PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT Rijkswacht legt veiligheidsgordel rond de hoofdstad aan Zeeuwse animo voor woningbouw met halve premie is groot BILT MINISTER DREES OPENDE DE TWINTIGSTE BOEKENWEEK .BESCHERMING" 00STDUITSE REPUBLIEK AFGEKONDIGD 198e Jaargang - No. 72 Dagblad ultgav# van do firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 1 8.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 Maart '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie I 3.—. Ing. mededelingen driemaal tanei. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels l 1.— Iedere regei meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer Giro No 359300 P.Z.C- Middelburg Bur. Vlissingen, Walstr. 5 I, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2801 of 304); Middelburg, Markt 51. telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Flnlandstr. 2. telef. 16: Terneuzen. Brou wetstraat 2: Zierlkzee. N Bogerdstr r 160. telef.26 BELGIË ZIET GESPANNEN NAAR BRUSSEL Regering vastbesloten de orde te handhaven Te Brussel was het Vrijdagavond rustig en er werd geen enkel incident gemeld. De versterkingen van de Rijkswacht kwamen in de stad aan, van waar zij naar de haar aangewezen plaatsen werden gevoerd. In verband met de vandaag te venvachten botsin gen in de Belgische, hoofdstad heeft de Rijkswacht een veiligheidsgordel rond de stad gelegd. Het Belgische leger is gisteravond te elf uur geconsigneerd. Alle verlo ven zijn ingetrokken. Het bevel geldt voor alle troepen op Belgisch grond gebied. De regering blijkt vastbesloten geen enkele verdere concessie aan de C. V.P. te doen. Daar de katholieken ondanks het verbod toch voornemens zjjn hun opmars naar Brussel te houden, kan men vandaag een ware krachtproef tussen de partijen verwachten. De Belgische socialistische par ty heeft een oproep tot haar leden gericht paraat te blijven en iedere pro vocatie te beantwoorden. In verscheidene fabrieken zouden de arbeiders het werk willen neerleggen. De regering heeft een beroep ge daan op de bevolking zich niet door provocateurs te laten leiden. De orde zal vandaag gehandhaafd worden, zo zegt de minister van binnenlandse za ken. Alleen al te Brussel en omgeving zouden 16.000 leden van de Rijks wacht worden geconcentreerd. Hun commandanten zullen van helicopters uit de afzetting van de stad leiden. Voorts krijgt de Rijkswacht een soort waterkanon om betogingen en scher mutselingen te bestrijden. Op alle toe gangswegen naar Brussel zijn Friese ruiters opgesteld en op bepaalde plaatsen moet men een soort sluis- passeren. waarbij een scherpe contröle wordt uitgeoefend. De inwoners van Brussel kunnen zonder moeilijkheden passeren doch Faure dreigt met aftreden Als Senaat Parijse accoorden verwerpt Premier Edgar Faure heeft gisteren verklaard, dat hij zal aftreden als de senaat de bekrachtiging van de Pa rijse accoorden voor de herbewape ning van Duitsland besluit te amende ren. Minister van buitenlandse zaken An- toine Pinay verklaarde in de senaat: „Onze geallieerden verwachten nu een duidelijk ja of nee van Frankrijk". Een amendement dat de bekrachtiging zou vertragen, zou in de huidige in ternationale toestand een verwerpen van de accoorden betekenen, zo zei hij. Op de straat Er moet op dit ogenblik in ons na buurland België althans één mi nister zijn, die bij het straattumult van de Belgische -schoolstrijd denkt aan de dagen van zijn jeugd. Die mi nister is de buitenlandse-zaken-man Spaak. Hij heeft in zijn jeugd meege daan aan wilde demonstraties, waar bij vensters van een krantenbureau werden ingeworpen en vernielingen werden aangericht. De levensgeschiedenis bevestigt ons, dat onze Zuiderburen de politiek wat sneller en ook wat heviger op straat brengen dan men dat in de Noorde lijke Nederlanden pleegt te doen. De gehele schoolstrijd, die thans in België woedt heeft tweeërlei oorzaak. Eerstens wenst de Chris telijke Volkspartij (katholieken) een hogere subsidiëring voor het bijzon der onderwijs dan in de jaren 1918 tot 1950 bestond en daarnaast wil deze partij met het oog op de komende ver kiezingen de politieke strijd toespitsen om zo mogelijk straks een parlemen taire meerderheid te verkrijgen. De socialisten en liberalen, die thans in België tezamen het regeringskasteel bezet houden beroepen zich tegenover de katholieken op het feit, dat het Belgische kiezerscorps toen het aan deze beide partijen een meerderheid gaf, ook het socialistisch-liberale standpunt inzake de onder-wijssubsi diëring goedkeurde en dat dus de ka tholieken niets te eisen hebben. Zonder ook maar in enigerlei op zicht een oordeel te willen uit spreken over deze politieke con troverse in Nederland ligt de schoolkwestie zo geheel anders mag wel één ding geconstateerd worden: onze Zuiderburen zijn niet op de goe de weg, wanneer ze zo snel de straat opgaan. Ten tijde van de konings- kwesite in België, nu enkele jaren ge leden, waren het de socialisten, die zich daartoe lieten verleiden en dit maal zijn het de C.V.P.-ers. Het euvel beperkt zich dus niet tot een bepaalde politieke partij en juist daarom is het des te gevaarlijker. Wanneer volksmenigten via straat betogingen de vrije loop laten aan de sentimenten, dan komt er van de de mocratie weinig terecht. Door straatbetogingen benadeèlt men niet alleen zijn politieke te genstanders, maar men onder mijnt ook het gezag van het parle ment, dat men via de betogingen in en hoek wil drukken. Dit beseffend moet men in Neder land wel met grote spanning de ge beurtenissen gadeslaan, welke zich thans in België afspelen. Waarbij dan de wens geuit mag wor den, dat het Belgische politieke leven zich weer zo snel mogelijk van de itraat zal terugtrekken in de verga derzalen 1 zij, die van buiten af komen moeten een geldig motief opgeven voor een bezoek aan de hoofdstad. Er is voorts een gemotoriseerde eenheid van de Rijkswacht in het park van Brussel aangekomen. De manschappen zijn voorzien van mas kers, die gebruikt kunnen worden als er traangasbommen nodig zijn. Ook in de omgeving van officiële gebouwen worden veiligheidsmaatre gelen getroffen en in het bijzonder de ambtswoningen van de ministers en van sommige politieke persoonlijkhe den worden streng bewaakt. Van de zijde van het katholieke „comité voor vrijheid en democratie" wordt verklaard, dat verscheidene duizenden manifestanten zich reeds te Brussel bevinden, waar zij de nacht bij vrienden zullen doorbrengen. Radio-actieve icolk hoven India Afgevaardigden in het parlement van de Indiase staat Uttar Pradesh hebben hun „ernstige bezorgdheid" uitgespro ken over een „radio-actieve wolk", die te Allahabad is waargenomen en die afkomstig zou zijn van de jongste atoomproeven in de Amerikaanse staat Nevada. Te Allahabad zou de radio activiteit van de lucht met honderd procent zijn toegenomen sinds de proefnemingen. Baron Van der Straten Belgisch ambassadeur? Naar De Nieuwe Gids mededeelt heeft de minister van buitenlandse za ken het besluit ondertekend waarbij baron Van der Straten-Waillet, thans ambassadeur van België in Argenti nië, tot ambassadeur in Den Haag zou worden benoemd. Gromyko sneed in Zweden politieke kwesties aan De Zweedse minister van buitenland se zaken, Oestenunden, heeft giste ren 50 minuten lang met de Russische eerste onderminister van buitenland se zaken, Andrei Gromyko, gesproken over „algemene politieke kwesties". Later had Gromyko een kort onder houd met het permanente hoofd van het Zweedse ministerie van buiten landse zaken, Arne Lundberg. De Russische onderminister was eerder op de dag in audiëntie ontvangen door koning Gustav Adolf. Luitenant-generaal Laurence Craigie heeft om gezondheidsredenen ontslag ge nomen als bevelhebber van de geallieer de luchtstrijdkrachten in Zuid-Europa. LITERAIRE FEESTAVOND Boek ontsluit wonderlijke werelden „Wij weten wel, dat de boekenweek een commerciële instelling is, maar hoe zou de schrijver een gebied voor zijn uitingen kunnen vinden, als nie mand zich ten doel stelde zijn producten te verspreiden? Ik spreek tot U om blijk te geven van de belangstelling en de sympathie van de regering voor deze boekenweek". Met deze woorden heeft minister-president dr. W. Drees gisteren de twintigste boekenweek van de Vereniging voor de Boekhandel geopend, en tegelijk de literaire feestavond, die in de Stadsschouwburg te Amsterdam onder de titel „Het boek en de muzen" deze opening het traditionele ka rakter zou verlenen. In de boordevolle schouwburg sprak de premier o.a. voor zijn ambtsbroe ders mr. J. M. L. Th. Cals, J. G. Suur- hoff en S. L. Mansholt, voor de heer Karei Jonckheere namens de Belgi sche minister van O. K. en W. en voor bijna alle wethouders van Amsterdam. Bij het binnenkomen van de minister werd het Wilhelmus gespeeld. De minister-president schetste het boek, met zijn inhaerente rijkdommen van taal en schrift als het centrum van alle cultuur, niet alleen voor de litteraire kunst, maar eigenlijk ook voor de reproductie van alle andere kunsten, zoals muziek en beeldende kunsten. Het boek zet zijn gebruiker aan tot die luie bezigheid die zovele wonderlijke werelden voor hem open doet gaan. Ik hoop, zo besloot minister Drees, dat deze boekenweek een suc ces mag worden, zowel in cultureel als in financieel opzicht. Voor de pauze van de litteraire feestavond ging een uitvoering van „Bastien et Bastienne" een korte ope ra uit 1786 van Mozart, zulks onder leiding van Alexander Krannhals. Deze wérd aan het slot met een krans gehuldigd. De medewerkenden Hedda Heusser, Rudolf Kat, Guus Hoekman, Heinrich Altmann (regie) en Hans Ter herdenking van het feit, dat Ne derland op 5 Mei van dit jaar tien ;aar geleden werd bevrijd wordt door de posterijen een herdenkingszegel uitgegeven. Als hoofdmotief heeft de cntioerper, de heer R. J. Draijer te Den Haag, op het scharlakenrode ze gel een vlammend zwaard uitgebeeld. Het zegel werd uitgevoerd in koper diepdruk. Deze zegels zullen vanaf if Mei a.s. gedurende de gehele maand Mei aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. van Norden (décors) ontvingen bloe men. Later traden Wim Kan op en het ensemble van Lotte Goslar. In de ver sierde ruimten van de stadsschouw burg werd de opening besloten met het traditoinele schrijversbal, dat tot laat in de nacht heeft geduurd. Uit de schoolstrijd in België. Deze telefoto geeft een beeld van een demonstratie van een grote menigte Rooms-Katholieke studenten in He- verlee, een stadje bij Leuven. Op de vele borden en spandoeken, die wor den meegedragen staat met grote letters „Het land zegt: Neen". pllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllM Wisselvallig maar goed j Lenteweer M (Van onze weerkundige medewerker) H We zjjn binnen een week van M het ene uiterste in het andere m gevallen. Klaagden wij vorige week Zondag over de lang aan- houdende winter, nu liggen al- weer enkele voorjaarsdagen met hoge temperaturen achter s ons. Wel bewegen af en toe de- H pressies in deze zachte lucht- s stroom mee naar ons land. In de afgelopen dagen kwam H daarbij ook in Zeeland een stormachtige wind voor met windstoten van 90 km per uur. Ook vandaag kan ons weer een storing bereiken, die gis- teravond boven de Golf van Biscaye naderbij kwam. Maar al zal het weer ook tijdens het week-einde nog wisselvallig zijn met nu en dan enige regen, toch blijft nog vrij zachte lucht aangevoerd. Nu hangt dit laatste sterk af van de windrichting. Is de M wind Zuidelijk, dan zijn tempe- raturen van 14 tot 17 graden C. mogelijk, maar zodra de m lucht van de Noordzee wordt n aangevoerd, waarvan het wa- ter nog erg koud is, zal het be- langrifk kouder blijven. Bij zee- wind zullen wij met maxima van 6 tot 10 graden C. genoe- gen moeten nemen. iïiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiim^ TEGEN PARIJSE ACCOORDEN Officiële oprichting van een volksleger? De Oostduitse regering heeft Vrijdagavond bekend gemaakt, dat zij be gonnen is met het nemen van maatregelen ter bescherming van de Oost duitse democratische republiek. Deze maatregelen zouden in overeenstem ming zijn met de verklaring van de Moskouse conferentie van 3 December 1954. Daarin wordt gezinspeeld op de oprichting van een Oostduits leger als de Parijse overeenkomsten zouden worden bekrachtigd. Inmiddels zijn gisteren de ratificatie-wetten in het „Bundesgesetblatt" te Bonn afgekon digd. De Oostduitse regering stelt de Westduitse Bondsdag en de Bonds raad" ten volle verantwoordelijk voor alle gevolgen, die voortspruiten uit hun besluiten". „Misleidend" noemt de regeringsver klaring de Westduitse veronderstel ling, dat bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten de hereniging van Duitsland zal bevorderen en dat on derhandelingen over een oplossing van de Duitse kwestie spoedig zullen wor den gehouden. Reeds 200 Oostenrijkers werken in onze mijnen De door de Oranje Nassaumijnen in Januari begonnen actie voor werving van arbeiders uit Oostenrijk kan reeds als volledig geslaagd worden be schouwd. Alhoewel deze actie nog niet is afgesloten, zijn thans al onge veer 200 Oostenrijkse arbeiders bij de Oranje Nassaumijnen werkzaam. Zij zijn ondergebracht in het gezellenhuis te Hoensbroek. Er werden in Oosten rijk besprekingen gevoerd met rege ringsautoriteiten en met directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux. De arbeiders konden ter plaatse wor den geworven, waarna zijn in groepen van dertig tot veertig man naar Ne derland reisden. Minstens honderd ar beiders worden nog verwacht. SNELLE AFWERKING Tot dusver reeds aanvragen ingediend voor de bouw van 237 woningen De animo voor het bouwen van woningen in de „vrije sector" met een halve premie van rijkswege blijkt in Zeeland groot te zijn. Met ingang van 15 Maart j.l. heeft zoals gemeld de minister van wederopbouw en volks huisvesting deze mogelijkheid geopend. Tot Vrijdagmorgen kwamen in to taal reeds aanvragen tot de bouw van 186 woningen bij de provinciale di rectie van de wederopbouw en volkshuisvesting in Middelburg binnen. Gis teren werden opnieuw aanvragen ontvangen, die in totaal 51 woningen be troffen. zodat het cijfer tot 237 steeg. Er worden er nog veel meer ver wacht, vooral uit Vlissingen zal binnenkort een belangrijk quantum aanvra gen komen. Dit werd ons medegedeeld door de heer M. D. A, Glerum, hoofdingenieur- directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland. Zoals be kend, zal het bedrag van de te verlenen rijksbijdrage de helft zjjn van de premie, die wordt toegekend voor de z.g. premiebouw. Hiertoe heeft de mi nister de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 aangevuld. De hal ve premie is uitsluitend bestemd voor particulieren en instellingen. Dit jaar zullen volgens de regeling in totaal 1 bouwd. De tot dusver geregistreerde 186 aanvragen betreffen zowel eengezins- als étagewoningen. Opvallend is, dat uit Middelbürg nog geen aanvragen werden gedaan. Uit Goes kwam tot dusver slechts een aanvraag voor de bouw van één woning. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat strijken met het leeuwenaandeel van de tot dusver genoteerde aanvragen. Uit Terneuzen kwam namelijk een plan voor de bouw van 61 woningen, terwijl men in Axel een blok van 69 woningen wil bouwen. In Souburg zal volgens een aanvraag een dertigtal woningen in blokvorm verrijzen. Uit Kapelle ontving men een aanvraag voor de bouw van 15 woningen en de aanvragen uit Hontenisse betreffen 6 huizen. Voorts kwamen er aanvragen woningen kunnen worden ge uit: 's-Heer Arendskerke 3 en Nieuw en St. Joosland 1. De bovengenoemde 51 woningen worden verdeeld over 5 aanvragen. Zoals bekend, dienen de aanvragen voor de bouw met halve premie in eerste instantie bij de gemeentebestu ren te worden ingediend. Dit betekent echter niet, dat aeze colleges de aan vragers steun mogen verlenen. Inte gendeel, een voorwaarde van deze mi nisteriële regeling is, dat geen andere geldelijke bijdragen van overheidswe ge mag worden genoten. Ook mag nog niet met de bouw van de betrok ken woning (en) zijn aangevangen. De vraag echter, of de ingediende aanvragen derhalve op „oude plan nen" betrekking hadden waarvoor tot dusver geen mogelijkheden tot verwe zenlijking voorhanden waren, beant woordde de heer Glerum ontkennend. Naar zijn mening zijn vrijwel alle pro jecten in de laatste tijd op korte ter mijn voorbereid. Dit kon, daar de komst van deze halve premiebouwre geling in brede kringen bekend was. De provinciale dienst van de weder opbouw in Zeeland heeft in haar ge bouw de villa „De Sprenk" in Mid delburg speciale maatregelen ge nomen om de aanvragenstroom op te vangen en snel te verwerken. Er zijn extra krachten bij de betrokken afde lingen ingeschakeld, krachten die zo lang aan ander werk werden onttrok ken. „Wy streven er naar de binnen gekomen aanvragen zo snel mogelijk de deur uit te werken", zo zei de hoofdingenieur-directeur. In vele gevallen gelukt dit binnen één dag, maar het duurt ook wel eens even langer. Bijv. wanneer een ver eiste verklaring ontbreekt: een voor waarde van deze regeling is namelijk ook, dat by de aanvrage een verzoek moet worden ingediend, dat men de huurprijs van de te bouwen woningen vrij overeen zal mogen komen. De 186 aanvragen zijn reeds naar Den Haag doorgestuurd, nadat de no dige formaliteiten in Middelburg wa ren verricht. Deze bestaan in hoofd zaak uit het berekenen van de premie voor toekenning waarvan de betrok ken woningen in aanmerking komen. Ook vandaag gaat weer een aantal aanvragen de deur uit. Men werkt snel, want het is kort dag en het is voor Zeeland van groot belang, dat zoveel mogelijk aanvragen in „Den Haag" kunnen worden geregistreerd. Want het .potje" omvat slechts 8000 wonin gen maximaal en ook in andere de- Ten van het land is de belangstel ling groot. Slechts het opzijschuiven van de Pa rijse accoorden kan de weg vrij ma ken, aldus de verklaring tenslotte, voor een vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk en voor het verzeke ren van de vrede in Europa. KORTE PREDICATIE ,J3emoei U niet met dien onschuldige (Matth. 27 19) De zaak-Jezus Christus is in volle gang. Het laat zich aanzien, dat het wel op een veroordeling zal uitlopen. Hoe kan het ook anders. De gedaagde komt langzamerhand maar zeker he lemaal alleen te staan. Geen mens schijnt het meer voor hem op te ne men. Eén van zijn volgelingen ia on trouw gewordenEen ander gaat zelf moord plegen. Ook het volk is niet meer tet houden en voor rede vatbaar. Maar terwijl het proces in volle gang is, komt er toch nog een onverwacht intermezzo. Wie had dat gedacht! Procla, de vrouw van landvoogd Pi- latus zendt een boodschap, waarin zij hem laat toefen, dat hij met de ge daagde, de verkeerde kant op gaat. Dus toch één, die het nog voor Jezus Christus opneemt. Een stille getuige a décharae klinkt van achter de scher men door. 't Is alsof zij er twee wil beschermen, haar man en de gedaag de. Wat betreft haar man wil ze zeg gen: .Man, bemoei je niet verder met deze zaakDit zit uief safe. Je gaat een onschuldige veroordelen. Dit gaat nooit goed. Je krijgt er last mee. Hij heeft mij ook niet met rust gelaten. Wat een droom vannacht". Waf be treft de gedaagde toü ze zeggen: „Wat iedereen ook zeggen mag van hem; hoe ze hem ook beschuldigen mogen. Wat ze hem ook aandoen. Hij is onschuldig Procla geeft een getuigenis van de onschuld van Jezus ChristusProcla, een vreemde eend in de bijt, een bui tenstaander, aangeraakt door Gods Geest, Joods-gezindals enige, die in het laatste rechtsgeding voor Jezus Christus intrad. Wonderlijke leiding Gods. Pilatus blijft'voorttobben in zijn halfslachtigheid en stelt opnieuw het dilemma straks. Het volk blijft razen en tieren en weet maar één ding: Hij moet dood. Christus staat daar als de beschuldigde onschuldige. En kijkt Procla aan. Al geeft zij haar man de raad zich niet met Jezus Christus te bemoeien, zij >ceet en ondervindt, dat Jezus Christus zich teel met haar be moeit. Goddeliikc bemoeienis in een men selijk lenen. Lezer, hebt gij er weet van Hebt gij uw oordeel al geveld over de zaak Jezus Christus? Gaat U niet de rechtzaal uit voordat U weet, wie Hij is. Hij kent U en ziet U aan. Hij stond daar voor een ander. Wie Ut die ander? Rhijnvis Feith schreef: Ja. Hij heeft voor ons voldaan God neemt ons als zondaars aan. 't Zelfde recht, dat Hem deed sterven doet otis 't eeuwig leven erven. 's-Heer Arendskerke. D. Plantinga. DE VERWACHT. TIJDELIJK REGEN Veranderlijke bewolking met egige tijd regen. Over het algemeen iets la gere middagtemperaturen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1