Zeeuwse hoofdstad heeft thans een „Jeugdnatuurwacht" N.S.-INSPECTEUR J. COLIJN IN GOES NAM AFSCHEID GEEN REDEN TOT OPTIMISME BIJ BOOTDIENSTEN Er komt een derde oesterveiling CONTRACT STAAT EN BERGERS IN FEITE NIETIG VERKLAARD de j E?este i E?romfiets 2?lijft L - Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1955 „BEZIELD VAN GOEDE VOORNEMENS" Bijna 800 scholieren nemen deel „Er zijn nog: nooit zoveel gasten tegelyk ontvangen in de Burgerzaal. En er zijn hier ook nog niet eerder zoveel mensen aanwezig geweest, be zield met zoveel goede voornemens". Met deze woorden richtte burgemees ter mr. dr. N. Bolkestein zich Donderdagmiddag tot een schare van byna 800 meisjes en jongens, bestaande vut leerlingen van een groot aantal Middel burgse scholen. Zij hadden zich in de sfeervolle „ontvangzaal der stad" verzameld om hun insigne in ontvangst te nemen van de „Jeugdnatuur- wacht", waarvan in do Zeeuwse hoofdstad de eerste Zeeuwse afdeling is opgericht:. Met deze bijeenkomst werd de installatie van al deze jonge na- tuurvvachtsters en natuurwachters een feit. Gezien de enorme belangstel ling, die de Middelburgse schooljeugd voor de „Jeugdnatuurwacht" aan de dag legt, mag de start in ieder geval reeds als bijzonder geslaagd worden beschouwd. Wethouder J. W. Kögeler, die als voorzitter van het voor dit doel opgerichte comité het eerst sprak voor het forum van deze „menigte", wees op liet verheugende verschijnsel, dat men bijeen was als vrijwilligers. Hij noemde het doel van de natuur- wacht schoon en ideëel: het aankwe ken van eerbied by de jeugd voor al les wat leeft en groeit. Spr. prees de medewerking van het onderwijzend personeel, dat kans heeft gezien het eigen enthousiasme over te dragen op de leerlingen, hetgeen in het enorme getal aanmeldingen tot uiting komt. De heer Kögeler richtte dan ook een woord van hartelijke dank tot allen, die de totstandkoming van de „Jeugd natuurwacht" mogelijk hebben ge maakt. Spr. de.elde vervolgens mee, dat een algemeen comité natuurwacht is ge vormd, dat bestaat uit 18 leden. Twaalf van hen hebben zitting geno men iiï het werkcomité. Zij zijn belast met de uitvoering en de leiding van de plannen. Want men heeft voor de ze natuurbeschermers in spé reeds enkele plannen op stapel. Zo zullen zH kennis mogen maken met Middel burgs waterwingebied, by Oranjezon. „Waar bijna niemand mag komen", zei wethouder Kögeler. „Jullie mo gen dat nu wel, maar niet allemaal tegelijk natuurlijk, het zal in groepen gebeuren". Daarnaast heeft de Ne derlandse Heide Maatschappij zich bereid verklaard om in de winter op gezette tijden voor de natuurwachten een aantal natuurfilms te vertonen. Van een ander plan is de uitvoering Donderdagmiddag reeds begonnen: Alle leerlingen hebben namelijk een vragenlijst mee naar huis gekregen als eerste practisch werk in him nieu we functie. Daarop staat een aantal eenvoudige vragen, die echter toch enige moeite van de kinderen vragen. Bijv. „Hoeveel voederhuisjes staan er op de bolwerken?" en „Welke bomen staan er op de Balans by de fontein?" Er zijn verschillende lijsten, de ene is bestemd voor de lagere scholieren, de andere voor de leerlingen van de u.l.i^ en liet gymnasium. Wie de lijst voor Zaterdag 23 April by het school hoofd inlevert, dingt mee naar enkele prijzen, bestaande uit boeken uiter aard over flora en fauna. „Dit is een van de manieren, waarop Wij bij jullie de geestdrift voor de natuur hopen op te wekken", aldus de heer Kögeler. f,G eridd erd"..„ Aan de overhandiging van de in signes was een enigszins officieel tintje gegeven. Daar niet allen tege lijk dit „teken van waardigheid" kon worden uitgereikt, werden van elke vertegenwoordigde school twee leer lingen op het podium geroepen. De burgemeester reikte hun de insignes daarna over. In een korte toespraak herinnerde mr. Bolkestein aan de goede voorne mens, die de leerlingen dienen te be zielen. Hij vroeg hen de „Jeugdna tuurwacht" trouw te blijven. „Het is een groot verschil of je in een stad loopt, waar het aanwe zige natuurschoon door ieder wordt ontzien of in een stad, waar de natuur er maar slecht vanaf komt", aldus spreker. „Kijk dus om ie heen en wees voorzichtig met de dingen, die je ziet". De heer C. H. Voorhoeve uit Voor burg, directeur van de Stichting „Na tuur en Jeugd", waarvan de nieuwe „Jeugdnatuurwacht" een afdeling is, merkte op, dat zijn toehoordertjes thans allen „geridderd" zijn. „Denk er aan wat je lidmaatschap inhoudt", zo vermaande hij. „Het betekent niet, dat je van nu af aan grote mensen uit de plantsoenen mag jagen, maar dat je anderen een voorbeeld moet geven in je liefde voor de natuur". Hierna deelde de heer Voorhoeve mee, dat burgemeester Bolkestein tot ere-voorziter van het „Jeugdnatuur- wacht"-comité is benoemd. De direc teur van de Stichting „Natuur en Jeugd" speldde Middelburgs eerste burger daarbij het bekende insigne op de borst. Tot slot bleek, dat de „Jeugdna tuurwacht" thans ook een eigen blad heeft. De Middelburgse leden kregen er bij het einde van deze bijeenkomst de eerste exemplaren van. Het was 's morgens van de pers gekomen! Nu kregen zij het cadeau, maar om het te blijven lezen is een gering abonnementsgeld verschuldigd. „De Jeugdnatuurwacht" heet dit maand blad. dat zeer aantrekkelijk mag worden genoemd. Grage handen na men de gehele eerste voorraad mee uit de Burgerzaal fitdaéé de j?#0£NT£SO5P ZACHT EN GEURIG - VOL HEERLIJKE VOORJAARSGROENTEN PMF/EEEP ERVAN! por Zflverxalcpi EEN GEWAARDEERD WERKER Een en veertig jaar spoorwegman. In de wachtkamer van de Neder landse Spoorwegen in Goes heeft het spoorwegpersoneel van de dienstkring Goes, Donderdagmiddag op hartelij ke wijze afscheid genomen van de technisch inspecteur van de Neder landse Spoorwegen, de heer J. Co- lijn, die thans op 63-jarige leeftijd met pensioen gaat. Tijdens zijn één en twintig jarig verblijf in Zeeland verkreeg de lieer Colyn vooral gro te bekendheid door zijn werk bij het herstel van de spoorwegverbinding by Kruiningen in de rampdagen. Een gebeurtenis, waaraan zelfs liet Ame rikaanse dagblad „The Herald Tribu ne" onder de titel „de Colijn's Ex press" in zijn kolommen aandacht schonk. Donderdagmorgen waren het de hoofdambtenaren van de Nederland se Spoorwegen, die in het Ontspan ningsgebouw van de N.S. in Breda van hun collega afscheid namen. Ir. J. W. Hofman haalde in zijn toe spraak de kwaliteiten van de heer Colyn aan, waarna de vroegere hoofd- ihgenieur, J. Hoorweg, herinnerde aan de prettige samenwerking en de vele goede resultaten, welke de heer Colijn door zijn doortastendheid in zijn werk wist te behalen. Namens het personeel van de in spectie Breda bood de heer Hofman de heer Colijn een electrisch sclieer- apparaat, alsmede een getekend por- Burgemeester mr. dr. N. Bolkestein van Middelburg tijdens zijn toespraak tot. de bijna 800 leden van de .Jeugd natuur tv acht", die Donderdagmiddag in de Burgerzaal van het stadhuis als zodanig werden geïnstalleerd. Links van de burgemeester een aantal nieuwbakken natuurwachten, die juist het b\j hun nieuwe waardigheid behorende insigne hadden ontvangen. Foto P.Z.C.) Voorzitter Centrale Dienst Bevelanden benoemd Tot voorzitter, van de Centrale Dienst Bevelanden voor Bouw- en Woningtoezicht is door de Centrale Commissie van deze Dienst be noemd de heer A. C. Willemsen, burgemeester van Yerseke. De heer Willemsen volgt in deze hoedanig heid de heer A. A. Elenbaas op. VAN :win TOT olijfje „ONS DORPSHUIS" Een aantal personen van verschil lende levensbeschouwelijke richtin gen kwam in Wolphaartsdijk in ver gadering bijeen en nam daar het be sluit tot de oprichting van de stich ting „Ons Dorpshuis". Het ligt in de bedoeling om binnen afzienbare tijd de oprichting van een verenigingsge bouw te verwezenlijken. Een tweede en minstens even belangrijke doelstelling is, de maatschappelijke en culturele belangen van de inwo ners van Wolphaartsdijk te dienen. Het voorlopig bestuur van de stichting wordt waargenomen door de heren S. A. N. van Oeveren, voor zitter, J. Gideonse, vice-voorzitter, J. „ZEELANDIA" Zeelandiaheet de Vereniging van Zeeuwen in Den Haag, waarvan wy het gelijknamige maandblad mochten ontvangen. Van tijd tot tijd wordt men langs deze „papieren weg" ge confronteerd met het Zeeuwse ver enigingsleven buiten Zeeland en het doet dan altijd opnieuw deugd, wan neer uit zulk een maandblad een op gewekt verenigingsleven spreekt. Het Aprilnummer van het Haagse „Zeelandia", opgericht in 1922, ge tuigt daar eveneens van. Er wordt voor 80 April een Oranje-avond in aangekondigd, men kan er een ver slagje in lezen over de uitvoering van de eigen toneelgroep en voortva rend wordt, ergens in het. blad opge merkt: „Wij kunnen nog heel wat zangers en zangeressen gebruiken!" In een rubriek „Wist u dat", worden de gebeurtenissen in Zeeland sum miermaar op de voet gevolgd en de regisseur van de toneelgroep maakt bekend, dat ook hijnog wel wat me dewerkers kan gebruiken. Vooral mensen, die een Zeeuws dialect kun nen spreken. Zo blijkt dan weer, dat ook de Zeeu wen buiten Zeeland hun geboorte grond trouw blijven! Ge wist dit reeds, maar het is altijd prettig zulk een wetenschap nog weer eens beves tigd te zien. Zeelandiain Den Haag is een alleszins lévende vereniging. Dat doet deugd. meester en mej. L. de Jager heren G. de Jager, D. Katsman, Js. Katsman, P. Kik, J. B. Koert, M. van der Maas, H. J. Ponsteen, J. J. van de Velde en A. I. Vos, leden. HAPERING Er zit blijkbaar een hapering in de electrische luidinstallatie van de torenklok te Oosterlaaid. Het is vele inwoners opgevallen, dat het luiden de laatste tijd niet meer zo rhythmisch verloopt als voorheen het geval was, onder meer, toen dit nog met de hand geschiedde. Soms krijgt men het idee, dat de klok er mee opgehou den is en dan klinkt plotseling weer een slag na. Men hoopt nu, dat het defect spoedig zal zijn verholpen, omdat de mooie klank van de klok veel van zijn effect heeft verloren. VERKEERSEXAMEN. Minder haperingen worden geconsta teerd bij het te Oosterland gehouden verkeersexamen voor de leerlingen der drie lagere scholen. Alle 36 deel nemers en deelneemsters mochten het diploma in ontvangst nemen. Zo waar een resultaat, dat alom navol ging verdient! KIEVITSEI. Drie Aardenburgse jongedames heb ben Donderdag het genoegen gehad burgemeester J. M. A. C. van Dongen het eerste kievitsei aan te bieden, dat zij hadden gevonden in de onmiddel lijke omgeving van zijn gemeente. (Slot van pag Ij toekomst er zal uitzien. Maar ook in dit opzicht was mr. Nieuwenhuis niet optimistisch. „De eerste drie jaren zullen moeilijk blijven", zo was zijn mening, ,,'t Vervoer blijft toenemen terwijl de vervoerscapaciteit van het veer niet toeneemt. Het is niet te ver wachten, dat voor 1958 een van de nieuwe boten in de vaart is. Bovendien betekent het gebruik van een dergelijk nieuw schip, dat ook nieuwe fuiken moeten worden aangelegd. Voorts speelt hier ook de kwestie van de nieuwe haven van Breskens een rol. Het zijn alle maal factoren, die buiten onze macht liggen, omdat ze nu eenmaal niet op provinciaal niveau kunnen worden af gedaan. Huren van schepen is voor dit traject practisch uitgesloten, om dat er geen boten zijn te krijgen. De enige oplossing is uitbreiding van de eigen vloot". „Zeeuws Volkstoneel" won prijs in televisiewedstrijd. Het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" uit Hulst, regisseur drs. L. Lockefeer, heeft de tweede prys behaald in de K.R.O.-televisiewedstrijd, waar door zes Nederlandse amateurtoneelvere- nigingen aan werd deelgenomen. Bo vendien won het „Reizend Zeeuws Volkstoneel" de beschikbaar gestelde ,publiekprys." Zoals bekend dongen de Zeeuwsen- Vlamingen mee met de komische Vlaamse éénacter „Leentje uit het Hemelrijk", in één op 12 Februari j.l. gegeven uitzending. In deze wed strijd, die door de K.R.O. bedoeld was als een reportage over het ama teurtoneel, werden de prestaties van de amateur-tonelisten beoordeeld door een jury, bestaande uit de he ren Gabriël Smit, Frits Bloemkolk en Kees Spierings. Er waren drie juryprijzen beschikbaar, waarvan de eerste gewonnen werd door een Rot terdamse toneelgroep, de tweede door het „Reizend Zeeuws Volksto neel" en de derde door de toneelver eniging „Fontein" uit Nijmegen. De Zeeuwsch-Vlamingen zagen hun pres taties beloond met honderd meter de corlinnen en een fraaie schminkdooa. De uitslag van de wedstrijd werd gisteren in een televisie-uitzending bekendgemaakt. Ook de situatie op het veer Krui- ningen-Perkpolder kwam ter sprake. Geruime tijd geleden deelde de Com missaris der Koningin mede, tijdens een persconferentie, dat de mogelijk heid werd bestudeerd Belgische bo ten te huren, om de drukte op dit tra ject op te vangen. Mr. Nieuwenhuis deelde ons mede, dat aa'n de minister destijds is verzocht zijn toestemming hiervoor te willen verlenen. Dit is noodzakelijk omdat de tekorten van de Westerscheldeveren door het Rijk worden betaald. Tot dusver is echter nog geen antwoord ontvangen. Wan neer deze boten zouden gaan varen is het nodig, dat bij Kruiningen een pon ton wordt gelegd, maar aat behoeft niet op onoverkomenlijke moeilijkhe den te stuiten, omdat de oude ponton van Temeuzen ter beschikking is. Er zou dan voorlopig volledige opheffing van de stagnatie op Kruiningen-Perk- polder worden bereikt, terwijl voor een klein deel ook nog de moeilijkhe den van Vlissingen-Breskens zouden worden verlicht. De werkzaamheden aan de Konin- ;in Emma, die voor de dienst Katse 'eer-Zierikzee op de Oosterschelde is bestemd, zijn thans zover gevor derd, dat de boot na Pasen in de vaart kan worden genomen. Het schip is vergroot met 146 m2, hetgeen betekent, dat er per keer ongeveer 20 auto's meer mee kunnen, alsmede een aantal passagiers. De voormalige Moerdijkpont „Dor drecht", die tussen Kruiningen-Perk- polder dienst kan doen, zou eveneens verlengd worden, maar In deze aan gelegenheid moet de minister van Verkeer en Waterstaat mede beslis sen. Zijn beslissing is nog niet afge komen, zodat het onmogelijk zal zijn, nog dit seizoen van een verlengde pont gebruik te maken. Mr. Nieuwenhuis deelde ons nog mede, dat de „Noord-Beveland", die de dienst tussen Wolphaartsdijkse Veer en Kortgene onderhoudt, een nieuwe motor krijgt met 50 p.k. meer dan de vorige. Op dit traject vaart thans een boot van de gemeen te Gorkum, terwijl tussen 11 en half 4 de „Zandkreek" assisteert. De werkzaamheden op de „Noord-Beve land" zullen waarschijnlijk half Mei gereed zijn. Overigens luid mr. Nieuwenhuis niet alleen sombere berichten: binnen af zienbare tijd zullen voor de veren op de Westerschelde tionrlttenkaarten worden ingevoerd, zo deelde hij mede, Een bericht, dat ongetwijfeld door ve le automobilisten met vreugde worden begroet! tret van de heer Colijn en zijn trou we Duitse herder „Kazan" aan. Ten slotte sprak de heer Van Beek na mens het T.L.R.-bureau. Des middags kwamen de mannen van de dienstkringen 601607 him chef de hand drukken. Als eerste spreker voerde de heer J. van de Repe, administrateur van de N.S. te Goes, het woord. Spreker bracht de heer Colijn dank voor de gedegen opleiding, welke hij onder diens lei ding mocht ontvangen. De heer C. Meyaard vertolkte ae dank van het personeel door de heer - Colyn een fraaie schemerlamp te overhandigen. Mevrouw Colijn mocht een bouquet bloemen in ontvangst nemen. De res tauratiehouder, de heer S. van der Poel verhaalde op humoristische wij ze de intocht van de heer Colyn en wenste hem toe, dat nu de rust mocht komen voor hem en zijn echtgenote. Als afscheidsgeschenk gaf hy een portemonnaie en bloemen. De vroege re chef van de heer Colijn, hoofd ingenieur J. Redeker, thans gepen- sionneerd te Groningen, prees de scheidende inspecteur als een vinding rijk man, die steeds voortvarend te werk ging. Spreker maakte gewag van de uitstekende wyze, waarop „wegopzichter" Colijn het herstel van het in de oorlog verwoeste station te Vlissingen had aangepakt. Veel van de lof, die hem toekwam werd dikwijls aan zijn superieuren toege zwaaid, zodat deze ook dankbaar waren voor vijn werk" bekende de heer Redeker. „De zorg voor mede mens en ondergeschikte hebben U °root gemaakt." De hoop uitsprekend, lat de heer Colijn nog vele jaren van zijn pensioen mocht genieten, besloot de heer Redeker zijn toespraak. In zijn afscheidswoord bracht de heer Colijn dank aan de vele personeels leden, die hem by de uitvoering van zijn taak hadden terzijde gestaan. „Dat veel van myn werken zijn ge slaagd heb ik te danken aan jullie medewerking" aldus de heer Colyn. Hoewel zijn werk bij de Spoorwe- en thans is beëindigd, gaat de heer !olyn nog niet op zijn lauweren rus ten. Daarvoor is zijn energie en drang tot werken te groot. In de komende jaren zal hij in dienst van het ver voersbedrijf Van Gend en Loos als technisch ambtenaar belast worden met de supervisie over de gebouwen van deze maatschappij in Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en een ge deelte Aanbesteding Dezer dagen werd te Wemeldinge openbaar aanbesteed de bouw van een kleedgebouw op het sportterrein. Voor perceel 1 (metsel-, timmer- en schilderwerk) werd als volgt inge schreven: A. Kosten te Wemeldinge, 9054; H. J. Meijaard te WemeldSn- fe, 9595; J. P. v. d. Linde, Katten- ijke, 9.895; C. van Gorp Zn. te Wemeldinge, 10.161. Inschrijvers voor perceel 2 (lood- gieterswerk) waren: Fa. H. J. Huis in 't Veld Co. te Goes, 1065; G. W. van Weele te Wemeldinge, 1155; J. van de Velde te Yerseke, 1195; Fa. M. van Doorn en Zoon te Baar land, 1243. In een Donderdagavond te Yerse ke gehouden algemene vergadering heeft de coöperatieve veilingvereni ging „De Zeeuwse Oester" besloten een derde oesterveUing te houden. De partijen zullen worden aangeboden tegen van overheidswege vastgestel de minimumprijzen. Mochten de ko pers wederom verstek laten gaan, dan zullen de kwekers de partijen tegen de minimumprijzen innemen en zelf exploreren. Zoals bekend wordt van kwekers zijde een „boycot-actie" door de han del verondersteld, daar op beide voorgaande veilingen niets werd af genomen, ondanks het feit, dat de partyen oesters tegen kostprys wer den ingebracht. CONSUMPTIEOESTERS. By besluit van het Bedrijfssehap voor Visserijproducten zullen de door de Stichting opgeslagen overtollige consumptieoesters bij inschrijving worden verkocht In partijen van 1000 kg per soort. Deze oesters werden dit seizoen uit de handel genomen, teneinde de markt niet te drukken. Fabrikanten en handelaren in kunstmest naar Zeeland. Landelijk congres op 1 en 2 Juni De Vereniging van Fabrikanten van en Handelaren in Kunstmeststof fen en Voederstoffen (V.K.V.) heeft dit jaar Zeeland uitgekozen voor het jaarlijks zomercongres. Als data werden vastgesteld Woensdag 1 en Donderdag 3 Juni. Ongeveer 120 le den van de vereniging zullen de bij eenkomsten bijwonen. Zij zijn af komstig uit alle delen van Nederland. Het programma van dit congres vermeldt op de eerste dag een verga dering in Sociëteit „De Vergenoe ging" in Middelburg, 's Middags wordt een rondrit over Walcheren gemaakt, teneinde de niet-Zeeuwen het herstel te doen aanschouwen Daarbij wordt gestopt op de lan dingsplaatsen in Westkapelle. De tweede dag wordt een excursie gemaakt naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar in Sas van Gent de Spiegelglas- fabriek zal worden bezichtigd. Voorts staat een gezamenlijk diner op het programma. De deelnemers zullen tijdens het congres logeren in het Vlissingse „Britannia". Het gehele evenement wordt georganiseerd door de Zeeuw se leden van de V.K.V. ARREST IN PROCES „VALENTINE" Geen schadevergoeding. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft Donderdag in het proces tussen de gebr. BijkerVan den Oever, een bergingscombinatie en de Staat der Nederlanden over de koop van een gezonken torpedobootjager arrest ge wezen. Feitelyk komt het in dit arrest erop neer, dat het contract tussen de Staat en de bergers nietig is ver klaard, want de staat moet de koop som van het wrak, 24.750 en de waar borgsom, 10.000, terugbetalen. De bergingscombinatie zal de opbrengst van het gelichte achterschip, f 26.000, aan de Staat moeten geven. r M De eis van de Gebr. BijkerVan den Oever, n.l. een schadevergoeding van 350.000 werd afgewezen. In dit bedrag was o.m. verdisconteerd 220.000 aan voorschotten, 80,000 winstderving, de koopsom en de waar borgsom. De bergingsfirma had het wrak van de Engelse torpedobootjager „Valen tine", die in de. Westerschelde nabij Terneuzen tot zinken was gebracht op 15 Mei 1940, na openbare inschrijving gekocht. Toen met het achterschip boven water had gebracht, bleek dat het wrak vol munitie zit. De kosten en de risico's van de berging waren daardoor veel groter geworden. Over deze aangelegenheid was de combinatie een proces begonnen. De rechtbank te 's-Gravenhage had haar in eerste aanleg in principe in het ge lijk gesteld. Middelburg Electro: „De man met een millioen", (aj.), 19 en 21.15 uur. Vlissingen Alhambra: „White Christ mas" (alle leeftijden) 19 en 21 uur. Luxor: „De gestapo mist een man" (14 jaar) 20 uur. Goes Grand: „Meisjes zonder beroep" (18 jaar), 20 uur. Zalen Krijger: Skandinavien Express", 13—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2