PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eisenhower voor nieuw overleg tussen Westen en Sowjet-Unie Burgemeester Willemsen opende coöperatieve oesterveiling MEISJE VAN 24 JAAR WERD VERMOORD IN TILBURG R.K. OVERHEIDSPERSONEEL RICHT MOTIE TOT REGERING Vandaag... 198e Jaargang - No. 70 Dagblad uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer, Adj.-Hoofdred.: G. A. de Kok. •ABONNEMENTSPRIJS 47 cent per week: 5,85; p. kw.; fr. p, p. 6.10 per kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 24 Mrt '55 ADVERTENTIEPRIJS 22 cent per mm Minimum p. advertentie 3, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regel») van 1—5 regel» 1.— Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adre» Bureau v. d. Blad" 25 cent meer. Giro No. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen, Walstr. 58—60, telef. 2355 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 304); Middelburg, Markt 51, telef. 3841; Goes, Lange Vorststr. 63, telef. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg, Finlandstr. 2, telef. 16; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. N. BogerdstT. C 160, telef28. PERSCONFERENTIE IN WASHINGTON Na bekrachtiging van de Parijse accoorden Op zyn wekelijkse persconferentie heeft president Eisenhower verklaard, dat zodra de Parijse accoorden bekrachtigd zijn er nieuwe terrein verken nende besprekingen tussen het Westen en de Sowjet-Unie moeten worden gehouden. Dit overleg dient in eerste instantie niet op het hoogste niveau te geschieden doch men kan beginnen met een conferentie op technisch en politiek niveau. De V.S. zullen elk plan ter regeling van de kwestie-Formosa ernstig en welwillend bestuderen. Noch op eigen initiatief noch door bemiddeling van Engeland zijn nieu we stappen ondernomen tot een wape nstilstand in het betrokken gebied. De president weigerde te zeggen of ae V.S. tactische atoomwapens zou den gebruiken in geval zij zouden be sluiten de nationalistische eilanden Quemoy en Matsoe tegen een aanval der Chinese communisten te verdedi gen. Na er op te hebben gewezen, dat er de afgelopen twee jaar belangrijke wijzigingen zijn gekomen in de leiding van de Sowjet-Unie, zeide Eisenhower dat er een „element van zwakke 200.000 Franse leraren gingen in staking. Ongeveer de helft van de school gaande kinderen in Parijs en omge ving zijn gisteren de dupe geworden van een staking van 200.000 leraren in geheel Frankrijk. De staking was georganiseerd door de onafhankelijke nationale federatie van leraren als protest tegen een wetsontwerp om particuliere groepe ringen toe te staan in afgelegen ge bieden opleidings-centra voor de landbouw te organiseren. De staking zou 24 uur duren. Mr. Van Walsum verlaat de Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft mr Van Walsum (PvdA) bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken voor het jaar '55 medegedeeld, dat dit de laatste keer is, dat hij deelneemt aan de beraad slagingen. Mr. Van Walsum is voornemens om zich deze zomer niet meer herkies baar te stellen. Mr. Van Walsum is sinds 1952 bur gemeester van Rotterdam en vervult als zodanig een druk ambt. Mede ge let op zijn gezondheidstoestand meent de socialistische afgevaardigde het lidmaatschap van de Eerste Kamer aan een ander te moeten overlaten. Slepende inflatie Men heeft in middenstandskringen uiteraard nogal enig bezwaar tegen de „prijzenbeschikking handelsmarges '55, waarmee minis ter Zijlstra de winstmarges van de de tailhandel heeft bevroren. Niet omdat men in deze kringen af wijzend zou staan tegenover stabili satie van het prijzeniveau; want men voelt daar wel voor en men is zelfs ge neigd enige daling van dat niveau zo nodig te aanvaarden. Maar men vindt het onbillijk, dat de minister met zijn beschikking in het bijzonder de detail list treft, die zo weinig invloed op het prijspeil heeft. In het orgaan van de Kon. Ned. Middenstandsbond het Maartnummer wordt daarop nog eens gewezen. De opwaartse prijsbeweging, is een verschijnsel, zo wordt in dat or gaan gezegd, dat wij reeds jaren kennen. Wij hebben hier te doen met een slepende inflatie, welke er toe heeft geleid, dat de kosten van het levens onderhoud thans bijkans 30% hoger liggen dan in 1949. Dat is een hoogst ernstig verschijnsel en wij kunnen 't verstaan, dat de regering zich hier over verontrust gevoelt. Maar gelooft zij werkelijk, dat zij met een marge beschikking aan de voortschrijdende waarde-'onvastheid van ons geld een „halt" kan toeroepen? Wij kunnen dit nauwelijks aanne men. Daarvoor wordt de opwaartse druk, waaraan ons prijspeil is onder worpen, door teveel factoren bepaald, die geheel buiten het domein van de detailhandel liggen, als daar zijn bui tenlandse invloeden, de loonronden en hun nawerking de volledige bezetting van ons arbeidsapparaat, de winsten op effectenportefeuilles, het belasting beleid enz. De onrust op het gebied van de prijzen wordt voor een deel door buitenlandse en voor een ander deel door binnenlandse factoren ver oorzaakt, bij welke laatste het door de regering gevoerde beleid een niet ge ringe rol heeft gespeeld. Tot zover het orgaan van de Mid- denstandbond, dat op eenvoudi ge en duidelijke wijze heeft aan gegeven waar de schoen wringt. Die wringt in werkelijkheid niet bij de prijzen en bij de detailhandel maar bij de waarde-onvastheid van het Neder landse geld. Het is nog altijd de Neder landse regering zelve, die voor deze onvastheid de verantwoordelijkheid draagt, en zolang deze onvastheid voortduurt is een stabiel prijsniveau onbestaanbaar!! hoop" bestaat, dat de nieuwe leiders van him voorgangers verschillen en dat hierdoor genoemde terrein ver kennende besprekingen wellicht van enige waarde zouden kunnen zijn. In dien er inderdaad iets van enige bete nis uit dit overleg zou voortkomen, zou de president waar dan ook naar toegaan en wat dan ook ondernemen om de vrede te bevorderen. Voor het overleg om het terrein to verkennen was Eisenhower bereid „heel wat concessies" te doen. Hij gaf echter hiervan geen nadere uitleg. Ten aanzien van de publicaties over Jalta, verklaarde de president, dat hij er voor is om alle geheime documen ten uit de tweede wereldoorlog te pu bliceren. In kringen van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken is Eisen howers verklaring met instemming ontvangen. Men wijst er in deze krin gen op, dat premier Faure steeds voor een dergelijk overleg heeft gepleit. Bevan niet uit Labourpartij Het nationale bestuur van de Britse Labourpartij heeft Aneurïn Bevan gisteren niet uit de party gestoten, zulks in tegenstelling tot de algemene verwachting. Een motie van de vertegenwoordi ger van de zeeliedenvakbond, Percy Knight, volgens welke Bevan uit de partij gestoten zou worden, werd ach terhaald door een motie van Attlee, die voorstelde dat men niet tot on middellijke actie zou overgaan. Attlee kreeg een meerderheid van 14 tegen 13. Op de vergadering heerste een ge spannen stemming. Over een motie, waarin Bevan wordt verzocht de verzekering te geven, dat hij zich voortaan aan de partijdiciplï- ne zal houden, werd niet gestemd. Bevan zal thans voor een commissie moeten verschijnen ter behandeling van zijn oppositie. Ondergrondse atoomont- ploffing in V.S. Amerikaanse natuurkundigen heb ben gisteren een atoomontploffing on der de grond teweeggebracht op de vlakte van Jucca in de woestijn van Nevada. Dit is de eerste dergelijke ontploffing, die sinds 1951 in de V.S. tot stand is gebracht. GRUWELIJKE VONDST Politieonderzoek met speurhonden Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op de Lovense kanaaldijk langs het Wilhelminakanaal in Tilburg het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige mej. C. T. uit Rijen, die op gruwelijke wijze werd vermoord. Onmiddellijk nadat de politie de vondst ter kennis was gebracht is zij met het onderzoek begonnen. De Lovense kanaaldijk is over circa een kilo meter lengte afgezet. De officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Breda, mr J. W. Bosch, en de substituut-officier, mr D. Bins, hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. De politie maakt bij haar nasporingen gebruik van speurhonden. In het belang van het onderzoek kon op dit ogenblik niet meer worden me- gedeeld door de politie. De Lovense kanaaldijk loopt op enige honderden meters afstand van en vrijwel evenwijdig aan de drukke rijksweg TilburgDen Bosch. Er is komen vast te staan, dat mej. T. Dinsdagavond met de trein van ongeveer 18.30 uur uit Gilze-Rijen naar Tilburg is vertrokken en daar is uitgestapt. Het signalement van het meisje luidt: lang 1.60 meter tot 1.65 meter, tenger figuur, blootshoofd, donker blond hoog kapsel dat waarschijnlijk kortgeleden is gepermanent. Ze was gekleed in zwart-wit gespikkelde tweedjas, gele shawl, groen blousje, zwarte rok, lichte nylonkousen, zwar te schoenen, model „flatje". Allen die In Yerseke werd Woensdag de oes terbeurs officieel geopend. Burge meester A. C. Willemsen en dr. P. Korringa (links) bekijken met een kweker en handelaar een partijtje oesters. (Foto: P.Z.C.) enige inlichtingen kunnen geven wor den verzocht zich tot de Tilburgse po litie te wenden. Schepen door de storm in nood geraakt Noors schip liep op rotsen Het 397 ton metende Nederlandse schip „Anna Henny" is veilig de ha ven van Port Talbot, aan het kanaal van Bristol in Wales, binnengelopen. Het vaartuig, dat met een lading steenkolen op weg was naar Port Tal bot dreigde aanvankelijk nabij deze haven tengevolge van zwaar weer op de kust te worden gedreven. Pogingen van een reddingsboot om bij het schip te komen, waren mis lukt. Doordat de wind wat ging lig gen, kon de kustvaarder uit het ge vaarlijke gebied komen. De acht leden van de bemanning zijn ongedeerd en het schip heeft geen ernstige schade opgelopen. Men ver wacht, dat het kustvaartuig, dal ei gendom is van de rederij Smit en Tammes uit Groningen, binnen 48 uur naar Amsterdam zal vertrekken. Op 50 mijl ten Noorden van Ques- sant is het Griekse schip Agios Geor- gios stuurloos geraakt. Het weigerde gistermiddag de hulp van een Franse sleepboot, die ter assistentie was uit gevaren. Het schip bevond zich in het midden van een storm. Het Noorse schip Venus is ter hoog te van Mountbatten in Devon op ae rotsen gelopen. Er werden maatrege len getroffen om de passagiers langs andere weg naar hun bestemming te brengen. In de namiddag zat het schip nog vast. De Nederlandse kustvaarder Harm is in de nacht van Dinsdag gestrand op 35 km van Port Patrick. Bij een ontploffing in een bruinkool- mijn in Centraal Italië zijn 2// mijn werkers om het leven gekomen. Men ziet hier mijnwerkers bij de in gang van de schacht, waarin red dingsploegen zijn afgedaald. Twee brancards staan gereed om de vol gende naar boven gebrachte slachtof fers mee te voeren. Gromyko naar Zweden Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft medegedeeld, dat de Sowjetrussische vice-minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromyko, vandaag voor een bezoek van enkele dagen in Zweden zal aankomen. Hij zal o.a. door koning Gustaaf Adolf ontvangen worden, door de pre mier, Tage Erlander, de minister van buitenlandse zaken, Oesten Unden en voorts zal hij een bezoek brengen aan Arne Lundberg, staatssecretaris van het ministerie van buitenlandse z§.- ken. Het Zweedse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het bezoek van Gromyko „niet officieel" is. Men wist niet precies te zeggen hoelang Gromyko in Zweden zou blij ven. Op 2 April zal de miniatuurstad Madurodam te Den Haag heropend worden door mr L. A. Kesper, com missaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. „DE GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH" OM DE AMBTENARENSALARISSEN Ontevreden over iverkgeefster Circa 600 R.K.-ambtenaren hebben gisteravond in Amsterdam een bui tengewone algemene ledenvergadering van de A.R.K.A. (Algemene Rooms Katholieke Ambtenarenvereniging) bijgewoond, die zoals de voorzitter mededeelde met spoed bijeengeroepen was, nadat het afbreken van het georganiseerd overleg over de salarisverhoging voor het overheidspersoneel op 18 Maart bekend was geworden. Geen ultimata Spreker besloot met de mededeling, dat het hoofdbestuur niet bereid was om ook maar te spreken over de mo gelijkheden van staking, langzaam- aan-acties, het niet verrichten van overwerk of wat dies meer zij. Hij sprak zijn dank uit aan de leden van de Eerste Kamer, die „alle aandacht hebben besteed aan onze problemen". De vergadering nam bij acclamatie een motie aan, die aan de regering, de K.V.P. en de R.K.-Centrale wordt ge zonden. In deze motie wordt gecon stateerd, dat „bij de regering geen ge negenheid bestaat om afdoende verbe tering der salarissen tot stand te bren gen, waardoor de nood in veel amb- tenarengezïnnen tot ongekende hoog ten is gestegen. Grote ongerustheid wordt verwekt en grote ontevreden- beid groeit bij alle overheidsdienaren, zeer tot schade van het landsbelang". De vergadering spreekt tenslotte je gens de minister haar ontevredenheid uit over de wijze, waarop de regering als werkgeefster de belangen behar tigt van haar personeel en voorts haar volle vertrouwen uit in het belijd van het hoofdbestuur der A.R.K.A. „Het gaat niet om het salarisbeleid alleen", aldus de voorzitter, mr. G. Boot, die in het dagelijks leven voor zitter van de raad van arbeid te Haar lem is, „maar ottl onze gehele rechts positie, waarvoor de regering niet de zorg blijkt te hebben, die een goed werkgever betaamt. Zij heeft haar zorgen bij het behoud van de arbeids- vrede meer uitgestrekt tot de werk nemers in het private bedrijf, dan tot haar eigen werknemers". „Wij wensen te strijden niet tegen een fictie, doch tegen de realiteit, dat een vaste overheidsfunctie ook vaste armoede betekent in grote groepen van het overheidspersoneel". Vele kijkers, doch nog geen enkele koper In de bovenzaal van hotel „De Oesterbeurs" te Yerseke werd Woensdag middag „een mijlpaal in de geschiedenis van de oestercultuur geplaatst", zoals burgemeester A. C. Willemsen opmerkte in zijn rede, waarmee hij de daar gehouden eerste coöperatieve oesterveiling officieel opende. Negentien maal riep de afslager Mallekote van de Krabbendijkse veiling, een partij zaaioesters af, waarvan de monsters mèt het in te vullen koopbriefje in de zaal uitgestald lagen. Alle partijen moesten echter op de door de eigenaren vastgestelde minimumprijs, variërend van f 0.90 tot f 1.40 per kg, worden opgehouden. Geen enkele party werd verkocht.... Oorzaken? Nog grote voorraad consumptieoesters bij de handel, boy cot door een grote combinatie, tegen werking waarmee ook de landbouw coöperaties in de beginperiode had den te kampen. Deze en nog ver schillende andere redenen waren er voor het mislukken van deze eerste coöperatieve veiling te beluisteren. Nog twee veilingen zullen worden gehouden en wanneer onverhoopt ook deze geen succes opleveren, zal een andere weg moeten worden ingesla gen, zo zeggen de mensen van deze co'öp. veilingsvereniging „De Zeeuwse Oester". Voordat de heren Dommisse en Mallekote, administrateur en afsla ger van de Krabbendijkse veiling, op verzoek van de nieuwe vereniging, de leiding van dez- eerste veiling op zich namen, was er eerst de officiële opening. Wegens ziekte van de voor zitter, de heer L. J. v. d. Have, sprak de heer H. J. Zuijdweg een welkomst woord. In het bijzonder richtte hij zich daarbij tot burgemeester A. C. Willemsen en wethouder P. de Koeij- er, drs. A. G. U. Hildebrandt, hoofd van de afd. Visserij van het Land bouw Econ. Instituut, drs. J. L. A. M. Coenen, adj. directeur van de Nat. Coöperatieve Raad en dr. P. Korrin ga, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek te Bergen op Zoom. „Wanneer kopers en verko pers elkaar willen verstaan, zullen we een veiling kunnen opbouwen als onmisbaar element voor de oester cultuur. Moge dit onder Gods zegen zo zijn", aldus de heer Zuijdweg. Burgemeester Willemsen, die hier na het woord verkreeg, stelde vast dat de geschiedenis zich herhaalt. Met de hulp van de heer G. van Oos ten had spreker een duik in de ge schiedenis van de „Oesterbeurs" ge daan, want in dit zelfde gebouw werd in de tweede helft van de vorige eeuw eveneens een oesterbeurs gehouden. Johannes Lamper richtte dit gebouw in 1872 in tot herberg en Johannes Harthoorn uit Waarde gaf dit pand in 1885 de gedaante, die net tot in de laatste oorlog behield. De oesterbeurs voorzag in een behoefte. Van heinde en ver kwa men oesterboeren in spé hier hun geluk beproeven. Ais de goud zoekers in Amerika kwamen ve le avonturiers uit Holland naar Yerseke. doch menige zucht is achteraf geslaakt door hen, die meenden in Korte tijd rijk te zullen worden, doch hun zuur gespaarde penningen spoedig als sneeuw voor de zon zagen verdwijnen. Meer solide ondernemers waren Pompe van Meerdervoort, Graaf van Palland en Jhr. Groenix van Zoelen, welke namen nu nog als vertrouwde klanken in Yerseke voortleven. Zij ga ven door de oprichting van maat schappijen de stoot tot verdere ont wikkeling van de oestercultuur. Na korte tijd van bloei nam echter op het eind van de vorige eeuw de betekenis van de oesterbeurs af. Vooral als ge volg van de onderlinge naijver en spoedig daarna werd de beurs opge heven. „Thans beleven wij een hiCTO- risch moment, nu de oesterbeurs wordt heropend, in een nieuw gewaad n.l. dat der coöp. oesterveiling", aldus spr. De burgemeester zag in deze vei ling een poging van de producenten tot grotere stabiliteit van de prijzen hunner producten. Een poging tot meerdere zekerheid en evenwichtig heid in hun bestaan en als zodanig kon spr. deze poging niet anders dan succes toewensen. (Vervolg op pag. 2) ....opent dr. L. G. Kortenhorst, s s voorzitter der Tweede Kamer, te Lisse de bloem en tentoonstel- M ling „Keukenhof"; p is het 50 jaar geleden, dat de §f =jj beroemde Franse schrijver van wonderbaarlijke reisverhalen H Jules Verne te Amiens over- leed. lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll Parijse verdragen in Franse Senaat In de Franse Senaat is gisteren het debat over de Parijse verdragen be gonnen. Het zal drie dagen duren. Verwacht wordt, dat de verdragen zullen worden goedgekeurd. Premier Faure zei in zijn openings rede, dat het debat beslissend is voor Frankrijk. De minister van buitenlandse zaken Pinay deelde in antwoord op een vraag mede. dat Adenauer hem in een brief heeft voorgesteld zo spoedig mo gelijk van gedachten te wisselen over de organisatie van Europa, de span ning tussen Oost en West en proble men betreffende de binnenvaart. Adenauer verklaade zich ook bereid het Franse voorstel tot het graven van een Moezel-Rijnkanaal in overweging te nemen. Tot nu toe had Bonn zich daartegen steeds verzet. DE VERWACHT... LEXTEREGEN Zwaarbewolkt met enige tijd regen en later enkele opklaringen. Zacht weer. Matige tot krachtige en tijdelijk wellicht harde ZuidwesteMjke wind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1955 | | pagina 1