Wilde stakingen van gemeente personeel in Amsterdam Eerste Kamer sprak vertrouwen uit in beleid van minister Staf KLAhmom j DE KEUKENHOF IS GISTEREN WEER OPENGESTELD VRUDAG 1 APRIL 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE C O O R A N T 8 OP INSTIGATIE VAN DE E.V.C.? Deel van stakers zal vandaag het werk hervatten In Amsterdam zijn gisteren wilde stakingen uitgebroken by de gemeen- lyke diensten. Het werk werd neergelegd bij de tram, reiniging, bestratin gen, een deel van het personeel van de haven- en handelsinriehtingen en in de werkplaatsen van de waterleidingen. De stakingsleiding deelde mede, dat de actie moet worden gezien als een antwoord op de laatste voorstellen van de regering om de lonen in de la gere loongroepen van het overheidspersoneel met 3, 4 of 5 cent per uur te verhogen, terwijl de werknemers, die in deze groepen in Amsterdam zyn ingedeeld een loonsverhoging van tien procent verlangen. B. en VV. van Amsterdam hebben een brief aan de stakers doen uitgaan, waarin zy gelasten het werk vandaag te hervatten. Indien aan deze lastge ving geen gehoor wordt gegeven, zal ontslag volgen. Inmiddels hebben op een bijeenkomst gisteravond de stakende arbeiders van de gemeentelijke reinigingsdienst, de vuilverbranding en de waterlei ding besloten vandaag hun werkzaamheden te hervatten. Uitdrukkelijk werd evenwel vastgesteld, dat de strijd om de tien procent loonsverhoging niet wordt opgegeven. Een van de oorzaken van deze sta king is voorts, dat het moeilijk is tij dig verlofdagen op te nemen voor verrichte Zondags- en andere dien- Sten. De bedoeling was de staking 24 uur te doen duren. Voor zeer veel Amsterdammers le verde de staking moeilijkheden op. Velen slaagden er in door de hulp van automobilisten het centrum op tijd te bereiken, maar vele anderen kwamen te laat op him werk. Bij de wethouder. Een afvaardiging vart het rijdende trampersoneel heeft tevergeefs ge tracht een onderhoud te verkrijgen met de wethouder van bedrijven, mr. F. H. C. van Wijck. De wethouder kon hen niet ontvangen. De 500 taxi's, welke op straat wa ren in de hoofdstad, konden niet aan de vraag voldoen. De taxi's werden als het ware bestormd en reden kris en kras zonder ophouden door de stad en de buitenwijken. De stremming bij de IJ-veren was van korte duur. Met de leden van het personeel, die niet in staking waren gegaan, konden zes ponten in de vaart worden gebracht. De particu liere rederijen vervoerden vele voet gangers tot een maximum van 80 passagiers per boot. Stakers bijeen. De bonafide vakorganisaties heb ben zich tegen deze staking gekeerd. Dit had tot gevolg dat van stakerszij de getracht werd deze organisaties tot een andere houding te bewegen. Gis termiddag kwamen de stakende ge meentewerklieden bijeen in een ver gadering onder leiding van de heer W. Daamen, functionaris van de Bond Nederlands Overheidspersoneel. De leden van de A.B.V.A. (algemene bond van ambtenaren! werden opge roepen om de stakingskas van deze bij het N.V.V. aangesloten bond te la ten openen. ,,Het N.V.V. heeft zich geschaard aan de reactionnaire zijde en het z.g. georganiseerd overleg wordt uitgespeeld ten nadele van het overheidspersoneel", aldus de sta kingsleiding. Besloten werd de vertrouwenskwes tie te stellen tegen de besturen van de N.V.V. en K.A.B. De mededeling, dat B. en W. een brief hebben laten uitgaan met een aanzegging tot ontslag indien het werk niet hervat wordt, werd met een hoongelach ontvangen. De heer Daamen sprak de berich ten tegen als zou de actie een wilde staking zijn. De hoop werd uitgespro ken, dat de staking zich zou uitbrei den tot alle overheidsdienaren in het gehele land. De pogingen om geld te krijgen uit de kas van de A.B.V.A. zyn mislukt, omdat de bondsleiding weigerde geld beschikbaar te stellen voor een wilde staking. De A.B.V.A. telt in Amster dam 9500 leden. Volgens deze bond waarbij men er op wijst, dat de z.g. continutoeslag per 1 April met 75 procent omhoog zou gaan staan de C.P.N. en de E.V.C. achter de staking. De commu nisten houden het trampersoneel steeds voor, dat het tot de slechtst betaalde werknemers behoort. Vast staat, aldus de vakorganisatie, echter dat de salariëring van het Amster damse trampersoneel tot de beste in het Nederlandse vervoerswezen be hoort. In de afgelopen nacht in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden ver gadering, die door ca. 1400 personen werd bijgewoond, heeft het rijdend SLAAPKAMER. De Hongaarse meu belindustrie heeft een Sowjet-slaap- kamer-inrichting gelanceerd. Dit nieuwtje is ook bestemd voor export. De inrichting bestaat uit een ijzeren bed, een stoel, een heel klein nacht kastje en een portret van Lenin. Kos ten om en de bij honderd gulden. IN DE KOU. Een onderwijzeres in Hutchinson (Verenigde Staten) was erg ongerust toen ze een kleine jon gen voor het schoolgebouw zag zon der winterjas. Het vroor tien graden. Ze vroeg aan de knaap: „Waarom loop je zonder jas". De knaap verze kerde, dat hij geen jas nodig had.... hij had tien hemden aangetrokken!! RECORD. De Canadees Guy Cadieux heeft in een kikvorsmannen-uitrus ting in Montreal 25 uur en 6 secon den doorgebracht in een watertank en daarmee een nieuw duikrecord vestigd. personeel van het gemeentelijk ver voersbedrijf en het dekpersoneel van de IJ-veren besloten de staking voort te zetten. Slechts enkele stakers slemden tegen de voortzetting der actie. BOLLENSTREEK HEEFT PECH MET HET WEER Bloemen laten zich nog niet zien (Van onze speciale verslaggever) Al heeft de Keukenhof de openiyg van haar poorten als gevolg van het koude voorjaar een week moeten uitstellen, ook toen gisteren de officiële opening plaats had, was er van de befaamde kleurenweelde in deze grote bloementuin nog maar bijzonder weinig te bespeuren. En al zeggen de orga niserende „bollenjongens" nu, dat ze hun crocussen, narcissen, tulpen en hyacinten kunnen horen groeien, de bloemen hier en in de hele bollestreek laten zich wijselijk nog niet zien, afgezien van een enkel mager crocusveldje hier en daar. Afwachten is dus voorlopig 't parool, want het zal nog wel en kele weken duren voordat de bollenstr eek weer in haar befaamd kleurrijk kleed getooid zal zijn. wagens zullen veel schoons te zien ge ven, o.a. uitbeeldingen van het Huis van Holland, De Zee, Het Land, de Muzen, de Bruid, de Bruidschat en het Bruidstoilet, de gelukwens, het gelukstelegram en zelfs een molen in bruidstooi. Voorlopig houden organisatoren van de Keukenhof het op^de Paasweek. En de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland noemt met vele slagen om de arm als vermoedelijke bloeiperioden voor de narcis circa 5 tot 20 April, voor de hyacint half tot eind April en voor de tulp de laatste weken van April en de eerste week van Mei. Maar nadrukkelijk wordt er by ge zegd: „Deze boeitijd is gebaseerd op de hoop dat het weer verder normaal blijft!" Hoe traag echter het voorjaar ook doorzetten mag, aan grote plannen ontbreekt het de bollenjongens niet. De burgemeesters, de hoteliers, de propagandisten van de V.V.V. en wie verder nog bij het bezoek van toeris ten gebaat mogen zyn, hebben zich aan hun zijde geschaard, en gezamen lijk gaat men ook dit jaar weer een reeks van feestelijke gebeurtenissen organiseren, tot meerdere glorie van de bol en tot heil van de streek. De verwachtingen zijn hoog gespan nen. Er worden weer stromen van binnen- en buitenlanders verwacht en zij zullen allen weer even welkom zijn als ooit. Het logiesprobleem in de bol lenstreek, zegt de V.V.V., zal dit jaar nog doeltreffender dan het vorig jaar worden opgelost. Holland is de bruid Het hoogtepunt wordt natuurlijk weer het bloemencorso, dat dit jaar onder de poëtisch klinkende naam „Holland is de Bruid" zal worden ge houden. Vermoedelijk op 23 April an ders op Koninginnedag. Maar op wel ke dag ze ook zullen rijden, de praal- Op Schiphol arriveerde een vliegtuig met vijftien Grieken uit Boedapest op doorreis naar Canada. De Grieken voor het merendeel bestaande uit kin- derendie tijdens de verwarring van de na-oorlogse jaren in Griekenland zijn zoekgeraaktzullen in Canada na een lange scheiding hun ouders weerzien! Op de foto dr. A. van Embdende directeur van het Ned. Rode Kruis, (staande), dr. Stanbury, van het Canadese Rode Kruis, die de Grieken begeleidt, en de kinderen zelf De verdere attracties zijn langza merhand wel zo goed bekend, dat we met een opsomming kunnen volstaan: bloemenmozaïeken in de hele bollen streek (van 22 Lol 30 April)êeu leer zame bollen tuin in Hillegom; een Keukenhofralley voor auto's, moto ren, scooters en bromfietsen; straat versiering en feestverlichting in ver scheidene bollendorpen; een Oud-Hol landse Lusttuin in Warmond; een Concours d'Eléganee v oor autobussen in Noordwijk; kindercorso's en puzzleritten en natuurlijk ook weel de befaamde Tulpenralley, waarvan de deelnemers op 30 April in Noord- wijk starten en daar op 4 Mei weer terugkeren. En verder, vanzelfspre kend, bloemen en bollen overal waar maar een bloem of een bol groeien wil! Overzicht van het werk aan de grote Kakhovka sluizen, welke in de Dnjepr worden gebouwd. Tevens zal hier een groot waterkrachtstation verrijzen. Onderzoek naar vergaan van de Klipfontein. Zitting geschorst tot 6 April. De Raad voor de Scheepvaart is gisteren begonnen met de behande ling van het vergaan van de 10.555 brt. metende „Klipfontein", die op 8 Januari nabij Ponta Zavora voor de kust van Portugees Oost Afrika op een onbekend voorwerp onder water was gestoten. Alle 103 passagiers en de 118 bemanningsleden konden vei lig in de sloepen komen en werden opgepikt, voordat het schip in de gol ven verdween. De kapitein, de heer J. H. Ooster huis vertelde, dat hij op radar had vertrouwd, en er volgens hem zich op de bewuste plaats geen ondiepte kon bevinden. Wel gaf hij toe, dat er risico bij dicht onder de kust varen bestaat. Foto's die de passagier S. E. Hocke direct na de aanvaring had gemaakt en waarop een stuk van de railing en de kustlijn voorkomen, gaven geen voldoende opheldering. Op verzoek van de inspecteur-ge neraal voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, die nog de nu op zee zijnde eerste stuurman van de „Klipfontein" wilde horen over de wijze waarop door de kapitein en de scheepsofficieren een scheepsverkla- ring is opgemaakt alsmede over op dracht van de eerste stuurman aan de derde stuurman tot het nemen van een peiling na het stoten, heeft de Raad aan het eind van de middag de zitting geschorst tot Woensdag morgen 6 April a.s. 92 notarissen werden eervol ontslagen Bij K.B. is met ingang van 1 Jan. 1956 op grond van de nieuwe nota- riswet, welke de leeftijdsgrens op 70 jaar stelt, eervol ontslag verleend uit hun ambt aan 92 notarissen. Tot hen behoort notaris A. A. M. Corthals te IJzendyke. Aanval op K.R.O. door Belgische minister. Om reportage van demonstraties. In de Belgische Kamer heeft minis ter Anseele zijn verontwaardiging uitgesproken over de berichtgeving van sommige buitenlandse correspon denten bij de in Brussel gehouden de monstraties naar aanleiding van de schoolstrijd. De minister bleek ïn het bijzonder gebelgd over het ooggetui- geverslag van de Nederlandse K.R.O., waarin sprake was van een geweer schot en het ontploffen van een bom. De minister acht het ook niet in het kader van de culturele uitwisseling thuishoren, dat een Belgisch Kamer lid voor de Nederlandse Katholieke radio „zijn eigen regering door de modder sleurt" en hij acht alle reden voor de minister van buitenlandse za ken aanwezig, om de Nederlandse re gering te wijzen op het ongepaste hier van. Hij verweet verder de leden van de C.V.P. aan de Nederlandse K.R.Q. te hebben verzocht het gewraakte oogge tuigenverslag Dinsdag j.l. opnieuw uit te zenden. De minister betwijfelde of veel Belgen geluisterd hebben naar dit verslag. Persoonlijk heeft hij aan de hand van controle-apparaten kun nen nagaan, dat, wat de radiodistribu tie in België betreft, die avond 8 pro cent naar radio Hilvers. II luisterde, waarvan 7 procent op een ander sta tion overschakelde toen de desbetref fende reportage begon. Het Wereldgebeuren BEGROTING VAN OORLOG EN MARINE GOEDGEKEURD Verdediging Oosten des lands De Eerste Kamer heeftDonderdag de begroting van oorlog en marine z.h.st. goedgekeurd. Slechts de communisten wensten de aantekening dat zij geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Daarmede heeft ir. Staf een nieuw votum van vertrouwen ontvangen. Bij de verdediging van zijn begroting heeft hij duidelijk laten blijken hoe hij over de militaire politiek en de inschakeling daarvan in de Europese defensie en het gebruik van A-wapens denkt. Vooral naar de rol die deze wapens bij een evt. volgende oorlog zullen spelen, ging de belangstelling der Kamer uit. De minister stelde op de voorgrond dat een atoom-oorlog voor alles voor komen moet worden, daar dit tot een totale vernietiging zal leiden. De Ne derlandse regering zal elke poging tot bewapening°-vermindering steu nen, doch in de goede bedoelingen van de Sowjets had hij weinig ver trouwen. Hij waarschuwde, zich geen illusies te maken over het gebruik van atoom wapens; een agressor zal deze zeker gebruiken. Hij verzekerde echter dat deze wapens dan als antwoord zullen worden gebruikt, daar net Westen zich bij een aanval met alle beschik bare middelen zal verdedigen. Niet öe militaire bevelvoering, doch de regeringen zullen beslissen of atoomwapens gebruikt zullen worden. De Westerse landen bestuderen thans grondig de oorlogvoering met behulp van atomische wapenen. Nederlandse officieren nemen daarbij een belang rijke plaats in en staan zeer goed aangeschreven. Deze studie zou kunnen leiden tot een reorganisatie van de strijdkrach ten. waarbij met kleinere eenheden gewerkt zal worden. Een divisie zal dan niet meer bestaan uit 18.000, doch uit 12.000 man. In de aanvaarding van de Parijse accoorden zag de minister een aan wijzing dat ons gehele grondgebied, dus ook het N.O. van ons land, zal worden verdedigd. Dit stelde een aan tal Kamerleden dat bleek bij de re plieken gerust. De opbouw van onze territoriale troepen vordert snel en is byna vol tooid, aldus ir. Staf. Er bestaat reeds een effectieve luchtverdediging. Op 1 Januari 1956 zal de luchtmacht die de beschikking zal krijgen over nacht jagers en straaljagers, gereed zijn. Ir. Staf verzekerde dat er op Nieuw-Guinea voldoende strijdkrach ten zijn om aan de huidige omstan digheden het hoofd te kunnen bieden. De onderbrenging van de Ambonezen onder Nederlands commando in de strijdkrachten wilde hij overwegen, wanneer blijkt dat hun verblijf in Ne derland wordt gerekt. De bewindsman sloot zich aan bij de betuigingen van deelneming over het ernstige ongeluk, dat een aantal Nederlandse militairen in Suriname het leven heeft gekost. Hij deelde voorts mede dat aan het uitbouwplan van de Marine gestaag wordt gewerkt. Men worstelt hier met een tekort aan technisch oerso- neel en aan specialisten. Het aantal officieren is dubbel zo groot als voor de oorlog. Uit defensie-oogpunt bestaan tegen het Delta-plan geen bezwaren. Staatssecretaris mr. Kranenburg vestigde de aandacht op de defensie industrie. Fokker bijvoorbeeld heeft de handen vol aan de productie van nachtjagers. De munitie-productie houdt gelijke tred met de uitbreiding der bewapening, Voorts deelde hij nog mede dat aan het uiterste „puntje" van Terschel ling een zandplaat die voor militaire doeleinden geschikt is, werd begeerd. De Bosplaat zal evenwel voor mili taire doeleinden niet worden gevor derd. Voor schietoefeningen zijn lan ge, heldere da ven het meest geschikt, zodat er tijdens de vacantïës geoe fend zal moeten worden. De heren Geugjes en Brandenburg (C.P.N.) en Algra (A.R.) zaten elk-i aar tijdens de replieken in de haren. volgende dag verscheen in het ;erhuf Glimlachen Toen dan de Franse Senaat dc her bewapening van West-Duitsland had goedgekeurd, gevoelde de Engelse minister van buitenlandse za ken, Sir Anthony Eden, zich geroepen iets kalmerends te zeggen tot het En gelse Lagerhuis en de gehele wereld. Daarom verzekerde hij in het La gerhuis, dat de Engelse regering toch waarlijk bereid was met Rusland te praten en dat zijn regering al overleg had gepleegd met de Fransen cn de Amerikanen om te onderzoeken welke methode men zou kiezen voor het praten met Rusland. Die Westduitse herbewapening dc heer Eden zei het we! niet zo pre cies had geenszins de bedoeling een oorlog met Rusland naderbij te brengen. Integendeel, die herbewapening was eigenlijk het startschot voor de be sprekingen over het handhaven van de vrede Die besprekingen en dat deed de heer Eden wel zorgvuldig uit de doeken zouden van onderop moeten beginnen. Eerst zouden experts en diplomaten strikt geheim met elkaar moeten praten. In de tweede phase zouden de mi nisters van buitenlandse zaken der Grote Vier elkaar kunnen ontmoeten. En als dat allemaal goed zou gaan dan zou er tot slot een samenkomst van premiers of staatshoofden zijn bij wijze van klap op de vredesvuurpijl. Dit was dus de visie van de heer Eden. D EnSe'se Lagerhuis Sir Winston Churchill, de 80-jarige premier van Engeland. Ook hij voelde zich geroepen het Lagerhuis en de gehele wereld gerust te stellen, nu West-Duitsland aan de herbewapening toe is. Ook hij zag eigenlijk in die herbe wapening het startschot voor de grote vredesmarathon met Rusland. Ook hij deed precies uit de doeken hoe de besprekingen met Rusland ge organiseerd moesten worden. Men zou moeten beginnen met een bijeenkomst op het allerhoogste ni veau. Geen gepeuter van experts of diplo maten vooraf, want zulke mensen kunnen alleen maar opdrachten uit voeren en opdrachten dienen te ko men van het hoogste niveau. De con ferentie van de premiers of staats hoofden der Grote Vier zou een con ferentie moeten zijn zonder agenda, meende Churchill. Alleen maar om eikaars wensen en inzichten te leren kennen. Daarna zouden dan de experts en diplomaten kunnen nagaan óf en hoe de wensen van de Grote Vier te verwezenlijken zouden zijn. Is het niet wonderlijk, hoe vierkant tegengesteld de meningen van de heren Churchill en Eden zijn over de onderhandelingen met Rusland? En ligt de conclusie niet voor de hand, dat de beide staatslieden blijk baar de laatste dagen weinig contact met eikaar hebben gehadalthans over de Russische kwestie? Men zou er om kunnen glimlachen, als het niet zo'n uiterst belangrijke zaak betrof! Een soortgelijk geval als dit me ningsverschil tussen Eden en Churchill heeft zich voorgedaan in Washington. Het komt nogal eens voor dat Amerikaanse admiraals en generaals hun hart luchten. Dat deed admiraal Robert B. Car ney dezer dagen, toen hij voorspelde, dat zo ongeveer midden April de grote Chinese aanval op de eilanden Que- moy en Matsu zou beginnen. Hij wilde blijkbaar het Amerikaan se volk nog eens extra wakker schud den, hoewel het wat China betreft zo op zijn qui vive is als een volk maar zijn kan. President Eisenhower is daartegen in het geweer gekomen. Hij heeft als opperbevelhebber van de Amerikaan se strijdkrachten verklaard, dat ad miraal Carny niet over alle inlichtin gen beschikt, welke aan de president ten dienste staan en dat er weinig redenen zijn om militaire agressie in de nabije toekomst te verwachten. De president was integendeel van mening, dat de situatie in het Verre Oosten iets verbeterd is en dat de Rode Chinezen niet meer zo nadruk kelijk over de „bevrijding van Formo sa" praten. Is het niet wonderlij'k hoe vierkant tegengesteld de meningen van Eisenhower en admiraal Carney zijn? Men zou er uit kunnen afleiden, dat ook deze beide heren eikaar in de laatste dagen niet gesproken heb ben enzeker niet over de span ning in het Verre Oosten Men zou er om kunnen glimlachen als het niet zo'n uiterst belangrijke zaak betrof! Sir Anthony Eden praten met Rusland. De Hamburg-Amerika Linie en de Nord- deutscher Llovd hebben besioten. de schepen van hun gemeenschappelijke dienst naar de Westkust van Ncorri- Amerika voortaan Amsterdam te laten aandoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 5