Golf van aanslagen spoelt over eiland Cyprus L Wat is eigenlijk geestelijke volksgezondheid IN GOUDA WOEDT EEN STRIJD OM EEN KOSTERIJ r KLANKBORD^ ZATERDAG 2 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „MOLOTOW-COCKT AILS" Verzet tegen het „Engelse juk" Verzetslieden op Cyprus hebben in de nacht van Donderdag op Vrijdag aanslagen gepleegd met „Molotof-cocktails" (flessen benzine) en dynamiet op regeringsgebouwen in Nicosia, Limassol en Lamaca. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Het radiostation van Cyprus te Nicosia is door brand ernstig beschadigd. Afgezien van relletjes in Nicosia en Limassol in December j.l. is deze golf van aanslagen de eerste massale verzetsactie op het eiland sedert 1931, toen aanhangers van de beweging voor vereniging van Cyprus met Griekenland het gouvernementsgebouw in brand staken. In Nicosia werden voorts aansla gen gepleegd op de kantoren van het bestuurssecretariaat en militaire ba rakken van het nieuwe hoofdkwartier van het Britse leger in het Midden- Oosten. Een groep niet-geïdentificeer- de mannen wierp bommen naar de gebouwen, waardoor enige schfcde werd aangericht. De aanvallers wis ten te ontkomen. In Limassol ontploften drie staven dynamiet bij het bureau van de ha venpolitie. Een vierde staaf dynamiet ontplofte bij het districtsbureau van de politie in een buitenwijk van de stad. Ook hier bestond de lichte schade voornamelijk uit gebroken ruiten. In Lanarca, aan de Zuidkust, zijn volgens nog onbevestigde berichten vier personen, o.w. een student aan gehouden na een aantal ontploffin gen, waardoor een politiebureau en de woningen van de hoofdinspecteur van politie en de districtscommissaris werden beschadigd. Een aantal ver zetslieden trachtte hier ook bommen te gooien naar een depót van het Britse leger, doch zij werden door de wachtposten verdreven. „Aansluiting bij Griekenland". Na de ontploffing zijn pamfletten gevonden, waarin werd verwezen naar de strijd van de Grieken voor Noodtoestand afgekondigd in Algerië. De Franse Nationale Vergadering heeft Vrijdagochtend vroeg een wets ontwerp aanvaard, waarbij de nood toestand in Algerië wordt afgekon digd voor zes maanden. Sedert November vechten de Fran se veiligheidstroepen met opstande lingen, die aanvallen doen en zich dan weer snel terugtrekken. De wet geeft de gouverneur-gene raal van Algerië en de prefecten van de drie Algerijnse departementen de bevoegdheid alle verkeer op de wegen (met inbegrip van dat van voetgan gers) te verbieden in gebieden en op tijden welke bij decreet moeten wor den vastgesteld. Voorts mogen zij ieder uit een departement weren, die de autoriteiten in de uitoefening van haar gezag tracht te hinderen. Tevens krijgen de gouverneur-gene raal en de prefecten de bevoegdheid bijeenkomsten te verbieden, café's, bioscopen en andere openbare gelegen heden te sluiten en burgers te gelas ten vuurwapens in te leveren. Geen der maatregelen zal automa tisch in geheel Algerië van kracht worden. Het is de bedoeling ze van kracht te laten worden in bepaalde gebieden, waar opstandelingen actief optreden. Londense krantenstaking duurt voort. Dagbladeigenaren en vertegenwoor digers van de vakverenigingen heb ben gisteren te Londen tien uur lang vergaderd, maar men is niet nader gekomen tot een oplossing van het conflict bij de kranten. De Britse mi nister van arbeid, Sir Walter Monck- ton, zal een hof van onderzoek be noemen. Een vakbondsleider verklaarde, dat de bonden geweigerd hebben het ge schil aan arbitrage te onderwerpen. aansluiting van het eiland bij Grie kenland (Enosis) en waarin ver klaard werd, dat gestreden zal wor den „om het Engelse juk af te schud den". De gouverneur van Cyprus, Sir Ro bert Armitage, verklaarde, dat alle maatregelen zullen worden genomen om de plegers van de aanslagen op te sporen. Het gerechtshof van Paphos heeft dertien personen in staat van beschul diging gesteld wegens voorbereiding van een burgeroorlog. Zij werden op 25 Januari in een dorp bij Paphos ge arresteerd, nadat een Griekse motor boot die met dynamiet op weg was naar Cyprus, was aangehouden. Vol gens de aanklacht staan de verdach ten in verbinding met de beweging Geen studiecommissie over atoomwapens. De minister zonder portefeuille en de minister van buitenlandse zaken, hebben de Eerste Kamer hun memorie van antwoord doen toekomen over de ontwerp-begroting 1955 van hun de partement. De ministers wijzen er op, dat er nog altijd geen aanleiding is, terug te komen van de opvatting, dat de zg. wijziging in de Sowjet-Russische politiek in de afgelopen twee jaar uitsluitend van tactische en niet van fundamentele aard is. Het ziet er niet naar uit, dat hierin in een nabije toe komst verandering zal komen. Het Westen moet noodgedwongen trachten een zodanig bewapenings- peil te bereiken en te handhaven, dat de tegenpartij daardoor overtuigd wordt van het nutteloze van een agres sieve oorlog. Een studiecommissie voor de atoom energie en -wapens, zou slechts zin hebben in internationaal verband. Overleg met de bondgenoten is het enige mogelijke; de ministers behou den over een en ander hun mening voor. De indruk van vele leden, dat in het advies Van CauwelaertSteen- berghe bereids rekening zou zijn ge houden met zekere consequenties, aan uitvoering van de Delta-werken ver bonden, berust op een misverstand. De ministers blijven met alle kracht voor aansluiting van Cyprus by Grie-I streven naar een spoedige beslissing kenland. over het kanalenvraagstuk. KERKELIJKE TWISTAPPEL Rechtbank zal Salomo-oordeel vellen Geschillen tussen de Gereformeerde Gemeente in synodaal verband te Gotida en een uitgetreden groep, de Gereformeerde Gemeente Gouda, heb ben gisteren geleid tot twee korte gedingen voor de president van de Rot terdamse rechtbank, mr. J. van Vollenhoven. Zoals bekend, ontstond de scheuring in 1953, toen naar aanleiding van het ontslag van ds. C. Steen blok, deze zich met een derde der gemeenteleden losmaakte van de syno dale organisatie en een nieuwe gemeente stichtte. TRUMAN. Oud-president Truman van de Verenigde Staten, die zo ont zettend boos kon worden op muziek- recencentèn als ze minder prettig over het zingen van z'n dochter schreven, heeft nu zelf de grote stap gedaan: hij is muziekrecensent geworden. Voor zijn eerste recensie in een grote, Amerikaanse krant kreeg hij in dollars een bedrag uitgekeerd, dat bijna 500 Nederlandse guldens ver tegenwoordigde. STAKERS. President Péron van Ar gentinië liet bij de studentenstakin gen aan twee Argentijnse oniversi- tieten meer dan 100 studenten arres teren. Nadat ze vier maanden ge- vangcnissti af achter de rug hadden, werden ze Vrijdag j.l. vrijgelaten. Ze willen nu weten, waarom ze eigenlijk vier maanden gebromd hebben zon der dat tegen hen een vervolging werd ingesteld. HÉL. In Leeds moest de lieer J W. Love namen betekenen soms iets veroordeeld worden aangezien hy viermaal een huwelijk had gesloten zonder geseheiden te zijn van zijn eersto vrouw. Rechter: „Hoe kwam u daartoe?" Beklaagde: „Het leven met myn wettige vrouw was een hel". BRAND. Gertrude Dorman, die 36 jaar oud is en in Memphis (Ver. Staten) woont heeft bijna tweehon derd gulden boete moeten betalen. Ze had in bed gerookt toen ze in een hotel logeerde. Kort daarna stond het bed in brand. Haar verweer luidde: „Het bed brandde al toen ik er in'stapte". Bij de uitspraak van een kort ding in 1953 en ook in appèl bij gerechtshof in Den Haag werd de kerk aan de oorspronkelijke Gerefor- méerde Gemeente in synodaal ver band toegewezen. De koster, die tot de uitgetreden groep behoort, woonde echter nog steeds bij de kerk. De Ge reformeerde Gemeente in synodaal verband eiste nu dat ook de kosterij aan haar zou worden toegewezen. Dr. mr. M. Bouwman zette namens eiseres uiteen, dat, gezien de sterke tegenstellingen tussen beide partijen het van groot belang is, dat er een eigen man in de kosterswoning komt. Mr. A. C. G. van Proosdij zei na mens de gedaagde koster, dat deze, volgens een contract bij zijn aanstel ling, het kosterschap als een zelfstan dig beroep uitoefent, waarbij hij zich verplicht de diverse werkzaamheden te verrichten. Nooit zou daar iets op aan te merken zyn geweest, en op eens werd hem gezegd, dat er een nieuwe koster aangewezen was. A.s. Woensdag zal de president uit spraak doen. „Eigenbelang vóór". Het tweede kort geding had de Ge reformeerde Gemeente in synodaal verband aanhangig emaakt tegen de leden der vereniging tot het verstrek ken van lager onderwijs op Gerefor meerde grondslag te Gouda, waarvan ds. C. Steenblok voorzitter is. Volgens eiseres zouden zij de be langen der schoolvereniging verwaar lozen en hun eigen belangen laten voorgaan. Bij de opening van de nieuwe Graaf Jan van Nassau-school zou de kerke- raad der niet-afgescheidenen bijvoor beeld zijn genegeerd. Er zou geen le denvergadering zijn gehouden en het lidmaatschap met de scholenbond der Gereformeerde Gemeente zou zijn bc- Vandaag wapperen feestelijk de vlag gen van het nieuwe, herbóuivde hotel „Britannia"dat nu officieel geopend wordt. Het moderne gebouw, opge,- trokken in strakke, maar sierlijke lijnen kan voor Vlissingen als bad- jilaats als een grote aanwinst worden beschouiud! ëindigd. De vereniging zoo lid gewor den zijn van de Scholen raad voor de scholen met de Bijbel in Den Haag. Eiseres vreest, dat vele ouders, die het met deze huidige gang van zaken niet eens zijn, hun kinderen van deze school zullen halen. Zij verwacht, dat het leerlingental zal dalen tot onder 75, waardoor 35.000.voor de schoolvereniging verloren zal gaan. Haar eis is nu dat er op 18 April een ledenvergadering zal worden gehou den, waarop het gehele bestuur zal aftreden en een nieuw wordt gekozen. De president stelde als compromis voor, dat de ouders die kinderen op de betrokken school hebben, bijeen zullen komen en dat zij zullen bepalen wie ze in het bestuur willen hebben. Het Wereldgebeuren Klein grensverkeer is thans geregeld. Overschrijding nu steeds mogelijk. Enige tijd na de inwerkingtreding van de overeenkomst van 23 Maart 1953 inzake de liberalisatie van het Nederlands-Belgisch klein grensver keer zijn bij de bewoners van de Ne derlands-Belgische grensstreek bezwa- tegen de inhoud van deze overeen komst gerezen. De bezwaren waren gericht tegen het feit, dat overschrijding van de grens buiten de grensposten om slechts geoorloofd is van zonsopgang tot zonsondergang. Dit noodzaakte personen, die na zonsondergang de grens moesten pas- grens buiten de grensposten om, via een grenspost wederom op Neder lands grondgebied te komen. Na een voorlopige voorziening ïs thans met de Belgische regering een nadere overeenkomst gesloten, waar in wordt bepaald, dat overschrijding 'van de grens buiten de grensposten om gedurende het gehele etmaal is geoorloofd. Fabius mest binnenkort terechtstaan De rechtbank te 's-Gravenhage heeft het bezwaarschrift, dat de raadslieden van J. Fabius, hoofdre dacteur van „De Nieuwsbrief" heb ben ingediend tegen de dagvaarding, afgewezen. De rechtbank besliste de Fabius, die zich schuldig gemaakt zou heb ben aan majesteitsschennis, niet bui ten vervolging zal worden gesteld. De zaak is nu naar de zitting verwezen, en zal binnenkort dienen. Volgens het Poolse blad ..Lodzki Ex press" zijn meer dan de helft van het aantal Poolse bouwarbeiders dronkaards. Tussen 15 en 25 procent is na iedere be taaldag zonder geldige reden niet op het werk. Volgens het blad wordt dronken schap een „massagewoonte". Bezwerend heft instructeur-leider Jan de Graaf de handen op en met een daverende roffel openden deze tam boers van de Signaalafdeling der Middelburgse Gymnustiekvereniging Achillesde jaarlijkse uitvoering, waarop de jóngste turnsters en tur- ners hun kunnen toonden. Dit optre den verschafte de leden van de Sig naalafdeling nog meer vreugde dan anders, omdat zij voor het eerst in het gloednieuwe uniform waren gestoken. (Foto P.Z.C.) Zes dagen leven op zeewater Schipbreukelingen kunnen zes dagen op zeewater leven door dit in kleine, regelmatige doses te drinken, aldus heeft dr Paul Aury, officier van gezondheid van de Franse marine, ver klaard. Dr Aury had de zorg voor tien zeelieden van de Franse mari ne, di^de vorige week met hem bij Brest in een rubberbootje ronddreven om de theorie van Alain Bombard te toetsen, dat schipbreukelingen in leven kunnen blijven door het drin ken van zeewater en het eten vau rauwe vis. De laatste der elf mannen kwam na zes da gen aan land. De Franse mari ne en luchtmacht houden een serie proeven voor dit doel. Bombard stak iri 1952 op een rubbervlot de Atlantische Oce aan over. De „schipbreukelingen" hadden de eerste vier dagen als enig rantsoen zeewater, later vin- gen zij zelf kleine vissen. Alle schepen, die San Francisco nade ren. moeten in de toekomst contact op nemen met patrouilleboten van üe kust wacht, wanneer zij de haven binnengaan. De nieuwe maatregel is bedoeld om het eventueel binnensmokklen van atoomwa pens tegen te gaan. STEMMEN UIT DE KERKER R.K. Vereniging vierde zilveren jubileum in Utrecht Het is de vorige week Woensdag een grote dag geweest voor „De Ka tholieke Centrale Vereniging vorfr Geestelijke Volksgezondheid". In feeste lijke vergadering was men uit alle del en van ons land bijeengekomen in de stadsschouwburg te Utrecht om het vyf en twintig jarig bestaan van deze vereniging te vieren. Alle mogelyke R.K. kerkelijke en wereldlijke autoritei ten waren bijeen om zich tc verheugen in de krachtige activiteiten, die deze vereniging sinds haar oprichting heeft ontplooid. Haar verdiensten kregen een pauselijke onderscheiding, doordat de man, die sinds 1948 voorzitter is, werd benoemd als commandeur in de orde van de H. Gregorius nl prof F. J. J. Buytendijk, vroeger hoogleraar aan de Vrije Universiteit tc Amsterdam en aan de Rijks Universiteit te Groningen, nu verbonden aan de hogescho len van Utrecht en Nijmegen. Deze R.K. vereniging is de oudste van de verschillende verenigingen voor geestelijke volksgezondheid die er in ons land zijn eif welke alle in de meeste provincies hun vertakkingen hebben. Zoals de naam reeds aangeeft, ligt aan al deze verenigingen, die uit par ticulier initiatief zyn voortgekomen, een bepaalde levensbeschouwing ten grondslag en het is dus te begrijpen dat de verschillende kerken in ons land hiervoor een levendige belang stelling hebben. Het is niet alleen een kerkelijke zaak en het is ook geen zaak van de overheid alleen. We heb ben hier een van de grote raakvlak ken tussen overheid en kerk en als zodanig is die geestelijke volksge zondheid uitermate belangryk voor de geestelijke structuur van ons volk. De overheid krijgt voor dit terrein steeds meer belangstelling en daarom wor den hiervoor ook meerdere subsidies beschikbaar gesteld. En ook bij de kerken gaan de ogen steeds meer er voor open, dat hier voor haar een taak ligt. Het is een stuk werk dat eigen lijk ligt op hel terrein van de diaco nie, evenzeer als het maatschappelijk werk en de gezinszorg. Op de vergadering te Utrecht was ook aanwezig de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff. Hij was dankbaar voor het vele dat op het gebied der volksge zondheid in ons land van particuliere zyde ondernomen werd. Vergeleken bij andere landen was er bij ons een achterstand, maar, die zijn we nu be zig in te lopen. „De regering erkent de noodzakelijkheid van het feit dat dit werk wordt gebaseerd op de ver schillende levensovertuigingen, doch hoopt bij deze,noodzakelijke differen tiatie op zo groot mogelyke samen werking". Maar, wat is nu eigenlijk die gees telijke volksgezondheid? Deze vraag is ons reeds verschillende malen ge steld. W'e hebben liet aityd moeilijk gevonden daarop een bevredigend antwoord te geven. We behoeven ons daarvoor niet meer te schamen, sinds op de bijeenkomst te Utrecht nie mand minder dan de feestredenaar, dr Fortmann, heeft verklaard dat de geestelijke volksgezondheid zich zo lastig laat definiëren. „Geen enkele definitie is geheel bevredigend en het zal altijd onmogelijk blijven haar nauwkeurig te omschrijven, daar de beoordeling van wat gezond en wat ziek is, aan wijzigingen onderhevig is en omdat de grens tussen ziek en ge zond niet precies is te trekken." Intussen begrijpen we heel goed dat men met deze aanhaling, ook al komt Bemiddeling Dï Zweedse heer Tage Fritjof, Er lander heeft zich éen half men senleven lang geïnteresseerd voor sociale zaken. Hi) is nu 53 jaar oud en sedert 1938 speelt hy als so ciaal-democraat een vooraanstaande rol in de Zweedse politiek. Daarvoor leidde hij een heel wat rustiger leven, want hy was nadat hij de univer siteit verliet verbonden aan de re dactie van de Zweedse encyclopaedic. In dat jaar 1938 liet zich a! voor zien. dat het politieke leven in Euro pa niet zonder grote beroeringen zou blijven en al slaagde Zweden er in tij dens de tweede wereldoorlog neutraal te blijven, zijn regeerders hebben in die jaren ongetwijfeld wel eens slape loze nachten gehad. Tage Fritjof heeft daarvan stellig zyn deel gekre gen. Thans is Tage Fritjof minister-pre sident van Zweden en hij moet uitvoering geven aan de wens van het Zweedse volk, om neutraal te blijven in het (koudë) Oost-West-con- flict. Enkele dagen geleden hebben de heer Erlander en zijn minister van buitenlandse zaken Undén daarover in het Zweedse parlement verklarin gen afgelegd. Ze spraken over de handhaving van die neutraliteit, de bevordering van de wereldvrede, de Duitse herbewapening enz. Voor de Navo-landen waren de ver klaringen van de beide heren niet zo erg prettig. Er was in de Zweedse rijksdag maar één lid, dat het direct voor de Navo opnam en aansluiting van Zweden bij de Navo bepleitte. Al le overige leden verlangden, dat Zwe den geen defensie-verdragen zou slui ten met buitenlandse mogendheden. Mocht dit al voor de Navo-landen vervelend zijn. nog vervelender was, dat de heren Unden en Erlander be paalde verwijten richtten tot Ameri ka, Engeland, enz. Zij beiden zijn er namelijk van over tuigd, dat de Sowjet-Unie ge toond heeft betere betrekkingen met het Westen te willen, maar dat Engeland en Amerika daarop ver keerd hebben gereageerd. Inplaats van de nieuwe inzichten in Moskou te waarderen hebben Engeland en de Verenigde Staten onder meer ook door opneming van Duitsland in de Navo de ijzeren ring om de Ooste lijke staten verstevigd en daardoor ernstige onrust doen ontstaan in Moskou en in Peking. De liberale oppositie in de Zweedse Rijksdag maakte weliswaar bezwaar tegen deze verwijten aan de Wester se landen, maar zij bereikte weinig. Erlander en Undén hielden voet bij stuk. Toen die oppositie informeerde naar de mogelijkheid om ook in Zwe den met de productie van atoomwa pens te beginnen, bleek dat de Zweed se regering dit vooralsnog onmogelijk achtte. Overigens zette Erlander wel uit een, dat. zijn (sociaal-democratische) partij bemiddelend was opgetreden bij het leggen van contact tussen de Britse Labourparty en de Duitse so ciaal-democraten, welke laatsten te gen de herbewapening van Duitsland geporteerd zijn. Erlander zag daarin een poging tot bevordering van de wereldvrede, waarnaar de socialistische internatio nale nog altijd streeft. Gezien deze houding van de Zweedse regering is in sommige buitenlandse bladen de veron derstelling geopperd, dat het jongste bezoek van de Russische vice-minis ter Gromyko aan Stockholm wel eens verband zou kunnen houden met een Russisch verzoek aan de Zweedse re- seSïf Dat verzoek zou dan betrekking hebben op de wereldvrede en op het zachtkens polsen van de Westerse re geringen ter voorbereiding van een laatste Russische poging om een be tere verhouding met de Westerse mo gendheden te scheppen. In Stockholm wordt gezwegen over het bezoek van Gromyko en de heer Gromyko zelf heeft tegenover de Rus sische pers volstaan met enkele vage algemeenheden. Enig houvast hebben de „veronderstellende" journalisten dus niet. Maar het is wel mogelijk, dat ze goed geraden hebben, want Er lander voelt altijd wel voor bemidde ling zelfs tussen Moskou en Washing- TAGE FRITJOF ERLANDER... Wil hij de grote bemiddelaar spelen? ze uit de mond van een zo zeer be voegd man, niet tevreden is. Dit te meer, omdat de geestelijke volksge zondheid in onze provincie nog nage noeg onbekend is. Mocht de minister zich verheugen dat men in ons land bezig is de achterstand in te lópen, als hij gedacht had aan de Zuid-West hoek. zou hij deze woorden niet heb ben kunnen spreken. Wat betreft de geestelijke volksgezondheid, is Zee land nagenoeg onontgonnen terrein. Er zijn hier slechts enkele plantjes gepoot, die bovendien nog een kom mervol bestaan lijden, De oorzaak daarvan is. geloven we. het feit dat er in onze provincie niet voldoende men sen zijn die het belang van deze zaak zien en die hun schouders daaronder willen zetten. (zie vervolg pag. 4).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3