Britannia-gebouw te Vlissingen wordt heden in gebruik genomen :mn iS.ijpe GEDEPUTEERDE C. HAMEUNK EMIGREERT NAAR CANADA BnmusBHonet Ve bromfiets die'tm levert! Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 APRIL, 1955 EEN VOORTREFFELIJK CONGRES-CENTRUM Architectonisch zeer geslaagd en opvallend goed afgewerkt Dit is de grote week van de architect ir. J. W. C. Boks als hotel-restau- rantfaouwer, want deze week werd het door hem ontworpen Delta-hotel te Vlaardingen (een Marshall-hotel) in gebruik genomen en vandaag worden In het eveneens door hem ontworpen Britannia-eomplex te Vlissingen de eerste gasten ontvangen. Ir. Boks, die in 1950 een studiereis naar Amerika maakte om in het bij zonder de Amerikaanse hotels te bekylien, heeft aan het Vlissingse zee front een Britannia-gebouw neergezet, waarvan men moet zeggen, dat het in architectonisch opzicht bewonderenswaardig is. Daarmee is aan Vlissin gen en aan Walcheren een brok van de vroegere aantrekkelijkheid terug gegeven. Het oude Britannia-hotel, dat in de- Novemberdagen van 1914 ten onder ging was een centraal punt op Wal cheren. Het werd in 1886 gebouwd en het stond toen eenzaam op het duin. Het symboliseerde in zekere zin de opkomst van Vlissingen en het was in 1886 vanzelfsprekend, dat wijlen A. Smit Sr., die zo'n grote rol speel de bij de herleving van Vlissingen de initiatiefnemer was voor de bouw van Britannia. In 1923 werd het hotel overgeno men door de Maatschappij Zeeland waarna in 1924 het belangrijk werd uitgebreid vooral met het oog op het toeristenverkeer met Engeland. Na de zomer van 1939 moest het hotel gesloten worden maar de toen malige burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelderen kon daarin niet berusten. Hij wist een combinatie te vormen, waarin ook de gemeente Vlissingen deelnam en zo kon op 8 Mei 1940 Britannia heropend worden. Bij de bevrijding van Vlissingen toen de Royal Scots het gebouw moesten belegeren om daaruit de Duitsers te verdrijven, ging Britannia in vlammen op. De plannen. Reeds in 1946 werden plannen ge maakt voor een nieuw Britannia-ho- tel. Verscheidene ontwerpen werden femaakt waarop wel het een en ander esnoeid moest worden. KOKSLEERLING ERIK KRIJGER druk in de weer Drie jaar geleden-viel het besluit om eerst het restaurant met de con greszaal enz. te herbouwen. Dat deel is thans gereed. Te zijner tijd kan een hotel bijgebouwd worden, zodanig dat het geheel toch zijn architectonische waarde behoudt. De architect heeft zich bij de bouw van het thans gereed zijnde complex laten leiden door de gedachte, dat in de vorm en de kleur van het gebouw het karakter van Walcheren tot uiting moest komen. In de voorgevel wordt de vrees voor en de liefde tot de zee gesymbo liseerd. De natuur-steen-muur en de zware banden langs die muur wekken de indruk van beschutting tegen de zee. De grote vensters, de terrassen enz. daarentegen getuigen van de liefde tot de zee. De brede mozaïek-fries, die langs de voorgevel en door de restaurant zaal loopt geeft voortreffelijk de at mosfeer aan van strand en zee. c De bouw. Tot zover het gebouw. In een ge sprek, dat wij met ir. Boks hadden, liet hij zich enthousiast uit over de wijze, waarop de bouwvakmensen on der leiding van de heer W. F. Chris- tiaansen, die deze bouw verwerkelijk ten, hun volle medewerking verleen den. Het personeel van oud tot jong leefde sterk mee en daardoor wérd alles keurig afgewerkt. Er is iets meer van gemaakt dan het gewone, juist omdat de mensen van dit ge bouw hielden en er zich thuis gevoel den. Burgemeester mr. B. Holff, die bij dit persgesprek aanwezig was, legde er nog eens de nadruk op, dat het oude Britannia was uitgegroeid tot een cultureel centrum, waar men con gressen en tentoonstellingen hield. Deze functie is ook aan het nieuwe Britannia toegedacht, dat dus niet al leen een eethuis zal zijn. DIRECTEUR W. TEN HAAF drukke dagen terwijl er in de cafézaal nog een res taurant-afdeling is voor 36 gasten. Op de buitenterrassen staan thans 280 stoelen, maar dat aantal kan zo nodig tot 700 uitgebreid worden. Die stoelen verdienen afzonderlijk de aandacht. Ze zijn speciaal voor Britannia ontworpenzoals trou wens ook de stoelen in de zalen Alle kleuren van meubelbekledings- stoffen zijn zorgvuldig geharmoni- eerd met de kleuren van de wanden en het naar binnen vallende licht over de blinkende en blikkei-ende zee. De inrichting. Enthousiast over het nieuwe Bri tannia was ook de directeur, de heer W. ten Haaf, die reeds een jaar lang zijn zorgen aan het nieuwe bedrijf heeft gegeven. Hij vertelde ons, dat in de grote congreszaal maaltijden voor 400 personen geserveerd kun nen worden. De uiterst moderne keu ken is volkomen op dat werk inge richt., Op het balcon in de restaurant zaal kunnen bovendien nog 90 men sen dineren en dan is er in de café zaal nog plaats voor 60 bezoekers, VAN TOT OLIEBOLLEN. Wat het weer betreft kwam de oliebollen-actie in Axel niet eens zo slecht uit. Maart bijv. bracht alles behalve een impressie van voorjaars- warmte en soms was het zo koud, dat December daarbij vergeleken nog mild genoemd kan worden. Zo genoot Axel dus dubbel van het voorproefje van de jeugdherbergbazar in de vorm van deze actie. Huis aan huis werd rondgegaan met deze smakelijke aan bieding en als men het resultaat moet afmeten aan het succes van de bazar, dan kunnen de initiatiefne mers een en ander met vertrouwen afwachten. CULTUREEL INITIATIEF. In deze dagen nu er in vele geval len van een uitvoering van de Mat- thaus Passion genoten kan worden, werd het in het bijzonder op prijs gesteld, dat heer Luikenaar uit Zie- rikzee voor een deskundige toelich ting zorgde. Hij deed dit tijdens een uitvoering met gramofoonplaten. De gen ook in dit geval ongelijk. Het was een op hoog peil staande avond. EERSTE PRIJS. De heer J. A. van der Bijl uit Zon- nemaire heeft er geen spijt van, dat hij deelnam aan een tentoonstelling in Rotterdam. In de rubriek nummer drie werd een os van zijn veestapel bekroond met de eerste prijs. ZiMMim ilniHiiak EXPERIMENT. Het „KloeUngs Gemcentenleuws dat de inwoners van Kloetinge regel matig op de hoogte pleegt te houden van diverse gemeentelijke activitei ten, bevatte dezer dagen een bericht, dat de gemoederen nogal in beweging heeft gebracht.' Vrijdag gister)-morgen zou in de Vate, een oude drinkput op het Marktveld een proef genomen worden door het ministerie vctiv oorlog, 't Stond in verband met de beveiliging tegen atoomontploffingcn. Men zou even nagaan hoe hoog de golfslag bij zulk een ontploffing zou kunnen wor den en als die golf te hoog zou slaan, wel, dan moest de zaak maar ge dempt worden. Zo stond het allemaal in het „KloeUngs Gemeentenieuws" en er werd nog aan toegevoegd, dat het met name voor de jeugd een wel interessant experiment zon worden.' Wel, de jeugd kwam kijken en in het dorp hadden enige gezaghebben de f iguren reeds de nodige maatrege len getroffen. Maar de maatregelen zyn met uit- gevoerd, want men kwam nog bijtijds 'tot de ontdekking, dat de kalender 1 April wees Arbeider uit Kapelle na ongeval overleden. Lading bonen verschoof. In het St. Joanna-zïebenhuïs te Goes is gistermiddag de 58-jarige boom kwekersknecht J. Zoetewey uit Ka- pelle-Biezelinge overleden aan ver wondingen, welke hij bekwam bij een ongeval te Kapelle. Vrijdagmiddag omstreeks" half twee nam de bestuurder van een met bomen geladen wagen Van de firma E. uit Kapelle een bocht bij de inrit naar de losplaats van de N.S. te Ka pelle en dit had tot gevolg, dat de la ding ging schuiven. Vijf arbeiders, die op de bomen wa ren gezeten, werden van de wagen af- geslingerd, waarbij de heer Zoetewey met het hoofd op de stenen terecht kwam en enkele bomen op zich kreeg. Hiji moest naar het ziekenhuis in Goes worden vervoerd, waar hij in de loop van de middag overleed. De heer P. dp Puit uit Kapelle-Bie- zelinge liep een lichte hersenschud ding op. Congreszaal. Het trqtse centrum van het nieuwe Britannia is ongetwijfeld de congres zaal. Zij biedt ruimte voor circa 550 be- boekers. Bij de verlichting, de ge luidsinstallatie die door geheel Bri tannia loopt en de toneelappara- tuur zijn de nieuwste vindingen toe gepast. Op gelukkige wijze is men er in ge slaagd zowel in deze congreszaal als in de omliggende vertrekken en pas sages de indx'uk te wekken van grote limte Wat in het nieuwe Britannia ook opvalt is de ruime mogelijkheid die men geschapen heeft om door har monica-schermen kleinere zalen te vormen, waar men kan vergaderen, feestvieren enz. op meer intieme wij- Als.men dwaalt door het gebouw i oved de terrassen valt de glazep dansv^er op in de „buitenhof", en ook '-^jressief-uitspringende balcon aan ie rechterzijde van de voorge vel, een balcon vanwaar men een uniek uitzicht heeft over zee en strand. Télkens weer bewondert men de mozaïek-fries van de Rotterdamse kunstenaar Roden aan wiens werk ovei'igens reeds eerder een beschou wing in dit blad werd gewijd. Ook de lampen in de zalen zijn een bijzonderheidin de restaurant zaal hangen de lichtjes aan het pla fond als de uiteenspattende vonken van een vuurpijl. Zo zijn er honderden opmerkelijk heden tót. aan het graveersel op de drinkglazen en de bestekken toe. Vandaag wordt dit nieuwe Britan nia geopendhet zal naar gehoopt wordt een symbool van het herleven de Vlissingen zijn, zoals ook het oude Britannia dat in 1886 was Bestel nu reeds uw Paasbrood in Paasverpakking met rozijnen, krenten of sucade Firma J. W. v. d. Linde Zonen Walstraat 98, Telefoon 2479. Vlissingen Ook bekend om zijn Weilmachtstollen Goessenaar zwaar gewond bij autobotsing. Ongeval op Kreekrakdam. Op de verkeersweg van Brabant naar Zeeland, nabij de Kreekrakdam, is Vrijdagavond omstreeks negen uur een bestelauto, bestuurd door de heer A. Z. uit Nijmegen, in botsing geko men met een bestelauto van „Blinden zorg" uit Goes, bestuurd door de heer G. L. De auto van de heer L. kantelde en vloog in brand. L. werd uit de wa gen geslingerd. Hij moest zwaar ge wond overgebracht worden naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom. Ook de heer Z. uit Nijmegen moest in het ziekenhuis worden opgenomen. L. bekwam een arm- en beenfrac tuur en ernstige brandwonden. Z. liep een beenfractuur op en kreeg inwen dige kneuzingen. Het ongeval was vermoedelijk te wijten 'aan het feit, dat een derde auto de beide bestelwagens wilde passeren. De chauffeur van deze wa gen heeft waarschijnlijk niets van het ongeval gemerkt. Hij reed door. Kort na het ongeval was de brand weer uit Woensdrecht ter plaatse, die de brandende bestelwagen met behulp van een nevelspuit bluste. Nadat aan de slachtoffers van dit verkeersongeval eerste hulp was ver leend, werden zij per ziekenauto naar Bergen op Zoom vervoerd. Het ver keer van en naar Zeeland ondervond enige vertraging. Ingebroken in het Arbeidsbureau Middelburgers staan terecht Op 15 Febr. j.l. hebben de 21-jarige J. C. W. en de 26-jarige D. G. inge broken in het gewestelijk arbeidsbu reau in Middelburg. Na een klauter- partij wisten zij via de tuin in het gebouw te komen. De buit was gering, slechts tien gulden. Daarna begaven de beide Middel burgers zich naar Vlissingen waar zij een café bezochten. W. stal een leren jas en andere kledingstukken en G. nam op de terugweg een rijwiel mee uit een schuur. Ter zitting van de Middelburgse rechtbank bleek gisteren, dat W. al driemaal veroordeeld was wegens diefstal. De Officier van Justitie, mr. C. J. B. van der Dussen noemde de feiten zeer ernstig. Hii eiste voor een ieder van deze verdachten l.jaar gevange nisstraf, waarvan negen maanden on voorwaardelijk en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak 13 April. Kon. onderscheiding voor opzichter Kroondomein. Vrijdag vierde de heer J. J. Neete- son te Kloosterzande het feit, dat hij 40 jaar als opzichter aan het Kroon domein te Kloosterzande was verbon-, den. Hij mocht uit handen van de rentmeester van het Kroondomein, baron H. H. A. Collot d' Escurie, de eremedaille in goud verbonden aan de Huisorde van Oranje, in ontvangst ne men. De heer Neeteson werd te zijnen huize gehuldigd. Burgemeester C. J. van Hootegem van Hontenisse sprak de jubilerende opzichter eveneens toe en bood hem een geschenk aan. Vandaag worden de feestelijkheden voortgezet. De pachters van het Kroondomein zullen „hun" opzichter een geschenk overhandigen en de plaatselijke muziekvereniging zal hem een serenade brengen. „VOOR DE KINDEREN" Wachten is nog op medische keuring. Naar wij vernemen heeft de heer C. Hamelink te Axel, lid van Gede puteerde Staten van Zeeland, bet voornemen, zich binnenkort in Ca- O. HAMELINK ....ruimte nodig.... In kleur... apart! of degelijk zwart! J „Breda-Sluiskil" blijft bestaan De Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur, heeft het beroep ongegrond verklaard van de N.V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht en de Auto-Maatscliappy „Zeeland" N.V. te Goes tegen de ver leende vergunning aan de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maatschappij N.V. (Z.V.T.M.) te Temeuzen en de N.V. Brabantse Buurtspoorwegen en Auto- diensten B.B.A, te Breda, voor de uit oefening van een autobusdienst over het traject SluiskilBreda via Ant werpen. In haar overweging merkt de afde ling geschillen van oestuur op, dat bet aannemelijk is, dat de N.V. Auto- Maatschappij „Zeeland" enige scha de zal lijden, maar dat deze schade niet opweegt tegen het voordeel, dat de in het geding zijnde autobusdienst oplevert voor Zeeuwsch-Vlaanderen, welke streek niet behoort tot het voorzieningsgebied van de N.V. Auto- Maatschappij „Zeeland". De beroepen werden ongegrond verklaard. Deze voor de Oost Zeeuwsch- Vlaamse bevolking verblijdende uit spraak werd in verscheidene gemeen ten „gevierd" door het uitsteken op de raadhuizen van de driekleur! Ook van het hoofdkantoor van de Z.V.T.M. in Terneuzen wapperde de vlag en de bussen van deze maatschappij en van de B.B.A. waren eveneens met de na tionale driekleur getooid. nada te vestigen. Indien de medische keuring, welke nog moet plaats heb ben, geen moeilijkheden oplevert, zal de heer Hamelink binnen enkele maanden naar zijn nieuwe vaderland vertrekken. „Van ontrouw aan Zeeland kan men mij moeilyk beschuldigen", zo verklaarde Gedeputeerde Hamelink ons gisteravond telefonisch: „Ik ben nu 58 jaar en ik heb ook 58 jaar in Zeeland in Axel gewoond!" De beweegredenen voor de emigra tie? „De toekomst van mijn kinderen!" De heer Hamelink verklaarde, dat hij reeds sinds 1945 een voorstander van emigratie is geweest. „In Neder land is ruimte nodig", zo formuleer de hy het. Direct na de oorlog koes terde hij reeds plannen om te emi greren, maar de moeilijkheden waren toen nog vrij groot en voor pioniers werk achtte de heer Hamelink zich (terecht!) reeds te oud geworden. Thans echter kan een emigrant van een aantal aanlokkelijke faciliteiten gebruik maken en is het ook moge lijk enig kapitaal vanuit Nederland naar Canada over te brengen. Met medewerking van een familielid zal de heer Hamelink in. Canada, in St. Thomas, ten Zuiden van Hamilton, tussen Toronto en Detroit, een boe- renbedrïjf kopen, waar hij direct aan de slag zal kunnen gaan. Vanzelf sprekend heeft hij zich grondig v®or- bereid op het nieuwe bestaan: „Ik laat me dagelijks voorlichten over levensomstandigheden, gewoonten en nog velerlei andere zaken, zoals die in Canada voorkomen", zo zeide de heer Hamelink. Het gezin Hamelink, dat dus ver moedelijk Zeeland weldra vaarwel zal zeggen, bestaat uit man, vrouw, twee zoons (17 en 9 jaar oud) en een driejarig dochtertje. De heer Hamelink, die sinds 1946 lid is van Gedep. Staten, is Neder lands Hervormd en lid van de P. v. d. A. Van 1931 tot 1945 was hij. raadslid in Axel, en in dezelfde pe riode lid van Prov. Staten. Indien de emigratieplannen door gang vinden, zal dus in korte tijd een tweede Zeeuws-Vlaams lid van G. S. het College verlaten; de heer A. L. S. Lockefeer immers werd met ingang van 1 April benoemd tot bur gemeester van Hulst. Onderwijsbenoeming Aan de Hervormde school in Se- rooskerke (W) werd met ingang van 1 April a.s. tot onderwijzeres' in de nuttige handwerken benoemd mej, J. Passenier uit Middelburg. Advertentie J Middelburg krijgt nog dit jaar definitief badhuis. Bouw begint volgende week. Begin volgende week zal in Mid delburg een aanvang gemaakt wor den met de bouw van het nieuwe badhuis. Zoals bekend, zal deze in stelling verrijzen in de Zusterstraat, tussen het pand van de drukkery fa. G. YV. den Boer en cafetaina „De Krab." Het wordt een gebouw van 3 verdiepingen, naar het ontwerp van architect K. J. Joosse uit St. Laurens. Het. nieuwe badhuis omvat een zestiental douches en 2 kuipba den. Met de bouw zal naar men hoopt ongeveer een half jaar zijn gemoeid. Reeds ruim 9 ;jaar heeft de Zeeuw se hoofdstal het met een noodbad- huis.moeten stellen. Op 5 November 1944 brandde heWoud egebouw, dat aan de Nieuwe Haven stond, af en precies een jaar later werd het hui dige houten pand, aan de Groene Ring, in gebruik genomen. Het definitieve pand, dat de Erven B. Oldeman, de exploitanten van het badhuis, zullen betrekken, bevat gelijkvloers alle dienstruimten. De toegang is gelegen in een portiek. Vooraan is een kantoor en verder zal een aparte wachtruimte worden ge bouwd, hetgeen tot dusver niet het geval was. De douches bevinden zich aan een gang. Achter in het pand is het ketelhuis geprojecteerd. Op de bovenverdiepingen van het gebouw komen woonruimten. (Advertentie) Een plastic etui, zó knap ge maakt, dat het bijna niet van leer te onderscheiden is en twee ball-points, een rood- schrijvende en een blauw- schrijvende, niet het reclame model maar de betere ge vlamde uitvoering met ko peren clip en ring, kunt U evenals de leden van onze postorderclub kopen voor nog geen gulden. En dit is maar een enkele van de vele aanbiedingen, die de leden van onze post orderclub regelmatig per post persoonlijk krijgen toe gezonden. Bestel (en word daardoor lid van onze postorderelub) zo'n etui met een rood-en een blauwschrij- vende ball-point voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800-117680 R'DAM Het bezoek van minister Mansholt aan Zeeland. Naar herverkaveling op Schouwen en Tholen. Zoals gemeld, zal de minister van Landbouw, visserij en voedselvoorzie ning, op 19 April a.s. een bezoek bren gen aan de Herverkaveling in Zee land. Hij zal zich hierbij beperken tot de werken op Tholen en Schou- wen-Duiveland, waarbij hij op zijn tocht vergezeld zal zijn van o.a. de. directeur-generaal van de landbouw, ir. A. \V. v. d. Plassche, als voorzit ter van de Centrale Cultuurtechnische commissie en van de Commissie van Toezicht op de Herverkaveling. Voorts van ir. J. D. Dorst uit Goes als lid van deze commissie, ir. S. Her- weijer, directeur van de Cultuurtech nische Dienst, mr. A. J. van der Weel, voorzitter van de Herverkavelings commissie Zeeland en ir. J. Post, hoofdingenieur-directeur van de Her verkaveling Zeeland. Des ochtends om negen uur wordt eerst een bespreking gehouden op het kantoor van de herverkaveling te St. Maartensdijk, waarna een rondrit langs de in uitvoering zijnde werken op Tholen wordt gemaakt. Om twaalf uur wordt overgestoken van Stave- nisse naar Ouwerkerk, waarna in Zie- rikzee weer besprekingen met de agra rische sub-commissie en personen uit het bedrijfsleven zullen worden ge voerd. Na de lunch in hotel Van Op pen worden vervolgens de werken op Rchouwen-Duiveland bezocht, waarop de minister tegen half zes via Zijpe de provincie weer verlaat. VANIJAAG. Middelburg Electro: „Bongo, de beer" (a.l.), 15.30 uur „De man met een millioen". (a.l.), 19 en 21.15 uur: Schouwburg: „De vijf Sui'lïvans", (a. 1.), 20 uur. Vlissingen Alhambra: „White Christ, mas", (a. 1.), .19 en 21 uur; Luxori „De gestapo mist een man", 19 en 21 uur, (14 jr.); Goes Grand: „Meisjes zonder beroep", (18 jr.), ID en 21 uur; Zalen Krijger: „Skandinavien Express", 13—22 uur. Middelburg Electro: als vandaag, 15.30 uur als vandaag. 19 en 21.15 uur; Schouwburg: als vandaag. 14.30 en 20 Vlissingen Alhambra: „White Christ mas, (a. 1.) 15, 19 en 21 uur; Luxor: „De gestapo mist een man", (14 jr.), 15, 19 en 21 uur. Goes Grand: „Marabunta", (14 jr.), 15 uur; „„Meisjes zonder beroep", (18 jr.), 19 en 21 uur; Zalen Krijger: „Skandinavien Erpress", 1022 uur. Chr. fröbelschool, Ned. Herv. Jeugd raad, bijzondere instuifavond: piano concert dr. R. Suurenbroelt, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2