PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen instemming met ontwerp- huurwet in Tweede Kamer Kunnen bootdiensten deze zomer seizoensdrukte verwerken BILT Vandaag... PROTEST TEGEN „POLITIEKE TOL" OP AUTOWEG NAAR BERLIJN CAO DAI-SECTE PLAATSTE ZICH ACHTER REGERING 198e Jaargang - No. 77 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 April 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels f I.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 3 r Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2 Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; ZierSkzee, N. Bogerdstr. C 160. telef26 ERNSTIGE BEZWAREN „Verhoudingen worden scheef getrokken" Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de huurwet (dat is ingediend tegelijk met de belastingvoor stellen) vermocht het ontwerp van geen enkele zijde instemming te ver werven. In de troonrede, waarmede het huidige zittingsjaar werd geopend, aldus vele leden werd er van gewaagd, dat de regering een verdere huurverhoging in overweging had en dat zij daarbij dacht aan de moge lijkheid van bestemmingsheffing, teneinde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financie ring van nieuwe woningen. Spoedig drong tot de buitenwereld door, dat de gedachten van de regering gingen in de richting van een huurverhoging van gemiddeld 25 waarvan dan 80 zou worden wegbelast. In werkelijkheid, aldus stelden deze leden vast, is echter uiteindelijk een voorstel van veel geringere allure uit de bus gekomen, dat zelfs het ka rakter van een algemene huurverho ging mist. Hier komt bij, dat de re gering de huren van de nieuwbouw de laatste jaren sterk heeft laten uit lopen op de huren van soortgelijke oude woningen, zodat economisch ge- lijkliggende groepen van huurders ver uiteenlopende huurprijzen hebben te betalen. De vraag dringt zich op, of de re gering er nu maar mee mag door gaan, de noodzakelijke aanpassing dei- huren aan de gewijzigde omstandig heden ondergeschikt aan, en afhan kelijk te stellen van, de loon- en prijspolitiek, welke naar haar mening dient te worden gevoerd. De minister had in uitzicht gesteld, dat een vol gende huurronde niet eerder dan 1956 aan de orde zou komen. Van dit voornemen kwam de regering reeds in de Troonrede van vorig jaar te rug. Thans blijkt de regering an dermaal haar koers te hebben gewij zigd, en stelt zij een matige verho ging voor een deel der panden voor, terwijl de gedachte aan een bestem mingsheffing voorlopig op stal wordt gezet. Teleurgesteld. Verscheidene leden hadden voor 't onderhavige ontwerp nauwelijks een goed woord over. Vooreerst waren zij teleurgesteld over het feit, dat aan de door de Troonrede gewekte verwachting, dat tegelijk met de voorstellen tot belastingverlaging een herziening der huren over de gehele lijn aan de orde zou worden gesteld, de bodem was ingeslagen. Tegenover des ministers argument, dat de regering het huurvraagstuk plaatst in 't kader van de algeme ne loon- en prijspolitiek, stelden zij, dat de regering dit voorheen ook steeds deed; nu bevriest men de hu ren wederom. Op deze wijze kan het nog jaren duren, voordat de huren over Oostenrijk. De Drie Westelijke mogendheden bereiden een verklaring over de Oos tenrijkse kwestie voor, die waar- scliijnlijk de volgende week, voor de reis van Kanselier Raab van Oosten rijk naar de Sowjet-Unie, zal worden gepubliceerd, aldus is Donderdag in diplomatieke kringen in Parijs ver nomen. Deze verklaring zou zyn bedoeld ter ondersteuning van Kaab bij diens besprekingen in Moskou over de kwestie-Oostenrijk. Minister Kernkamp hervat zijn werkzaamheden. De minister van overzeese rijksde len, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, die ernstig ziek is geweest, zal zijn werk zaamheden aan het departement op Maandag 18 April weer aanvaarden. Z.K.H. Prins Bernliard heeft Donder dag in zijn functie van inspecteur- generaal van de Koninklijke Land macht o.m. een kort bezoek ge bracht aan de onderdelen van het de pót Aan- en A.fyoertroepen in Til burg. De vorstelijke bezoeker bij een gedeelte van hei wagenpark van het depót in Tilburg. zo hoog zijn, dat de woningbouw zich kan bedruipen. Deze groep 'leden meende een ge nerale verhoging ten aanzien van het oude woningbezit van 10 te moe ten en te kunnen bepleiten. Andere leden waren teleurgesteld, dat de regering de gelegenheid niet heeft benut om op het gebied der hu ren de verhoudingen meer recht te trekken. Past in het beleid een alge mene verhoging niet, dan blijve ook een partiële achterwege. Enige leden zagen de verklaring van de voorgestelde huurverhoging- als een kennelijk feit, dat de rege ring opnieuw gecapituleerd heeft voor die maatschappelijke groepe ringen, welke de overheid op het ge- H vertrekt de Monnikendam- se groenteman L. Hordijk met zijn gezin naar Los Angeles, ii waar hij een boerderij gaat.be- H heren, welke hem werd ge- §t schonken door 'n Amerikaanse fabrikant als beloning voor het H gedurende de oorlogsjaren ver- borgen houden van een Joods e= H gezin. n lllllllllillF!IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII|llll!lll!lllllllllllllllllll!il!lllllllllll!llllI bied van de prijzen elke bevoegdheid willen onthouden. De hier aan het woord zijnde le den achtten deze huurverhoging in strijd met hetgeen de regering heeft te verdedigen, te weten rust in de prijzen. Zeer onbevredigend. Bij toetsing aan een noodzakelijk geacht beleid levert naar de mening van vele leden de thans voorgestelde huurverhoging wel een zeer onbevre digend resultaat. Zij bestrijkt immers slechts 35 van de voorloorlogse woningvoorraad, waarvan 27 de verhoging met 10 de resterende 8 die met 5 deelachtig wordt. Vanuit een oogpunt van volkshuis vesting waren deze leden niet bij machte, voor deze vrijstelling van het grootste deel van de woningen van enige huurverhoging en de beperking van een ander deel tot een verhoging met 5 een goed woord te vinden. De rechten van de eigenaren der het laagst in huurprijs liggende wo ningen schijnen de regering volko men onverschillig te hebben gelaten. Algemeen werd tenslotte nog als een ernstig bezwaar tegen dit ont werp aangevoerd, dat aan de bestaan de huurniveau's nu nog weer eens een aantal nieuwe wordt toegevoegd, waardoor het hum-probleem nog inge wikkelder wordt gemaakt dan het reeds is. Golden rot dusver ten aan zien van de vooroorlogse woningen 5 huurpeilen, gegrond op verschil in gemeenteklasse, voortaan zullen dit er 15 zijn. Hoe denkt de regering, zo werd gevraagd, ooit weer tot de noodzakelijke gelijktrekking van de huren, welke zij thans verder uiteen- trekt, te komen? Vele leden vestigden de aandacht op de hoge huren van tal van nieuwe woningwetwoningen. Lag het niet in de bedoeling van de regering, bij een huurverhoging van 25 en de daar tegenover te stellen compensatie, voor de houders van bedoelde woningen het betalen van de huur te vergemak kelijken In ieder geval zal hier aan de nieuwbouw hulp in de vorm van ver hoging van de subsidiebedragen, ge boden diepen te worden. Langzaam-aan-actie van Oostduitse grenspolitie. Na overleg; met dr. Adenauer heeft de geallieerde Hoge Commissie beslo ten, bij de Russische Hoge Commissa ris in Oost-Duitsland een protest in te dienen tegen de door de Oostduitse regering ingevoerde „politieke tol" op de autoweg naar Berlijn. Het pro test, dat in hoffelijke termen is ge steld, is gisteravond verzonden. Brits gemenebest en de Formosa-crisis Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Washington is vernomen, dat Groot- Brittannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada er krachtig bij de Ver. Sta ten op aandringen Tsjiang Kai-Sjek over te halen zijn nationalistische troepen terug te trekken van de eilan den Quemoy en Matsoe, die vlak on der de kust van communistisch China (en. )e vertegenwoordigers der landen van het Britse gemenebest zouden bij informele besprekingen in Washing ton over de Formosaanse crisis ver klaard hebben, dat, als de Ver. Sta ten zouden besluiten met de nationa listen deze eilanden te verdedigen, hoogst waarschijnlijk het gemenebest niet zal helpen. Wel zouden de geme- nebestlanden bereid zijn steun voor de verdediging van Formosa en de Pes cadores toe te zeggen, als Quemoy en Matsoe ontruimd zouden worden. Vijf uur voordat de verhoogde we- gentol van kracht zou worden paste de Oostduitse grenspolitie Donderdag avond een „langzaam-aan" methode toe op het wegverkeer van Berlijn naar West-Duitsland. Meer dan 120 vrachtauto's stonden bij Babelsberg, even buiten Berlijn, te wachten op uitklaring. De Westduitse regering is van plan 13 extra goederentreinen dagelijks naar West-Berlijn in te leggen bij wijze van eerste practische maatregel tegen de verhoging van de wegentol, aldus is Vrijdagavond bekend gemaakt Rijen voor Oostduitse levensmiddelenzaken. Steun aan getroffen ondernemers. In het Oostduitse blad „National Zeitung" is Donderdag verklaard, dat als gevolg van „ophitsing van de Wes telijke propaganda" de bevolking in Oost-Düitsland voor levensmiddelen winkels in de rij moet staan. In som mige districten worden per persoon slechts acht lucifers verkocht. Met het oog op de suikerranlsoenen Is er min der suikerwerk en wordt donkerder meel gebruikt voor verscheidene soorten brood, aldus het blad. De regering heeft ockend gemaakt, dat een geregelde levensmiddelen- voorziening verzekerd is, doch dat sommige bestaande tekorten worden verergerd door hamsteren en „paniek- kopen". De Senaat van West-Berlijn heeft Donderdag in een spoedvergadering besloten een crediel van vijf millinen mark te openen ten behoeve van de West-Berlijnse vervoersondernemin gen. die getroffen zijn door de verho ging van de wegenbelasting voor de wegverbinding van West-Duitsland naar West-Berii.in via Oostduits ge bied. Naar een woordvoerder van de Senaat verklaarde, zo) dit crediet vol doende zijn voor een periode van wee weken. Conferentie van Grote Drie in Mei te Parijs? Men verwacht, dat de ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke ..Grote Drie" in Mei in Parijs zullen bijeenkomen om hun houding ten aan zien van een conferentie met de Sow jet-Unie. na de bekrachtiging der Pa- rijse accoorden, te bespreken, aldus is Donderdag in goedingelichte kringen in Parijs vernomen. Donderdagochtend werd een contin gent mariniers naar de ponten over het IJ te Amsterdam gedirigeerd om het stakende dekpersoneel van deze vaartuigen te vervangen. Foto: twee marinemannen in actie op één van de ponten van de verbinding met de Meeuwenlaan in Noord, welke door toedoen van de marine kon worden hersteld. (Zie ook pag. 3) Zege voor Eenheidsfront in Suriname. De verkiezingen in Suriname heb ben een overwinning voor het Een heidsfront gebracht, dat 13 V3n de 21 iels in de staten zal bezetten. Door de overwinning in het district Para maribo verwierf het front de tien ze tels voor dat district. Het wordt ver sterkt door de twee zetels, die de tot het front behorende Indonesische par tij, de K.T.P.I. in Commewijne ver overde en door de overwinning in het district Mardwijne, welke één zetel opleverde. De thans verslagen rege ringscoalitie behoudt in de Staten 8 zetels: 6 van de Verenigde Hindoe- staanse Partij en 2 van de N.P.S., wel ke de twee enkele zetels won in de districten Coronie en Suriname. De overwinning voor het Eenheids front van samenwerkende partijen be tekent, dat de Surinaamse Democra tische Partij met vijf zetels in de Staten komt, de ('Katholieke) Progres sieve Surinaamse Volkspartij met drie zetels, en de Partij Suriname (een groepering, die zich reeds eerder van de N.P.S. had losgemaakt), met drie zetels. Door 78 der kiesgerechtig den werd gestemd. ONTSPANNING IN SAIGON? Verenigd front van religieuze sectoren doorbroken Dc Cao-Dai-secte in Zuid-Vietnam heeft Donderdag gebroken met het „verenigde front" van de drie religieus-politieke secten in het land cn haar leger van 35.000 man ter beschikking gesteld van Ngo Dinli Diem, de eerste minister. Pham Cong Tac, de 66-jarige „paus" van de Cao Dai, die Woensdag nog het ontslag van Diem had geëist, heeft er schriftelijk in toegestemd, zijn leger met de regeringstroepen te verenigen. légers: voedseltekort, voor zijn eigen leger heeft opgelost. Als de regering het merendeel van zyn troepen zou betalen, zou Pham Cong Tac in staat zijn een leger te handhaven, dat trouw is aan het Caodaisme, zonder dat hij zijn particuliere fondsen hier voor zou behoeven uit te putten. Het verenigd front heeft in een Vrijdagavond uitgegeven communiqué niet gerept van een scheuring. Wel wordt gezegd, dat generaal Phoeong gewaarschuwd is voor „het gevaar van zijn stap. Niettemin wordt hem succes toegewenst en gezegd, dat het resultaat van zijn „experiment" ver heugend zal blijken voor de andere le den van het front. De troepen van de particuliere legers worden aange spoord, him vastbeslotenheid om rus tig te blijven „honderdvoudig te ver sterken." De Binh Xoejen wordt er -van be schuldigd, Woensdagochtend begon nen te znn met de straatgevechten in Saigon, die 26 mensen het leven hebben gekost. De secte heeft Don derdag verklaard, de blokkade van Saigon te zullen voortzetten als on derdeel van de campagne om premier Diem te verdrijven, wie een autocra tisch bewind wordt verweten. De stap van de Caodisten heeft het verenigd front evenwel ernstig ge spleten. Het leger van de Cao Dal is het grootste van de drie particu liere strijdmachten en waarschijnlijk even sterk als de andere twee samen. Buitenlandse waarnemers te Sai gon geloven, dat de Caodistische „Paus" wellicht het nijpendste vraag stuk der leiders van de particuliere SOMBER GELUID Geen reden tot optimisme, meent directeur „Hóe zal het deze zomer gaan op het veer VlissingenBreskens?" zie hier de ietwat benauwde vraag, die de laatste weken steeds weer opduikt in Zeeland, met name in kringen, die betrokken zijn bij het vreemdelin genverkeer. En terecht wordt deze vraag gesteld, want in vorige jaren waren de ervaringen op deze lijn niet altijd onverdeeld gunstig. Soms stonden lange rijen auto's uren te wachten voor de aanlegplaats in Vlis singen, wagens van toeristen en wagens van zakenmensen en beide groe pen voelden zich ernstig gedupeerd. Vorige week werd ons in Knokke door V.V.V.-mensen gevraagd: „Wordt er dit jaar iets gedaan om die wachttijden te laten verdwijnen in Vlissingen? Als wij reclame voor Zee land maken, dan moeten we ook de overtuiging hebben, dat alles wordt gedaan om het onze gasten naar de zin te maken En daarom heb ben wij de vraag, waarmede dit artike 1 begint, voorgelegd aan de direc teur van dc. Provinciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis. Maar erg opgewekt was diens antwoord niet „Vergeleken bij vorig jaar zijn we niets vooruitgegaan", zei mr Nieu wenhuis beslist, „integendeel, we gaan er eerder op achteruit. Vorig jaar was het nog mogelijk om de ponten in de buitenhaven te gebruiken, waardoor schepen met zijlading van het type „Oosterschelde" ook op deze dienst konden worden gebruikt. Voor het vervoer van fietsen en masse bij voorbeeld was dat bij topdrukte bij zonder plezierig. Ook de „Koningin Wilhelmina" kon dan worden ge bruikt, maardat alles zal deze zomer niet gaan, want er is géén ponton". Zoals men zich zal herinneren is deze ponton vorig jaar lek geslagen en met behulp van bokken gelicht. Het gevaarte ligt thans achter de Vlissingse sluizen, doch voorzover bekend wordt er niet aan hgt herstel gewerkt. Het beheer van dè aanleg plaatsen is in handen van Rijkswa terstaat. „Waar het deze zomer vooral om zal gaan, is handhaving van het tijd schema" aldus mr. Nieuwenhuis. „Omdat we een proef nemen met een dienstregeling, die scherp op de trei nenloop is gesteld, moeten vertragin gen zoveel mogelijk worden voorko men. Dat betekent in feite, dat we al leen maar kunnen varen met de twee fex-ryboten, de „Koningin Juliana" en de „Prins Bernhard". De „Koningin Wilhelmina" immers vaart veel lang zamer en moet nu gebruik maken van de grote fuik door hét ontbreken van de ponton. Daardoor zou de hele dienstregeling in de war lopen eu dat Geen plaats Van de zijde der Stoombootdiensten is dit jaar alles op alles gezet om vóór het seizoen de reserve-schepen zoveel mogelijk in orde te hebben, ten einde de grote stroom toeristen te kunnen opvangen. Maar wat kan men met reserveschepen beginnen als er niet gezorgd wordt voor aanlegplaat sen Het uitvallen van de ponton te Vlissingen heeft dan ook wel bijzon der onaangename consequenties. Zo is er nu ook geen plaats meer voor de reserveschepen, zodat men afhanke lijk is van de plaats, die toevallig bij het Loodswezen of de Haven "van Vlissingen beschikbaar is. Bij slechte weersomstandigheden vooral is dit voor dc boten uitermate slecht. Men zal ongeveer half Juni gebruik mogen maken van de steiger van de „Zee land", maar het betreft hier uitslui tend een ligplaats, en géén aanleg plaats. „Er is maar één conclusie moge lijk", aldus mr. Nieuwenhuis: „Het ziet er voor deze zomer niet rooskleurig uit. Ik betjeur deze gang van zaken ten zeerste, maar het gaat hier om factoren, die de provincie niet in eigen hand heeft. Het herstel en het onder houd van de aanlegplaatsen is nu eenmaal een aangelegenheid, die Rijkswaterstaat en ixiet de pro vincie aangaat. Er is bij herha ling op de ongewenste situatie gewezen". Vanzelfsprekend kan men zich nu afvragen hoe de situatie in verdere (Vervolg op pag. 2) Ruïne paleis van Herodes ontdekt. i Israëlische oudheidkundigen hebben op het terrein van het oude Joodse fort Masada, op e de Westelijke oever van de I Dode Zee, de ruïne van het pa- I leis van koning Herodes, die i ten tijde van de geboorte van e Christus over de Joden heerste, ontdekt. 1 De expeditie, die in samen- i werking met het Israëlische le- ger opgravingen doet, had eerst het „slangenpad" gevonden, I waarvan in de geschriften van e Flavius Josephus, een Joodse schrijver uit de eerste eeuw, e wordt gesproken. Vqlgens deze geschiedschrijver, die be- I schouwd wordt als een autori- teit op het gebied van de Joodse 1 oudheid, was het „slangenpad" een van de wegen die leidden i naar het fort Masada, dat boven op een rots ligt. In dit fort I pleegden in de eerste eeuw tal- E rijke Joden zelfmoord, die zich j niet aan de Romeinen wilden I Jvergeven. Herodes had, volgens Flavius Josephus, Masada tot j een fort gemaakt, enerzijds als j verdediging tegen zijn eigen opstandige volk en anderzijds e als reactie op de plannen van j koningin Cleopatra van Egypte. DE VERWACHT. VEEL BEWOLKING. Half tot zwaarbewolkt met voorna melijk in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen. Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. 2 April Zon Maan ZON EN MAAN op 6.17 onder 19.16 op 14.07 onder 4.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1