f KLANKBORD Vandaag is tram- en busverkeer in de hoofdstad hervat Canada 3300 leidde piloten in vijf jaar Navo voor reeds op MR. BOUMAN WIL VRIJHEID VAN VERDEDIGING M* Een BOEK voor DINSDAG 5 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 STAKINGEN LOPEN TEN EINDE Het Wereldgebeuren Enkele stakers niet teruggenomen De stakingen in Amsterdam zijn thans aan het afnemen. In een gister morgen gehouden vergadering heeft het technisch en rijdend personeel van tram, bus en veren op voorstel van de stakingscommissie besloten het werk zo spoedig mogelijk te hervatten, omdat de toeslag voor ongeregelde diensten per 1 April wordt verbeterd, en het C.N.V. en de Katholieke Bond van Overheidspersoneel bereid blijken tot het hespreken van de looneisen ïn het georganiseerd overleg. Ook de 800 stakers van Publieke Werken zouden vandaag weer aan het werk gaan. Zij hebben aan dit besluit de voorwaarde verbonden, dat het gemeentebestuur geen rancune-maatregelen zal treffen. En ook de ge meentereiniging zal weer gaan functionneren, nu de bonafide vakbonden hebben toegezegd de gestelde eisen gezamenlijk in georganiseerd overleg te zullen bespreken. Men stelde evenwel de eis „niet te werken onder toe zicht van het militaire apparaat". Gisteren werden namelijk de vuilnis wagens door militairen gereden. In tegenstelling tot vorengenoemde bedrijven zal het personeel van de gemeentelijke haven- en handelsin richtingen doorstaken, zo werd na een besloten vergadering verklaard. De gasvoorziening is in de hoofd stad nu normaal, doordat 250 man van de Koninklijke Marine zijn ingescha keld in een drie-ploegendienst op bei de gasfabrieken. In de Slotermeer is onder de 400 bouwvakarbeiders, die daar aan het werk zijn, een 24-uurs sympathiesta king uitgebroken uit solidariteit met de trammensen en uit protest tegen de inschakeling van militairen. Namen genoteerd Intussen was gisteravond het tram verkeer nog steeds niet hervat. Toen het personeel zich in de middaguren aan de remises en garages meldde, werden de namen en kraagnummers genoteerd, waarna men de medede ling kreeg, dat men naar huis kon gaan en nader bericht zou volgen. De leden van het stakingscomité zijn te ruggestuurd zonder dat hun namen en kraagnummers werden opgeschre ven. Hun werd verteld, dat zij nog nader zouden horen, welke beslissing de directie nopens hen zou treffen. Naar de directie later bekend maakte, ligt het in de bedoeling dat vandaag de diensten van het vervoerbedrijf op normale wijze met eigen personeel, dat zich gemeld heeft, worden hervat. Indien zich onverhoopt onvoldoende buspersoneel mocht melden, zullen de busdiensten worden gereden door mi litair personeel. B. en W. hadden inmiddels bekend gemaakt, dat voor alle toegelatenen de bepalingen van het ambtenaren reglement omtrent de toepassing van disciplinaire maatregelen tegen sta king van kracht blijven. Bovenver meld standpunt heeft, zo zeggen B. en W., de volledige instemming van de besturen der organisaties, die aan het officiële georganiseerde overleg wensen deel te hemen. Verklaring van C.N.V Het verbondsbestuur van het C.N.V. verklaart, dat het heeft kennis geno men van de verklaring van het da gelijks bestuur van het N.V.V. inzake de stakingen te Amsterdam. Deze ver klaring bevestigt, dat het N.V.V. en de bij dit verbond aangesloten amb- tenarenorganisatie zich in ernstige moeilijkheden bevinden. Onder de le den van de laatstbedoelde organisatie heerst grote ontstemming over het gedrag van haar vertegenwoordigers tijdens het overleg over de ambtena rensalarissen. Deze ontstemming is zo groot, dat het N.V.V. het kennelijk nodig vindt de aandacht van zichzelf af te leiden en de verantwoordelijkheid voor de door de communisten geleide staking te leggen op de confessionele vakbe weging in het algemeen en op het C.N.V. in het bijzonder. Het grijpt daarvoor een vergissing aan, welke bij de vergelijking tussen de steunnormen en de lonen der laagst bezoldigden is begaan, doch die de juistheid van de vergelijking zelf niet aantast. Het N.V-.V. volgt hierin een tactiek, welke klaarblijkelijk meer is gericht op het belang van de eigen organisatie dan op het landsbelang, dat voor het breken van de staking een eenheid in optreden van de bona fide vakbeweging eist. Het verbondsbestuur van het C.N.V. acht het onnodig zich ten behoeve van zijn eigen positie tegen de verklaring van het N.V.V. te verweren. Het laat het oordeel over het gedrag van dit verbond gaarne over aan de bonafide loon- en salaristrekkenden. Het C.N. V.-bestuur constateert slechts, dat de N.V.V.-verklaring een nieuw sypm- toom is van de richting waarin dit verbond zich beweegt. Onderzoek aanmeldingen voor „betaald voetbal" Onder leiding van ir. H. F. Hop ster is dezer dagen een aantal K.f» V.B.-functionarissen tezamen geko men om het onderzoek naar de gege vens ingeleverd door de clubs, die zich voor „betaald voetbal" hebben gemeld, voort te zetten. Dit onder zoek geschiedt zeer serieus en indien wij goed zijn ingelicht wenst de K.N. V.B. onder geen voorwaarde af te stappen van de minimum eisen, die van tevoren waren gesteld voor de verenigingen, welke in het seizoen 19551956 in de afdeling „betaald voetbal" aan de competitie wensen deel te nemen. Het onderzoek wordt met voortvarendheid voortgezet, maar niettemin mag men aannemen, dat de gehele maand April met deze arbeid gemoeid zal zijn. Het onder zoek is ook daarom van groot be lang, omdat hiervan niet alleen voor een deel de indeling van de competi tie „betaald voetbal" afhankelijk is, maar ook die voor het amateurvoet bal. Of clubs, die zich voor „betaald voetbal" hebben gemeld, in eigen be lang zullen moeten worden afgevoerd omdat zij niet aan de minimum eisen voldoen, kan in dit stadium van het onderzoek nog niet worden bekendge maakt. ZAAK-JUNGSCHLAGER Brief aan minister van justitie De verdediger ïn het geruchtmaken de proces-Jungschlager, mr Bouman, heeft zich schriftelijk tot de minister van justitie gewend, met het verzoek waarborgen te geven voor een vrije verdediging, zonder lastig gevallen te worden door beschuldigingen van ge tuigen. Dit werd bekend tijdens de Maandag gehouden achtste zitting in deze zaak. Mr Bonman verscheen niet op deze zitting. De verdedigster, mr Nani Razak, beschuldigde getuige Amiroedin er van meineed te hebben gepleegd. Ami roedin had bij het getuigenverhoor de eed afgelegd als Islamiet, terwijl hij christen is, aldus mevrouw Razak. In de brief aan de rechter schrijft mr Bouman, dat hij het niet onmo gelijk acht, dat de aanvallen tegen de verdediging in deze zaak door de vol- Achtergelaten. Men laat zo wel eens wat in een vliegtuig' achter. De Engelse luchtvaartmaatschappij Boac kondigde een verkopirigvan achterge laten voorwerpen aan. Daarbij waren; een blonde damespruik, twee glazen ogen, een boemerang en een knots van een negerhoofdmanDat is al lemaal nog begrijpelijk, maar waarom iemand in een vliegtuig een lege vo gelkooi moest achterlaten... dat is een duister probleem. GEEN GELD BEHEREN. De En gelse heer Albert Rubin liet bjj zijn dood een bedrag ter waarde van 220.000 gulden na aan zijn 16-jarig dochtertje.... Maar hij schreef daarbij in zijn testament: „Ze krijgt het geld pas op haar vijftigste jaar, want voor die leeftijd zijn vrouwen niet in staat om met geld om te gaan". Met paarden. In de eerste acte van Massenets opera Manon zitten de te nor en de sopraan in een rijtuig, van waar uit ze hun kunsten bedrijven tot vermaak van het publiek. De ope- ïa-lieden van Napels voerden die ope- ra op en ze wilden pertinent, dat een echt rijtuig met echte paarden op het toneel zou komenHet voertuig met de paarden stond iniderdaad op het toneel en nog wel op een verho ging toen de tenor en de sopraan aan het kwelen sloegen. Dat namen de paarden niet. Onder oorverdovend geraas stortten ze met het voertuig ,van de verhoging. Men heeft toen de brave dieren en de koets moeizaam achter de coulissen gesleept. Het gezang werd voortgezet zonder rijtuig. Wereldmarktprijzen varkens liggen momenteel laag Aangezien de internationale markt op het ogenblik met varkens tamelijk overvoerd is, liggen de wereldmarkt prijzen laag. Het varkensvoer daaren tegen ligt hoog in prijs, doch deze prijs vertoont een neiging tot dalen. De Nederlandse garantieprijs van 2.56 vertoont een verschil met de overnameprijs van 2.24, dat groter dan ooit is. Ondanks de betrekkelijk lage overnameprijs blijken de boeren vertrouwen in de markt te hebben. In 1954 werden 3.100.000 varkens in ons land geproduceerd. De verwachting voor 1955 is ruim 3.5 millioen var kens. Nederland verkeert bij de algehele afzet in een iets gunstiger positie dan Denemarken, omdat ons land door zijn ligging vers vlees kan afleveren. Zo werden in Maart nog 5000 levende Varkens naar Italië geleverd. Frank rijk en Zwitserland waren behoorlijk voor vers geslacht varkensvlees in de markt, o.a. voor 250 ton ham. Ver wacht wordt, dat de stijgende tempe raturen en het daardoor dalende ver bruik de afzet van levende varkens en van vers vlees althans naar Italië zul len doen afnemen. Brits-Iraakse verdrag gisteren getekend Het nieuwe defensieverdrag tussen Engeland en Irak is gisteren te Bag dad getekend en .vervangt het verdrag van 1930, dat over 18 maanden zou af lopen. Het nieuwe verdrag is binnen het verband van het Turks-Iraakse defen sieverdrag, waarbij Groot-Brittannië zich vandaag zal aansluiten. gende getuigen zullen worden voort gezet, totdat het doel bereikt is, na melijk, dat zij inlichtingen kunnen ge ven, zonder dat deze door de verde- 1 diging weerlegd kunnen worden. Mr Bouman vraagt vervolgens uit stel, tot hij antwoord heeft ontvangen op zijn brief aan de minister van jus titie. Na het voorlezen van deze brieven zei de openbare aanklager, Soenarjo, dat hij kon instemmen met het ver zoek van mr Bouman tot waarborgen voor een vrije verdediging. Soenarjo zei voorts geen bezwaar te hebben de zaak te verdagen, totdat mr Bouman op de zitting verschijnt. Hij vroeg vervolgens aandacht voor een aantal geheime rapporten naar aanleiding van de in de vorige zitting voorgelezen verklaringen vap gene raal Pereira, voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie en over ste Duitz van deze missie. Een rapport van 1951 vermeldde een vergadering in kamer 7 van hel hoofdkwartier van de Nederlandse militaire missie, waarbij Jungschlager aanwezig zou zijn geweest. Op deze vergadering werd de werkwijze be sproken van het vormen van een noodregering, indien de Indonesische regering ten val zou zijn gebracht, al dus Soenarjo. Overstromingen in Argentinië In de Noordelijke Argentijnse pro vincie Santiagos del Estero zijn grote overstromingen ontstaan door wolk breuken van de laatste dagen. Er zou den slachtoffers te betreuren zijn. Talrijke plaatsen zijn overstroomd of van de buitenwereld afgesloten. De bewoners moeten uit de lucht van le vensmiddelen en medicamenten voor zien worden. Volgens de berichten zijn vele mensen, die in bomen waren gevlucht, door slangen gebeten, die aaar eveneens een toevlucht hadden gezocht. Broodoorlog in Dordrecht De Maandag plotseling in Dordrecht uitgebroken broodoorlog zal zich niet alleen tot de Merwedestad beperken, doch de gevolgen ervan zullen zich ook de Zwijndrecht- en de Alblas- serwaard doen gelden. De Dordtse bakkers zijn Maandagavond in ver gadering bijeen geweest om zich te beraden op de toestand en eenstem mig hebben zij besloten de hand- De gebeurtenissen in Saigon, waar het tot een treffen kwam tussen het nationale leger van Vietnam en de strijdkrachten van de twee politiek- godsdienstige secten van Hoa-Hao en Bin Xoejen, hébben talrijke slacht offers gemaakt onder de burgerbe volking. Foto boven: een beeld uit de strijd: Vietnamese para's bewaken, tot de tanden gewapend, een benzine, pompstation in Saigon. Foto onder: Franse journalisten brengen een vrouw, die werd gewond tijdens de gevechten, naar een ziekenhuis over. schoen, die hun door een in Dubbel dam gevestigd grootbedrijf is toege worpen, op te nemen. De oorzaak van de broodoorlog ligt in het feit, dat een Dordtse bakkerij nieuwe klanten wierf voorname lijk grootverbruikers door hun vijf cent per brood reductie te verlenen. De leiding van het Dubbeldamse be drijf antwoordde op deze (tegen ge maakte afbraken ingaande) handels wijze door een circulaire te doen uit gaan, waarin haar clientele ervan in kennis werd gesteld, dat zij de prijs van het brood met ingang van van- daag met vijf cent zou verlagen. VLIEGERS UIT NEGEN LANDEN Oefening en spel hebben tot beter wederzijds begrip geleid (Van een speciale correspondent) Deze week zullen 30 piloten en navigators uit negen bij het Noord-Atlan tisch Pact aangesloten landen hun „wings" brevet ïn ontvangst ne men op de verschillende Canadese opleidingsscholen van de R.C.AJ., de Royal Canadian Air Force, hetgeen gepaard zal gaan met plechtigheden ter herdenking van de zesde verjaardag van het Noord-Atlantisch Pact, Deze afgestudeerden brengen het totaal van de in Canada opgeleide vliegers op 3300 sedert de ondertekening van het Pact op 4 April 1949 te Washington. Kort na de ondertekening werd op de eerste bijeenkomst van de N.A.V.O.-commissie te Parijs besloten, in Canada vliegers te gaan op leiden uit België, Frankrijk, Italic, Noorwegen, Nederland en het Verenigd Koninkrijk. De R.C.A.F. nam de verantwoordelijkheid voor deze taak op zich, een belangrijk initiatief gedurende de eerste fasen van de ontwikke ling der Noord-Atlantische strijdkrachten. Sedert de eerste leerlingen arriveer den en daarop in Mei 1951 hun bre vet haalden, was het aantal aan de opleiding deelnemende landen geste gen tot negen, daar ook Portugal, De nemarken en Turkije er aan gingen deelnemen. Meer dan 1300 piloten en 2000 navi- sjatoren, die thans in negen verschil lende landen van Europa in Canadese stijl hun vliegtuigen bemannen, heb ben hun brevet ontvangen op lucht- vaartscholen in geheel Canada. Veel meer jongens zijn thans in verschil lende stadia van opleiding. Zodra zij in Canada aankomen, wor den zij gezonden naar het R.C.A.F.- •entrum in Londen, Ontario, waar zij :loor lezingen en cursussen het leven n de Canadese strijdkrachten leren xennen. Deze oriënterende voor-op- ,i het R.C.A.F. opleidingscentrum ntralia wordt Robert Hanseier uit aarlem door zijn Nederlandse coUe- i's geluk gewenst met zijn eerste do-vlucht. Van links naar rechts de irporaals E. C. Dames uit Amster- im, J. T. Peters uit Rotterdam, J. Ockeben uit Utrecht en J. Veen- ra uit Noordwijk, die hun collega 'anseler op de schouders nemen en laarachter is nog net korporaal L x,. Dekker uit Leiden te zien. leiding dient om de overgang naar volkomen andere opleidingsmethoden niet te groot te maken voor de leer lingen uit het buitenland. Na deze cursus, die drie weken duurt, gaan zij naar een van de lucht vaartopleidingsscholen, waarvan de meeste gelegen zijn in Canada's uit gestrekte prairiën. De toekomstige N.A.V.O.-navigatoren krijgen hun trai ning en hun brevet in Winnipeg, Ma nitoba. Navo - een team Nadat de eerste training op Har- vards met zuïgermotoren ach ter de rug is, wordt overgegaan tot verdere opleiding voor moeilijker ma chines. De lessen worden gegeven in hetzij de T-33 Silver Star, een vlieg tuig met straalmotor, hetzij de twee- motorige Mitchells, afhankelijk van de verdere bestemming van de leer ling-vlieger. De N.A.V.O.-opleiding in Canada le vert het bewijs, dat de N.A.V.O.-lan- den als een team samenwerken. In de meeste gevallen is zij voor de jonge mannen uit de verschillende Europese landen de eerste gelegenheid elkander grondig te leren kennen en voor vrij wel allen betekent zij een eerste ken nismaking met Canada. Oefening en spel hebben de weg gebaand voor een beter wederzijds begrip van de ver tegenwoordigde naties, die samenwer ken voor één gemeenschappelijke zaak. Op deze zesde verjaardag van het Atlantisch Pact heeft Canada een vol ledig uitgeruste operationele lucht- divisie overzee en ïs men bezig over te schakelen op de nieuwste en nog krachtiger Mark 6 Sabre straaljager. Gedurende het begin van dit jaar heeft Canada de oorspronkelijke Mark 2 Sabres regelmatig vervangen door de nieuwere Mark 5, voorzien van een Canadese Orenda 10-motor en deze zullen tezamen met de Mark 6 Sabres volledig in staat zijn aan de operatio nele eisen van de 12 gevechts-squa- drons op het Europese continent te voldoen. Canada kan trots zijn Opmerkelijk was ook de overplaat sing van Canada's Vleugel No. 1, wel ke sedert de formatie in 1951 gesta- Rood Singapore Sir John Ramsay Nicoll is een 55- jarige Engelsman, die lange jarea onder de tropenzon doorbracht. Hij kent de schoonheid van de Fiji- eilandcn, hij wandelde in de straten van Hongkong, hij weet wat West- indië is, omdat hij in Trinidad woon de en hij behoort zelfs tot de weinige Engelsen, die het min of meer ver waarloosde Brits Noord-Borneo weten te waarderen. Sedert kort is sir John gouverneur van de Britse kroonkolonie Singapore. Stad en eiland hebben slechts een klein oppervlak. Er wonen ongeveer een millioen mensen van wie circa 800.000 van Chinese oorsprong zijn. Men moet dus Singapore als een Chi nese stad beschouwen. Dat de Engel sen van Singapore in 1946 een kroon kolonie maakten had een goede reden: de Engelsen willen dit knooppunt van de Aziatische handel nimmer loslaten. Ze zien het als een der pilaren, waarop het Engelse imperium rust. Zaterdag j.l. beleefde sir John een schokkende dag. Er werden na melijk verkiezingen gehouden voor het eerste parlement, dat Singa pore in zijn lange geschiedenis, kent. Dat is niet helemaal een echt par lement, want het heeft niets te zeggen over de defensie, de financiën en de binnenlandse veiligheid. Bovendien heeft de gouverneur het recht op elk gewenst tijdstip de bevoegdheden van de regering geheel aan zich te trek ken. Ook kan hij besluiten van het parlement teniet doen. Maar het begin van een parlemen taire regeringsvorm is er en Zaterdag was het de grote dag van de politici in Singapore. en toog naar de stembus en men stemde om 25 leden aan te wij zen in de wetgevende vergade ring, die totaal 32 leden telt. Toen des avonds en des nachts de stemmen waren opgenomen bleek, dat het Labour-front (socialis tisch) 10 van de 25 parlementszetels had veroverd. Drie gingen naar de (conservatieve) Progressieve partij, drie naar de nog conservatievere „De mocratische partij", drie kwamen in handen van de (linkse) Volksactie en tenslotte nog drie naar de (rose) Ma- leis-Chinese partij. Dat was dan de gróte schrik van Sir John: zijn kiezerscorps had zo rood gestemd als maar mogelijk was en aan het parlement een linkse meer derheid gegeven. Dus krijgt Singa pore straks een rode regering. Hoewel Singapore een overwegend Chinese bevolking heeft, werden slechts veertien Chinezen geko- de andere parlementsleden zijn Maleiers, Indiërs, enz. Van de veertien Chinezen sympa thiseren er negen met Peking en vijf misschien wel met Formosa. Dit ligt dus heel ingewikkeld daar Singapore. Die ingewikkeldheid treedt nog duidelijker naar voren, wanneer men weet, dat de links-geori- enteerde heren geporteerd zijn voor het afschaffen van alle noodmaatrege len tegen het communisme en dat ze onmiddellijke onafhankelijkheid van de kroonkolonie wensen. Dit zal vermoedelijk reeds in de nabije toekomst slapeloze nachten be zorgen aan Sir John. Van Engelse zijde heeft men thans gezegd, dat eigenlijk de mach tige Chinese Kamer van Koop handel schuld heeft aan dit „rode" verkiezingsresultaat. Deze kooplieden konden niet geloven, dat de Engelsen werkelijk een soort parlement wilden instellen en een deel van de regeer macht aan dat parlement zouden over dragen. Ze meenden, dat het ging oni een aardig politiek spelletje, waarbij de Engelsen zo voor de buitenwereld vat democratisch vertoon maakten, maar in werkelijkheid het volstrekte gezag in handen zouden houden. Zo ultra-conservatief echter waren de En gelsen niet. Al is het weinig, toch heeft het parlement enige zeggenschap en de politieke partijen hebben zich ge haast de gunst van het kiezersvolk De Democratische Partij, waarin de rijke Kamer van Koophandel-mannen samenwerkten, kwam te laat in actie. Bovendien kregen zij het heftig aan de stok met de Progressieve Partij, die ook uit Chinezen bestaat, maar deze progressieve heren zijn verwes terd. Ze hebben geen noemenswaar dige banden meer met het Chinese vaderland. Mede door deze onderlinge ruzie konden de roden succes behalen en nu wacht iedereen op de eerste bot singen tussen de roden en de gouver neur. Dat die botsingen zullen komen, staat vast. MONTEURS. Bij de N.V. Erven P. Noordhoff te Groningen verscheen een handig werkje van de directeur van de avondschool voor electriciens te Am sterdam, de heer J. N. F. van Dru- nen. Schakelschema's met verklaren de tekst ten dienste van hen, die in het electrotechnisch bedrijf werk zaam zijn, zoals monteurs en instal lateurs en tevens voor hen, die zich bekwamen voor V.VJE.-examens. In de uitgebreide litteratuur over tech nische onderwerpen een welkome uit gave. op de bekende wijze verzorgd door Noordhoff. tionneerd was in North Luffenham in Engeland, naar de nieuwe basis van de N.A.V.O. in Marville in Frankrijk. Hiermee heeft Canada zijn bijdrage van vier Vleugels voor de N.A.V.O., welke thans in Frankrijk en Duits land zijn gestationneerd, volledig ge leverd. Op operationeel gebied bindt de vele tijd, die besteed wordt aan oefeningen, de R.C.A.F. nauw aan de vijf zuster-naties, die samen de A.A. F.C.E. Allied Air Forces Central Europe. Wanneer Canada terugkijkt op de afgelopen vijf jaar kan het trots zijn op hetgeen bereikt werd en od de snelheid, waarmee de R.C.A.F." een luchtdivisie van 12 gevechts-squadrons op volle operationele sterkte heeft gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5