Bestuursmoeilijkheden ten dele opgelost bij Waterleidingmij. ZWITSAL AKKERTJES# VAN KlIliillHk FONDSVORMING IN TOEKOMST ZOU GEEN ZIN MEER HEBBEN OOK TWEEDE OESTERVEILING IN YERSEKE MISLUKTE TOT Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 31 MAART lööö OP SCHOUW EN-DU IVELAND Een nieuwe Raad van Beheer De moeilijkheden bij de waterleidingmaatschappij Schouwen-Duiveland zyn op de Woensdagmiddag j.l. in Mondragon te Zierikzee gehouden ver gadering, voor een deel opgelost door de verkiezing van een nieuwe Raad van Beheer. De reeds zitting hebbende burgemeesters, jhr. mr. J. Schuur- beque Bocïje van Zierikzee, J. Romeijn, Ouwerkerk; H. K. Michael is, Brui- nisse en B. Francke, Kerkwerve, werden herkozen. Nieuwe leden zijn bur gemeester J. L. van Leeuwen te Brouwershaven; jhr. A. van Citters, bur gemeester van Burgh en de heer J. W. v. d. Doel te Zierikzee. Na dezè stemming waren de vaca tures, ontstaan door het overlijden van de heer R. Gerritsen en het zich niet meer herkiesbaar stellen van jhr. R. J. H. Röell en C. Gast vervuld. De vergadering van aandeelhouders nam tevens de suggestie van de be heersraad over, een lid van Gedepu teerde Staten te verzoeken in het be stuur met een adviserende of norma le stem zitting te nemen. De in de vorige vergadering veel omstreden directeursbenoeming werd tot nader datum aangehouden. Bur gemeester A. H. Vermeulen van Drei- schor sprak bij het begin van de al gemene vergadering, gepresideerd door burgemeester H. K. Michaëlis zijn bevreemding uit over de summie re notulen en de taalkundige tekort komingen daarin. Spreker begreep niet, waarom in de notulen de dis cussie over de adviseursbenoeming van de oud-directeur niet vermeld werd. De vöorz. zegte toe, dit alsnog te zullen doen in 't vergaderingsverslag van 30 Maart. In April zal aan 18 gemeentebesturen op Schouwen-Dui veland een schrijven worden gezon den, waarin gevraagd wordt de kas geldlening na 1 Juli te garanderen, wat tot dusverre alleen door Brui- nisse geschiedde. In dit verband deed de voorzitter mededeling van de bin nenkort uit te keren rampschade. Aan het begin van de behandeling van het aftreden der beheersraad, verklaarde de heer Michaëlis, dat men na de vorige vergadering een onplezierig gevoel had. De Raad van Beheer, aldus spre ker, stelt, er prijs op, te verklaren dat er onderling te weinig- overleg is geweest. Aan de ene kant kan men, met verwijzing naar het uitgesproken vertrouwen zeggen, dat de raad de consequenties moet nemen. Maar het is prettiger, dat alsnog de manda ten ter' beschikking gesteld worden, nu algehele reconstructie van het bedrijf voor de deur staat. Van ryks- en provinciezijde bereikte de raad, zo vervolgde de voorzitter, het ad vies om een lid van Gedeputeerde Staten in het college te doen opne men. Burgemeester Vermeulen van Drei- schor verwonderde zich, dat de Raad van Beheer eerst nu en bloc wil af treden en sprak er z'n bevreemding over uit, dat het accountantsrapport niet bij het verificatiebureau Neder landse gemeenten gevraagd was. t Advertentie. hangerig, koorts! Oruk de infectie grondig de kop in Neem één of twee-AKKERTJES-.kruiponderdewol^^x en in korte tijd bent U weer opgeknapt./?/jV|\ helpen direct in GRAPPENMAKER.... Het gebeurde aan de andere zijde van het Zwin, maar toch zouden we het onze lezers niet gaarne onthou den. Een inwoner van Belgisch West- Vlaanderen is eigenaar van een wei de, welke hij verhuurde voor 3000 francs. Met dit bedrag was hij echter niet tevreden en de grappenmaker verhuurde zijn eigendom ook aan nog vijf andere personen, eveneens voor 3000 francs elk bij vooruitbetaling... Het spelletje liep zo aardig, dat hij ook nog een hem niet toebehorende weide verhnnrde. Het wekke geen verwondering, dat hij enkele dagen geleden de "gendarme aan de deur De v NIET ROKEN n, die op een der boten van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland met vrijmoedige gebaren een sigaar tot ontbranding brachtivas in overtredingHij bevond zich namelijk in de salon ,piyst roken". 't Deed de man niets. Hij dampte er ll&Üy op losdaarmede de tijd bekor tend. die voorafging aan het vertrek van de boot. Dat was een lange tijd, want de boot vertrok om de een of an dere reden te laat. Aanzienlijk te laat zelfs. Maar de sigaar was toch nog lang niet opgerookttoen de kapitein een kijkje kwam nemen in de salon niet .roken „Er is hier overal duidelijk aan gegeven, dat roken verboden is", zo sprak hij tot de sigarenliefhebber, met het overwicht van een man, die zich geruggesteund weet door wettelijke voorschriften. De sigarenroker was niet onder de indrult. ,Jn de reisgids zo sprak hij, „staat duidelijk aangegeven, dat uw boot om vijf uur moet vertrekken. Dat gebeurt, ook niet En hij blies voldaan een sierlijk kringetje plafondwaarts. Daar het aan technische adviezen ontbroken heeft, stelde de heer Ver meulen een drievoudige sanering voor. Een bestuurssanering, waarby' de nieuwe raad door onpartijdige ad viseurs wordt voorgelicht, een tech nische en een economische sanering. Dit laatste zal, aldus spreker alleen mogelijk zijn, wanneer deskundigen zitting nemen; de gemeente moet spoedig weten wat bijgepast moet worden. De heer Michaëlis zeide nogmaals het te betreuren, dat de Raad van Beheer niet in de vorige vergadering was afgetreden. Aan het verificatiebureau zal op dracht gegeven worden economische adviezen te geven. Een lange dis cussie ontstond over de omstandig heid, dat een accountantsbureau.met, de rapportoering belast was, en niet het verificatiebureau. Burgemeester mr. G. F. Lunsing Tonckens noemde deze aangelegenheid pijnlijk en ver zocht de Raad van Beheer dit alsnog recht te trekken. Op de vraag van de heer Van Leeuwen of het bewuste rapport aan de verificatiedienst ge zonden was, antwoordde de voorzit ter aanvankelijk bevestigend, maar na een verklaring van de vragensteller, dat dit niet het geval was, trok de heer Michaëlis zijn verklaring weer in. Het voorstel een lid van Gedepu teerde Staten te benoemen vond bij val. Het voorstel om de raad met twee leden uit te breiden vond geen bijval. „Laten we op de kwaliteit letten en niet op de kwantiteit", meende bur gemeester H. J. M. Roelvink uit Zon- nemaire. Daarop vond de stemming plaas, welke ruim lti uur duurde. Vooraf vestigde de heer Van Leeu wen de aandacht op de statutenbepa ling, dat. iedere ingezetene van Schou wen-Duiveland benoemd kan worden. Bij de verkiezing werden verschillen de stemmen uitgebracht op mr. K, A. Keuning, de heer J Klompe en de heer A. M. Geluk. De benoemde leden i>nmen, met uit zondering van de heei Van der Doel, die niet aanwezig was. de benoeming aan. Burgemeester Michaëlis, die reeds in zijn openingswoord hel overlijden van de heer Gerritsen gememoreerd had, bracht dank aan de heren Röell en Gast, voor de arbeid in de Raad van Beheer, in welk college de heer Gast 25 jaar zitting had. De Oostburgse Paasveemarlct werd Woensdagmiddag gehandicapt door de ongure weersomstandigheden en- de aanvoer van vee (op de achter grond) was minimaal. Er waren dit maal meer auto's dan vee te bewon deren. De zon kwam zowaar ook nog even om de rand van een wolk glu- r<™. (Foto P.Z.CJ (Advertentie) Zenuwrust Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTA BLETTEN. Versterken het zelfver trouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Werken in Vebenabos aanbesteed. Het bestuur van de stichting „Ve- bena-bos" te Koudekerke heeft Woensdagmiddag in het gemeente huis te Koudekerke openbaar aanbe steed het bouwen van een riool-wa- terzuiveringsinstalltie in het Vebena- bos, welke opdracht werd gegund aan de heer J. W. Christiaansen te Koudekerke voor 20.930; voorts het leggen van een riolering in het Vebena-bos, welke opdracht werd ge gund aan aannemer L. v. d. Klippe te Vlissingen voor 27.500 en het bouwen van een wasgelegenheid op het kampeerhuttenterrein, gelegen bij het Vebena-bos, welke opdracht ging naar de heer J. W. Christiaan sen te Koudekerke voor 11.620. AFZET CONSUMPT IE-AARD APPELEN Raad voor Zeeland van Landbouwschap vergaderde. In de laatstgehouden vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap werd o.a. uitvoerig gesproken over de moei lijkheden, die zich voordoen bij de af zet van consumptieaardappelen. Men was het er unaniem over eens, dat het zeer teleurstellend geacht moet worden, dat de Minister van Land bouw niet bereid is in te grypen. Volgens vroeger gemaakte afspra ken zou de Overheid de helft van de verliezen voor haar rekening nemen, die geleden worden wanneer aardap pelen uit de markt genomen zouden worden door het door de telers ge vormde fonds. Nu vooral het ras Bintje weinig afzetmogelijkheden WEL KIJKERS, GEEN KOPERS.... 3oycot-actie van de handel? I In de bovenzaal van hotel „De Oes-1 terbeurs" te Yerseke gaven kleurige guirlandes kennelijk overblijfsels van een gezellige fuif een op het oog feestelijke aanblik aan de tweede oesterveiling, welke de Coöp. veilings vereniging „De Zeeuwse Oester" Woensdagmiddag hield. Er was echter, evenals vorige week, niets feestelijks aan, want opnieuw is de veiling mis lukt. kreeg, die een appeltje met hem te schillen had.... MOSSELEN. In, de Bruinisser haven liggen nog slechts enkele mosselvissersschepen. Het mosselseizoen is geëindigd en het overgrote deel der vloot is naar de Waddenzee vertrokken om de perce len klaar te maken voor de volgende campagne. Na de vorstperiode is de handel nog wat opgeleefd. In Maart werden 1935 ton mosselen uit de Waddenzee en 350 ton uit de Zeeuw se stromen verzonden. VOOR KINDERHUIS. In Groesbeek staat het kinder huis „Prinses Beatrix", waar ouderloze kinderen van iedere ge zindte een uitstekende opvoeding genieten. Voor de instandhouding van deze instelling is uiteraard geld nodig, véél geld. Daarom zal op Dinsdag 5 April aanstaande ten bate van dit tehuis ook in Zeeland een straatcollecte worden gehouden. DIJK EN SLIJK. Voor de dijk door het Dijkwater op Schouwen-Duiveland is in de loop der maanden via de haven van Bruinisse ruim 10.000 ton vette grond aange voerd, welke niet heeft nagelaten zijn sporen achter te laten langs de wegen en straten, een en ander zeer ten on- ferieve van hen, die langs deze ver- inding wonen. De dijkbekleding is thans zover gevorderd, dat aanvoer niet meer nodig is. De overslagkraan, welke de grond uit de schepen op de auto's laadde is inmiddels naar Zie rikzee vertrokken. LEZERS SCHRIJVEN Afsluiting van de Westerschelde Voordeel voor België We hebben in de krant gelezen, dat de Deltacommissie de opdracht had, het afsluiten van zeegaten zonder de W ester-Schelde. Naai aanleiding daarvan vragen wij ons af: Is het mogelijk de Wester-Schelde af te sluiten en ls het wenselijk? De eerste vraag naar de mogelijkheid, kan bevestigend worden beantwoord. Want als het mogelijk is. de Ooster- Schelde af te sluiten, dan toch zeker ook de Wester-Schelde. De Ooster- Schelde ls 3 km breder en plaatselijk 10 meter dieper, ni. 35 meter bij i«ag water. De waterverplaatsing tussen eb en vloed is bij de Ooster-Scnclae groter dan by de Wester-Schelde. Wanneer de dijken van de Wester- Schelde verhoogd worden, blijft nog altijd gevaar voor dijkval bestaan, die door afsluiting van de Braakman, door stroomverlegging, op een andere plaats kan komen." Bij afsluiting dv. Breskens-Vlissin gen zouden vele voordelen te behalen zijn. Wanneer een peil kan benaderd worden, dat de sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland en die van Ter- neuzen open zouden zijn, zou de bin nenvaart niet belemmerd worden, wat een groot voordeel is voor de scheep vaart bv voor de suikerfabrieken in de kanaalzone. Ook moet in Breskens geen nieuwe veerhaven gebouwd wor den met aansluiting van wegen en ter rein om auto's te parkeren. In 1975 moet men op dit veer reke nen op per jaar één millioen auto's, welke op ongeregelde tijden zich aan melden op drukke dagen, voormid dags veel aanbod aan de ene zijde en in de namiddag evenzo aan de andere zijde Het Rijk legt per jaar één mil lioen bij op- dat veer. Het kost vele wachturen met bovendien calamitei ten: mist, storm en andere. Voordelen voor België. 1. Geen sluizen of belemmering in het kanaal van Gent naar Ter- neuzen; 2. Geen dijkverhoging in België tot Antwerpen (20 km); 3. De vaargeul, betere controle en korter; 4. Veiligheid voor schepen als zij binnen afsluitdijk zijn, veilige re de als zij in Antwerpen niet kun nen lossen. Er is meer zoet water en behoeft het zoetwaterpeil in de Ooster Schel de niet zo hoog te zijn. Er komt meer land bloot in beide Scheldemonden. Door dijkverhoging rondom de Wester-Schelde gaan honderden ha land verloren. Bij afdamming wordt in de Wes ter-Schelde een paar duizend ha pla ten gewonnen, welke bij aanwezig water geschikt zijn voor bo3, fruit teelt, weiland, recreatie en zand winning. Mogelijk kan net waterpeil In de zomer hoger dan in de winter zijn. De dijk die Saaftinge omvat moet de hoogte hebben, dat bij calamiteit van afsluitdijk met gewone vloed niet onder water kan komen. Deze dijk kan opgespoten worden, van de platen die boven de Saaftinge lig gen; wanneer de Saaftinge is inge polderd, is de Wester-S« daar nog pl.m. 1 km breed. Een lezer. (naam bij de redactie bekend) 9 8«ruliIo«i BINNEMVERING BED „i.m (Advertentie) De besie bedden HlWooit gemaakt! ATRASSFN 1jo »il will SCHUIMRUBBER BED UBERGEN TELEFOON Op de tafels lagen weer de monsters uitgestald van de kostbare oesters, die zo meniga^feestdis sieren, doch die in Yerseke zêTf thans een onderwerp van strijd dreigen te worden of dit eigen lijk al min of meer zijn. Tegen tweeën dromden de bezoe kers binnen. Allemaal kwekers, zo bleek spoedig. Vorige maal waren er nog enkele handelaren, al kochten zij dan ook niets. De voorzitter van de Coöp. veilings vereniging, de heer L. van der Have, sprak een openingswoordje, waarop de afslager Mallekote van de Krab- bendijkse veiling weer aan bod kwam. Het aantal partijen was in vergelij king met vorige week van 19 gegroeid tot 28, waaronder een partij van 250.000 bakoesters en het oesterbroed van broedval 1953 uit de Zandkreek op 1800 pannen. Aan zaai-oesters was er een totaal van 89.500 kg. Alle partijen moesten wegens ge brek aan kopers wéér worden opge houden tegen prijzen, variërend van 0.90 tot 1.50 per kg. De bakoes ters werden op een prijs van 25.— per 1000 stuks uit de veiling genomen terwijl het oesterbroed de minimum verlangde prijs van 900.— niet kon opbrengen. „We hadden het wel verwacht", zo merkte een van de léden-kwekers op. „Toch zuilen we volhouden'1. En om te illustreren dat men hier met een boycot-actie van de handel te doen heeft, werd er verklaard, dat een lid van de veilingsvereniging zijn zaai- oesters reeds voor een hogere prijs had kunnen verkopen mitshij voor het lidmaatschap zou hebben be dankt. De mannen van „De Zeeuwse Oester" schijnen echter vastbesloten om door te zetten. Bouw „Lua-centrum" in Goes vergt ca. 4 millioen gulden. Taak voor Zeeuwse meisjes. Binnenkort zal in Goes een aan vang; worden gemaakt met de oplei ding van een vijftigtal Zeeuwse meisjes, die in Milva-verband een taak bij de luchtverdediging zullen krijgen.' In het Lua-centrum, dat momenteel aan de Heernisseweg te Goes in aanbouw is, zal namelijk een berichtencentrum worden onderge bracht. Voor meisjes, die in de om geving van Goes woonachtig zyn, be staat de mogelijkheid naast een bur gerbetrekking in de avonduren als reserve-Milva een taak in de lucht doeloperatiekamer als plotstcr te ver- krygen. Dit deelde de Milva luitenant G. Helder mede tijdens een bijeen komst in het gemeentehuis te Goes, waar een twintigtal meisjes aanwe zig was. Het ligt in de bedoeling van de Lua met deze meisjes een tweejarig con tract af te sluiten. Tijdens de oplei ding zal iedere week twee uur les worden gegeven, waarvoor per avond een vergoeding van 1 wordt toe gekend. Aan de reserve-Milva's zal tevens een uniform worden verstrekt. De bijeenkomst stond onder leiding van kolonel J. A. de Bruijne, die in zijn welkomstwoord het belangrijke werk van de luchtdoelartillerie uit eenzette. In een op een geluidsband opgeno men rede, deelde generaal G. J. M. C. van Nijnatten o.m. mee, dat de bouw en inrichtingskosten van het Lua centrum te Goes ongeveer vier mil lioen gulden bedragen. Luitenant G. Helder besprak vervolgens het werk en de arbeidsvoorwaarden van de re serve Milva'A, waarna veldprediker Van de Berg en aalmoezenier Str&ter spraken over het bewaren van de geestelijke vrijheden en het bescher men van een menswaardig bestaan voor de gezinnen. Voorts Werden verscheidene films vertoond. Wereldomroep in Yerseke. De Engelse afdeling van de We reldomroep was Woensdagmiddag ii Yerseke cm opnamen te maken voo een uitzending over het Deltaplan Vorige week maakte de Duitse afde ling soortgelijke opnamen. De burge meester van Yerseke, de heer A. C Willemsen heeft zijn bekende visie over het plan weergegeven, terwijl voorts nog een bezoek aan het oester- bedrijf van de heer Verwijs werd ge bracht Des avonds had men een vraaggesprek met ir. J. D Dorst te Goes over de landbouwkundige aspec ten. Examen Geslaagd voor het examen chemisch analyst de heer P. J. Platteeuw Jzn, Wolphaartsdijk. biedt en de prijzen daardoor zeer laag geworden zijn, heeft de minis ter zich teruggetrokken. De verga dering sprak over dit feit zijn mis noegen uit en betwijfelde of fonds vorming op deze wijze in de toekomst nog zin heeft. Aangedrongen zal worden bij het Landelijk Bestuur van het Landbouwschap om alsnog bij de minister te bewerkstelligen, dat er per 1 April op betere wijze zal wor den ingegrepen dan tot nog toe het geval is geweest. Het zal noodzakelijk zyn dat de S.I.V.A., die met inkoop van aardappelen is belast, aan de telers na 1 April tenminste een prijs van 7% cent garandeert. Thans kan een prijs van 6 6% cent worden gemaakt. De vergadering meende, dat onder zocht dient te worden op welke wijze in de toekomst fondsvorming op dit gebied nuttig kan werken. De werk wijze die tot op heden gevolgd is, is gebleken onvoldoende te zijn. De Gewestelijke Raad besloot ook het Landelijk Bestuur voor te stel len een Sociale Commissie, een Tuin- bouwcömmissie en een Technische Commissie te vormen. Tevens werd een aantal districts raden gevormd. Een ontwerp-besluit Uitvoerings verordening bestrijding abortus Bang onder het rimdvee op Schouwen en Duiveland werd besproken. Verder zal voorgesteld Worden om dezelfde gebieden, die in 1954 voor de roggetoeslag in aanmerking kwa men, ook in 1955 als zodanig aan te wijzen. Tenslotte werd nog over de arbeids voorziening gesproken voor het ko mende seizoen. Getracht zal worden deze in overleg met de betreffende instanties in zo goed mogelijke ba nen te leiden. KERKNIEUWS. Classis Goes N.H. Kerk vergaderde. Wijzigirlg Kerkorde met grote meerderheid verworpen. Na een. uitvoerige bespreking lieeft de classis Goes van de Ned. Hérv. kerk in haar Woensdag gehouden ver gadering in „De Prins van Oranje", met grote meerderheid van stemmen het voorstel verworpen tot wijziging van de Kerkorde in verband met het openstellen van alle ambten voor de vrouw. Een en ander was tevoren ingeleid door ds. A. Mooij uit Sehore, waarna uit de vergadering tal van bezwaren tegen het voorstel naar voren kwa- De vergadering werd des mórgens geopend door de oudste dér aanwezige predikanten, ds. A. W. M. Odé uit Goes, waarna tot verkiezing van een praeses werd overgegaan. Als zodanig werd wederom gekozen ds. H. G. Be« neder van Baarland. Tot assessor werd benoemd ds. W. C. van Burge ier, Kruiningen, secundus ds. G. den Boer, Waarde en tertius ds. C. Met selaar, Goes Gekozen werd tot scriba ds. A. P. v. d. Made, Nieuwdorp en tut secun dus. ds. A. Mooij, Schore. Tot diaken-afgevaardigde naar de Prov. kerkvergadering werd benoemd de heer C Gouw, Goes, tot secundus de heer M Almekinders, 's Heer Arendskerke en tot tertius de heer A. W. de Vrieze, Kloetinge. Voorts tot secundus-predikant-lid van de classi- cale commissie voor het Opzicht ds. H. J. Ponsteen, Wolphaartsdijk, tot tertius-ouderling-lid van deze commis sie de heer H Hoogerbrugge, Lewe- dorp en tot secundus-ouderling-visita tor provinciaal de heer D. Vleugel, Wolphaartsdijk. Dr. J. M. van Daal uit Goes bracht verslag uit als afgevaardigde naar de Generale Synode en ds. J G. van Ie peren uit Wemeldinge gaf verslag van de Prov. kerkvergadering Des middags hield ouderling Glas uit Kapelle nog een inleiding over het on derwerp „Hoe houden we onze kerke- aadsvergaderingen. Gereformeerde gezangenbundel De Classis Goes van de Geref. ker ken besloot aan de Synode in overwe ging te geven de thans bij de Her vormde kerken iu gebruik zijnde ge zangenbundel in zijn geheel over te nemen. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Bedankt voor Spakenburg, als miss. pred. West-Borneo, G. Zalmer te Vrouwenpolder. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Yerseke, L. Rijksen te Middelburg en F. Honkoop te Rijssen, waarvan eerstgenoemde is beroepen. Advertentie/ Gezonde Babfes Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten VANDAAG. Middelburg Electro: „Gejaagd door het verleden 114 jr.), .9 en 21,15 uur; Burgerzaal stadhuis: Installatie „Jeugdnatuurwacht", 16.15 uur. Vlissingen Alhambra: „Blinde ogen", (14 jr.) 19 en 21 uur; Luxor: „Tijdrit met de dood", (18 jr.), 20 uur. Goes Grand: „The Glenn Miller story", (a. I.), 20 uur. Zalen Krijger: „Skandi- navien Express", 13—22 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 2