van Koning Winter Lente neemt het bewind over Dam tussen Noord-Beveland en Zierikzee moet worden overwogen Förtnatnitif- PLEIDOOI VOOR TOERISME IN HET SCHONE ZEELAND WOENSDAG UITVOERING VAN BACH'S JOHANNES-PASSION Uw Kunstgebit 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 5 APRIL 1955 Maar het gaat niet van harte... De 21e Maart 1955 is gepasseerd en daarmee heeft de Lente officieel de teugels overgenomen van de Winter. Het blijft voor ons elk jaar tot de laatste dag verborgen, hoe die overdracht zal plaats hebben. We stellen ons daarbij graag Winter en Lente als werkelyk bestaande personen voor. Hoe vaak is de winter iemand, die echt jaloers op zijn opvolgster, het heft tot de laatste minuut in liandeu wil houden; ja, die ook nadien niet schroomt de nieuwe directeur zo lang mogelyk de voet dwars te zetten. Terwijl in an dere jaren de Winter de gulle houding aanneemt: mijn dagen gaan toch op een einde, je kunt wel een weekje vroeger beginnen als je er lust in hebt. Dit jaar bleef toegeeflijkheid bij de seizoenwisseling geheel achterwege. De Winter nam de moeite niet de hand, die hij ten afscheid toestak wat te warmen, de Lente had 's nachts de meegebrachte reisdeken hoog nodig. Een vriendelijk gebaar, verwelkoming met bossen voorjaarsbloemen, het kon er niet afal stookte moeder aarde de narcissen en sleutelbloemen stilletjes op, de kille hand van de Winter was door BAREND ZWERFMANS. overal tegelijk om voor hem demonstraties met geweld te keren. „Wachten", siste hij nors tussen de tanden, „wachten", en de beduusde even boven de aarde uitkijkende kin deren van Flora gehoorzaamden uit gewoonte. Hij wierp ze sneeuw, ha gel, ijzel in het tere gezicht, deed ze rillen onder zijn beklemmend kille adem. En toch, dier en plant speelden toch een dubbele rol, slim tegen slim, vleiend tegenover heerszucht, als tien jaar geleden de mens tegen zijn on derdrukkers. Op de vooravond van de eerste Len tedag lag hier en daar nog sneeuw op de weiden, maar er boorde zich een groen waas tussen de dorre grassprie ten, dat prille groen, dat je geen naam kunt geven, rood-koperig groen zou je moeten zeggen. Tussen Middelburg en Goes vlogen naast de spoorbaan een aantal meeuwen op en daartussen buitelden reeds enkele teruggekeerde kieviten. Aan de sloten zag je woerd en eend soms tezamen staan, maar op andere plaatsen zwommen ze reeds alleen. Zij wisten, dat hun wijfjes reeds stiekum het juk van de winter hadden afgeschud. Je miste die vast beraden onderduiksters ook langs de wallen van Middelburg. Een week na de Lentedag konden we ons van het snelle werk van de Lentekoningin overtuigen. Crocussen (ja, op heel zonnige plekjes hadden ze reeds vroeg feest kunnen vieren) kwamen nu met geweldige snelheid opduiken. Binnen één week volkomen uit de grond en volop in bloei, dat was een prestatie, die we van de 'gele crocus konden noteren. Sneeuwklok jes (ze hadden er al weken lang pïe- rig bijgestaan) zwollen nu op, wisten al bloeiend nog te groeien, zodat ze dan toch eindelyk een eervolle ver melding waard werden. Grote pollen narcissen braken er gens door het dorre kantgras heen de lichte lange knoppen tot berstens ge reed tussen het diep blauwgroen van hun blad. Prachtig zette ook de kornoelje dooi-, een voorjaarsbloeier van eerste rang. Kleine knoppen uit vier blaad jes bestaand, vallen open en tonen dan een toefje gele bolletjes op steel tjes. Nog een zonnige dag en ook de gele bolletjes vallen tot vier blaadjes uiteen en geven weer elk in het klein hetzelfde te zien, een groepje van vier gesteelde meeldraadjes rondom een miniem stempeltje. Het geheel maakt de indruk of aan het "bladloze hout een groot aantal bolronde katjes bloeien. De vogels laten zich bij zonsopgang steeds meer horen. Vlak voor mijn raam stoeien de pimpelmezen door de kastanjetakken die beurt ora beurt een schamplichtje van de zon kaatsen op hun glimmende, gespannen knop pen. Kauwen krijgen ai interesse in de takjes, waaraan ze nu pikken, om ze straks desnoods af te breken en mee te nemen naar de schoorstenen, waarin ze zo graag nestelen. Een er van keert telkens terug naar een hol le takmik, waar blykbaar een Lente- drankje voor hem gereed staat. Hy maakt een blij gebruik van deze gra tis bar met zelfbediening: telkens ziet men heel grappig tussen de zware sihouetten van de takken het fijne silhouet van het kauwenkopje naar beneden en naar omhoog gaan. Met schier menselijk genot laat hij dit kos telijk drankje door zijn keel glijden. Zelfs de lucht doet mee aan het voorjaarsfestijn, veel blauw, blauw met witte en rozig-<mjze wolkjes overzeild en een verdragend geluid doordringt de atmosfeer, zoals dat al leen in de Lente wordt gehoord. Ja, wanneer nog de Winter zich probeert van de afspraak af te maken wéér met hagel en sneeuw door het Lente-landschap gooit of het nog zijn terrein is, dan lachen hele velden van wijd openstaande speenkruidkelkjes de Winter hartelijk uit. Hij moet en hij zal het verliezen! Lukt het van- daege niet, dan toch morgen! Waarop we dus maar blijven hopen. BESCHERMING tegen BESMETTING biedt dé JrfieJoritsrrietten.de tabletten GOED BEGIN IS HET HALVE WERK Scho oltand ver zorging in Zeeland (Slot van pag i> verhouding geringe honorering. Ook hierin zal eerstdaags verandering komen. De stichtingen voor Vlissingen, Oost- en West-Souburg; Middelburg; voor het platteland van Walcheren; Goes; Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en West Zeeuwsch-Vlaanderen; Zierik- zee; Noord-Beveland en Tholen heb ben nu de schoolkinderen een reeks van jaren onder controle. Soms gaat men van 1—6 jaar dus voor de gehele schoolperiode soms van 2 tot 3 jaar, maar daarna worden de kinderen toch doorgegeven naar de tandarts, die het bijzonder op prijs stelt dat met een en ander reeds zo vroeg begonnen is. Een tij dige en goede verzorging van het ge bit bespaart naderhand veel verdriet en kosten. In de plattelandsgemeen ten houdt men de schooltandverzor- ging liefst zes jaar vol, omdat daar de afstanden méé tellen en men er niet zo gauw toe komt het kind naar de tandarts te zenden. De gehele verzorging berust op vrijwillige basis en de vergoeding is geregeld door subsidie-verlening van ziekenfondsen en gemeenten. Vallen de ouders niet onder de verplichte verzekering, dan geven zij een vrij willige bijdrage, indien hun kinde ren van de schooltandverzorging profiteren. Een morgen in de praktijk-kamer van een tandarts, waar de kinderen in groepjes van vijf of zes binnen kwamen, leerde hoe de jeugd er zélf op reageert en wat de behandeling irecies inhoudt. Maar dat is een .ïoofdstuk apart, waarover in een volgende beschouwing het een en ander kan worden gezegd. Collecte De in de Ned. Herv. kerk te Sluis ge houden voorjaars-zendingscollecte heelt t 154,70 opgebracht. E Zeeland Vacantieland" verschenen Zeeland is het vacantieland bij uit stekWie dit nog niet wist, wordt thans door de Provinciale Zeeuwse V.V.V. snel en goed daarover ingelicht via het zo juist verschenen nieuwe or gaan, dat tot titel heeft: „Zeeland V aeantieland" Men kent de voorgeschiedenis: het bestuur van de Provinciale Zeeuwse V.V.V. ontwikkelde ongeveer een half jaar geleden in nauwe samenwerking met de directeur van deze instelling, de heer G. W. Oskamp, plannen voor een periodiek, waarin de aandacht kon worden gevestigd op de rijke mo gelijkheden van Zeeland als toeristen gebied. Er werd contact opgenomen met het provinciaal bestuur, dat ten slotte resulteerde in een aanzienlijke subsidie uit de provinciale kas voor drie jaar, waarbij echter door ver scheidene Statenleden de wens naar voren werd gebracht, dat ook het be drijfsleven voor een bijdrage zou zor gen. Welnu, men toog aan de slag en het bleek, dat het bedrijfsleven bui tengewoon geïnteresseerd was in de plannen en het zorgde voor een grote bijdtage. Met de bekende voortva rendheid, die men de laatste tijd van de Provinciale V.V.V. gewoon is, wer den daarop de plannen gerealiseerd, zodat nu juist op tijd het eerste nummer is verschenen. Het bevat een zestal vlotgeschreven artikelen, waarin de aandacht wordt ;evraagd voor de diverse delen van leeland. Voorts zijn opgenomen de evenementenlijst, de adressen van de Zeeuwse V.V.V.'s een uitgebreide ho en pensionlijst, terwijl het geheel is verlucht met fraaie foto's. Op dit eerste nummer is ongetwijfeld hel spreekwoord van toepassing, dat een goed begin het halve werk is. Dit fleurige typografisch goed verzorgde blad is inderdaad een pleidooi voor Zeeland als vacantieland. De provin ciale Vereniging heeft met dit orgaan Een kaartje, dat gevoegd is by het tweede interim rapport van de plan-commissie ZuicLWest. De drie nieuwe wegen zijn hierop aangege ven, kustweg, cen trale weg en Zoom- se weg. De stip pellijn in de cen trale weg is een veerverbinding, doch het rapport beveelt bestude ring aan van de mogelijkheid hier voor in de plaats een tussendam aan te leggen. een gelukkige greep gedaan, waarme de het toerisme in Zeeland dat is in feite de gehele provincie op uit muntende wyze wordt gediend. De algemeen voorzitter, mr J. Moo- lenburgh, heeft in een afzonderlijke brief, die bij dit eerste nummer is ge voegd, een „Ten Geleide" geschreven, waarin hij o.m. dank brengt aan alle instanties, die het V.V.V.-werk steu nen. ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Bond van Bierhandelaren en Mineraalwater fabrikanten Zoals enige tijd geleden reeds in het kort werd gemeld, zal de Algeme ne Nederlandse Bond van Bierhande laren en Mineraalwaterfabrikanten op Woensdag 20 en Donderdag 21 April a.s. in het Middelburgse Schuttershof zijn jaarlijkse algemene ledenverga dering houden. Thans is verschenen een fraaie gids verlucht o.a. met vele foto's, die op Zee:and betrekking hebben voor dit „Zeeuwse congres" van de B.B.M. Hieruit blijkt, dat voor beide dagen een aantrekkelijk pro gramma is samengesteld. Burgemeester mr dr N. Bolkestein zal de vergadering op de eerste dag om 11.30 uur openen. In deze bijeen komst komen o.a. de jaarverslagen, de verkiezing van het dagelijks be stuur en de bepaling van de plaats der volgende jaarvergadering en voorts diverse „technische" problemen aan de orde. De vergadering wordt van 13.30 uur onderbroken voor een Zeeuwse koffietafel. Des middags ma ken de dames van de leden een ex cursie naar Vlissingen en Breskens, terwijl de B-B.M.-ers de vergadering voortzetten. Na een diner volgt des avonds in het Schuttershof een feestavond met een specifiek Zeeuws programma, waaraan o.a. medewerken het West- kappels Dameskoor, de folkloregroep van „Medioburgum" en de cabaret groep „De Zuid-Westers". De eerste dag wordt met een bal besloten. Om 9.30 uur de volgende dag wordt opnieuw vergaderd, tijdens welke bij eenkomst opnieuw over een aantal vaktechnische vraagstukken zal wor den gesproken. De vergadering wordt zo nodig des middags voortgezet. In tussen maken de dames een autotocht door Walcheren. Deze jaarvergade ring wordt georganiseerd door een re gelingscommissie, bestaande uit enke le Walcherse B.B.M.-leden. IN DE ST. JACOBSKERK TE VLISSINGEN Werk krijgt thans weer de waarderingdie het verdient Morgen zal in de St» Jacobskerk te Vlissingen een uitvoering worden gegeven van Bach's Johannes-Passion. Het is de Vlissingse Oratorium vereniging, die voor de tweede maal in haar bestaan, deze passie zal ver tolken. Er is een tijd geweest, dat de Johannes-Passion slechts matige waardering ondervond, omdat men van mening was, dat het werk niet vergeleken kon worden bij Back's passiemuziek naar de woorden van de Evangelist Mattheüs. Die tijd is geluk kïg voorbij, omdat ook de Joliannes- Passion een werk van de hoogste orde is. De ophouw van het werk de plat tegrond zou men kunnen zeggen is gelijk aan die van de Mattheüs. Er zijn drie elementen: in de eerste plaats de tekst van het Evangelie, hier genomen uit Johannes met en kele kleine gedeelten o.a. uit Matthe üs: voorts de koralen, waarin is weer legd de reactie van de gemeente en tenslotte het beschouwende element, de arioso's en aria's. De tekst van het Evangelie is hoofdzaak en is door Bach gecomponeerd in aansluiting op gesloten zee-armen. Afhankelijk van het tracé en van de toekomstige ont wikkelingsgang zullen voor sommige streekcentxa betere perspectieven ontstaan. De centrale weg levert door zijn vei'binding over Flakkee de ontbre kende schakel voor de ontsluiting van het eiland Schouwen-Duiveland en geeft, via. het veer over de Ooster- schelde, aansluiting naar Walcheren en de Bevelanden. De functie van de ze weg zal, evenals van de kustweg, bestaan uit het bevorderen van de geografische, en daarmede van de so ciale en economische eenheid en ont plooiing van het eilandengebied en het dienen zowel van het locale als van het doorgaande verkeer. Ten aanzien van de meest wenselij ke oplossing voor de afzonderlijke we gen worden een aantal aanbevelin gen gedaan, o.a. voor tracé's, aan sluitingen enz. ZEEUWSE WENSEN. In de begeleidingsbrief van de com missie wordt opgemerkt, dat van Zeeuwse zijde nog de wens naar vo ren is gekomen om in het rapport een passage op te nemen, waarin bepleit wordt na te gaan of in sommige de len van het gebied door aanleg van secundaire verbindingswegen tussen de eilanden mogelijkheden van land aanwinning op grote schaal kunnen worden gerealiseerd, hetgeen zowel uit agrarisch, bosbouw- en recreatief oogpunt, alsmede voor een volledige ontsluiting der gebieden van belang is te achten. „In dit verband ware te denken aan een eventuele verbinding tussen het eiland Tholen en Zuid-Be veland". De commissie was van oordeel, dat bij de voortzetting van de studie uiteraard de mogelijkheid en wense lijkheid van landaanwinning ten vol le onder het oog dient te worden ge zien in samenhang met de verder bij dit vraagstuk betrokken belangen. Het zou echter voorbarig zijn daar over in het huidige rapport, dat een beperkte strekking heeft, reeds een uitspraak te doen. De stand van het onderzoek zou een dergelijke uit spraak trouwens nog niet toelaten, zo wordt in de brief opgemerkt. de reeds eeuwen bestaande gewoonte om in de kerk op Goede Vrydag de lijdensgeschiedenis zingend voor te dragen. De kern van het werk ligt dus inderdaad in deze Evangelie tekst. VERSCHIL. Maar ondanks structurele overeen komsten is er toch een groot verschil tussen de muziek van beide werken en dat is te verklaren uit de aard van de tekst: Mattheüs geeft immers een andere visie dan Johannes. Over dit onderscheid in karakter heeft prof. dr. Van der Leeuw, die Nederlands Bach-kenner bij uitnemendheid was, theologisch-gefundeerde opmerkin gen gemaakt, waaruit wy een en an der citeren. Het Johannes-evangelie is minder aanschouwelijk dan de an dere evangeliën, aldus prof. Van der Leeuw. Wel zijn de verhalen leven dig verteld, maar eigenlijk zijn zij geen vex'halen, zij zijn stukken van de grote preek over Jezus Christus, de Godszoon. De eerste drie Evangelisten begin nen bijvoorbeeld de geschiedenis van Jezus van de menselyke kant, met de feboorte, maar Johannes begint in e hemel: in den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God. Johannes denkt cosmisch, voor hem is de geboorte van Jezus de neerdaling van God in het menselijk vlees. De Christusge stalte bij Johannes gelijkt op de By zantijnse Christus-figuren, te verge lijken ook met de neilige gestalten op de oude schilderijen van de Sie- neesche school van Fra Angelico. Zo het Evangelie is, zo is ook de passie, zegt prof. Van der Leeuw. „Men legge maar eens het Chris tus-recitatief van de Matthaus-Pas- sion en dat van de Johannes-passion naast elkaar: het starre bijna geweld dadige van de Johannesmuziek, ver geleken met die naar Matthaus, wordt terstond duidelijk: voortdurend staan wij hier tegenover de Heer der We reld. Vergelijken wij de z.g. turba- koren, die de wilde, van haat vervul de kreten van de Joden verklanken. In de Matthaus Passion zijn zy de uiting van een opgezweepte menigte, in die naar Johannes koren van dui velen". Aan de uitvoering van morgen avond werken mee Mea Naberman, sopraan; Mia Greeve, alt; Reinhardt van Randwijk, tenor; Otto Couperus en Guus Hoekman, bas. it d- gehele dag stevig op zijn plaatsl lians Is het niet meer nodig, dat Uw nristgebit bij het spreken, eten, lachen .f niezen losschiet of verschuift. Een ■veinig DENTOFIX-poeder op de gebits- ilaat, en deze ongemakken beslaan ■oor U niet meer; DENTOFIX geeft U :en ongekend gevoel van zekerheid an welbehagen. Aangenaam en hygië nisch in hel gebruik. Tevredenheid ge garandeerd. Slechts f 2,35 per slroolbus, bij apotheken en drogisterijen. De Deense Kroonprinses, Margare- thais Vrijdag in de kapel van Fre- densborg aangenomen. Onze foto toont de prinses ,in een speciaal voor deze gelegenheid gedragen witte jurk, temiddenvan haar ouders, Koningin Ingrid (links) en Koning Fredirk (rechts.) Gouden [ubilaris kreeg zilveren medaille De heer C. van Moort te Sint Phi- lipsland, die gedurende 50 jaar werk zaam is geweest op de hofstede „Ste nepoort" te Sint Philipsland, werd in verband met dit feit gehuldigd. Bij de ze huldiging verraste burgemeester L. J. de Jonge de jubilaris door hem de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit te rei ken. Van zijn huidige werkgever, de heer H. Timmers, ontving de heer Van Moort een zilveren tafelcouvert le pel, vork en mes met inscriptie. Benoeming ter Prov. Griffie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben met ingang van 16 April a.s. benoemd tot commies ter provinciale griffie van Zeeland, de heer L. M. Sinke uit Anna Jacobapolder, thans ambtenaar ter secretarie van Sint Phi lipsland. PLANCOMMISSIE ZUIDWEST RAPPORTEERT Nog geen uitspraak over landaanwinning Zoals gemeld is thans verschenen het tweede interim-rapport van de Plancommissie Zuidwest. Dit rapport behandelt de planologische conse quenties van de plaats der dammen in het Deltaplan. Er wordt daarby op- gewezen, dat zich drie nieuwe wegtracé's aftekenen, namelijk de kustweg (over do dammen), de Zoomse weg (Bergen op ZoomOverflakkeeTien GemetenRotterdam) en de centrale weg. Deze drie wegen'worden nu in het rapport nader besproken. Opgemerkt wordt o.m., dat na voltooiing van de afsluitingen het tot stand brengen van een tussengelegen overgang dient te worden overwo gen. Dit met het oog op de sterk scheidende werking, die de Oosterschelde ook na afsluiting over een lengte van 40 km zal uitoefenen. Voor deze tussengelegen dam komt een verbinding ZierikzeeNoord-Beveland in aansluiting aan de centrale weg meer in aanmerking dan een meer Oos telijk gelegen verbinding Gorishoek (Tholen)Yerseke. De Zoomse weg zal de belangrijk ste taak te vervullen krijgen; zyn functie zal bestaan uit het scheppen van nieuwe mogelijkheden voor Zuid waartse expansie van de Randstad (met name door verdere industriali satie van West-Brabant), doordat de gebieden, welke worden doorsneden, naar weerszijden in 'n rechtstreekse verkeersverbinding worden gebracht met de Randstad en de grote centra in België. Tegelijkertijd zullen ver schillende thans geïsoleerde streken ten opzichte van elkaar en van de Randstad worden ontsloten en daar door zullen ook aan de agrarische ontwikkeling nieuwe kansen worden geboden. Tenslotte zal de Zoomse weg een welkome aanvulling betekenen voor het wegennet ten behoeve van de omliggende gebieden. De kustweg zal een vry recht streekse verbinding mogelijk maken tussen de Randstad en de voornaam ste centra op Walcheren en Zuid-Be- velaud, met veerverbindingen naar Zeeuwsch-Vlaanderen en België. Uit een oogpunt van ontsluiting zal de weg een functie hebben voor het ver der ontwikkelen van tuinbouw en fruitteelt aan de binnenzijde van de duinen en voorts vooral voor het rea liseren van de grote recreatieve mo gelijkheden langs de kust en in de af-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 12