PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sir Winston Churchill biedt zijn ontslag aan als premier Eden hoofd van nieuwe regering; verkiezingen op 26 Mei Zeeuwse schoolkinderen komen nu geregeld bij de tandarts BILT AFSCHEIDSBEZOEK OP AUDIËNTIE BIJ KONINGIN ELIZABETH Geen wijziging verwacht in de buitenlandse politiek „INCARNATIE VAN DE GEEST VAN WESTELIJKE WERELD" V.S. BLIJVEN VREDE OP FORMOSA VOORSTAAN Vandaag, Ï98e Jaargang - No. 81. Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 8.85; p. kw.: fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I l\—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Flnlandstr. 2, telef. 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. N. Bogerdstr. C 160. telet. 26 De vergrijsde politicus Sir Winston Churchill kust de hand van Koningin Elizabeth ter verwelkoming van Engelands vorstin aan de ambtswoning van de premier, Downingstreet 10, waar zij met de Hertog van Edinburg Maandagavond met Lady Churchill, Sir Anthony en Lady Eden aan het diner aanzat. Links Lady Churchill. Gisteravond te tien voor half zeven is officieel door het Buckingham Palace bekend gemaakt, dat sir Win ston Churchill aan Koningin Elizabeth zijn ontslag heeft aangeboden als premier en „first lord of the treasury". Dit ontslag is door de koningin aanvaard. Churchill werd na zijn aankomst onmiddellijk door functionarissen van het hof geleid naar het vertrek, waar Koningin Elizabeth wachtte. Na diep voor haar gebogen en haar hand gekust Verwacht wordt, dat zijn opvolger sir Anthony Eden nieuwe algemene verkiezingen zal gelasten, welke mogelijk op 26 Mei worden gehouden. Eden zal vandaag door de koningin in audiëntie worden ontvangen. Mi nister van buitenlandse zaken zou Harold MacMillan, die thans defensie heeft, worden of anders Selwyn Lloyd, minister van bevoorrading en „be schermeling" van Eden. Wie er ook gekozen wordt, men neemt aan, dat de buitenlandse politiek geen wijziging zal ondergaan. Het enige verschil zou betrekking kunnen hebben op de plannen voor een conferentie met de Sowjet-Unie. Churchill wil een conferentie op het hoogste niveau. Eden gelooft echter, dat een conferentie van ministers van buitenlandse zaken als mogelijke voorbereiding meer kans van sla gen heeft. te hebben, verzocht sir Winston officieel ontheven te worden van zijn functie. De koningin vroeg hem daar op een opvolger aan te bevelen en sir Winston noem de de naam van sir Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, die jarenlang zijn rechterhand is geweest. Het aftreden van Churchill brengt automatisch het aftreden van de regering met zich mee. Churchill bereikte het paleis slechts zeven minuten, nadat koningin Eli zabeth daar was teruggekeerd van een bezoek aan een olieraffinaderij op het eiland Grain in Kent. Na een audiëntie van 43 minuten verliet sir Winston het paleis. Hij reed, een sigaar rokend, terug naar Downingstreet. Hij nam geen afscheid in het Lagerhuis, omdat de emotie hem te groot zou zijn. Met moeite overgehaald Volgens zijn vrienden kon Churchill slechts met moeite worden overge haald door zijn echtgenote, dokters en nauwe medewerkers, terwijl zijn grote wensen, een conferentie met de Sowjet-leiders over wereldvraagstuk ken nog onvervuld is. Teruggekeerd in zijn ambtswoning ontving Churchill de ministers, die geen zitting hebben in het kabinet, in af scheidsaudiëntie. Vandaag vertrekt sir Winston met zijn echtgenote naar zijn buitenverblijf Chartwell in Kent, waar hij zal blijven tot hij op 12 April voor een vacantie naar Sicilië gaat. De afgetreden premier zal geen functie in de nieuwe regering aan vaarden. Hij is van plan naar het Lagerhuis terug te keren als gewoon afgevaardigde voor het district Wood ford. Staking opgeheven in Amsterdam Het openbare vervoer te Amster dam functionneert thans weer nor maal. Gistermorgen vervoegden de trambestuurders, conducteurs en bus chauffeurs zich bij de remises en ga rages om hun werk op de normale wijze te hervatten. Op de ponten werd aanvankelijk nog door marinepersoneel dienst ge daan, dat echter geleidelijk door ge- meentepersoneel werd vervangen. Ook de arbeiders van de reinigings dienst togen weer aan het werk. Bij de gasfabrieken nam het eigen per soneel de productie weer ter hand, doch niet alle stakers werden weer in dienst genomen, en marinemannen bleven voorlopig nog bij de gebouwen festationneerd. De 300 stakers van e gemeentelijke havens- en handels inrichtingen hebben besloten zich te melden en hun werkzaamheden te hervatten Ook de stratenmakers zullen van daag het werk hervatten. Thans behoort bij alle diensten de staking te Amsterdam, die in totaal 6 dagen in beslag heeft genomen, tot het verleden. Burgemeester en Wethouders van de hoofdstad zullen zich over de ruim 100 stakers, die geschorst zullen blij ven, nader beraden, teneinde vast te stellen, wie van hen eventueel alsnog te werk kunnen worden gesteld. Stevens acht verdediging van Formosa sterk genoeg „Amerikaanse troepen niet nodig" De Amerikaanse minister voor het leger, Robert Stevens, heeft bij zijn vertrek uit Taipeh naar Hongkong onder meer verklaard, dat de strijd krachten der Chinese nationalisten zelf Formosa kunnen verdedigen' te gen een mogelijke aanval en dat er geen Amerikaanse troepen nodig zijn. In Hongkong zeide hij, dat de na tionalistische strijdkrachten in het af gelopen jaar aanzienlijk verbeterd waren, dat zij beter geoefend waren en de beschikking hadden over betere uitrustingen. Volgens de nationalistische lucht macht hebben patrouillevliegtuigen een concentratie van communistische jonken en kanonneerboten 80 mijl ten Zuid-Westen van Matsoe aangevallen. De schepen waren in de vroege och tend van Dinsdag van het vasteland uitgevaren in de richting van Matsoe. Er zouden twee kanonneerboten zijn beschadigd. Het officiële nieuws van het aftre den werd bekend gemaakt in een spe ciale uitzending van de B.B.C. De meeste Londenaren moeten het thans zonder kranten doen als gevolg van de staking van het technisch perso neel bij de Londense bladen. (Voor een levensbeschrijving van Churchill zie pagina negen, van Eden pagina vier). REACTIES OP AFTREDEN Churchill had bijzondere plaats in hart van Nederlandse volk Het aftreden van Churchill als premier heeft verschillende reacties uit gelokt. President Eisenhower sprak de hoop uit, dat hij altijd bij Churchill zal kunnen aankloppen voor raad en advies. Dit zijn ervaring, wijsheid en moed kan de wereld nog veel putten, zo meende hij. Dulles noemde sir Winston „een van de grote mannen van de geschie denis". Radio-Moskón maakte het aftreden van Churchill bekend zonder er enig commentaar aan toe te voegen. De Franse premier Faure zond een boodschap aan de afgetreden premier, waarin hij o.m. verklaarde, dat Chur chill aan de glorie van zijn land on vergankelijke lauweren en aan de ge schiedenis van de wereld onvergete lijke bladzijden heeft toegevoegd. „i-Iet Franse volk zal u eeuwig dank baar zijn". Bondskanselier Adenauer zeide, dat Churchill de incarnatie van de geest van de Westelijke wereld in onze tijd is. Een van zijn grote verdiensten is, dat de Westelijke wereld nu in vrij heid leven kan. Dr W. Drees, de Nederlandse minis ter-president, herinnerde er aan, dat het aftreden van Churchill komt op een tijdstip, waarop wij ons opma ken om de bevrijding te herdenken. Hij heeft zich een bijzondere plaats veroverd in het hart van ons volk door zijn strijd voor de vrijheid. De minister van buitenlandse za ken, mr J. W. Beijen en de minister zonder portefeuille, mr J. H. A. H. Luns, wezen in een verklaring op de grote persoonlijke aandacht, die Churchill bij verschillende gelegenhe den aan ons land schonk. Rustig en zacht Aprilweer (Van onze weerkundige medewerker) Zonder dat de temperatuur hoog oploopt, is het toch goed lenteweer. Het kan deze maand ook zoveel anders, want zelfs hagel- en sneeuwbuien zijn in April geen zeldzaamheid. Aan de rand van het hogedrukge- bied boven Zuid-Europa blijft met zwakke Zuiden winden zachte lucht naar ons land stromen. Vooral des nachts ko men uitgestrekte mistvelden voor, die overdag op de mees te plaatsen weer oplossen. Wij hebben sterke hoop, dat ook in de komende dagen geen veran deringen zullen voorkomen, want dan laten de Paasdagen zich gunstig aanzien. Over mid den Zweden en midden Rusland komt 's nachts nog 15 tot 25 graden vorst voor. Zelfs in Stockholm en Moskou viel gis teren nog sneeuw bij koud, vriezend winterweer. Een millioen voor Biesbosch De president van het Brabants wa tersnoodfonds 1954 heeft gisteren schriftelijk van het Nationaal Ram penfonds bericht ontvangen, dat een millioen gulden beschikbaar wordt ge steld voor vergoeding van schade aan de getroffenen in de Biesbosch. De uitvoering van de schadeuitkeringen wordt in nanden gelegd van het Bra bants watersnoodfonds. DULLES OP PERSCONFERENTIE Geen bijeenkomst Grote Vier? Gisteren heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, op een persconferentie verklaard, dat als er oorlog zou zijn in het gebied van Formosa, dit uitsluitend te wijten zou zijn aan „de provocatie en het initiatief van de Chinese communisten". Dullés sprak ook over de houding der Verenigde Staten wat betreft de verdediging van de nationalistische kusteilanden Quemoy en Matsoe te gen een mogelijke aanval van commu nistisch China. Met nadruk verklaar de hij, dat hij telkens weer zou her halen, dat de enige verplichting van de Verenigde Staten in dat gebied alleen op Formosa en de Pescadoren was gebaseerd. Als het ernst was Aan Dulles werd gevraagd wat hij dacht van de vooruitzichten op oor log of vrede in het gebied van For mosa. De Verenigde Staten hadden hun verlangen, dat er een wapenstil stand tot stand zou komen en geen oorlog zou uitbreken, volkomen dui delijk gemaakt. Als het de Chinese communisten ernst was met hun vre- desverklaringen, zou er geen strijd in het gebied zijn, aldus Dulles. De negenjarige Dies Heuseveldt uit Wissekerke is evenals de andere leer lingen van zijn school in het geheel niet bevreesd voor schooltandarts W. Krommenhoek uit Kortgene. Twee maal in het jaar worden de gebitten van de kinderen aan een nauiogezet onderzoek ondemiorpen: waardoor veel pijn en ongemak wordt voorkomen. (Foto: P.Z.G.) PREVENTIEF EN ONONTBEERLIJK (II) Zorg voor een goede tandenborstel en 's avonds tanden poetsen....! D&ar komen ze dan in het heiligdom van de tandarts. Bij het raam staat de geheimzinnige stoel met instrumenten; achter in het vertrek is het bureau met de kaarten, waarop zorgvuldig wordt genoteerd, wat de tandarts doet. Sommige groepjes zijn overmoedig; de kinderen duwen en verdringen elkaar. Wèl in tegenstelling tot de anderen, die bedeesd en stil bij elkaar blijven en met grote ogen toezien, wat er gebeuren gaat. Voor allen is het ritueel hetzelfde: eerst tandenborstel laten zien en dc schone zakdoek. Op de tien tandenborstels worden er gemiddeld acht afge keurd; te oud en versleten, te grooten te klein Daarna de strijd, wie er het eerste op de stoel moet, als de tandarts al niet ingegrepen heeft. En ondertussen luisteren ze naar wijze raadgevingen: de tandenborstel moet klein en stevig zijn. Eerst het tandvlees dan de tand en vooral ook om de allerachterste kies heen. „Als ik maar niet geboord hoef te worden", verzucht er een, wat bleek jes. Ginnegappend en druk lachend dringen er om de stoel heen, waar de de kleine patiënt met de mond wijd open nauwlettend iedere beweging van de tandarts volgt. Ademhalen blijkt het moeilijkst; het enige is door de neus ademhalen en vooral rustig blijven. „Melkkiezen, ze zijn zo pappig Weinig meer aan te doen", mompelt de tandarts. Dan gaan de bedrijvige handen met de boor aan het werk. Dit is wel het voornaamste: zorgvuldig nazien en waar nodig voor het blij vend gebit een vulling te leggen. Als zo'n „patiëntje" geholpen is het leed is gauw geleden krijgt het plotseling weer praatjes. „Die vulling is er niet zo gauw uit," verzekert de tandarts als er direct al de twijfel van de jeugd komt aan het werk van volwassenen. „Alleen als je nu heel (Vervolg op pag. 10) Desgevraagd zeide de minister het onwaarschijnlijk te achten, dat er een formele bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier zou worden gehouden op de ver gadering in Juni te San Francisco der Verenigde Naties ter viering van de tiende verjaardag der organisatie. Formele zitting In antwoord op een verdere vraag maakte Dulles onderscheid tussen een formele conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier en een informele. Doch, zo zeide hij, iets zo belangrijks als de toekomst van West-Duitsland b.v. zou op een for mele zitting behandeld moeten wor den in verband met de behoefte aan technische deskundigen en zorgvuldi ge voorbereiding. Dulles legde er de nadruk op, dat het West-Duitsland toegestaan zou moeten worden, een zeer werkzaam aandeel te hebben in een conferentie tussen het Oosten en het Westen, die het lot van Duitsland zou willen uitstippelen. Volgens Dulles zou er een informele gedachtenwisseling kunnen plaats hebben van de ministers van buiten landse zaken der Westelijke Grote Drie voor de bijeenkomst in Mei van de Noord-Atlantische raad. Deze bij eenkomst zou kunnen spreken over een eventuele agenda voor een latere conferentie met de Sowjet-Russische minister v.an buitenlandse zaken, Mo- lotow. ...is het tien jaar geleden, dat ■Ie Georgiërs op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen. >ij de gevechten lieten 117 Ne derlanders, 565 Georgiërs en ongeveer 800 Duitsers het leven DE VERWACHT... OVERWEGEND DROOG. Overwegend droog weer met aan vankelijk hier en daar mist. Morgen gedeeltelijk bewolkt. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 7 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.06 onder 19.24 op 20.11 onder 5.37

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1