Algem. Burgerlijk Pensioenfonds heeft milliarden-tekort i klankbord i Koning Ahmed van Jemen zit weer op de troon BERGING RENATE LEONHARDT BRENGT ONENIGHEID WOENSDAG 6 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 SCHERPE CR1TIEK IN EERSTE KAMER De woningnood duurt te lang (Van onze parlementaire redacteur). De liberale afgevaardigde Prof. Molen aar heeft gistermiddag in de Eer ste Kamer de noodklok geluid over het milliarden-tekort van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, van welk fonds de begroting voor het dienstjaar 1955 moest worden goedgekeurd. Niet alleen was Prof. Molenaar zeer ontstemd over het enorme tekort, hij had het ook over de houding van de regering, die zich er, naar hij meende, niets van schijnt aan te trekken. Prof. Molenaar drukte zich kras uit en noemde de toestand van het fonds door en door rot. Hij drong met klem aan op het verstrekken van staatsbedragen aan het fonds teneinde het zijn functie te kunnen doen vervullen. Hy geloofde wel, dat de rege ring aan haar verplichtingen wil vo ldoen, maar hij vreesde, dat te eniger tyd maatregelen zullen moeten worden getroffen, die voor de betrokkenen onaangenaam zijn. Scherpe critiek oefende ook de an- ti-revolutionnaire Prof. Hellema, die de positie van het fonds als ontstel lend kwalificeerde, en de regering verweet, dat het vermogen van het fonds onvoldoende is geworden door te weinig bijdragen van de staat. Een drastische sanering, zo verlangde hij, mag niet langer worden uitgesteld. Hij vroeg een nota aan de minister, waarin de omvang van de bedragen waarom het gaat, vermeld zijn. De minister van binnenlandse za ken, Prof. Beel, gaf een uiteenzetting over de ontwikkeling van het tekort en ontkende pertinent, dat de rege ring zich niets van de toestand van het pensioenfonds aantrekt. Integen deel, er is in 1949 een staatscommis sie ingesteld ter bestudering van de dekking van de pensioenlasten. Zij is uitermate deskundig betoogde de be windsman en zij heeft verschillende oplossingen in overweging genomen. De tiende balans heeft haar aanlei ding gegeven zich nader te beraden. Zij heeft de minister toegezegd voor 1 Juli a.s. een rapport in te dienen. Dit rapport wildé Prof. Beel in elk geval afwachten. Hij was van oordeel aat tussen de beide uitersten van het kapitaaldekkingsstelsel en het volle dige omslagstelsel verschillende mo gelijkheden voor een oplossing liggen. Daarnaar gaan zijn gedachten uit. Ministers beide opponenten wa ren niet tevreden gesteld, doch wel wilden zij nog een poosje de ko mende maatregelen afwachten. Prof. H. J. Hellema gaf zelfs het denkbeeld van een rapport op. Zonder hoofdelijke stemming keur de de Kamer de desbetreffende be groting goed. NIET TEGEN HUURBELASTING. Het was begrijpelijk dat de minis ter van .Wederopbouw en Volkshuis vesting, ir. Witte, wiens begroting Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer aan de orde was, en zonder hoofdelijke stemming, doch met aantekening, dat de Communistische heer Branden burg tegen was, werd goedgekeurd, er weinig voor voelde zich voor de behandeling in het parlement van het wetsontwerp tot verhoging van de huren uitvoerig over de huurpolitiek van de regering uit te laten. De bewindsman verklaarde op een vraag van de heer De Vos-van- Steen- wijk (WD) dat hij principieel niet te gen een huurbelasting is, mits zij ge rechtvaardigd is. Van het denkbeeld van de heer Kraaijvanger (KVP) om een sche ma op te stellen van toekomstige huurverhogingen, moest ir. Witte niets hebben, omdat zo'n mechanisch systeem niet verenigbaar is met de flexibiliteit van het maatschappelijk leven. Inmiddels was mr. In 't Veld (Pvd A) het niet helemaal eens met het „Pompes" Het geschiedde op een dag vóór de oorlog, dat het Franse Ka merlid De Moro-Giafferri in gezel schap van Herriot in een auto reed, welk voertuig zonder water geraakte. Goede raad was duur. Maar gelukkig was er een fontein in de buurt. Bei de heren ontdeden zich van hun schoenen en zorgden aldus dat de auto weer van het nodige koelwater werd voorzien. „Op die gedenkwaar dige dag heb ik begrepen", aldus het Kamerlid, „waarom schoenen in het Franse argot „pompes" genoemd wor den Droom: De schone Olivia de Havil- land is getrouwd met niemand minder dan de filmcriticus van een welbe kend Frans weekblad, die de wellui dende naam draagt van Pierre Galan te. Zo hebben dus Amerikaanse sex- appeal en Franse geest elkaar weer gevonden. Dat kwam overigens al uit op de eerste ontmoeting, toen Pierre zijn Olivia bezocht voor een inter view. Commentaar van zijn wel ja loerse collegae: „Hij heeft de droom van een journalist verwezen lijkt. Hij trouwde met zijn reportage". Niets voor Pierre: Mendès-France heeft nog maar weinig resultaat ge boekt met zijn anti-alcohol campagne in Frankrijk. Dat ook de immigranten zich snel aanpassen aan de Franse drinkgewoonten is bekend. Maar een tikske bont maakt Prins Raehewsky het toch wel, die destijds voor de Bolsjewisten vluchtte. Hij drinkt al 43 jaar lang iedere dag een gemiddel de van drie flessen champagne per- Voor de toerist: De strijd om de toe rist neemt in vele landen groteske maar soms ook wel grappige vormen aan. Zo kocht een hotel in Cairo h§t jacht „Kassed Kheir" van ex-koning Faroek. Niet om te laten bezichtigen door de toeristen maar omhet te verhuren per nacht. Blijkbaar denkt men in Cairo toch nog altijd in de stijl-Faroek. huurbeleid van de regering. Deze af gevaardigde betwijfelde of men de hu ren kunstmatig kan blijven drukken. Hij hoopte dat men nog in deze zit tingsperiode van het kabinet tot een bevredigende oplossing zal komen. De huren verder besprekend deelde de bewindsman mee, dat hij de ge meentebesturen per circulaire bekend gemaakt heeft, dat hij bereid is het besluit bijzondere huurprijzen van toepassing te verklaren op woningen die met onbewoonbaar verklaarde wo ningen gelijkgesteld kunnen worden. Laatstgenoemde woningen zijn name lijk geen enkele keer in de huurver hoging betrokken. De krotopruiming noemde hij een probleem, dat nog in de verdere toe komst op grootste wijze kan worden opgelost. Toch, zo meende hij, mogen thans de mogelijke voorzieningen niet achterwege blijven. De bewindsman zegde toe, samenwerking te zoeken met het ministerie van Maatschappe lijk werk. Het voorontwerp van 'n nieuwe wo ningwet heeft dezer dagen ministers departementen verlaten. Het is naar andere ministeries om advies. In de loop van de volgende maand hoopt Ir. Witte de adviezen te ontvangen. Hij was niet bereid de lonen in het bouwbedrijf als een geïsoleerd vraag stuk te bezien. Nu de werknemers organisaties zich accoord verklaard hebben niet verlenging van de ar beidstijd in de zomermaanden, ver trouwde hij er op, dat het overgrote deel van de bouwvakarbeiders bereid zal zijn om mede te werken om de achterstand, die ontstaan is door het vorstverlet in te halen. De ongerustheid, die ondanks de stijgende woningproductie, nog altijd over het woningtekort bestaat, geeft de minister toe aan psychologische oorzaken. De woningnood duurt te lang en de ongunstige prognose heeft het defaitisme gekweekt. Een nieuwe kalender Bezwaren tegen invoering De meeste landen, die tot dusver re hebben geantwoord op het ver zoek van de Verenigde Naties om hun zienswijze op een voorgestelde herziening van de kalender, hebben tegen het invoeren van een nieuwe kalender bezwaar gemaakt. Tot op 25 Maart werd van 19 lan den antwoord ontvangen. De her ziening is voorgesteld door India en betreft de invoering van een kalen der, waarin elk van de twaalf maan den hetzelfde aantal werkdagen en Zondagen heeft en waarin de data en dagen ieder jaar overeenstemmen. De 365ste dag van het jaar zou dan een internationale vrije dag zijn, ge wijd aan harmonie over de gehele wereld. Verscheidene landen zeiden in hun antwoorden dat de huidige Gregori aanse kalender prima werkt. Van de landen, die op het verzoek reeds hebben geantwoord, verklaarde Ne derland dat de belangstelling voor de nieuwe kalender onder het Ne derlandse volk niet zo groot was, dat de bezwaren ertegen hierdoor weg vallen. De bezwaren, zo werd ge zegd, worden hoofdzakelijk geopperd in kerkelijke kringen. RUZIE OM HET GOUD Bewogen vergadering in Amsterdam Als door de goudkoorts bevangen sprongen gistermiddag tijdens de ver gadering in Krasnapolsky in Amsterdam leden van de coöperatieve ber gingsvereniging „Renate Leonhardt" van hnn stoelen op. Hun verontwaar diging gold het bestuur en met name de voorzitter, de heer P. Visser uit Wijde Wormer of wel zijn tegenstanders, die samen een commissie vorm den. Ruim 250 van de 2000 leden waren aanwezig. Iedereen heeft wel vertrouwen in de technische organisatie van de heer Visser, die deze zomer wil proberen zoals bekend, het goud van de „Re nate Leonhardt" te bergen. Hij sticht te een vereniging met 2000 leden met een gezamenlijk kapitaal van ruim 4 ton. Maar de financiële en ad ministratieve leiding bevalt vele le den maar matig. Het bestuur werd beschuldigd een absurd hoge declaratie van 18.000 voor oprichtingskosten van mr. dr. P. Lucas te hebben geaccepteerd. De heer Visser verweet men, dat hij als voorzitter maar tevens beherend ven noot van zijn eigen firma, contracten met zichzelf had afgesloten. Boven dien was het contract gewijzigd zon der voorkennis der leden in een „der de der lading". Aangezien van de to tale lading de helft voor de Duitse eigenaars is, zou een derde van de lading veel meer zijn dan „een derde van de netto opbrengst", waarvan de helft al af zou zijn. De heer Visser verontschuldigde zich. Hij was ziek geweest en wenste de leiding over te laten aan mr. A. Borst. Het contract was nu gewijzigd in „een derde van de netto op brengst". Tenslotte werd mr. J. W. Bax uit Haarlem als vredesengel en voorzitter benoemd. De commissie had op de agenda het bestuursvoor stel gezien om deze commissie maar op te heffen. De heer Visser kon na mens zijn firma met een derde van alle stemmen de voorstellen torpe deren en mr. Borst was gevolmach tigd namens 3000 leden. Beide heren hadden het dus voor het zeggen in de ze vergadering van ruim 250 leden. De vergadering werd geschorst en mr. Bax probeerde de mensen bij elk aar te brengen. Het resultaat was, dat de commissie werd opgeheven maar dat er een aantal commissaris sen benoemd zou worden. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden, zo dat het thans uit 5 personen bestaat. Daarna kwam er ruzie over de commissarissen, die tenslotte na veel geharrewar werden benoemd. Zij moeten uitzoeken in hoeverre de com missie fouten gemaakt heeft. In Mei volgt de algemene ledenvergadering. N.E.S.B. is verboden vereniging Leiders tot 2 maanden veroordeeld De Hoge Raad heeft gisteren de beroepen van de N.E.S.B.-leïders P. van Tienen en mr. J. Wolthuis ver worpen, die voor het gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de N.E.S.B. als een verboden vereniging beschouw de, werden veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf met aftrek van de tijd. eveneens 2 maanden, welke zij in voorarrest hebben doorge bracht. De Hoge Raad heeft zich ten de ze aangesloten bij de conclusies van de procureur-generaal. De Hoge Raad overwoog dat de strekking van artikel 12 van het besluit land- verraderlijke organisaties is, te voorkomen, dat aanhangers van de ze ontbonden organisaties, waaron der bepaaldelijk "de N.S.B., te eni ger tijd straffeloos het streven daarvan in het bevrijde Nederland zouden kunnen voortzetten, zulks door middel en onder het mom van nieuw op te richten organisaties van op kenmerkende punten overeen komstige doelstelling of feitelijke activiteit. Voorts overwoog de Hoge Raad nog, dat de rechter uit de gebezigde bewijsmiddelen het bewezen ver klaarde heeft kunnen afleiden, ter wijl de vraag of zulks terecht ge schiedde, niet in cassatie kan wor den getoetst. Sastroamidjojo op de bres voor staatspolitie „Beschuldigingen onjuist" De minister-president van Indone sië, mr. Ali Sastroamidjojo, heeft gis teren de beschuldigingen ontkend, die van „buitenlandse zijde" tegen het op treden van leden van de staatspolitie zijn uitgesproken. Sprekend ter gele genheid van de dies natalis van de po- litie-academie zei de premier, dat de laatste tijd de naam van de staats politie „verscheidene malen is be smeurd en dat de staatspolitie be schuldigd is van mishandelingen". „Deze aantijgingen en beschuldi gingen komen uit het buitenland en het is duidelijk, dat zij bedoelen de ?oede naam van de staatspolitie van ndonesië omlaag te halen en in ver band te brengen met de verdediging van Nederlanders, die worden be schuldigd van misdrijven tegen de staatsveiligheid", aldus mr. Ali Sas troamidjojo. Westen verlangt sluiting van Oostenrijks verdrag Engeland, Frankrijk en de V.S. zeg gen in een gemeenschappelijke ver klaring aan de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, dat de kwestie van het Oostenrijkse staatsverdrag evenzeer de drie Westelijke mogendheden aan gaat als de Sowjet-TJnie en Oosten rijk. Zij stellen voor, dat de Oostenrijk se regering en de vier ambassadeurs in Wenen elk veelbelovend voorstel, dat het bezoek van Raab aan Moskou zou opleveren, zullen bespreken. De verklaring, die Raab door de drie Westelijke ambassadeurs te We nen ter hand werd gesteld, herhaalt, dat het Westen ernstig er naar ver langt het staatsverdrag zo 'spoedig mogelijk te sluiten in overeenstem ming met beginselen, welke Oosten rijks volledige vrijheid en onafhanke lijkheid zullen verzekeren. Bestand in Vietnam 15 dagen verlengd? Verzoek van Bao Dai Bao Dai, het staatshoofd van Viet nam, heeft Dinsdag de Vietnamese premier, Ngo Dinli Diem, en het „ver enigde nationale front" van particu liere legers verzocht hun godsvrede, die gisteren zou aflopen, met vijftien dagen te verlengen. Het bestand werd verleden week Woensdag gesloten, nadat in de Chi nese voorstad Cholon meer dan hon derd personen waren gedood of ge wond bij straatgevechten tussen rege ringstroepen en srtijdkrachten van de oppositie. De regering van premier Diem is Dinsdagmiddag twee uur in spoedver gadering bijeengeweest. Het paleis van dé premier wordt bewaakt door tanks en het nationale leger en de eenheden van de particuliere legers hebben versterkte stellingen betrok ken. De bevolking van de stad ver keert binnenshuis in angstige span ning. Voor Cholon en de buitenwijken van Saigon is een uitgaansverbod van 's avonds acht tot 's ochtends vijf urn- afgekondigd. De prefect van Saigon, Tran van Hoeong, is Dinsdagavond afgetreden, om gezondheidsredenen en omdat hij er verleden week niet in geslaagd is de bevolking te beschermen tijdens de straatgevechten. Ook een rechter van 't Zuiavietnamese opperste gerechts hof, Vu van Mao, is afgetreden, vol gens zijn vrienden omdat hij het niet eens is met de regeringspolitiek. ONVERWACHTE WENDING Abdoellah op de vlucht gejaagd De zaken in Jemen hebben een onverwachte wending genomen. Want de enige dagen geleden afgezette koning van de staat, de 61-jarige Imam Ahmed, heeft, volgens te Aden ontvangen berichten, met hulp van zijn zoon en bevriende stamhoofden de troon in Taez weer kunnen bestygen. Zyn broer en opvolger, de 48-jarige Seif el Islam Abdoellah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Hij zou zyn toevlucht zoeken in Saoedi-Arabië. Troepen onder leiding van Ahmeds oudste zoon, Emir Seif el Islam Mo: hamed el Badr, brachten de eenheden die Abdoellah steunden, een neder laag toe, waarna Imam Ahmed te paard, met ontbloot zwaard als teken van vredelievendheid, van het fort Oerdhi te Taez, waar hij gevangen had gezeten, temidden van de juichen de bevolking naar zijn paleis terug keerde. Eerder was gemeld, dat de troepen Aan boord van Hr Ms torpedoboot- jager „Evertsen" vond MaandagmicL dag een korte plechtigheid plaats: de Deense gezant in ons land, Z. Exc. J, W. H. Eïckhoff overhandigde n.l. aan de commandant van de bodem, kapitein-luitenant ter zee J. N. J. van der Mey, een zilveren herinne ringsbeker als dank voor de hulp, die de ,JSvertsen" in November van het vorig jaar een Deense schoener, Svaerdfiskengeboden heeft. Het Deense schip was door noodweer op de Noordzee in moeilijkheden geko men en het Nederlandse oorlogsschip had de „Svaerdfisken" met ibehulp van een Noorse sleepboot behouden in Stavanger kunnen brengen. van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazerne door een woedende me nigte werden belegerd. Enige groepen zochten haar toevlucht in het Britse protectoraat Aden. Generaal Gruenther sprak voor de televisie Omvang van Duitse strijdmacht De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Alfred M. Gruenther, lieeft Maandag in een televisie-uitzen ding te Londen verklaard, dat „de tijd voorbij is", dat Duitsland een „parti culiere oorlog" kan beginnen door het Oosten aan te vallen. In antwoord op de vraag of de N.A.- V.O. een doeltreffende controle zou behouden over de Duitse troepen, die in geallieerd verband zullen worden opgenomen, verklaarde de generaal: „Het gevaar voor een particuliere oor log in Europa is klein, zeer klein". Hij voegde er aan toe, dat de N.A.V.O. alle aanvoerlijnen onder controle zou hebhen, evenals alle troepengewegm- gen op het continent en andere as pecten van militaire activiteit, die no dig is om een oorlog te kunnen voe ren.- Generaal Gruenther zei. dat de Duitse bijdrage tot de strijdkrachten van de N.A.V.O. zal bestaan uit „een twaalftal divisies, ongeveer 1300 vlieg tuigen en een kleine marine". Hij besloot: „Als deze bijdrage doel treffend is, zullen we binnen drie tot vier jaar na de bekrachtiging van de overeenkomsten in staat zijn Europa tegen iedere grootscheepse agressie, aïs Gie zich zou voordoen, te verdedi gen. Zes doden bij vliegramp Boven het vliegveld van Cairo zijn gisteren twee transportvliegtuigen van het Egyptische leger in botsïng gekomen. Zes militairen kwamen om het leven. Duizenden kisten met het heerlijkste Zeeuwse kwaliteitsfriiit stonden in de veilinghallen te Goes en Kapelle ten toongesteld, in afwachting van de kopers op de Paasveilingenwel/ce Dinsdagmiddag gehouden werden. Een overzichtsfoto in de veilinghal (Foto: P.Z.C.) te Het Wereldgebeuren Churchill afgetreden Het welhaast ongelofelijke is ge beurd.... Te tien voor half zeven gisteravond maakte het paleis van Buckingham bekend, dat „the grand old man", Sir Winston Chur chill als premier is afgetreden. De man, die wist te overwinnen en toch ook het besef had van de bittere nederlaag, zoals hij getuigt in „Triumph and Tragedy" van het ver kiezingséchec in 1945, legt zijn taak neer. De nacht daarvoor ging hij naar bed in het geloof, dat het Britse volk hem weer aan de macht wenste om het werk voort te zetten. „Maar plotseling werd ik even vóór de dageraad met een scherpe, haast lichamelijke pijn wakker". Een door zijn onderbewustzijn verborgen ge houden overtuiging brak door, dat net verkiezingspleit verloren was Nederland kent hem vooral als de man van de overtuiging in de tweede wereldoorlog. De laat ste der groten uit die strijd. De man met de vele hoeden en enorme siga ren. die 't V-teken bedacht en de uit drukkingen als „ijzeren gordyn" en „koude oorlog". Een Brit. die noch tans nimmer het „wait and see" volg de maar zijn gehele leven lang een onstuimig ongeduld vertoonde. Na het rampzalige begin van het voor jaar 1940 was het Churchill, die steeds opnieuw het initiatief nam. Handelen tot iedere prijs, dat was vaak zijn levensregel. Maar zyn politieke taktiek die zóvele tegenstellingen kende doet aan de grootheid van zijn persoonlijk heid en karakter geen afbreuk. Men weet niet wat men het meest in deze staatsman bewonderen moet. Zijn acteertalent en im provisatie zijn wereldberoemd gewor den. Evenals de grote komieken, die voor zij nog een woord hebben ge zegd, alleen door het oplichten van 'n wenkbrauw hun publiek in lachen doen uitbarsten, kan hij met een en kel gebaar of stembuiging zijn luis teraars doen schateren. Hij bezit de bijzondere eigenschap om onmiddellijk een intiem contact met zijn gehoor tot stand te brengen en als hij met een enkel grapje of gevatte uitval het ijs gebroken heeft, geeft men zich maar grif gewonnen. Dan luistert men ge boeid naar zijn rollende frazen, die in zyn mond nimmer hol klinken of naar zijn rake zetten, die een situatie zo karakteristiek belichten. Op alles had hij zijn antwoord ge reed. Toen op een bijeenkomst met vrouwenorganisaties ge vraagd werd, wat hij dacht van de rol der vrouw in de moderne samen leving, zeide hij: „Ik kan niet zien, dat er veel veranderd issinds Adam en Eva". De tachtigjarige premier treedt af na meer dan 60 jaar in het open bare leven te hebben gewerkt. Het ging nog met schroom en moeite. Een afscheid in het Lagerhuis liet hy niet doorgaan, omdat de emotie hem te veel zou zijn. Zijn echtgenote, bij gestaan door doktoren en allernaas te medewerkers hebben hem bewogen de grote stap te doen. Maar zijn grootste wens om niet alleen zoals hij deed de oorlog doch ook de vre de te winnen ging niet in vervulling. Tot een conferentie met de Sowjet- leïder3 kwam het niet meer, al zal hg nog achter de schermen zijn best blij ven doen. In Downing Street komt thans Eden, die nog lang zal moeten vechten tegen de schaduw van de grote lei der. Anthony Eden in het bijzonder zal deze taak zwaar vallen, waar hy zolang werkte in die schaduw. Maar waar Churchill boven zijn eigen party uitgroeide en in feite daar vaak veel ergernis verwekte, zal zijn opvolger tenslotte een andere koers volgen. Moeten volgen ook, want zijn per soonlijkheid is een gans andere. De conservatieve invloed zal %'er- sterkt worden in regering en het openbare leven, vooral door toedoen van die conservatieve groepen, welke onder Churchill niet voldoende aan bod kwamen. En was de consequen ties zijn voor het aanzien van 't Brit se gemenebest, nu de stem van de frote meester niet meer in het open aar zal klinken, moet worden afge wacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3