De stormvloeden in de Noordzee natuurkundig beschouwd Verlichte marktstad in de duistere nacht BIJ EEN ATOOMAANVAL OP HET REGERINGSCENTRUM GEEN EENHEID MET BELGIE OVER DE WOORDENLIJST PRESIDENT EISENHOWER VOERT OORLOG MET EEKHOORNTJES WOENSDAG 30 MAART 1955 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 DE WERKING VAN HET WINDEFFECT Invloed van het windveld, stroming en schommeling Uitgaande van het universiteitsfonds is in Utrecht de jaarlijkse universi teitsdag gehouden met de gebruikelijke sectievergaderingen van de ver schillende faculteiten, In de sectievergadering van de faculteit der wis- en natuurkunde hield prof. dr. P. Groen een lezing over „de stormvloeden der Noordzee". Hieraan is het volgende ontleend: Het K.N.M.I. heeft een methode ontwikkeld om de waterhoogte bij stormvloed op korte termijn van te voren te berekenen, mits de te ver wachten winden (het „windveld") op de Noordzee bekend zijn. Het past die methode in de nieuwe organisatie van de stormvloed-waarschuwingsdienst toe. Prof. Groen noemde het ontbreken van een permanente meteorologische waarnemingspost midden op zee even wel een handicap. Wat de toekomstige mogelijkheden van stormvloeden betreft, zeide prof. Groen, dat er meteorologisch geen re den is te veronderstellen dat de storm van 1 Februari 1953 in zijn uitwer king niet nog eens zou kunnen wor den overtroffen. De natuurkunde van de zee laat nog gevaarlijker combina ties van storm en springtij toe. Prof. Groen herinnerde aan de uiterst langzame relatieve stijging van de gemiddelde zeespiegel ten op zichte van ons land, een stijging die in de afgelopen 100 jaar ongeveer 1.5 de cimeter heeft bedragen en die samen hangt met geologische processen el ders. In zgn inleiding wees prof. dr Groen er verder op, dat het Nederlandse volk sinds 1 Februari 1953 weer weet dat de Noordzee niet alleen maar een goedige buurman is, doch veeleer een natuurmacht, waarmee niet te spot ten valt voor een volk dat achter dij ken in lage polders durft te wonen. De grote vloeden Spreker herinnerde aan historische stormvloeden als de St. Elizabeths- vloed van 1421. De Allerheiligenvloed van 1570 en bijv. die van 1825 en 1916. al vallen laatstgenoemde twee niet te vergelijken met de „tweeling" van 22 en 23 December 1954, die bij Harlin- gen een record-waterhoogte gaf. Sprekende over stormvloeden der Noordzee in het algemeen beperkte prof. Groen zich tot het natuurkundig aspect daarvan. De wind Het gaat hierbij, aldus spreker om de verhogingen, die de wind bewerkt boven de normale standen van het ge tij. Het bedrag van zulk een verho ging wordt het windeffect genoemd. Het wordt bepaald door de helling die het zee-oppervlak aanneemt onder de inwerking van de wind. Het scheef staan van het zee-oppervlak roept door de zwaarte van het water een te- kracht op en het is in hoofdzaak het evenwicht tussen deze kracht en de windkracht, dat de mate van helling van het zee-oppervlak bepaalt, een N.W. wind van 30 m/sec. over de vol le lengte van de Noordzee levert daar een gemiddelde helling van 1 op 300.000, doch over de 1000 kilome- Het zoeken van eieren van waterwild De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten toe te staan, dat tot en met 19 April a.s. eieren van grutto's mogen worden gezocht en geraapt. Het ten verkoop in voorraad heb ben, te koop aanbieden, verkopen, af leveren en vervoeren van eieren van grutto's is toegestaan tot en niet 21 April met dien verstande, dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is toe gestaan binnen de bebouwde kom der gemeenten en langs openbare wegen en paden. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkopen, afleveren en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen, scholeksters, goudpluvieren, kemp hanen, wulpen, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is niet toegestaan. 41 Een electrische locomotief van de Schneider-fabnek, de „b.b. 9004" heeft het record geëvenaard van 320 km per uur, dat een dag eerder door de Alsthom- locomotief c.c. 7107 op een traject van 60 km van Lamothe naar Morcenx gevestigd werd. ter die de Noordzee lang is, veroor zaakt dit voor' de Hollandse kust een verhoging van bijna 3.5 meter. Inmid dels speelt hier niet alleen de wind, maar ook de opgewekte stroming in de zee een rol, terwijl de stroming op haar beurt weer maakt dat de draai ing van de aarde een woordje mee spreekt. Nauw van Calais Belangrijk noemde prof. Groen in dit verband het feit, dat de Noordzee aan de Zuidzijde een „lek" heeft: het Nauw van Calais. Bij storm-vloed loopt er een stroom Zuidwaarts naar dit lek toe en dit heeft een verlagende uitwerking op de waterstanden voor onze kust. Het is berekend dat, ware het Nauw van Calais dicht, bij storm vloeden uit het N.W. onder overigens gelijke omstandigheden de verhoging bij Hoek van Holland 25 procent meer zou worden dan thans het geval is (verder naar het Noorden is dit effect kleiner, naar het Zuiden echter nog groter). Een verdere complicatie van het na- tuurkunde-probleem der stormvloeden bestaat aldus prof. Groen nog in de mogelijkheid van een eigen schomme ling der watermassa in de Noordzee, een schommeling met een periode van bijv. 35 uur. Dit verschijnsel treedt vooral op als de wind snel verandert en de Noordzee niet zo gauw kan vol gen. Vertoont de wind zelf toevallig een overeenkomstige periodiciteit dan kan er zoiets als resonnantie van de Noordzee optreden: een versterkte schommeling. Iets daarvan heeft de storm-vloed „tweeling" van December 1954 laten zien. Pantserwagen met boter bij de grens bemachtigd Boerenkar diende als barrière De Belgische douane heeft het af gelopen weekeinde een pantserwagen met een partij van 1450 kg boter buit gemaakt. Zij signaleerde de wagen twee kilometer ten Zuiden van de doorlaatpost Wernhout, ter hoogte van het plaatsje Wuestwezel. Daar snel maatregelen moesten worden getroffen, moesten de douaniers ge bruik maken van een hun op dat mo ment ten dienste staand middel: een zware boerenkar, die als barricade over de weg werd geplaatst. De doua- na-beambten posteerden zich enkele tientallen meters verder in de greppel van de binnenweg, waarlangs de pantserwagen verwacht werd. Deze kwam met zo'n snelheid aanstuiven dat de douane met wapens niet kon uitrichten. Ze verblinden de chauffeur met zaklantaarns, waardoor de wagen op de versperring inreed en tot stil stand kwam. De smokkelaars wisten in de dui sternis toch nog te ontkomen; voor de douaniers bleef de buit van boter en pantserwagen. Tegenwaardegelden voor de schoenindustrie Tussen de regeringen van Amerika en Nederland is overeenstemming be reikt over het vrijgeven van 300.000 van de tegenwaarderekening voor de uitvoering van een project van het productiviteitscentrum voor de Ne derlandse schoenindustrie. De voor genomen activiteiten omvatten o.m. een productiviteitsvergelijking tussen bedrijven onderling, globale bedrijfs organisatorische onderzoekingen en het organiseren van ondernemerscon ferenties. WAT DOET MEN IN DEN HAAG Vloedgolf van 35 meter hoogte verwacht (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen, wordt er op het ogenblik door de Haagse arts, de heer F. van der Vliet, tevens wijkhoofd van de Bescherming Bevolking in Scheve- ningen, hard gewerkt aan een rapport ovev maatregelen, die in de regerings- stad getroffen dienen te worden bij een eventuele A-bomaanval. Opdracht tot het schrijven van dit rapport is gegeven door het hoofd der Haagse Bescherming Bevolking jhr. H. A. van Foreest, die van plan is dit door te zenden naar minister Beei. In het rapport zal gepleit worden om het re geringscentrum uit Den Haag te ver wijderen en de militaire staven elders te vestigen. Hierdoor zal Den Haag minder aan trekkelijk worden voor de vijand. Zul ke maatregelen kunnen niet te elfder ure genomen worden. In het rapport zullen vier mogelijkheden van een aanval met een A-bom worden be schreven, en wel: de bom ontploft bo ven de stad; de bom ontploft in de stad; een ondergrondse ontploffing en een ontploffing in de zee. Deze laat ste mogelijkheid is nog nooit eerder bezien. Volgens de heer v. d. Vliet zullen, als een A-bom driehonderd meter van de kust in zee valt, golven van 35 meter hoog de stad overspoe len. VEEL PROBLEMEN De problemen, die de A-bom met zich mede brengt, zijn legio. Eén daarvan, die in het rapport zal wor den behandeld, is de berging van de duizenden slachtoffers. Een andere moeilijkheid is, hoe men de mensen zal ontsmetten van radioactiviteit. Hiervoor zijn honderden douches no dig. Voor het blussen van de enorme brand die zou ontstaan zijn honderden spuiten nodig, doch waar zal men het bluswater vandaan moeten halen De heer v. d. Vliet heeft hierbij gedacht HET SPELLINGSBELEID Prof. Van Haeringen geeft zijn mening. Prof. dr. C. B. van Haeringen te Utrecht heeft een voordracht gehou den over de woordenlijst 1954 en twin tig jaren Nederlands en Belgisch spellingsbeleid. De hoogleraar nam op bepaalde momenten geen blad voor de mond. Het feit. dat België zich niet aan de gemaakte afspraak heeft gestoord en in 1946 onveiwachts de nieuwe spel ling heeft ingevoerd, noemde hij grof- incorrect. Niettemin behoren de voorstanders van een nieuwe spel ling daarvoor erkentelijk te zijn, want ware dit niet gebeurd, dan was de zaak bij ons zeker tien jaar uitgesteld. De laatste tijd dreigt de zaak weer meer dan eens op losse schroeven te komen, vooral nadat België op de onzalige gedachte is gekomen, dat er een volkomen eenheid moet zgn bg de uitvoering van de woorden lijst; terwgl eenheid hier een onmo gelijkheid is. Van Belgische zijde wil men ons tegemoetkomen in een be houdende spelling van de bastaard woorden, mits wij er in zouden toe stemmen, dat van een reeks van woorden, die wij als „hij-woorden" voelen weer „zij-woorden" worden gemaakt. Dit zou er haast op neer komen, dat wij weer teruggaan naar De Vries en Te Winkel. In de Februari-maand was het be sluit daartoe bijna in de Nederland se ministerraad gevallen. Gelukkig ging het nog op het laatste nippertje naar advies bij onderwijsinstanties en wij weten dan wel dat dit advies ne gatief zal uitvallen. Mocht de voor België gewenste re geling hier worden ingevoerd, dan zal spreker onmiddellijk het voorzit terschap van de Commissie voor de Woordenlijst neerleggen en hij heeft hoop, dat anderen dit voorbeeld zul len volgen. aan grote waterreservoirs, die buiten de stad zouden moeten worden opge steld. De volgende maand hoopt hij met zijn rapport gereed te zijn. De gege vens heeft hij gekregen van het Ame rikaanse leger, dat de verschijnselen van de proeven in Bikini, Alamogor- dom, Nagasaka en Hiroshima nauw keurig heeft opgetekend. In het boek „The effects of atomic weapons", dat door de Amerikaanse regering is uit gegeven, kan men lezen, dat er reken- schijven bestaan, waarmee het moge lijk is te bepalen, hoe lang een groep arbeiders in radioactief gebied kan werken. Ook bestaan er al waarschu wingsborden voor radioactiefgebied. Het zijn driehoekige borden, waarop met zwarte letters ATOM staat. Deze zelfde gegevens kan men vin den in een boekwerkje Handleiding voor atoombescherming, dat het de partement van oorlog naar alle Ne- derlandge artsen en officieren van ge zondheid heeft gezonden. Dit boekje is verlucht met enkele tekeningen, die laten zien, hoe sterk de uitwer king van de A-bom kan zijn. Teleurstellende resultaten voor walvisvangst Het seizoen voor de vangst op ba leinwalvissen ln de Zuidelijke IJszee is thans gesloten. Aan boord van de „Willem Barendsz" i3 in de 72 dagen van het seizoen geproduceerd aan walvistraan 9722,5 ton, spermolie 1067 ton. In 1953/'54 met 76 dagen waren de cijfers als volgt: traan 15132 ton, spermolie 1162 ton. De teleurstellende resultaten van het afgelopen seizoen zijn in hoofd zaak te wijten aan het buitengewoon slechte weer waarmede de expeditie te kampen heeft gehad. De traanproductie is in haar geheel verkocht voor 85 pond sterling per ton. De geproduceerde hoeveelheid spermolie is op een klein restant na verkocht voor prijzen, variërende van 70 tot 73 pond sterling per ton. Locomotief haalde 320 km en brak wereldrecord Een Franse electrische locomotief heeft Maandag op een recht stuk spoorlijn tussen Bordeaux en Hendaye een snelheid bereikt van 320 kilome ter per uur en daarmee het wereld record gebroken. De locomotief, die zelf 107 ton weegt, trok op deze rit drie gestroom lijnde wagens van elk 34 ton. Op de locomotief stonden zeven ingenieurs om de snelheid te controleren. In de wagens reden enige specialisten van de Franse spoorwegen mee, van wie er twee opdracht hadden na het be reiken van de grootste snelheid de ra men te openen, omdat de luchtdruk moest helpen bij het afremmen. B(j een snelheid van meer dan 200 kilo meter per uur is het namelijk niet meer mogelijk met de wielen af te remmen zonder gevaar te lopen van een ernstig ongeluk. Met een tevreden snoet zit „Astor" in zijn zijspanwag entje, dat zijn baas agent Johann Muller uit Hamburg voor hem bouwde. Toen agent Mul- Ier van de gewone fiets op de brom- fiets overging besefte hy, dat het geen doen zou zijn voor zijn trouwe dienstmahker om naast hem te blijven draven. In zijn vrije tijd maakte hij toen dit practische zijspan. Zo was Astor" geholpen én de dienst, want op deze manier vormen zij een van de snélste politieteams van de stad op de radioautodienst na. Zaak Anneke Beekman Kerken verlangen medewerking aan de justitie De in het „Interkerkelijk-contact- Israël" elkaar ontmoetende kerken, t.w.: de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken in Nederland, de Evange- lisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Chr. Geref. Kerken, de Rem. Broederschap, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Evange lische Broedergemeente en de Unie van Baptisten Gemeenten, hebben zich uitgesproken over de zaak An neke Beekman. Men acht het de plicht van ieder kerkelijk gezag, dat in deze zaak gemengd wordt, alle medewerking van justitie en politie te verlenen, allereerst door openlijk en nadrukkelijk te verklaren, dat de houding van die personen, die zulks weigeren en het recht in eigen han den nemen, ongeoorloofd moet wor den genoemd. Van de betrokken Joodse instelling mag niet worden verlangd, dat zij van de haar overeenkomstig recht en wet toegekende voogdij afstand doet, maar dat het in de gegeven situatie juist zou zijn, dat bij de uitoefening van deze voogdij alles wordt nage laten, waardoor het voor Anneke Beekman bemoeilijkt wordt om later, als zij volwassen zal zijn geworden, in vrijheid haar geloofskeuze te kun nen doen. Mevrouw Hartini Soekarno heeft Zondag het leven geschonken aan een zoon. Dit is het eerste kind uit haar huwelijk met president Soekarno, dat vorig jaar zoveel opschudding ver wekte. GEBLAF EN GEMIAUW Strategische nederlaag (Speciale correspondentie) President Eisenhower is een ver woed golfspeler en iedere vrije mi nuut, die hij heeft dat zijn er overi gens niet veel beoefent hy zyn ge liefde sport op de golflinks van het Witte Huis. Nu is het park rond het Witte Huis ook nog bekend om de vele grjjze eek hoorntjes, waarin iedereen, die hier wandelt, altjjd heel veel plezier heeft. Eisenhower zelf heeft het daaren tegen niet zo op de diertjes voorzien: zij trekken zich niets aan van de pre sidentiële ontspanning en tasten vro- lgk de feilloos onderhouden gazons van Eisenhowers privé-golfllnks aan. De president is hierover boos gewor den en heeft de eekhoorntjes de oor log verklaard. Met ultrasone fluitjes, vallen en op de band vastgelegd hon dengeblaf en kattengemiauw heeft h|j de aanval ingezet. Het hielp allemaal niets en de President heeft toegege ven dat bij een strategische nederlaag had geleden. Erger is, dat hij nu bovendien no in een politieke strijd is verwikkel' Men heeft hem namelijk gevraagd, de diertjes rond het Witte Huis niet te plagen. „Een paar kuilen en oneffen heden op uw gazons dient U toch over te hebben voor deze aardige, kleurige entourage van het Witte Huis", heeft men gezegd. Het Witte Huis heeft, nadat men er zelfs in de Senaat over had gesproken geantwoord met: „geen commentaar". De kampioen der eek hoorntjes, Senator Richard L. Neu- berger van Oregon, moest de senato ren bedroefd meedelen, dat de Presi dent bevolen had, de diertjes te ver bannen, omdat zij zijn gazons bescha digen. Hij had besloten, een „Red-de-Witte- Huis-eekhoorntjes-Fonds" te stichten, en zelf om te beginnen daarin 25 dol lar te storten. Het geld zou gebruikt DE ROEM VAN BARNEVELD Grootste kippenmarkt van Europa (Van een speciale verslaggever) „Twee gulden, meneer." Pats. „Twee vjjftig." Pats. „Twee vijf-en-twintig." Weer kletsen de handen op elkaar. De koop is gesloten. Dat is het hoog tepunt van de handel, van de koop en de verkoop. Levendig enerverend, zenuwslopend soms. De handslag of het handplakken. Daarvoor kom je naar de markt en daarvoor ben je handelsman. Het goed, de waren, het pluimvee is de handel, maar dit, de handslag het loven en het bieden, dat moet in je zitten, dat heb je, en zo met, dan misluk je als koopman. Van alle kanten klinkt de handslag over het door kunstlicht overgoten terrein van de Barneveldse kippen markt. In het nachtelijk duister snor ren uit alle delen van ons vaderland, uitgezonderd, merkwaardig genoeg, de provincie Zeeland, zware vracht auto's met duizenden kippen, samen gepakt in kisten, naar het centrum van de Nederlandse pluimveeteelt. Maar ook lege wagens, met lege kis ten, waarvan de eigenaren export slachterijen hebben. Verder poeliers uit alle grote steden van het land, die op een goede koop rekenen. De Barneveldse kippenmarkt be gint 's avonds om elf uur en duurt voort tot 's morgens acht a negen uur. Dan rijdt de laatste wagen het terrein af en valt er een stilte over de markt, waar één nacht de kip „koning" was. Waarom 's nachts vraagt iedereen, 's Nachts is het donker en veelal koud. De pluimveehande! weet wat hij doet. 's Nachts is het de beste tijd. 's Middags vertrekken de kippen en dan hebben zij de laatste kruimels van het voer door hun gulzige bekken la ten gigden. En zij zullen meestentijds niets meer krijgen. Het was hun gal- genmaal. Kippen zijn echter levende dieren en zij verliezen onderweg wel eens wat. Dat betekent minder ge wicht, en minder gewicht wil zeggen, dat hun eigenaar minder geld ont vangt. Voor een dierenbeschermingsman moet zo'n kippenmarkt toch wel zijn om er „kippenvel" van te krggen. Niet dat men bepaald wreed optreedt, opzettelijk met ae bedoeling de dieren pijn te doen. T-tegendeel. Maar, de kippen zijn handelswaar. Men kan ze moeilijk in de watten leggen. Maar... als men vier, vijf of zes kippen aan de poten vastpakt of enkele eenden al le tegelijk bij de hals gevat, „verkist", dan is er toch wel enige reden om te vragen: moet dat nu wel zo? Er komt ook wel eens een inspec teur van de Dierbescherming op be zoek en wanneer de nieuwe wet er door is, kan de politie eveneens han delend optreden. Kan men het een handelaar, die enkele duizenden kip pen op één nacht door de handen laat gaan. kwalijk nemen, dat hij ze niet alle vastpakt, zoals wij dat met onze tien kippetjes in de ren wel doen Tussen al die bedrijven door wan delt rustig de marktmeester, de heer G. J. de Boer, die na de oorlog in de ze functie werd benoemd. Hij regi streert en int de marktgelden. Hg zorgt er voor, dat alles rustig kan ver lopen. Van tgd tot tijd klinkt zijn kalme stem door de luidspreker om een han delaar op te roepen of een maatregel bekend te maken. Hij stoort de han del niet. De heer De Boer is een man, die leiding geeft zonder dat iemand het merkt. En dat is voor de grootste pluimveemarkt van Europa nodig. Hij wacht met spanning op de over kapping. De markt is nu nog vrij voor wind, vorst, regen en hitte. Maar de Barneveldse gemeenteraad heeft be grepen, dat ëen markt, die al maar groeit, een andere, een betere accom modatie nodig heeft. Er komt dan ook een overkapping, die 400.000,gaat kosten. Tot slot geld Als het hoogtepunt voorbij is, wan neer er gekocht en verkocht is, dan beginnen de financiële transacties. Dan groepen kopers en verkopers bij elkaar in het nieuwe markcrestau- rant, dat vorig jaar October werd ge opend en op een marktnaeht ten dien ste van de handelaars staat. Dan begint het tellen en verwisse len der bankbiljetten van eigenaar. Duizenden guldens glijden over die eenvoudige houten tafels. Grove, ruwe werkhanden tellen ze neer en andere, beëelte vingers, pakken ze op. Prachtkerels zijn erbg. Ruwe kop pen, door weer en wind gebruind. Mannen, die hard werken voor hun gezin, hun zaak of hun onderneming. Het is ze niet aan te zien. dat ze met tienduizenden in hun zak lopen. Ze slurpen him hete koffie of roeren in hun brandewijntje met suiker. Straks, over enkele uren. wanneer de nacht wijkt voor het eerste och tendgloren. kruipen ze weer achter het stuur van 'hun zwaarbeladen vrachtauto en rijden uren en uren lang. totdat zij thuis zijn. Misschien hadden ze een goede nacht wellicht een slechteMaar volgende week gaan zo weerl kunnen worden, om een omrasterinj te maken rond de presidentiële j links, zodat de dieren geen scl ring ;olf- meer konden aanrichten. Maar hij verbond aan deze gift de voorwaarde, dat men dan ook zou ophouden met het verdrijven van de eekhoorns. En verder zou men de eekhoorns, die al gevangen en naar elders waren ge bracht, weer moeten pakken en terug brengen voor een gelukkige hereni ging. „Zoals het nu is, kan het niet doorgaan. De diertjes worden 'snachts gevangen en him nesten in de bomen worden verwoest", zei de Senator van Oregon. En iedereen in Washington blij met dit divertissement buiten de sfeer van de wereldpolitiek wacht nu af, wie het zal winnen, de President of de Senator. Een overzicht van de werkzaamheden aan de enorme Bhakra dam bij Nan- gal in India. Wanneer deze dam in 1960 gereed zal zijn, zal zij met haar hoogte van ruim 830 meter slechts enige meters lager zijn dan de groot ste dam ter wereld, de Boulder dam. De dam zal zowel voor bevloeïing van het omliggende land als voor de op wekking van eelctriciteit gebruikt worden. Geen twee V.V.V.-bureaux te Bergen aan Zee Bij uitspraak in kort geding heeft de president van de Alkmaarse rechtbank, mr. A. D. van Regteren Altena, aan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Bergen verboden, zulks op straffen van een boete van 100 gulden per dag, een informatiebureau te Bergen aan Zee geopend te houden. De V.V.V, te Bergen aan Zee had zulks geëist in samenwerking met een aantal ho telhouders in deze badplaats. De president ging bij zijn uit spraak uit van de overweging, dat zolang er geen goede verstandhou ding tussen de beide V.V.V.'s be staat, het hebben van twee informa- tiebureaux door twee V.V.V.'s ver warrend moet werken. Hij achtte het ook in strijd met de goede trouw dat de V.V.V. te Bergen, die toege zegd had hangende de onderhande lingen over samenwerking geen bu reau te Bergen aan Zee te zullen openen, dit desondanks toch gedaan had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 7