CKefarine 4 Fiona's tweestrijd Strijd tegen zoutwaterschade duurt in Zeeland voort JIMMY op het onbekende eiland Kilo's slanker BonKorets SPORT EN WEDSTRIJDEN FRAUDULEUZE HANDELINGEN BIJ DE RIJKSWERF? D.D.D. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 30 MAART 1955 HERSTELKOSTEN CIRCA f ISO MILLIOEN Nog geen afdoende oplossing Waarom de last van ongezonde <en vaak lelijke) dikte noglangermetu meedragen? BónKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank ilguur.BonKorets werken volgens het principe van dehy- dratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Be gin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKorets, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES „Zeelandhuisje". Niet alleen in het rampgebied wor den de proeven genomen. Op het ter rein van het laboratorium van het T. N.O.-instituut te Delft worden, onder toezicht van prof. dr. C. A. Lobry de Bruyn, proeven genomen in het speciaal gebouwde „Zeelandhuisje". De strijd legen zoutwaterschade in Zeeland duurt nog onverminderd voort: dc schade bedraagt nog altijd tientalion millioenen guldens en er zyn woningen en gebouwen, die zodanig door onverdund zeewater zijn aan gevreten, dat radicale afbraak en herbouw met zoutvrije materialen de enige oplossing biedt. Bouwvolume en financiering vormen hier evenwel belemmerende factoren. Voor herstel van aangetaste gebouwen, waartoe een afdoende oplossing van het zoutvraagstuk gevonden zou moeten worden, is naar schatting een bedrag nodig van 150 milHoen gulden. In totaal gaat het om 20 tot 25.000 woningen en gebouwen in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilanden en in West-Brabant. Reeds twee jaar lang zoekt o.a. het Instituut voor Technisch en Natuur wetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) naar aanvaardbare oplossingen voor het zoutwatervraagstuk. In Kortgene kreeg men acht woningen voor onder zoekingen ter beschikking. Men pro beert er, zoals trouwens ook elders, in de voormalige rampgebieden, di verse soorten pleisters. Ook bouwde men „coulissen" binnen kamerwanden van zacht board (geperste platen), die mèt andere technische voorzienin gen een bruikbaar resultaat geven. Het toepassen van „coulissen" heeft echter het nadeel, dat de woonruimte kleiner wordt. Bovendien is het be timmeren met board niet goedkoop. Men zoekt derhalve naar minder kostbare methoden. Tal van soorten afwerk-Iagen worden op proef aange bracht en enige Zeeuwse aannemers helpen enthousiast om te trachten de proeven te verwezenlijken. De meeste pleisters echter rollen na enkele maanden weer in stukken. Toch meent men op de goede weg te zijn.'Men paste bitumenpleisters toe, maar de laatste „vondst" bestaat uit een mengsel van bitumen en kunst hars, dat voldoende hard wordt. Daarop kan zonder moeite een lichtge kleurde, vochtabsorberende pleister- laag worden aangebracht. Tot dusver zijn de resultaten hiermede bevredi gend en de kosten ervan blijven bin nen redelijke grenzen. Het is evenwel een vraag hoe het pleister er over vijf of tien jaar uit zal zien,... Dit huisje werd in een „badkuip" ge bouwd en nadien met puur zeewater geïnundeerd. Tenslotte een geval van ramp- schade in Drenthe! Dat kon ont staan, omdat bouwsteen van af braak uit Zeeland daarheen werd verkocht. Men bouwde van die af- geblkte stenen een woning, die dezelfde verschijnselen vertoont als de herstelde woningen in het rampgebied: zoutschade! De Engelsche schrijver John Gals worthy wist overigens reeds lang ge leden, dat zeewater onherstelbare zoutschade aan woningen toebrengt. De eerste Forsyte bouwde als aan nemer villa's in een badplaats. Uit concurrentienijd spoot iemand de ste nen met zeewater nat. Forsyte brak, ondanks de stroppen, zijn bouwwer ken weer af. Er was toen geen kruid tegen het vretende zout gewassen. Nu wel? Men hoopt en wacht. Nederland zonder Lenstra tegen de Belgen. Ook B-ploeg samengesteld. Het Nederlands elftal, dat Zondag 3 April in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, is door de keuzecommissie van de K. N. V. B. als volgt samengesteld: doel: De Munck (Fortuna '54) achter: Wiersma (Donar) en Kuyg (Haarlem)midden: Klaassens (Ven- lo), Van der Hart (Fortuna '54) en Van Schllndel (SW, aanvoerder); voor: Dillen (PSV), Schaap (Gooi), Roosenburg (Sneek), Timmermans (ADO) en De Harder (Holland Sport) Als reserves zijn aangewezen: Pie- ters Graafland (Ajav), Odenthal (Enschede), Van der Hoek (Feyen- oord) en Cor van der Gijp (Emma). Het B-elftal, dat Zondag in Gent tegen België B uitkomt, ziet er als volgt uit: doel: Van der Land (HBS); ach-' ter: Mesman (Amsterdam) en Bos kamp (Amsterdam); midden: Steen bergen (Feyenoord, aanvoerder), Van Houten (Amsterdam) en Van Dijk (Ajax); voor: Louers (Eindhoven), Schouten (Holland Sport), Van Me lis (Rapid JC), De Bruyckere (Wil lem H) en Geel (SW). Als reserves zrjn aangewezen: Van Vliet (ODS), Claus (Helmondia), Smit (Alkmaar) en Fens (VCS). Nederlands jeugdelftal Zaterdag tegen België Het Nederlandse jeugdelftal, dat aanstaande Zaterdag om 5 uur te Ber gen op Zoom tegen ae Belgische jeugd zal aantreden, is als volgt samenge steld: doel: Feyt (Willem II); achter: Van der Lee (Xerxes) en Kraay (DOS) midden: Vreeken (Haarlem), Wink (SVV) en Van Ham (Zeeburgiaj; voor: Bosselaar (Feyenoord), Darhs (Blauw Wit), Rutteii (Roda Sport), Moulijn (Xerxes) en Jansen (Ensche de). Zeeuwse zwemmers vergaderden De Kring Zeeland van de Koninklij ke Nederlandse Zwembónd kwam te Breskens in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van ir. J. Geer- ling uit Sas van Gent. De jaarversla gen van secretaris, penningmeester en technische commissie werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. Tot secretaris van de technische commissie koos men S. Ventevogel uit Vlissingen. Als afge vaardigden naar de jaarvergadering- van de K.N.ZiB. te Amsterdam op 2 April werden; ir'. J. Geerlïng en de heer J. Jongman aangewezen. In verband mét de 'reorganisatie in de K.N.Z.B. zullen een Bondsraad en een Districts Adviesraad worden in gesteld. Voor- beide organen koos men ir. J. Geerling en de heer P. Slabber als afgevaardigden van de Kring Zeeland. Het nieuwe huishoudelijke regle ment van dè Kring werd zonder op- of aanmerkingen aanvaard. Op voor stel van de penningmeester werd het ihleggeld voor de waterpolocompetitie verhoogd van drie tot vijf gulden per zevental. Het programma voor het komende seizoen vermeldt de ZUidnederlandss" zwemkampiöenschappen te Middel burg, de Zeeuwse sénioikampioen- schappen te Middelburg, dé Zeeuwse jeugdkampioenschappen te Breskens, drie competitiemiddagen te Sas van Gent, Temeüzen en Vlissingen. SI. Jimmy besef ie. dat hy zich in een hoogst onaan gename situatie bevond. HU liep dan zélf wel vrij rond, maar in ieite zat hij op een hem vblslagen onbe kend eiland gevangen. Het schip waarmee hij was ge komen, lag onbestuurbaar op het strand en zijn mede reizigers waren door de mysterieuze werking een ver- .radelij'k gif, kinds geworden. Er viel niets met hen te beginnen en enige hulp of bijstand was er van hen niet te verwachten. Bovendien had hij nog te waken over ene raadselachtige dwerg, die ook hem had trachten te vergiftigen en die met grote starheid weigerde ook maar één ophelderend woord te spreken. Tot overmaat van ramp liep meneer Ras Kassibo nog rond en was er nog het raadsel van de vliegende schotel. Jimmy zat op een stuk steen voor zijn slaaphut. Hij zag er nog al bekommerd uit Met een misprijzende blik keek hy af en toe naar zijn mederetsgenoten, die zich dol ver maakten metverstoppertje spelen. Als die dwerg zyn zin had gekregen, had ik nu even dapper meege speeld, dacht Jimmy met een bitter lachje. Plotseling staakten de andieren hun spel. Ér ontstond tussen Mie bet en kapitein Brulboei een kibbelparty, waarbij Mie bet de kapitein onverwacht een harde pets in. zijn ge zicht gaf. Huilend als een klein jongetje, holde de stoe re zeeman naar Jimmy en riep snikkend uit: „Mees ter, zij slaat me en ze speelt elke keer vals". Jimmy slaakte een diepe zucht: „Sla d'r dan maar terug. Ba rendje", riep hij ongeduldig. Wetenschappelijk succesl Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen en grlepl Dank zij ontdekkingen van geleerden is er nu een middel, dal inderdaad beier en krachtiger helpt. Een combinalie van geneesmiddelen - elk op zichzelf al we reldberoemd - blijkl namelijk nóg heil zamer dan kon worden verwacht. Zij doet werkelijk wonderen I TEGtN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl TWEEDE DAG VAN PROCES Geen bezwarende getuigenverklaringen Pellenaars toch naar de Tour de France Tijdens een bespreking tussen Piet van Ierlant, de vertrouwensman van de K.N.W.U. voor de Tour de Fran ce, en Kees Pellenaars is het commu niqué dat dezer dagen door de Wiel- ren Unie is gepubliceerd over het ploegleiderschap van Pellenaars voor de Ronde van Franrkijk voor dit jaar besproken. Van Ierlant en Pellenaars zyn aan het slot van deze bespreking tot een aecoord op alle punten gelto men, hetgeen betekent, dat Pelle naars ook dit jaar als ploegleider van Nederland voor de Tour de France zal. fungeren. Middelburg versloeg Breda II met twee doelpunten Hockeycompetitie In de wedstrijd tussèn Middelburg en Breda H heeft de thuisclub het stoute stuitje uitgehaald, om nummer twee van de ranglijst liaar laatste kampioenskans te ontnemen, waar door liet Tilburgse „Were Di" zich nu kampioen mag noemen. Middelburg had drie nieuwe spelers opgesteld wat een grote aanwinst bleek te zyn. Voor de rust was de thuisclub grotendeels in de meerder heid, maar tot doelpunten kwam het niet. Daarna trachtte Breda een voor sprong te forceren en drongen de backs op tot de middenlijn. De snelle Middelburgse aanval brak door, en Bogaert gaf de bal over aan Raaf, die onhoudbaar inschoot. Even later was ,het dezelfde speler," die een voorzet van rechts benutte: 2-0. Breda gaf het niet op, maar beide Middelburgse backs en vooral de midhalf speelden een prima party en gaven de bezoe kers geen kans tot doelpunten. De wedstrijd stond vooral vóór de rust op hoog peil. Door het hoge tempo in die periode was de tweede helft iets min der, maar toch nog altijd boven twee de klasse peil. Breda Hl had niet veel moeite met het onvolledige Middelburg n. Over 'alle linies waren de gastheren sterker, en met de rust hadden ze al een 4-0 voorsprong. Na rust gaf Middelburg n beter partij, en ging de stryd vrij wel gelijk op. Breda scoorde nog tweemaal en Middelburg eenmaal tegen door Baar- velt. Einde 6-1. DAMES De Tilburgse dames van Forward waren verre superieur over die van Middelburg. Weliswaar speelde de thuisclub met enkele invalsters, maar over alle linies speelden de gasten be ter. Met de rust hadden de bezoek sters al een 3-0 voorsprong en in de tweede helft voegden ze nog een drie tal punten aan de score toe. De Mid delburgse rechtsback en keepster wa ren er goed in, anders was de score nog veel hoger geweest. Nu werd het 0-6. Twee clubs leiden in hel Kanaalzöne-schaaktournooi In het Kanaalzöne-schaaktournooi wist Het Volk uit Gent een 4-2 over winning te behalen op haar stadgeno ten van Ruy Lopez. Hierdoor deelt Het Volk nu de eerste plaats met Ter- neuzen. VSV uit Sluiskil en Landau uit Axel kwamen nog niet tot een be slissing, omdat één partij moest wor den afgebroken. De voorlopige uitslag is 2 Va-2De afgebroken partij R. H. de Ridder-E. Schatteman uit de ont moeting tussen Landau en Jean Jau- res werd na arbitrage voor de Ridder gewonnen verklaard, zodat de einduit slag 3-3 werd. De stand luidt nu als volgt: Terneuzen 2 2 0 0 4 9 Het Volk 2 2 0 0 4 9 Jean Jaures 2 Ruy Lopez 3 Landau 1 VSV 2 De Alkmaarse rechtbang heeft gis teren onder grote belangstelling de behandeling voortgezet van de zaak tegen een drietal employé's van de rijkswerf te Den Helder, met het ver hoor van de hoofdverdachte, ir. N. H. M., die verklaarde dat hy tydens zijn detentie wel had leren inzien, dat het niet juist was, dat hy, ter wijl hij een functie bij de marine be kleedde, een directeursfunctie heeft vervuld bij een leverancier, de N.V. „Navigator". Deze benoeming was echter een opvolgingskwestie in ver band met de leeftijd van zijn vader. Verdachte had zijn chefs niet met zijn benoeming tot directeur in ken nis gesteld. Wel had hy het eerder reeds noodzakelijk gevonden zijn chefs mede te delen, dat zijn vader directeur was van de Navigator, waar zeer veel zaken mee werden ge daan door de marine. Die chefs hadden daar toen geen bezwaar tegen gemaakt De N.V. L. K, M.-Werken was aanvankelijk door verdachte en getuige L. opgericht. De bedoeling was een onderneming te stichten, die munitie en slagwapens zou leveren aan het rijk en ook voor industrieële doeleinden. Uit eigen middelen betaalde verdachte 1000 voor twee aandelen aan zyn zwager K., die directeur werd. Gedurende zes zeven maanden kreeg M. een uitkering op die aandelen van 150 per maand. Dit hadden de heren aandeelhou ders, F., L. en verdachte zelf aldus bepaald. Toen na zes maEinden de N.V. niet aan haar doel beantwoord de, verkocht M. zijn twee aandelen aan zijn vader voor 2000. Dat er by leveranties geen concurrentie was, zodat de Navigator alleen in aanmerking kwam, vond verdachte juist, daar dit een spoedige afleve ring bevorderde en men controle op de prijzen kon uitoefenen. Omdat er alleen voor spoedorders door 't mini sterie van marine crediet werd ver strekt, werd aan bepaalde orders for meel het spoedstempel gegeven. Als mede-directeur gaf verdachte slechts technische adviezen. GETUIGENVERHOOR. De eerste getuige, technisch di recteur van de Navigator, P. de W., had eerst wel bezwaar gemaakt te gen de benoeming van M. Jr. tot di recteur in verband met diens functie bij de marine. Hij zeide voorts, dat van de technische adviezen en inlich tingen van verdachte over leveranties aan de marine de N.V. geen voordeel '"ad gehad. De administrateur R. de K. had niet geweten, dat ir. M. directeur van de Navigator was. Was hij hier van wel op de hoogte geweest, dan had liij daar de aandacht van de di recteur van de rijkswerf op geves tigd. Overigens noemde hij het nor maal, dat in de periode 1945'50 geen concurrentie gesteld werd, om dat sommige artikelen moeilijk wa ren te krijgen. De accountant J. K. verklaarde, dat hem gebleken was dat de N.V. L.K.M. een brutowinst van 80 pro cent had gemaakt. In de middagzitting had ir. N. H. M. zich te verantwoorden voor een brief, die hy eind Augustus 1952 had geschreven aan de chef van het aan schaf t'Sngsbureau van de rijkswerf, Th. W. Z. om deze te bewegen tot afgifte van een tweetal bestelorders voor de N.V. Navigator. In dat schrij ven noemde hij deze N.V. als enige leverancier, omdat de aard van de opdracht het niet mogelijk maakte concurrentie te stellen, daar het ge reedschappen betrof, die niet bestaan baar waren en vervaardigd dienden te worden aan de hand van de appa ratuur waarop zij gebruikt moesten worden. De president, mr. A. van Regteren Altena, noemde deze brief mislei dend. Verdachte zeide, dat de brief juist was. De getuige-deskundige P. uit Delft verklaarde, dat er van de in de brief bedoelde gereedschappen wel degelijk tekeningen waren; het waren zelfs zeer eenvoudige artikelen. Naar getuiges mening hadden deze artikelen wel op de rijkswerf ge maakt kunnen worden en wellicht nog van betere kwaliteit. 1 1 0 0 2 0 2% Advertentie Ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk be daart, de ziektekie men worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF Officiële publicaties OPKOMST EERSTE OEFENING. Ten behoeve van dienstplichtigen, die o.p 31 Maart a.s. voor eerste oefening on der de wapenen komen, worden enkele extra-treinen ingelegd. Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra-treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat-zij op het be treffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die, in verband met hun plaats van bestemming, geen gebruik kunnen maken van één der hierna ge noemde extra-treinen moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reis gelegenheid na 06,59 uur. Er moet als volgt worden gereisd: 1. van N. Holland, Leiden en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en Os sendrecht met de extra trein: Amsterdam C.S, v. 08.54 - Haarlem v. 09.12 - Leiden v. 09.41 - Roosendaal v. 14.51 - Bergen op Zoom a. 12.07. 2. van Den Haag en omgeving en Rot terdam en omgeving met bestemming Bergen op Zoom en Ossendrecht met de extra trein: De Haag H.S. v. 08.55 - Rotterdam C.S. v. 09,20 - Rotterdam Z. v. 09.31 - Dor drecht 09.46 - Roosendaal v. 10.28 - Ber gen op Zoom a. 10.46. 3. van Rotterdam en Dordrecht en om geving met bestemming Breda, Tilburg, Venlo, Roermond, Maastricht en Vught met de extra trein: Rotterdam C.S. v. 09.15 - Rotterdam Z. v. 09.22 - Dordrecht v. 09.34 - Breda a. 09.59 - Gilze Rüen v. 10.10 - Tilburg a. 10.19 - Boxtel a. 10.33 - Eindhoven a. 10.48. De dienstplichtigen met bestemming Vught moeten te Boxtei overstappen op de trein van de normale dienstregeling. De hen verstrekte vervoerbewyzen zyn geldig via deze route. De dienstplichtigen met bestemming Venlo-Roermond en Maastricht moeten van Einhoven af doorreizen met treinen van de normale dienstregeling. 4. van het Noorden en Centrum des lands met bestemming Bergen op Zoom - Breda - Amsterdam - Apeldoorn - Ede - Tilburg - Amersfoort - Venlo - Roer mond - Maastricht - Schoonhoven - Vught en Ossendrecht met de volgende extra treinen: a. Leeuwarden v. 08.40 - Heerenveen v. 09.08 - Steenwyk v. 09.29 - Zwolle v. 10.18 - Amersfoort v. 11-.29 - Utrecht C.S. v. 11,59 - 's Hertogenbosch v. 12.30 - Vught a. 12.45. b. Groningen v. 8.45 - Assen v. 09.06 - Beilen v. 09.19 - Hoogeveen 09.30, Meppel v. 09.45 - Zwolle v. 10.07 - Amersfoort v. 11.00 - Utrecht C.S. v. 11.19 - 's Herto genbosch v. 12.07 - Tilburg a. 12.28 - Bre da a. 12.48 - Roosendaal a. 13.10 - Bergen op Zoom a. 13.26. c. Zwolle v. 10.09 - Deventer v. ld.37 - Zutphen v. 10.52 - Dieren/Doesburg v. 11.06 - Arnhem v. 11,23 - Nijmegen v. 11.47 - Venlo a. 12,38 - Roermond a. 13,00. Van de richting Leeuwarden met be stemming Tilburg - Breda - Bergen op Zoom cn Ossendrecht te Zwolle overstap pen op de extra trein uit Groningen: Zwolle v. 10.07 en met bestemming Ede - Venlo - Roermond en Maastricht op de extra trein: Zwolle v. 10.09. Van de richting Groningen met bestem ming Vught te Zwolle overstappen op de extra trein uit Leeuwarden: Zwolle v. 10.18 en met bestemming Ede-Venlo- Roermond en Maastricht op de extra trein Zwolle v, 10.09, Met bestemming Amsterdam te Amers foort" overstappen op de treinen van de normale dienstregeling. 5. van het Oosten des lands met be stemming Vught, Tilburg, Breda, Bergen op Zoom en Ossendrecht met de extra- trein: Nymegen v. 09.49 - Oss v. 10.10 - 's Her togenbosch v. 10.30 - Tilburg a. 10.50 - Gilzé Rijen v. 11.04 - Breda a. 11.14 - Roo sendaal v. 11.37 - Bergen op Zoom a. 11.51 en met bestemming Venlo, Roermond en Maastricht met de extra trein: Nijmegen v. 11.47. De dienstplichtigen uit Enschede moe ten via Deventer reizen Enschede v. 07.05. De vervoerbewijzen van deze dienstplich tigen zyn geldig over deze langere route. FEUILLETON door MARGARET MALCOLM 33 De scheepsarts had gelijk gehad. Ze had de hele nacht barstende hoofdpijn, maar tegen de ochtend viel ze in slaap en daar mrs. Brinds- ley bevel had gegeven haar niet te storen, sliep ze een gat in de dag en toen ze wakker werd, voelde ze zich uitstekend. Ze stond juist op het punt op de" bel te drukken toen de deur heel zachtjes openging en mrs. Brindsley binnenkwam. „O, ben je wakker", zei ze vrien delijk. „Hoe gaat het er mee?" „Helemaal in orde", verzekerde Fiona haar. „Mijn hoofd doet nog pijn als ik er aan kom, maar ver der gaat het best". „Goed zo", sprak mrs. Brindsley goedkeurend. „Heb je zin in ont bijten? Dan zullen we wat boven laten komen". De order werd gegeven en mrs. Brindsley zat te praten terwijl ze wachtten tot het ontbijt boven werd gebracht. Ze had de gave conversa tie uit helemaal niets te maken, het geen in meer dan één opzicht een nuttig talent was: het vulde niet al leen de leemten in een gesprek op, maar bood haar tevens de kans een aanloopje te nemen "voor de werke lijk belangrijke dingen die ze wens- epasZ6ethen Fiona's ontbijt boven was gekomen en haar tante op het punt stond de kamer te verlaten, zei ze over haar schouder: Wayne belde vanmorgen op om te informe ren hoe je het maakte". „Ja? Dat is aardig van hem vooral omdat hij zo hoos op me was dat ik de boel in de war had gestuurd", zei Fiona met trillende stem. Mrs. Brindsley kwam terug naar het bed. „Maar kindlief, hoe kom je daar in vredesnaam bij?" vroeg ze ver ontwaardigd. „Nou, omdat hij voor ons vertrek toegaf dat hij het afschuwelijk zou vinden als we omsloegen en boven dien zeiden die twee meisjes „Cecily en Mary Rannock. Wat zeiden die?" „O, dat hij woedend was. Dat je dat aan zijn gezicht kon zien". Mrs. Brindsley lachte zachtjes. „Lieve kind, wat een onzin: Als je Wayne zo goed kende als ik, zou je begrijpen wat een schok het voor hem is geweest. Zie je, het vorig jaar is et_bijna oen meisje verdron ken en Wayne heeft bij de redding geholpen. Geloof me, te oordelen naar de bezorgdheid in zijn stem vanmorgen, was dat de reden waar om hij zo grimmig en op feen af stand was". „O!" zei Foina wezenloos. „Ge looft u dat heus?" Haar tante keek aandachtig naar haar gezichtje. „Dat weet ik zeker", zei ze beslist en liet Fiona met haar ontbijt al leen. Het gezellig opgemaakte ontbijt- blad bleef echter geruime tijd on aangeroerd. Fiona's ogen stonden dromerig en er ^weefde een glim lach om haar lippen. Toen schudde ze haar hoofd en slaakte een diepe zucht. Ja, dat was een redelijke verkla ring. Daar had ze zelf eerder aan moeten denken. Iedereen die besefte wat er gebeurd was, zou ook zo ge reageerd hebben. Iedereen daar zat niets persoonlijks in. In een dag of twee was ze weer geheel de oude, maar daar niemand er bezwaar tegen maakte dat ze lui was, bracht ze het grootste deel van de dag door met lezen en brie venschrijven naar vrienden thuis. En terwijl ze schreef realiseerde ze zich hoe ver dat leven van vroe ger reeds van haar afstond. De Congletons, die toch dierbare vrien den waren geweest, waren verre, vage schimmen geworden. Penfold, waarvan ze met zoveel weemoed af scheid had genomen, was volkomen onwezenlijk geworden. Slechts haar nieuwe leven was reëel en slechts de mensen die zij hier had ontmoet maakten werkelijk deel uit van haar leven. Vooral Wayne. Ze had geen idee hoe dat zo was gekomen, maar hoe wel ze hem eerst zo onsympathiek had gevonden, was hij nu <.e be langrijkste persoon in haar bestaan. Ze hield van hem. Ze kon het niet ontkennen, maar Wayne ging met Lys trouwen. Ze lag in de ligstoel te luisteren naar het kirren van de duiven en keek naar een prachtig gekleurde Earkiet die als een levende regen oog van de ene boom naar de an dere schoot. De tuin was nu beeldig. Bloeiende heesters vertoonden zich in hun volle schoonheid. Een hele laan tecoma's stond in bloei, de ba- damychs waren prachtig met hun rode en gouden bladeren. Grote Lar tanier-palmen en ravenals de reiziger-boom gaven beschutting tegen de zonnehitte. Weldra zouden oo kde flamboyants, oranje, rood en purper op hun mooist zijn. Maar Fiöna hield toch het meest van de kleine vijvertjes, imitaties van de Botanische tuinen van Mon Plaisir, die bedekt waren met witte en rose waterlelies. Dit is het wat Dryfesdale nodig heeft, dacht ze. Een tuin. Het zou natuurlijk heel lang duren voor hij zo mooi zou zijn als deze, en het zou eindeloos geduld kosten, maar wat zou het dol zijn om een tuin aan te leggen! „Een stuiver voor je gedachten!" klonk plotseling Wayne's stem. Te zeer geschrokken om iets an ders dan de waarheid te kunnen zeggen, vertelde ze hem wat in haar gedachten was geweest en hij knik te ernstig. „Ja, je hebt gelijk", beaamde hij. „Maar ik weet niet of ik de tijd zal hebben om er voor te zorgen en ik betwijfel of Lys er voor zou voelen". Fiona was met stomheid geslagen. Wat moest ze zeggen? Ze kon niet aanbieden om te helpen, want dit was iets anders dan een huis inrich ten. Dal had slechts een paar dagen genomen, maar een tuin aanleggen was een langdurig karwei, zelfs in een land als dit waar alles zo ver bluffend snel groeide. En ze had het stellige idee. ze wist niet waarom, dat Lys er de vrouw niet naar was om de inmenging van een ander in haar huiselijk bestaan te appre ciëren. Ze zou zelfs in haar wiek geschoten kunnen zijn door het in richten van het huis en Fiona be sefte dat Lys hoogstwaarschijnlijk alles heel anders zou willen arran geren, en dat ze zelf er hoegenaamd geen stem in had. Ze zaten zwijgend naast elkaar, maar deze stilte geleek absoluut niet op die tevreden stilte die ze gekend hadden die dag in de boot toen ze samen zeilden. Dat was een begrij pende, kameraadschappelijke stilte feweest. Ditmaal heerste er onder- rukte spanning. Wanhopig zocht Fiona naar een onderwerp dat hen geen van beiden in verlegenheid zou brengen en ook geen aanleiding tot een twistgesprek zou zijn. Het leek haar nu onbegrijpelijk dat ze Way ne ooit onsympathiek had gevonden en met hem had willen kibbelen. En toch was dat in zekere zin begrij pelijk. Wanneer ze van de aanvang af volkomen onverschillig tegenover hem had gestaan, zou ze misschien nooit verliefd op hem zijn geworden. Maar van hun eerste ontmoeting in Durban af had ze zijn sterke per soonlijkheid zeer bewust aangevoeld. Alles wat hij had gedaan en had ge zegd, had haar enorm belangrijk toegeschenen. Hij bezat de macht haar te kwetsen. Plotseling besefte ze dat Wayne haarvat aan te kijken en om de stilte te verbreken zei ze haastig: „Ik heb blieven zitten schrijven aan mijn vrienden in PenfoLd waar ik vroe ger woonde". (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 8