DILLEN SCOORDE EN1CE DOELPUN T Duels tussen Van der Hart en Coppens waren enerverend Coen Dillen scoorde briljant het enige doelpunt Strijd tussen matige voorhoeden en hechte verdedigingen BELGISCH OFFENSIEF KON WORDEN ONDERSCHEPT BELGISCHE SONGEREN WONNEN VERDIEND VAN NEDERLANDERS MAANDAG 3 APRIL 1955. P R O v l N O 1 A IJ B ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze speciale verslaggever). Nooit heeft het Amsterdamse stadsbeeld bij een voetbalinterland een zo wonderlijke aanblik geboden als gisteren: door de straten der binnenstad zag men duizenden te voet richting Stadion trekken, wat van- of het Centraal Station zo'n slordige drie kwartier tip pelen is. Er reden maar weinig trams, en weliswaar was een 75-tal bussen ingelegd, die met militairen bemand, het massale vervoer trachtten te verwerken, doch dit was in verhouding tot het legioen voetbal enthousiasten, slechts een druppel op een gloeiende plaat. Het grappige was, dat er lieden waren, die toen Op de vraag of deze overwinning verdiend is, zouden wij volmondig be vestigend willen antwoorden. Weliswaar is Nederland in het veld niet uit gesproken sterker geweest, doch het voorhoedespel was zeer zeker gevaar lijker en doortastender dan dat van de Belgen. Die hebben werkelijk een goede wedstrijd gespeeld, maar de aanvallers faalden op de beslissende mo menten veelal in ernstige mate. De Belgische keuzecommissie zal wel met tranen in de ogen hebben gedacht aan Jef Mermans, die de eer van een verkiezing niet waardig werd gekeurd, om tegen de Oranjehemden aan te treden ze geen plaats in een der (gratis!) bussen konden bemachtigen, liever gingen lopen dan in de merk waardigerwijze soms niet eens volle trams te stappen, waar ze immers moesten betalen Overigens arri veerden door de ongewone gang van zaken tientallen te laat op het toneel van de strijd, en bleef het nog geruime tijd rommelig op de tribunes Doch het legioen kreeg ruimschoots compensatie voor al het ondervon den ongerief in de vorm van de 10 zege welke de nationale ploeg op de Belgen wist te behalen. Het Nederlandse elftal heeft dus eindelijk weer eens van de Belgen ge wonnen, en evenals in October 1953 te Rotterdam is het een zege met het kleinst mogelijke verschil geworden, al met al evenwel een verrassing na de jongste wijzigingen in de ploeg. Het duel tussen Coppens en Van der Hart heeft in niet geringe mate de strijd beheerst, en het feit dat de Nederlander verreweg de meeste duels van zijn rivaal won, heeft stel lig de einduitslag beïnvloed. Van der Hart dekte de Beerschot-man derma te goed, dat de stootkracht uit de aanvalslinie der gasten tot een mini mum werd gereduceerd. Open spel Bij alle lof, die wij Van der Hart toezwaaien, willen wij niets te kort doen aan spelers als De Munck, die buitengewoon soepel zijn goal heeft verdedigd, Kuys, die een verrassend goede wedstrijd heeft gespeeld (veel beter dan tegen de DenenTimmer mans en De Harder. Een winstpunt van de voorhoede was stellig, dat men het korte spel, dat uiteindelijk een overwinning op Denemarken in de weg heeft gestaan, volledig had laten varen. De vleugelspelers, in het bij zonder De Harder, werden vaak in de combinaties betrokken, en konden herhaaldelijk naar binnen komen, om aan de gevaarlijke situaties voor het Belgische doel karakter te geven. Klaassens was niet onverdienstelijk, doch evenmin van grote klasse. Van Schijndel nam niet zelden een tegen stander de b'al af, maar zijn plaatsen was vaak slecht te noemen. Schaap bleef onder de maat, en voelt zich in dè halflinie stellig beter op zijn plaats; hij fungeerde als verbindings man tussen voorhoede en middenlinie, doch miste veelal de aansluiting. - Daardoor opereerde onze voorhoede merendeels met vier man, waardoor de taak er voor de Belgische defensie gemakkelijker op werd. De fijne trekjes in onze voorhoede kwamen van de linkervleugel De Har derTimmermans. Daarentegen de den Roosenburf en Dillen meer het zware werk, waarbij zij de hechte Belgische -'erdedigingsmuur echter nauwelijks vermochten te verontrus ten. Een voorzet van linkswelke door Roosenburg en Dillen getracht werd in te koppen. Van links naar rechts: Dillen, Mees, RoosenburgMeert, Van Brandt en Schaap. Zwak schieten Bij de Rode Duivels viel de kleine Huysmans op, die prachtig werk liet zien, en uitnemend door Mees werd geassisteerd. Het schieten van hun voorhoede was bepaald zwak te noe men, al heeft De Munck heel wat ke ren handelend moeten optreden. So lide spel gaven de backs te zien, die achter zich een betrouwbare doelman wisten. Wat was die Meert een mees ter in het uitlopen en timen van de bal Voetbal van hoge internationale klasse is er in het Olympisch Stadion niet gedemonstreerd. Emoties beleef den de 65.000 toeschouwers zeer ze ker, maar toch niet zoveel als men in een enerverende derby tussen de alou de tegenstanders had mogen ver wachten. En al lag er gedurende de fehele ontmoeting die waas van on er ekenbaarheïd, die zo merkwaar dig voor de echte Holland-België- duels is, en was er in enkele perioden voor en na rust die speciale sfeer van het treffen van oranjehemden en Ro de Duivels, onvergetelijk qua spelpeil zal deze tachtigste wedstrijd zeker niet blijven. B-ploegen deelden de eer Do voetbalwedstrijd tussen de B- ploegen van België en Nederland, welke te Gent is gespeeld, is in een ge lijk spel 33 geëindigd. In de eerste helft van de wedstrijd kopte Coen Dillen uit een mooie voor zet van links de bal langs doelman Meert. Van links naar rechts: Dillen, net zichtbaar achter de paal en rechts doelman Meert. Net tussen Meert en de bal is nog zichtbaar Mees. Nederlandse waterpoloërs verloren van Rusland In Amsterdam is een wedstrijd ge speeld tussen de Nederlandse en Rus sische vertegenwoordigende waterpo- loploegen. De Russen wonnen met 4 6. De zeer stevig gebouwde gasten wa ren physïek en wat conditie betreft in het voordeel. Zij waren ook sneller en de Nederlanders hadden tegen hen weinig kans. Voor Nederland scoorden Koorevaar, Waalewijn, Luchs en Mul ler. ■5- In het Wagnerstadion te Amstelveen is Zaterdag de interland hockeywedstrijd gespeeld tussen de damesploegen van Ne derland en Engeland. Engeland won met 41, ruststand 10 in -het voordeel van de Engelse dames. EERSTE HELFT BESLISSEND Nederland had lichte veldmeerderheid Aanvoerder Van Schijndel, die van zyn collega Meert een sierlyk vaantje kreeg ter opluistering van het Bondsbureau, won de toss. Rik Coppens deed de aftrap en het werd direct een infiltratie via Houf en de kleine balgooche laar Huysmans, maar doelman De Munek bleek reeds volledig geconcen treerd. Zyn verre uittrap werd door Schaap benut voor een tegenstoot, doch het diagonale schot van Dillen van de rechtervleugel, was te hoog gericht. Roosenburg en De Harder rukten vervaarlyk op, maar de Belgische links achter Van Brandt en doelman Meert konden hen zij het wankelend met vereende krachten afremmen Coppens en zijn mannen antwoord den met het afdwingen van een overigens niets opleverende hoek schop en al spoedig werd het duidelijk, dat de talentvolle Belgische aanvals leider het tegen onze technisch be kwame stopperspil Van der Hart niet gemakkelijk zou krijgen. De Amster dammer versloeg de Antwerpse visko- per verscheidene malen in kop-duels en onderbrak koel enkele flitsende dribbels van de Belg. Onze voorhoede attaqueerde bijzon der fel, waarbij de sluwe Timmer mans en de in zijn behendigheid som tijds briljante De Harder de initiatief nemers waren. Stopper Carré vormde met zijn secundanten echter een hech te linie, al moest de voortreffelijke rechtshalf Huysmans bij een poging van Roosenburg iets te hard op zijn doelman terugspelen, waardoor de bal comer ging. Ook Carré zelf stond kort daarna een hoekschop toe, toen De Harder hem dreigde voorbij te sprinten. Timmermans nam de comer zodanig, dat Meert noch Van Brandt de bal kon bereiken. Onze rechtsbin- nen Schaap kon dat wel, maar hij zond het leer helaas met een boog over het doel heen. Goochelaar Bertus Nederland bleef licht in de meerder heid, waarbij evenwel de Belgische te- fenaanvallen via Coppens een voort- urend gevaar opleverden. „Open doekjes" waren er vaak voor de 35-jarige Bertus de Harder, die met zijn „elastieken" benen, zijn sprints en schijnbewegingen, de Belgi sche rechtsachter Dries soms aan de grens van wanhoop bracht. Met dat al verloor Dries zijn bezinning niet ge heel en ook de „rots" Carré bleef on wrikbaar. Bijna alle vlotte, maar wel eens te doorzichtige Nederlandse com binaties werden afgebroken vóór zij gevaarlijk werden. Onze scherpschut ter Dillen probeerde het maar eens met afstandsschoten zonder daarbij evenwel de bal de juiste richting te kunnen meegeven. Eigenlijk kwamen de Belgen pas in de 28ste minuut met een aanval van enige „inhoud", die werd afgesloten met een solo-ren van linksbuiten Pie- ters en een vervaarlijk schot van linksbinnen Givard, dat De Munck echter met een tijgerachtige sprong bedwong. Even bekwaam stopte hij een on verwachte kanjer van Coppens, welke deze lanceerde na een combinatie met Huysmans en Houf. Enige goal In de 36ste minuut begon het Ne derlandse overwicht gestalte te krij- §en. Toen De Harder van de rechts- uitenplaats de bal scherp voor het doel trok, kon Carré niets anders doen dan corner koppen. Nu nam Schaap, die slechts door onnauwkeu rig plaatsen de aandacht had getrok ken, de hoekschop. De bal werd weg gewerkt, doch de naar voren geko men Klaassens zond hem terug met een venijnig schot, dat via de lat over het doel van Meert sprong... Een ogenblik was er een onderbreking van het offensief van de Oranjemannen door een kogel van Houf, die een me ter naast suisde. In de 39ste minuut kwam de équipe- Van Schijndel overweldigend in het geweer. Rechtshalf Klaassens gaf de pass, die aan een „switch" tussen De Harder en Roosenburg vooraf ging. De Sneeker gaf in volle ren een trek- bal van halverwege de cornervlag en Dillen kopte de bal in vliegende vaart onstuitbaar voor Meert in de touwen (1—0). Teleurgesteld, maar geenszins ont moedigd, sloegen de Belgen meteen fel terug. Maar Houf zag zijn eerste schot tot corner verwerken en zijn tweede keihard naast gaan. Veel te hoog was de daarop volgende kopbal van Dillen, na een fraaie pass van Timmermans. Met een afgeslagen hoekschop op het Nederlandse doel eindigde de eerste helft. SPANNENDE TWEEDE HELFT Scheidsrechter in dubio over „hands" Kort na de hervatting wist de lichtvoetige Coppens langs Van der Hart te glippen, maar hij strandde nu op linksachter Kees Kuys, wiens vorm in de drie militaire wedstrijden in Italië geenszins bleek te hebben gele den. De Belgische defensie deed evenwel voor de Nederlandse in geen en kel opzicht onder en zij wendde de talloze bedreigingen af, die vooral De Harder en Timmermans veroorzaakten, en doelman Meert dook als een ware (rode) duivel naar alle plaatsen waar zijn doelvlak werd belaagd, in het bijzonder door de schietgrage Dillen. In de vijftiende minuut leek het er even op, dat de vrees voor een straf schop tegen Van der Hart gegrond zou blijken. In een nieuw persoonlijk duel met Coppens raakte hij op de rand van het strafschopgebied de bal met de hand aan. „Penalty", gons de het door de rijen op de tribunes. Scheidsrechter Ellis had echter ge constateerd, dat Coppens onze stop per een fractie van een seconde te voren een duwtje in de rug had gege ven. Feitelijk was dus eerst een vrije schop (tegen Coppens) en direct daarna de strafschop (tegen van der Hart) veroorzaakt. De Engelsman zat een ogenblik met een probleem. Hij koos een tussenweg: vrije schop te gen Nederland, hetgeen een enorm gebrul van het publiek uitlokte. Het schot van Givard „smoorde" in de haag van Nederlandse verdedigers. De Belgen trachtten daarna in ge sloten gelederen de gelijkmaker te forceren. Rechtsbuiten Vliers snelde langs Wiersma om Coppens te lan- Wereldrecord op 100 yards vlinderslag voor Mary Kok De twee veertienjarige zwem- stertjes, Atie Voorbij en Mary Kok zijn er in geslaagd de 100 yards vlinderslag te zwemmen be neden de tijd van 1 min. 9 sec., welke door de F.I.N.A. als limiet tot vestiging van het wereldrecord op dit nummer was gesteld. Als eerste ging Atie Voorbij te water, die de afstand in 1 min. 7,6 sec. aflegde en daarmee dus we reldrecordhoudster was geworden. Niet voor lang evenwel, want en kele minuten later startte Mary Kok, die tot 1 min .6,1 sec. kwam; De tijden van de tijdwaarnemers, de heer P. Kreuning, mevrouw B. van As en de heer S. Kramer, wa ren voor Atie Voorbij respectieve lijk 1.07.6, 1.07.6 en 1,07.8 en voor Mary Kok 1.06.1, 1.06.1 en 1.05.8. Zeeuwse K.N.V.B.-pIoegen tegen Folkestone-teams Het staat nu vast dat het Zeeuws K.N.V-B.-elftal weer een wedstrijd gaat spelen tegen F.C. Folkestone. Deze ontmoeting zal gehouden wor den op Zondag 5 Juni a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Goes. Aan de vooravond daarvan, op Za terdag 4 Juni, speelt het B-elftal van Folkestone, eveneens bestaande uit profs, te Hulst tegen het Zeeuws K.N.V.B. B-elftal. JEUGD VERLOOR MET 0—2 Slecht voorhoedespel van Oranje in B. op Zoom Zaterdagmiddag: werd op het sport park Rozenoord te Bergen op Zoom de jeugdvoetbalwedstrïjd Nederland België gespeeld. Het werd een ver diende 0—2 overwinning voor de Bel-, gen, want het spel van de Nederlan ders was deze keer wel zeer erg slecht. Na 3 minuten wist R v. d. Borre (SC Anderlecht) Feijt te verrassen met een prachtig schot, waardoor België de leiding verkreeg (01). Links back Kraay van Nederland, die daarna vrij cnzacht tegen de grond was gelopen, moest na enige tijd uit, het. veld ge dragen worden en werd vervangen door Veen van Ajax. Dit had tot gevolg dat de Belgen eni ge snelle.aanvallen ondernamen waar door in de 28e min. F. Gijbeis (Beerin gen FC) Feijt voor de tweede keer passeerde (02). Het spel van de Belgen was beter dan van de Nederlanders bij wie voor al het voorhoedespel te wensen over liet. NA DE RUST. Ook in de tweede helft, toen de Belgen het kalmjes aan konden doen, kregen de Nederlanders geen enkele mooie kans. De Belgische spil Vets wist met de achterhoede Van Rooij en Hens alle gevaar af te wenden. Dignef. de Belgische doelverdedïger had dan ook weinig t.e doen. Feijt daarentegen, kreeg hee! wat te verwerken en mochl menig maal voor zijn keurig werk een applaus ontvangen. Hij en' de Feyenoordman Bosselaar en de Blauw- ceren. De Munck trok diens vlijm scherpe schot klemvast aan de borst. Vliers en Coppens herhaalden hun po ging, maar nu kon de in het nauw gebrachte Wiersma door terugspelen op De Munck verder onheil voorko men. Oranje voelde, dat het zich weer moest laten gelden. Het probeer de het ook, maar de aanvallen be hielden vooralsnog een wat rqmmelig karakter, ook al doordat onze halfli nie zich misschien onbewust meer op het verdedigen van de voorsprong dan op het vergroten daarvan con centreerde. Een massale vrengde-kreet klonk op in de 30ste minuut, toen een Van der Hart-Sehaap-Roosenburg combinatie door Timmermans in moeilijke positie werd afgesloten met een schot als 'n bliksemschicht. Duizenden sprongen juichend van hun zitplaatsen, omdat het net duidelijk zichtbaar opbolde. Maar de bal was slechts in het zijnet terecht gekomen en de stand veran derde dus niet. De Belgen harvatten hun verbeten pogingen om de nul weg te schieten. Coppens, kennelijk onder de indruk van de capaciteiten van Van der Hart en Kuys, probeerde het nu van verre. Het resultaat bleef beperkt tot twee hoekschoppen, en een geraffineerd laag schot van Vliers was voor De Munck niet moeilijk genoeg. Kans van de dag Een zowaar ook eens om de hoek kijkende zon belichtte in de 36ste mi nuut fel de „kans van de dag", die de toch al niet gelukkige Schaap miste. Een mislukt schot van de vleu gel, van Dillen, kwam niet ver van doel voor zijn voeten. Inplaats van met furieuze kracht te schieten „cen terde" de Hilversummer de bal recht vooruit, tegen de voeten van Meert, vanwaar het leer loodrecht omhoog sprong. Een even fraaie mogelijkheid ging in de 41ste minuut voor de Belgen verloren, al was DAT een gevolg van het anticipatievermogen van onze keeper De Munck. Het was de zoveel ste vrije schop; dit keer tegen Van der Hart (die met Coppens vriendelijk handjes bleef schudden). De tacticus Houf nam de vrije trap met een „boogje" over de Nederlandse „muur" waardoor de toesnellende linkshalf Mees een schitterende kopbal kon in zenden. De Munck, een ogenblik uit zijn balans, herstelde zich razend snel en ving de. bal met een sprong, die men ongeveer zou kunnen omschrij ven als een „snoekduik in achter waartse richting". Twee minuten voor het einde ont snapte het Belgische doel ternauwer nood aan doorboring, toen De Harder en Roosenburg de Rode-Duivels-de- fensie uit positie speelden en Dillen voor het laatst in dit duel met zorg richtte. Rechtsback Dries, vlak voor de doellijn opduikend, sloeg ech ter de illusie van de Eindhovenaar aan scherven. witter Dahrs waren de enige die bij de Nederlanders uitblonken. De duizenden bezoekers men schatte het aantal op 15 a' 18.000 hebben dan ook wel een zeer teleur stellende Nederlandse jeugdplóeg aan schouwd. GEEN GOED VOETBAL. Ruim 13.000 toeschouwers hebben op het Sparta-terrein het Rotterdamse elftal een 30 overwinning zien be halen in de jaarlijkse stedenontmoe- ting tegen Antwerpen Reeds bij de rust leidde de gastheren met 1—0. Van werkelijk goed voetbal is in de- Z2 wedstrijd zelden sprake geweest. Ondanks het aan beide zijden aanwe zige grote aantal clubmaten - bij Rot terdam fi Spartanen en bij Antwerpen 5 Berchem-spelers was liet verband in de ploegen aanvankelijk bijna ge heel zoek. Dit was nog het beste ver zorgd bij Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3