Spoorbaan onder Wolphaartsdijk wordt weer landbouwgrond Herdenking van gevallenen uit de tweede wereldoorlog DUITSE UITVINDERS WERKEN OP VOLLE KRACHT STEMMEN UIT DE KERKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 26 MAART 1955 ZO VERGAAT DE GLORIE Herinneringen aan een feestelijke dag Op de zonnige morgen van de achttiende Mei 1927 bliezen de mannen van de fanfare „E.M.M." uit Kortgene zich de wangen bol, toen aan het station van Wolphaartsdijkse veer de eerste locaaltrein van de Spoorweg My. „Zuid Beveland" arriveerde. Het was groot feest! Drie motorwagens vol met auto riteiten maakten de officiële openingsrit van het locaalspoor. Het werd een „zegetocht" waarbij des avonds zo schreef onze collega van de toenmali ge ^Middelburgse Courant geen eind kwam aan al het uitbundige gejuich en gehos. Nu, acht en twintig jaar later, zullen de boeren langs de spoorbaan van Wolphaarsdijkseveer tot aan de middenweg in de Perponcherpolder, over enkele weken de tot cultuurgrond herschapen spoorbaan gaan inzaaien Reeds op 15 Mei 1934, met ingang van de zomerdienstregeling werd het personenvervoer op deze lijn stopge zet. Trots alle optimistische geluiden, die op de feestelijke openingsdag in 1927 waren te beluisterenIn de bezettingsjaren hebben de Duitsers de rails opgebroken om hiermee naar men zegt bittere ironie van het noodlot een spoorbaan in Roemenië aan te leggen voor hun „zegetocht". Door tussenkomst van het Consu lentschap voor Grond- en Pachtzaken hebben de Ned. Spoorwegen thans aan de aanliggende eigenaren ver zocht of zjj in principe bereid zijn, de grond van de spoorbaan te kopen te- Sen taxatieprijs. Alle betrokkenen lijken hiertoe genegen te zijn. Er wordt thans nog een hoofdhuis- leiding voor de watervoorziening van Noord Beveland in de voor malige spoorbaan gelegd, waarna de Heide Mij. de baan in cultuur- groml herschept. Over enkele we en zal hiermee een eind gekomen zyn aan een geschiedenis, welke zo feestelijk begon. Geen vrees voor bussen In geestdriftige bewoordingenbeschre- ven de Goesse en de Middelburgse Courant de feestelijke rit. Op het sta tionsplein te Goes stond „Hosanna" lustig te blazen, terwijl de vele auto riteiten van heinde en ver zich verza melden in de twee wachtkamers van het station. Door een hoge erepoort begaven zy zich naar de trein en „zoo dan reden Wy, of beter gleden wij, want dat is de gewaarwording wanneer men in deze heerlijke motorwagens zit, naar Wolphaartsdijkseveer". Daar zongen 350 met vlaggetjes gewapende school kinderen het Wilhelmus en een speci aal voor deze plechtigheid gemaakt lied. Van Wolphaartsdijk ging het naar Borssele, waar de autoriteiten aan boord van het s.s. „Mecklenburg" van de Mij. Zeeland werden gebracht, dat daar op de rede lag. Aan de lunch Werden toen vele goede woorden aan het adres van .de intiatiefnemer, dr Jenny Weyerman, die in die dagen op velerlei gebied werkte voor de ont wikkeling van Zuid Beveland. Mr G. v. d. Meulen, secretaris-ge neraal van het departement van Waterstaat, die de minister verte genwoordigde, deelde niet de vrees, dat de autobussen op de duur een grote concurrentie van de spoorwegen zouden blijven. „Voor al hier met, want door de bijdrage der dorpen is iedere Zuid Beve lander stille vennoot geworden. En men zal toch een zaak waar men geld in heeft, geen schade gaan toebrengen door de autobus sen boven de spoorweg te verkie zen!" De toenmalige Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van De enige plaats in de wereld waar men de equator werkelijk kan zien is bij dit monument, dat in 1936 werd gebouwd in Equador, op 15 mijl ten Noorden van Quito. Deze granieten „merkpaal" staat precies op de equa tor, op de kruising hiervan met een meridiaan. Overigens heeft deze plaats nog een andere bijzonderheid, die een bezoek en zelfs langdurig ver blijf ruimschoots waard maakt! Men bevindt zich namelijk hier in het An- des-gebergte op een hoogte van ruim 2700 meter en kan daar genieten van een constante temperatuur van 70 graden F. Het gehele jaar door Ufford, herinnerde er aan hoe de eer ste plannen voor deze spoorweg reeds van 1903 dateerden. En terwijl men zich te goed deed aan de lunch en menige heildronk werd uitgebracht, speelde het fanfarecorps „Goede Oefe ning Kweek Kunst" uit Borssele er lustig op los. Uitbundig slot Het slot van dit festijn kwam in Wemeldinge, waarheen men zich met de nieuwe locaaltrein begaf. „Het vol gen van de rit werd vergemakkelijkt door een practisch kaartje, dat op iedere plaats in de motorwagen was neergelegd". Voor het feest in de bloeiende kersenboomgaard van bur gemeester Wabeke, aan de voet van de Vliedberg, waren zeshonderd uit nodigingen verzonden. Het ging er vrolijk toe, waarbij het harmoniege zelschap „Hosanna" opgewekte mu ziek liet horen. Het Zuid Bevelands a capellakoor zou de cantate „Zeeuw se klanken" uitvoeren, „wat echter door minder goede acoustiek en de te luidruchtige stemming, helaas niet geheel kon worden gezongen" Burgemeester Wabeke hield een en thousiaste rede, omdat ook deze ge meente thans aansluiting had gekre gen aan de lijn die „de communicatie gaande houdt met Weenen en Parijs". En zo schreef de verslaggever „dat er belangstelling voor deze rede bestond, bleek wei, dat meu elkaar verdrong". Intussen deden de feeste lingen zich tegoed aan de „bowl" uit „Keulse potten" en andere rijkelijk vloeiende dranken De locaaltrein is nu reeds jaren verdwenen. Rond Wolphaartsdijk zal het straks niet meer mogelijk zyn, met uitzondering dan van het sta tionsgebouw, dat reeds jaren als woonhuis dienst doet, ook nog maar iéts te vinden, wat hieraan herinnert Zo vergaat de glorie Advertentie) DEN HAAG Wilton-Feijenoord geeft 12 pet. op gewone aandelen Aan de algemene vergadering van aandeelhouders der dok- en werf- maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. zal worden voorgesteld, het dividend over 1954 te bepalen op: 5 procent voor de preferente aandelen (onv.), 12 procent voor de gewone aandelen en de prioriteitsaandelen (onv.) en voor aflossing van amortisatiebiljet ten te bestemmen 250.000.(onv.) TERUGVERENDE BUNKERS Maar er verschijnt niets waardevols Duitse uitvinders hebben het bureau-Blank, dat de voorbereiding van de Westduitse herbewapening regelt, een plan aan de hand gedaan om het ijzeren gordijn te vervangen door een electriscli gordijn. Zulk een gordijn zou niet alleen ondoordringbaar zijn, maar de uitvinders prijzen nog een ander belangrijk voordeel boven het „ouderwetse ijzeren" aan. Het electrische zou namelijk ten hemel kunnen reiken en ook alle vliegtuigen kunnen tegenhouden, die' het zouden willen wagen naar Weste lijke windstreken te vliegen. Dit is nog maar één van de stoute toekomst-mogelijkheden, waarmee amateur-uitvinders het in Koblenz gevestigde aankoopbureau voor het toekomstige leger hebben over stroomd. Dagelijks komen daar nu minstens tien van zulke uitvindingen binnen, die, wanneer zij inderdaad konden worden verwezenlijkt, de bondsrepubliek in een ommezien weer tot de sterkste militaire mogendheid ter wereld zouden maken. Een der uitvinders heeft een „tegen atoom bommen bestand zijnde terugverende bunker" geconstrueerd en er boven dien nog een alle eigenschappen om vattende benaming voor gevonden Deze bunker zal, aldus de uitvinder, atoombommen zo zacht opvangen, dat zij niet tot ontploffing komen, en nog meer: hij zal de bommen weer terugslingeren in het luchtruim, waar zij dan rustig en zonder schade aan te richten kunnen exploderen. Nog een stap verder, zo heeft men by het lezen van deze belofte op het bureau-Blank overwogen, en er komt nog een apparaat by, dat radioactieve wolken naar vijandelyk gebied terug blaast. Het model van een apparaat om de „gedachten van de vijand" te verwarren, heeft men ook al. VERWISSELBARE SCHOENZOLEN Er zijn overigens ook uitvinders, die zich meer op de conventionele wa penen richten. Zo heeft iemand aan het bureau een verwisselbare schoen zool opgezonden met de opmerking, dat deze de infanterist, na een mars van duizend kilometer, in staat stelt in de korst mogelijke tijd nieuwe zo len onder zijn schoenen te bevestigen en dan weer met frisse moed verder te marcheren. Tot dusverre hebben de militaire deskundigen van de heer Blank zich alleen nog maar kunnen vermaken met al deze producten van de uitvin dersgeest. Veel beschikbaars was er onder de honderden vondsten niet. Slechts drie procent van alle inzen dingen was waard nader bezien te worden. Naar verluidt, zijn er ook uitvin ders geweest, die de heer Blank on der een zekere druk hebben willen zetten. Zij schreven, dat zij hun offer ten aan de Sowjet-Unie zouden zen den, wanneer Blank niet Snel genoeg kon beslissen. Een inzender uit Fin land had klaarblijkelijk zoveel jaren al zijn aandacht aan zyn uitvinding besteed, dat hij politiek een beetje achterop was geraakt. Hij eindigde zijn offerte namelijk met de eens ge bruikelijke groet „Heil Hitier". Troepenconcentraties bij Saigon De Zuidviëtnamese regering en de religieuze secten hebben gisteren bei de troepenversterking-en in het gebied rondom Saigon geconcentreerd voor een mogelijke „krachtmeting" gedu rende het komende weekeinde. De spanning in de hoofdstad stijgt, en regeringstroepen hebben de wacht betrokken op strategische punten en bij de ministeries. Intussen voerde premier Ngo Dinh Diem een langdu rige bespreking met vertegenwoordi gers van de religieuze secten in een poging om overeenstemming te berei ken voordat vandaag het ultimatum van de laatsten verstrijkt. Na de bij eenkomst werd officieel bekendge maakt, dat geen bindende besluiten waren genomen, omdat de vertegen woordigers van de particuliere legers hiertoe van hun leiders geen bevoegd heid hadden gekregen. President van de ICCC vertoeft in ons land Uit Engeland en Schotland, waar hij sinds 15 Maart spreekbeurten heeft vervuld, is Donderdag de pre sident van de internationale raad van Christelijke kerken (I.C.C.C.), dr. Carl Mclntire, in ons land aan gekomen op doorreis naar Zweden. Hij gaat de conferentie voorberei den die van 1 tot 7 Augustus voor de Scandinavische landen te Jönkö- ping zal worden gehouden. Mclntire sprak te Kampen voor studenten aan de Theologische Ho geschool van de Gereformeerde Kerken (onderhoudende art. 31 k.o.) en ook in c«» «^reformeerde Wester- kerk te Utrecht. Gisteren heeft Mclntire met het hoofdbureau te Amsterdam enige actuele punten besproken, zoals de Bijbel-ballonactie (afwerpen van Bijbelmateriaal in landen achter het ijzeren gordijn) die voor de volgen de maand op het programma staat, en de conferentie te Jeruzalem eind Augustus. Socialisten van Rijnland willen atoomkanonnen kwijt In de landdag van RijnlandPalts heeft de socialistische oppositie voor gesteld bij het hoofdkwartier der N.- A.V.O. aan te dringen op verwijde ring-van de 22 atoomkanonnen, waar mee het Amerikaanse leger in dit deel van Duitsland oefent. Het voorstel werd verworpen nadat de christelijke minister-president Altmaier verklaard had, dat pas na het van kracht wor den der Parijse verdragen met meer succes voor de belangen der burger bevolking kan worden opgekomen. In RijnlandPalts leeft sedert en kele jaren, vooral onder de boeren een nogal heftige stemming tegen de Ame rikaanse militairen, die hier een van hun grootste militaire steunpunten hebben opgebouwd. Herhaaldelijk zijn protestdemonstraties van de boeren voorgekomen, wanneer weer opnieuw landerijen werden onteigend om als vliegvelden of militaire oefenterrei nen te worden ingericht. (Slot van pag. 3) verschillende leden van de Raad voor de Eredienst. De Generale Synode achtte „voorlichting inzake dè moderne kerkbouw" noodzake lijk. In de oorlog waren er heel wat Hervormde kerkgebouwen verwoest, welke door nieuwe vervangen moes ten worden. Dan hebben tal van ste den na de oorlog een geweldige uitbreiding gekregen. De Hervorm de Kerk moet in die uitbreidings plannen rekening houden met kerk gebouwen. Bovendien zijn er aller lei dorpsgemeenten die uitgroeien tot halve en hele steden, wat ook weer kerkbouw noodzakelijk maakt. Tenslotte is er voor het kerkelijk leven in deze tijd meer nodig dan datgene wat in vroegere eeuwen noodzakelijk was. Toen kon men volstaan met een kerk en een con sistorie. Nu groepeert zich allerlei verenigingsleven rondom een kerk en daarvoor is ruimte nodig. Wan neer er nu een nieuwe kerk ge bouwd wordt, moet men daarmee van het begin af aan toch wel re kening houden. Voeg daarbij dan nog allerlei principiële vragen over de functie van een kerk, dan hebt ge wel een voldoende aantal rede nen bij elkaar voor een commissie van deskundigen, die aanleiding zijn Rotterdamse week in Detroit In het kader van de Rotterdamse week in Detroit heeft de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, dr J. H. van Roijen, Donderdag een officieel bezoek aan deze staa ge bracht. Een van de hoogtepunten van dit bezoek was het optreden van een ver legen, tien jaar oud Nederlands meis je dat pas kort in Amerika was, en een bouquet Nederlandse tulpen aan de drie kleindochtertjes van de bur gemeester moest overhandigen. Voor de ambassadeur was het een drukke dag. Vanaf zyn aankomst per trein 's morgens vroeg tot aan een speciaal concert door het „Detroit .ymphony Orchestra", waarmee de !ag werd besloten, is hy de gehele dag op de been geweest. In het avond concert werd een werk van Johan Wagenaar (concert-ouverture) uitge voerd. Het concert is, tezamen met een toespraak van de ambassadeur over de Detroit-Rotterdamse vriend- schapsweek, op platen opgenomen en zal naar Rotterdam worden gezonden. Joegoslavische gezant vertrok De gezant van Joegoslavië, de heer Milan Ristie, heeft Nederland verla ten, waar hy twee jaar lang vertegen woordiger van zijn land is geweest. Tot de aankomst van de nieuwe ge zant, die in de loop van April wordt verwacht, zal de heer Mihailo Lompar, eerste gezantschapssecretaris, als charge d'affaires ad interim optre den. OP 4 MEI 1955 Nationale richtlijnen vastgesteld De commissie nationale herdenking heeft, onder goedkeuring van de mi nister-president, richtlijnen vastgesteld voor de nationale herdenkings avond op Woensdag 4 Mei 1955. Herdacht zullen worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, en alle overigen die waar ter wereld in de jaren van de oorlog voor de vryheid van het koninkryk zijn gevallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands on derdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgeko men. Van des avonds 18 uren tot zons-ondergang zullen van alle openbare ge bouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan een „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan ongeveer dertig mi nuten verwijderd van die plaats in de gemeente of naburige gemeente, waar Nederlandse militairen, verzetsstrij ders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben gevonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden vóór 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20 uur precies zal, nadat 30 se conden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedu rende twee minuten volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burge rij ware te verzoeken, deze plechtige stilte ovp""' "'""•«ci'n te betrach ten. In o\ welke c de geest. loos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zon der vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan zou kunnen worden het brengen van een eenvoudige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking door de deel nemers. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand, alleen de rechtstreekse nabe staanden of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen innemen. In aansluiting aan en in overeen stemming met vorenstaand program ma zullen in de kerken of andere ge bouwen van elke gemeente herden kingsbijeenkomsten worden belegd. Geen vermakelijkheden Met het oog op het karakter van de ze nationale herdenkingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters het e gevallen helden, die naam- daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijk heden worden geboden en alle ver kooplokaliteiten zijn gesloten. Verzocht is van 19.00 tot 21.00 uur vooral het cafébedrijf of de cantine- afdeling tot de kleinst mogelijke om vang te beperken. Voorts om de thea ters van 18.000 tot 21.00 uur te sluiten. Prins van Tonga-eilanden wilde driewielers zien Gistermorgen bracht Prins Tungi der Tonga-eilanden van het Britse gemenebest een bezoek aan de Jaar beurs. In de buitenlandse club werd de prins ontvangen door het gedelegeerd lid van de raad van beheer der Jaar beurs mr. J. Miliuc. Tijdens het vriend schappelijk gesprek dat hier gevoerd werd, informeerde de prins het eerst naar de aanwezigheid op de beurs vandriewielige bakfietsen. Later bleek de belangstelling van de hoge bezoeker ook uit te gaan naar andere aspecten van de jaarbeurs. zich op deze punten grondig te be zinnen en te denken over liet ge bouw van de kerk. In 1947 zijn door de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk vastgesteld „aanwijzingen voor gemeenten en bouwmeesters teü gebruike bij het ontwerpen en bou wen of restaureren en inrichten van de Nederlands Hervormde kerkge bouwen". Eveneens is gepubliceerd een „Proeve van Omschrijving van de Hervormde kerkdienst". Het rapport dat nu is verschenen, kun nen we zien als een nadere om schrijving van die richtlijnen. Het bestaat uit een algemeen gedeelte, waarin de principiële richtlijnen te vinden zijn voor de algemene op zet en een speciaal gedeelte, waar in wordt ingegaan op allerlei on derdelen. Daaraan zijn toegevoegd nog enige bijlagen, waarin o.a. staan de reeds eerder gepubliceer de richtlijnen. Sinds dit rapj oefend, andere wijze van zien dan in commissie heeft overheerst, hoewel ook hierin verschillende beschou wingen naar voren komen. Het is ook wel nodig geweest, dat er een verklaring van termen en vreemde woorden aan het slot werd toege voegd. Maar, alles met elkaar vin den we hier toch een gedegen rap port, over verschillende mogelijkhe den, die het uitgangspunt kunnen vormen voor Protestantse kerk bouw. Als zodanig is dit rapport ten volle waard bestudeerd te wor den, zeker door hen, die met de bouw van een nieuwe of de vernieu wing van een oude kerk te maken hebben. H. verschijning is er op rapport reeds allerlei critiek ge- nd, die mee voortkomt uit een NAGEKOMEN ADV I K I KN IIES Nog geheel onver wacht is van ons heen gegaan onze onverge telijke lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mevrouw JANNA BASTIAANSE- WAGENAAR in de ouderdom van 74 jaar en 6 maanden. N. BASTIAANSK Zierikzee: E. BLIEK BASTIAANSE P. BLIEK. MARGRIET. Middelburg: P. BASTIAANSE. R. BASTIAANSE— VERTON. JANNY. RITA. Middelburg, 25 Maart 1955. Seisplein 3, Heden overleed ge heel onverwacht, zacht en kalm, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom SIMON VAN DE PUTTE in de ouderdom van 88 jaar. Zeist: Prof. C. VAN DE PUTTE. A. VAN DE PUTTE— VAN SCHAGEN. Middelburg: C. VAN DE PUTTE. Oost- en W.-Souburg: S. M. VREEKE— VAN DE PUTTE S. VREEKE. Middelburg: VV. E. VAN DE PUTTE Neven en Nichten. Middelburg, 25 Maart 1955. Seissingel 46, Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats vinden op Dinsdag 29 Maart a.s., om 12 uur vanaf het sterfhuis. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling mijn lieve Vrouw, on ze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder J. G. C. VON BERNUTH-GERRITSEN ri den ouderdom van 6« jaar. W. J. F. VON BERNUTi „Stil Water", Veere. Den Haag: M. H. C. DUTILH. CH. G. DUTILH en Kleinkinderen, Veere, 25 Maart 1955. De begrafenis zal plaats hebben op Maanda; 28 Maart op de Algemeene Begraafplaats te Veere Vertrek van het sterfhuis te 3.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 4