PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse Senaat aanvaardde de Westduitse herbewapening Nieuw V.V.V,«devies „Kom naar Knokke en bezoek Zeeland" BILT CONFERENTIE GROTE VIER ZOU MOGELIJK ZIJN ONTWAPENINGSCONFERENTIE TE LONDEN VORDERT WEINIG Vandaag... 198e Jaargang - No. 73 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; 5.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 28 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p advertentie t 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1 1.— Iedere regel meer 20 cent „Brieven ol adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. Oostburg, Finlandstr 2. telef, 16: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerlkzee, N Bogerdstr i PARIJSE ACCOORDEN GOEDGEKEURD Voorbereiding van het overleg met de Sowjet-Unie De Franse Senaat heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag j.L de pro tocollen van de Parijse verdragen goedgekeurd en alle daarop ingediende amendementen verworpen. Het voornaamste protocol, dat de herbewapening van West-Duitsland regelt, werd aangenomen met 184 tegen 110 stemmen. Slechts de commu nisten stemden en bloc tegen en 'van de 41 Gaullisten stemden er 30 tegen. Bij de gematigd conservatieven was de verhouding 58 voor en 25 tegen, bij de socialisten 47 voor en tien tegen. De Saarovereenkomst werd aanvaard met 217 tegen 92 stemmen. Van de vyf verworpen amendementen was er één, dat uitstel van ratifi catie der Parijse verdragen vroeg totdat onderhandelingen met Rusland zouden zyn begonnen, en een amendement, waarin grotere waarborgen werden gevraagd tegen een mogelijk uittreden van Duitsland uit de YVest- europse unie. Premier Faure, die alle amende menten onaanvaardbaar had ver klaard, deelde voor de stemming me de, dat Engeland en de Verenigde Staten in beginsel hebben ingestemd met het houden van een driemogend- hedenconferentie om een hervatting voor te bereiden van het overleg met de Sowjet-Unie, zodra Frankrijk de Parijse accoorden zal hebben be krachtigd. De eerste minister verklaarde ver zekeringen te hebben ontvangen, dat er geen onderhandelingen zonder Frankrijk zullen worden gevoerd en dat, wat de voornaamste bondgeno ten van Frankrijk betreft, niemand zal weigeren aan het overleg deel te nemen. Faure verwierp het denkbeeld, dat Frankrijk als bemiddelaar tussen zijn eigen bondgenoten en het Sowjet-blok moet optreden. „Wij kunnen geen be middelaar zijn, omdat wij reeds van een der twee kampen deel uit ma ken", zo zeide hij. Faure verklaarde voorts, dat zodra de Parijse overeenkomsten zouden zijn geratificeerd zoals ze nu waren, de regering de leden van de Navo zou verzoeken, de banden te versterken, die de verschillende leden-landen ver enigen. De Navo, aldus Faure, moest niet beperkt blijven tot militaire kwesties, doch dat ook een politieke, economische en sociale eenheid onder haar leden tot stand gebracht moet Derde dimensie Burgemeester Lippens van Knokke heeft Zaterdag tijdens een ont vangst van Belgische en Zeeuw se journalisten de verhouding tussen zijn gemeente en Zeeland van toe ristisch oogpimt uit gezien opval lend juist geformuleerd: „Zeeland is kapitaal voor ons", zo zei hij, en men zou er aan kunnen toevoegen: „Knokke is kapitaal voor Zeeland!" De tijd, dat het V.V.V.-werk slechts locaal werd behartigd, heeft thans vrijwel afgedaan en steeds meer is het inzicht ontstaan, dat deze arbeid meer kans van slagen heeft in gro ter verband. Voor Zeeland liggen hier mogelijkheden indien men dit grotere verband uitbreidt tot de Bel gische kust, in casu tot Knokke. Dat realiseert men zich des te duidelijker, wanneer men het karakter van het Zeeuwse „toeristenbedrijf" vergelijkt met dat van Knokke. Gróter tegen stellingen zijn bijna niet denkbaar: Knokke in een badplaats met een internationaal cachet, met een casi no en met allerlei attracties, die spe ciaal gericht zijn op een publiek, dat graag in een druk en internationaal- getint centrum vertier zoekt. In Zee land daarentegen speelt het element „rust" een belangrijke rol en de sei zoen-programma's zijn juist op deze „rustige sfeer" ingesteld. Men begrij- pe goed, het gaat hier slechts om een karakter-aanduiding, waarbij het geenszins de bedoeling is te beto gen, dat er in Zeeland niets te doen zou zynEen blik op de evene- mentenlijst leert wel het tegendeel. Maar alle attracties zijn van geheel andere aard dan in Knokke. Zeeland beperkt zich tot tentoonstellingen, Miniatuur-Walcheren, ringrijden, vis serijfeesten enz. De gebeurtenissen hebben vaak een folkloristische in slag en zijn nauw verbonden met de streek zelf en met de bevolking Welnu, zowel voor de gast van Zee land als voor die van Knokke bete kent een combinatie van beide totaal verschillende elementen een Èrote en belangrijke attractie meer. e vacantieganger, die in Zeeland komt voor de eigen sfeer van dit ge west zal immers een dag in Knok ke of in andere Belgische plaatsen op hoge prijs stellen en omgekeerd zal de toerist van de Belgische kust het aantrekkelijk vinden een uit stapje naar Zeeland te maken. Het is gelukkig, dat deze gedachte meer nog dan vroeger gemeen goed wordt zo wel in leidende V.V.V.-kringen van Zeeland als in Knokke. Bij een zorg vuldig gebruik van deze „derde di mensie" in het toeristenverkeer, zal men er aan beide zijden wel bij va ren. Op één belangrijk punt moet in dit verband nog worden gewezen, namelijk op de grote belangstel ling, welke de Belgische stadsbestu ren hebben voor het V.V.V.-werk. De stad Knokke bijvoorbeeld geeft jaar lijks één millioen francs subsidie aan de plaatselijke V.V.V.-vereniging. Ruim zeventigduizend gulden... Het is een bedrag, dat hier toch wel even moet worden genoemd, al was het maar omdat een goed voorbeeld tot navolging prikkelt! worden, zowel binnen als buiten Eu ropa en met name in het gebied van de Middellandse Zee en in Afrika. Volgens Reuters correspondent Ha rold King zouden het machtige plei dooi, dat Faure Zaterdagavond voor aanvaarding van de verdragen ge houden heeft en de verklaring van de Russische premier, Boelganin, dat hij het denkbeeld van vier-mogendheden- besprekingen goedkeurt, twee facto ren zijn, die er toe bijgedragen hebben de aarzeling onder de Franse senatoren te overwinnen. John Foster Dulles, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft de bekrachtiging van de Parij se overeenkomsten door de Franse senaat „een gebeurtenis van grote betekenis voor de vrije wereld ge noemd. Te Londen, Bonn en Rome heeft het besluit van de senaat eveneens grote voldoening gewekt. Nog slechts drie op vlot bij Brest Zondag zijn weer vier van de vrij willige schipbreukelingen van het vlot bij Brest gehaald, waarop zij zes dagen zouden proberen te leven van zeewater en rauwe vis. Er zijn er nu nog drie van de tien over. Vanmiddag is de tijd om. De vier die Zondag aan land gingen, zijn elk vier kilo afge vallen. Aanslag op een trein in Birma Opstandelingen hebben op 25 Maart ten Westen van Mandalay (Birma), tussen Sagaing en Myinmoe, een trein met behulp van drie bommen laten ontsporen. Twintig passagiers kwa men om het leven. Een veertigtal werd gewond. Bij de plundering wenden nog twee reizigers gedood, die niet snel genoeg hun bezittingen afgaven. Een grote goederentrein ligt volko men verstrooid over het baanvak schots en scheef staan of liggen de zware wagons verspreid niet door een enorme botsing, doch door de kracht van het waterDe opname werd gemaakt bij Nettleton in de Amerikaanse staat Missisippi, waar de Tomigbee rivier grote overstro mingen veroorzaakte. Meer dan 1200 mensen moesten huis en haard ver laten om zich voor het stijgende wa ter in veiligheid te stellen. Actie van conservatieve republikeinen Tegen de partijleiding Een groep conservatieve republikei nen heeft een campagne aangekondigd om de leiding van de republikeinse partij te ontnemen aan de „New dea lers en internationalisten". De groep, die is verenigd in de „Abraham Lincoln Club" (opgericht in 1945) is officieel niet verbonden met de republikeinse partij. De voorzitter van de club, Bundy, zei dat bijna het gehele Amerikaanse kiezerscorps schreeuwt om een conser vatief, pro-Amerikaans leidersschap Degenen, die in 1952 op Eisenhower stemden, wilden een verandering, maar Eisenhower heeft hun die veran dering niet gegeven", aldus Bundy. „Wij kunnen dat wel en zullen het doen ook". BOELGANIN AAN HET WOORD De Sowjet-premier, maarschalk Nicolai Boelganin, heeft Zaterdag in antwoord op een door Tass, het Russische persbureau, gestelde vraag ge zegd, dat hij het denkbeeld van een conferentie der grote mogendheden, zoals door Eisenhower geopperd, toejuicht, mits dit zou bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. De maarschalk wees er op, dat de Sowjet-Unie reeds een dergelijke con ferentie in de naaste toekomst had voorgesteld, ter regeling van het Oos tenrijkse vredesverdrag. De verklaring werd uitgesproken op een conferentie van buitenlandse persvertegenwoordigers. Een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken zei, dat president Eisenhower de hoop, dat op een nieuwe conferentie con structieve stappen zullen worden gedaan, niet moet opgeven. Hij zei dat de verklaring van Boel ganin het antwoord is op de uitlating van Eisenhower, dat een conferentie zonder agenda van de regeringshoof den der drie grote mogendheden zou kunnen worden belegd ter bespreking van alle hangende kwesties. In Washington en Londen acht men het opvallend, dat in de verkla ring niet wordt gezegd, dat een in ternationale conferentie alleen zin heeft vóór de bekrachtiging van de Parijse accoorden, zoals de commu- Prinses Wilhelmina niet naar Amsterdam Prinses Wilhelmina heeft tot haar leedwezen moeten afzien van een voorgenomen veertiendaags verblijf in Amsterdam, in de tweede helft de zer maand, in verband met een lichte keelontsteking. De Prinses is thans herstellend. nistische leiders reeds zo vaak heb ben betoogd. Ook is het aan functionarissen te Washington opgevallen, dat door Boelganin niet gesproken is over het deelnemen van communistisch China aan een conferentie van de grote mo gendheden, zoals de Russen dit de af gelopen jaren steeds hebben geëist. Militaire actie in Zuid-Jemen De Imam van Jemen (Zuid-Arabië) heeft Zaterdag in een telegram aan de gezant van Jemen in Cairo meege deeld, dat een Britse militaire een heid uit Aden in een „wrede aanval" op het gebied van Zuid-Jemen, een aantal mensen heeft gedood. In het telegram werd verder ge zegd, dat een barak van het Jemense leger werd vernield en dat sultan Awad Ibn Sahel el Awaki is gearres teerd, omdat hij heeft geweigerd in te stemmen met de Britse politiek. Koninklijk paar in Oct. naar de West Mr. N. Debrot blijft vermoedelijk niel Mr. W. F. M. Lampe, vice-voorzitter van de ministerraad van de Ned. An tillen en minister van justitie, zal vermoedelijk in audiëntie worden ont vangen door H.M. de Koningin, mede in verband met het bezoek van het Koninklijke paar aan West-Indië. De data zijn nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk zal het October van dit jaar worden. Over de persoon van de Antilliaanse vertegenwoordiging in Den Haag is nog geen beslissing genomen. Of de huidige functionaris, mr. N. Debrot,, in de toekomst zal worden vervangen door een ander, dient nog te worden afgewacht. Wel, aldus de heer Lampe, is de toestand zo, dat de huidige functionaris, die politiek tot de partij van de onlangs als minister-president afgetreden mr. dr. M. F. da Costa Go mez behoort, zelf van oordeel is, dat het voor hem moeilijk zal zijn, onder de huidige politieke constellatie aan te blijven. Belgische studenten hebben Zaterdag ochtend op enige plaatsen de verbin dingswegen tussen ons land en Bel gië volkomen versperd door omge hakte bomen over de weg te slepen en betonnen rioleringsbuizen op de rijbaan te plaatsen. De bomen wer den ter plaatse omgehakt: Onze foto graaf maakte deze opname bij de grensovergang te Goirle Poppel. (Zie ook pagina 4) Noodtoestand in Pakistan De gouverneur-generaal van Pa kistan, Ghoelam Mohammed, heeft Zondagavond opnieuw de noodtoe stand afgekondigd en de hoogste be voegdheden tot zich getrokken. Dit betreft o.m. de bevoegdheid om de provincies van West-Pakistan tot een eenheid samen te smelten en alle bevoegdheden, die nodig zijn voor het opstellen van een nieuwe grondwet. De Pakistaanse regering" maakte Zondagavond bekend, dat de vier pro vincies en tien vorstenstaten van W. Pakistan voor eind Mei tot een enkele administratieve en politieke eenheid zullen worden samengesmolten. BEVROREN BEWAPENING De sterkte der legers Anthony Nutting, Brits afgevaar digde ojp de ontwapeningsconferentie te Londen, heeft op een persconferen tie gezegd dat het voornaamste punt waarover men het tot dusver eens is IN KNOKKE HULDIGT MEN Nauwere samenwerking tussen Vreemdelingenverkeer-organisaties Er bestaat thans een hechte samenwerking tussen de Provinciale Zeeuw se V.V.V. en die van de Belgische kustbadplaats Knokke, zodat men er dit jaar in Zeeland reeds resultaten van mag verwachten. In een uitstekend uitgevoerde folder van Knokke, die in tienduizenden exemplaren in vele landen wordt verspreid, is o.m. een Zeeuws inlegvel opgenomen, waardoor ook op deze wijze op internationaal niveau de aandacht op Zeeland wordt gevestigd. In de Belgische badplaats huldigt men thans het devies: „Kom naar Knokke en bezoek Zeeland!", een devies, dat mede als uitgangspunt geldt voor de propaganda van de plaatselijke V.V.V. aldaar. Tijdens een ongedwongen samen komst van het V.V.V.-bestuur Knok ke en de directeur van de Provincia le Zeeuwse V.V.V. met de Belgische en Zeeuwse pers. werd Zaterdagmid dag van verschillende zijden op het grote belang van een nauwe samen werking gewezen. Met name de bur gemeester van Knokke, baron L. Lip pens, pleitte tijdens een ontvangst ten gemeentehuize voor een intensief contact: „Als wij elkaar beter leren kennen, dan zullen wij ook elkaar steeds beter leren waarderen". De toespraak van de burgemeester getuigde van grote vriendschap voor Nederland, een vriendschap, die in het recente verleden niet alleen in woorden, maar ook met daden tot uitdrukking kwam, o.a. door hulpac ties voor West Zeeuwsch-Vlaanderen. Met enkele woorden schetste burgemeester Lippens vervolgens het grote belang, dat Zeeland voor Knokke heeft, vooral van toeris tisch oogpunt uit bezien: „Zee land is kapitaal voor ons", zo for muleerde hij deze opvatting. Twistappel „Er is slechts één twistappel", al dus de burgemeester, „het Zwin!" Uitvoerig zette hij de grote beteke nis van dit natuurreservaat voor zijn land uiteen. „Wij hebben slechts een kust van 60 km en maar één stuk schor, ons Zwin. Nederland daarente gen heeft een schat van natuurreser vaten, het Naardermeer, Wadden eilanden, Hoge Velnwe, om er eens enkele te noemen. Daarom kan ik me ook zo goed voorstellen, dat de Ne derlanders het Zwin van weinig bete kenis achten. Maar voor ons is het alles!" De heer Lippens toonde zich ver heugd, dat nu over deze oude kwestie overeenstemming mogelijk is geble ken. Er zullen maatregelen worden genomen om de aanpalende polders te vrijwaren v- or overstromingen en wederzijds is men bezield met de ge dachte, dat de Zwinkwestie door het tonen van goede wil kan worden op gelost". In dit verband herinnerde de burgemeester er aan, dat de Stich ting „Het Zeeuwse Landschap", die het Nederlandse deel van het Zwin beheert, een bewaker zal aanstellen, waardoor de vogels on gestoord kunnen broeden. (Vervolg op pag. 2) geworden, is het invoeren van inter nationaal toezicht voor de eerste fa se van een internationaal ontwape ningsplan. Deze eerste van de drie door En geland en Frankrjjk voorgestelde fa sen voorziet in een voorlopig „be vriezen" van de bewapening op het bestaande peil totdat de verminde ringen kunnen worden uitgevoerd. Hoewel de Russische afgevaardig de het er wel mee eens is, dat deze eerste fase moet worden gecontro leerd, wilde hij niet zeggen of naar zyn mening het internationale con troleplan al voor de ingang van dc eerste fase moet worde ingesteld. Nutting deelde mee dat de Westelij ken hebben ingestemd met de Russi sche eis, dat de twee latere fasen, na melijk vermindering van de strijd krachten en de vernietiging van kern wapens, elk niet meer dan een half jaar in beslat? nemen. De maximale troepensterkte voor Engeland en Frankrijk zou 650.000 man moeten worden. Voor Amerika, Rusland en China zou dit cijfer voor elk der landen tussen de één en ander half millioen man liggen. De Westelij ken sturen aan op een evenwicht tus sen Oost en West, aldus Nutting, maar Rusland staat op vermindering met een derde, zonder zijn huidige sterkte te onthullen. Over de vorderingen van de con ferentie zei de Britse afgevaardigde, dat verscheidene nunten. jammer ge noeg. hoofdzakelijk kleine, waren op gelost. E viert koningin Ingrid van H Denemarken haar 45ste ver- H jaardag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! DE VERWACHT. FLINKE OPKLARINGEN. Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buien. Matige, nu en dan krachtige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere mkldagtemperaturen als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1