Op bezoek bij de Nederlandse pioniers in de Negev C Advies-instituut te Amsterdam voor dove en slechthorende kind ENORM AARDAPPELOVERSCHOT ONDANKS SLECHTE OOGST AMERIKAANSE BEVOLKING HOUDT ATOOM-OEFENING RIJKSDIENST STOOMWEZEN BESTAAT HONDERD JAAR VRIJDAG 1 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 JONG JOURNALIST OVER DE JONGE STAAT (slot) Elly en Eddy Meier hadden in Ajn Radjan heerlijk leven HuxsERLANDSE PIONIERS vindt men in alle uithoeken der wereld. Men kan hen aantreffen aan de Noordpool, aan de Zuidpool, in de steppen van Afghanistan en in de eindeloze zandvlakten van de Sahara. Zij leven in Australië of in Canada, in Honoloeloe of op de Malabaren en was het niet, dat zy in Nederland nog een familielid, of in enkele gevallen nog een by- zonder goede vriend hadden achtergelaten, wy zouden sinds hun „verschei den" uit onze beschaafde wereld niets meer omtrent hen vernemen. Hun aantal is moeilijk te schatten, maar het moeten er vele tienduizenden zijn en het zou dan ook heel raar hebben moeten lopen als wy er in de Israëli sche Negev ook niet een paar van waren tegengekomen. Zij bivakkeerden midden in de Aravva, het enorme lengtedal dat tussen de Zuidpunt van de Dode Zee en de Golf van Akaba loopt, gemiddeld 10 ki lometer breed' en 250 kilometer lang. Het is een geologische inzinking in de bodem en scheidt de Oostflank van de Negev van het hoge Trans-Jordani- sche gebergte aan de overkant. Gedurende duizenden jaren was dit dal de karavaanroute van Afrika naar Arabië en Azië. „Hebben jullie hier nog veel last van infiltranten?" ,,'t Gaat nogal" antwoordt Elly Meier in antwoord op onze vraag toen wy. een bezoek brachten aan de Ne- fev. „Meestal komen ze 's nachts en an gappen ze dadels uit de plantage, die de militairen hier hebben aange legd. „En wat de Arabieren van de over- door WERNER SPRUIT kant aangaat" en Elly wijst door het enige raampje in haar houten hutje naar de hoge Transjordaanse bergen, „och, je moet natuurlijk voor hen op passen. De revolvers zitten nogal los in hun holsters, maar niet allemaal zijn ze gevaarlijk. Er zijn er bij, die door hun landheren zijn aangezet om de streek onveilig te maken. En je moet liier niet een week lang dezelfde weg gaan. Want je mag er zeker van zijn dat je aan het eind van die zeven dagen bent „neergelegd". Een Arabier valt alleen aan, wanneer hij volkomen zeker van zijn zaak is en hij zijn vlucht voor 100 procent heeft kunnen organiseren. Vrouw kopen. De derde categorie infiltranten be staat uit Bedoumen, ook Arabieren. Deze mensen weten niet eens wat een grens is, zwerven van Oost naar West en van West naar Oost en schijnen in politieke zaken volkomeri ongeinte- Een poosje geleden sloegen ze hier hun kamp op en genoten wij het hoge voorrecht aan te zitten bij hun kamp vuur. Dat is in de Bedouinenmaat schappij een hoge uitzondering en we begrepen maar niet waar we dat aan te danken konden hebben. Maar de aap kwam al heel gauw uit de mouw. Toen de vlammen van him vuur een maal hoog opflakkerden en ik me echt romantisch begon te voelen, kwam de sheik die ons had uitgeno digd by Eddy aan met het verzoek of hij my mocht kopen. Hij zou Eddy een ezel geven en Eddy zou mij aan hem overdoen. Maar omdat ik een blanke vrouw met blauwe ogen was en voor hem dus het hoogst denkbare ideaal, kwam hy tenslotte met het hoogst denkbare bod dat in Bedouinenogen denkbaar is: een paard. Na dit was er voor hem „niets" meer en het kostte m'n man heel wat moeite hem uit te leggen dat in de wereld van het Westen het houden van vrouwen iets anders is dan het houden van kamelen en kippen in het Oosten. En dus leefden we hierna nog lang en gelukkig", besluit Elly haar ver haal. Lag de militaire kiboets niet achter de eerste heuvelrij, dan lag Ajn Rad jan op deze plaats verloren als een vlo in een zandhoop. Maar zo onmo gelijk klein als het is, het is Israëlisch tot in de laatste vezel van zijn an tennemastje. Want in Ajn Radjan met zijn zes inwoners, zijn niet min der dan drie nationaliteiten vertegen woordigd. Daar is Eddy met zijn vrouw en twee kinderen, daar is Jan kei die uit Wenen komt (Een echte Mof zegt Elly kwaadaardig) en daar is Jacob, een pikzwarte Jood uit de binnenlanden van Afrika: vier volwassen mensen, die uit drie totaal van elkaar verschillende werelden komen. de grond af aan op. Er zit iets avon tuurlijks in. Maar omdat je met een klein gToepje mensen leeft is het noodzakelijk, dat je goed met elkaar kunt opschieten. In het begin was dat ook zo. Toen waren hier mensen waar we het uitstekend mee hadden. We leefden voor elkaar en met elkaar en het was bijna ideaal. Maar toen kwamen Jankei en Jacob en ineens ging het niet meer. Het is hier al moeilyk genoeg. Voor noodzakelijke inkopen moet ik min stens eenmaal in de twee weken naar Elat, dat 40 kilometer naar het Zui den ligt. Des ochtends vroeg ga ik dan met mijn boodschappenmandje aan de kant van de weg zitten in de hoop, dat de vrachtwagen die langs komt geen panne heeft gekregen. An ders zit ik uren lang in de brandende hitte van de Arawa. Voor wat vers fruit of een paar eieren ben ik dan 80 kilometer op sjouw en een dag in de weer. Het is allemaal niet zo erg, als het thuis maar goed is. Voor onze militairen moet je ook nog oppassen. Op een nacht kwam er eentje met een geladen geweer van boven met het dreigement dat hij iedereen zou neerschieten die zich be woog. Kennelijk was het de jongen in zfn hoofd geslagen. Toen Eddy hem ontwapende kreeg m'n man met de kolf van het geweer nog zo'n he vige slag op het hoofd, dat het bloed hem langs z'n lichaam stroomde. Het zijn piepjonge jochies daarbo ven, amper bij moeders pappot van daan en in het donker zo bang als hazen. „Als we des nachts overvallen wor den", hebben ze gezegd, „moeten we maar direct naar boven komen. Het pompstation, het enige dat via de pijplijn Elat van water voorziet, zul len ze niet verdedigen". Schoten. Plotseling klinken er schoten. Ver schrikt spnng ik op, maar Elly blyft kalm haar sigaret roken. „Blijf daar zitten" is het gerust stellend advies, ze schieten maar op dadeldieven. Maar voor alle zeker heid pakt Eddy toch maar z'n altijd geladen pistool van de wand en ver dwijnt naar buiten. Beiden turen Elly en ik nu in de stikdonkere Arawa. Er klinken wat verwarde stemmen om het huisje en dan wordt het weer stil. „Hetzelfde liedje weer", gromt Ed dy die binnen komt, „ze hebben al leen maar geschoten om de heren wat angst aan te jagen. Ze durven niet verder in de plantage door te dringen omdat ze bang zyn zelf „ge- killed" te worden en tot mij: „Als er werkelijk sprake was van een overval, dan lagen we hier al keurig „koud gemaakt" op de vloer. Zoiets gebeurt altijd volkomen onver wacht. Snel en afdoend. SITUATIE IS NIET ERNSTIG West-Europese markt oververzadigd (Van onze speciale verslaggever) Hoewel de oogstmoeilijkheden tengevolge van de aanhoudende regen vo rig jaar groot zijn geweest en alleen daardoor in Drente al ruim 25 millïoen kilogram aardappelen in de grond bleef zitten, is er in ons land ruim drie honderdduizend ton aardappelen meer geproduceerd dan in het jaar daar voor. Dit zou geen probleem geweest zyn, wanneer ditzelfde regenachtige jaar niet in heel West-Europa een overvloedige oogst had opgeleverd. Het gerucht, dat Spanje nog nooit een aardappel-exporterend land geweest nu zijn voorraden kwijt gewild zou hebben tegen slechts de kosten van zakken en vervoer, moge dan nooit bevestigd zijn, maar dat het in omloop was, geeft toch wel een indruk, hoe précair de marktsituatie is. Een wonderlijke situatie dus, die de boeren alleen maar geld kan kosten. Een situatie ook, die weer eens be vestigt, hoe menselijke berekeningen kunnen falen. Algemeen was de ver wachting in het najaar, dat de oogst- tegenslag tot schaarste zou leiden. En nu zitten we dan met een ongekend overschot, eenvoudig omdat het bui tenland er geen behoefte aan heeft de kwalitatief altijd nog wat betere Ne derlandse piepers te kopen. Hoe groot dat overschot geschat wordt? Men wil er ons officieel geen cijfers over verstrekken, maar er wordt verteld, dat er alleen in Drente reeds een voorraad van 114.000 ton op afnemers ligt te wachten. In Drente, de provincie, waar rela tief de meeste aardappelen worden geteeld, nl. 21% van de totale Neder landse productie, zijn de moeilijkhe den het grootst. Teneinde er eniger mate aan tegemoet te komen, hebben de fabrieken al 5%, dat is ruim 50.000 ton meer, vermalen dan in de bedoe ling lag. Daarnaast werden de export heffingen op consumptie en fabrieks aardappelen opgeheven, en werd op de invoer van Belgische aardappelen een heffing gelegd van 3.25 per 100 kg. De ir.vloed van dit alles is echter nauwelijks merkbaar geweest. Als veevoer Thans heeft de situatie er dan ook al toe geleid, dat de Siva, de Stich ting Inkoop van Aardappelen van het Bedrijfschap, heeft aangekondigd het overschot uit de markt te willen ne men, om ze te verwerken als veevoer. Het schijnt, dat hier nog geen gretig februik van gemaakt wordt, omdat eze aankopen geschieden tegen een fluctuerende prijs. De 'boeren willen Als we des avonds nog wat zitten tenminste hun kostprijs vergoed krij- na te praten en ik vraag of het le- gen die ligt voor consumptieaardap- Bang in donker. ven in Ajn Radjan hun eigenlijk be valt, dan blijkt het dat de Meiers op het punt staan deze plaats voorgoed vaarwel te zeggen. „Twee jaar lang hebben we het hier bijna ideaal gehad", vertelt Elly. „Pionieren is iets heerlijks, weet je! Je voelt je vrij en je bouwt iets van pepen omtrent 7.50 per 100 kg en voor fabrieksaardappelen rond 5.45 per 100 kg. De Siva baseert zich ech ter op een marktprijs, die hier onder zou liggen. Dit heeft tot ontevredenheid onder de boeren geleid, omdat deze sinds '50 jaarlijks 50 per ha. beteelde opper- BESCHERMING TEGEN AANVALLEN Regering verdwijnt uit Washington De regering der Verenigde' Stateil de president, zijn kabinet en onge veer 15000 ambtenaren zullen vijf tien Juni uit Washington evacuëren onder de dreiging van een „aanval met een waterstofbom", zo wordt door de organisatie voor de burger verdediging medegedeeld. De regering zal twee dagen buiten Washington blijven en voortgaan met haar werkzaamheden, doch verspreid over een aantal plaatsen in zes staten. Sommige functionarissen, onder wie kabinetsleden worden er van verwit tigd, dat zy tot de „slachtoffers"'zul len behoren. Anderen, die reeds aan gewezen zijn, zullen hun plaatsen in nemen. Op genoemde datum zullen ook New York en vijftig andere steden worden „aangevallen" van welke zeven by verrassing. Ook zullen zes punten in Alaska, Hawaii, Portorico en de Pa- nama-kanaalzöne worden aangeval len. De „gebruikte" wapens zullen stoom- i en waterstofbommen zyn. vlakte in een fonds gestort hebben, waaruit in tijden van overvloedige oogsten geput kan worden om ae overschotten uit de markt te nemen. Voor de financiering van zijn maat regelen maakt de Siva thans gebruik van dit fonds, zonder dat echter de overheid hierin voor een gelijk bedrag wenst te participeren. De boeren zeggen, dat dit in strijd is met gedane toezeggingen. Nee, zegt minister Mansholt „Ik heb alleen toegezegd te zullen participeren in de geleden verliezen, als deze verliezen gevolg zijn van maatregelen, die ik uit hoofde van financiële participatie heb goedgekeurd". Bovendien vindt de minister de si tuatie nog niet zo, dat de overheid al moet gaan participeren. Zo het be- Afweermiddel tegen radar ontdekt Niet-weerkaatsende ver! John Laun, voorzitter van een we tenschappelijke vereniging te Toron to, heeft Woensdag ie Ottawa ver klaard, dat twee Zwitserse geleerden een plantaardige verf hebben samen gesteld, die de eigenschap zou hebben radarstralen niet terug t.e kaatsen, waardoor radartnstallaties o.m. niet meer geschikt zouden zijn om de aan wezigheid van vijandelijke bommen werpers aan te tonen en daardoor tot een verouderd type van afweermidde len zouden behoren. Laun zeide. dat de Zwitsers de Ame rikanen van hun nieuwe vinding op de hoogte hebben gesteld en dat deze :aatsten een' diepgaande studie van het middel maken. Deskundigen van de nationale raad voor wetenschappelijk onderzoek te Ottawa geven, hoewel zij zich scep tisch betonen, de mogelijkheid toe, dat de golflengte van radarstralen door het nieuwe product veranderd wordt, Turkije heeft bij Syrië geprotesteerd, omdat Syr'sche vliegtuigen gevlogen zou den hebben boven Turks gebied Omge keerd heeft Syrië geprotesteerd tegen eenzelfde gebiedsschendinc door Turkse vliegtuigen. Een symbool van de vriendschap tus sen het Amerikaanse volk en de be volking van West-Duitsland, noemde de oud hoge-commissaris in Duits land, John McCloy, de bibliotheek in West-Berlijn. De bibliotheek is een ge schenk van het Amerikaanse volk. Het plan om deze bibliotheek te stich ten was afkomstig van de onlangs overleden burgemeester van West- Berlijn, Ernst Reuter. Met de bouw van de bibliotheek, die op het ogen blik ongeveer 110.000 boekwerken be vat, is men in 1952 begonnen; twee jaar later was het gebouw aan Friedrichstrasse J Rijksdiensten op 5 Mei gesloten De minister van binnenlandse za ken heeft aan de overige.ministers per circulaire doen weten, dat aan gezien de viering van de bevrijding dit jaar door de tienjarige herden king daarvan een bijzonder karakter zal dragen, aan het Rijkspersoneel op 5 Mei a.s. vrij-pf kan worden ver leend, voorzover het bijzonder belang van de dienst zich niet daartegen verzet. Prins Bernhard bracht bezoek aan Maastricht Prins Bernhard heeft gisterochtend in zijn functie van inspecteur-gene raal van de Koninklijke Landmacht een inspectiebezoek gebracht aan de Tapijnkazerne te Maastricht, waar het vierde depöt infanterie is geves tigd. De prins was om half negen op het vliegveld Zuid-Limburg te Beek ;earriveerd met een Dakota, welke lij zelf bestuurde. -De prins bezocht enkele gebouwen en woonde de instructies en de ex- cercities op het terrein van de ka zerne bij. Daarna begaf hij zich voor een kort bezoek naar de schietbanen van het depót op de Sint Pietersberg. Om kwart over tien vertrok hij met de Dakota van het vliegveld. De prins heeft voorts bezoeken gebracht aan de militaire legeringen in Gilze- Rijen, Tilburg en Rucphen. drijfsleven de situatie dus wel al ern stig viridt, de minister heeft zich het recht van een tegengestelde mening voorbehouden. Hetgeen overigens na tuurlijk niet wegneemt, dat de toe stand in deze sector van het bedrijfs leven weinig rooskleurig is. Het trekt overigens de aandacht, dat ondanks het grote overschot de prijs van con sumptieaardappelen in de detailhan del hoog blyft. TOEZICHT EN CONTROLE Met de toestellen is het aspect van de dienst veranderd (Van onze speciale verslaggever) Op 1 April is het honderd jaar geleden, dat de Rijksdienst voor het stoom wezen werd ingesteld, die thans ressorteert onder het Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Hoewel het een uitermate belangrijke dienst is, die met ongeveer honderd man werkt, geniet deze honderdjarige maar een beperkte bekendheid. De leek is zelfs geneigd te denken, dat deze dienst misschien honderd jaar geleden wel betekenis had, maar op dit ogen blik die betekenis verloren heeft, omdat het stoomwezen zo goed als ver drongen zou zijn door de krachtbron elcctriciteit. Deze lekegedachte is een volslagen misvatting. Het aantal ketels mag dan misschien in Nederland en elders ter wereld gedaald zijn, maar het aan tal eenheden is aanzienlijk groter ge worden. Vroeger gebruikte men de stoom al leen voor de stoommachine, dus als krachtbron. Door de opkomst van de techniek, is het thans veel meer een warmte-dragend medium geworden. En aangezien men in het overgrote deel van de industrie op diverse pun ten in de fabrieksinstallaties toevoer van warmte voor het verwerkingspro ces nodig heeft, is er steeds een stoomketel om deze warmte .te produ ceren alsmede een leidingnet om die warmte te benutten. Dit laatste ge schiedt dan in stoomvaten van de meest uiteenlopende constructie en grootte. Door de inwendige druk is er altijd explosiegevaar ook rond deze stoomvaten. Ze behoeven dan ook even ernstig toezicht als de stoomke tels, waarmee ze in verbinding staan. En dat toezicht is hoe kan het an ders eveneens opgedragen aan de Dienst voor het Stoomwezen. T oezicht De taak van de Dienst is in hoofd zaak het beoordelen van de construc tie van de stoomtoestellen, een con trole op het aanbrengen van de voor geschreven appendages, die de veilig heid bevorderen, en tenslotte het pe riodiek onderzoek om na te gaan of de gehele apparatuur in veilige con ditie blijft. Zodanige eontröle vond ook vóór 1855 al plaats. Eigenlijk sinds 1824 reeds, toen er hierover een K.B. ver- EEN RIJK MAN SCHONK f 100.000 Tien procent van schooljeugd heeft gehoorafwijkingen (Van onze speciale verslaggever) De hoofdstad en daarmee ons hele land heeft er een nuttige instelling bij gekregen: een adviesinstituut van de Nederlandse Stichting voor het Dove en Slechthorende Kind. Het is gevestigd aan de Oranje Nassaulaan 49. Professor dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid, heeft Donderdag de officiële opening verricht. Een Nederlander, die on bekend wenst te blijven, maar getroffen was door het lot van een doof jong meisje, heeft er honderdduizend gulden voor op tafel gelegd, omdat zijn voorwaarde vervuld kon worden, dat ook van andere zijde een ton bijeen gebracht werd. Tot een maximum van honderdduizend gulden verdubbelde hij wat an deren voor hulpverlening aan het dove en slechthorende kind bij elkaar zouden brengen. stommeninstituten en scholen voor slechthorenden, alsmede de grote toewijding van de universiteitscen tra, zijn wegens onvoldoende capa citeit en geldmiddelen niet in staat geweest alle voor hulp in aanmer king komende kinderen op te spo ren. Er was een gemis aan een van een centraal punt uit geleide actie ten behoeve van het dove en slecht horende kind. Thans is in deze leemte voorzien. Vanuit Nassaulaan 49 in Amsterdam, wordt begonnen met volledige opsporing en registra tie van kinderen met gehoorstoor- nissen. Contact zal worden gezocht met consultatiebureaus voor kleu ters. schoolartsen, m-disch-opvoed- kundige bureaux, keel-, neus- en oorartsen, huisartsen, c.d. Voor massa-onderzoek op de scho len wordt met steun van de Stich- Gevolg van die plechtige belofte is geweest de oprichting van "3e Stichting op 9 Juni 1953. Alle orga nisaties en instellingen, die zich hier te lande met het vraagstuk van de gehoorstoornissen bezig hielden, gingen direct in deze Stichting „sa men spannen". Hier lag de grote kans weer iets nader te komen tot opheffing van het aanzienlijke tekort aan outil lage en organisatie bij de zorg voor dove en slechthorende kinderen. Hoe noodzakelijk dit is, demonstreert het haast ontstellende feit, dat bij niet minder dan ongeveer 10 pro cent van de schoolgaande jeugd in Nederland gehoorafwijkingen in een of andere vorm voorkomen. Dik wijls worden deze defecten niet of pas later veelal te laat onder kend. De bestaande, uitstekende doof- ting T.N.O. een methode uitgewerkt In het algemeen is het niet de be doeling in het instituut patiënten te behandelen. Wel zal er een eerste onderzoek geschieden op medisch, audiologiseh en psychisch gebied, zodat volledig advies kan worden gegeven voor verdere behandeling en zorg, opvoeding en hulp, om de kinderen een juiste plaats in de maatschappij te verzekeren. Daarom is aan het bureau ook een volledig team van gehoor- en spraakspeeialisten verbonden, als mede een sociaal werkster. Volbracht werk Ongeveer tweehonderd gehoor-ge- stoorde- kinderen uit Amsterdam werden inmiddels „1 door toedoen van de Stichting onderzocht. Het zelfde geschiedde met ongeveer zeshonderd kinderen van scholen voor Buitengewoon Lager Onder wijs te Haarlem. Een onderzoek van ongeveer vijfduizend Haarlem se kinderen is gaande. Gelijktijdig is de Stichting ook steun gaan verlenen aan de oprich ting van een opname-huis voor zeer jonge, dove kinderen te Sint Mi chielsgestel en aan de plannen voor de oprichting van een school voor slechthorenden in Heerlen. Doofheid is een minder opvallend gebrek dan andere onvolwaardig heden als b.v. blindheid. Hieraan is het wellicht te wijten, dat terwijl particulier en overheid reeds zeer veel deden voor- andere onvolwaar digheden, de steun voor slechthoren den en doven nog maar zeer gering is geweest. Met het Amsterdamse instituut lijkt het, of Nederland be zig is deze achterstand thans snel in te lopen. scheen, waarbij bepaald werd, dat een vergunning vereist was om een stoomwerktuig in gebruik te nemen. Aan particuliere deskundigen was in cidenteel opgedragen de overheid ad vies te geven bij net toekennen van die vergunningen. De eerste jaren was een van die adviserende deskun digen de heer A. de Wit, een voorma lig predikant uit Doorn Bij het geringe aantal stoomketels, dat de eerste helft van de vorige eeuw in gebruik was, was het enige tiental len jaren onmogelijk de inspectie al dus bevredigend te laten verlopen. Maar in 1855 had het inspectiewerk zodanige omvang aangenomen, dat van regeringswege een tweetal inge nieurs voor het Stoomwezen werd aangesteld. Daarmee was de Rijks dienst geboren, die thans zijn eeuw feest viert. Zes districten Ons land is thans verdeeld in zes districten, waartoe kantoren van de dienst gevestigd zijn in Breda. Dor drecht, Rotterdam, Amsterdam, Arn hem en Groningen. De inspecterende ambtenaren hebben opsporingsbe voegdheid. Dat betekent dus. dat ze zo nodig proces-verbaal kunnen op maken, dus zuivere politie-dienst zijn. Het merkwaardige is, dat die poli tiële taak slechts 5% is. Voor 95% is het een adviserende taak. In bijna alle bedrijven wordt deze dienst met open armen ontvangen. Voor vele kleine bedryven zijn de uit gebrachte rapporten van de dienst een beoordelingsmaatstaf, hoe het personeel met de vaak kostbare ma terialen omspringt. Vaak door kleine aanwijzingen kunnen belangrijke ver beteringen worden aangebracht. Ook Amerika Het is begrijpelijk, dat Nederland niet het enige land is, waar toezicht is op de stoomwerktuigen met hun ex plosieve mogelijkheden. Met Amerika is het echter het enige land ter wereld waar dit geschiedt van overheidswe ge. Veelal gebeurt het nog, zoals bij ons voor 1855, door particuliêre orga nisaties, die daartoe machtiging ont vingen van de overheid. Laten we bij het eeuwfeest van onze Rijksdienst voor het Stoomwezen vaststellen, dat wij het met de huidige vorm zeker gelukkig getroffen hebben. Plannen voor Churchills heengaan gereed? Volgens de politieke redacteur van de „Manchester Guardian" liggen de plannen voor het aftreden van pre mier Churchill, in de loop van de vol gende week, gereed. In conservatieve Kringen zou men echter willen voor komen, dat de regeringswijziging wordt voltrokken op een tijdstip, dat de Londense pers, als gevolg van de staking, tot zwijgen is gedoemd. Doden en gewonden bij voetbalwedstrijd Politiecordon doorbroken Vier personen zijn Woensdag onder de voet gelopen en gedood en dertig ernstig gewond door een menigte voetbal-enthousiasten, die voor het nationale stadion te Santiago (Chili) door een politiecordon braken om de finale van het Zuidamerikaanse voet balkampioenschap te kunnen zien. Er viel nog een dode en 170 personen werden gewond, doordat na het op dringen der menigte de balustrade van een der tribunes instortte, die door de massa bestormd werd. Tienduizenden mensen stonden van 's morgens vroeg af in de rij voor het stadion om Chili tegen Argentinië te zien spelen. Op een gegeven ogenblik brak de mensenmassa door het poli tiecordon en stroomde het stadion binnen, met de gemelde rampzalige gevolgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7