PR0VIHC1ALE ZEEUWSE COURANT Mao Tse Toeng ontdoet zich van een van zijn medewerkers Schooltandverzorging in Zeeland kan op goede resultaten wijzen ADENAUER WEIGERT ONTSLAG VAN BLUECHER Vandaag... LONDEN PROTESTEERT BIJ DE GRIEKSE REGERING VERWACHT.. 198e Jaargang - No. 80 Dagblad ultgava van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent p.r mm. Minimum p. advertentie t 3. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t l.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven ot adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 5860, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Voiststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. C 160. telef. 26 PALEISREVOLUTIE IN PEKING Kao Kang beticht van samenzwering en verraad jegens de partij Een van de leiders van de Chinese revolutie, Kao Kang, werd door de regering te Peking uitgestoten, waarna hij zelfmoord pleegde. Hij was vice- voorzitter van de centrale volksregering en heeft volgens een bericht van het persbureau Nieuw-Chïna de hand aan zichzelf geslagen „om uitdruk king te geven aan zijn verraad van de partij". Kao Kang was verantwoor delijk voor verscheidene zuiveringen in de Noord-Oostelijke gebieden; hij werd wel beschouwd als de opvolger van Mao Tse Toeng. De beschulding luidt, dat hij een samenzwering in het leven riep om de leiding van de communistische partij en regering in handen te nemen. De regering deelde mede, dat hij gepoogd had de partij te splijten, een eigen groep te vormen en van het N.-O.-gebïed van China een „onafhankelijk koninkrijk van Kao Kang" te maken. Kao zou ook getracht hebben partij leden in het leger tot steun aan zijn complot te bewegen. Hij was van plan zelf secretaris-generaal van het cen trale comité van de partij te worden en premier van de staatsraad. Zijn voornaamste bondgenoot, Jao Sjoe Sjih, politieke commissaris van het Oost-Chinese militaire district en voormalig hoofd van het centrale or ganisatiebureau van de partij, is even eens uitgestoten. De communistische nationale confe rentie stond geheel achter de rege ring bij deze zuiveringsmaatregelen, aldus het persbureau Nieuw-China. De vice-premier, Tsjen Joen, maak te de bijzonderheden bekend over de ze verwijderingen. Het rapport over de activiteiten van deze beide mannen was voorbereid door Ten Hsiao Ping, sinds Augustus 1952 vice-premier en' een toonaange vende defensie-deskundige. Volgens dit rapport zou Kao Kang al van 1949 Amerika nog niet bij Turks-Iraaks verdrag Pakistan besluit toe te treden Amerika heeft Groot-Brittannië „in stilte" medegedeeld, dat het. op een rustiger periode voor het Midden-Oos ten wil wachten alvorens toe te tre den tot het Turks-Iraalts-Britse ver dedigingsverdrag, aldus een bericht in de „New York Times". Volgens het blad bestaat er geen onenigheid tussen Amerika en Groot- Brittannië over deze kwestie van het Midden-Oosten, doch er heerste een zekere mate van verlegenheid in Brit se kringen, waar het de vraag betrof van Amerika's houding ten aanzien van wat men als een „gemeenschap pelijk opgezet program" had be schouwd. Inmiddels blijft men er in Groot-Brittannië van overtuigd, dat Amerika uiteindelijk tot het verdrag zal toetreden. Naar van bevoegde zijde te Karat- sji wordt vernomen, heeft Pakistan besloten de uitnodiging om tot het Turks-Iraaks verbond toe te treden, aan te nemen. De uitnodiging werd Vrijdag aan de Pakistaanse premier en minister van buitenlandse zaken, Mohammed Ali, overhandigd. Weer conservatieve winst bij graafschapsverkiezingen De conservatieven hebben hun po sitie in de graafschappen rondom Londen verder versterkt door winst te boeken in Surrey en Essex. In Surrey, ten Zuiden van de hoofd stad, verloren de socialisten zeven van hun dertien zetels, terwijl zij in Es sex, ten Zuidoosten van Londen, ze ven van hun* 51 zetels moesten af staan aan de conservatieven, die daar door de meerderheid in de raad heb ben verworven. Zoals bekend, heeft de Labourpartij in Londen haar overwicht dat zij sinds 21 jaar had, behouden, hoewel haar meerderheid van 55 tot 22 zetels verminderd is. af bezig zijn met deze samenzwering. Radio-Peking heeft verder gemeld, dat het centrale comité van de com munistische partij Maandag de samen stelling van een centraal uitvoerend comité en een centraal comité van toezicht van de partij heeft besproken en nieuwe leden heeft gekozen van het comité van toezicht waarvan Toeng Pi Woe, president van het op perste volksgerechtshof, voorzitter is. Mao Tse Toeng sprak het openings woord en vice-premier, Tsjen Joen, bracht verslag uit over de vorderin gen van het eerste vijf-jarenplan van China.Op de plenaire vergadering van Maandag was premier Tsjoe En-Lai een der 100 sprekers. Strijdmacht van 600 man ligt voor Saigon Generaal Bacut, opperbevelhebber van het leger der Hoa Hao-secte heeft thans een strijdmacht van ongeveer 6000 man samengetrokken voor Sai gon, uit het gebied ten Zuid-Westen van de stad, dat hg beheerst. In de stad zelf bevinden zich 9000 man troepen van de Binh Zoejen. Ngo Dinh Diem, de Zuidvietname- se premier, heeft de beschikking over 12.000 goeduitgeruste troepen in Saigon. Het is nog niet bekend of de troepen van de derde secte, de Cao Dai, zich tegen dè vroegere bondge noten zullen keren of afzijdig zullen blijven. De bevelhebber van het leger der Cao Dai, generaal Phoeong, scheidde zich Donderdag af van „het verenigd front" van particuliere le gers en stelde zijn 25.000 man ter be schikking van de regering. Nieuw terrein voor atoom- proeven in Australië De regeringen van Australië en Engeland zijn overeengekomen, in de woestijn in Zuid-Australië een proef- terrein in te richten voor atoomproe- ven, zo heeft de Aöstralische minis ter van bevoorrading, Howard Beale, te Canberra bekendgemaakt. De minister voegde hieraan toe, dat geen waterstof- of atoombommen tot ontploffing zullen worden gebracht. „Er zullen zeer explosieve ladingen tot ontploffing worden gebracht ten einde de techniek betreffende atoom wapens te bestuderen", aldus Beale. Autoverkoper verloor tienduizend gulden Een 45-jarige autoverkoper, die gisteren in gezelschap van zijn vrouw verscheidene café's in de hoofdstad bezocht, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij bij deze bezoeken een bedrag van bijna 10.000 uit zijn por- temonnaie is kwijtgeraakt. De auto verkoper vermoedt dat hij het geld dat zijn werkgever toebehoort bij het afrekenen in een der café's heeft verloren. Pas om half een 's nachts, toen hij zich in een ander café bevond, kwam hij tot de pijnlij ke ontdekking van de vermissing. In West-Duitsland zijn nu 8V2 millioen vluchtelingen De millioenen vluchtelingen in West-Duitsland zullen officieel de status van vluchtelingen behouden totdat de kwestie van de verloren ge- gane Oostelijke gebieden in een vre desverdrag is geregeld, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie voor vluchtelingenzaken Maandag medegedeeld. Volgens de jongste gegevens, die Maandag zijn gepubliceerd, zijn er in West-Duitsland 8.576.000 vluchtelin- §en uit gebieden ten Oosten van de der-Neisse-grens. Hieronder zijn de in West-Duitsland geboren kinderen van de vluchtelingen begrepen. Ver der zijn er in West-Duitsland 2.378.000 „immigranten" uit Berlijn, Oost-Duïtsland en het Saargebied. De vluchtelingen maken meer dan een vijfde deel uit van de totale bevolking van ongeveer 50 millioen zielen. Minstens veertig bioscoopbezoekers kwamen om het leven toen Zondag middag in de „Rio"-bioscoop te Scles- sin bij Luik een enorme brand woed de. Foto: een gezicht op de voorge vel van de brandende bioscoop, waar vlammen uit de ingang slaan. (Telefoto A.N.P.) „Zijn werk nodig in kabinet" De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Franz Bluecher, de vïce-kanselier en lid van de Westduit se vrije democratische partij, medege deeld, dat hij het door Bluecher inge diende ontslagverzoek niet aanvaardt, aldus is door de federale persdienst bekendgemaakt. Adenauer heeft Bluecher laten we ten, dat zijn werk in het kabinet no dig is. De ontslagaanvraag van Blue cher zou niet naar president Heuss worden doorgezonden. Door het besluit van Adenauer is de laatste dreiging van een breuk in het Westduitse kabinet naar aanlei- De kruiser „Australia", een vroeger vlaggeschip van de Australische vloot wordt hier door de Nederlandse zee sleepboot „Rode Zeede haven van Sydney uitgesleept aan het begin van zijn laatste reis naar Engeland. waar slopershanden er weldra wei nig meer van zullen overlaten. ding van de Saarkwestie weggeno men. Bluecher had in de Bondsdag zich voor de Saarovereenkomst uitge sproken, tegen de wens van zijn par tij, en naderhand zijn ontslag inge diend. Het is duidelijk geworden, dat de vrije democraten in de Westduitse re gering willen blijven ondanks hun „rebellie" tegen het Frans-Duitse Saaraccoord. viert de bekende Neder- landse toneelspeelster Fie Ca- relsen te Den Haag haar vijf-en- 2! zestigste verjaardag ft*********************** Churchill ontving koninklijk paar Sir Winston Churchill heeft gister avond. naar men algemeen gelooft zgn laatste avond als premier, konin gin Elizabeth en de hertog van Edin burgh ontvangen aan een banket in zijn ambtswoning in Downing Street. Sir Anthony Eden, die naar men verwacht Sir Winston als premier zal opvolgen, was ook uitgenodigd voor het banket. Weer een incident bij Gaza Eenheden van de Egyptische en Is raëlische strijdkrachten hebben Zon dagavond in het gebied van Gaza twee uur lang op elkaar geschoten. Het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te Jeruzalem heeft bekendge maakt, dat er bij de schermutselingen in het gebied van Gaza twee Israëli sche militairen zgn gedood en zestien gewond, onder wie vier* ernstig. Aan gyptische zijde zijn twee doden te betreuren en twee gewonden. OPHITSING IN CYPRUS Tegen radio-uitzending uit Athene De regering van Cyprus heeft een beroep op het publiek gedaan om be hulpzaam te zijn bij de verhindering van gewelddaden. Bij huiszoekingen zijn exemplaren van een eed gevon den, op grond waarvan men zich ver plicht „tot de dood toe te strijden voor bevrijding van het Britse juk". Een aangehouden .scholier heeft be kend die eed te hebben afgelegd. Er zijn vele arrestaties verricht, maar liet. aantal is niet bekendge maakt. Gisteren zijn in vele dorpen en steden razzia's gehouden en huis zoekingen verricht. De Britse ambassadeur in Athene doet bij de Griekse regering krachtige Trein in Mexico stortte in ravijn Dertien personen gedood Zes rijtuigen van een Mexicaanse passagierstrein vol met vacantiegan- gers ter gelegenheid van Pasen, zijn in een 70 meter diep ravijn gestort. Bij dit ongeluk, dat Zondagavond bij Guadalajara gebeurde, zijn dertien mensen om het leven gekomen. Het aantal zwaargewonden bedraagt acht. Niet minder dan 76 personen hebben lichte verwondingen opgelopen. De trein was op weg van Guadalajara- naar Manzanillo. PREVENTIEF EN ONONTBEERLIJK (I) Gang naar de tandarts moet óók geleerd worden In Zeeland begon de victorie voor d e medische en maatschappelijke des kundigen, die inzagen, dat het Nederlandse volk er mee gebaat is als de zorg voor het gebit bij het kind aanvangt Immers, hier werd het resultaat verkregen, dat betrekkelijk snel na 13 September 1948 de datum, waarop Vlissingen startte de gehele provincie onder deze verzorging viel. Hoe is nu de bevinding na zoveel jaar? Voortreffelyk, zeggen de tandart sen, die enkele malen in de week de praktijk meemaken. en de ouders, die soms uit hun jeugd nog zo'n heimelijke afschuw van de „martelaren in de witte jassen" hebben overgehouden, gaan er ook anders over denken. Met de school tandverzorging kwam een hygiëni sche zorg in de volkshuishouding, waarvan ae betekenis voor de alge hele gezondheidstoestand van Neder land moeilijk kan worden onder schat. Sociaal gevoel Op gelukkige wijze hebben de af deling Zeeland van de Ned. Mij tot Bevordering der Tandheelkunde als initiatiefneemster, gemeentebesturen, ziekenfondsen, de Stichting voor Maatschappelijk Werk en de inspectie voor de volksgezondheid in Zeeland samengewerkt en de organisatie is thans uitstekend. In Vlissingen b.v. kwam wijlen dr Staverman reeds jaren vóór de oor- Het is onbetwistbaar zo, dat vele ziekenfondspatiënten, die nog maar al te zeer geneigd zijn met al lerlei wissewasjes naar de dokter te lopen, daarmede de tandarts niet lastig vallen. Als men naar de tand arts gaat, dan is het doorgaans om dat de pijn ondragelijk wordt. Het grote nu van de schooltand verzorging is, dat de kinderen reeds leren óók naar de tandarts tc gaan, al kwelt er géén pijn en al lijkt het dan niet direct noodzakelijk. Hier begint de behandeling van het blij vende gebit; het melkgebit wordt „verwaarloosd". Technisch gesproken kan op deze wijze het begin van bederf worden opgevangen en daarmede wordt al preventief gewerkt, hetgeen juist een van de middelen ïs van de mo derne geneeskunde. De weerklank is er ook in het ge zin. De kinderen praten er thuis over log op voor een stichting voor de schooltandverzorging. Pas na de oorlogsiaren kon door samenwer king van de heren Van Oorschot, Knoop, Korteweg en wijlen dr. Sta verman daadwerkelijk met een en ander een begin worden gemaakt. Voor de organiastie in de provin cie werd o.a. door de stichting voor maatschappelijk werk het nodige Overigens is het niet eenvoudig om een dergelijke dienst op te zet ten, omdat de technische kant bij zondere zorg vereist. Een tandarts is gevoelig voor de omge ving, waarin hij werkt, daar hij in feite de ruimte en de nodige voorzie ningen moet hebben voor zijn kost baar instrumentarium. Die omgeving dient zoveel mogelijk een neutraal karakter te hebben en het laat zich verstaan, dat het werken op scholen en in verenigingsgebouwen in dit op zicht wel eens moeilijkheden geeft. Overigens is dit ook allerminst een beletsel om ook in de dorpen waar een medisch centrum als in Vlissingen ontbreekt de kinderen te betrekken in deze zo noodzakelij ke verzorging. Dan wordt er ge werkt met een veldinstallatie en dat gaat natuurlijk óók. Dit werk is een typisch voorbeeld van goede samen werking op het gebied van de volks gezondheid en het zegt wel iets voor het sociaal gevoel van de tandartsen, dat zij hun technisch kunnen en kostbare tijd gaven voor een naar (Vervolg op pag. 10) protesten horen tegen het „uiterst verwerpelijke karakter" van de onder regeringscontróle staande radiouit zendingen uit Athene, zo is door het Britse ipinisterie van buitenlandse zaken medegedeeld. „Het ophitsen tot geweldpleging in sommige recente uitzendingen kan niet los gezien worden van de golf van terreur in Cyprus", aldus het mi nisterie. „De mislukking van het salarisoverleg" De grote zaal van „Amicitia" te Am sterdam was Maandagavond te klein om alle Rijksambtenaren, leden van bet ambtenarencentrum, die in een landelijke- buitengewone vergadering bijeen waren gekomen, te bevatten. Het onderwerp van bespreking was: „De mislukking van het salarisover leg". Aan het einde van deze door onge veer tweeduizend ambtenaren bijge woonde bijeenkomst werd bij accla matie een motie aangenomen waarin deze leden van het ambtenarencen trum zeggen dat de voorstellen van dit centrum in de centrale commissie voor georganiseerd overleg redelijk en verantwoord waren. Zij keuren daar om het beleid van het bestuur goed en spreken de verwachting uit dat dit bestuur met alle hun ten dienste staande oirbare middelen waar en wanneer dit mogelijk zal blijken, zal blijven streven naar verwezenlijking van de voorgestelde salarisverbete ringen. De leden van het ambtenarencen trum, zo verklaart de motie voorts, betreuren het dat de regering niet bereid is gebleken in voldoende mate aan de gedane voorstellen tegemoet te komen. Zij constateren, dat de sa larisverbetering, waartoe de regering wel bereid is, niet voldoende is om de onrust en de ontevredenheid van het Nederlandse ambtenarencorps weg te nemen en ook om onder het overheidspersoneel de arbeidsvreugde te bereiken. Dekens voor Philippijnen Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving op de Philippgnen heeft het hoofdbestuur van het Ne derlandse Rode Kruis, duizend dekens beschikbaar gesteld." De waarde van de zending bedraagt 30.000 gulden. Een telegram waarin deelneming wordt betuigd en hulpverlening wordt aangeboden, werd reeds door het Ne derlandse Rode Kruis aan het Phi- lippijnse Rode Kruis verzonden. AANHOUDEND ZACHT. Tijdelijk opklaringen maar plaatse lijk ook enige lichte regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. 5 April Zon Maan 6 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.10 onder 19.21 op 17.49 onder 5.04 op 6.08 onder 19.22 op 19.01 onder 5.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1