PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Leiders van religieuze secten willen Saigon blokkeren Noorse reuzentanker „Bergeboss" liep Vlissingse haven binnen IN AMERIKA 36 DODEN DOOR UITZONDERLIJKE KOUDE HOF IN KARLSRUHE BEHANDELT KLACHT TEGEN SAARVERDRAG Vandaag... DE VERWACHT... 198e Jaargang - No. 74 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoof dred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 3. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels 1 I.Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adrea Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, N. Bogerdstr. f 160, telef. 26 CRISIS IN ZUID-V IET NAM Generaal Ely: Oorlog moet ten koste van alles worden vermeden Dc spanning in Zuïd-Vietnam neemt toe, voornamelijk door het optreden van de religieuze secten tegen de huidige regering. Generaal Le van Vien van de Binh Xuyen, genaral Tran van Soai van de Hoa Hao en Phamf Cong Tac van de Cao Dai, drie secten in Zuid-Vietnam hebben een be spreking gehouden en daarna de bevolking van Saigon aangeraden voor raden levensmiddelen en water aan te leggen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, zo verklaarden zij, dat de stad geblokkeerd zal worden. Na een langdurig onderhoud met premier Diem verklaarde de Franse commissaris-generaal in Indo-China, generaal Ely, dat een snelle oplos sing van de crisis noodzakelijk is voor het land. Een oorlog moest ten kos te van alles vermeden worden, daar deze tot een ramp zou leiden, waar van alleen de Vietminh de communisten voordeel zou hebben. De generaal deelde mede, dat hij met de leiders van de secten besprekin gen wil voeren. De leiders van de drie secten, die een waarschuwing uitgaven aan de bevolking van Saigon, hebben nog geen besluit genomen naar aanlei ding van het aanbod van de premier om zitting te nemen in zijn kabinet. Zij zullen binnenkort overleg plegen met andere leden van het „Vei-enigd Front", die op het ogenblik niet in Saigon zijn. De politiegebouwen te Saigon Vholon werden door een afdeling Vietnamese valschermtroepen, ge steund door pantserwagens bezet. Deze afdeling maakt deel uit van de bataljons, die op last van premier Diem uit Midden-Vietnam naar Sai gon zijn gedirigeerd. De politieman nen in de gebouwen leden van de Binh-Xoejen-secte trokken zich terug in andere lokalen. Tot een botsing is het niet geko men. De directeur-generaal van het Zuid'-Vietnamese politiewezen zou ge weigerd hebben zijn bevoegdheden over te dragen, zoals door de pre- Onderdelen van vliegtuigmotoren H als schroot verkocht. §j De Britse auditeur-generaal H heeft medegedeeld, dat tenge- volge van onjuist gestelde in- structies de Britse luchtmacht H onderdelen van vliegtuigmoto- ren als schroot heeft verkocht. Het duurde zes maanden voordat men de fout ontdekte. Inmiddels waren bijvoorbeeld M M onderdelen ter waarde van meer dan 150.000 gulden voor honderd gulden verkocht. Op een ander depot werden onder- delen ter waarde van meer dan 700.000 gulden als schroot ver- kocht. De waarde van het niet ach- terhaalde materiaal bedraagt H ongeveer 1.350.000 gulden. IlillllllllllllllllllllilllllllillllllllillliiiiiliilllllllllllllllllllllllllllllllliiilllllHi Een conflict Er is in Nederland een samenwerking tussen redelgke o werkge- vers en werknemers. Men is wel eens jaloers daarop in het buiten land, waar de conflicten gewoonlijk zo scherp worden toegespitst dat ze niet meer via een compromis oplos baar zgn. In ons goede land gaat het meestal anders. Men bereikt een compromis waarbg geen van de beide partgen tenvolle haar zin krijgt cn het Ne derlandse volk heeft dan als geheel het voordeel, dat geen productiedagen door werkstaking verloren zijn ge gaan. Kort geleden gaf het bouwbedrijf in Nederland nog een voorbeeld van goede samenwerking door- zonder aarzelen te besluiten tot tij delijke verlenging van de arbeidstijd omdat de winter-achterstand bij de woningbouw weggewerkt moest wor den. De werknemers brachten een offer, dat alle waardering verdient! Dat echter niet in alle bedrijfstak ken de verhoudingen zo goed liggen bewijst de staking, welke thans gaande is in de Amsterdamse diamantindustrie. Ieder kent de inzet van dit con flict. De Amsterdamse diamantslij pers willen vasthouden aan de 40-uri- ge arbeidsweek. De Amsterdamse, juweliersvereniging meent echter, dat de export "van geslepen diamant zal teruglopen wanneer de arbeidstijd niet wordt verlengd. Een compromis bleek niet moge- Igk en nu staakt men dan. rsij deze staking doet zich een on- gewoon verschijnsel voor. De Am sterdamse Juweliersvereniging be stookt de stakers met brieven. Reeds driemaal liet die vereniging een brief uitgaan en de laatste brief vangt aan met het zotte zinnetje: „Wie oren heeft om te horen verneemt het ge kraak in onze diamantindustrie". Daarna volgt dan een betoog over verloren exportorders. Wij willen graag aannemen, dat de juweliers menen voor een juiste zaak in de strgd te zijn gegaan, maar met malle brieven aan stakers dienen ze die zaak toch wel heel slecht. Ze wekken alleen maar twij fel aan de ernst van hun bedoelin gen en ze vallen uit de toon. Uit de toon, omdat men in Nederland zo'n ongewone briefschrgverij niet gewend is bij een ernstig conflict tussen werkgevers en werknemers. mier werd geëist. De politie, die sinds lang bg'na geheel in handen is van de Binh Xoejen, heeft zich in staat van verdediging gesteld. De nationalistische generaal Trinh Minh The heeft zijn functie als be middelaar tussen de Zuid-Vietname- se regering en de leiders der religi euze secten, neergelegd. In verband met de aankondiging van dep remier, dat hij het kabinet wil reorganiseren in het landsbelang, beschouwt de generaal zijn missie als beëindigd. Vluchtende militair kreeg schot m long. Een militair van het corps com mandotroepen, die in de Engelbrecht van Nassaukazerne te Roosendaal in arrest zat, heeft tgdens het luchten fetracht te ontvluchten. De dienst- oende wacht loste tweemaal waar schuwingsschoten, waarop de militair echter niet reageerde. Het derde ge richte schot trof hem in de long, waardoor hg in ernstige toestand in het ziekenhuis Charitas moest wor den opgenomen. Actief overleg over Conferentie van Vier. Engeland, Frankrijk en Amerika zijn „in actief overleg" over de kan sen van een conferentie met de Sow- jet-Unie. Dit is Maandag door het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken meegedeeld. Bijna alle arrestanten in Brussel weer vrij. In België zijn bijna alle personen, die Zondag zijn aangehouden bij de relletjes over de schoolkwestie, weer vrijgelaten. Van de 1000 arrestanten zullen 34 personen terechtstaan. Ze ventien hunner zijn in arrest. Minister Uien zeide op een pers conferentie, dat niet 100.000 aanhan gers der C.V.P. aan de demonstra ties in Brussel hadden deelgenomen, zoals de C.V.P. zelf zeide, doch slechts ongeveer 17.000, „hetgeen een zeer klein deel is van de C.V.P.- stemmers in het arrondissement van Brussel." In een andere verklaring zeide de minister, dat de regering voort zou gaan met het regelen van allé kwes ties, met inbegrip van die der scho len „en wel in de geest van kame raadschap en wederzijds begrip, waarvan zij nooit afgeweken is." Medewerker van Nuschke naar Westen gevlucht? Volgens het Berlijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau West is Walter -Freund, een der naaste me dewerkers van de Oost-Duitse vice- premier Nuschke, naar West-Berlijn uitgeweken..Freund, die aan het hoofd stond van het Oostduitse bureau voor kerkelijke zaken, vroeg Vrijdag in West-Berlijn om asyl DIKKE SNEEUWLAGEN Overstromingen in Australië In Australië en Amerika is het de afgelopen dagen noodweer geweest. In het Noordoosten van Amerika zijn tengevolge van de uitzonderlijke kou de, welke daar thans heerst, 36 doden te betreuren. Er lag een sneeuwlaag van drie a vier meter dik en een per sonentrein raakte daarin vast, zodat dc passagiers geruime tijd onvrijwillig de barre koude moesten trotseren. Wat Australië betreft, hier zijn door een wervelstorm in vele streken van Zuidoost Queensland overstro mingen van ongekende omvang ont staan. Regen en wind hebben een uit gestrekt gebied, van Gladstone, onge veer 800 km ten Noorden van Bris bane, tot aan het Noorden van Nieuw- Zuid-Wales, het gebied van de Birmese regeringstroepen boekten successen. Birmese regeringstroepen hebben de laatste versterkte plaats van de Karen opstandelingen in het gebied van Thaton, 200 kilometer ten Noord- Oosten van Rangoon, bezet, aldus is Maandag officieel bekendgemaakt. De versterkte plaats, Papoen, hoofdstad van de rebellenstaat Kaw- toele aan de grens met Thailand, is zeven jaar lang in het bezit van de opstandelingen geweest. ernstige watersnood van de vorige maand, geteisterd. Duizenden inwoners in het Noord westen van Nieuw Zuid Wales en in Queensland zijn begonnen hun wonin gen te ontruimen. Rivieren zijn buiten de oevers getreden als gevolg van grote regenval. De zwaarst getroffen gebieden in Queenland zijn Marybo rough en Gympie met omgeving. In Goes is momenteel een door een Zwitsers journalist vervaardigde mi niatuur-spoorweg tentoongesteld, wel ke vanzelfsprekend met name bij de jeugd grote belangstelling geniet! Maar dok de ouderen zullen dit gi gantisch Jcnutselproduct ongetwijfeld met. interesse beschouwen. (Zie ook pag. 2). (Foto P.Z.C Bombard kreeg gelijk Vrijwillige „schipbreukelingen" in Brest weer aan wal Dr Aury van dc Franse marine en de laatste twee van zijn negen vrijwillige „schipbreukelingen" zijn Maandag weer aan wal gebracht na zes dagen in een rubberboot op zee te hebben doorgebracht. Al die tijd leefden de schipbreukelingen van zout, water en scheepsbeschuit, ten einde de theorieën te beproeven van dr Alain Bombard, die indertijd op een reddingsvlot de Atlantisch Oce aan overstak en 65 dagen leefde op zeewater en rauwe vis. Dr Aury en zijn metgezellen zijn onmiddellijk naar bed gestuurd om „tenminste 24 uur" uit te rusten. Zij zijn gemiddeld vier kilo afge vallen. De zeven andere vrijwilligers hebben het niet de volle zes dagen kunnen uithouden. Zij zijn reeds eerder aan de wal gebracht. Dr Aury verklaarde, dat de vrij willigers bewezen hebben dat Bom bard gelgk heeft. „Alle vrgwilligers waren gewone mannen en zij neb ben zonder schadelijke gevolgen zeewater gedronken", zo zei hij. 19 gewonden bij treinramp Op het station Vallendar bg Mainz is gisteren een dieseltrein op een „stoptrein" gereden, als gevolg waar van 19 personen werden gewond, on der wie vier in ernstige mate. TEGEN DE VERWACHTING Referendum pas in September Tegen de oorspronkelijke verwachting in heeft het constitutionele hof der Bondsrepubliek in Karlsruhe besloten de klacht van een derde der af gevaardigden in de Bondsdag tegen het Saarverdrag in behandeling te ne men. De socialisten die het initiatief tot het voorleggen van deze kwestie aan het Hof hadden genomen, waren er namelijk te elfder ure in geslaagd nog een viertal afgevaardigden der regeringspartijen aan hun zijde te bren gen. Daardoor werd het verzoek om toetsing van het verdrag aan de grondwet door voldoende gewone af gevaardigden gesteund en behoefde het gerecht niet eerst te beslissen of ook de niet-stemgerechtigde Berlijnse leden van de Bondsdag recht tot be klag hadden. Het Hof heeft de eerst volgende termijnen voor de behande ling op 7 en 18 April vastgesteld. Inmiddels heeft het Saaraccoord door de afkondiging in hot staatsblad reeds kracht van wet verkregen. NOG GEEN REFERENDUM. De premier van de Saar, Johannes is het 40 jaar geleden, H dat het Nederlandse stoom- schip „Amstel" bij Llambo- rough op een Duitse mijn liep en zonk, waarna de be- manning aan de Humber aan wal werd gebracht. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll VIJF SLEEPBOTEN KWAMEN ER AAN TE PAS.' De sleeptros tot het uiterste ge spannen, zo trok Maandagmiddag de sleper „Europa" Noorwegens tanker nummer één, de „Bergeboss" de Vlis singse haven binnen. (Foto P.Z.C.) Voorspoedige reis van Los Angeles met 36.000 ton olie voor S.H.V. Met een zucht van verlichting kon de Vlissingse loods, de heer G. Bruin, Maandagmiddag omstreeks kwart over zes constateren: Noorwegens groot ste tanker, de 20.448 bruto register ton metende „Bergeboss" is binnen! Na een kranig stukje sleperswerk, waar niet minder dan vijf Vlissingse sleepboten aan deelnamen, kon het schip in de Vlissingse haven gemeerd worden. Het is voor de eerste maal, dat een losser-tanker van dergelijke afme tingen het schip is ruim vijf en twintig meter breed de Scheldestad aandoet. De „Bergeboss", waarop kapitein M. Meling uit Stavanger de scepter zwaait, heeft 36.000 ton olie aangevoerd voor de te Vlissingen gevestigde „Steenkolen Handels Vereniging". Omstreeks kwart voor vgf bega ven vgf Vlissingse sleepboten, de „Europa", de „Blankenburg", de „Van Woelderen", de „Rammekens" en de „Nolle" zich naar het gevaarte. De „Europa" en de „Blankenburg" gingen voorop, de drie andere sleep ten achter de Noor. De straffe wind ontmoedigde de bemanning van de slepers niet in het minst, langzaam maar zeker ging het in de richting van de Scheldestad, Op de havenkade ontbrak het uiteraard niet aan belangstelling: het gebeurt immers niet elke dag dat een dergelijke „reuzentanker" in Vlissin gen voor anker gaat! Vooral naar de prestaties van de mannen der vgf sleepboten ging aller belangstelling uit. Ondanks een in de haven gelegen baggermolen, die het binnenkomen van de „Bergeboss" niet vergemak- kelgkte, had de „operatie een bijzon der vlot verloop. Veel te kort.... „Als U het mij vraagt, ik vind het erg jammer dat ons bezoek slechts van korte duur kan zijn. Helaas moeten we over een paar dagen ai vertrekken, maar ik zou graag nog wat langer in Holland blgven!" Dit zei Maandagmiddag scheeps officier Korsbö uit Stavanger, „2e mate" aan boord van de olietan ker „Bergeboss". De Noorse zeeman was er natuur lijk trots op, dat hij op de grootste olietanker van zijn land die naar zijn zeggen ook de grootste van heel Scandinavië is vaart. Daarin doet echter geen van de vijftig koppen tel lende équipage voor hem onder. Kapitein Meling en zgn bemanning hebben met het nieuwe tankschip, dat nog geen jaar oud is. een prettige reis gehad. Vanaf Los Angeles ver- Hoffmann, heeft Maandag verklaai'd dat het referendum over net Saarac coord, waarin het Frans-Duitse ac- coord voorziet, om technische rede nen niet voor het eind van Septem ber kan worden gehouden. Hij verklaarde, dat, nu de Saar- overeenkomst tussen Frankrijk en Duitsland is bekrachtigd, spoedig zou kunnen worden begonnen met econo mische onderhandelingen tussen Frankrijk, West-Duitsland en de ADENAUER OPTIMISTISCH. De Westduitse bondskanselier. Kon rad Adenauer, heeft in een exclusief onderhoud verklaard, dat de Franse bekrachtiging van de Pargse accoor- den aantoont dat dat land zich reali seert dat de verdragen een toekom stige oorlog tussen Frankrgk en Duitsland onmogelgk maken. Margarine 2 cent goedkoper Verlaging van de heffing op marga rine met zes cent per kg maakt net mogelgk met medewerking van de margarine-industrie en onder handha ving van de bestaande procentuele marge voor groot- en detailhandel de prijs van margarine met ingang van heden met 2 cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groot- en klein handel zullen zoals gebruikelijk in dergelijke gevallen een financiële te gemoetkoming ontvangen, teneinde de overgang naar de verlaagde prijs vlot te doen verlopen. Daar de heffing op spijsoliën en spgsvetten eveneens verlaagd wordt, kan ook voor deze producten, met uitzondering van reu zel en rundvet van binnenlandse her komst, die niet aan heffing onderwor pen zgn geweest, een verlaging van de prgs voor de consument worden verwacht. Aan de groot- en kleinhan del in spijsoliën en spijsvetten zal eveneens een restitutie worden ver leend. aankomst in Vlissingen zonder man kementen plaats vond. was de stem ming aan boord uitstekend. Algemeen was men vol lof over de staaltjes van sleepkunst van het vijf- tal slepers De enige klacht was, dat er over twee a drie dagen alweer zee gekozen moei worden, want verschil lende Noorse zeelieden hadden de ge legenheid graag eens aangegrepen om nader met Zeeland kennis te ma ken. De overgang uit het zonovergoten Cr.lifornië naar het „tochtige" Wal cheren bleek de Noren dus best te be vallen Zowel op het schip als aan de kade heerste Maandagavond, dadelijk na de aankomst reeds, een koortsachtige bedrijvigheid. Onmiddellijk werd met het lossen van de olie begonnen, een karwei waarmede men binnen enkele dagen gereed denkt te zijn. liep alles voorspoedig en daar ook de temperaturen als gisteren. KOUDE OCHTEND. Over het algemeen zonnig en op meeste plaatsen droog weer. Wei nig wind en dezelfde of iets hogere

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1