleem wordt thans in samenwerking met de Ver enigde Staten tot oplossing gebracht. Als deze moeilijkheid overwonnen is, zal de bestelling worden geplaatst. Het is niet de bedoeling, dat iedere soldaat met een kogelvrij vest wordt uitgerust. Er zal voor worden ge zorgd, dat er in de troepen, die in de eerste lijn optreden, voldoende kogel vrije vesten zijn. Weiter werd 75 jaar Ch. 1. J, M. WeK« Oud-minister Ch. J. I. M. Weiter, lid van de Tweede Kamer en voor zitter van de Katholiek Nationale Partij, is gisteren 75 jaar geworden, en viert deze feestdag in de familie kring. Zaterdag wordt van drie tot vijf uur in hotel Wittebrug te 's-Gravenhage een receptie gehou den. GOED GEKLEED. Het zijn toch de filmsterren, die in Amerika de beste klanten van de modehuizen zijn. Het „Custom Tailors Guild" zette Marlène Dietrich (reeds grootmoeder) boven aan de lijst van de tien best geklede vrouwen in Amerika. Ook Grace Kr' ly staat er op en Loretta Young.. Dat zijn dus drie van de tien. De ove rigen waren alleen bekend omdat ze zelf rijk of met rijke mannen trouwd waren. ALLEEN VROUWEN. In Hilversum is een amusementsgezelschap opge richt, dat alleen uit vrouwen bestaat. Dc dames Ruys en Van Dongen ver tellen de mopjes, en ze laten in dc eenacters Hetty Berger meespelen. Dan is er een dame, die harmonica speelt, een bewerkster van de piano, een acrobate en een danseres, die zich ook op het koord beweegt. Deze hele club verwacht van Harriet Freezer geestige teksten van conference's, liedjes, enz. Er is ook een man, die meedoet, maar hij is 't zwarte schaap, Deze man hij zorgt voor de decors heet Peter Zwart TOCH RUMOER. In Parijs mogen se dert enige tijd de automobilisten geen rumoer meer maken met autohoorns, claxons, enz Een autobestuurder vond dat niet. prettig en hij hing daarom een geweldige bel aan zijn auto. Men heeft hem toch maar een proces-ver baal gegeven, want ook belgeklingel kan ontzettend vervelend zijn straat!! vrijwaard is voor de consequenties van zijn grote fout. Hij maakt de in druk, dat hij dit nog niet beseft. Geen schuld" De raadsman, mr. baron Van der Feltz, kwam tot de conclusie, dat de kapitein geen schuld treft. De ge zagvoerder heeft niet onachtzaam, zorgeloos of roekeloos genavigeerd. Hoogstens kan er een verschil van in zicht zijn over de afstand, waarop on der de kust gevaren kan worden. Het is voor de kapitein bijzonder teleurstellend, dat het onderzoek ge schiedt in een sfeer van wantrouwen. Pleiter kon maar tot één conclusie komen, dat het voor de inspecteur- generaal moeilijk was, dat na een on derzoek van twee jaar geen beter re sultaat kwam. Hij heeft toen als axio ma aangenomen, dat in de scheeps verklaring gelogen is door de kapi tein. Vast staat, dat zelfs de befaam de Portugese kaart geen schuld op levert, omdat het causaal verband met de ramp ontbreekt. De navigatie mag niet beoordeeld worden op wat later bekend is geworden. Men heeft altijd zo langs deze kust gevaren, zelfs met schepen van groter diep gang. De kapitein kreeg als laatste het woord. Hij zeide, dat hij in de kaar- tenkamer van de „Bloemfontein Cast- Ie" had gezien, dat dit schip ook dicht onder de Icust voer. Met een door tra nen verstikte stem betoogde hij nog maals, dat de bewuste scheepsverkla ring zonder enige dwang op schrift was gesteld. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. OPTIMISTISCH GELUID Grote stijging omzet en productie In een beschouwing gewijd aan enkele aspecten van de economische toestand, verklaart het bestuur der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, dat de huidige economische situatie van ons land gunstig kan worden genoemd. Dit mag, aldus de N.V. Philips, ons echter de ogen niet doen sluiten voor de kwetsbare plekken in de structuur van onze econo mie. Wanneer de stijging van de export tot staan zou komen of sterker nog in een daling zou omslaan, zou dit voor onze volkshuishouding, waarin de export zulk een grote rol speelt, ernstige gevolgen hebben. Succes in buitenland De grote stijging van omzet en pro ductie leidt uiteraard tot een aanzien lijke investering in duurzame produc tiemiddelen in binnen- en buitenland. Het verslagjaar toont dan ook een aanmerkelijk hoger cijfer aan inves teringen dan vorige jaren, 144 mil- lioen gulden tegen 82 millioen in 1953 en 113 millioen in 1952. Voor de ko mende jaren wordt verwacht, dat de investeringen zich minstens op het niveau van 1954 zullen bewegen. De uitbreidingen der activiteit en dus ook de investeringen vinden grotendeels plaats in het buitenland, te verklaren uit het feit, dat het grootste gedeelte van de omzet in het buitenland ligt. De snelle bevolkingsgroei eist nu eenmaal een voortgaande industriali satie en een daarmee samenhangende verdere exportvergroting. Deze zal alleen mogelijk zijn indien de groot ste aandacht wordt besteed aan de opvoering van de productiviteit en het Nederlandse kostenpeil laag blijft. Een revaluatie van de gulden of loon stijgingen, die de toeneming van de, productiviteit overtreffen, zijn daar om fnuikend voor onze export, die toch al heeft te kampen met toene mende concurrentie. Een verlaging van de belastingdruk noodzakelijk om de financiering van investeringen door middel van risico-aanvaardend kapitaal mogelijk te maken. Gunstige cijfers De raad van bestuur deelt in zijn jaarverslag mede, dat het in 1954 be reikte resultaat zeer tevredenstellend De wereldomzet aan derden is aanzienlijk gestegen, n.1. van 1601 millioen tot 1936 millioen gulden. De winst toont ten opzichte van het vorige jaar een vermeerdering die verhoudingsgewijze groter is dan de stijging van de omzet, waardoor de winst uitgedrukt in procenten van de omzet groter is dan in 1953. De winst vóór aftrek van belastingen is geste gen van 10,7 tot 11,9 procent van de omzet; na aftrek van belastingen be droeg zij in 1954 6,2 procent van de omzet tegen 5,5 procent in 1953. De toeneming van de activiteit is de be langrijkste oorzaak der winststijging. De stand der liquide middelen is niet zo, dat nu reeds aan een nieuwe emissie wordt gedacht. Wegens de in vesteringsplannen en de expansie van het bedrijf zullen in de toekomst on getwijfeld weer nieuwe middelen moeten worden aangetrokken; in wel ke vorm en wanneer dit zal geschie den is thans echter nog niet te voor spellen. De voorraden zijn gestegen (van 575.747.000 tot 659.945.000 gulden), doch in verhouding tot de omzet ge daald. De in October 195/f geopende „Abel Tasman-bibliotheek" in Arnemuiden mag zich in grote belangstelling van de 'gemeentenaren verheugen. Elke Vrijdagavond is het „uitleen". De heer Gerritsen en zijn dochter linksj hel pen hier een Arnemuids gezin aan lectuur voor de komende week. (Foto: P.Z.C.J Kinderpostzegelactie '54 Opbrengst 1.200.000 De verkoop van kinderpostzegels en prentbriefkaarten met toeslag de bekende actie van het kind voor het kind heeft in 1954 voor de in zo velerlei vorm geestelijk en lichame lijk misdeelde jetigd, netto een be drag van 1.200.000 opgebracht, dat is bijna '200.000 meer dan in 1953, toen juist één millioen werd bereikt. De opbrengst der postzegels steeg met 126.540.17 tot 791.502,88 (v.j. was dit 664.962,71). Ook de op brengst der kaarten vertoonde enige stijging. Dit verheugende succes is voorna melijk, d.w.z. voor driekwart, te dan ken aan de schooljeugd. Van de 9640 scholen die ons land telt, deden er in 1954 niet minder dan 4987 51,7 pet, aan de actie mee. In 1953 waren dit 4255 scholen 44,1 pet. Radiotelegrafist met Mulo-A Voortaan zullen ook jongelieden, die in het bezit zijn van een Mulo-A diploma werden toegelaten tot het Rijksexamen ter verkrijging van het certificaat voor radiotelegrafist. Voor heen kon aan dit examen slechts wor den deelgenomen door hen, die een Mulo-B diploma bezaten of een ver klaring konden overleggen dat zij waren bevorderd van de derde naar de vierde klasse ener H.B.S. Nieuw Sowjet-ministerie In de Sowjet-Unie is een nieuw mi nisterie in het leven geroepen, dat zich zal bezig houden met de bouw werkzaamheden in de kolenindustrie. De opperste Sowjet heeft Leonid Georgiewitsj Melnikow, voormalig am bassadeur in Roemenië, tot minister benoemd. Op 2 April maakte het presidium van de opperste Sowjet de vorming van een nieuw ministerie voor „alge mene machinebouw" bekend, dat toe zicht moet houden op de vervaardi ging van machine-werktuigen. Dinsdagavond arriveerde de Japanse tafeltennisploeg, die'deel zal nemen aan de wereldkampioenschappen wel ke te Utrecht zullen worden gehou den, per vliegtuig uit Parijs op Schip hol. Onder de spelers bevindt zich ook de v)ereldkampioen Ichiro Ogi- mura. De foto toont de spelers en speelsters direct na de landing voor het toestel. Het Wereldgebeuren Agitatie tegen ontwerp cadeaustelsel De stichting „Het Merkartikel" heeft in een adres aan de leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal met klem verzocht het door de Twee de Kamer aangenomen wetsontwerp beperking cadeaustelsel alsnog te wil len verwerpen. Als voornaamste be zwaren noemt de stichting o.a. in dit adres a. door slechts te verbieden het cadeaugeven van z.g. hranche-vreem- de goederen en met name de korting en geldzegelsystemen ongemoeid te laten, zal de ontworpen regeling niet tot een sanering, doch tot een ver scherping van de concurrentie leiden. De spanning tussen de cadeaugevende ondernemingen die worden gekort wiekt en de kortinggevende onderne mingen, die onbelemmerd mogen doorgaan, wordt vergroot. Korting heeft als concurrentiemiddel alleen zin, wanneer zij aan de consument re gelmatig over een belangrijk deel van zijn aankopen kan worden verleend. Ondernemingen met een beperkt pro ductenassortiment zijn dus op het cadeausysteem aangewezen. Door al leen dit laatste te beperken, trekt men de concurrentieverhoudingen scheef. b. het voorschrift, dat een onderne ming alleen die goederen als cadeau mag verstrekken, die van dezelfde soort zijn als de goederen die zij tegen betaling levert, komt neer op een scherpe achterstelling van de fabri kant bij de groot- en kleinhandel, die uiteraard uit een veel ruimer assorti ment de keus hebben. PIJNLIJK GEMIS WERD OPGEHEVEN Dank zij Tasmanië, Viruly's actie en andere hulp uit het land EEN KEER in de week maken vele Arnemuidenaren sinds enkele maanden de gang naar de Lionstraat, naar de A-hel Tasman-bibliotheek", die geves tigd is in het gebouw van de kleuterschool. Gevestigd is wel een groot woord voor de eenvoudige kast, waarin de boeken staan, die de Arnemuidse bevolking kan lenen. Maar men is reeds blij, dat er nu eindelijk in eigen ge meente een bibliotheek is, zodat het niet meer steeds nodig is voor boeken naar Middelburg te gaan. Die eenvoudige kast wordt overigens te klein voor 't beoogde doel. Want gedurende de laatste weken heeft de Abel Tas man-bibliotheek in en buiten Zeeland in de belangstelling gestaan. Het was immers de schrijver Adriaan Viruly, oud-Walcherenaar, die drie lezingen in Zeeland hield en daaraan een actie „Een boek voor Arnemuiden" verbond. Hij deed dat na de vraag van de Domburgse litterator mr J. C. van Scha- gen, die Viruly vroeg of deze een middel wist om Arnemuiden te helpen. Mr Van Schagen op zijn beurt, komt wel eens op bezoek bij de heer A. Buïjs in Arnemuiden, oud-ontvanger van deze gemeente. Bij één van die visites vorig jaar reeds kwam de in opbouw zijnde bibliotheek ter sprake, eigen lijk toevalligerwijs. Mr Van Schagen prentte dich dit in het geheugen en... Arnemuiden kreeg zijn boeken; ZVU-Ieden en andere toehoorders op de le zingen hielpen Viruly „de heer Buijs te helpen" en het resultaat was, dat straks ruim 300 werken aan de bibliotheek kunnen worden toegevoegd, die dan in totaal tegen de 1600 boeken zal bevatten. De heer Buijs werd dus geholpen en goed ook! Maar de heer Buijs zelf vindt zo vertelde hij dat de bi bliotheek en hij te veel vereenzelvigd worden. „Ik ben het niet alleen, die dit verzorgt, ik ben één van de hel pers. Omdat ik over veel vrije tijd be schik. heb ik op mij genomen de boe ken thuis de registreren en te kaften," zo zegt hij luchtigjes, alsof het niets betekende. Maar zijn vrouw weet wel anders: ,.De hele kamer lag soms vol met papiertjes, als zij aan het werk was. de ganse dag ging hij daar mee door, hij heeft er echt liefhebberij in", getuigt zij. De geschiedenis van de bibliotheek is dus nog vrij kort: Het is begonnen met gelden, die uit Tasmanië beschik baar vyerden gesteld, waar men Arne muiden geadopteerd had na de Fe- bruariramp. Als aandenken wilde uiuauianiiJ. aio aoiiucim.cn wuuc i}JSie ïl men in Arnemuiden iets blijvends tot Vïrulv stand brengen. Zo werden uit deze gelden 160 jeugdboeken aangeschaft, omdat het gemis aan een bibliotheek reeds lang pijnlijk werd gevoeld. Maar men besefte ook, dat niet al leen de jeugd dient te lezen. „Wil men de mensen op deze wijze vasthouden, dan moet er ook lectuur zijn voor vol wassenen". aldus de heer Buijs. Zo kwam er een commissie voor de bibliotheek, die „Abel Tasman" werd genoemd, als herinnering aan hen, die eigenlijk de eerste stoot gaven. In die commissie nam ook de heer Buijs zitting „maar voorlopig, tot alles op poten staat", zegt hij On- fevear 1000 boeken vermeerderden aarna het bezit. „Uit alle delen van 't landen werden wij geholpen", vertelt de voorlopige bibliothecaris. „Er kwam van alles binnen, elk genre was vertegenwoordigd". Grote keuze. De commissie vergaderde voor het eerst in Februari van het vorig jaar. Zij heeft het geheel voorbereid. Mr. Van Schagen, degene, die door een toeval van deze zaait hoorde en Viru ly ervan in kennis stelde, was ook de eerste, die boeken zond, aldus de com missie aan stimulans helpend. In de laatste week van October begon de bibliotheek met het uitlenen. Binnenkort zal zij dus een kleine 1600 boeken tellen. Men is in Arne muiden bijzonder blij en trots op dit bezit, want op zulk een aantal had men niet durven hopen. Elke Vrijdagavond kunnen de Ar nemuidenaren nu in de kleuter school terecht, van zeven tot half negen. De keuze is niet gering: ve le Nederlandse auteurs zijn verte genwoordigd, maar de bibliotheek bevat ook werken in andere talen, voornamelijk studieboeken. Deze staan uiteraard de studerende jeugd ten dienste. Duur is de bi bliotheek, die gemeentelijk is, ook al niet. En het is er druk, want Arnemui denaren beginnen kennelijk „leesmin- ded" te worden. De „staf", die het uit lenen verzorgt, heeft dan ook handen vol werk om aan alle aanvragen te voldoen. Men werkt er met plezier en de heer Buijs. die zelf in geen geval op de foto wilde, vond dan ook, dat er maar een plaatje van „de anderen, die het eigenlijke werk" doen moest wor den gemaakt De bibliotheek groeit nu al uit haar jasje, met name dankzij de actie van Er zullen meer kasten moeten ko men om al die boeken te bergen en die kasten komen er ook wel. Twee honderd boeken gaan er per week „uit". De leeswoede neemt straks weer af, maar als het zo doorgaat, zullen er komende winter boeken bij moeten om de behoeften van al die le zende Arnemuidenaren te bevredigen. Een verheugende cirkelgang dus! Midden-Oosten Men heeft aan de afgetreden Brit se premier. Sir Winston Churchill, nogal eens de inten tie toegedicht, dat hij de toenadering tussen Oost- en West-Europti zou willen bevorderen. Zelf heelt hij zich ook wel eens in die zin uitgelaten, maar dat geschiedde toch altijd met politieke brj-oogmerken, welke arg waan wekten. De vraag mag zelfs ge steld worden of Churchill ooit werke lijk geloofd heeft in de mogelijkheid van een goede verstandhouding tus sen de communistische landen en de niet-communisten. Welnu wat zijn opvolger Sir Antho ny Eden betreft, behoeft men die vraag niet eens te stellen. Het is in Engelse politieke kringen algemeen bekend, dat Eden een samengaan van communisten en niet-communisten voor onmogelijk houdt. Van hem zal zeker geen enkel ini tiatief uitgaan voor een toenadering tot Moskou. Hij is een conservatief van de oude stempel. Het Britse Em pire is zijn idool en de levensstijl van de beter-gesitueerde klasse in Enge land is voor hem de ideale levensstijl. Als leider van de conservatieven zal hij bij de komende verkiezin gen een veel minder fascineren de figuur zijn dan Winston Churchill en de kans, dat zijn partij door La bour verslagen zal worden is groot. Toch is Eden een man van grote be tekenis, maar Eden's successen lig gen op het gebied van de buitenland se politiek en ook in Engeland doet zich het verschijnsel voor, dat die bui tenlandse politiek op de tweede plaats komt. Men vindt de binnenlandse gebeur tenissen heel wat belangrijker. Om een van Eden's jongste suc cessen te noemen hij is er in geslaagd de Britse invloed jn het Midden-Oosten te vergroten. Op 30 Maart j.l. is Engeland toegetreden tot het Turks-Irakees verdrag en Eden was bijzonder verheugd toen hij 'dat kon mededelen in het Engelse Lager huis. Er blijkt namelijk uit het Franse dagblad Le Monde heeft daarop nog eens de aandacht gevestigd dat Engeland in het Midden-Oosten de leiding heeft overgenomen van de Verenigda Staten. Na 1945 drongen de Amerikanen zich in het Midden-Oosten sterk op de voorgrond. Ze traden daarbij op met een overhaasting, welke voo'r de betrokken regeringen soms niet aan- vaardbaar en meestal weinig begrij pelijk was. Moeizaam heeft Eden gezwoegd voor het herstel van de Britse invloed en nu is het dan zover, dat de Ame rikanen in dit gebied weer openlijk de eerste plaats hebben ingeruimd voor de Engelsen. Toch viel er een schaduw over dit diplomatiek succes van Eden. Hij heeft aan Irak toegezegd, dat het Britse leger zich vrijwel geheel uit dit land zal terugtrekken. Alleen mogen er technici blijven om de twee grote R.A.F. bases te onderhouden, die in geval van nood weer ter beschikking van de Engelse luchtmacht zullen ko men. Vele (conservatieve) Engelsen toon den zich daarover teleurgesteld, te meer omdat de toestand in Irak niet volkomen stabiel is. Dat land wordt bestuurd door de bejaarde premier Noeri-es-Saïd, die steunend op de Engelsen en op bui tenlands ka'pitaal een soort autoritair régime in stand houdt. Er wordt ern stig aan getwijfeld of Noeri-es-Saïd bij vrije verkiezingen een meerderheid zou krygen. Treedt Noeri-es-Saïd af of wordt er een staatsgreep gedaan dan is ook de waarde van het Engels- Turks-Iraaks verdrag verdwenen. In „Le Monde" wordt intussen de veronderstelling geopperd, dat men Syrië wel eens rijp zou kunnen ma ken om' evenals Irak dat deed, tot het Westelijke blok toe te treden. Dat rijp maken zou kunnen geschieden door het financieren van een staatsgreep of door het uitoefenen van (Turks- Irakeese) pressie. .Wanneer daarna premier Nasser van Egypte het grote besluit zou kunnen nemen om toch maar wat nauwer met Engeland te gaan samenwerken, dan zou Eden's grote oogmerk in het Midden-Oosten zijn bereikt en de vooroorlogse Engel se invloed praetisch geheel zijn her steld. NOERI EL SAID hoe lang zal hü nog over Irak regeren Kosterij niet toegewezen De president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. van Vollenhoven, heeft gisterochtend uitspraak gedaan in het korte geding, dat«de Gerefor meerde Gem. in synodaal verband te Gouda aanhangig had gemaakt tegen een uitgetreden groep, de Gerefor meerde Gemeente Gouda. De vordering van eiseres, dat de koster, die tot de uitgetreden groep behoort, de woning bij de kerk zou verlaten, werd niet toegewezen. Eise res werd veroordeeld in de kosten van het geding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3