PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bondskanselier Raab uitgenodigd naar Moskou te komen Adoptie-actie van Twente voor St. Philipsland afgesloten ob BILT GEEN BURGERS TOEGEUTEN IN MILITAIRE MOTORRIJTUIGEN PRESIDENT HEUSS TEKENDE RATIFICATIE-WETTEN 198e Jaargang - No. 71 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. AdJ.-Hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week; S.85; p. kw.; fr. p. p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 Maart 1955 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm. Minimum p. advertentie 1 3.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 15 regels t l.— Iedere regej meer 20 cent „Brieven of adres Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No 359300 P.Z.C.. Middelburg Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355.4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg. Finlandstr. 2. telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zlerikzee, N. Bogerdstr. f 160. telef.26 OM HET STAATSVERDRAG Nieuwe brandweerkazerne werd op Boomplantdag geopend De straffe Zuid-Wester, welke Donderdagmiddag door de nauwe, tochti ge straatjes van het vredige dorpje Sint Philipsland blies, heeft noch het enthousiasme van de schooljeugd, noch de blijdschap van de honderden dorpsbewoners kunnen temperen. Vrolijk wapperde de nationale driekleur van de toren der nieuwe brand weerkazerne als een overtuigend bewijs van de vreugde, die burgemeester L. J. de Jonge en zijn gemeentenaren bezielde. Er was voor de zich snel van de gevolgen der Febrnariramp herstellende gemeente alle aanleiding dankbaar feest te vieren. Het fonkel-nieuwe brandweeronderkomen annex gemeentewerkplaats en de aanplant van tien tallen jonge wilgenbomen demonstreerden als het ware de vaste wil van de bewoners van Sint Philipsland eendrachtig bij de herbouw samen te wer ken. Burgemeester De Jonge zeide het tijdens de bijeenkomst m de nieuwe brandweerkazerne als volgt: „De 24e Maart zal voor ons, dorpsbewoners, blijven voortleven als een dag van onschatbare betekenis". Omstreeks half drie was men hier samengekomen, verwelkomd door de burgemeester, die in het bijzonder de waarnemend Commissaris der Konin gin, de heer A. Schout, verwelkomde, alsmede de voorzitter van het Twent se adoptie-comité, de heer F. J. Ro- bers, de heer J. G. H. J. A. Engelber- tink, gemeentesecretaris van het ambt Delden, de heer R. Katgert, wethouder van Hengelo en talrijke genodigden. De heer Schout verrichtte daarop de officiële opening van het gebouw. „Ik hoef U niet te zeggen hoe dankbaar we zijn met dit ge schenk, maar ik hoop dat we het nooit nodig zullen hebben en het slechts zullen gebruiken voor oe feningen". Dit zei de heer Schout, doelend op de fraaie brandweer- motorspuit, die het adoptie-comité de gemeente Sint Philipsland ten geschenke had aangeboden. Brandweercommandant C. M. Stouten en zijn mensen bezichtigden opgeto gen de mot-rspuït, die een maximum capaciteit heeft van 3200 liter per minuut! De heer Schout dankte de milde fevers hartelijk, waarna de heer Ro ers het woord voerde. Vervolgens begaf het gezelschap zich, nadat het gebouw bezichtigd was, naar de Wilhelminastraat, waar ongeveer 180 leerlingen van de beide lagere scholen met spaden gereed stonden om tot de boomplanting over te gaan. Hand aan de spade Karei van Dijk en Jannie Geentse, twee elfjarige scholieren viel de eer te beurt om onder het wakend oog van de heer Schout, de eerste boom te mogen planten. Kort daarop werd het straatbeeld van de Wilhelminastraat, de Hengelosestraat en de Doldense- straat beheerst door groepjes graven de en spittende mensen, ouderen en kinderen, want natuurlijk moesten niet alleen de Zeeuwse, doch ook de Twentse gasten de hand aan de spade slaan! In hotel „De Druiventros" kwam men tenslotte opnieuw tezamen. Bur gemeester De Jonge dankte nogmaals de vertegenwoordigers van de adopte rende gemeenten, die van Sint Phi lips weer een „groene" gemeente heb ben gemaakt, waarna wethouder Kat gert en de heer Robers nog enkele woorden spraken. De heer Robers wees er op, dat Hengelo circa een millioen gulden aan contanten en goederen heeft geschon ken. De liefdadigheidsactie sloot hij symbolisch met het overhandigen van ƒ2250, waarvan een groot deel der aanplant kan worden bekostigd. jk spreek de wens uit, dat de band door de ramp gesmeed tot in lengte van jaren tussen Sint Philipsland en de adopterende gemeenten mag blij ven bestaan, aldns besloot de heer Robers. Nog is 'n wollen das geen overbodige luxe. doch het begin is er: de kalender zegt het en deze van de zon genieten de oudjes in het verzorgingstehuis in de Roeterstraai te Amsterdam bewij zen het: Koning Winter is thans ge heel op de vlucht VERWACHT... AANHOUDEND ZACHT Wisselend bewolkt met plaatselijk wat regen. Zacht weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid, Rekening moet worden gehouden met Westduitse herbewapening De Sovvjet-Unie heeft de Oostenrijkse Bondskanselier Raab uitgenodigd „in de naaste toekomst" naar Moskou te komen ter bespreking van het Oostenrijkse staatsverdrag. De uitnodiging werd gedaan toen Molotow het antwoord op de Oostenrijkse nota van 14 Maart overhandigde aan de am bassadeur in Moskou. De Sowjet-regering is bereid, overeenkomstig de Oostenrijkse wens, de kwestie te overwegen in welke vorm dit land een verklaring zou kunnen geven, waarin het zich verbindt niet toe te treden tot militaire bondgenoot schappen en de vestiging van militaire bases op zijn gebied niet toe te staan. De Russische regering verklaart, dat de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie overeenkomstige verplichtingen op zich moeten nemen. In het Russische antwoord wordt voorts gezegd, dat ter waarborging van de onafhankelijkheid van Oosten- rij en het uitsluiten van het gevaar van een „Anschluss", reeële maatre gelen noodzakelijk zijn. Daarbij moet rekening worden gehouden met de plannen om West-Duitsland te her bewapenen, welke 't gevaar van de in ljjving van Oostenrijk vergroten. De kwestie van de termijn voor het terugkomen van de bezettingstroepen van de vier betrokken mogendheden en het vraagstuk van de te nemen maatregelen dienen volgens Moskou, in geval van onmiddellijk gevaar van een „Anschluss", besproken te wor den. De Sowjet-regering verklaart ten slotte het verlangen van de Oosten rijkse regering om het staatsverdrag afzondrelijk te bespreken op een vier- mogendliedenconferentie met deelne ming van Oostenrijk, te delen. Drie toekenningen van De Ruyter-medaille De De Ruyter-medaille, een erete ken voor schippers, stuurlieden en ver dere leden der bemanning van koop vaardijschepen en vissersvaartuigen en andere personen, die zich door ver dienstelijke daden voor de Nederland se scheepvaart hebben onderscheiden, is toegekend in gouid aan A. Leunis te Dordrecht, gezagvoerder van het m. s. „Peter", in zilver aan T. Vet te Maassluis, destijds gezagvoerder van de zeesleepboot „Zwarte Zee" en J. Kuiper te Terschelling, leraar aan de gemeentelijke zeevaartschool aldaar. Snelverkeer eiste dode Nabij Beesd, ongeveer 3 kilometer voorbij Enspijk in de richting Zalt- bommel, heeft zich gistermorgen een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een dode valt te betreuren. Bij het in halen van een vrachtauto ramde de heer G. uit Amsterdam met zijn wa gen de hem tegemoetkomende auto mobilist V. uit Eindhoven. De heer V. werd op slag gedood; de heer G. brak een arm en werd naar het zie kenhuis in Utrecht vervoerd. De wrakken van de auto's werden naar Beesd gesleept. Spaans schip zonk bij Lissabon Het Russische s.s. Vtoraya Pyatilet- ka en het Spaanse schip Urola zijn ongeveer 75 mijl ten Noorden van Lis sabon met elkaar in aanvaring geko men. De Urola is later gezonken; hel Noorse schip Tarva heeft de gehele bemanning aan boord genomen. Toenadering Een nieuwe toenadering van het Westen tot de Sowjet-Unie, na de be krachtiging van de Parijse accoorden, werd besproken tussen de Franse pre mier Faure, de Britse ambassadeur te Parys, Sir Gladwyn Jebb en de Amerikaanse zaakgelastigde, Theo dore Achilles. De Britse regering zou de Franse regering hebben medege deeld, dat zij ieder Frans initiatief ter verbetering van de internationale toe stand zal steunen. Oud-minister Lieftinck naar Jordanië Studie van economie aldaar Onder leiding van oud minister mr. P. Lieftinck zal een missie van de We reldbank een algemene studie maken van de economie van Jordanië. De missie wordt Zaterdag te Amman ver wacht en haar werkzaamheden zullen vermoedelijk 3 a, 4 maanden duren. Zoals bekend, is oud minister Lief tinck sedert 1952 in dienst van de Wereldbank. Achtereenvolgens is hjj werkzaam geweest als speciale verte genwoordiger in Turkije, leider van een studiemissie naar Syrië en advi seur van de regering van de Libanon. Belgische schoolkwestie Regering kreeg vertrouwen van de Kamer De regering- kreeg het vertrouwen yan de Kamer wat betreft haar schoolpolitiek. Zij kreeg 113 stemmen, namelijk die van alle socialisten, libe ralen en. communisten. Tegen werden 88 stemmen uitgebracht. In Brussel hebben studenten het be roemde „Manneke-Pis"'een kaart om gehangen met de-woorden: „Ik staak ook, ik heb èr genoeg van".- In Oost-Belgiëdeed liet gerucht de ronde, dat de ministers het gebied zouden bezoeken, doch er verscheen slechts een auto met apen, die allen een aktentas droegen en een minister voorstelden. Bouw van atoomloco motief? De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft Donderdag ont huld, dat twee maatschappijen de mogelijkheid zullen onderzoeken van het vervaardigen van een „atoomlo comotief". De betrokken ondernemin gen zijn de Baldwin-Lima-Hamilton Corporation te Philadelphia en de Denver and Rio Grande Western Rail road company. Regering van Zuid-Vietnam beschuldigt Noordelingen De Zuidvietnamese regering heeft bij de internationale commissie van toezicht op de wapenstilstand een klacht ingediend, waarin wordt ver klaard, dat het leger van Noord-Viet- nam (het communistische deel van het land) sedert de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst met tien brigades (30.000) man is ver sterkt. Deze communistische maatre gelen zijn iri strijd met de wapenstil stands-overeenkomsten van Genève aldus de klacht, volgens welke de uit rusting van de nieuwe eenheden voor een groot deel van Russische makelij is. Voorts verklaart de Zuidvietnamese regering, dat de Noordvietnamezen personen, die naar Zuid-Vietnam wil len gaan, belemmeringen in de weg leggen. BEPALING VAN MINISTER STAF Tenzij in het bezit van verklaring De minister van oorlog en van ma rine heeft bepaald, dat het opnemen en vervoeren van burgers in militaire motorrijtuigen verboden is. Op deze regel kan een uitzondering worden geiuaakt, indien het noodza kelijk is burgers te vervoeren in het belang van de dienst. De bestuurder van het motorrijtuig moet dan voor zien zyn van een verklaring. Alsof het zijn dagelijks werk was, plantte Donderdagmiddag de li-ja rige Karei van Dijk in Sint Philips land behendig de eerste van een serie ;onge bomen. Terwyl de heer Schout assisteertzien burgemeester De ■Jonge en afgevaaardigden van het adoptie-comité belangstellend toe. (Foto: P.Z.C.) Aan het burgerpersoneel, dat werk zaam is bij militaire diensten, kan een verklaring worden afgegeven voor ten hoogste één jaar. De verklaring dient vóór de aanvang van de rit aan de bestuurder van het militaire motor rijtuig te worden overhandigd en blijft tot het einde van de rit onder de be rusting van deze bestuurder. Het verbod tot het anders dan voor dienst noodzakelijk vervoeren van burgers in militaire motorrijtui gen, alsmede de verplichting tot het medevoeren van verklaringen, is niet van toepassing op de bestuurders van auto's, welke zijn toegewezen aan: de minister van oorlog, de staatssecreta ris van oorlog, de inspecteur-generaal de secretaris-generaal, de chef van de generale staf en de chef van de lucht machtstaf. Het Noorse passagiersschip „Venus" liep in een storm tijdens welke wind snelheden voorkwamen van 100 km per uur, nabij Plymouth, Engeland, aan de grond. Het 6.272 ton meten de schip was met 17Jj passagiers op de terugreis naar Madeira vanwaar het eerder 2Jf8 reizigers naar Enge land had gebracht. De foto toont het schipomlijst door grimmige rotsen. Communisten melden 2300 bestandsschendingen Volgens de voorlichtingsdienst van de Vietnamese democratische repu bliek hebben de troepen van de Fran se Unie zich tussen de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst en 31 Januari j.l. schuldig gemaakt aan 2300 schendingen van deze over eenkomst. Deze schendingen zouden verant woordelijk zijn voor de dood van 822 personen, terwijl 3742 personen wer den gewond en 13.450 personen wer den gearresteerd. Zuidafrikaanse senaat wijzigt aanvangsgebed De Zuidafrikaanse senaat heeft be slóten zijn bijeenkomsten niet meer te beginnen met het oude gebed, dat ein digde met de woorden „Zegen onze souverein, schenk voorspoed aan on ze unie en bevorder de belangen van ons gemenebest". In plaats daarvan zal het gebed van het huis van afgevaardigden wor den gezegd, waarin niet van de souve rein en het gemenebest wordt gespro ken. „Prawda" teleurgesteld over ontwapenings conferentie De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft Donderdag in een hoofdartikel de Westelijke mogendheden ervan be schuldigd de ontwapeningsconferentie in Londen „in een slop" te hebben ge leid. De „Westelijken willen geen ont wapening, doch besprekingen over entwapening als een scherm om een koortsachtige bewapeningswedloop en de voorbereiding van een atoomoorlog te verbergen", zo heet het in het hoofdartikel. DE PARIJSE VERDRAGEN Faure vraagt Franse Senaat realistisch te zijn President Heuss heeft de ratificatiewetten der Paryse verdragen onder tekend. De wetten worden in het eerstvolgende „Bundesgesctzblatt" afge kondigd. De president achtte het niet nodig te wachten op een eventuele behandeling van het Saarverdrag door het constitutionele gerecht. Maan dag zal worden beslist of kan worden ingegaan op het verzoek der oppositie om het verdrag aan de grondwet te toetsen. De Franse premier Faure deed gisteren een beroep op de Raad van de Republiek, de Franse Senaat ,om de Parijse accoorden te bekrachtigen. Faure verklaarde, dat zijn regering, indien de verdragen worden verwor pen, niet zal trachten een nieuwe op lossing te vinden. In een rede tot 320 senatoren zeide Faure: „Laten wij realistisch zijn. De souverelniteit, welke wij Duitsland niet kunnen weigeren, houdt stilzwg- gend het recht op een leger in". Frankrijk kan zich niet isoleren van zijn bondgenoten, aldus Faure. In politieke kringen is men van me ning, dat de ondertekening door pre- Vissersvaartuig gestrand bij Den Helder Het vissersvaartuig Urk 69 is gis ternacht op de Noorderhaaks ge strand. De reddingboot „Dorus Rij kers" ondernam een poging het schip te bereiken, doch moest wegens het lage water terugkeren. Een tweede poging slaagde beter: de vier opva renden werden aan boord genomen daar hun schip zeer ongunstig lag. Schipper Kramer is om elf uur gister ochtend met zijn mannen veilig en wel in de haven van Den Helder aange komen. De gestrande boot raakte la ter onbemand op drift. Daarop heeft de sleepboot Nestor in het Molengat de botter kunnen opvangen en vast maken, en vervolgens de haven van Nieuwendiep binnengesleept. MOTORSPUIT EN JONGE BOMEN sident Heuss, de Franse regering zal helpen bij haar pogingen om de ac coorden snel en zonder amendementen door de Senaat te laten bekrachtigen. Verwacht wordt, dat dit Zaterdag avond of Zondag zal geschieden. Reeën stierven door koude In de omgeving van Achterveld (U.) zijn reeds tien lammeren van reeën gevonden, die door leverziekte zijn omgekomen. De lange winter schijnt niervan de oorzaak te zijn. Grote groepen reeën doen zich tegoed aan het opkomend roggegroen. De schade hierdoor ontstaan is nog niet groot te noemen. Groepen van 10 tot 16 reeën en herten werden waargeno men. Nieuw antitankwapen in Canada In Canada is een nieuw antitank wapen, „Heller" genaamd. De projec tielen uit dit wapen hebben zo'n in- dringingskracht en geven zoveel hit te, dat zelfs de sterkste bepantsering het moet begeven. Een andere voor deel is, dat het wapen geen terugslag geeft, zodat het kan worden gebruikt op de manier van de Bazooka.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1