PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Tweede Kamer gaf haar fiat aan de Pariise accoorden Vrachtschip „Andijk" stootte op wrak van de „Golden Shell" BILT GROOT AANTAL DODEN EN GEWONDEN NA STRIJD IN SAIGON ENGELAND TREEDT TOE TOT HET TURKS-IRAAKS VERDRAG 198e Jaargang - No. 76 Dagblad ultgava van da «Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; S.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 Mrt '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8regela» van 1—5 regels I 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg Bur. Vllsslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef, 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 10; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, N. Bogerdstr. C 160, telef. 26 NA RUMOERIGE ZITTING Alleen communisten waren tegen (Van onze parlementaire redacteur) Met 71 tegen 6 stemmen die der communisten heeft de Tweede Ka mer gisteren de wetsontwerpen aangenomen tot goedkeuring van de Parij- se accoorden, die de. Europese defensie en de inschakeling van Duitsland in het Westeuropese verdedigingssysteem regelen. In de vergaderzaal weer den de leden der C.P.N. zich op een opvallende wijze. De publieke en de gereserveerde tribune dienden tot uitkijkposten van verscheidene geestver wanten der communistische afgevaardigden. Het dagblad „De Waarheid" was meestal met drie en een enkele keer zelfs met vier verslaggevers aan wezig. Ook een fotograaf van deze krant was druk in de weer. Op de gereserveerde tribune zaten twee vertegenwoordigers van het Rus sische persbureau Tass, en in de diplomatenloge hadden enkele leden van het personeel der Russische ambassade plaatsgenomen. Onder zoveel controle heeft de heer De Groot van de C.P.N. Woens dagmiddag een slechte beurt ge maakt. Herhaaldelijk klonk er hoon gelach op de absurde beweringen van deze afgevaardigde, hetgeen hem blijkbaar in de war bracht. Hij ver weet de heren Weiter en Gerbrandy, dat zij als het ware opgeroepen had den tot een „heilige oorlog tegen de Sowjét-Unie". „De proletariërs aller landen, zo meende hij, zullen zich daartegen verzetten en de gezamen lijke kapitalisten, „de roofdieren van de Westerse wildernis", zullen elkaar opvreten". „En Beria en Malenkov"?, in terrumpeerde de heer Weiter. „Er zijn altijd verraders", riep de heer De Groot in het vuur van zijn rede! „Er is nu eenmaal geen Evangelie zonder Judas". Bijna tegelijk vroegen de heren Weiter en Vermeer: „Dus is Ma lenkov een Verrader De heer De Groot was kennelijk uit het veld geslagen en aarzelde, „Niet meer", zei hij toen, onder onbedaarlijk gelach van de Ka merleden. Hij mompelde iets .van: „Ik bedoel, ik had het niet verstaan"Hij re habiliteerde de Sowjet-machthebbers onmiddellijk op resolute wijze: „Ma lenkov is een figuur, zoals er geen enkele aan de rechter- of aan de zo genaamde linkerzijde in deze Kamer te vinden is". SCHERPE REPLIEK. De communistische heer Wagenaar was even tevoren al door minister Beijen op scherpe wijze van repliek gediend. De bewindsman stelde vast, dat er met hem eigenlijk niet te de batteren viel, omdat de standpunten zo diametraal tegenover elkaar staan. Uitdrukkelijk stelde hij vast, dat de 250.000 doden, die Nederland in de Een jubileum Er wordt wel eens getwist over de vraag of „veertig jaar" beschouwd kan worden als een tijdvak om te jubileren. Velen willen jubilea be perken tot tijdvakken van 25 jaar, 50 jaar enz. Het is dus niet zeker of de Vere niging Nederlands Fabrikaat eigen lijk vandaag wel jubileren kan, nu ze veertig jaar bestaat. Daarbij komt dan nog, dat aan de vereniging een duidelijk commercieel tintje zit. Zij en haar leden zijn zo niet direct dan toch indirect wel op eigen voordeel bedacht. Moet het grote publiek zich dan voor deze vereniging interesseren alsof zij slechts ten algemene nutte zou werken? Gelukkig kan deze vraag beves tigend beantwoord worden en het is zelfs nuttig in een bij uitstek agrarische provincie als Zeeland, nog eens nadrukkelijk de aandacht te vra gen voor Nederlands fabrikaat. In de agrarische gebieden heeft men nooit te kampen gehad met een zekere argwaan van het publiek te genover het agrarische product, dat men aan de markt bracht. Integendeel: dat product had van oudsher in binnen- en buitenland een goede naam. Met de Nederlandse industrieproduc ten lag dat geheel anders. Toen de Nederlandse industrie zich begon te ontwikkelen hadden buitenlandse be drijven reeds de kans gekregen op de Nederlandse markt vaste voet te krij gen. De Nederlandse kopers waren er aan gewoon geraakt, dat goede in dustrie-producten uit het buitenland moesten komen. Daarentegen heeft de vereniging Nederlands Fabrikaat stelling genomen. Niet om op chauvi nistische gronden het buitenlandse product te verdrijven, maar om aan het Nederlandse volk duidelijk te maken, dat ook de eigen industrie een woordje meespreekt en dat haar Ecoducten de vergelijking niet bui- enlands fabrikaat ten volle kunnen doorstaan. Nederland is nu zover, dat zijn in dustrie een grote betekenis heeft ge kregen en waarschijnlijk zal die be tekenis in de nabije toekomst nog snel toenemen. Wanneer deze industrieële opbouw gelukt, dan is dat mede te danken aan zulke verenigingen als „Neder lands Fabrikaat", die in eigen land het vertrouwen in het Nederlandse product hielpen vestigen. Daarom past op deze jubileum-dag een ere-saluut aan de Vereniging Ne derlands Fabrikaat. Ook al is het dan nauwelijks een jubileum en ook ai zit er een commercieel tintje aan! periode 19401945 geofferd heeft, niet alleen door de communisten be treurd worden en dat zij niet hun mo nopolie zjjn. Rusland heeft bescherming aan de kleine naties aangeboden. De minis ter paste daarvoor echter voor wat Nederland betreft, omdat deze be scherming teveel aan „Schutzhaft" deed denken. De heer Wagenaar liet het er niet bij zitten. Met een rood hoofd, uit alle kracht in de microfoon op het spreek gestoelte schreeuwend, verweet hij de minister een teveel aan vertrouwen in Duitsland. Over de heer Vermeer schamperde hij, dat deze de vorige avond op het Buitenhof niet tegen de argumenten van zijn geestverwanten had opgekund en niet wist wat hij zeggen moest. VOLKSDEMOCRATIE. Hierop beklom de heer De Kadt (P. v.d.A.) het spreekgestoelte om zijn partijgenoot te verdedigen. „We heb ben gisteravond een staaltje gezien, zo zeide hij, van de allerprimitiefste vorm van wat volksdemocratie is". (Hij doelde op het provocerende op treden van de communisten op het Buitenhof). „Dat zal de P.v.d.A. met temeer overtuiging voor ratificatie van de Parijse accoorden doen stem men". Fel interrumpeerden de commu nisten, al schreeuwend. De voor zitter hamerdë lang en luidruchtig, waardoor hun woorden niet te ver staan waren. Tussen twee roffels met de hamer door klonk het even wel uit de hoek van de C.P.N., en bestemd voor de heer De Kadt: „Je bent een ordinaire schoft"... Minister Beijen wierp wat olie op de golven en ried de heer Wagenaar fijntjes aan over een bepaalde kwes tie het boek te lezen, dat hij daar over geschreven had. „Dat zal een aangename afwisseling zijn in de da gelijkse lectuur van „De Waarheid", veronderstelde de minister. „De heer Wagenaar kan er uit lezen, dat men ook iets kan betogen zonder te schreeuwen". Het enige verweer, dat de C.P.N. toen nog had was hoofdelijke stem ming te vragen over de goed te keu ren ontwerpen, waarvan vaststond, dat zij alleen met de communistische stemmen tegen, aangenomen zouden worden. Vooraf had minister Beyen de wetsontwerpen uitvoerig verde digd. Tsjechische diplomaat vroeg in Engeland asyl. Het hoofd van de handelsafdelingen der Tsjecho-Slowaakse gezantschap pen te Damascus en Beiroet, Sedla- cek, heeft dezer dagen politiek asyl in Groot-Brittannië gevraagd. Toen hem bij zijn vertrek naar Londen op het vliegveld van Beiroet werd gevraagd, waarom hij deze stap had genomen, verklaarde Sedlaeelc: „In ons land kan men niet vrijelijk zijn mening verkondigen." VOLGENS VOORLOPIGE BALANS Ontslag van premier Ngo Dinh Diem gevraagd. Volgens de voorlopige balans van de gevechten te Saigon zijn er 26 doden en 112 gewonden. Aan de zijde van het nationale leger en de politie vielen zes doden en 34 gewonden, aan die van de Binh Xoeyen tien doden en 20 gewonden en onder de burgers tien doden en 58 gewonden. De leiders van de drie Zuidvietna- mese particuliere legers hebben Woensdag in telegrammen aan het in Frankrijk vertoevende staatshoofd Bao Dai om het ontslag van premier Ngo Dinh Diem gevraagd. De leiders van de particuliere le gers de Cao Dai, de Hoa Hao en de Binh-Xoejen-secten hebben op een persconferentie premier Diem be schuldigd van het uitvoeren van een voorbereide aanval tegen troepen van de Binh Xoejen. Troepen van het Schilderijen van Koningin op Gentse tentoonstelling Voor de tentoonstelling „Keizer Karei en zijn tijd", welke van 2 April tot 30 Juni in Gent wordt gehouden, heeft H. M. Koningin Juliana twee schilderijen uit haar particulier be zit afgestaan. Het betreft een por tret van Keizer Karei, geschilderd door Joost van Cleve en een portret van 's keizers zuster, koningen Eleo- nora van Frankrijk, van dezelfde schilder. nationale leger hadden een geïsoleer de compagnie van de Binh Xoejen in de buurt van het politiebureau te Saigon met machinegeweren bescho ten en met handgranaten bestookt. Van de compagnie sneuvelden vijf man. Er waren 25 gewonden. De regering zegt evenwel, dat de „groene baretten" (de Binh Xoejen), de strijd begon met mortiervuur op het politiebureau. Wijnbouwers protesteren tegen subsidieveria ging. Wijnverbouwers in de twee Zuid franse departementen Heraut t en Gard hebben Woensdag met karren, omgehakte bomen en vloeibare teer wegen geblokkeerd als protest tegen het besluit der regering om als on derdeel van de anti-alcohol campag ne de hoeveelheid overtollige alcohol, die zij jaarlijks overneemt, te ver minderen. waardoor in feite de sub sidie aan ie wijnbouwers wordt ver laagd. In het bewuste gebied wordt hoofd zakelijk wijn van mindere kwaliteit gewonnen, die voor een groot deel tot zuivere alcohol wordt gedistil leerd. Te St. Gilles geraakten de be togers slaags met 300 leden van de veiligheidspolitie. Aanhangers van Poujade, die gewoonlijk voorname lijk tegen de belastingpolitiek van de regering ageren, betuigden hun sym pathie door hun winkels te sluiten. Eerste tomaten aangevoerd Gisteren werden aan de Loosduinse groentenveiiing de eerste tomaten aangevoerd, die waren gekweekt door •Jac. van Dijk. Ze werden verkocht voor 39 ct. per stuk. Tijdens de behandeling van de Parijse Accoorden in de Ttoeede Kamer had den zich Dinsdagavond op het Bin nenhof een groot aantal belangstel lenden opgestelddie door hun aan wezigheid blijk wilden geven tegen de Duitse herbeioapening te zijn. Voor het gebouw van de Tweede Kamer hadden zij zich in een ordelijke rij op gesteld om een aantal, handtekeningen aan te bieden. Aanval op eiland Matsoe spoedig te wachten? Eisenhower is gereserveerd. President Eisenhower betreurde Woensdag op zijn persconferentie dat zoveel gissingen worden geuit over de kansen van oorlog n.a.v. de natio nalistische eilanden Matsoe en Que- moy voor de kust van communis- tisch-China. Dergelijke speculaties dienen de zaak van de vrede geens zins, zo zei hij. Hij leverde hiermee commentaar op berichten, volgens welke admiraal Carney, vertegenwoordiger voor de marine In de commissie van Ameri kaanse stafchefs, had verklaard, dat midden-April de communisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe. Mijn ondergeschikten hebben het recht him meningen uit te spreken, aldus Eisenhower, doch zij mogen. f^een verklaringen afleggen die moei- ijkheden kunnen veroorzaken voor hun opperbevelhebber en de regering. Een woordvoerder van het nationa- listisch-Chinese leger heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat een grote aanval van de communisten op net eiland Matsoe ieder ogenblik kan worden ondernomen. Tegenover Mat soe waren 110.000 man samenge bracht en de communisten beschik ten over voldoende landingsvaartui gen. NAUWE SAMENWERKING Bescherming van Irak tegen buitenlandse agressie Engeland heeft besloten toe te tre den tot het TurksIraakse verdrag, dat 24 Februari is getekend. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Eden gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Engeland sluit tevens een speciale overeenkomst voor we derzijdse samenwerking met Irak. Er zal nauwe samenwerking tussen de legers van Engeland en Irak zijn. Engeland zal in Irak militaire goede ren kunnen opslaan voor gebruik in f eval van oorlog. De vliegvelden in rak die thans bij de Britse lucht macht in gebruik zijn, zullen geleide lijk worden ontruimd. De R.A.F. zal Irak evenwel bezoeken voor gezamen lijke oefening. Engeland zal alle faci liteiten in Irak krijgen die het nodig heeft voor zijn aandeel in de defensie van het Midden-Óósten. De Iraakse premier, generaal Noeri es Said, maakte Woensdag in een ge meenschappelijke vergadering van de beide huizen van het Iraakse parle- Engelse havenstaking spoedt ten einde. De havenstaking in Engeland loopt ten einde. De 13.000 havenarbeiders in het gebied van Liverpool zouden vandaag het werk hervatten, en hun collega's in Manchester namen een overeenkomstig besluit. AANVARING IN WIELINGEN Op de rede van Vlissingen arriveerde Woensdagavond met het vallen van de duisternis het vrachtschip „An- dijlc' van de Holland-Amerika Lijn, dat des morgens in de Wielingen op het wrak van de Golden Shell" voer en zivare averij opliep onder de wa terlijn. De foto werd genomentoen de Andijkop de rede ten anker lag. (Foto P.Z.C.) Met zware averij op eigen kracht opgestoomd naar Vlissingse rede Het Nederlandse vrachtschip „Andijk" (8380 ton) van de Holland-Ame- rika Lijn is Woensdagmorgen even vóór elf uur ter hoogte van Woesldui- nen in de Wielingen voor de Belgische kust op het wrak van het in de oor log gezonken schip „Golden Shell" gestoten een vijftal olietanks is daar bij opengescheurd en leeggelopen. Dit betekent, dat het schip onder de wa terlijn over een groot deel van zijn lengte is lekgestoten. Het schip zond noodseinen uit, waarop de sleepboot „Blankenburg" van Smit's Internatio nale Sleepdienst en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" van Van der Tak's Bergingsmaatschappij de haven van Vlissingen verlieten en zich in de aan geduide richting begaven. De „Andijk" was onderweg van Le Havre naar Antwerpen en is kort na het vastlopen op eigen kracht weer vlot gekomen en langzaam opgestoomd naar Vlissingen, waar het des avonds omstreeks zes uur op de rede voor anker is gegaan. Deskundigen van de Holland- Amerika Lijn hebben op de rede een onderzoek naar de schade ingesteld. Bemanning en passagiers van de „Andijk" werden omstreeks elf uur in de morgen opgeschrikt door een hevige stoot, waarop het schip naar stuurboord ging overhellen. Onmid dellijk werden noodseinen uitgezon den, toen men tot de ontdekking kwam, dat het schip waarschijnlijk op een onder water liggend scheeps wrak was gelopen. Bemanning en passagiers wer den van het gebeurde in kennis gesteld en verzocht rustig te blij ven. Inmiddels werden de in de davits hangende sloepen naar bui ten gedraaid om bij de eerste noodzaak te worden gestreken. Bij wijze van proef werd een sloep te water gelaten. Na enkele pogingen kwam de „An dijk" op eigen kracht weer vlot, waarna de kapitein, die aan de rede rij had geseind zware averij te heb ben opgelopen, van de rederij toestem ming kreeg langraam naar de Vlis singse rede op te stomen. Het schip is er op eigen kracht heengevaren en voor anker gegaan om beter tij af te wachten en daarna door te stomen naar Antwerpen. Deskundigen. Des avonds hebben zich deskundi gen aan boord begeven om een onder zoek in te stellen naar de aard en omvang der beschadigingen. Na een conferentie tussen kapitein en des kundigen was er sprake van, dat de „Andijk" niet naar Antwerpen, doch naar Rotterdam zou opstomen en nog dezelfde avond daarheen zou vertrek ken. Het schip maakte een vaart van de Golf van Mexico naar Rotterdam. Nader vernemen wij nog, dat de ka pitein van de „Andijk" niet om sleep- boothuln had verzocht, toen des mid dags nm twaalf uur de noodseinen werd™ I-toezonden. De opvarenden hebben zich bijzon der orile'ijk gedragen, zodat zich aan boord geen moeilijkheden hebben voorgedaan. Er was ook geen intern alarm gegeven. Het schip werd gedirigeerd door ment de toetreding van Engeland tot het verdrag bekend. Hij zei, dat de overeenkomst met Groot-Brittannië voornamelijk is bedoeld als bescher ming van Irak tegen buitenlandse agressie en dan voornamelijk tegen atoomaanvallen. De Britse luchtbases te Habbanija en Sjaibah zuilen op 2 Mei worden overgedragen. De evacuatie van de Britse militairen, die in drie stadia zal verlopen, zal in October 1956 voltooid zijn. (Groot-Brittannië bezet deze ba ses volgens de bepalingen van het BritsIraakse verdrag van 1930, dat in 1957 afloopt). Volgens de nieuwe overeenkomst zullen de Britten helpen bij het in stand houden van deze bases, die zij m geval van een aanval op Irak snel zullen mogen bezetten. Timothy Joseph O' DriscoJlsecretaris Generaal bij het Ierse ministerie van buitenlandse zaken, die benoemd is tot gezant van Ierland in ons land. Martino stelt conferentie van Westelijke landen voor. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Gaetano Martino, heeft voorgesteld, dat negen Westelijke landen in Mei te Parijs bijeen zullen komen om een ontwapenings-confe- rentie met de Sowjet-Unie voor te be reiden. Hij had over dit denkbeeld ge sproken met zijn Amerikaanse ambt genoot Foster Dulles, die, zo ver klaarde Martino tegenover de pers, het voorstel „zeer belangwekkend" vond en te kennen had gegeven, het te zullen steunen. De negen landen waarvan sprake is zijn: Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Engeland. Nederland, Luxemburg, de Verenigde Staten en Canada. een Belgische zeeloods. Verondersteld wordt, dat de boei, welke de plaats van het wrak aanduidde is losgeraakt en weggedreven, waardoor de loods kan zijn misleid. Naa/ wij vernemen de „Andijk" hedenmorgen naar Rotterdam ver trokken, waar het schip, na gelost te zijn, in dok zal gaan. DE VERWACHT. MINDER KOUD. Geldig tot Donderdagavond: Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind krimpend naar Noordwest of West. Minder koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1