Oostduitse regering verhoogt wegenbelasting drastisch f KiMmmj Regering wenst sociaal minimum nog niet in te voeren CRITIEK IN EERSTE KAMER OP HET HUURBELEID DONDERDAG 31 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOUDE BLOKKADE VAN BERLIJN Het Wereldgebeuren Voor goederenvervoer tot het elfvoudige Een onaangename situatie is in de Berlynse sector ontstaan, welke ern- Btige gevolgen kan hebben voor het handelsverkeer In geheel Duitsland, afgezien nog van verdere moeilijkheden. De Oostduitse regering heeft namelijk een aanzienlijke verhoging van de wegenbelasting voor de Westduitse en Westberlïjnse voertuigen, die door Oostduitsland naar en van Berlijn rijden, afgekondigd. Als onmiddellijke tegenmaatregel hebben de Westduitse autoriteiten de lopende handelsbesprekingen met Oostduitsland afgebroken. De voorzitter van de Westduitse parlementscommissie voor zaken geheel Duitsland be treffende, Wehner, die dit bekend maakte, verklaarde, dat alleen 't stop zetten van de internationale handel het goede antwoord op de nieuwe Oostduitse „chicanes" kan zijn. Een woordvoerder van de West- Berlijnse regering noemde de verho ging, die Vrijdag van kracht wordt, „fantastisch" en in feite „een koude blokkade van Berlijn". De woordvoerder zeide verder, dat de belasting voor het goederenvervoer over.de weg, waarvan.de West-Ber- Gouddiefstal bij K.L.M. in Londen berecht. Twee straffen van een jaar. In de zaak van de acht staven goud ter waarde van ruim 400.000 gulden, welke in September j.l. uit een vrachtauto voor het vrachtkan toor van de K.L.M. in het centrum van Londen werden gestolen, zyn Woensdag twee'mannen tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee mannen, de 40-jarige Re ginald Edgar Crane en de 32-jarige Albert Ernest Beech, hadden bekend, dat zij zich tezamen met een derde man schuldig hadden gemaakt aan een poging om door het verbergen van bewijsstukken „te verhinderen, dat het recht zijn loop heeft." Zij ontkenden echter bij de diefstal be trokken te zijn geweest en resp. 1000 en 200 pond te hebben ontvangen. Deze verklaring werd door de recht bank te Londen aanvaard. Op grond van hun bekentenis, dat zij bewijsstukken hadden verborgen gehouden en het onderzoek hadden belemmerd, werden zij tot een jaar veroordeeld. Geen belasting meer voor bromfietsen? Zou 1 September ingaan. By de Tweede Kamer is aanhangig een ontwerp van wet, dat onder meer strekt tot afschaffing van de motor- rytuigenbelasting voor bromfietsen. Indien dit ontwerp tot wet wordt verheven, zal deze maatregel met in gang van 1 September 1955 van kracht worden. Teneinde te voorkomen, dat belas ting wordt voldaan, welke na aanne ming van het ontwerp van wet zou moeten worden teruggegeven, het geen zowel voor de belanghebbenden als de belastingadministratie tot veel ongerief zou aanleiding geven, heeft de staatssecretaris van finan ciën goedgekeurd, dat aan houders van bromfietsen desgewenst beias- tingkaarten worden afgegeven geldig tot en met 31 Augustus 1955, tegen betaling van de belasting over res pectievelijk 5 maanden, ê/z maand, enz., zonder bijvordering van 2 ver hoging. HET LAND VAN GINA. Toen mi nisterpresident Scelba van Italië ver trok naar de Verenigde Staten, waar hij op het ogenblik handelsbesprekin gen voert, zei een van zijn politieke vrienden tegen hem: „Wat denk je nu eigenlijk daar in de V.S. te bereiken? De meeste Amerikanen hebben toch nooit van je gehoord". Scelba antwoordde: „Dat is niet zo erg. Ik zal ze gewoon zeggen, dat ik de ministerpresident ben van Gina Lollobrigida's vaderland". GROOTMOEDERS WIL IS WET Het 1100 inwoners tellende plaatsje Bishops Islington in Engeland is er trots op aat zeggen de bewoners tenminste bestuurd te worden door zes grootmoeders. Kortgeleden werd de laatste van oe zes vrouwelijke ge meenteraadsleden, oe ob-jarige Eaith Hyam, namelijk ook grootmoeder en daarmee was deze grootmoeaer-ge- meenteraad, waarvan de lëértyaen variëren van 5i tot Ï2 jaar, compieet. De gemeentesecretaris een man- denkt dat ny zijn werk nu wei spoe dig ltan neeneggen GEWICHTIG GEZAG. Zestien bijzon der forse politieagenten in Toronto (Canada; neooen een vermagerings club gevormd, waarin alleen maar ambtenaren van meer dan 22d pond kunnen worden opgenomen. Alle le den moeten zich verplichten, een zo zwaar mogelijke dienst te lopen ten einde te vermageren. Degene, die in zes maanden net meest aigevailen is, krijgt een zilveren ookaai. Koningin. In Den Haag is een schat van een Amerikaans meisje op be zoek. Ze is 19 jaar en ze werd door de cïtrus-kweners van Florida „Citrus- koningingemaakt, hetgeen in het Nederiands vermoedelijk het best te omschrijven is met „limonade-konin gin". 'Toen ze m Hotel Des lndes een hapje at, vestigde men de aandacht van prins Tungi tuit de Tonga-archi pel) op haar aanwezigheid. De prins sprak daarop deze ge denkwaardige woorden: ..Ofschoon ze citrus-koningin is, ziet ze er uit als een perzik". lijnse economie afhankelijk is, tot het elfvoudige is verhoogd. De belasting voor het personenver voer per bus, tot dusver het goed koopste vervoer tussen West-Berlijn en West-Duitsland, zal vier maal zo hoog wordenvoor particuliere auto's was de belasting verdrievoudigd en voor motorrijwielen verdubbeld. De Oost-Duitse pers heeft bekendge maakt, dat de verhoogde vervoerbe- lasting voor niet in Oost-Duitsland geregistreerde voertuigen ten doel heeft, het Westelijke transport te la ten delen in de kosten van het onder houd van Oost-Duitse wegen. De nieu we tarieven waren aangepast aan de lengte van de reis en de lading van het betrokken voertuig. WEDEROPBOUW EN VOLKSHUISVESTING „Het allerergste compromis dat men zich maar kan denken" De Eerste Kamer heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de behan deling van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Eerste spreker was de heer Kraayvanger (K.V.P.), die zijn vertrouwen in het be leid van de minister uitsprak met één restrictie echter namelijk ten aan zien van het huurbeleid. Hij zou graag de particuliere bouwer meer zien bouwen, maar daarmede zouden geen 100.000 woningen per jaar worden gebouwd, zoals onlangs is beweerd. Dit is misleiding der publieke opinie. Men kan misschien wel 100.000 huizen bouwen, maar dit zou gaan ten koste van de bouw van scholen, kerken, ziekenhuizen, enz. Hoogbouw achtte de heer Kraayvanger niet economischer dan etagebouw. Komende op de 'huurpolitiek betoogde spr. dat liet wel lijkt of het huur beleid „assepoes" is geworden van het financieel economische regerings beleid. Hij betreurde dat de in uitzicht ge stelde huurverhoging door de rege ring is teruggenomen. „Dit beleid is zo langzamerhand geen beleid meer", zo zeide hij. De volkshuisvesting krijgt weer niets en de huiseigenaar zo goed als niets. „Ontstellend" noemde spr. dit. „Voor elke hindernis blijft de rege ring staan. De kans tot huurverho ging was er met de belastingverla ging, zoals de z;.ken nu staan is het huurbeleid door de regeling te von deling gelegd". Ook de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) was diep teleurgesteld over het huurbeleid. Men is gekomen „tot het allerergste compromis dat men zich maar kan denken". De heer In 't Velcj (Arb.) was van oordeel, dat een huurverhoging voor alle woningen met 10 pet. weinig aan trekkelijk is, omdat daarmee het vraagstuk nie' in grote styl wordt opgelost. Zijn fractie wil dan ook niet aan „prutsoplossingen" meewerken. Allereerst moeten ongerechtvaardigde huurverschillen worden weggenomen en dit kan alleen door een behoorlij ke huurverhoging. Daaraan moet echter gekoppeld worden een behoor lijke compensatieregeling en verder e bestemmingsheffing, zo zeide de P.v.d.A.-afgevaardigde en oud-minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Tijdens de officiële ingebruikneming van het toneel en de kleedkamers in het Chr. Mil. Tehuis ,JDe Meerpaal" te Vlissingeniverd het openings woord gesproken door de voorzitter van de afdeling Vlissingen van de Kon. Ned. Mil. Bond Pro Rege", de heer J. P. Ventevogel. Links van de voorzitter de secretaris van de afde ling Vlissingen, de heef L. D. Jozias- se en rechts de voorzitter van de bond, de-kolonel b.d. K.N.I.L., G. Wielinga, die de openingsplechtig heid verrichtte. (Foto P.Z.C Ook de heer Reijen (C.H.) had cri- tiek op. het huurbeleid en zag in de compromis-oplossing een belemme ring in de ontwikkeling van het wo- ningpeil. Voor een huurbelasting voel de hij niets. In een premiestelsel bij de woningbouw zag hij alle heil. De minister zal vandaag aan het woord komen, Ambonezen. In de ochtendvergadering van de Eerste Kamer heeft de minister van Maatschappelijk Werk nog gesproken over de Ambonezen. Hij was niet overtuigd van de goede wil van Indo- Op wel zeer bijzondere wijze is Woensdagochtend de mijnenveger „Giethoorn", welke op de N.V. L. Smit en Zoons werf te Kinderdijk in aan bouw is voor de Koninklijke Marine, op deze werf te water gelaten. De „Giethoorn" werd nl. niet langs een helling aan zijn element toever trouwd, maar werd door drie enorme bokken eenvoudig opgetild en daar. na in het water neergezet. Franse nationale vergadering keurt Saarpolitiek goed. De Franse nationale vergadering heeft-Woensdag met 323 tegen 284 stemghen de regeringspolitiek ten aanzien van de Saarkwestie goedge keurd. Voor de stemming had de minister van buitenlandse zaken, Pi- nay, verklaard, dat volgens Frank rijk de Brits-Amerikaanse garanties t.a.v. het Saargebied nog gelden on danks de recente verklaring van het tegendeel van bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland. De regering gelooft niet dat het „voordelig is om hernieuwing van de garanties" te vragen, zo zei hij. Alle toekomstige besprekingen over de Saarkwestie zullen niet gaan over interpretatie van het Saar-accoord, doch slechts over practische kwes ties, zoals het referendum waarbij de bevolking van Saarland zich over het statuut moet uitspreken. nesië om een groep Ambonezen op te men. De Ambonezen en speciaal de CRAMS-groep stellen zeer prijs op terugkeer naar Indonesië omdat zij overtuigd zijn, dat hun toekomst niet in Nederland ligt. Daarom is het moeilijk het roer om te gooien en het beleid in te stellen op een permanent verblyf in Nederland. Deblokkering van Nederlandse activa in India Minister antwoordt op vragen van Eerste Kamerlid. De heer Molenaar (VVD) heeft Woensdag in de Eerste Kamer enige inlichtingen gevraagd over de over eenkomst inzake deblokkering van Ne derlandse activa in India. Aangezien minister Luns ziek is, werden de vra gen beantwoord door minister Van der Kieft. Het gaat hier over de Neder landse activa, die tijdens de oorlog in India werden geblokkeerd. De heer Molenaar tekende aan, dat deze zaak reeds zeer lang traineert en dat na het sluiten der overeenkomst deze eerst 3 maanden daarna aan de Staten- Generadl is voorgelegd ter ratifi catie. De minister van financiën antwoord de, dat deze zaak eerst drie maanden na het sluiten der overeenkomst aan de Kamer is voorgelegd, omdat de formele ontwikkeling deze tijd vor derde. Na ratificatie der overeenkomst zal het vrijgeven van de bedragen waar over overeenstemming bestaat onver wijld geschieden. De transfer zal direct en automa tisch geschieden. Wat de betwiste vor deringen betreft, daarover zal nog na der worden onderhandeld. De crediteuren zullen echte'r rente verlies lijden. Over de beheerskosten heeft de regering van India verklaard zich het recht voor te behouden voor het in rekening brengen van- admi nistratiekosten, welke 2 belopen van het totaalbedrag en de totale ter mijn. SALARISSEN OVERHEIDSPERSONEEL Vakorganisaties verloren pleit voor laagst bezoldigden De bondsvoorzitter van de katholieke bond van overheidspersoneel, de heer A. C. M. Weyters, heeft op een buitengewone vergadering in Am sterdam gisteren verslag uitgebracht over de onderhandelingen met de regering. Hij stelde vast, dat liet vertrouwen van het kader en leden in het hoofdbestuur ongeschokt is. De heer Weijters waarschuwde voor „ondoordachte manifestaties", zo als langzaam-aan-acties, welke hij niet in overeenstemming achtte met de waardigheid van het overheidsambt. „Onze vasthoudendheid heeft de re gering reeds nu gebracht tot verder gaande tegemoetkoming dan zij aan vankelijk bereid was te geven. De actie heeft ondanks het feit, dat er geen overeenstemming is gekomen reeds financieel nut opgeleverd". Geringe verdiensten. Op 22 October was bij de eerste besprekingen de maximum bezoldi ging in loongroep I: f 55,11; in loon- groep II: f 58,18. Hierin zijn 15.000 ambtenaren betrokken. Spreker kon niet begrijpen, hoe deze mensen van die geringe verdiensten konden rond komen. Gevraagd werd voor de laagst be zoldigden een sociaal minimum te in troduceren van f 61 per week. doch de regering wees dit van de hand. De regering wenst niet vooruit te lo pen op een eventuele bespreking van dit vraagstuk in de S.E.R. Daarna werd dit sociaal minimum losgelaten. In de plaats daarvan werd voorgesteld een automatische door loop naar loongroep n met het toe kennen van het maximum van loon groep II voor de gehuwden van 23 jaar en ouder. Ditmaal opperde de re gering bezwaar op grond van de te verwachten introductie van de werk- classificatie. Daarmede was het pleit voor de laagst bezoldigden verloren. In een samenvating van de bespre kingen constateerde spreker voorts, dat de regering als basis van overleg koos de regelingslonen van het vrije bedrijf, terwijl de vier centrales het oog gericht hielden op de reële belo ning in het vrije bedrijf. De regering nam als uitgangspunt haar denivel- leringsvoorstel, terwijl de vier cen trales als uitgangspunt gekozen heb ben een herverdeling van het inko men op basis van de inmiddels inge treden welvaartspositie in Nederland. De regering aanvaarde het perso neelstekort als een concreet gegeven, terwijl de centrales dit tekort als een werkelijk element in de onderhande lingen wilden zien. Beslissing. De beslissing viel tenslotte op 18 Maart, toen de regeringsdelegatie mededeelde, dat overleg over een nieuw compromis-voorstel niet aan vaardbaar was. De herziening (ver hoging) der lonen voor de eerste zes loongroepen der werklieden en die der lagere ambtenaren, zoals die ge publiceerd was, werd daarmede een ,feit. „Deze gang van zaken heeft ons ontgoocheld", aldus spreker. Hij be klaagde zich over „de te geringe on derhandelingsbevoegdheid van de regeringsdelegatie, die telkens nieu we instructies moest vragen. In dit verband eiste hij bestudering van de aanstelling van een staats secretaris voor personeelszaken. Conclusie De heer Weijters zeide in zijn con clusie o.av dat de gevraagde verho gingen reëel waren. Gewenst Irjkt, dat waar ook voor bepaalde bedrijfs takken in het vrije bedrijf een mini mumloon moet worden vastgesteld, spoedig in de S.E.R. beschouwingen worden gewijd aan het vraagstuk van het sociaal verantwoord minimum loon. De centrale commissie van overleg, welke toch tot taak had bei de partijen tot elkaar te brengen, is daarin niet geslaagd. Een herziening van dit overleg is noodzakelijk. Strijd in Saigon Doden en gewonden zijn gevullen bij de strijd in Saigon, het droe ve resultaat van de tegenstellin gen tussen de premier van Zuid-Viet- nam, Nogo Dinh Diem en de leiders van de religieuze secten. de Cao Dai, de Hoa Hao en de Binh-Xoejen. Het staatshoofd Bao Dai. opnieuw ge stoord in zijn aangenaam verblijf aan de Franse Rivièra. zal moeten ant woorden op de eisen van de leiders dezer secten om de premier onmiddel lijk te ontslaan. Het voornemen van de secten om een onbloedige blokkade van Saigon door te voeren werd een mislukking toen de eerste mortier-granaten hun bloedig werk deden. D' regering be gon met de gevechten, zeggen dc sec ten-leiders. Neen, aldus premier Nogo Dinh Diem. de „groene baretten" de Binh Xoejen openden het vuur op het politiebureau. Daar stellen de secten weer tegenover, dat Diem ge bruik maakte van geharde Nocng- troepen, afkomstig uit het gebied'aan de Chinese grens. Een tegenslag voor generaal Paul Ely, de Franse bevelhebber, die juist teruggekeerd is uit Parijs en die aan de premier zijn volledige steun toezegde. Daarmede handelde hij in volledige overeenstemming met generaal J. Lawton Collins, de bij zondere ambassadeur van Washing ton in Zuid-Vietnam. Franse en Amerikaanse specialisten werken nu aan een plan om de legers van de secten te doen opnemen in een nationaal leger van Zuid-Vietnam. Tot dusver bleef de oppositie van pre mier Diem in gebreke constructieve tegenvoorstellen te doen en nu de wa pens spreken is de situatie verwarder dan ooit. Ofschoon zij zich dus angstvallig onthouden van een directe in menging in de strijd, is het dui delijk, dat de Fransen en Amerikanen de premier als hun favoriet beschou wen. De gevaarlijkste tegenstander vindt de regering, is de Hoa Hoa-sectie, met de oude generaal Tran Van Soai op de achtergrond ende veteraan- generaal Bacut als leider. Met een leger van meer dan 20.000 gewapende mannen, even vastberaden als hun leider, vormt deze secte een moeilijk te onderschatten vijand. Levend in de schaduw van een op een vorm van Boeddhisme tot leven geroepen my stiek, vergenoegde deze secte zich niet alleen met die religie. In Caivon zetelt de oude krijger generaal Tran Van Soai temidden van zijn tot de tanden gewapende soldaten. Op zichzelf is deze gehele ontwik keling volkomen verklaarbaar als men bedenkt, dat het de Fransen waren, die deze secten aanmoedigden troepen op de been te brengen en die ook hun uitrusting betaalden, omdat de sectariërs nuttige bondgenoten wa ren in de strijd tegen de Vietminh- communisten. Maar op 1 Maart hield die Franse steun op en werd boven dien het beslaan van de secten be dreigd door het Amerikaanse program ma van steun aan de premier Diem. En om deze verwarring nog groter te maken, kwamen Bacut en Tran Van Soai met een politiek programma, dat het land wilde verdelen in een soort graafschappen, waarin iedere secte zou mogen heersen. Om de Ameri kaanse dollarstroom te behouden, mocht premier Diem dan blijven als het hoofd van een even zwakke als onmondige, centrale regering. Aacut kon niet verwerken, dat de Amerikanen met deze opzet al lerminst accoord gingen. Deze pur sang revolutionnair 30 jaar, zoon van een boer zonder land ge noot slechts een geringe scholing. Maar zijn geestkracht is enorm en zijn invloed op het steeds groeiend getal van zijn volgelingen al evenzeer. Op zeventienjarige leeftijd verminkte hij een van zijn handen, waarbij hij de eed aflegde om tegen de Fransen te vechten. Op 21-jarige leeftijd trok hij te velde tegen de Vietminh-communis- ten. En nu heeft hij gezworen niet eerder zijn haar te laten knippen voor bet verdrag van Genève is vernietigd, de Vietminh is verslagen en Indo- China als geheel herenigd is. Tegen mannen als generaal Bacut een combinatie van verstokt bijgeloof, zelfzucht en hardheid moet het nieuwe regime vechten. Geen wonder, dat de eerste schoten in de burgerkrijg te Saigon weerklon ken en dat er doden en gewonden val len Generaal Paul Ely tegenslag in Zuid-Vietnam WONINGTELLING IN 1936. Naar wij vernemen heeft het Cen traal Bureau voor de Statistiek het plan in 1956 een woningtelling te hou den. Een zodanige telling geschiedt naar de toestand op een bepaalde dag, doch eer het resultaat b'ekend is, gaat er omstreeks een half jaar heen. De laatste telling, welke ge houden werd, dateert van 31 Mei 1947. De voorlaatste van 31 Decem ber 1930. D, dag, waarop de telling zal geschieden, is nog niet vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 3