PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT oe BILT Staking bij gemeentebedrijven in Amsterdam spitste zich toe Britannia-gebouwen te feestelijk in gebruik Vlissingen genomen HONORERINGSVOORSTELLEN VAN DE HUISARTSEN GEEN LANGZAAM-AAN-ACTIE VAN HOOFDAMBTENAREN BRAND IN EEN BELGISCHE BIOSCOOP: 39 DODEN 198e Jaargang - No. 79 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per Week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie I 3.—. Ing. mededelingen arlcmaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.— Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.ZXJ. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, N. Bogerdstr. C 160. tel et. 26. MILITAIREN OP DE BUSSEN B. en W. schorsen de stakers; gasvoorziening werd gestoord In het afgelopen week-einde is het stakingsconflïct in Amsterdam, toe gespitst. Terwijl er enerzijds uitbreiding kwam aan de staking bij ver schillende overheidsbedrijven was er anderzijds een tendenz onder de sta kers nader overleg te plegen en weer na bepaalde voorwaarden aan het werk te gaan. Bij de waterleiding werd het werk hervat evenals ten dele bij de veren. De 350 arbeiders bij de gasfabrieken waren voornemens na terugtrekking van het militaire personeel aan het werk te gaan. B. en W. hadden evenwel Zaterdagmiddagaan de stakers een bericht laten uitgaan, waarin schorsing werd aangezegd met ingang van de dag waarop zij het werk neerlegden. Later zou worden beoordeeld, wie weer in dienst genomen kon worden. Aan de door de stakers gestelde voor waarden werd door B. en W. geen gevolg gegeven. Intussen had een en ander ernstige gevolgen voor de gasvoorziening, welke vrijwel volledig werd stopgezet en later in beperkte mate werd hervat, zodat de huisvrouwen Zondagmiddag een warme maaltijd konden bereiden. Militaire chauffeurs, werden ingezet op de bussen; er was gra tis vervoer. Enige leden van het stakingscomi té van het tram- en buspersoneel heb ben Zondag contact gezocht met de besturen van het N.V.V. en de alge mene bond v. ambtenaren (aangeslo ten bij het N.V.V.Verzocht werd 'n deel van de stakingseisen over te ne men. Men wilde het werk hervatten mits er geen rancune-maatregelen ge nomen zouden, worden. Dit verzoek werd van de hand gewezen. Personeel van particuliere bedrijven in Amsterdam, dat in staking was gegaan, is inmiddels weer aan het werk gegaan. De toestand voor de zie kenhuizen werd allerminst gunstig beoordeeld door ir. L. Vos, directeur van het G.E.B. in de hoofdstad. Er was vrijwel geen gasvoorraad meer en voorts zijn er geen aparte leidingen naar de ziekenhuizen. Keukens van de gemeentelijke centrale voorzienings- dienst werden in gereedheid gebracht om aan ziekenhuizen en eventueel ook aan verzorgingsinriehtingen warm voedsel te leveren. De petro- leumleveranciers minstens 1000 hebben in Amsterdam een goede tijd. Ook ontstond er plotseling een zeer drukke vraag naar butaangas, dat ge bruikt wordt in verschillende hotels, restaurants e.d. Hiervoor zijn echter speciale apparaten nodig zodat de ge wone huisvrouw er niets aan heeft. Zondagmorgen werd de marine. het technisch personeel ingeschakeld op de gasfabrieken, hetgeen tot ge volg had, dat de voorziening in be scheiden mate kon worden hervat. Politieke ackiergrond In een oproep tot de stakers van de katholieke en christelijke bonden van overheidspersoneel worden de commu nisten G. Groot Roessink en W. Oo- men beschuldigd nog meer verwarring te zaaien in de bestaande stakings moeilijkheden. Het algemeen steunco mité beloofde, dat het het voorstel van B. en W. in de vergadering van de sta kers zou brengen. Dit is echter niet gebeurd. In een verklaring van het N.V.V. wordt de oorzaak van een en ander gezocht bij de communisten. Deze vakorganisatie keert zich tegen een rede van de voorzitter van het C.N.V. Ernstig auto-ongeluk Twee doden, 7 zwaar- en 2 lichtgewonden Zondagavond is op de rijksweg Den HaagRotterdam ter hoogte van het vliegveld Ypenburg een 4- of 5-tal personenauto's op elkaar gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee der auto's reden met circa 60 km snelheid op het middengedeelte der rijbaan recht op elkaar in en wer den naar de weggedeelten waarop zij aanvankelijk hadden gereden, wegge slingerd. Daar ramden zij andere wa gens uit de files van beide zijden, of werden achterop aangereden. Tot heden zijn twee doden geborgen. De slachtoffers zijn de 31-jarige A. Veldhoen uit Rotterdam en de 19-ja rige mej. Van Heusden uit Amster dam. Voorts werden nog in ziekenhui zen te Delft en Den Haag 7 zwaai en 2 lichtgewonden opgenomen. Vrijwel alle gewonden zgn afkomstig uit Rotterdam. de heer M. Ruppert, waarin hij stelde, dat de staking weliswaar moest wor den afgekeurd maar concludeerde, dat de eisen gerechtvaardigd waren. De C.N.V.-voorzïtter heeft de loon politiek van de regering nu men tot een iets grotere welvaart is geko men afgekéurd. Het Nederlandse loonpeil blijft afgestemd op de margi nale bedrijfstakken en in de hoogte van het loon wordt onvoldoende het rendement van de onderneming en be drijfstak tot uitdrukking gebracht. Het C.N.V. stelt vast, dat met spoed dient te worden bevorderd dat er een wijziging komt in het loonsysteem, waardoor de toonhoogte meer be- ctrijfstakgewijze kan worden bezien. Op principiële gronden worden sta kingen tegen de Overheid door de Christelijke vakbeweging ten zeerste afgekeurd, terwijl voorts ook gewe zen werd op de actie van de commu nisten in Amsterdam. Churchill zou Dinsdag aftreden In Mei algemene verkiezingen Uit Londen wordt gemeld, dat Churchill naar alle waarschijnlijk heid Dinsdag a.s. aftreedt. Dan zal hij het premierschap overdragen aan Eden. De bekendmaking van dit aftreden zou worden gevolgd door een aankondiging van algemene ver kiezingen in Engeland en wel mo gelijk op 26 Mei. Zondag is de premier naar zijn buitenverblijf te Westerham (Kent) vertrokken. Vanavond geeft hij in Londen in zijn ambtswoning een di ner aan het koninklijk paar. Felle uitslaande brand in Haagse uitgeverij Een bewoner van de Hartogstraat in de Haagse binnenstad ontdekte Zondagmiddag omstreeks kwart voor twee, dat zware vlammen uit de bo venverdieping van het kantoor en magazijn van de uitgeverij Van Stockum sloegen. Het vuur was zo hevig, dat enkele minuten later reeds het houtwerk van de voorgevel van het pakhuis aan de overkant vlam vatte. Omstreeks half drie had men de brand onder de knie. De zeer aanzien lijke schade wordt vermoedelijk door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. De nablussing vergde geruime tijd. 0 Na langdurige onderhandelingen tussen de werkgeversorganisaties, samenwer kend in de raad van bestuur bouwbedrijf en de werknemersorganisaties, is over eenstemming bereikt over een collectief arbeidscontract voor het bouwbedrijf. Koning van Jemen werd afgezet Door zijn broeder De 61-jarige koning van Jemen (Zuid-Arabië), Achmad Ibn Yahia, is afgetreden onder dwang van het leger. Er waren botsingen voorge vallen tussen het leger en de lijf wacht van de koning. Zijn 43-jarige broer Emir Sayf el Islam heeft ae regering overgenomen. De nieuwe koning heeft sociale en economische hervormingen aange kondigd. Hij wil een meer pro-Wes terse politiek volgen en nauwer sa menwerken met andere Arabische staten. De afgezette koning kwam in 1948, nadat zijn vader tijdens onlus ten was vermoord en gedurende vier weken een rebellenleider het bestuur over het land had gevoerd, aan het bewind. Jemen telt ongeveer vijf millioen inwoners. Er is een missie uit Cairo onderweg, die wil bemid delen in het conflict tussen de afge zette koning en zijn broeder. Ge vreesd wordt namelijk, dat conflicten met verscheidene stammen zullen ontstaan. Het leger keerde zich te gen de afgezette koning, omdat hij niet meewerkte aan bestraffing van stam-leden, die drie belasting-inners hadden vermoord. ARTSEN EN ZIEKENFONDSEN „Redelijke vergoeding verlangd" In Utrecht heeft de Koninklyke Nederlandse maatschappij tot bevorde- derïng van de geneeskunde Zaterdag een algemene vergadering gehouden. Dr. C. Landsheer, voorzitter van de landelijke huisartsen vereniging, deelde het een en ander mede over de stand der onderhandelingen met de zieken fondsen, Aan de hand van enquêteeyfers over het onkostenverloop zijn nieu we honoreringsvoorstellen aan de ziekenfondsen gedaan. De voorgestelde honorering bedraagt 11,80 per jaar voor de eerste 2500 ziekenfondspa tiënten en 9,voor de volgenden. Dr. Landheer sprak de verwachting uit, dat de op deze basis voortgezette onderhandelingen binnenkort tot een op lossing zullen leiden. De huidige honorering bedraagt f 7 voor de eerste 3000 en f 5 voor de vol gende ziekenfondspatiënten. Het is voorts de bedoeling een accoord te la ten ingaan per 1 Jan. 1955 en boven dien Van terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 een bepaald bedrag voor de onkostenstijging. Dr. H. Vesten sprak over de arbitra gemogelijkheden op het gebied van de overeenkomsten met de ziekenfond-, sen. Hij nam als uitgangspunt dat de ziekenfondsverzekering een zeer be langrijke sociale verzekering is, door middel waarvan grote groepen van onze bevolking hun noodzakelijke ge neeskundige verzorging bereiken. Be zwaren noemde spreker de beperking van de beroepsvrijheid, het abonne mententarief voor huisartsen en ge deeltelijk ook voor specialisten, dat moet worden gezien als grondslag van dit stelsel. Voorts het feit, dat dit stel sel duur werkt omdat uiteindelijk nie mand verantwoordelijk is voor de ano nieme kas. De artsen verlangen geen minimum- Tijdens de opening van het nieuwe Britannia te Vlissingen sag men van Britannia uit langzaam de kruiser Hr. Ms. Zeven Provinciën" op de Schelde voorbijvaren. honorering maar een redelijke vergoe ding. De voorzitter van de landelijke spe cialistenvereniging, dr. M. Plooy, zei- de dat binnenkort de eenheid onder de specialisten weer zal zijn hersteld. Er is gemeenschappelijk onderhandeld met de ziekenfondsen over de afschaf fing van de progressieve korting en de verhoogde tarieven. KLACHTEN OVER SALARISBELEID Verhoging zou 6 millioen kosten In de grote zaal van „Amicitia" in Den Haag werd Zaterdag een buiten gewone vergadering gehouden van de centrale voor hogere rijksambtenaren. Alle ambtenaren voelden niets voor het voorstel om zich in het vervolg uit sluitend te bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt. In een motie wordt gezegd, dat men het in hoge mate betreurt, dat de regering de rechtvaardige verlangens van de rijksambtenaren tot nu toe heeft afgewezen, waardoor onder hen grote verbittering en teleurstelling zijn ontstaan. De raad draagt het bestuur In vol vertrouwen op met alle oirbare middelen te blijven streven naar een noodzakelijke verbetering der salarissen. uitgaven niet kan dragen. De centrale acht dit argument niet houdbaar. Volgens haar becijfering gaat het hier slechts om een'bedrag van omstreeks 6 millioen gulden voor de hogere amb tenaren, waarvan een derde of een vierde aan belastingen in de staatskas terugvloeit. De grief is vooral, dat de regering zonder voldoende inzicht in de feiten ten aanzien van de particu liere sector de hogere ambtenaren re latief weer terugdringt. Voorts wordt gezegd, dat het sala- risbeleid in het georganiseerd over leg niet aan redelijke eisen voldoet, in het bijzonder met betrekking tot het salaris van de hogere ambtenaren. Er moeten stappen ondernomen worden om te komen tot 'n doeltreffend over leg, waai'brj wordt gedacht aan de fi guur, die op dit punt bestaat voor de officieren van land-, lucht- en zee macht. De regering vreest repercussies van de verhoging der salarissen van het overheidspersoneel in de particuliere sector. De centrale wijst dit argument af. Daar het overheidspersoneel, wat de salarissen .betreft, achterstaat bg werknemers in het particuliere be drijf, is verbetering van die salarissen slechts een zaak van rechtvaardig heid en niet van overdragen met ver dere gevolgen voor het economische leven. De regering zegt, dat zij de hogere Chinese studenten mogen Ver. Staten verlaten Zes-en-zeventig Chinese studenten die zich op het ogenblik in de Ver enigde Staten bevinden en tegen wier repatriëring naar communistisch China de Amerikaanse autoriteiten zich tot dusver hebben verzet, mo gen thans naar hun land terugkeren. Dit heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bekend gemaakt. Met welgevallen bekijkt burgemeester F. A. van Rosevelt van Schoondijke, secretaris van het comité Vluchte lingenhulpde scootmobieidie de hoofdprijs vormde'van de verlotings actie, welke ten bate van de „displa ced personswerd gevoerd. De heer Verhage uit Zoutelande, de gelukkige loinnaar,. probeert het nieuwe ver voermiddel, terwijl zijn echtgenote een oogje in het zeil hoiidt. Blokkade van Saigon tijdelijk opgeheven De particuliere legers, die in op stand zijn tegen de Zuid-Vietname- se regering, hebben voor drie dagen hun blokkade van Saigon, die reeds vijf dagen duurt, opgeheven om de autoriteiten van de stad gelegenheid te geven voedselvoorraden aan te voeren. Door de blokkade zijn de prijzen van verse levensmiddelen bijna ver dubbeld. De markten zijn leeg. Andersen's geboortedag De 150ste geboortedag van de Deense sprookjesschrijver Hans An dersen is Zaterdag in de gehele we reld gevierd .In Denemarken en in Odense, Andersens geboorteplaats, bereikte de viering haar hoogtepunt. De koning van Denemaiisen heeft in tegenwoordigheid van de koningin van Denemarken in het geboortehuis van de dichter in Odense, een rede gehouden. DE OUDE GLORIE HERLEEFDE I Het nieuwe Vlissingen zal nieuwe mogelijkheden bieden De nieuwe Britannia-gebouwen te "Vlissingen zijn Zaterdag officieel in gebruik genomen. Des morgens was er een bijeenkomst voor genodigden in de cafézaal, gevolgd door een lunch in de congreszaal. Daarna werd een openbare receptie gehouden en Zaterdagavond trad voor genodigden met hun dames het cabaretgezelschap van Bennie Vreden op. Tenslotte was er Zondagavond nog een openbare voorstelling van dit cabaretgezel schap. Het danszaalorkest van Jan Corduwener zorgde tijdens de avondbijeen komsten voor dansmuziek. Voor deze ganse reeks van manifestaties bleek een bijzonder levendige belangstelling te bestaan. BRANDWEER KON NIETS DOEN Drama in dorp nabij Luik Zondagavond te half zeven brak plotseling brand uit in de „Rio"-blo- scoop in Sclessin, een dorpje nabij Luik. De brand ontstond achter het doek en greep zo snel om zich heen, dat een aantal bezoekers er niet meer in slaagde weg te komen. Er werden tot dusver 39 doden geteld. De brandweerlieden konden niets anders meer doen dan de belendende gebouwen beschermen. Van de zaal bleven slechts zwart gerookte muren overeind staan. Toen de reddingsploegen het gebouw binnendrongen, vonden zij slechts nog omgekomen slachtoffers. In de straat speelden zich gruwe lijke tonelen af. Familieleden van de slachtoffers, die dadelijk bij het uit breken van de ramp waren toegelopen moesten machteloos toezien. Een tien tal gewonden, onder wie een man en een vrouw, die er nog in geslaagd waren uit de vuurhaard te ontsnap pen, werd onmiddellijk eerste hulp verleend. De gewonden werden in ver schillende Luikse ziekenhuizen opge nomen. De meeste slachtoffers zijn kinderen. Als president-commissaris van de N.V. Britannia begroette Zaterdag ochtend te omstreeks elf uur de bur gemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff de genodigden, onder wie zich vele autoriteiten uit de provincie Zeeland bevonden. De heer Kolff herinnerde er aan, dat Vlissingen een jonge badplaats is. Men zegt, dat in de Engelse bad plaats Scarborough in 1730 de eerste zeebaden werden genomen. Te Scheveningen begon men in 1813 en te Vlissingen ontstond omstreeks 1870 een plan voor een badgelegen heid. Het blijkt, dat in 1877 een ge bouwtje op het Zandduin stond, dat in 1878 werd verbeterd en uitgebreid tot stedelijk badhuis. In 1886 werd het hotel Britannia met grote feestelijk- heden geopend. Burgemeester Kolff vertelde op geestige wijze van die opening en wees vervolgens er op, hoe geleidelijk in de badplaatsen de ontspanning en het houden van congressen meer be tekenis kreeg. Het eerste Britannia Het oude Britannia ging in 1944 in vlammen op. De herbouw werd echter als vanzelfsprekend beschouwd. Spre ker uitte namens commissarissen zijn vreugde ovër de gedeeltelijke herbouw van Britannia en noemde een reeks namen van hen, die zich voor deze herbouw verdienstelijk maakten. Ontwerp en uitvoering van het ge bouw hebben aan hoge eisen voldaan. De vereniging Nieuw Walcheren zal de beplanting op de terreinen aanbie den. Spreker besloot met de hoop te uiten, dat het gebouw zou strekken tot vergroting van het ware geluk van ieder, die het betreedt. Lof gemeentebestuur Voor het prov. bestuur sprak mr. A. J. v. d. Weel, die herinneringen aan het oude Britannia en Vlissingen ophaalde. Hij zwaaide lof toe aan de burgemeester en het gemeentebe stuur, dat medewerkte aan het verrij- zen van een nieuw Vlissingen met nieuwe mogelijkheden. De nieuwe Bri tannia-gebouwen zgn een aanwinst voor de gehele provincie. Namens het gemeentebestuur voer de wethouder W. Poppe het woord. Hij las een rede voor, die door wet houder M. A. van Popering was opge steld. Wethouder Van Popering was namelijk door ziekte verhinderd aan wezig te zgn. In die rede werd de verwachting uitgesproken, dat het nieuwe Britan nia als attractie voor badplaatsbezoe kers en als cultureel centrum zou vol doen en dat spoedig een uitbreiding met een flinke hotelruimte tot stand zou komen. Aan burgemeester mr. B. Kolff werd dank gebracht voor zgn bezielende leiding. Mr. J. Moolenburgh, voorzitter van de Prov. V.V.V. noemde het in ge bruik nemen van het nieuwe Britan nia een blijde gebeurtenis. Het oude Britannia had een goede naam in ge heel Nederland. Men noemde het hotel in een adem met Vlissingen. Ook na- (Vervolg op pag. 7) Verlenging werktijden op bouwbedrijven Het departement van sociale za ken en volksgezondheid deelt mede, dat een algemene vergunning is verleend om op bouwwerken gedu rende de periode van 4 April tot en met 1 October 1955 arbeid te doen verrichten tot maximaal 51 uren per week en negen en een half uur per dag, teneinde een gedeelte van de achterstand in te halen, welke in deze bedrijven als gevolg van het langdurig vorstverlet van de afge lopen winter is ontstaan. VERWACHT... ZUID-WESTELIJKE WIND Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. 4 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.13 onder 19.19 op 16.37 onder 4.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1