Zeeuwse Rondleiderscursus in Middelburg gestart Sta Off ST {R 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen r téb SM P», y Je staat er goed bij.. Immr Almanak DE HEER A. SCHOUT OPENDE BIJBELEXPOSITIE RIJKSTUINBOUWCURSUS TE GOES GEËINDIGD 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1955. 36 DEELNEMERS Boeiende les van docent Jan Schuiltink Zaterdagmiddag werd in een lokaal van de Rijkskweekschool te Middel burg de eerste les gegeven van de Zeeuwse rondleiderscursus, die wordt georganiseerd onder auspiciën van de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk, De directeur dezer Stichting, mr. J. F. Homstra, sprak een kort openingswoord, waarin hy het doel van de cursus nader uit eenzette. Mr. Honistra wees er daarbij op, dat by de organisatie de gedachte heeft voorgezeten, dat alle activiteit op het gebied van tentoonstelling enz. in Zeeland pas volledig tot hun recht kunnen komen, wanneer het publiek op de juiste wijze wordt voorgelicht. Tot dusver werd dit voorlichtingswerk hier alleen verricht door de Middel burgse kunstenaar Louis Heymans, „een pionier, die daarvoor onze dank verdient". Stuwen worden vervangen In verschillende watergangen op Walcheren zullen binnenkort defini tieve stuwen worden aangebracht ter beheersing van de waterstand. Er wa ren reeds enkele jaren in het kader van de herverkaveling provisorische voorzieningen getroffen in de vorm van voorlopige stuwen, waarmede men gunstige ervaringen heeft opge daan. De werkzaamheden zullen wor den uitgevoerd door de Polder Wal cheren, uiteraard in het kader van de herverkaveling. De stuwen een 40 m getal zullen grotendeels van eenvoudige constructie zijn. Vroege boerenzwaluwen Een onzer lezers, de heer J. Bom- meljé, meldt ons uit Oostkapelle de waarneming van een bij Westhove vliegende boerenzwaluw op 27 Maart j.l. In het zojuist ontvangen maand blad „Natura" vermeldt de heer P. D. Jansen als eerste opgave voor 1954 de datum 18 Maart voor de pro* vincie Noord-Brabant. Daar dit om streeks 1 April als normaal mag wor den beschouwd, mag 27 Maart vroeg heten, lmaai* voor éénlingen blijken zelfs vroegere data mogelijk. Z. Advertentie. waarschuwen tegen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, U er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden ln staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van utv ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tijdelijk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en ver valt u niet ln de laxeermiddelen-gewoonte. Haal direct Carter's Leverpilletjes, f 1.20 per flacon. 52 Spreker dankte allen, die het tot standkomen van deze cursus mogelijk hadden gemaakt, waarbij hij met na me het provinciaal bestuur noemde, dat voor dit werk subsidie beschik baar stelde. DE LES. Hierna begon de docent Jan Schul- tinlc met de eerste les. Met een klas van de rijksleerschool demonstreerde hy op buitengewoon boeiende wijze, hoe het kind wel degelijk gevoel heeft voor beeldende kunst. Zo vertoonde hij een serie lichtbeelden, aan de hand waarvan hij de leerlingen vragen stel de. Er ontstond op deze wijze een vraag-en-antwooraspel, waarbij de jongelui op onbevangen wijze van re pliek dienden, en repliek, die door de docent meesterlijk werd opgev; en werd ingepast in zyn betoog, waren soms opmerkelijke antwoor den: bij een vergelijking van twee stillevens waarvan er één door een modern kunstenaar was geschilderd, antwoox-dde een jongeman op een vraag van de docent: „Dat is zoveel slordiger geschilderd..." Na de les xnet de kinderen werd een nabespreking' gehouden door de do cent met de deelnemers. Er hebben zich tot dusver 36 cursisten gemeld. Vakbond „Peruka" hield vergadering in Middelburg Problemen pension-, rusthuis-, en kamerbedrijf aan orde Uitgaande van het district Brabant- West van de Nederlandse Vakbond voor de Pension-, Rusthuis en Kamer verhuurbedrijven („Peruka") werd Zaterdagmiddag in restaurant „Dt Huifkar" in Middelburg een verga dering gehouden. Het district Zeeland van deze bond is tijdelijk bij het district West-Brabant gevoegd. In haar openingswoord van deze bij eenkomst, waarvoor een geringe be langstelling bestond, deelde de districtsvoorzitster, mevrouw M. A. PelsVan Leent, mee, dat de nieuwe Vestigingswet vermoedelijk eind April in werking zal treden. Daarbij zullen de vestigingseisen worden verzwaard. Spreekster vestigde in dit verband de aandacht op het belang van organisatie in deze bedrijfstak. Zij meende, dat er op dit gebied nog te veel „beunha zen" worden anagetroffen. In Zeeland telt „Peruka" 17 leden, doch dit cijfer zou ongeveer 100 kunnen bedragen. De verdere agendapunten betroffen diverse problemen, die thans voor de „Peruka'-leden van belang zijn. Er werd een uiteenzetting gegeven over de Stichting Onderling Hulpfonds bij overlijden en een toelichting op de verhoogde prijzen voor kamerverhuur bedrijven. Over deze onderwerpen ontspon zich een levendige gedachten- wisseling. Mededelingen werden voorts gedaan over de actie, die het hoofdbestuur van de bond voert voor vermindering van de personele- en omzetbelasting. Tenslotte kwamen nog aan de orde het onlangs ingestelde bedrijfsschap in deze sector yan het bedrijfsleven en het congres, dat op 26 April in Utrecht zal worden gehouden. 1 JLf éLÏUÖÈ MH Proef Ste en u geeft Stuurman Steven gelijk: met Sterling aan boord. Waar je ook komt, met een Sterling- sigaret ben je de man in elke haven. Dat kan ook niet anders, want je rookt het beste uit de Virginia-oogst Je draait je eigen originele Virginia-sigaretten. Beter kan het niet, Kijk maar naar de goudgele kleur, let maar op die zuivere Virginia-smaak. Halve premiebouw in Zeeland Ruim 900 aanvragen Zoals bekend heeft de minister van wederopbouw kortgeleden goed ge vonden, dat 8000 woningen worden ge bouwd met halve rykspremie. Voor dit bouwen met halve premie kunnen alleen particulieren en particuliere in stellingen of organisaties in aanmer king komen. Het blijkt, dat voor deze vorm van halfgesubsidieerde bouw in Zeeland bijzonder grole belangstelling bestaat. Naar wjj vernamen waren deze week door de provinciale dienst voor de we deropbouw en volkshuisvesting in Zeeland reeds plannen voor de bouw van meer dan 900 woningen doorge geven naar het ministerie in Den Haag. Men verwacht, dat dit aantal nog zal stijgen en dat het cijfer duizend zal worden bereikt. Wat de verdeling vain het aantal aanvragen betreft, kan medegedeeld worden, dat te Vlissingen plannen voor 500 woningen gereed gemaakt werden,, te Middelburg voor 20 en te Goes voor twee. Zoals bekend heeft men ook in Oost Zeeuwsch-Vlaandèren grote be langstelling voor de halve premie bouw. Uit Terpeuzen werd reeds zeer snel een aanvrage ontvangen. Vorige week kwamen van het ministerie in Den Haag de eerste beschikkingen af voor Zeeland. Zij betroffen de goedkeuring voor 61 woningen in Temeuzen en 2 in Kapelle. Zaterdagmiddag werden in de gym nastiekzaal van het Christelijk Ly ceum te Goes volleybalwedstrijden ge. houden, als onderdeel van het sport- tournooi, dat het Zeeuws Middelbare Scholieren Contact in Goes organi seerde. De teams van het Lyceum te Zierïkzee en de Middelburgse H.B.S. in actie (Foto: P.Z.C.) VAN >mn TOT ERGERLIJK. In Axel moest de politie optreden tegen drie minderjarige jongemannen, die zich aan ergerlijk vandalisme schuldig maakten. In het recreatie-ge bied van Plan Zuid hielden zy zich onledig met het uitgraven en ont vreemden van langs de bospaden ge plante bloembollen. Een voorbijgan ger nam gelukkig de moeite om de po litie te waarschuwen, zodat aan de vernielzucht van de drie vandalen een einde gemaakt kon worden. De kna pen, S., H. de C. en J. V., allen uit Axel, werden ter verantwoording geroepen. OP HOL. In Oudelande sloeg een paard, ge spannen voor een zogenaamde rol- sleper van de heer 't H. te Oudelan de, in de Doelstraat op hol. In volle vaart botste de rolsleper tegen een in deze straat geparkeerde auto van de heer F. uit Driewegen. Er ontstond aanzienlijke materiële schade. GEDENKPLAAT. In St. Maartensdijk wil men ter herinnering aan de bevrijding in het gemeentehuis een gedenkplaat aan brengen. Er is een commissie gevormd om de voorbereidende werkzaamhe den tc verrichten en om bij de ge- LENTEBODE Het voorseizoen is nog maar nau welijks begonnen, maar op de Zeeuwse wegen zijn vooral tijdens de weekein den de auto's met de Belgische num merborden al weer een vertrouwd verschijnsel! Bij tientallen passeren onze Zuiderburen weer de grens. On danks regen en wind, want stralend kan het lenteweer bepaald nog niet genoemd kan worden. Daarom is de aanwezigheid van Belgische autos' op de Zeeuwse wegen eigenlijk des te prettiger. Het is in feite een verschijn sel, dut tot de lenteboden gerekend kan worden! En lenteboden worden met vreugde begroet! Zelfs gemotoriseerde lenteboden meentenaren gelden in te zamelen. Het ligt in het voornemen om de ge denkplaat op de avond van de vierde Mei, na afloop van een kerkdienst, tij dens een korte plechtigheid te onthul len. DIAMANTEN BRUILOFT. In Oud-Vossemeer viert het echt paar M. van DrielHage heden zijn 60-jarige echtvereniging. De 84-jarige bruidegom en de 82-jarige bruid genieten nog een goe de gezondheid, zodat dit mooie jubi leum ongetwijfeld in dankbaarheid gevierd zal worden GESLAAGDE ACTIE. Een in St. Annaland gehouden actie voor opvoering van het aantal begun stigers van de muziekvereniging „Ac celerando" is uitnemend geslaagd! Het aantal begunstigers steeg namelijk van 80 tot 158! Voor „Accelerando" be looft derhalve een goede tijd aan te breken. Het muziekleven bloeit ove rigens toch goed in deze gemeente. Bij het bestaande hervormde zangkoor „V. Z.O.S." is thans ook een mannenkoor opgericht, dat onder leiding komt van de heer Jacs. J. Ridderhof. DROOGINSTALLATIE. De coöperaiteve veilingvereniging ,St Annaland en Omstreken" heeft 'n drooginstallatie in gebruik genomen, welke gebouwd is in een schuur aan de Westelijke Achterweg. Het ligt in de bedoeling deze installatie binnen afzienbare tijd nog te verbeteren. IN PROVINCIALE BIBLIOTHEEK „Vele facettendie in één punt samenkomen y Tydens een korte bijeenkomst in de Provinciale Bibliotheek te Middel burg opende de heer A. Schout, lid van Ged. Staten van Zeeland, de ex positie van bijbels en bijbelse illustra ties, die thans in deze Bibliotheek wordt gehouden. De heer Schout, die tevens lid van de Bibliotheekcommissie is, zeide ver heugd te zijn, dat deze tentoonstelling kon worden georganiseerd in samen werking met de culturele commissie van de Ned. Hei-vormde. Kerk. Mede dank zij dit initiatief komen de bij zondere schatten, waarover de Biblio theek beschikt, onder de ogen van het publiek. Het is voorts een goede ge dachte, aldus spreker, om juist in de lijdenstijd tevens aandacht te schen ken aan de kunst, die het lijden van Christus weergeeft. De heer Schout sprak de hoop uit, dat de tentoonstelling door velen zal worden bezocht. „Er is wel geen enkel boek in de wereld, dat zovele malen gedrukt, herdrukt en uitgegeven is als de Bijbel. Er zijn hier verschillende fa cetten van dat éne boek.te zien, maar zy komen alle in één punt samen, na- mclijk het Woord van God". De waarnemend Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse, sprak eveneens een kort woord, waarin hij er op wees, dat het kennisnemen van wat in de Bybel staat kan zijn „de hoogste orde van geestelijke volksge zondheid". Tenslotte sprak de praeses van de Provinciale Kerkvergadering Zeeland, ds. F. S. Kloosterman uit Vlissingen, die in het bijzonder de culturele com missie dank bracht voor haar werk. Hij sprak de hoop uit. dat ouderen zo wel als jongeren deze tentoonstelling zullen bezoeken. „Er zyn hier schatten opgetast aan catechetisch materiaal" zo zei hij. Hij deed de culturele commissie de suggestie, nog eens een expositie te organiseren van kerkelijke bouw kunst, waarin bijvoorbeeld kerkher- stel, inrichting enz. naar voren kun nen komen. Ds. Kloosterman sprak tenslotte de wenselijkheid uit, dat ook andere minder centraal gelegen delen van Zeeland in tentoonstellingen als de on derhavige betrokken konden worden De genodigden bezichtigden vervol gens de expositie, waarbij de biblio thecaris, de heer H. Pieters, voor een deskundige toelichting zorgde. Ruim 20 deelnemers kregen getuigschrift Door samenwerking van de Zeeuw se afdelingen van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde was het mogelijk in Goes een tweetal Rijkstuinbouwcursussen te organi seren. Er was n.l. een één-jarige cursus in snoeien van sierbomen en heesters, waarvan de theoretische lessen in de Rijkslandbouwwinter- school en de practische lessen In de Goesse plantsoenen werden gege ven. Verder is er een tweejarige cursus in aanleg en onderhoud van tuinen, welke in de zomer van 1956 eindigt. Zaterdagmiddag kon in de Rijks- landbouwwinterschool te Goes de eindl'es van eerstgenoemde cursus worden gehouden, terwijl tevens het tekenwerk van de tweede cursus ten toon werd gesteld. Op de schoolbanken hadden ruim twintig mannen uit allerlei beroepen plaats genomen. Ook in leeftijd va rieerden zij strek de oudste was zelfs 62 jaar doch allen hadden een grote liefde tot de natuur ge meen. In hun vrije tijd hadden zij zich de moeite willen getroosten, heel wat te studeren over de plan tenkennis e.d. Nadat het hoofd van de cursussen, de heer K. Goud zwaard, een openingswoord had ge sproken en de cursisten nog tal van vragen had gesteld, reikte de Rijks- tuinbouwconsulent ,ir J. J .van Hen- nink, aan de deelnemers van de snoeicursus het getuigschrift uit. Hij sprak er daarbij zijn voldoe ning over uit dat deze cubsus werd gehouden, waarbij hij de geslaagden geluk wenste en de heer Goud zwaard dank bracht. Voorts sprak hij de wens uit, dat de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde op deze weg zal voortgaan. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, juichte het organi seren van deze cursussen ook toe en sprak de hoop uit, dat de verkregen kennis zal worden toegepast en uit gebreid. Zij zal bijdragen tot ligt verhogen van de schoonheid van de ze zo mooie provincie. Grote aantallen Zeeuwse scholieren namen Zaterdag deel aan de eerste schoolwandeltochten, die de N.W.B. organiseert. Er werd op vijfverschil lende plaatsen gestart: hier een over zicht van de groepen leerlingen, die juist de Noordsingel in Middelburg verlaten (Foto: P.Z.C.) Een der cursisten, de heer J.- Sinke uit Bergen op Zoom, bracht nog dank en hulde aan de leider, de heer Goudzwaard, die hij beti telde als een pionier in Zeeland. In een agrarische provincie als Zee land wordt vaak zo weinig aan dacht geschonken aan de sierteelt. Met een dankwoord van de heer Goudzwaard werd deze openbare eindles besloten. Het getuigschrift van de cursus in snoeien van sierbomen en hees ters ontving m de heren: J. Adri- aanse, P. A. Dekker, J. G. den Hol lander, J. J. den Hollander, allen te Middelburg: M. W. de Bruine, J. Francke, M. Luijk, W. Luijk, allen te Vlissingen: H. C. den Butter en M. M. Does, beiden te Goes; J. Cor- nelisse en J. Marijs, beiden te Kat- tendijke; M.F. Herrebout te Se- rooskerke; J. N. de Leeuw te Ka pelle; M. J. Priester té 's-Heer Arendskerlce; P. Proost te 's-Heer Hendrikskinderen; Chr. Platschorre te Ellewoutsdijk; A. de Schipper en A. Houtekamer, beiden te Wemel- dinge en A. de Vos te Willemstad. Planologische consequents van de Deltaplannen De plancommissie Zuidwest van de rijksdienst voor het nationale plan heeft een studie over de planologische consequenties van de Deltaplannen ge publiceerd. Deze consequenties zullen volgens het rapport gunstig zijn. De ontsluiting van het Zuidwesten des lands zal worden bevorderd door de mogelijke aanleg van de kustweg naar Walcheren, de Zoomse weg van Rotterdam via de Volkerakdam naar Antwerpen en van de centrale weg naar Zierikzee. De Zoorfiseweg zal Zuidwaartse expansie van de rand stad en met name industrialisatie van West Brabant bevorderen, terwijl te vens de verbinding met de belang rijkste Belgische centra zal worden verbeterd. De kustweg zal naast betere verbin ding, verdere ontwikkeling van tuin bouw en fruitteelt op de Zeeuwse eilanden ten gevolge hebben. Boven dien zal hij recreatiemogelijkheden in het Deltagebied stimuleren. De cen trale weg tenslotte zal het eiland Schöuwen-Duiveland definitief ont sluiten. Het rapport doet een reeks suggesties, die tot juiste oplossingen van de komende situatie zullen kun nen-bijdragen. Jaarvergadering „Verladersbelangen" De stichting „Verladersbelangen Binnenscheepvaart" Zeeland houdt haar jaarlijkse algemene vergadering op 5 April a.s. te Terneuzen. Bespro ken wordt o.m. de „tarieven-kwestie". De Rijksinspecteur voor het verkeer, de heer J. Later, zal een causerie hou den over de wet goederen binnen scheepvaart. VANDAAG Middelburg - Electro: „De man met een millioen". (al,), 19 en 21.15 uur; Schouwburg: „De vijf Sullivans", (a. 1.), 20 uur; Prov Bibliotheek: Exposi tie van Bljht? en Bijbel-illustraties, 10—12.30 uur '3.15—18 uur, 19—21 uur. Vlissingen Luxór: .De Gestapo mist een man", (14 jr.). 20 uurj Alhambra: „White Christmas", (a.l.), 19 en 21 uur. Goes Grand: „Meisjes zonder beroep, (14 jr.), 20 uur. &*t waM iecfeieett op e^v$e<j Met interessante vliegtuigplaatjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2