PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT de BI LT Eden gekozen tot leider van de conservatieve fractie Oostburg besteedt ook aandacht aan kleutertandverzorging GELEIDE PROJECTIELEN MET SNELHEID VAN 16.000 KM PER U. rnmmsi mtirn BRAND IN TELEVISIESTUDIO VEROORZAAKTE VEEL SCHADE Vandaag... VERWACHT... 198e Jaargang - No. 82 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 April '55. ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f 1.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adree Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. I, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef.28. NIEUWE PREMIER BIJ KONINGIN Churchill gewoon candidaat bij komende verkiezingen Koningin Elizabeth heeft gisteren de nieuwe premier, Eden, in audiëntie ontvangen, die zich bereid verklaarde deze functie te aanvaarden. Hij is Woensdag met algemene stemmen tot leider van de conservatieve fractie van het Lagerhuis gekozen. In zijn eerste rede in het Lagerhuis heeft Eden geen aanwijzing gegeven, of hij al of niet van plan is binnenkort algemene verkiezingen uit 'te schrijven. In politieke kringen houdt men het op 26 Mei. Evenmin heeft Eden gezegd, wanneer hij de samenstelling van zijn regering bekend zal maken. Vermoedelijk zal Churchill als gewoon candidaat der conservatieve partij aan de volgende verkiezingen meedoen. In een brief aan de voorzitter van de conservatieve partij van het dis trict Woodford, het district dat Churchill in het parlement vertegen woordigt, zegt hij dat het hoofd van de regering en de leider van de partij de politiek voor het nieuwe parle ment ontvouwt, waaraan hij zich per soonlijk heeft verbonden. Reeds enige tijd, aldus Churchill, heb ik niet het gevoel gehad, dat het op mijn leeftijd juist zou zijn, derge lijke nieuwe en onbegrensde verant woordelijkheden op mij te nemen. Ik verlang er naar hem te steunen wan neer de verkiezingen komen en zal een beroep doen op de kiezers van Woodford mij met deze taak te belas- Sir Winston Churchill verlaat Dow- ningstreet 10 om aan koningin Eli zabeth zijn ontslag als premier aan te bieden. In Nederland leren 12.000 vluchtelingen „In Nederland leven op het ogen blik tussen de twaalf- en veertien duizend vluchtelingen. Tienduizend van hen zijn gelukkig geen probleem meer, omdat zij zich hier een bestaan hebben kunnen verwerven en in de bevolking zijn opgegaan. Maar voor tweeduizend himner moet nog ge zorgd worden. En dan zijn er nog ve len, van wie men officieel niet weet, dat zij hier zijn, die dus illegaal.in ons land verblijven. Hun aantal wordt ruw geschat op om en nabij twee duizend". Dit verklaarde de heer H. W. Pi- rang, adjunct-directeur van het on langs opgerichte centrale bureau van de Nederlandse federatie voor vluch telingenhulp. Volgens de heer Pirang gebeurt het helpen van de tweeduizend „zorgen kindjes" in alle stilte, maar er zijn jaarlijks honderdduizenden mee gemoeid. ten en mij de eer te verschaffen hen in het Lagerhuis te vertegenwoordi gen, zoals zij dit de laatste 30 jaar hebben gedaan. Ook in het Lagerhuis is hulde aan Churchill gebracht door Eden en Attlee. Afscheid Vergezeld door een van zijn se cretarissen heeft sir Winston Chur chill Woensdagmiddag zijn ambtswo ning in Downingstreet verlaten en vertrok hij naar zijn landhuis te Chartwell. Meer dan 2000 mensen, die tevoren urenlang in de nauwe straat hadden gestaan, juichten de oude staatsman bij zijn vertrek uit Dow ningstreet toe. Tussen een haag van ambtenaren van het ministerie, die hem begroet ten met „He is a jolly good fellow", begaf Churchill zich met tranen in de ogen naar zijn auto. Herhaaldelijk gaf hij het V-teken. Toen hij gezeten was, legde een huisknecht een plaid in de kleuren van de Union Jack over Churchills kneiën. Churchill stak een sigaar op en groette de menigte, ter wijl de auto wegreed. In een volgauto waren talrijke handkoffers, andere bagage en een vogelkooi geladen. Ook Churchills hond had er een plaats ge kregen. Prinsessen naar het Alpengebied De Koninklijke familie zal tijdens de Paasvacantie van de Prinsessen wederom in het Alpengebied verbiy- ven. De Prinsessen Beatrix en Irene gaan met Prins Bernhard eerst een trektocht in het hooggebergte van Oostenrijk maken en zullen de laat ste vacantiedagen in Klosters (Zwit serland) doorbrengen, alwaar Prin ses Margriet met de Koningin de ski- sport gaat beoefenen. De Koningin zal worden vergezeld door haar hofdame jonkvrouwe C. E. B. Röell. Prinses Marijke zal we derom logeren in het kinderhuis „Le Genise" te Arveyes-Villars (Zwitser land), alwaar zij ook gedurende de Kerstvacantie verbleef. Prins Bernhard is gistermiddag met de oudste twee prinsessen vertrokken. Vandaag reist de Koningin met haar jongste twee dochters naar Zwitser land. Foster Dulles voor de Senaatscommissie In verband met publicatie van Jalta-documenten De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, zal achttien April voor de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat verschijnen om gehoord te worden over de publicatie van de lan ge tijd geheim gehouden documenten van de conferentie van Jalta. De zitting zal achter gesloten deu ren worden gehouden. Auto door trein gegrepen Gistermiddag is op een onbewaak te overweg in de spoorlijn Hoek van HollandRotterdam een trein in bot sing gekomen met een personenauto. De twee inzittenden van de auto wer den gewond. Het zijn de heer J. C. B. uit Rotterdam en mej. H. K., even eens uit Rotterdam. Het ongeluk werd veroorzaakt door het afslaan van de motor van de auto midden op de over weg. RUSSEN WERKEN AAN i Van het ene continent naar het andere De stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft verklaard, dat de Russen werken aan een geleide projectiel, dat met een snelheid van 16.000 km per uur van het ene continent naar het andere kan worden gelanceerd. Voor de senaatscommissie voor de toewijzingen, die de begroting voor de luchtmacht behandelt, zeide de gene raal, dat deze wapens „een moeilijker defensieprobleem opwerken dan zich ooit in de geschiedenis heeft voorge daan". Vooral ook, omdat de projec tielen zouden kunnen worden gelan ceerd van moeilijk te ontdekken en te vernietigen plaatsen. De doeltreffendste tegenzet was, volgens Twining, een „eigen lange- afstands projectiel, aan de construc tie waarvan de hoogste voorrang wordt verleend". Het Kremlin, zo vervolgde hij, ver- De N.A.T.O. zal eerlang een nieuw hoofdkwartier krijgen, dat in Parijs gebouwd zal worden. Deze foto geeft een indruk van de moderne schepping van de Franse architect Jagues Car- lu: zes verdiepingen hoog zal het aan het einde van de Avenue Foch ver rijzen. De eerste werkzaamheden voor de bouw zullen nog dit voorjaar een aanvang nemen. leent de hoogste voorrang aan de ont wikkeling van atoomwapens en de ontwikkeling van atoomwapens en de opbouw van de luchtmacht. „Ik ben er zeker van dat wij allen weten, dat de Sowjets op atoomgebied bepaal de belangrijke phasen veel eerder hebben bereikt dan wij hadden voor speld. Wij moeten aannemen, dat hun voorraad atoombommen toeneemt". Het gebouw „Irene" van de Neder landse Televisie Stichting te Bussum. De vlammen slaan uit het dak. Op de voorgrond een reportagewagen van de Televisie Stichting. Dysenterie in Brabant In diverse West-Brabantse steden ♦n dorpen wordt melding gemaakt van een lichte dysenterie-epidemie. Op advies van de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid heb ben verschillende burgemeesters zich tot de bevolking gericht en gewezen op het gevaar, dat de ziekte een kwaadaardig karakter zal krijgen. Er is deswege een beroep gedaan op de inwoners, beschermende maatregelen te nemen, hoofdzakelijk hygiënische met betrekking tot de lichaamsver zorging en de bereiding der maaltij- Extra treinen op de Gedurende het Paasweekeinde zul len de N.S. op de voornaamste lynen extra treinen laten rijden. De dienst regeling van enige dezer treinen is in het spoorboekje opgenomen tussen vette lijnen; de overige zullen als voor- en volgtreinen kort vóór en na treinen van de gewone dienstregeling rijden. Het aantal van deze extra treinen dat op Zaterdag 9 en Maandag 11 April (2e Paasdag) vrij groot is, zal op Dinsdagmorgen 12 April beperkt zijn, omdat de N.S. op die ochtend een r groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terug voeren waarvoor veel spoorwegmate- rieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaat dan ook ide kans dat tussen 7 en 12 uur niet in alle treinen voldoende zijn. WAARSCHIJNLIJK KORTSLUITING Technische apparatuur uitgeschakeld Gistermorgen circa tien uur Is brand uitgebroken in de televisiestudio Irene te Bussum. De brand is waarschijnlijk door kortsluiting ontstaan op de bovenverdieping van het studiogebouw. In weinige ogenblikken stond een groot deel van de bovenverdieping in lichterlaaie en dikke rookwolken sloegen aan alle kanten uit het dak. Studiopersoneel en aanwezige ar- tisten beijverden zich om zoveel mo gelijk van de zeer kostbare inventa ris in veiligheid te brengen. Hierbij hielpen ook leden van de toneelgroep „Theater", die juist waren aangeko men voor de repetitie van de uitzen ding van het televisiespel „Judas". De auto met costuums van het gezel schap was onderweg opgehouden, daardoor te laat aangekomen en nog juist niet uitgeladen, zodat deze be zittingen van het gezelschap zijn ge red en de voorstelling van gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam normaal doorging. ....is het 150 jaar geleden, dat Van Beethovens derde sympho- nie „Eroica" destijds iel om streden, doch thans beroemd voor de eerste maal werd uit gevoerd. PREVENTIEF EN ONONTBEERLIJK (slot) Afdeling Zeeland van Nederlandse ver. voor sociale tandheelkunde? In een tweetal beschouwingen, gewijd aan de scliooltandverzorging, werd geconstateerd, dat thans een groot percentage Zeeuwse kinderen tweemaal per jaar de gang naar de tandarts maakt. Dank zij de mede werking van mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg en de heer J. Hoekstra van de gemeente-secretarie aldaar, resp. voorzitter en ad ministrateur van de stichting schooltandverzorging „West Zeeuwsch- Vlaanderen" is het mogelijk ook een indruk te geven van de wijze, waarop de kleutertandverzorging werkt. Er zijn nog slechts drie andere plaatsen in Nederland, waar een der gelijke verzorging bestaat, nl. Rotterdam, Wassenaar en Groningen. treffelijke gedachte gekomen voor iedere kleuter van de aanwezige ouders gratis een kindertandenborstel beschikbaar te stellen. Enthousiast Het doet verkwikkend aan om te merken met welk een enthousiasme het gemeentebestuur van Oostburg deze zaak heeft aangepakt, waarbij men dan in de gelukkige omstandig heid verkeert dat men kan rekenen op de medewerking van mevrouw Mijs en de financiële steun van der den. Trouwens, mr. Hoekzema, de burgemeester van Oostburg is zélf lid van het algemeen bestuur van de Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde, lid van het bestuur van de sectie schooltandverzorging dezer vereniging en lid van het be stuur van de sectie kleutertandver zorging. Deze Nederlandse vereniging voor sociale tandheelkunde doet uitstekend Men gaat daarbij uit van de opvat ting, dat in het eerste leerjaar van de lagere school, op ongeveer zes-ja rige leeftijd dus, het gebit in vele ge vallen reeds zo verregaand verwaar loosd is, dat men met de schooltand verzorging als het ware achter de feiten aankomt. Op Donderdag 21 April a.s. wordt er des avonds te acht uur in het ge bouw van de katholieke kring te Oostburg een bijeenkomst belegd voor de ouders en verzorgsters, die dan kennis kunnen nemen van het werk voor de kleutertandverzorging. Mevrouw Mijs zal dan het een en ander vertellen over dit onderwerp aan de hand van een filmstrook. Bur gemeester Hoekzema geeft een toe lichting op het wetsontwerp voor het kleuteronderwijs en voorts is men in de gelegenheid vragen te stellen over de algemene gezondheidszorg van de kleuters, waarover van medische zij de inlichtingen worden verstrekt. De organisatoren zijn op de voor werk in secties alg schooltandver zorging, kleutertandverzorging, voe ding en tandcariës, tandheelkundige verzorging voor de werknemers. Niet alle stichtingen op het gebied van de schooltandverzorging zijn lid van de Nederlandse vereniging. Ook bestaat er geen afdeling Zeeland. Toch rijst de vraag of het niet wen selijk is, dat er een dergelyke afde ling komt. Het nut daarvan springt in het oog, wanneer men bedenkt, dat er aldus een tandheelkundig adviseur kan ko men voor alle stichtingen, die werkt met en toeziet op algemene richtlij nen. Ook wordt voorkomen, dat stich tingen langs elkaar heen werken en men met praktijkvragen moeilijkhe den heeft, terwijl deze elders al opge lost zijn. Ook de ziekenfondsen zijn bij een dergelijke afdeling uiteraard geïnte resseerd, waar het de samenwerking ten goede komt. Andere kwesties als het aanschaffen van materiaal, het aanstellen van assistenten e.d. kunnen aldus vlotter geregeld worden. De kwestie van de honorering kan dan vanuit een centraal gezichtspunt worden bezien, zo is de conclusie van de voorstanders van een aansluiting by de Nederlandse vereniging. Pogingen zullen opnieuw onderno men worden om alsnog te geraken tot de oprichting van een afdeling Zee land. Resultaten De resultaten van de kleutertand verzorging zijn in Oostburg al goed merkbaar. De tandartsen constateren dat de kinderen op de lagere school (Vervolg op pag. 4) Te half elf sloegen de vlammen uit het dak. De talryke toeschouwers werden op grote afstand gehouden in verband met het gevaar, dat de toren zou instorten. De brand was kort na elf uur zo goed als bedwongen. Men heeft haar beperkt kunnen houden tot de bovenverdieping, maar door de enorme waterschade, ook aan de kostbare technische apparatuur, is deze, èn het gebouw voor televisie doeleinden, voorlopig volkomen uitge schakeld. Ónder meer is grote water schade aangericht aan de apparatuur van de contróle- en van de regieka mer. De Nederlandse Televisie-Stichting is voor haar eerstvolgende uitzendin gen in ernstige moeilijkheden geraakt, omdat in de nieuwe studio „St. Vitus" die enige maanden geleden in gebruik werd genomen op het ogenblik een nieuwe betonvloer wordt gelegd, zo dat ook deze zeker de eerstkomende 10 dagen niet kan worden gebruikt. Het blussingswerk van de Bussum- se brandweer geschiedde energiek en snel, waardoor voorkomen is, dat de brand zich verder uitbreidde. De toren op de studio is behouden gebleven, doen een deel van de appa ratuur van de straalzender, die in en op deze toren is opgesteld en die dient om het beeld uit de studio over te brengen naar de grote zender in Lo- pik, heeft eveneens schade opgelopen. Getracht wordt met een nieuwe straalzender, mogelijk vanaf een kerktoren, die verbinding tot stand te brengen. Nader vernemen wij, dat de N.T.S. voorzieningen heeft getroffen, waar door de voorgenomen uitzendingen normaal kunnen doorgaan. Ook zul len de buitenlandse programma's kun nen worden overgenomen. Perzische premier Zahedi is afgetreden Hoessein Ala volgt hem op Radio-Teheran heeft officieel het aftreden van generaal Zahedi als premier van Perzië bekendgemaakt. Zijn opvolger is Hoessein Ala, zo werd er aan toegevoegd. Zahedi had aan de Sjah zijn ont slag aangeboden, hetwelk door deze was aanvaard. Hij werd in Augus tus 1953 premier, na een korte opstand van het leger tegen de re- gering-Mossadeg. Volgens recente berichten lijdt hij aan jicht, en een leverkwaal en heeft hij een langdurige medische behandeling nodig. KOUDER. Opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buien. Later van het Zuidwesten uit toenemende bewol king. Lagere temperaturen dan giste ren. Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. 8 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.04 op 21.21 onder 19.26 onder 5.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1