PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tweede Kamer beraadslaagt over de Parijse accoorden De Belgische regering rekent op gegevens over het Deltaplan BILT Vand aag. IN SAIGON ZIJN ERNSTIGE GEVECHTEN UITGEBROKEN GETUIGE AMIRUDIN CONTRA VERDEDIGER B0UMAN 198e Jaargang - No. 75 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ .-Hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; S.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 Mrt '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cant par mm. Minimum p. advertentie t S-— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels t 1.—Iedere regel meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen, Walstr. 58-60, telef. 2355.4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee. N. gngerdstr. C 160. telef. 26 MEERDERHEID WAARSCHIJNLIJK Niemand enthousiast voor de Duitse herbewapening Reeds voordat Dinsdagsmiddag in de Tweede Kamer de beraadslagingen begonnen over de wetsontwerpen tot goedkeuring van de Paryse accoor den stond vast, dat de Kamer zich daarmede in grote meerderheid zou verenigen. Indertijd heeft Nederland zoals achteraf gebleken is, een beetje voor barig zijn goedkeuring gehecht aan het E.V.G.-verdrag. Door het van de baan raken van de Europese verdedigingsgemeenschap ontstond een vacuum met grote politieke gevaren. Er moest een nieuwe oplossing gevonden worden, welke opneming van de Westduitse Bondsrepubliek als gelijkgerechtigde mogelijk zou maken, zonder de weg te openen naar een onbeschermde Duitse herbewapening, los van enig Europees verband. Het Navo-bondgenootschap diende niet op losse schroeven gezet te worden. Wèl moest de mogelijkheid bevorderd worden van het verdwijnen van de tegenstellingen tot West-Duitsland, terwijl de Westeuropese samen werking ervan zou moeten profiteren. Het Verenigd Koninkrijk zou by dit alles een belangrijke rol dienen te spelen. Die oplossing is er: vooral dank zij sir Anthony Eden. Zij is vastgelegd in de Parijse accoorden. Het ligt voor de hand dat de Tweede Kamerleden, die destijds hun steun aan de EVG gegeven hebben, dit ook zouden doen aan de Parijse verdragen. Dit is inderdaad gebeurd! Mr. Schmal van de CHU vond het duidelijk, dat op het ogenblik op het punt van de verdediging tegen agres sie niet meer te bereiken valt dan in deze accoorden is opgenomen. Hij was er dankbaar voor, dat men na de verwerping van de EVG weer op de begane grond is teruggekeerd. Het deed hem deugd, dat is afgezien van supra-nationale organen. Hij zou liever geen geweld tegen geweld wil len gebruiken en zou, indien dit mo- gelyk was, met Rusland willen pra ten. Zoals de heer Schmal dachten meer volksvertegenwoordigers er over. Bijvoorbeeld de heer Bruins Slot (AR), die de Parijse accoorden de noodzakelijke sluitsteen noemde van het Noordatlantisch verdrag. Hij vond het belangrijk dat Engeland is ingeschakeld, en dat de „wapenpool" waarvoor Frankrijk geporteerd was, is mislukt. De heer Bruins Slot achtte zo'n pool alleen mogelijk in een werkelijk geïntegreerd Europa met een contro lerend internationaal parlement. De heer Korthals (WD) sprak in gelijke geest. Hij pleitte voor een ge meenschap van Europese staten met supra-nationale organen en voor de hereniging van Duitsland. De heer De Kadt van de P. v. d. A. was eveneens van oordeel, dat Raab in April naar Moskou De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, zal 11 April naar Moskou faan. Dit is gisteren door het Oos- enrijkse kabinet besloten. Kanselier Raab zal hiermee gevolg teven aan een. uitnodiging van de owjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Molotow, voor een bezoek aan Moskou ter bespreking van een Oostenrijks staatsverdrag. Zeven jaar dwangarbeid voor kapitein Oertenblad. Het gerechtshof te Stockholm heeft gisteren de reservekapitein van het Zweedse leger Oertenblad wegens spionnage to zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Oertenblad was de voornaamste verdachte in het onlangs in Zweden ontdekte spionnagecomplot. Hij heeft bekend de voornaamste agent te zijn geweest van de Tsjechoslovvaakse mi litaire attaché in Stockholm, die veertien dagen geleden werd uitge wezen. Een Franse trein, getrokken door een elëctrische locomotief van het type CC 7:107 lieeft een nieuw snelheids record gevestigd. Tijdens proeven die de Franse Spoorwegen n.l. op het baanvak tussen Morcenx en Lamothe nam, bereikte de trein een snelheid van S20 km/u. De machine weegt 107 ton; is ongeveer 18.5 meter lang en heeft een vermogen van kh00 PK. Duitsland de Europese defensie bin nengeleid behoort te worden. Geen enkele spreker vloeide echter over van enthousiasme voor de Duitse herbewapening, integendeel! De heer Weiter (KNP) bijvoor beeld maande tot waakzaamheid op dat Duitsland niet als het atoom energie voor vreedzame doeleinden gaat gebruiken, deze zal aanwenden voor de bewapening. Aan een Duitse herbewapening is nu eenmaal niet te ontkomen en wel omdat er van Russische zijde een nog veel groter viert de Nederlandse re- vue- en cabaretartïst Herman M Kaldewaaij meer bekend als H Willy Walden zijn vijftig- ste verjaardag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif gevaar dreigt, aldus spreker. In fel le bewoordingen hekelde vooral de heer De Kadt van de Party van de Arbeid het Russische dictatoriale sys teem. Het „troostte" hem, dat hoe froot de gevaren ook mogen zijn die e wereld door H en A bommen be dreigen, een vernietigingsoorlog zal uitlopen op de ondergang van Rus land en het Sowjet-stelsel en dat de Russen dit begrijpen en daardoor in bedwang gehouden worden. Europe zal dus, aldus spreker, zo sterk mogelijk gemaakt moeten wor den. Duitsland zal hierbij ingescha keld moeten worden. De heer Van der Goes van Naters (P. v. d. A.) die enige staatsrech telijke vragen poneerde, vond dat de West-Europese Unie niet het eind punt mag zijn. (Vervolg op pag. 3) Bevan voor geheime commissie. De leider van de linkervleugel van de Britse Labour-partij, Aneurin Be- van, is gistermorgen twee uur lang „ondervraagd" door een geheime commissie van acht leiders van de party, die zijn eventuele uitwijzing uit deze bestudeert. De commissie is verleden week in gesteld door de nationale executieve raad van de partij om te trachten van Bevan de verzekering te verkrij gen dat hij zich in de toekomst niet tegen de officiële partij-politiek zal verzetten. Na de bijeenkomst waren er geen aanwijzingen met betrekking tot een besluit. De commissie zou vandaag aanbevelingen doen op een bijeen komst van de nationale executieve raad. Eerste kievitseieren in Someren gevonden Gistermorgen omstreeks 10 uur zijn in een weide aan de Parallelweg in de Noord-Brabantse gemeente Someren de eerste twee kievitseieren gevon den. In de middag zouden de eieren naar het paleis Soestdijk worden ge bracht. NA BLOKKADE VAN DE STAD Hoofdbureau van politie onder vuur genomen Nadat drie particuliere legers in Zuid-Vietnam, die zich verzetten tegen premier Ngo Dinh Diem begonnen waren met een blokkade teneinde de stad af te snijden van haar voedselvoorziening uit de ryke rystgebieden van Cochin China, zijn in Saigon ernstige gevechten uitgebroken. Volgens liet nationale leger hebben leden van de particuliere legers van de godsdienstige seeten het vuur geopend met zware mortieren en machi negeweren. Nationale troepen snelden naar de bedreigde punten in pant serwagens, vrachtauto's en andere auto's. In de stad bevinden zich ongeveer 12.000 leden van het nationale leger en 9000 man van de particuliere le gers van de „oppositie-generaals" van de godsdienstige secten. Leden van de Binh Xuyen bestook ten het hoofdbureau van politie met mortiervuur. Ook het paleis van pre sident Ngo Dinh Diem is met mor tiervuur bestookt. In de Chinese wijk en in de bui ten wijken klonken even eens schoten. Andere berichten spre ken tegen, dat het paleis van de pre mier onder vuur genomen was. Volgens A.F.P. hebben de onlusten zich geconcentreerd bij het hoofdbu reau van politie en het hoofdkwar tier van de Binh Xuyen, dat door de politie beschoten werd. In de Euro pese wijken was het rustig en de troepen van de Franse unie hebben niet ingegrepen. De acht ministers van de Cao Dai en de Hoa-Hao, die deel uitmaakten van het Zuid-Vietnamese kabinet, hebben premier Diem hun ontslag aangeboden. Aan het staatshoofd Bao Dai, die zich in de Franse Ri viera ophoudt, is gevraagd om een einde te maken aan de regeringscri- Naar verluidt is ook de Zuid-Viet namese minister van defensie Ho Thong Minh afgetreden. Duitmrs vluchtten uit vreemdelingenlegioen. Protest tegen werving. De terugkeer van een aantal Duit sers. die uit een transport van het Franse vreemdelingenlegioen waren gevlucht, heeft eens te meer het vraagstuk van de werving van jonge Duitsers voor het legioen actueel ge maakt In een radiorede heeft de mi nister van binnenlandse zaken van het land Rijnland-Palts. Zïmmer. de eis gesteld, dat in de toekomst in Duitsland niet meer voor het legioen geworven zal worden Hij achtte zulk een werving in strijd met de Duitse souvereiniteit. In Rijnland-Palts, waar de voor naamste wervingsposten voor het le gioen gevestigd zijn. waren volgens Zimmer in de eerste drie maanden van dit jaar 1400 jonge Duitsers door politie en jeugdorganisatie ..opgevan gen" vooraleer zij hun plan om zich te gaan melden, volvoerden. Parijse accoorden vóór Pasen in Belgische Senaat. De commissie van buitenlandse za ken van de Belgische Senaat heeft gisteren met 13 tegen 2 stemmen en 3 onthoudingen de Parijse accoorden goedgekeurd. De meeste katholieke en socialistische commissieleden en alle liberalen stemden voor de ver dragen. twee socialisten waren tegen. Premier Van Acker verklaarde, dat de Senaat de verdragen vóór het Paasreces, dat 6 April ingaat, zal be handelen. De Kamer van afgevaar digden ratificeerde de verdragen in Januari. De Engelse torpedobootjager „Obdu rate" is Dinsdagochtend voor een be leefdheidsbezoek in Den Helder aan gekomen. Aan boord van het vaar tuig bevond zich de Britse admiraal G. M. Oliver, die, nadat hij de com- mandant Zeemacht Nederlandvice- admiraal F. T. Burghard, op de Ob duratehad ontvangen, zelf een offi cieel tegenbezoek bracht aan de ma rine in Den Hélder. Foto boven: de Obduratekomt in Den Hélder aan en zal wéldra afmeren. Foto onder: Commandant Zeemacht Nederland, vice admiraal Burghard (L.) tijdens zijn bezoek aan admiraal Oliver, on middellijk na het afmeren van het Britse vaartuig. Koninklijk paar is uit Sardinië terug Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zijn gisteravond teruggekeerd van hun vacantiereis naar Sardinië. Het vlieg tuig. dat het hoge gezelschap naar Nederland terugbracht, landde na een voorspoedige reis om 17.50 uur op Soesterberg. Verwerping van cassatie gevraagd in Berkelse zaak De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde gisteren tot ver werping van* het cassatie-beroep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O., die door het gerechtshof te 's- Gravenhage wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Mei a.s. SLEPEND PROCES IN DJAKARTA Afwijkingen in getuigenverklaringen Bij de voortzetting van de behandeling van de zaak Jungschlager werd gistermorgen tegen de verdediger, mr. Bouman, een nieuwe beschuldiging ingebracht door getuige Amirudin, voormalig ambtenaar bij de Nederland se militaire missie in Indonesië. Amirudin beschuldigde mr. Bouman ervan zelf actief te. zijn geweest in deze organisatie. Enige weken geleden werd Bouman door getuige Manoch beschuldigd van een poging om hem om te kopen. Mr. Bouman zei toen: „Dit is een afgrijselijke leugen, zoals deze gehele zaak een afgrijselijke leugen is". Na de beschuldiging van Manoch werd mr. Bouman gedurende enige dagen van 's-morgens vroeg tot 's-avonds Iaat verhoord. Getuige Amirudin vertelde o.a., dat hij in Mei 1953 ontboden werd op het kantoor van generaal-majoor Pe- reira, hoofd van de Nederlandse mili taire missie, waar o.a. ook Jung schlager aanwezig was. Pereira had aan Jungschlager kaarten gegeven van de woningen om de stukken be treffende de 17 October-affaire te kunnen vernietigen. „Doe dat maar met een brand- of een tydbom", had Pereira volgens getuige gezegd. „Okay", had Jungschlager daarop geantwoord. Jungschlager zeide ter terechtzit ting: „Voor zover deze verklaringen mij betreffen, kan ik zeggen, dat zy vol komen gelogen zijn. Óver het ontslag van getuige bij de Nederlandse mili taire missie legde mr. Bouman drie onder ede afgelegde verklaringen INTERPELLATIE IN KAMER Inpoldering van „Saaftinge" kan goedkeuring nog niet wegdragen Het Belgische liberale Kamerlid Grootjans heeft tijdens een Dinsdag morgen gehouden vergadering van de Kamer de minister van openbare werken geïnterpelleerd over bel Nederlandse Deltaplan. Spreker was van oordeel, dat voor deze afsluiting der zee-armen de voorafgaande goedkeu ring van België noodzakelijk zou moeten zijn. Hij merkte voorts op, dat de Nederlanders ook de inpoldering overwegen van het Verdronken Land van Saaftinge, hetgeen, naar hij meende, een rampspoedige verandering van getij en stromingen in de Westerschelde tengevolge zou hebben. De heer Grootjans sprak van „een gewild onvoldoende karakter" van dc inlichtin gen, die van Nederlandse zijde worden ontvangen. Hij wees op het gevaar van over stromingen voor de oeverbewoners van de Schelde. Tenslotte stelde hij voor hec aanstellen van technici en de aankoop van instrumenten om de aspecten van het Deltaprobleem be ter te kunnen bestuderen. De minister van openbare werken, Van Audenhove, sprak allereerst over de technische zijde van het pro bleem, waarbij hij erop wees, dat de Nederlanders moeten voortgaan zich te verdedigen tegen de zee en waar bij hij hulde bracht aan de hardnek kige moed en de kennis van zaken, waarvan zij blijk geven bij hun strijd. Hij heeft redenen om aan te nemen, dat de Nederlandse regering in prin cipe het afsluiten van de volgende zee-armen heeft goedgekeurd: Ha ringvliet. Brouwershavense Gat. Oos- terschelde en Veerse Gat. De Nederlandse regering, zo ging de minister voort, heeft zich in Au gustus 1953 verplicht de resultaten van de studie der Deltacommisie toe te zenden aan de leden van de Belgi sche Technische Scheldecommissie, teneinde tot een vruchtbare samen werking te geraken. Haagse belofte. De minister legde er de nadruk op, dat het noodzakelijk is over verschei dene wetenschappelijke gegevens te beschikken, alvorens men zich een juist idee kan vormen over de moge lijke gevolgen van het Deltaplan voor de Belgische waterwegen. Vertrouwend op de belofte van Den Haag, rekent de Belgische rege ring erop, dat deze gegevens binnen kort aan de Belgische technici zullen worden overgemaakt. Sommige in vloeden op het getij zijn reeds bekend en aangenomen wordt, dat het hoog ste peil in de monding van de Wes terschelde enige centimeters zal da len. Een voordeel is, dat de vaargeul hierdoor met 5 km wordt verkort en veiliger wordt door de opheffing van gevaarlijke zijstromingen. Een ongemak is, dat de scheep vaart niet meer in dezelfde mate zal kunnen profiteren van de vloed. Des kundigen van zijn departement, aldus minister Van Audenhove, verifiëren de Nederlandse gegevens waarover men reeds beschikt en stellen van hun kant een tegenonderzoek in. Zy zullen met twee buitenlandse techni ci worden versterkt. Wat het inpol deringsprogramma betreft, dat even tueel het Deltaplan zou moeten vol tooien, merkte de minister op, dat België zich hiermee pas accoord kan verklaren, wanneer uit de algemene studie betreffende de normalisatie van de Scheldebedding blijkt, dat in dijking de getijstromingen van de Westerschelde niet ongunstig zal be- invloeden. De minister verklaarde tenslotte nog, dat zijn ministerie nog niet beschikt over voldende gespecia liseerd personeel en ook niet over de machines, die heel bijzondere bereke ningen moeten maken. Sabotage op vliegveld van Bornholm. In de verkeerscontrólegebouwen van. het vliegveld Roenne op het Deense eiland Bornholm, is in de nacht van Maandag op Dinsdag ernstige sabo tage gepleegd door onbekenden. Alle ruiten van het gebouw zijn ver nield en een poging is gedaan om met electrische kachels brand te stichten. De apparatuur was bedekt met schuim en schuimblusapparaten De brandweer van het vliegveld arri veerde bijtijds om de brand te blus sen. Uit een brandkast was enig geld over, respectievelijk van generaal majoor Pereira, overste Duitz en overste Van Wierden, officieren van de Nederlandse militaire missie. In deze verklaringen wordt onder ande re gezegd, dat Amirudin vaak niet op het werk kwam, in zijn werktijd za ken regelde voor een vakvereniging en deswege is ontslagen. Nadat de verdediging gewezen had op de afwijkingen in de huidige ver klaringen van de getuige en die welke bij het politie-onderzoek zijn afgelegd, las mr. Bouman nog een passage voor uit een beëdigde verklaring van ge neraal-majoor Pereira, welke o.a. luidde: „Vast staat, dat niet alleen getuige Amirudin. maar ook andere getuigen, zoals Tomasoa en Manoch, de officieren van de Nederlandse mi litaire missie lasterlijk verdacht heb ben gemaakt. Als voormalig hoofd van de Nederlandse militaire missie in Indonesië weiger ik op de vunze insinuaties en de opzettelijke laster lijke verdachtmaking van dergelijke waardeloze individuen nader in te gaan". !W!|{HWIH!llllll!!«HI!V!llll!l!!!l!ll|IIHiHHIHH»lllllllllllllllllHIHHnH| Hitier een bewonderd I 1 „historisch persoon" 1 M Adolf Hitler staat op de lijst van de door de Duitse jeugd het s pE meest bewonderde historische - personen nog altijd op de derde ji plaats. De voormalige Führer n slaat daarmee Goethe, Hinden- burg en Luther. Hitler bleek by m vijf procent der jeugd nog altyd p de populairste figuur te zijn. Hij werd slechts geslagen door Bismarck, die door dertien pro- cent als favoriet werd gekozen H en door Frederik de Grote, die met zes procent krap voor Hit- p !er bleef. Dit is gebleken uit een onder- zoek van het in Bielefeld ge- %'estigde instituut voor opinie- onderzoek, dat overigens uit- ff wees. dat de animo om soldaat te worden, in het jaar 1954 met H ongeveer tien procent is achter- W H uit gegaan- Een derde deel van de jeugd heeft bij de enquête de H dienstplicht principieel van de ff hand gewezen, een derde was onder zekere omstandigheden s M bereid het soldatenpak aan te M H trekken en 27 procent verklaar- de volmondig, dat zij gaarne ff soldaat wilde worden. Il!l!l!il!lllllllllllllllll!!lll||||||||||||||| DE VERWACHT... ZONNIG. Over het algemeen weinig bewol king en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde middagtemperatu- gestolen. De daders zijn onvindbaar, ren als gisteren of iets hogere."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1