Fiona's tweestrijd Geduld en wijsheid nodig om millionnair te worden is weer aas winnende hand! JIMMY op het onbekende eiland Huiduitslag TERNEUZENS VERBLIJF IN DE NATIONALE KNSB-COMPETITIE DÉBRAIIIME 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 APRIL 1Ü55 KWEEK ZELF DE BONTJAS VAN UW VROUW Chinchilla-manie waart over de V.S. (Van onze correspondent te New York) Wy lazen het machtig opschrift op weg naar onze haardstede: Uw sleu tel tot financiële onafhankelijkheid - kweek Chinchilla's vraagt inlich tingen hier. „Cliinchilla's", slaakte de onze, met een eerbiedwaardig trillertje in haar stem, „duurder dan nerts". Ze zei niet: „het zyn zulke lieve beestjes", waarmee zij een van de gevoelige snaren in ons hart had kunnen raken. Nu raakte zij onze rechtervoet, die met kracht op de rem werd gedrukt. Een seconde later stonden wij van aangezicht tot aangezicht tegenover onze financieel onafhankelijke toekomst: 750 dollar zei de man, voor een heer-Chinchilla; 500 dollar voor een dame-Chinchilla; 1500 dollar voor een ménage a trois, één heer met twee dames. De onze werd wat stilletjes. Ze had vermoedelijk gedacht voor wat wisselgeld zo'n stel mgeteelde duinko- nijnen mee naar huis te mogen ne men; deze pi-ijzen stelden echter bij zondere eisen aan de pennevruchten van de broodwinner. Maar de man van het onafhanke lijkheidsopschrift wilde ons helpen. Hij rekende ons voor, dat papa en ma ma chinchilla in precies 111 dagen kroost produceren, meestal een nest van (statistisch) 3,2 chincliilla'tjes. Mama is onmiddellijk na de blijde ge beurtenis tot verder werken aan de bontjas bereid. Met andere woorden: in een jaar tijd kan één echtpaar ge middeld 9,6 stuks kroost verwekken. En dit alles in een hoekje van de ga rage of een droge kelder. De beestjes nemen weinig plaats in en vergen slechts een minimum aan tijd en aan dacht. Met 'n drietal van de beestjes chin chilla's zijn polygaam komt de jaarproductie op 19,2. Met wat ver kopen en ruilen, zodat er nieuw bloed aan te pas komt, kan het niet lang duren zei de man van de onafhan kelijkheid of je hebt in je eigen ga rage haar bontjas gekweekt. En weet U meeneer, dat de waarde van zo'n jas 35.000 is? Waarop (je al-lezende journalist zich herinnert, dat één New Yorkse firma inderdaad zo'n jas (ongeveer 300 "dode chinchilla-velletjes lang en breed ineengezet had. Maar die jas f A avert entte, j was onverkoopbaar. Tot de firma de koningin van Perzië en een Ameri kaanse society-dochter-tevens-actrice Gloria Vanderbilt, bereid vond élk met een kort jasje,, uit de lange jas, ge noegen te nemen. Maar zo iets zegt men niet tegen een man-met-onafhan- kelrjkheidsdrang uit het chinchilla- bedrijf. Wat de man niet tegen zyn kopers zegt betreft de erfelyltheidsleer. Sla er Mendel maar op na. De voor chin chilla's geamendeerde genetische ta bel leert, dat er gewoonlijk drie van de acht een vacht hebben, dat bene den het kwaliteitsgemiddelde ligt, nog eens drie zo-zo zijn, terwijl er twee boven het gemiddelde uitstijgen. Met andere woorden: 75% van de oogst is, uit een bont-oogpunt bezien, waarde loos. De onafhankclijkheidsman zal U natuurlijk wel zeggen, dat het goedkoper is een jaar lang een chinchilla-gezin te voeden, dan uw echtgenote één weekeinde mee naar liet strand te nemen. Het resultaat van vele van der gelijke onafhankelijkheidsmannen is geweest, dat de chinchilla-indu strie een tijdlang proporties heeft aangenomen van de gold-rush in Klondyke of de uramum-rush in Colorado. Iedereen, die in het bont bedrijf wilde amateuriseren, was „chinchilla-kweker" geworden. Het officieel orgaan van de Natio nal Chinchilla Breeders Association bevatte advertenties van lieden, die hun ziel en zaligheid, hun kruideniers winkel of motel wilden cadeau geven iri ruil voor een trio chinchilla s. In sommige gevallen gaven zij hiermee hun levenswerk cadeau voor een paar ondervoede „veldmuizen", of chin chilla-,.ratten", waaraan geen bont werker ook maar een blik zou beste den. Dat bleek wel, een maand of wat geleden, toen de eerste officiële chin chilla-verkoop werd gehouden. Elf duizend vellen zouden te'koop worden aangeboden. De eerste bundels gingen van de hand voor prijzen van S 200 per vel. Maar al heel spoedig bleek, dat daarmee de hoogwaardige, blau we chinchilla was opgeruimd. De vol gende bundels waren van veel min dere kwaliteit en dc prijs zakte ijlings tot 11 por vel, tot men halsoverkop de veiling sloot. Naar „fokzuiver" ras. Daarmee was niet gezegd, dat de bonthandel geen belangstelling voor Chinchilla's aan de dag wenste te leggen; men kon slechts constateren, dat de bonthandel uitsluitend belang stelde in de allerbeste kwaliteiten. De droom van vele amateurs om dank zij deze lieve diertjes ijling een glashard millioen te „maken", had de bonafide kwekers slechts kwaad gedaan. Er was een teveel aan inferieure kwali teit op de markt gebracht en aange boden als iets bijzonders. Het resultaat is nu, dat de ware chinchilla-experts hun „kudde" vie rendelen, teneinde alleen de hoog waardigste dieren en de prijs die deze voor de fok-verkoop opbre'ngen, n.l. 2000 per stuk te handhaven. De natuurlijke woonplaats van de chinchilla was het Andes-plateau in Peru. In 1919 nam een Amerikaans ingenieur, Mathias Chapman, zeven tien van die diertjes mee naar Ameri- ka's Westkust, in zeer geleidelijke etappes, teneinde ze aan het klimaat te wennen. Zeven overleefden deze chinchilla-Odyssee. En deze drie zijn de aartsvaders van de anderhalf mil lioen chinchilla's, die momenteel in handen van de Amerikaanse kwekers zfln. Een jaar of wat geleden toog een expeditie van deze kwekers met enige zeer bijzondere chinchilla-vellen naar het befaamde Parijse bonthuis van de gebroeders Revillon. De oude heer, die aan 't hoofd van het bedrijf stond, had nog zeven chinchilla-vellen in een kluis, uit de tijd toen Leipzig een le vend centrum van de Peruviaanse chinchilla-handel was. Zoals een van de Amerikaanse delegatie-leden het vertelde: „Twintig minuten lang sprak de ou de heer geen woord. Hij streek slechts met zijn hand over de vellen van wel eer en die van de moderne kwekers. Toen zei hij: „Uw vel is veel kost baarder dan wat wij in de beste tijden hebben gekend". Geen wonder, dat de bonafide chin chilla-kwekers in Amerika bereid zyn om nog wat geduld te hebben, tot het ras geheel „fokzuiver" is. Zij zyn op de goede weg. Over een jaar of vijf, of tien wellicht, zal men zeker nieuwe millionnairs onder deze fokkers vin den. Maar of wij zolang op onze finan ciële onafhankelijkheid kunnen wach ten of de onze op haar chinchilla- jas staat te bezien! Schoolwandeltochten ten bate van „Het Rode Kruis" Zaterdag 2 April a.s. beginnen in verschillende Zeeuwse gemeenten de schoolwandeltochten, georgani seerd door de Kring Zeeland van de Nederlandse Wandelsport .Bond. In totaal nemen ongeveer 1000 leerlin gen van lagere scholen deel. Cen trale startplaatsen zijn Middelburg, Vlissingen, Goes en Kruiningen, ter wijl scholieren van enkele kleine re gemeenten een afzonderlijke rou te lopen. Behalve Zaterdagmiddag, zijn er tochten op Zaterdag 23 April en op Zaterdag 7 Mei. Op de beide eerste data wordt een afstand van 10 km afgelegd. De tocht op 7 Mei is een „ontmoetingswandel- tocht" vóór senioren van ongeveer 25 km, ■namelijk voor de ene groep uit Walcheren Middelbui-g Lewedorp v.v. en voor de andere groep GoesLewedorp v.v. Alle marsen worden ten bate van het. Nederlandse Rode Kruis georgani seerd. Swift met 13 twaalftallen de competitie in De Middelburgse korfbalvereniging „Swift" zal de komende- competitie ingaan met niet minder dan 13 twaalf tallen, zes" bij dè senioren en zeven bij de adspiranten. Een respectabel -aan tal, dat bewijst, dat „Swift", ondanks het steeds maar weer geprolongeerde kampioenschap van Zeeland, niet slechts aandacht besteedt aan 't eer ste twaalftal. (Advertentie} MIJNHARDTJES: sterke JL bestrijders van kou en griep. TH ZUIVER WOLLEN MACH. SMYRNA KARPETTEN in het warme Afghan-dessin 180 x 120 280 x 200 ZEEUWSE SCHAAKRUBRIEK (Redacteur: drs M. C. Verburg) De Schaakvereniging Terneuzen neemt voor iiet eerst deel aan de na tionale competitie. Na constant kam pioen van de Zeeuwse Schaakbond te zijn geworden, is het haar eindelijk gelukt tot de tweede klasse van de K. N.S.B. door te dringen, op het mo ment dat Middelburg automatisch de gradeerde. Het staat wel vast, dat Terneuzen zich zal handhaven in deze competitie van 8 clubs. Bovenaan staat Eindhoven H; direct hierna ko men Max Euwe (Breda), de Pion (Eindhoven)Terneuzen en Philips de middelmoot dus. Onderaan staan de clubs Den Bosch, Maastricht en Heerlen. Het verblijf in deze klasse is een dui delijke inspiratie. Vooral aan de hoog ste borden speelt men tegen sterke tegenstanders. Maar ook aan de lage re borden wordt veel meer geëist dan in de provinciale competitie. Het ge volg is, dat de spelers zich meer be zinnen op het kwalitatief goede schaak. Omgekeerd heeft men hier pas goed de gelegenheid de theoreti sche lesjes toe te passen. Zonder toe passingsmogelijkheden heeft theoreti sche studie weinig zin. De onderstaan de partij is uit de wedstrijd Terneu zenDe Pion. Wit ir. N. Buysert, Tern.; Zwart: J. Sibille (De Pion). 1. d4, Pf6; 2. c4, g6; 3. Pc3, Lg7; 4. e4 63. Na een fikse wandeling had Jimmy met zijn le vende last over zijn schouder bungelend de zee bereikt en daarna zette hij koers naar het wrak van de „Voor spoed". Het was namelijk zjjn bedoeling de dwerg hier in op te bergen. Misschien was hij een goed onderpand en zou er door hem te gijzelen nog iets te bereiken zijn. De sloep lag nog steeds in de kreek en daarin de poneerde Jimmy zijn vracht. Jimmy bemerkte wel. dat zijn gevangene de omgeving opmerkzaam opnam. „Ja", zei hij, „ik breng je naar dat wrak. Je zult daar enige tijd in de hut van de machinist moeten doorbrengen, maar reken er op, dat de deur goed wordt afgesloten". De dwerg, die in een nog al ongemakkelijke houding voor in de si'oep lag, vertrok geen spier van zijn ge zicht, toen hij hoorde, wat Jimmy van plan was, Jim my stootte de sloep van de wal en zette zich aan de riemen. De zee stond kalm en er was weinig branding. Dat had Jimmy direct al geconstateerd. Toen hij een eindje uit de kust was. zei hij: „De hut aan je linker kant heb ik voor Ras Kassibo gereserveerd. Die ga ik vanmiddag bij de Vogelkop vangenDe ogen van zijn gevangene begonnen nu toch even te schitteren „En de hut aan je rechter hand, dat is die van de ka pitein. déarin zal ik die piloot van die vliegende scho tel gastvrijheidl verlenen". Jimmy zei dat eigenlijk al leen maar om een beetje indruk op zijn gevangene te maken, maar de uitwerking van zijn woroden was ge weldig d6; 5. Lg5, Pbd7 1); 6. Dd2, 0-0; 7. f3, e5; 8. d5, aö; 9. 0-0-0, Pc5; 10. g4, Dd7; 11. h4. h5 2); 12. Lf6:, Lf6:;13. gh5:, Kh7, Kg7 3)14. hg6:t; fg6:; 15 Ph3, De7; 16. Pgöf, Kg7f; 17. Le2 4) Thg8; 18. Tdgl, Ld7; 19. f4, ef4:; 20. Df4:, Taf8; 21. Dg3, Lg5:t; 22. Dg5:, Dg5:; 23. Tg5:, Tf4; 24. h5, Th6; 25. Thgl, Tf6; 26. e5, de5:; 27. Teö:, Tf5; 28. Tf5:, Lf5: 29. hg6:, Pd3t; 30. Ld3:, Ld3:; 31. b3. Th2 5); 32. Tg3, Tc2f?; 33. Kdl, Lg6 34. Tg6 en wint- 1) Beter is li6. In het vervolg kan Lg5 bezwaarlijk worden verdrongen en „dreigt" Lh6. 2) Zwart's laatste zetten zijn zwak, In plaats van a5 was a6 beter ge weest om na 0-0-0 met b5 te vervol gen. Nu is het openbreken van de Damevleugel uitgesloten. h5 is een ernstige fout; h6 was aangewezen. 3) Op gh5: volgt Dh6. 4) Heel goed is Lh3 om de witte velden bij zwart te verzwakken en op de g-ljjn de Torens te verdubbelen. 5). Na Lg6: kan zwart nog goed standhouden, 'dv. 32 Pb5, c6; 33. Pc3, Tli2! Zwart gaat de verkeerde kant uit en verliest in twee zetten. P.S. Een lid van Vlissingen wijst op een winst mogelijkheid in de laatst behandelde partij. De kritieke stelling na de 34ste zet van zwart was: Wit: Kal, Dh2, Dg8, Tdl, Ph5, pi a2, Zwart: SKe7, Da3, Tb3, Td3, pi a7, e5, f7, f5. Wit dient hier 35 De8f te spelen. De beste variant voor zwart is dan 35 Ke8: 36. Pg7t, Ke7; 37. Pföt, Ke6 (na 37.— Ke8; 38. Dh8f, Df8; 39. De5: f en wint beide torens) 38. Dh6f, Kd7; 39 Td3;t, Kc7; 40Ddbf en wint. Advertentie) HHHF vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle §F"en afdoende werking van het -= - beroemde huidgeneesmiddel FEUILLETON dooi MARGARET MALCOLM 35 Hy eindigde met een gedwongen flimlachje dat Fiona diep ontroerde, e verlangde er naar hem te troosten, haar armen om hem heen te slaan en zijn hoofd tegen haar borst te druk ken hem te vertellen da tdat er alle maal niet toe deed dat ze graag in ar moede met hem zou willen leven als hij maar van haar hield. .In plaats daar van hoorde ze zichzelf vragen: „Maar jij dan? Wat voor voordeel heeft het voor jou Een ogenblik keek hij haar zonder uitdrukking aan. Toen draaide hij zich om en hernam zijn positie, leunend op de balustrade. „Ik"? zei hij met verstikte stem. „Wel, in de eerste plaats heb ik een mooi huis waarin ik wil wonen en dat een vrouw nodig heeft. Ik geloof dat jij die taak behoorlijk zou vervullen en er plezier in zou hebben. En boven dien" hij wachtte even als was hy onzeker hoe verder te gaan. Teen zei hij weloverwogen, zonder er doekjes om te winden: „Besef je niet dat myn eer gered zou zyn als ons engagement bekend werd gemaakt voor Lys' hu welijk?" Dat was waar! Ze besefte het vol komen en weigerde naar de stem van haar hart te luisteren. Want die stem vertelde haar onomwonden dat hij uit sluitend met haar wilde trouwen om zijn éigen eer te redden, en dat hij feen tedere gevoelens voor haar oesterde, slechts geloofde dat ze zijn huishouden goed zou besturen. Maar dat hinderde niet. Als ze hem kon helpen „Ja", zei ze op vaste toon. Wayne draaide zich om en greep Fiona bij des chouders, haar bijna uit haar stoel tillend. „Werkelijk?" vroeg hij met meer enthousiasme dan hy tot nu toe had getoond. Ze knikte en ging naast hem „Ik zal alles doen wat in mijn ver mogen ligt om ons huwelijk gelukkig te doén zijn", zei ze ernstig en stak hem haar hand toe. Hij greep haar hand zo stevig dat het haar pijn deed, maar toch ook rust gaf. Deze man, die zo zelfbewust had geschenen, zo volkomen in staat om zijn eigen leven te leiden, wendde zich tot haar om hulp, had haar nodig. „Er moeten nog twee dingen wor den besproken voordat je definitief ja zegt sprak hij en zijn stem klonk scherp. „In de eerste plaats moet je goed begrijpen dat Mauritius voortaan je vaderland zal zijn. Er zal geeh sprake van reisjes naar Engeland kunnen zyn, behalve by wijze van gro te uitzondering". Alsof dat er iets te deed! Zelfs als ze niet van het eiland was gaan houden, zou het haar het Paradijs zelf toeschynen om er als Waynes vrouw te wonen. Ze knikte. „Dat begryp ik", zei ze ernstig. „En in de tweede plaats" zijn stem klonk grimmig „wordt dit' geen schrjn-huwelijk. Begrijp je dat? Ik wil je niet slechts als huishoudster je zult mijn vrouw zyn". Fiona sloeg haar ogen neer, maar onmiddellijk voelde ze Waynes hand die haar kin omhoog dwong. „Kijk me aan", eiste hij cn toen ze gehoorzaamde, zei hij: „Wel?" „Ja", sprak ze zacht. De volgende morgen stonden zowel de aankondiging van Lys' huwelijk als van Waynes verloving met Fiona in de krant. Niemand kon meer doen dan gissen wat het eerst was gebeurd. De meeste vriendinnen van mrs Brindsley belden haar 's ochtends op maar werden niet veel.wyzer. Heel listig wist ze de indruk te wek ken, dat de familie reeds enige tijd, niet de komende gebeurtenissen be kend was geweest, maar een gunstig ogenblik voor de aankondiging er van had afgewacht. „Dus Wayne trouwt dat nichtje van jou niet uit dépit?" informeer de een uitsgeslapen dame en de ge amuseerde lach van mrs. Brindsley was een meesterlijk tactisch ant woord. „Lieve kind, hoe kom je er bij! Als je hen samen kon zien, zou je wel beter weten!" kirde ze en plaat ste iri gedachten deze nieuwsgierige op de zwarte lijst. „Straks ga je nog beweren, dat mijn Lys hem een blauwtje heeft laten lopen! Neen, de zaak is, dat zij beiden goede vriendschap voor liefde hebben aan gezien. En zodra Lys weg was, rea liseerden ze allebei Ze verliet de telefoon met een uit drukking op haar gezicht die niet veel goeds beloofde voor de onge lukkige die op dat ogenblik toeval lig haar weg zou kruisen. Alles was precies zo gelopen als ze had ge hoopt. hoewel ze moest toegeven, dat Waynes onverwachte aanzoek aan Fiona haar overrompeld haa. Een ogenblik had ze zich afge vraagd of Wayne diep in zijn hart soms blij was, dat hij van Lys af was. Per slot van rekening had hij nogal wat aandacht aan Fiona ge schonken maar neen, dat was toch onmogelijk! Weliswaar leek zo uiterlijk wel op Lys, maar ze was toch wel erg saai en kleurloos! Neen, hij had kans gezien zijn eer te redden. Wayne was nog zo stom niet, daarvan was dit weer een be wijs! Wel, het kwam goed in haar kraam te pas. Ze zou het niet pret tig gevonden hebben aangevallen te worden over Lys' gedrag en daar was anders een goede kans op ge weest, dat wist ze best. Toen vergat ze Wayne en Fiona en richtte haar gedachten op Lys. Haar lieve schat, de vrouw van een millionnair, in staat alles van het leven te verkrijgen wat haar hartje begeerde, alles wat haar moeder had verlangd en nimmer had ge kregen. „En ik moet er voor -boeten", fluisterde Nella Brindsley en wiste een traan van haar zorgvuldig op gemaakte gezicht. „Ik overreedde Robert om haar naar Zuid-Afrika te laten gaan in de hoop dat iets der gelijks zou gebeuren. En nu zal ik haar nog maar zelden meer zien mijn lievelingetje..." Ze legde haar hoofd op haar armen en schrei de bitter zonder er op te letten dat de schoonheid die ze zo zorgvuldig had aangekweekt, er onder leed. Indien er nog iemand mocht zijjj, die niet van het engagement ha<3 gehoord', kreeg die het toch in de loop van de avond te horen, want er was een officiële receptie op „Le Reduit", de residentie van de gou verneur en degenen die het niet wis ten, werd het daar weldra verteld. Zodra Fiona arriveerde, voelde ze, dat de mensen naar haar keken en over haar praatten en ze zou er al les voor hebben gegeven wanneer ze zich had kunnen verstoppen. Maar dat was onmogelijk. Dit was haar eerste officiële bezoek en ze moest aan de gouverneur en zijn vrouw worden voorgesteld. Ze stond naast Wayne vlak achter haar oom en tante, en met neergeslagen ogen speelde ze zenuwachtig met de waaier, waarvan mrs. Brindsley had verzekerd, dat hij zo beeldig stond bij de witte japon die ze droeg. Op haar schouder prijkte een beeldige corsage van kleine witte bloemen, die op orchideeën leken, maar heerlijk geurden. Ze wendde opnieuw haar hoofd om aan ze te ruiken, en Wayne sprak zacht: „Lief van je om mijn 'bloemen te dragen!" Ze keek hem verwijtend aan. „Na tuurlijk draag ik ze, ze zijn beel dig!" „Dus je draagt ze om henzelf en niet terwille van de goede gever!" Ze drukte haar lippen opeen, en wenste, dat hij zulke dingen niet zou zeggen. Vanmorgen was het net zo gegaan tqen hij, volkomen onver wacht wat haar betrof, de verlo vingsring was komen brengen. Het was een heel mooie blauwe opaal, gevat in brillanten, en toen hij de ring aan haar vinger had gescho ven, had hij haar hand gekust en gezegd: „De steen lijkt op jou, Fio na, van buiten mooi, maar koel, van binnen een verborgen vuur. Genoeg om iedere man te intrigeren!" Als hij het had gemeend; als hij Slechts werkelijk had gewenst, dat zij de bloemen mooi vond terwille. van hemzelf wat inderdaad het geval was dan zou haar geluk volkomen zijn geweest. Maar hij meende er niets van. Het een of an dere kwelduiveltje draaide het mes in zijn wond en zij was er van over tuigd, dat hij niet vermoedde, dat hij haar ook kwetste. Ze deden een stap voorwaarts in de file gasten cn Fiona merkte, dat ze ei' bijna wa ren. Alles om zich heen vergetend, behalve haar grote verlegenheid, liet zc opeens haar hand in de zij ne glijden. „Wayne, ik ben doodsbenauwd". „Sukkeltje!" mompelde hij zo vriendelijk, ja zo hartelijk, dat ze haar hart voelde bonzen. „Ze zullen je niet bijten, daar zorgt ik wel voor!" En dat was zo, dat wist ze. Hij zou haar in de toekomst nog dik wijls, ongeweten kwetsen, maar hij zou altijd staan tussen haar en wer kelijk gevaar. Hij zou haai' trouw blijven ook al had hij haar niet werkelijk lief. Ze beantwoordde zijn handdruk en schepte weer moed. En een paar minuten later was alles achter de rug. Ze was voorgesteld, was welkom geheten en zij waren beiden gelukgewenst met hun ver loving. (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 14