Centraal economisch plan voor 1955 verwacht weinig schommeling NIEUWS UIT DE KERKEN EERSTE STEEN IN ZIERIKZEE VOOR 131 WONINGEN Zijn mannen wispelturig? KOUDEKERKE HEEFT IDEAAL ZOMERWONINGENTERREIN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1955 PROGNOSE VOOR DIT JAAR Vele regeringsdoeleinden kunnen worden verwezenlijkt Het centraal planbureau heeft het centraal economisch plan 1955 gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat voor 1955 het bruto nationaal product tegen marktprijzen wordt geraamd op 27.09 milliard gulden tegen 26.22 milliard voor 1954:. De consumptie door gezinnen wordt gesteld op 16.4 tegen 15.77 milliard, de overheidsbestedingen op 4.41 tégen 4.25 milliard en de bruto investeringen van bedrijven op 5.28 tegen 5.50 milliard gulden. Het overschot op lopende rekening van de betalingsbalans, dat voor 1954 op circa 700 millioen gulden wordt geraamd, wordt voor 1955 350 millioen gulden groter geraamd, daar de voorraadmutatle dit jaar naar verwachting kleiner zal zijn dan in 1954. De directeur van het centraal plan bureau, prof. dr. J. Tinbergen, wijst er in zijn voorwoord op, dat dit plan evenmin als de overeenkomstige pu blicaties in de laatste jaren aanbeve lingen bevat van het planbureau in zake de economische politiek. De overheidsmaatregelen zijn in het plan verwerkt. In feite draagt het het karakter van een prognose, waarbij het commentaar zich beperkt tot do cumentatie en economische analyse. De ramingen volgens het centraal economisch plan voor 1954 konden niet zonder meer als uitgangspunt worden gebruikt, omdat de werkelij ke ontwikkeling op een aantal pun ten vrij sterk afweek. De indruk bestaat, dat de vraag naar goederen en diensten op de Ne derlandse markt in de loop van 1954 zo sterk toenam, dat in het algemeen de grens van de productiemogelijk heden werd bereikt. De spanning op de arbeidsmarkt is daarvan een symptoon. Voor 1955. De veronderstellingen voor 1955 worden gekenmerkt door de afwezig heid van sterke impulsen. Ten aanzien van de internationale factoren komen zij neer op de ver wachting van enige verdere verbete ring van de economische toestand in het buitenland bij ongeveer stabie le grondstoffenprijzen. Hieruit vloeit de veronderstelling voort van een matige uitvoersty'ging waarbij moet worden opgemerkt, dat het gestegen loonpeil enigermate remmend werkt. De invoerprijzen zul len vermoedelijk onveranderd biyven. De overheidsuitgaven zijn rond 200 millioen hoger gesteld dan in 1954, vooral wegens begrote stijgingen In de lonen en salarissen en de inko mensoverdrachten, welke stygingen verband houden met de loonsverho ging van 6 procent per 1 Oct. 1954. Aan de andere kant is een verlaging aangenomen van de uitgaven, die ver band houden mét het herstel van de watersnoodschade. V oorraad vorming. Wat de particuliere sector betreft, ligt de belangrykste veronderstelling op het gebied van de voorraadvor- ming. Deze is op 0,6 milliard gulden getaxeerd. De prognose 1955 wordt geken merkt door een verdere expansie, zij het dan aanzienlijk langzamer dan in 1954. De stijging van het nationale product zou minder dan 2 procent bedragen, hetgeen in normale om standigheden te weinig is om het ac cres van de beroepsbevolking op te vangen. De toeneming van de geregistreer de arbeidsreserve, die hieruit zou vol gen, wordt echter getemperd, omdat moet worden aangenomen, dat het bedryfsleven zal trachten het in 1954 ontstane tekort aan arbeidskrachten op te heffen. De gezinsconsumptie zou een ver dere toeneming vertonen, die vooral kan worden toegeschreven aan de loonsverhoging, die tegen het einde van 1954 werd doorgevoerd. Daar de voorraadfnulatie naar ver wachting kleiner zal zijn dan in 1954, zal de lopende rekening van de beta lingsbalans een overschot vertonen dat 350 millioen gulden groter is dan dat in het afgelopen jaar. Het geraamde overschot voor de volkshuishouding als geheel zou Re sulteren in een toeneming van me goud- eü deviezenvoörrraad, tenzij de versnelde aflossing van buitenland se credieten of de kapitaalexport Tegen Indonesische minister van financiën. Motie van wantrouwen ingediend Tegen het beleid van de minister van financiën, Ong Eng Die. is Don derdagochtend door de fracties van de oppositie een motie van wantrou wen Ingediend. In de overwegingen wordt onder andere gezegd, dat de minister zyn belofte, die hy in het parlement heeft gedaan om de ontwerpbegroting '53 uiterlijk in Juni 1954 en de ontwerp begroting 1954 uiterlijk in Juli 1954 in te diénen, niet is nagekomen. In Maart 1954 verklaarde hij, dat het deficit op de staatsbegroting niet meer dan 1.2 milliard rupiah zou be dragen. maar onlangs deelde hy me de. dat het deficit 3.1 milliard be droeg. Geconstateerd wordt, dat de finan ciële en economische situatie steeds slechter wordt en dat de maatrege len 'van de minister van financiën geen hoop bieden op verbetering, noch op beëindiging van de verslech tering van de toestand. Do motie was ondertekend door vertegenwoordigers van de Masjoemi de P.I.R. (afd. Tadjudding Noor), de socialisten, de katholieken, e.a. 9 De plaatsvervangend secretaris-gene raal van de N.A.V.O belast met econo mische en financiële vraagstukken. René Sergent. is in de piaats van Robert Mar- jolin tot secretaris-géneraal' van de orga nisatie voor Europese economische sa menwerking benoemd. door de particuliere sector een gro te omvang aanneemt. De versnelde aflossing van het buitenlandse cre- diet zal ook dit jaar worden voort gezet. Wat de monetaire affecten aan gaat, is het interessant te vermelden, uat een breuk zou optreden in de sterk stijgende trend in de totale afzet. De nans op een inflatoire ver storing van het interne monetaire evenwicht is dientengevolge klein. Regeringsdoelen. Voorts wordt opgemerkt, dat ver schillende doelstellingen van de re gering in de loop van dit jaar op nieuw zouden kunnen worden gerea liseerd. De deviezenreserve zou niet worden aangetast, aan de verminde ring van de woningnood wordt in hoog tempo gewerkt, terwyl de defini tieve ouderdomsvoorziening in volle gang is. Tenslotte hebben de overschotten de regering in staat gesteld mede te werken aan grotere activiteit ten behoeve van onderontwikkelde gebie den. Uitvoer van appelen naar België vrij. Een mededeling tijdens de jaar vergadering van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen te Utrecht, dat de uitvoer van appelen naar Bel gië van 1 April af zonder restrictie zal zijn toegestaan, werd met groot enthousiasme begroet. De vergadering nam een motie aan, inhoudende, dat vrijwel alle veilings* besturen ernstig zijn teleurgesteld over de instemming van het bestuur van het landbouwschap met het uit* breiden van de zogenaamde „con* tracteelten" ten behoeve van de con* serven-industrie buiten de toegestane teeltoppervlakte om. Het hoofdbestuuf handelde daarmee in strijd met het advies Van de hoofdafdeling tuinbouw van het Landbouwschap, aldus de me ning def leden. Wijziging prtfzenbeschik- king vaste brandstoffen In dc Nederlandse staatscourant Van 31 Maart 1955 is eên beschikking gepubliceerd van de minister van economische zaken waarby de pry- zenbeschlkking vaste brandstoffen 1954 (eierbriketten) wordt gewijzigd in die zin, da.t de in de maand April voor detaillisten geldende inkoop- prys voor eierbriketten gelijk zal zyn aan de prys van Maart 1955. Deze beslissing vloeit voort het besluit van de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, waarby aan Neder land werd toegestaan dat de prijzen- egallsatieregeling voor eierbriketten nog tot 1 Mei a.s. gelden, waardoor ook voor de ver-bruikers de prijs voor eierkolen in de maand April on- gewyzigd zal blyven. Landbouwvoorschotten in de Ver. Staten Het weekblad „Time" schrijft in het jongste nummer dat de kans tot op lossing van het vraagstuk der „over tollige" Amerikaanse landbouwpro ducten door afzet in overzeese landen steeds kleiner wordt. Verleden jaar heeft, aldus het blad, de Commodity Credit Corporation voor een bedrag van 500 millioen dollar aan dergelij ke producten tegen concurrerende prijzen in het buitenland verkocht en voor een bedrag van 150 millioen dol lar geschonken. Dit was echter nog niet de helft van wat de C.C.C. van de boeren kocht. Zij hood 375 millioen pounds boter aan en verkocht slechts 1.4 millioen pounds, alsmede 20 millioen pounds haver, waarvan 3.5 millioen pounds werden verkocht. Grote hoeveelheden andere producten werden zelfs niet eens aangeboden, uit vrees voor een verstoring van de wereldpryzen of van de normale commerciële uitvoer, „Time" zegt verder, dat door de in gewikkelde controlemaatregelen voor valuta en invoer en de wankelbare po pulariteit van de Ver. Staten in vele landen de verkoop van de „overschot ten" byna overal geblokkeerd is. De ministeries van landbouw en van fi nanciën zouden vrijwel elk schema voor de afzet van de goederen op de markt aanvaarden, maar de ministe ries van defensie en buitenlandse za ken, het bureau voor werkzaamheden in het buitenland (F.O.A.) en andere bureaux hebben hun eigen gedachten. Zo wil bv. het ministerie van buiten landse zaken, dat de verkopen tegen betaling met buitenlandse valuta gro tendeels in de voornaamste gebieden i van de koude oorlog zullen geschie den. Hot ministerie vóór de landbouw1 echter geeft de voorkeur aan verkoop in gebieden, waar kans is op de ont wikkeling van permanente markten. BURGEMEESTER METSELDE: In Mei '56 gereed. Tijdens een korte plechtigheid heeft burgemeester jhr, mr. J. Schuur- beque Boeye te Zierikzee, Donder dagmiddag* op het Slabbcrswerf de eerste steen gelegd voor de bouw van 131 woningen en acht garages, gepro jecteerd door de woningbouwvereni ging „Beter Wonen" te Zierikzee. Nadat in tegenwoordigheid van het voltallige gemeentebestuur, vele raadsleden en commissarissen van de woningbouwvereniging de eerste steen gelegd was, onthulde de bur gemeester een gedenksteen, waarop gebeiteld staat: „De eerste steen van ait complex, gebouwd door „Beter Wonen", na ae watersnood 1953, is gelégd door jhr. mi-. J. Schuur- beque Boeye op 31 Maart 1955." In een aansluitende bijeenkomst in „Mondragon" sprak de voorzitter van de bouwvereniging, de heer J. Cou- mou, over de vele tot dusver onder vonden moeilijkheden bij grondkwes- tie, bouwvolume en aanbesteding. Hy gewaagde tevens van de nauwe sa menwerking en eensgezindheid, wel ke tot dit plan leidden, waarvan het initiatief grotendeels bij personeels leden van de N.V. „Zeelandia" lag. De heer Coumou deelde nog mede, dat de huur ongeveer 8,25 per ween zal worden, verhoogd met 1,10 voor waterleiding en warmwatertoevoer, daar elk huis over een Jouchecel zal beschikken. De garage# zullen ver kocht of verhuurd worden. De eerste woningen zullen enige tijd voor de uiterste termijn op 1 Mei 1956 in ge bruik genomen kunnen worden. „Mo ge deze steen 'n symbool zijn van de aandacht, welke in Zierikzee aan de woningbouw geschonken wordt", zo besloot de heer Coumou. De burge meester toonde zich verheugd met deze bouw. ontstaan door initiatief van ingezetenen. „Mijn tijd hier zal niet lang meer duren", merkte spr. op, „maar dit alles is by U in goede handen." Namens het bureau wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland bood de heer E. Ch. Keus gelukwensen aan, dank brengend voor de ge- schenkzending hout uit Zweden. De directeur van de N.V. Panagro, de heer G. Kalemink, welke met de bouw belast is, bood de heer Coumou en de burgemeester van Zierikzee een boekwerk aan Als beloning voor zyn uitstekende kv- "teilen als metse^ar voegde de heer Kalemink bij het ge schenk van de burgemeester, een fraai loonzakje toe, dat, juist uit gerekend, vijftien cent bevatte! (Advertentie.) Misschien... maar de mijne vast niet. Hoe ik dat zo stellig weet? Omdat hij steeds en altijd dezelfde sigaret rookt: PLYMOUTH! Zal ik U eens wat oer lellen? Ik rook zelf ook Plymouth! Omdat ze zo lekker zijn! Echt waar: Plymouth is pleasant! (0 doosjes Mn.lQ.on 2Q.stuks fraais weekend-dozen van 50 stuks „WIJKEN" VAN EEN BADPLAATS Rioolwaterzuiveringsinstallatie in het Vebena-bos. Soms heeft Koudelierke grote-stads allures. In de zomer bijvoorbeeld lijkt deze gemeente op een uitgestrekte stad met verschillende wijken, die elk hun eigen „wijkraad" hebben. Die wijken zijn in dit geval het zomer woningen- en het kanipeerhutten-terrein van de Stichting Vebena-bos, dat is ingericht op een wyze, waarop menige planoloog jaloers zou worden. De tijdelijke bewoners vinden het plezierig, dat hun „wijk" zo voortreffelijk voor de dag komt, zodat zij er zelf voor zorgen, dat het ook goed blyft. Deze week is aanbesteed de aanleg van een gedeelte riolering en de bouw van êen rioolwaterzuivering, mede waardoor het geheel als een model van een zomerwoningenterrein kan gelden. Het terrein beslaat thans ca. 8 ha., maar dank zy een nadere toewijzing van de Herverkaveling zal het in to taal 9 ha groot worden. Er is plaats voor in totaal tachtig zomerwonin gen, waarvan er thans een en twintig gereed zyn en vier in aanbouw. Bo vendien zyn nog aanvragen ingediend voor drie stuks, zodat binnenkort bij na dertig woningen voor "bewoning gereed zijn. Het terrein wordt be heerd door de Stichting „Vebena-bos", waarvan burgemeester J. L. Dreg- mans voorzitter is en gemeentesecre taris L. A. van Splunder in zijn kwa liteit van afgevaardigde van de plaat selijke V.V.V., secretaris. Voorts heb ben zitting in het bestuur gedelegeer den van de Stichting „Nieuw-Walche- ren", de Vebena en van de bewoners. Dit bestuur fungeert voor het zomer woningenterrein als een soort „wijk raad" en beoordeelt alle aanvragen voor de bouw van zomerhuisjes. De plannen voor deze huisjes worden ter advies doorgezonden aan het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft, dat dienst doet als een soort Stede- bouwkundig bureau, belast met de supervisie. De adviezen van het bu reau worden door het bestuur steeds aanvaard, omdat het ervan uitgaat, dat de aesthetische vormgeving van de huisjes en de plaats daarvan in het geheel, harmonisch dient te zyn en dat derhalve aan bepaalde richtlijnen bij de opbouw niet valt te ontkomen. Daardoor kan het wel eens wat lang duren voordat een adspirant-eigenaar tot bouw kan overgaan, omdat er nu eenmaal hoge eisen moeten worden gesteld. Zelfs is in overleg met de heer C. P. Broerse, destijds land schapsarchitect van de Stichting Nieuw Walcheren bepaald welke be planting de bewoners zelf konden aanbrengen. Voor de beplanting van het terrein als geheel is eveneens onder supervisie van de heer Broerse destyds by de aanleg van het ter rein gezorgd. De geschiedenis van het terrein kent twee belangrijke namen: de Ve- Belgische protestanten in de schoolstrijd Ds P. Fagel, Herv. predikant te Brussel, vroeger Ned. Herv. predi kant te Veere, heeft tegenover de pers verklaard, dat de Federatie van Protestantse Kerken in België, waar in de Belgische Zendingskerk, de Ge reformeerde Kerk, de Baptisten, de Methodisten en een liberale groep, zijn vertegenwoordigd, waarschynlijk dezer dagen een officiële verklaring zal uitgeven t.a.v. de thans in België gaande zynde schoolstrijd. In deze verklaring, aldus ds Fagel, zal met nadruk worden gesteld, dat de Bond van Protestantse Kerken zich distancieert van de actie der Rooms-Katholieken. „Wij protestanten", aldus ds Fagel, „voelen ons door de houding van de Rooms-Katholieken ernstig gegriefd. Door hun terminologie ontstaat er nameiyk verwarring tussen hun actie en het Christen-zijn. Wij worden met hen over één kam geschoren, en dit zal de Protestantse Kerken veel scha de doen. Wij zien in de Rooms-Ka- tholieke actie niets anders dan een .nachtsstryd, en dezê is in een de mocratische staat, waarin ook be langrijke andere groeperingen voor komen, ontoelaatbaar". bena en de Stichting Nieuw Waldie pen. De eerste gaf destijds aan de tweede instelling een bedrag van 23.000 voor de beplanting van Wal cheren. „Nieuw Walcheren" besloot toen met deze som het zomerwonin gen-terrein van Koudekerke bouwrijp te maken en te beplanten. Het kreeg de naam van Vebena-bos. Er werd electrisch licht en water leiding aangelegd en nu wordt de aanleg van de riolering voltooid. Bo vendien wordt een rioolwaterzuive ringsinstallatie gebouwd, waarvoor de gemeente 10.000 in de bouwkos ten zal bijdragen omdat de capaciteit van de installatie dusdanig is, dat het rioolwater van de gehele duinstreek gezuiverd kan worden. Het terrein is practisch self-suppor ting, zodat de exploitatie niet ten las te van de gemeente-kas komt. De eigenaren van de woningen ontvan gen namelijk de grond in erfpacht, waarvoor zij uiteraard een jaarlijkse canon betalen. Voor de bewoners van het terrein- is in overleg met de plaatselijke V.V. V. een deel van het strand gereser veerd, waar zij hun badhokjes kunnen plaatsen. De tweede „wijkgemeente" is het terrein voor de kampeerhutten. Ook Hoge straffen geëist in Zoetermeerse roofzaak. Tegen een uitermate misdadig trio, dat 14 Januari jl. een roofoverval pleegde op de kassier van een boter- fabriek te Zoetermeer, heeft de offi cier bij de Haagse rechtbank zware straffen gerequireerd. De hoofddaders, A. L. en L. T. G., hoorden ieder zes jaar tegen zich eisen en hun secon dant H. de V. kreeg een eis van drie jaar. De drie criminele zeelieden wa ren het kantoor van de fabriek bin nengedrongen, de 42-jarige kassier N. werd in een hoek gedrukt en de over vallers maakten zich meester van een goede 14.000. Voordat zij vluchtten, sloeg een der rovers de kassier met een ploertendoder op het hoofd om te voorkomen dat deze alarm zou slaan. De buit werd onderling verdeeld, maar de mannen hadden er niet veel plezier van, want dè politie had hen spoedig te pakken. De revolver werd bij L. thuis gevonden onder de kolen in het kolenhok. De verdedigers, mr. M. Spaargaren, mr. G. Cherieux mr. W. Kroese vroegen een clemente straf. Dé recht bank zal over veertien dagen vonyis wijzen. hier heeft men bindende regels vast gesteld om er geen „hutspot" te krij gen. Zo mag de inhoud van de houten gebouwtjes de 60 m3 niet overschry- den, zij moeten witgeschilderd zijn en rode daken hebben en mogen blijven staan van April tot October. De be planting van het terrein is ook hier aangebracht onder architectuur van de heer Broerse. terwyl nu een was- feigenheid met toiletten wordt ge- ouwd. De bewoners hebben eert scort vereniging, die ervoor zorgt dat alles reilt en zeilt zoals het behoort en die verder voor het contact met het ge meentebestuur zorgdraagt. Contact met* liet gemeentebestuur de „centrale overheid" in dit geval wordt trouwens ook onderhouden door de Vlissingse Strandvereniging en door de bewoners van het zomer woningenterrein. Inderdaad: Koude kerke heeft soms grote-stads allures een centrum met wijken Strijd der richtingen in Ned. Herv. Kerk Na vele gesprekken tussen de ker- keraad der Ned. Herv. gemeente te Delft en vertegenwoordigers van de vereniging van Vrijzinnig-Hervorm den aldaar is het thans tot een prin cipiële beslissing gekomen, waarby partijen elkander niet hebben gevon den. Over deze zaak is vele malen ge sproken. Tenslotte besloot de kerke- raad met 20 tegen 4 stemmen, dat men daarvoor de verantwoordelijk heid niet dragen kon. Ds. Jac. Poort met emeritaat Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de Provinciale Kerkvergadering van Zui'd-Holland met ingang van 1 Mei a.s. emeritaat verleend aan ds Jac. Poort, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Ds. Poort werd op 17 Februari 1890 te Harlin— gen geboren, bezocht het stedelijk fymnasium te Doetinchem en stu- eerde vervolgens aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht. Nadat cand. Poort in 1917 door het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland was toe gelaten tot de Evangeliebediening in de NeM. Herv. Kerk werd hij op 14 April 1918 door wyien prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Vlieland in het ambt bevestigd. Daarna stond ds Poort achtereenvolgens nog te Eiker zee (classis Zierikzee) 1921-1924; Al- men (classis Zutphen) 1924-1927; Be verwijk 1927-1932 en op 17 April 1932 werd hij door wijlen prof. dr J. de Groot te 's-Gravenhage bevestigd, waar hij was beroepen in de toen pas gestichte achttiende predikants plaats. De Poort heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zit ting gehad in tal van colleges. Zo was hy o.a. lid van de Evangelische Allian tie en docent van de catechetencursus te 's-Gravenhage. Thans is hij nog Kredikant van het St. Nicolaasgast- uis te 's-Gravenhage en lid van het dagelyks bestuur van de N.C.R.V.. In dertijd verzorgde ds Poort voor de microfoon van de N.C.R.V. de rubriek „Onder de N.C.R.V. leeslamp". Van de hand van ds Poort versche nen o.a. „Persoonlijke indrukken van Möttlingen" (dit werk werd ook in het Duits vertaald, en een herden kingsrede ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Harlingen. Samen met ds A. J. Wormgoor uit 's Gravenhage heeft ds Poort inder tijd de „Jonge Hervormden", thans Jonge Kerk opgericht. Op 7 November van het vorige jaar heeft ds Poort zijn zoon, ds JJPoort te Oudenbosch in* het ambt bevestigd. Ds Poort zal op Zondag 24 April a.s. in de Grote of St. Jacobskerk te Gravenhage afscheid nemen van de Haagse Gemeente. Benoeming vicaris In verband met de benoeming van ds. S. J. M. Hulsbergen te Hoede- kenskerke en ds. H. M. Strating tot secretarissen van 't Herv. Commis sariaat voor maatschappelijk en cul tureel werk in Zeeland, zal de Prov. kerkvergadering een vicaris be schikbaar stellen om de arbeid van beide predikanten in hun eigen ge meenten gedeeltelijk over te nemen. De kerkeraden van Goes en Hoe- dekenskerke zullen gezamenlijk be slissen over de benoeming van deze vicaris. TED. HERV. KERK. Beroepen te St. Maartensdijk (toez.) J. v. d. Haar te Waddinxveen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8